De Duitsche lucht aanvallen De strijd in Irak Berlijn over.de Amerikaansche rede voeringen filet geheim Tan het doodeiljke gril' Kunst en Wetenschap v;^wc?wï Vrijdag 9 Mei 1941 BUITENLAND TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Zevers Engeische jagers neer- -• geschoten Suezkanaa! gebombardeerd Engelsch slagschip getroffen Engeland en Griekenland De Amerikaansche konvooi kwestie Geen Russische troepen aan de Westgrens van de Sovj'et Duitsch protest te Washington De Diplo over de rede van Eden De Duitsche soldaat door Frank F. Braun De Nobelprijzen Het Friesche lied w -to w4<w J* *s£. liet D.N.B, verneemt, dat de Duitsche _]nchteaitvalï«a vau gisternacht groote Lran den hebben doen ontstaan in de voor den oorlog belangrijke bedrijven te Man chester. Verder rijn de werven te Barrow hi I urness, tegenover het eiland Man mei goed gevolg gebombardeerd. Buiten de gemelde Engeische verlieven zijn in den afgeloopen nacht nog drie a ijandclrjke liegtnigen neergeschoten, zoo- dat gisteren overdag en in den afgeloopen nacht in toiaal vijftien Britsche toestellen zijn neergehaald. la totaal zever. Engeische jagers zij'n gis teren omlaag gehaald. Hieromtrent ver neemt het D.X.B. de volgende bizonder- heden Bij een poging om de redding "van een Puitschen jachtjajrcr, die met pech op het Kanaal neergestreken was, te verhinderen, verloor de li..1..F. drie jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duitsche reddingswatervliegtuigen aan, die op zoek waren naar in nood verkeerendo Duitsche vliegers. De Engeische jachtvlieg tuigen werden neergeschoten door Duit sche jagers die het eseoite van de reJ- dingsvjiogtuigen cormden. Van Duitsche - Z'jde ging hierbij geen vliegtuig verloren. Bovendien zijn bij Dover en Ashford vier Spitfire;, neergeschoten, toen Duitsche jagers gistermiddag aanvallen op bet Brit sche eiland ondernamen. Het Egyptische ministerie van Linnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londenscbe benehtendienst lieeft gemeld, dat vijandelijke vliegtuigen in den - afgeloopen nacht liet Suezkanaal hebben gebomhardeeul. Het teïograafgebomv, we gen en spoorwegen zijn getroffen. De aan val heeft twee uur geduurd. Aiexandrië heeft tweemaal luchtalarm gehad. Bij den ïiathlaanval, die het Duitsche luebtwapen cisteren heeft ondernomen, dook een Dnifsehe bommenwerper 4>oven Plymouth tot op 20 II. van een gedokt slagschip en homhardeerde bet. Het schip kreeg een voltreffer van een der zwaar ste, explosiefste Duitsche bommen en heeft waarschijn!ijk buitengewone schade Of geloop en. Voor de Londenscbe radio heeft gister avond Lindley-Frazer gesproken over de zitting van bet Engeische Lagerhuis, waar bij hij verklaarde, dat het debat „verfris- schend" op Groot Brittannië heeft gewerkt. 'Alle Engeischen zijn het er1 over eens, dat de beëindiging van den Grieksnhcn veldtocht een tegenslag voor Groot Brit tannic heteekent. Woordelijk verklaarde hij o.a.„Wij zijn getroffen door het einde van den Griekschen veldtocht ea ook door den snellen opmarsch der Duitschers door Libye. Ook de opstand in Irak heeft in Groot Brittannië ontsteltenis veroorzaakt" Frazer deelde voorts mede, dat een der •afgevaardigden gisteren in het Lagerhuis verklaard had, dat volgens hem terstond vredesonderhandelingen met Hitier geopend moestenworden. Ook Lloyd George, die tijdens den wereldoorlog preiers was, heeft uitdrukking gegeven aan zijn ontevreden- - beid over de huidige regeering. Maar-toch is Groot Brittannië in alle fundamen- teele aangelegenheden eensgezind. 