^Sgpéiihïii? 1 O 'Uil Agenda >£CHIFDig Hotel--Café-Restaurant JE KR 06! STEMPELS Voor Uw wasch naar SPRONK Kunst en Wetenschap uberculosebestrijding OUD TOUW Wat nu? Vrijdag 9 Mei 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Propaganda vergadering N.S.B. Pag. 2 Koffie Koffiesurrogaat Thee Theesurragaat Beter kan niet. Duurder hoeft niet. jaarverslag Vereen, tot be strijding t.b.c. Kath Bond „Voor het gezin" Vérkooping Prof. Dr. C, Winkler overleden Gemengd Nieuws De letterkundige Plasschaert overleden Omliggende Gemeenten Vleesch in. beslaggenomen BINNENLAND De rijk geschakeerde Nederiandsche industrie Rechtszaken Verordeningenblad Nederiandsche vrachtschip „Saieïer" gezonken en Fabrieks inventarissen KOOPT N.V. Metaaihandei JANSSEN v. AKEN Kippendieven Door wagen overreden Onder mais bedolven Het gas waaide uit Ons nieuwe feuilleton De koolveiling te Noord Scharwoude (Vervolg rubriek Stadsnieuws). Gisteravond hield de X.SB. in gebouw „Itvolt" een propafcaudubrjeenkomst tiet podium was versierd met lmkenluiusvlag gen, de ving van de X S-B. en eenpoitret van Museert. Xj een kort welkomstwoord, gesproken door den kringleider, den heer A. Kor sten, nam de spreker van den avond, de lieer J. !I. L. de Bruin, uit Dneber gen, liet woord Spr. begon met de, houding van de tegenstanders der X.SB. zoowel vooi als na 14 Mei 1940 te schetsen. Voor dezen datum waren zij de schatters en laste raars. Thans verkeeren deze tegenstanders en dus het grootste gedeelte van het Xe derlimlsèhe volk, in een toestand van ai - vv achting Zq hopen nog altijd op een over winning van Engeland. -Maar dengene, die zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is en oog Leeft voor den achtergrond van dezen oor'og, zal nu zijn -keus moeten bepalen. De Xederlandsche nationaal soi iaüsten beseffen, dat zich op het oogenbhk een groote sociale revolutie voltrekt, die de volledige vernietiging ven het kapitalisme tot doel heeft. Niet het marxistisch-soeiaïisme, dat eigenlijk slechfcè een soort staats-kapitalis me is, maar het volksche socialisme, dat gegrond is op de bloedsverbondenheid, zal zegevieren. In de nieuwe gemeenschap zal niet het eond, maar de arbeid het fundament van het leven zijn. Sft. het oogde, dat de N.S.B revolutio nair van opzet is. Ais de tijd gekomen is, zoo zeide sprdan hebben wij geen H pek van het Nederiandsche volk noo- dig. Met desnoods slechts 12 pet zullen wij de macht nemen en die ook welen te handhaven. Tot slot van zijn rede betoogde spr dathet zal gaan om de kenzeNeder land zat vrij en onafhankelijk zijn onder Muasert, of het zal in het geheel niet zijn. In de pauze zongen eenige dames leden van de N.S B. (Kameraadskesl eenige strijdliederen, en bestond er gelegenheid tot het schriftelijk indienen van vragen, die na de pauze door den heer D e Bruin w erden beantwoord Tel." 68068 Voor wederverkoópers en particulieren Noordvestsinge! 83-85 Tel. 68565 hi het 30c jaarverslag van de Vereeni ging tot besnijding der tuberculose wordt meegedeeld, dat m 1910 \aor &auatonum verpleging een beding is uitgegeven grea ter dau eenig jaai te veien, n.I. 22 390 98. De luushezoeksters, de dames Ghr. M. Beveisluis eu A. van Waart, hadden op 1 Januari 1940 310 ge/innen met 378 patiënten ouder hun toezicht] m den loop van het jaui weiden bijgeschreven 01 ge zinnen met 04 patiënten en afgeschreven 55 ge/innen met 70 pa lien ten. hi 377 gezinnen werden 4228 be/oekeu afgelegd. Van de patiënten