OUD IJZER Agenda STADSNIEUWS ^uH&£ite.Ctó DE STRIJD TEGEN HET VUUR IN BOSCH EN HEI STEMPELS De Kaarsvlam De economische rechter Donderdag 15 Mei 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Het persoonsbewijs De ervaringen van eenige dagen Vertooning door Vrijz. Jongeren Oude stoomketels, Fabrieksinventarissen enz. „ZETHAMETA" N.V. VLAARDiNGEN SCHIEDAM BINNENLAND Strenger optreden tegen hamsteren Burgerlijke Stand De voorziening van Rotterdam met huishoudelijke goederen Grondonderzoek in den land en tuinbouw Nederlandsch matroos gedood Kunstmatige mestbereiding t I an daag zijn \-«or het eerst 278 personen opgeioepen om hun persoonsbewijs in ont vangst te koinen nemen in het bureau Broersvest 95; de voorgaande dagen waren dat er 196. Be ambtenaren, met de uitreiking beiast, hebben nu eenige ervaring opgedaan, zoo dat ze hun „klanten", ais alles normaal verloopt, nel binnen het kwartier aan bet persoonsbewijs kunnen heipen. Of het ech ter mogelijk zal zijn met deze bezetting het maximum van 381 gegadigden per dag te bereiken, zal nog moeten blijken. Het is de bedoeling daarmee de volgende week te beginnen. I In de afgeloopen dagen kwamen nog verscheidene gevallen voor, waarhij de op- geroepene onverrichterzake moest terug- kceren, of omdatde foto's nog niet klaar waren, of omdat deze niet aan de eischen voldeden. Dat aantal is niet zoo gering. Eergisteren waren dat er 41 van de 196 opgeroepenengisteren nog 2L Gelukkig neemt het aantal onverrichter zake teruggezondenen geleidelijk af; het is nu wel algemeen bekend, dat de vroeger gemaakte foto's in den regel ongeschikt zijn om ze voor het persoonsbewijs te gebrui ken. 'aak is het hoofd te smal en hij de vrouwen is meestal het linkeroor niet geheel zichtbaar. De meeste fotografen zijn nu wel precies op de hoogte van de eischen zoodat het aantal afgekeurde foto's de eerstvolgende dagen wel aanmerkelijk zal afnemen. Het is, zoo lang het bureau werkt, nog maar éénmaal voorgekomen, dat van een bezoeker geen vingerafdrukken konden wor den genomen, omdat de papillen de fijne groefjes op de vingertoppen totaal ver woest waren tengevolge van een dikke eelt- laag op alle vingers. In dit geval werd aan-' geteekend, dat het nemen van vingerafdruk ken onmogelijk was. De ambtenaar aan de schatkist 'tis in derdaad een kist van behoorlijke afmetingen die een gulden of 50 cent in ontvangst neemt, voor het persoonsbewijs uitgereikt wordt, zou bet zeer op prijs stellen, als zooveel mogelijk met gepast geld werd be taald. Dat bevordert een vlotte gang van zaken Het moet volgens dr. II. Faber als een bewijs van erkentelijkheid van de jongeren tegenover d-e ouderen, die hun het Vrijz. Chr. Jeugdhuis, Lange Haven 103, ter be schikking stelden, worden gezien, dat elk jaar om dezen tijd de jongeren in de kerk aan de Westvest een spel opvoeren. Die opvoeringen waren steeds pretentie loos; namen van spelers werden niet ver meld; meestal werd in de spelen iets ge zegd, dat tot overdenking aanleiding gaf. Daaraan zal het mede wel te danken zijn, dat de kerk gisteravond, toen de bewer king van de legende van Selma Lagerlof „De Kaarsvlam" werd opgevoerd, zoo vol was al? zelden zal zijn voorgekomen. Dat aile aanwezigen diep onder den in druk van het spel zrjn gekomen, m-eenen we te moeten betwijfelen. In het primitieve schuilt voor moderne menschen iets aan trekkelijks, maar... dat mag toch niet al te lang duren, want we zijn. allen in dezen lijd zoo „gehaast", onverschillig of we dringende bezigheden hebben of niet! Be opvoering van „De Kaarsvlam" duurde o.i. te lang, vooral ten gevolge van De persoonsbewijzen en de titel van journalist- Het Verbond van Nederiandsche