1 Kaar uit Beiroet gemeld wordt, luidt hel gisteren uitgegeven It.iksche legorbcricht als volgt: De vijand ondernam een verrassenden aanval op on«e troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troepen moesten nieuwe stellingen betrekken, nadat een verdere tegenstand na hevige gevech ten doelloos bleek te zijn In een terstond ondernomen tegenaan val van onze troepen werden den vijand zware verliezen cfoor krachtig artillerie-» vuur toegebracht. Onze verliezen aan men sclien zijn niet aanzienlijk. Iraksche bom menwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daardo-or aanzienlijke schade veroorzaakt aan depots en gebouwen. Op den oebtend van den zesden Mei deden Iraksche bom menwerpers aanvallen ap vijandelijke een heden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegenaanval te doen. Na een he- vigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl ife tweede genoodzaakt was, bijl Ajaiboeb te landen. Onze vliegtuigen vfogen ten tweeden male boven Senneldebbane en het vliegveld Habbaniyah, er ontstond een felle strijd met vijandelijke machines. Onze toestellen keerden na bet werpen van bom men op de vliegvelden en de munitieopslag-» plaatsen, behouden op hun bases terug. Op den zesden Mei vlogen vijandelijke Wellington-bommenwerpers des middags bo ven het vliegveld en het station van Bag dad. De aanval duurde l1; uui en had lichte schade aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter gehluscht worden, voordat het op andere gebouwen over sloeg. Drie Wellington bommenwerpers vlo gen Woensdagochtend boven een station in bet Westen van Bagdad, waar zij eenige schade veroorzaakten. Een man, twee vrou wen en een kind werden gedood, en twee soldaten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bomliardeerden Iraksche eenheden bij Ra- wadi, zonder schade van beteekenis aan te richten. Zeventien inzittenden van oen vijandelijk troepentransportvliegluig, die op het vliegveld van Nadissa landden, werden gevangen genomen en een machinegeweer alsmede munitievoorrailpn werden buitge maakt. De Iraksche politie nam de vier leden der bemanning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Almajdicli een noodlanding gemaakt had. De Wit-dmigtonsoiie correspondent van de ,.New York Sun" meldt, dat men in regeeringskiingen zeer bezorgd is overliet sie mei Koemelzof aan bet hoord, zon In Beilijiibclic politieke kringen was men gisteien algemeen van ooideel, dat de rede voeringen, die don laatsten tijd in de Yer- eenigde Staten zijn gehouden, ver buiten het kader gaan, dan men anders ten aan zien van ui! latingen over vraagstukken van buitenlandsche politiek in acht pleegt te nemen. Van de door Wilikie gehouden ïede, zegt men te Berlijn, dat hier slechts sprake is van holle en ijdele woorden, die Buitsch land geen vrees aanjagen en waarschijn lijk ook het Amerikaansche volk nauwe lijks in geestdrift kunnen brengen. De rede van Wilikie, aldus zeide men in de Wil- helrastrasse, is lijk aan effect, dreigemen ten', domheden en naïviteit, een ophitsen an dc Amerikaansche openbare meening tegen Duitsclüand, gedocumenteerd met een volkomen onjuiste voorstelling van den Europeescben toestand. Redevoeringen van dezen aard kunnen aan de houding van Duitschland niet het minste veranderen. Onder de nieuwsberichten van de Mos- kouselie radio is het volgende dementi van Tass voorgelezen De Japansche bladen publiceeren een bericht van Domei uit New York. dat vol gens een telegram van den „Uniled-Press"- correspondent te