oveileden 10 mannen, 10 wouwen en 2 kinderen. Op 1 Januaii 1940 waren voor rekening der vereeniging in verpleging 20 patiën ten, in den loop van het jaar kwamen daar 19 bij en werden onlslagen 20 patiën ten. De HghaUen. De ligbaden waren geopend van 23April tot 14 October 1940, gedurende Mei werd de verpleging geduieiide 3 dagen onder bioken. Er weiden 3 mannen, 3 vrouwen en 2 kinderen, met totaal 1324 verpleegdagen m de lighallen verpleegd. De stemming was gedurende tien geliee len teipleegduui rustig, er werd goed ge kiuud en vemtimdagei kwamen weinig voor. j id het financieel verslag blijkt, dat het lekort van 1940 bedraagt f 93.91. Do rekening sluit met een totaal-bedrag van £30.084.26. De feestavonden voor de leden van den Kath. Bond „Foor het gezin" zijn om technische redenen e-en week uitgesteld en nader bepaald op Dinsdag 20 en Woens dag 21 Mei a.s. in Musis Sacrum. De leden ontvangen dezer dagen een ■volledig programma van den feestavond; in de eerste dagen van de volgende week kunnen zij hun inschrijvingen nog inzen den. Op Dinsdfitf 20 Mei a.s. wordt om kwart voor 8 in de Singelkerk ter intentie van de leden een II. Mis opgedragen. Diefstallen en inbraakjes. Door de recherche is gisteren aangehou den de 14-jarige fabrieksarbeidster A. V., die van een medearbeidster een horloge had gestolen. Nadat procesverbaal tegen baar was opgemaakt, is zij weder op vrije voeten gesteld. Door T. D. is aangifte gedaan van dief stal van 13 konijnen uit een loods aan den Laanslootscheweg. De daders hebben zich toegang tot de loods verschaft door verbreking van het hangslot waarmede deze was afgesloten. Vermoedelijk Woensdagavond zijn onge- wenschte bezoekers binnen* gedrongen in de consumptietent op het sportterrein lioschhoek. "Een aantal fleschje» bier cn limonade worden vermist. Door J. K. is aangifte gedaan van dief stal van zijn fiets ,die hij gisteravond gedurende eenige uren onbeheerd had laten staan in de Boterstraat. Door notaais P. Schaberg is in veiling gebracht: 1. Het heerenbuis, Lange Nieuw straat 199 en 201 (hoek Oranjestraat), met tuin, groot 4 A. 9 c.&. in veiling f 30.000. 2. Drie perceelen grond aan de Oranje straat, resp. 3 A 31 c A .3 A 35 c A ■3 A. 41 cA„ breedte ongeveer 18 M, resp. f 17 000, £18 000 en 113.600. SCHIEDAM Passage Theater, half 3 eu half S. Paradijs •der rijgezelien Zaterdag en Zondag 2 13, 4 43 en. "8 uur. Monopole Theater, 215 eu 7.15 uur 1 Onder gele \lag(extia een stereohlmZater dag 213, 7 eu 9 uur. Zondag 1, 3. 3, 7 en 9 uur. 10 Hei liaison Westhuis, 7 aur. Korfbalver „Schiedam" Clubavond N 11 Men Volksgebouw, baif 7. „Kunst na Ar beid". De nieuwe typiste. 12 Mei. JInsis Sacrum, half S. Cabaretvoorstel ling. Paul O/dra, Henr Davids ea. 44 Mei Kerk Ned. Prot Bond,18 uur -V.C-t.B Jeugdaemeenschap Opvoering- De Kaarsvlam. 19 Mei. Musis Sacrum, half 6 .Causerie en filim ertoonmg over korfbal. 20 en 21 Mei Musis Sacrum, half 8 Feest avond. Kath. Bond „Voor het Gezin". Eiken Zaterdag en Zondag 14 uur. Stedelijk Museum ROTTERDAM BIOSCOPEN Arena, 213, half 7 en 8.43 uur. Hel dolende hart (Zondag 2.13, 4 30, 6 30 en 8 45 uur Capitol, 2,—, 4,15, half 7 en 8 45 u Park- stiaa' 13. Luxor, half 3, 7 en 8.45 u. De kuische ge liefde. Prinses, 215 en half S. De eenzame weg. Op het looneel: De Kilima Hawaiïans. (Zondag 1, 315, half 6 en 8 uur.) fti den ouvlitJotn win 86 jaar is lo Utrecht oveileden ptof. dr. C. inkier, oud- hoogiueraar ami de umveiaiteit te