Jour nalisten heeft aan de rijksinspectie voor bevolkingsregisters geadviseerd, om bij de personen, die zich brj het uitreiken van de persoonsbewijzen, „journalist" noemen, of die in het bevolkingsregister ingeschrev» - staan als zoodanig niet dit beroep op het persoonsbewijs in te vullen, dan alleen wanneer de betrokkene den door het ver bond uit te reiken joumalistenpas kan overleggen. De invulling van het beroep kan aan vullend ook op lateren datum dan dien der uitreiking van het persoonsbewijs, door -het plaatselijk bevolkingsregister geschie den op vertoon van den special en jour- nalistenpas. Diefstal. E. de R. heeft aangifte gedaan dat gis teren van zijn 9-jarig dochtertje in het Sportfondsenhad een polshorloge is ont vreemd- Telefoon-Schiedam 68734. Passage Theater, haJf 3 en half 8: Paradijs der Vrijgezellen. Monopole Theater, 2.15 en 7.15 nar. 1. Onder gele vlag (extra een stereofilm;. Heden e. v. d. tot 1 Juni. Atelier voor Binnen huiskunst, Lange Kerkstraat 34. 10—12 en 25 uur. Schilderijenten toonstelling Willem Brinkman. 15 Mei. Passage Theater, hall 8 The Ramblers 16 Mei. Musis Sacrum, 7.45 uur. Concert Toon kunst Symphonie Orkest, m. m. v. Carry de Bruin, piano en C. R. Cop per ts, hobo 17 Mei. Maison Westhuis, half 3. S.G.B. Jac. Eisacker. 19 Mei. Musis Sacrum, half 8. Voorstelling voor Rolt. geëvacueerden door gezel schap Paul Duval. 19 Mei. Musis Sacrum, half 6. Causerie en film vertooning over korfbal. 20 en 21 Mei Musis Sacrum, half 8. Feest avond. Kath. Bond „Voor het Gezin". 24 Mei. Passage Theater, half 3 Volksuniversi teit. Opvoering Camera Obscura. 529 Mei. Monopole Theater, 2 15 u. R.K. Vrou wenbond. Jaarvergadering. Eiken Zaterdag en Zondag 1—4 uur. Stedelijk Museum ROTTERDAM BIOSCOPEN. Arena, 2.15, half 7 en 8.45 uur. Het dolende hart. Capitol, 2.—, 4.15, half 7 en 8.45 o. Park straat 13. Laxor, half 3, 7 en 8.45 a. De kuische ge liefde. Prinses, 215 en half 8. De eenzame weg. Op het tooneel: De Kilima Hawailaas. de onderbrekingen voor de décorwisse ling. Bovendien konden zij, die niet vlak vooraan zaten, niet zien, wat er op het tooneel" gebeurde, als de speler .of spe lers op den grond zaten, wat niet bevor derlijk was voor de rust en gespannen aandacht. De inhoud. Het verbaal van „De Kaarsvlam" kan in 't kort als volgt worden samengevat. In het laatst der 11e eeuw leefde te Flo rence de wapensmid Raniero, een ruwe kerel. Ilij is een jaar getrouwd, als zijn vrouw hem verlaat, omdat zij haar liefde voor Raniero voelt kwijnen. Raniero probeert door heldendaden te verrichten zijn vrcuw weer terug te win nen, maar dat lukt niet en hij trekt met Godfried van Bouillon ter eersten kruis tocht. Ka de verovering van Jeruzalem mag hij na Godfried van Bouillon als tweede een kaars aansteken op het graf van Christus en hij besluit die vlam over te brengen naar de Domkerk te Florence. Het is een moeizame tocht, die Raniero o-mvormt van een bruut tot een zacht monseh, vol liefde tot de menschen. Als hij, geheel veranderd, de Domkerk te Flo rence heeft bereikt, is het ziju vrouw, die hem daar wacht en samen gaan zij de kerk binnen. In dit spel traden slechts enkele per sonen op, die een belangrijke rol te ver vullen hadden. Over 't algemeen viel de wijze, waarop zij bun taak vervulden, te waardeeren. Een enkele maal zweemde wat op het podium geschiedde, naar tooneel imitatie, wat de zuiverheid van de sfeer niet bevorderde. Toespraken. Dr. H. Faber heeft bij den aanvang gewezen op het mooie jeugdwerk in den Ned. Prot. Bond en daarvoor de belang stelling van de ouderen gevraagd. Nadat mevr. v. d. Vlist een tweetal lie deren had gezongen, gaf mej. J. or- ster, onder