Vichy, de Sovjet Unie sterke strijdkrachten aan de Westgrens con centreert. Diplomatieke kringen te Moskou, zoo verklaart Domei, wijzen eveneens op de buitengewoon groote schaal, waarop de 'troepenconcentratie aan de Westgren-. zen geschiedt. In verhand daarmee zou het personenverkeer op de Srberisilie scoor lijn gc-taakt zijn, daar de troepen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naar de Wes telijke qrer.z.en verplaatst zouden worden. Uit Midden Azië zijn volgens genoemd be richt eveneens sterke stnjdki-.ichfeii daar heen overgebracht. Van twee reserve! ucht- legersj JU rechtstreeks ter beschikking van het opperbevel staan, zou een leger reeds ter best hikking van he. buitengewone mi litaire district Kief zijn gesteld. Z.j zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers be slaan Op de Zwarte zee en Kaspische zee aldus Domei zijn de zeestrijd- kri' hten versterkt door oorlogsschepen van de Oodzeevloot Er zouden 28 duikboo- teu, 45 min en leggers en IS knnonneer- booten verplaatst zrjn. Een militoire mis- De Duitsche ambassade te Washington heeft -in een nota aan het Amerikaansche staatsdepartement protest ingediend tegen de eventueelo onteigening van Duitsche schepen in de Ver. Staten. De uiteenzettingen van Eden voor het Lagerhuis betreffende het conflict met Irak toonen, naar de Deutsche Dip] omat i scli- Pol i ti scb e Korrespond en z schrijft, boe pijnlijk juist dit optreden van een kleine natie tegen de hegemonie begeerten van Engeland moet zijn voorden Engeischen minister van buiteniandsche za ken, die juist maandenlang in het Nabije Oosten lauweren heeft gedacht te halen. Eden stolt n.l. een cynische poging in het werk om den verzoenlijke en gematigde te spelen. Hij spreekt over voorwaarden, waar op de vijandelijkheden tussehen de beide „verbonden naties", Engeland en' Irak, ge staakt zouden kunnen worden, vaama dan een discussie mogelijk zo»u zijn over de verdragsrechten van beide partijen. Eden gelooft daarbij huichelachtig te mogen wij zen op de vroegere verdragen met de Ara bieren, waarvoor Engeland zich niet be hoeft te .schamen. 3 Deze bewering doet niet alleen aan als een hoon, gezien bet bedrag, dat Engeland heeft gepleegd jegens de Arabieren van Palestina, en gezien de onmenschelijke re presailles, die juist daar zijn genomen je gens de vrijheidslievende* Arabieren, even als ook in andere Arabische landsdeelen. De verwijzing naar Britsche trouw aan ver dragen vormt echter juist tegenover Iralö in zoo verre aan duidelijke waarschuwing, als Engeland de bepalingen van het Britscli- Irakscbe verdrag, dat bepaalde, dat Enge land slechts een beperkt aantal troep-en voor de passage telkens in Irak mag doen Wijven, heeft geschonden, [rak weet. dat de bedoeling van de Britsche infiltraties was, het het lot van Egypte te doen onder gaan: de ontwapening van zijn strijdkrach ten en daarmede het verlies van zijn wer kelijke vrijheid en onafhankelfj-dieid. Enge land was van plan, zooals de Daily Sketch uit de school klapt, in Irak een preven tieve actie te kunnen uitvoeren voordat hulp kori arriveeren. Anli-Brifsche demonstraties te Damascus. De „Milit&rischo Ko-rrcsp-oiidetiz aus» Deutschlandhoudt zich in een axlikeL Lezig met de oorzaken voor de superioriteit van den Duitschen soldaat aan de vijand e- lijke legers. Na gewezen te hebben op de voortreffelijkheid van het Duitsche pantser-» wapen en het luclitwapien, benevens op de perfecte techniek van do Duitschers, waar-, tegen geen vijand blijkbaar iets vermag, vraagt