Utrecht en Amsterdam Prof dr. C. Winkler werd geboren te Vinnen op 23 Februari 1833. \nu tb73 tot 1879 studeerde hij in do geneeskunde aan de universiteit te Utrecht, lil 1881 werd de gejiromoveerde arts as sistent aan het gemeentelijk ziekenhuis te 's Gunennnge, Due jaar later werd dr. mhlei benoemd tot poliklinisch assistent bij prof. Inhna van de UtrechUdie uni vor&iteit Als lector aan deze academie werd dr. Winkler benoemd in de psychia trie en neurologie m het jaar 1S83. oor het onderzoek \an ben-beu-begaf hij zich in ISb'G naar Nederiandsch Oost-lndie, om ruim een jaar later weer in Nederland terug te kerren. In 1891 volgde toen zijn benoeming tot hoogleeraar aan de univer siteit \an Utrecht in de psychiatrie en neurologie. Ruim vijf jaar werkte prof. dr. Wiuklcr aan deze hoogeschool, toen luj ge roepen weid tot hoogleeraar in de psychia trie en neurologie aan de universiteit te Amsterdam. Van 189G tot 1915 arbeidde de overledene aan de hoofdstedelijke aca demie doch keerde in 1915 terug in het /elide ambt van voorheen aan de Utrecht- sche universiteit Tien jaar was prof. Winkler pog hoogleeraar aan de Utrecht sehe hoogeschool lederen Zaterdag en Zondag MUZIEK in Koemarkt I Telefoon 68159 Aanbevelend G. v. d. BROEK lieden fs op 07 jarigen leeftijd, te 's Gia- venhage overleden de letterkundige A. C. A. Piosschaerh. VLAAROINGEN Beroepen. A. Blokker, Remonstiantsch predikaat te Utrecht, vroeger voorganger van de Rem. Geref. gemeente alhier, heeft een beroep onD au gen naar Rotterdam. Dj Pe/er dagen werd door de njksambte naren van den crisiscontröledienst te Utrecht een expeditie a ulo aangebonden. Bij onderzoek vond men enkele koffers met 300 pond ïundvleosch. De expediteur luid opdracht dit vleesch naar het St. Janskerkhof te Utrecht te ervoeren, terwijl de opdrachtgever zelf met den wagen meereed. In den tijd dal cle ambtenaren bezig wazen den wagen te onderzoeken, was de man, die blijkbaar li ex er onaangenaamheden vermeed, er rus tig vandoor gegaan, met achterlating van het vleesch. De expediteur wist van den inhoud niels af, zoodat hij vrij1 uit ging. De koffers met liet vleesch zijn in be slag genomen. Tegen den weggeloopen eigenaar van het vleesch is proces-verbaal opgemaakt. Ee n ig el 'fabriek te j Schiedam i HEIJERMANS VAN OUWERKERK PASSAGE 8 —TELEFOON 68604 Vleermuizen. Bij het omkapjvn van boomen aan den Maassluisehecbjb, bleek een dezer boomen de verzamelplaats te zijn van een aantal vleermui/en, die m een holte bicnu.! hun winterslaap deden. Onder deze bevond zich eek een geringde vleermuis. VLA ARDiNGER-AMB ACHT Wlhffehnlp Nederland. De laatste sfraafeollecte voor Winter hulp Nederland heeft f125 opgebracht. De oi ertge collecten brachten op resp. f120, £201, f 141.97 en £120. Verschenen zijn thans de deelen III en IV \an de door de Vereeniging „Neder iandsch Fabrikaat" uitgegeven serie boek jes: „Hoe maakt men...?", waarin op voor ieder begrijpelijke wijze een reeks Neder- landschq hedrijfslakken wordt beschreven. Ook deze deeltje zien er weer keurig uit. In de beide thans verschenen deeltjes komen beschouwingen voor over een twin tigtal tafeken van industrie, a.m. over de confectie-, de kunstzijde-industrie, de- ematl- ie fabrikaqe en de gasbedrijven. Niet al leen voor de,jeugd, maar ook voor oude- ien zijn de boekjes interessant. Hoewc' de boekjes kosteloos op de daar voor in aanmerking komende onderwijs in lichtingen worden verspreid en niet in den