wier leiding „De Kaarsvlam" werd ingestudeerd, een. inleiding, waarbij o.a. de figuur van Selma Lagerlöf, do Zweedsche „zangeres van het eeuwige, dat nooit kan vergaan", in het licht werd ge steld. De entre-acte's werden gevuld met or gelspel van den heer J. J. Th. Penning en zang van een meisjeskoortje. In zijn slotwoord deelde dr. Faber mede, dat „De Kaarsvlam" 9 Juni a.s. te Haastrecht zal worden opgevoerd De strijd tegen de ontduiking van de distributie-bepalingen za! met ingang van heden doortastender worden gevoerd dan voorheen. De instelling van den econo- misehen rechter, die zich uitsluitend zal bezig houden met overtredingen op het gebied van de voedselvoorziening, de prijs- behcersching, het deviezenrecht en een aan tal regelingen van socialen aard, waar onder o a. het ontslagverbod valt, is een zeer belangrijke maatregel. Bovendien wor den de mogelijkheden tot preventieve hech tenis en het doen van huiszoeking belang rijk uitgebreid. Op een gisteren gehouden persconferen tie hebben de secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, dr. II. M. Hirschfeld, en de waarnemend secretaris-generaal van het departement van justitie, mr. J. P. Hooijkaas, de nieuwe regelingen uitvoerig toegelicht. Dr. Hirschfeld zeide, dat, hoewel de Jubileum» Onze stadgenoot, de heer A. Joore, was Dinsdag jj. 50 jaar in dienst bij de firma A. Voiker te Sliedrecht. In die halve eeuw heeft de beer Joore als baas talrijke en ook groote werken uitgevoerd. Dat zijn werk gewaardeerd wordt, bleek we! bij zrjn jubileum. De directie kwam hem te zijnen huize, Wa rande 210, complimenteeren en bood hem als herinnering een. gouden horloge aan. Voorts weiden er tal van bloemstukken bezorgd. S. G. B. De Schied. Gymnasiasten Bond houdt Zaterdagmiddag in Maison Westbuis een Londsmiddag, waarin de beer Jac. Eisacker, declamator te Rotterdam, zal optreden. Daarna zaJ er gelegenheid bestaan voor een dansje. instelling van een economischen rechter aan den eenen kant te betreuren is, zij anderzijds een belangrijke verbetering vormt. De afkondiging van het aan de orde zijnde besluit beteekent dat een snelle afdoening van tal van zaken kan worden bevorderd. Nogmaals vestigde hij er de aandacht op, dat wie mocht meenen met het ontduiken der distributiemaatregelen een zekeren vorm van sabotage te plegen het volkomen bij het verkeerde eind heeft. Alles wat op dit gebied gebeurt komt uitsluitend en al leen- ten nadeele van ons eigen land en volk. Daarna sprak mr. Hooykaas over de practische beteekenis van het instituut van den economischen rechter en ging uitvoerig in op de consequenties van de uitbreiding van de mogelijkheden tot het doen van huiszoeking, waarover men in ons blad van gisteren de hizonderheden kan vinden. In het algemeen komen de nieuwe re gelingen er dus op neer, dat er van heden af met de uiterste kracht en zeer snel zal worden opgetreden tegen hen die doelbe wust de gemeenschap benadeelen, door zich te onttrekken aan de hen door de distri butiemaatregelen opgelegde beperkingen. Wel zij er hier op gewezen, dat zij, die op normale wijze en langs legalen weg voorraden hebben gevormd en zich ook verder aan de wettelijke bepalingen houden niet den minsten Last zullen ondervinden. Belangrijke stukken Lo-scli en lieitle, soms prachtige doelen van ons natuur schoon gaan ieder jaar in vlammen op. Een enkelen keer door onbekende oor zaken. maar helaas dikwijls door onachtzaamheid van het publiek en soms zelfs door kwaadwilligheid. Wij hebben over den strijd tegen bosch- en heidebranden in Nederland gesproken met de directie van de Nederiandsche Heidemaatschappij. Sinds 1920 wordt in ons land een statistiek der