het blad ziohaf of hiermee alles verklaard is. Het beantwoordt deze vraag ontkennend en wijst op den Ikiujchen soldaat, die bewezen heeft, ook zonder deze hulpmiddelen, slechts met de handgranaat in de vuist tol buitengewone verrichtingen in staat te zijn. Blijkbaar, zoo meent het blad, is de Duitsche soldaat nog altijd iets moediger dan zijn moedigste tegen-» stander en beter opgewassen tegen ver-» raoelenissen. De totdusverre geoogste suc cessen zijn hem. daarbij wellicht een. mo» reele steun en tevens zullen deze wol» ontmoedigd op den tegenstander werken. Steeds weer blijkt, dat de Duitsche soldaat niet slechts normaal plichtsgevoel, moed en" vastberadenheid bezit, maar bovendien beschikt over bizondere geestkracht, die slechts met de heilige geestdrift van een kruistocht te vergelijken valt. Een haast mystieke kracht drijft onbekende Duitsche soldaten in het uur van den aanvat tot een grootheid, die zich door niets Laat weer houden. Dit heeft niets te maken met hoerageroep of fanatisme, maar wortelt in een heroiek plichtsbesef, (lat bij den tegenstander zijn weerga tot dusver niet gevonden heeft. Twee schepen met oorlogsmateriaal tot zinken gebracht. Volgens „Associated Press" verluidt in scheepvaartkringen, dat het 10.009 too. me-» tende Britsche s.s. Ixion en het 5000 ton groote Noorsche schip Eastern Star Oos telijk van Groenland, getorpedeerd zijn. ZSj hadden oorlogsmateriaal voor Engeland aan boord. Fransthe konvooien passeer©» Gibraltar. (Slot) „Goedzei Kybuider, „doet- u nu, wal u toen deed." D»ira kwam dichterbij „Ik wist, dat mevrouw nooit suiker in de koffie nam", zei ze op kiagenden toon. Ik dacht, dat mijnheer Joachim zich vergist had. Hij was weer de kamer uit. tt wilde hem niets vragen; hij had me nog pas in de deur zoo kortaf iets gevraagd, en ik dacht, dat hij boos op me was." Ze keek den hoofdinspecteur hulpeloos aan. Maar Ky bander hielp haar niet. Daarop ging ze naar de tafel en vei wisselde de heide kopjes. Het had alles geen zin meer, de hoofdinspecteur wist zoovce»', ais ze verbergen wilde. De kop jes rammelden. Haar vingers beefden. „Wat deed je verder?" „Niets", zei Dora en wischte met dva rug van haar hand een nieuwen stortvloed van tranen weg. „Ik ging de kamer uit." Kybander knikte haar toe. „Blijf na maar hier", beval hij, „ginds, bij de toeschouwers Mevrouw Fabreani, u bent aan de beurt." De generaalsweduwe trad op de tafel toe. „Niets", zei ze, „ik deed nïefs. Ik had opk gezien, dat Joachimen ik had luier ge zien, dat Dora de kopjes verwisselde Ik zweer n, <Lat ik niets vermoedde en aan geen kwaad dacht. Ik was veiw onderd, dat was alles. Eerst gebrek aan belangstelling bij het publiek voor de kom ooikwestie. De interven tio- nisten zijn verontrust, omdat de president zoo zwijgzaam is en weigert de leiding op zich te nemen. Hij heeft zich verre gehouden van de geheele strijdvraag. Blijk baar is de reden hiervan, dat tot dusver elke proefballon van de leden van bet kabinet doelloos in, bet niet verdwenen is zonder eenige merkbare reactie van het publiek. In plaats van verhitte mee- ningsverbchillon 'te veroorzaken, stuit de konvooikwestie op afwezigheid van belang stelling. Apathie, zoo verklaart men te Washington, is echter gevaarlijker dan zelfs de sterkste oppositie zou kunnen zijn. In weerwil van alle moeite der regeering kent het Amerikaansche publiek geen geestdrift voor den oorlog. In re- geeringskringen wordt derhalve reeds de mcgelijkheir overwogen om deze belang stelling op te voeren. Derhalve slaat