handel zijn, windt ook tegen een klein© vergoeding een beperkt aantal beschik baar gesteld voor cn enge belangstellenden. Morgen zal een nieuw Verordeningen blad verschijnen met de verordeningen nr. 84 over het buiten omloop brengen en intrekken van rrjkscredietkasmunten; nr. 85 over de invoering van Wehr- machtsbe.ugsrheme en w e'nrmachtsmarken voor den aankoop van gedistribueerde levens- en voedingsmiddelen; nr. S6 over nadere regelingen bij ont eigeningen, en nr 87 over het prijzen van goederen en diensten. Marinokringen te New Vork deelen de torpedeering mede van het Nederiandsche vrachtschip „Saleier" (6563 br tdat op reis van Engeland naar New York in het Noordelijke deel van den Atlantischen oceaan tot z.inken is gebracht. Vijf en der tig leden der bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. Volgens dez.elfde bron is het onder Brit- sche vlag varende Xoorscke vrachtschip „Borgcstad' (3924 brt.), op 12 Februari waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een duikboot. VLAAROINGEN - TEL. 605 EN ROTTERDAM 68235 De Zutfensche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 27-jarigen Apeldoor- ner, die veertien dagen geleden wegens kippenrliefsial terecht stond. Hij bracht be reids 28 maanden in de gevangenis door, maar ging door met stelen. De eisch tegen hem was een jaar gevangenisstraf, het vonnis luidde vier maanden gevangenis straf. Twee losse arbeiders uit Deventer, die al eenige tientallen veroordeelingen van allerlei soort achter den rug hebben, had* den op een zwerftocht onder Wijhe mis bruik gemaakt van de gastvrijheid vaneen landbouwer Zij mochten logeeren in een schuur, doch in plaats van hun nacht rust te genieten, gingen zij op de boer derij op roof uit en haalden een deel van den kippen voorraad van 'len boer weg. Hoeve' beiden hardnekkig ontken den voor de rechtbank, achtte de officier %'an justitie den diefstal bewezen, mede op grond van een paar getuigenisse nvaneen een zwerver, die dien bewosten nacht ook in de schuur had doorgebracht en van een gedetineerde in het Zutfensche huis van bewaring, die van een der Devente- naren had vernomen, dat hij den diefstal wel degelijk had gepleegd. De eisch was een jaar gevangenisstraf voor ieder der verdachten. Uitspraak doende, veroordeelde de recht bank: den eene tot zes maanden en sprak den ander vrij wegens gebrek aan be wijs Strenge straffen veer fietsendieven. Dezer dagen heeft de Zutfensche recht bank behandeld de strafzaken tegen eenige recidivisten, die al reeksen veroordeelingen achter den rug hebben wegens diefstallen, al of niet gepaard gaande met braak. Dit maal hadden zij zich te verantwoorden we gens eenvoudige rijwieldiefstallen. De Zutfensche monteur T., die zijn zoon tje er op uit had gestuurd om een fiets te stelen en dat karretje had- veranderd, kreeg I jaar gevangenisstraf, een 30-jarige opper man uit Lochem, die in Laren een fiets leende- en niet terugbracht, werd veroor deeld tot acht maanden een een 25-jarige zwervende grondwerker, die in Hoenderlo een fiets aan den kant van den weg za gstaan en meenam, kreeg zes maanden, allen met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Die elfjarige B. van Hoorn, wonende te Hoorn, is un het lemoen van een siee- perswagen. waarmede hij meegereden was, gcallen. Hij kreeg een wiel Van den wa gen over zich heen. Ofschoon de toestand van den knaap zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, werd hij op medisch advies naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. Hier is hij in den loop van den avond aan zijn ver wondingen overleden. Bij de firma Ixraus Wieringa aan de Noorderliaven te Groningen, was men bezig om mals door een storttrechter in een voor den wal liggend schip te brengen. Vermoedelijk doordat een zak voor de buis zat, raakte de trechter verstopt. De 21- jarige ongehuwde A. D: probeerde dit te verhelpen. Het mais ging echter glijden, waardoor de jongen door den,trechter werd meegesleurd. Het duurde eenigen tijd, voor men liet "slachtoffer had bevrijd. Het bleek, dat D. reeds was overleden. In de - Orteliusstraat te Amsterdam is gisteren een -13-jarige vrouw, die met rbeu- matiek te bed lag, door gas bedwelmd. Het gas brandde n.L, dobh de vlam waaide uit, waardoor het gas de kamer instroom de. Daar de vrouw zich tengevolge van haar ziekte niet bewegen kon, is zij, hoewel zij bet onraad merkte, bewusteloos gewor den. De G.G. en G.D. vervoerde haar naar liet Wilhehninagasfhars. Haar toestand is niet ernstig. liet is geen prettige boodschap, alamen- van dan zaakwaarnemer inn deli man, die u tot zijn universeelen erfgenaam gemaakt heett, te hooren krijgt, dat de heele nalatenschap nihil bedraagt En dat moest nu juist James Grant overkomen 1 Jnn, zooals hij kortweg werd genoemd, was een ietwat wereldvreemde jongeman, die een goede opvoeding had genoten, dank zij de maandehjksclie toelage van zijn schatrijken oom, en die hopeloos ver liefd was op een meisje, dat al zijn hu welijksaanzoeken tot nu toe met een lief- Jieftalligen g'imlach had afgewezen. Die oom was nu overleden, zonder een cent na te laten, en Jim z^g zich voor de vraag gestold, die al lang vóór 4'ichegru velen tot nadenken had gebracht: wat nu? Op deze vraag zou Jim zeker geen afdoend antwoord hebben geweten. "Maar hij had een knecht, die de zonderlinge maar niettemin gemakkelijke, eigenschap bezat, alles te onthouden, wat hij eenmaal gelezen had "en die op dit oogenblik had gewacht om zijn groote gaven tot wij dere ontplooiing - te brengen. Lush zoo heet hij was een man van formaat, die zeker niet op zijn plaats was als bediende van een min of meer eenzelvi- gen vrijgezel, maar slechts uit bittere nood zaak dit baantje had gekozen, hetwelk hem overigens ook niet slecht afging. Van dit oogenblik .af' nam hij de leiding in handen en plotseling keerden de kansen, zoodat de eens voor Jim zoo donkere toekomst den jongen man nu vriende lijk toelachte. Zoois dus het verhaal, met welks publicatie wij morgen in ons feuilleton een aanvang maken, liaast meer nog de geschiedenis van Lush dan van den goed moediger, Jim. Het bewijst, dat er in drie dagen ontzaglijk veel kan gebeuren. Op Donderdag krijgt Jim de fatale mededee- ling van zijn armoede, op Vrijdag heeft Lush al op talentvolle wijze hun beider positie volkomen gewijzigd en op Zaterdag is bun toekomst verzekerd, waarbij .Tim tenslotte ook nog het meisje zijner droo- men in zijn armen sluit. Dat komt alle maal, doordat de handige Lush voor alle moeilijkheden een oplossing weet eu op alle vragen het juiste antwoord kent, in het bizonder op de vraag, die het leven van Jim in deze voor hem zoo belang rijke dagen heheerscht: Wat Nu? voorjaar ter beschikking komt. I In de gisteren gehouden vergadering van de veilingvereeniging De Nooidermarkt- bond te Noordscharwoude, werd medege deeld, dat het winterseizoen een bevredi gend veiloop gehad heeft. De omzet ge durende