bosch- en heidebranden op gemaakt. Volgens deze statistiek, die jaarlijks in het tijdschrift* van de Ne deriandsche Heidemaatschappij wordt gepubliceerd, werd-van 1928 tot 1938 door het vuur vernield 3890 H.A. bosch, voornamelijk grove dennon, 24.571 H.A. heide, ten deele met opslag. Totale schade werd geraamd op 1400000 gulden of gemiddeld per jaar 149.C00 gulden. Van zeisprekend liepen "in deze jaren de schadebedragen uiteen. In 1929 bedroeg deze 640.000 gulden. De meeste branden kwamen voor in de provincies Limburg, Brabant en Gel derland, Vooral na een strengen winter gevolgd door een droog voorjaar, bijv. 1928—1929, of een droge voorzomer met «veel wind en storm, zooals in 1939 is de mogelijkheid van vernieling door brand in onze bosschen groot en ziet men belangrijke schade ontstaan door branden. E e n 1 g e I fabriek te Schiedam 1 HEIjERMANS VAN OUWERKERK j gjPASSAGE 8 —TELEFOON 68604| SCHIEDAM, Geboren: 12 Mei. Janske, d. v. J. van Geijl en C. van Doorn, Halleystraa! 45. 13 Mei. Johann Friedrich, z. v. J. F. v. d. Gaag en J. L. Vermeer, Frans Halsplein 9. 14 Mei. Gerrit, z. v. C. Vreeswijk en J. A. Löke, Zalmsfraai 26. Gehuwd: 14 Mei. W. Stigter, 28 j. en C. P. de Hooge, 35 j. J. Bestman, 36 j. en J. de Zeeuw, 34 j. Overleden: 12 Mei. E, van Kampen, 82 j. Oude Dijk 17. P. Sacdifort, 3 mad. Roosbeek 1. F, W. Roelman, 77 j. Nassaulaan 75. 13 Mei. A. C. Meerhof, 49 j. Westmolen- straat 10. In het Beursgebouw te Rotterdam is gisteren de oprichtingsvergadering gehou den van de stichting tot voorziening van Rotterdam met goederen voor de huishou ding Het doel van deze stichting is, naar de voorzitter, de heer J. van Manssum, in zijn openingswoord mededeelde, twee ledig, D.l. bij een eventueel tekort aan goederen de bevoorrading van de winke liers gemakkelijker te kunnen doen plaats vinden en gedupeerden in staat te stellen goederen aan te schaffen in verrekening met hun uitkeering van de schade-en- quète-commissie. Spr. wees er op, dat er op het gebied van de goederenv.oor- ziening te Rotterdam in het begin ver schillende groepen bestonden, die sinds October j.l werden vereenigd in de cen trale commissie Rotterdam. De voorschotten regeling, zooals die voor de meubelbranche reeds bestaat, bleek bij het pu'diek veel instemming te vinden en er bestond ook veel vraag naar an dere artikelen Er mogen evenwel slechts drie groepen worden gevormd van hande laren, n.L meubelbranche, textielhandela ren, en handelaren in goederen voor de huishouding. Deze drie groepen werden achtereenvolgens in stichtingen onderge bracht en om een zoo groot mogelijk aan tal artikelen in deze stichtingen te kun nen onderbrengen, werd de laatste groep bebal' e met huishoudelijke goederen uit gebreid met haarden, enz., sanitaiT, elec- trische art'kelen, wasehmadhines, radio ap paraten, wandversiering, uurwerken, naai machines en rijwielen. Dr. W. F. Liehtenauer, secretaris der centrale commissie, wees er op, dat er in het afgeloopen jaar te Rotterdam meer is opgebouwd dan men had mogen ver wachten. Het is ook voor de centrale com missie een belangrijke dag, nu de stich ting voor huishoudelijke artikelen is op gericht. De Nederiandsche overheid geeft een bewijs van groot vertrouwen met haar instemming in de nieuwe regeling en dit De Nederiandsche. Heide Maatschappij heeft sedert haar bestaan ook voor tal van particulieren, instellingen en gemeen ten door ontginning van woeste gronden veel bosschen aangelegd. Ook thans nog worden elk jaar groote oppervlakten bosch aangeplant, terwijl veel boscheigenaren hun bezit aan haar zorgen toevertrouwen. Allereerst werd en wordt nog hij boschaanleg steeds gestreefd naar een