men veelal voor een nieuw regeeringsbureau te vormen, dat men niet propaganda-bu reau zou noemen, doch dat wel de taaie daarvan zou hebben. Hier en daar wordt Wilikie als leider van dit bureau ge noemd. veel later Ze kon niet verder Angelica sprong het eerst op haar toe en ving haar moeder op. Maar het was geen onmacht Da generaals weduwe gaf zichzelf innerlijk een ruk. „Verder 1" zei ze zelf, „u bent een helder ziende." Kvbar.der nam het kopje, dat Dora \an de plaats un mevrouw Fabreani op de tweede plaats had ae/et m dronk het leeg Angelica hecieep zonder nadere uïlnoodigmg, dat nu Ce beurt aan haar n as. „fk zag nou, dr.t Jouebim, nel als u ml, hef kopje neerzettezei ze. „Drink je kolïv op, zei bij tezon me, Bmubach is cr al, «e moeten weg. Ibj stond net als u nu. Ik kon, uit Moskou naar Teheran zijn vertrok1-en. De benoeming van deze missie staat vol gens bettelegraaf;1 gent-chap in verband met dc kwestie van het af-taan van vlieg velden In Ce' ml- en Midden -Iran aan de Sovjet llme. Tass is gemachtigd tot de verklaring, dat dit bericht van Domei, dat ontleend is aan een onbekend telegram van „Uni ted Press", de vrucht van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardiger. Kameraad Koesnetzof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zijn geeneriei duikbootcn of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte zee overgebracht en dit zal ook niet geschieden Er is gee neriei „concentratie 'van sterke strijd krachten" aan de Westgrenzen van de TJ.S.S.R en z.ij is ook niet in voorbe reiding. liet korreltje waarheid, dat het bericht bevat, doch dat in sterk vermink ten vorm», is weergegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de betere woning toestanden te Nowosihïrsk een divisie in fanterie van het district Orkoetsk naaf" dat van Nownrihirsk wordt overgeplaatst. Overigens is het geheele,bericht pure fan tasie. moeder en aan haar anderen kant stond Ofto Hora. Het kon toevjil geweest zijn, in geen ge val kon hef, zooals men Angelica kende, ex pres bedoeld zijn; toen ze Otto's hand naast de hare voelde, greep ze toe en drukte zijn vingers in de hare. Otto Hom keek haar aan, hij zei niets, maar zijn gezicht verhelderde. PeU-i Br.uihach knikte. „Dat -heb ik zeker verdiend", mompelde hij hitter, niemand vet stond hem. Höo!dn>apic!eur Kybander vvenachte geen fa- miiiescene. Hij z.»-i eenvoudig: „Ik heb het zakje, vaar de atropine in was hier was het poedersuiker m mijn zak gestoken.. Heb ik datprecies goad gedaan, juffrouw Do;.a3 Of iiierp mijnheer loachim het pakje zelfs als ik gewild bad, het verkeerde kojije weg, misschien in een prulleniand niet pakken. 0, het is verschrikkelijk, inspec teur, maai u heeft gelijk Joachirq vulde moe der vergiftigen." - „Zoo is hel", zei Kybander. „Maar laten we deze scène tot hel emde toe spelen. U dronk uw koffie uit Wat gebeurde er toen?" „fk kwam binnen", zei Peter Brauliacb. „Mijn tarite kwam op hit/elfde oogenbhk uit de kamer hiernaast Ze pakte haar kopje en vroeg me, ol ik dorst had. Ik knikte. Bel dan maar, zei tante Eva, laat je maar een kopje brengen. Maar ik sloeg dat af, nam do koffiekan en schonk me zelf c-en kopje in. Het was.het kopje, waar ik juist voor stond, het kopje, waar Joachim uit gedronken had." „Zoo is hel", zei Kybander nog eens. „U nam tot uw ongeluk dit kopje en er moet nog een restje -atropine op den-sjiodem gelegen heb ben. Niet genoeg, gelukkig, om u te dooden, maar u heeft er een paar slechte uren door te doorstaan gehad." „Ja", knikte Peter