dc eerste vier maanden van dit jaar hedioeg f4,289.422,22 of fl22.749;19 meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Hazardspel. Op vermoeden, dat in een benedenhuis aan de Ruysdaeikade te Amsterdam, gele genheid. werd gegeven tot bet deelnemen aan verboden kansspel, beeft de politie gis teren een inval ter plaatse gedaan. Onder leiding van een inspecteur van po litie drongen eenige agenten, na een schut ting te zijn overgeklommen, aan de achter zijde de woning binnen, waar zij in een afgesloten kamer zeven personen aantrof fen, die zich inderdaad met hazardspel be zig hielden. Een bedrag van ongeveer f10 lag op tafel. I Tegen alle aanwezigen werd piroces-ver- baal opgemaakt. De bewoner, een werk- looze, werd bovendien meegenomen naar het bureau stadhouderskade, waar liem een verhoor werd afgenomen. Fietsendief aangehouden. De politie te Kaarden heeft den 23-jari B. uit Huizen aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstallen van verscheidene njvielen. Do diefstallen uit .een zomerhuisje onder Valkeveen, naar welker d ider de jiolitie genomen tijd zocht, bleken verder door B te zijn gepleegd Een groot aantal artikelen uit Huizen afkomstig heelt de politie bij opkoopers veten te achterhalen, zooals een radiotoestel, voetbalschoenen, vele gereedschappen ed Meisje doodgereden. Gistermiddag is het 7 jarige meisje A. V., wonende aan de Juliana van Stolberg laan te 's-Gravenbage, in de Louise do Colignystraat aldaar aangereden door een personenauto, bestuurd door den 49 jari gen J. B. S, van de Alkemadelaan, Het meisje, dat onvoorzichtig overstak, kreeg een zware hersenschudding. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffertje naar het r.k. ziekenhuis aan het Westeïnde, waar het kort na aankomst is overleden. Boefjes stalen fietsen, koffie en thee. De Utrechtsche recherche beeft drie jon gens van resp. 15, 15 en 17 jaar aange, houden, die ervan verdacht worden zicli schuldig te hebben gemaakt aan diefstallen van een aantal rijwielen. Voorts werd een 17-jarige slagersjongen aangehouden, die verdacht wordt van heling. De arrestatie van dezen laatste leidde tot de aan hom ding van het drietal jongens. De politie hield gisteren een U-jarigen jongen, wonende aan de Chrysanthstraaf aan, die zich door insluiping toegang had verschaft tot een tweetal huizen in de Span straat en de Vlierboornstraat. In beida huizen ontvreemdde hij koffie en thee^ waarna hij de- gestolen waar trachtte ta verkooperi. Een der huisvrouwen wees de politie den jongen aan, toen deze van da goederen iets van de hand wilde doem De ouders bleken den jongen niet meer ïn huis te willen hebben. Om erger te voor, komen heeft de politie hem. in het hoofd, bureau van politie voorloopig een verblijf gegeven. Thans zal de kinderrechter wej verder beslissen. Woekerprijzen voor landbouwproducten. De rijkspolitie to Roermond heeft de laatste dagen speciaal gelet op hen, van wie verwacht werd, dat zij tegen abnor maal hooge prijzen landbouwproducten aan den man' trachtten te brengen. Door de aan houding van Belgische smokkelaars kon overgegaan worden tot de arrestatie van enkele landbouwers, die Jandbouwproduo' ten tegen woekerprijzen verkochten. Zooj zijn b.v. aardappelen, die niet voor da consumptie geschik! waren, verkocht voor; 15 a 20 een!. Enkele landbouwers zijn op( last van de politie in het huis van ban waring te Roermond ingesloten.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6