zoodanige indeeling van het terrein, dat de boschgedeelten, vooral wanneer over wegend naaldhout moet gebruikt wor den, door voldoend breede wegen met loofhoutranden ziju gescheiden. De wegen worden door ploegen, eggen of spitten ge regeld goed brandvrij gehouden. Het dunne twijghout, dat als takbemesting in de bos schen a< htergelaten wordt en ter verbete ring van den humus- en bodemtoestand met succes wordt gebruikt, wordt minstens ter breelte van 5 meter van de wegen in het bosch gebracht. Gedurende droge dagen houdt het personeel geregeld toezicht, daar bij gebruik makend van het vrije uitzicht vanaf heuvels of van hrandtorens. Zoo noodig, was het publiek, dat door of langs de bosschen loopt, gewaarschuwd bij het rooken van een sigaar, sigaret of pijp, voorzichtig te zijn. Bij eventueel uitbreken van brand is thans veelal de telefoon ter beschikking •en kan direct hulp worden ingeroepen. Gedurende de laatste... jaren is, mede door haar streven het natuurschoon in I ons land zooveel mogelijk te beschermen, haar activiteit op het gebied van de bosch- en heidebrandbestrijding groot. En de grondslag van haar bemoeiing is, het publiek voortdurend en met klem op het groote gevaar voor brand door onvoor zichtigheid met vuur in bosch en hei te wijzen. Ook hier is het weer de jeugd, die men vooral bereikt: boschbrandplaten, geïllustreerde drukwerkjes, die vooral op scholen en in jeugdherbergen in groote ge tale worden verspreid en waarschuwings bordjes wijzen jong en oud op de ram pen, die door onvoorzichtigheid kunnen gebeuren. Geen verbod dus om te rooken, iets wat het publiek dan ook minder aan genaam zon aandoen, maar 'een ernstig beroep op gemeenschapszin van jong en oud. Maar de Nederiandsche Heide Maatschap pij werkt niet alleen preventie! Bij de be strijding zelf wordt krachtig medegewerkt en de aanwijzingen, verwerkt in een z.g. boschbrandrapport worden gaarne opgevolgd Medewerking wordt verleend bij het samen stellen van gemeentelijke verordeningen tor voorkoming en bestrijding van bosch- en heidebranden, terwijl er een geregeld con tact bestaat met gemeenten en vereenigin-i gen, welke naast een gewone brandweer een boschbrandweer hebben opgericht. Daar waar gemeenten en particulieren sa menwerken, werden in ons land met succes boschbrandweervereenigingen opgericht. Voor verschillende streken in ons land zijn deze vereenigingen opgericht. Hun taak 'be staat in het samenstellen van groepen, die onder leiding van een voorman bij een bericht van brand direct met materiaal (schop, zaag en bijl) alsook met drinkwater uittrekken. Sommige groepen hebben een auto ter beschikking en. kunnen zich snel verplaatsen. De blnschloonen worden be taald uit een per H.A. te betalen omslag» In tal van gevallen, blijkt zulk eeu brandweer prachtig werk te kunnen doen. Op deze wijze is door organisatie en samenwer-i king in het algemeen belang in ons land reeds veel bereikt. In 1940 werden gegevens ontvangen, be treffende 151 branden, aldus lezen wij in het tijdschrift der Nederiandsche Heidei maatschappij. Daarbij zijn niet inbegrepen taludbrandjes langs spoor- en tramwegen. In totaal zijn 1999 H.A. verbrand in 151' branden, wat een totaalschade vian 308.779 gulden gaf. Onvoorziditlghci 1 met vuur (rooken, kof- fievuurtjes enz.) veroorzaakte 18 branden, terwijl door vermoedelijk dezelfde oorzaak 10 branden voorkwamen,-tezamen 28 bran den. Baldadigheid en onvoorzichtigheid van kinderen veroorzaakten een zestal bran den, welk aantal door dezelfde oorzaak nog met drie branden moet worden ver meerderd, tezamen 9 branden, dat is in totaal 37 branden of 30 pCt. van het ge heel (125). Indien meer aandacht zoiu