Braobacb, „maar de slechtste uren waren niet die van de vergif tiging." Ilij keck Angelica aan. Angelica keek terzijde. Ze stond naast haar Nee, hij stak het in zijn zak." Het wa» a-in hur te zien, dal ze nog wat zeggen vil de, doch ze zweeg. „En?" informeerde Kybander, „nu hoeft er niets meer verzwegen te worden, Dora, kom er maar mee voor den dag!" „Ik heb, toen mijnheer Joachim dood was, er over nagedacht. Maar jammer genoeg met in de goede richting. Ik heb de zakken van het pak, dat hij toen aanhad, later leeg ge haald. Daarbij vond ik het zakje. Ik heb het nog. Er is ook nog eeu beetje poeder in. Ik dacht, wanneer ze eens van me zouden zeg gen, dat ik den moord op touw had gezet Ze huilde ais een kind. „Henke", beval Kybander, „ga maar met baar mee. Laat zij je het zakje geven. Ik heb het weliswaar niet noodig, maar je weef, dat commissaris Harris graag precies is." Henke ging met Dora de kamer uit. „Dan blijft nog de kwestie met do lamp", zei Kybander. „Is u die tweede poging van uw stiefzoon om u te vermoorden duidelijk, mevrouw Fabreani?" De generaalsweduwe kromp ineen. 'V as het Het D.X.B. meldt nit Beiroet: De anli-Brilsche demonstraties te Da mascus gaan voort. Ten teeken van soli dariteit met Irak hebben de studenten een staking afgekondigd. In de armere wijken worden middelen voor de roode katve maan van Irak ingezameld. Op het Egypti sche consulaat generaal werd door een stu denten-delegatie namens duizenden studen ten energiek geprotesteerd tegen bepaalde berichten van de radio te Cairo, die meer malen anti-Jrakseh zijn, naar het pro-test verklaart. Dit behelst voorts het betoog, dat Irak voor de bevrijding van zijn Ara-» bieren met inbegrip van de Egyptenaren strijdt. Derhalve behooren alle Arabieren, zich aaneen te sluiten tot een gemeen-i schappelijk front om het onderdrukte Mo» hammedoausche volk te bevrijden van Engeland, James Roosevelt te Cairo. Volgens een Reuterbcricht uit Cairo is kapitein James Roosevelt, de oudste zoon van den president der Vereenigde Staten, te Cairo aangekomen. Hij zal optreden als waarnemer van het Amerikaansche lucht-» wapen bij de Royal Air Force in het Mid den-Oosten. Eugelseh patrouillevaartuig verongelukt. De Engeische admiraliteit heeft gister avond bekend gemaakt, dat het Engeische patrouillevaartuig Fiona tot zinken is ge bracht. Twee Fransche konvooien, geëscorteerd door oorlogsschepen, zijn gisteren, volgens Parijsche bladen, de Straat van Gibraltar in de richting van den Atlantische» Oceaan gepasseerd. Elk der Nobelprijzen van 1911 zal 131.496 kronen bedragen, tegen 138.569 in bet vorige jaar, meldt hot Zweedsehe persbureau T.T. Behalve over de vier No belprijzen (letterkunde, natuurkunde, schei kunde en geneeskunde) van 1941* welke in bet najaar in Stockholm zullen worden uitgereikt, zal men kunnen beschikken over gezien de Xobclstiehting in October 1910 de Nobelprijzen van het vorige jaar, aan- beslolen luid, geen Nobelprijs voor 1940 te verleenen, wegens den int-omaiicmalen politieken toestand en de aanwijzing der carididalen voor de Nobelprijzen van 1940 te doen samenvallen met die voor 1941. Volgens het jaarverslag vormde het li-oofd- fonds van de Nobelstichting aan het einde van 1940 een bedrag van 33.3 nuiiioen kronen. nog niet uit? Ze schudde het hoofd. „Zegt u het maar", fluisterde ze. Ky bander zei op medelijdenden loon„Joachim Fabreani wist, dat u alleen zoo nu en dan deze lamp gebruikte. Hij "hield rekening met uw zwakke liait, maakte den draad van de leiding naar de hmp blank, maakte den voet en den schakelaar geleidend, zoodat de aan raking gevaarirjk doodelijk door een hart- kramp, hoopte hij zou kunnen zijn. - De lamp zette hij, op deze manier goed geprepa reerd, eeist in de kast._ Bij een vooikomende gelegenheid, wanneer u eens een brief zoudt te schrijven hebhen, zou hij haar u gebracht hebben. H zoudt dan zonder iets te vermoe den de lairip inschakelen én - vallen." Niemand zei een woord. Kybander vervolg de- „Zijn atropine leek hem toen echter veiliger en hij deed met het vergif de eerste poging. Waar nij die atropine vandaan had, zullen we misschien wel niet te weten komen. Het ge heim heeft hij in het graf meegenomen. Dat hem zijn tweede plan bij wijze van poging nog gelukte, toen hij al dood was, kan niet anders dan een toeval genoemd worden. Dit toeval heeft het geval voor mg zoo bizonder verward gemaakt, dat ik nu, tol vandaag noodig bad om er achter te komen." Ilij zweeg! Nu bemerkten de anderen eerst zijn-opwinding. Ilij stak, zonder het dc dames te vragen, een sigaar op. Maar de eerste trek ken kalmeerden hem reeds. „Daarmee zijn we aan het eind gekomen", zei hij. „De moordenaar heeft zich aan de ge rechtigheid onttrokken. Er za) geen aanklacht worden ingediend. Het geval Fabreani is opge^ lost." „Inspecteur", zei mevrouw Fabreani, „hoe zullen we u-djxar ooit voor kunnen danken." Ze had haar woorden terug gevonden. „Heeiemaal niet", zei Kybander. „Of toch, Teneinde onder de Friezen dediefde rooc het Friesche lied te doen toencmten en naaste de oude, bekende liederen oo»k nieuwe .composities ingang te doen vinden, is onlangs een commissie ingesteld; welke in samenu erking met de Fryske Akademy Ie Leeuwarden de uitgave voorbereidt vat? een Algemeen Friesch Liederenboekje. Tal- looze componisten in en buiten Friesland, die Friesche liederen hebben getoonzet, dichters en kcnnc-rs van het Friesche D6cd, hebben hun medewerking toegeziegd. mevrouw, zorgtu voor uw neef. Hg' zat noodig hebben." Mevrouw Fabreani keek om zich heen. Peier Braubaclx stond bij het raamhij was een man, maar het was waarschijnlijk we! te veel voor hem geweest. Do tranen stroomden hem over zijn wangen. „Petertje", zei mevrouw Fabreani, „nu is alles voorbij. Jij blijft bij me. Je bent mijn lieve Peter." Ze streefde hem over het hoofd. Een nieuw gevoel kwam in haar op „We zul len op reis gaan, hoor je, wc zuilen Hing weg blijven en later is dit vieesehjke vergeten, als een booze droom," Ze voelde zich werkelijk heel gelukkig. Ze nam Peter Braubach by den arm en leidde hem de kamer uit. Kybander, Angelica Fabreani en OUo Horn bleven alleen achter in den blauwen salori. Ze keken elkaar aan. „Iioe heeft u dat voor elkaar gekregen, in specteur", z.eï Angelica. „Ik ben cr vol ver bazing over." „Als in een film, nietwaar?" zei hij". „Tot besluit komt alles nog terecht." Op r.iju ge zicht slond een glimlach, die nieuw voor hem was. Hij zag er uit, alsof hij op dit oogenbiik volkomen gelukkig was. Langzaam ging hjj naar de deur. Angelica ging met hem mee. Haar handdruk w»s har telijk. „Dank u, inspecteur." „Onzin", zei Kybander een beelje ruw. „Dankt u hem maar, die heeft het,meer verdiend." Hij maakte een beweging, die in de kamer terug wees. Angelica keerde 'zich om. Ze waren alleen in de kamer. Olto Horn noemde haar naam. „Awgelica zei hij en maakte een heel klein gebaar om de handen op te heffen. Ze -ging naar hem toe en de klaarheid van haar gezicht schéén te zullen overvloeien. 4 '4>s jwA

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2