worden ge,, schonken aan het groote gevaar dat ge legen is, in het roekeloos omgaan met vuur en het wegwerpen van eindjes cigaxet, vooral in droge tjden, zou het aantal branden zéker nog sterk kunnen worden beteugeld. Nog dezer dagen constateerde men een begin van brand in de bosebrijko omgeving van Arnhem, veroorzaakt door een smeulend eindje sigaret, terwijl nergens een voorbjganger was te zien. Vermoedelijk was de sigaret weggeworpen door een wieli rijder. Vooral nu, waar als gevolg van hout-' gebrek veel meer bosch wordt gekapt dan in normaler tijden, is het van het grootste belang, dat er geen bosschen noodeloos verloren gaan. Men zij dus voorzichtig met vuur. vertrouwen mogen de winkeliers niet be schamen. Tenslotte heeft drs. Van Hartingsveldt, chef van het bureau aanvragen tot ver rekening, voor de in grooten getale op gekomen winkeliers de nieuwe regeling nog eens uitvoerig uiteengezet. Deze komt hier op neer, dat gedupeerden nog voor zj hun schadevergoeding van de enquete-com- missie hebben c itvangen, aankoopen kun nen doen op een voorschottenvc rekening. Nadat gelegenheid was gegeven vragen te stellen, heeft de voorzitter de verga dering gesloten. Het grondonderzoek in den land- en tuin bouw, waarbj de grond op samenstelling wordt onderzocht in verband met de benoodigde mest stoffen, begint een steeds belangrijke plaats in het agrarische bedrijfsleven in te nemen. Thans is contact tot stand gekomen tusschen de verschillende rijksinstellingen, welke zich bezig houden of zulten gaan houden met het wetenschappelijke grondonderzoek ten dienste van land- of tuinbouw. Het doel van deze samenwerking is het uit wisselen van gegevens en resultaten en het verkrijgen van uniformiteit in de bepalingsme thoden. Dit contact is thans o.na, tot stand gekomen tusschen het rijkslandbou«proefstation te Gro ningen en de proeftuin te Naaldwijk. Laatstgenoemde proeftuin onderzocht het af geloopen jaar in zijn laboratorium ruim 6000 grondmonsters, waaruit wel blijkt, dat uit de practijk voor dit onderzoek groote belangstel ling bestaat en de deskundige wetenschappe lijke voorlichting gewaardeerd wordt. Het A.N.P. meldt: Gisterochtend is de stoomtreiler „Jean ne" de haven van IJmuiden binnenge- loopen mtt het stoffelijk overschot van den matroos Klein uit Scheveningen, aan boord. Klein is gedood door een mi trailleurkogel, afgevuurd door een Britsch. vliegtuig, dat twee maal over het Neder iandsche visschersvaartuig is gevlogen en het met zjn mitrailleurs heeft bestookt. Het slachtoffer woonde te Schevenin gen en was vader van vijf kinderen. In verband met de schaarschta aan mest in den land- en tuinbouw zijn op deri proef tuin van het Zuid-IIollandsch glasdislricl te Naaldwijk, onder leiding van rijkstuinbouwcon- sulent ir. J. M. Riemens, zeer belangrijke proo ven genomen met kunstmatige mestbereiding. Hiervoor heeft men tarwestroo waaraan ver schillende kunstmeststoffen toegevoegd wor den (vooial stifstof en fostor) gebruikt, waarna een fermentatie plaats heeft. De twee proeven slaagden minder gunstig en champignon broed op deze mest gelegd, groei de niet goed uit. De derde proef is thans echtec vee! beter geslaagd. Een gedeelte versch organisch ma teriaal (jonge slaplanten en gras) werd toe gevoegd, hetgeen een groote verbetering bleek te zijn. In bet aldus behandelde gedeelte van den mesthoop trad gcruimen tijd een flinke broei op (temperatuur van 70 graden C.) en deze kunstmatig bereide mest is gebruikt voor meloenrijen. Ln het gedeelte van den hoop zonder versch organisch materiaal kwamen geen hoogero temperaturen voor dan ruim 50 gra den C.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2