KROATISCHE MONARCHIE HERSTELD VACANTIE IN EIGEN LAND Tijd om te verduisteren 94ste Jaargang Zaterdag 17 Mei 1941 No. 22784 Jonge prins uit het huis 'van Savoye wordt aangezocht Wie wordt drager van de Kroatische -kroon Program der Oestadzji's Verdere ontspanning in de Duitsch-Tur-ksche betrekkingen Turksche dienst plichtigen opgeroepen Frankrijk en de Vereenigde Staten Duitsche luchtaanvallen op Engeland In April meer dan een millioen ton tot zinken gebracht Kies een vaste plaats en maak tijdig plannen Geruchten betreffende de textiel kaart De inbeslagneming van'Fransche schepen in de Z.S. Politie-invallen in speelholen f Deze courant ersebynt dagelijks, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10; franco per post 1 2.60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummers ets.Abonnementen vrorden dagelijks aangenomen Advert en u £n voor bet eerstvolgend nummer moeten vMr elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertcntiCn wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H, A. M. Roelants Hoofdredacteur: M Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prijs der ml ver ten tien. \an 1o regel1» 1.60 iedere regel meer f 0.31; m het Za tenia gnu mme* 15 regels t 1.85, iedere regel meer 1 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitan ties 15 ets. Taneven van advertenticn bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentidn opgenomen a f 0.52 t/m 15 woorden 1 0,77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleun Ad verten ti En tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond C utu* bet Bureau bezorgd 'a Zaterdags: Kleine AdvertentiEn 1 2.03. indien niet vóór VrUdagavond u"r bezorgd. POSTREKENING S311 Te Agram is officieel bekend ge maakt, dat de kroon van Zwodimir gerestaureerd is, waarmede de Monar chistische staatsvorm in Kroatië is hersteld. Morgenochtend zal te Rome een Kroa tische delegatie onder leiding van den staatsleider Pawelitsj aankomen om den koning keizer te verzoeken een prins uit het huis van Savoye aan te wijzen voor de Kroatische kroon. De delegatie zal te Rome belangrijke overeenkomsten van po litiek, economisch en territoriaal karakter teekenen. Uit Agram wordt vernomen, dat de de legatie vandaag naar Rome vertrekt. Pawe- litsj zal vergezeld worden door den vice- president der regeering, dr. Koelenowitsj, den minister van hinnenlandsche zaken, lAndrija, den minister van justitie, Mirko, den minister van onderwijs Mile, den mi nister van corporaties Tsitsjotso, den mi nister van gezondheid, Ivo en andere wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. Uit Agram wordt voorts gemeld, dat Pawelitsj gisteren den Italiaanschen se nator Morgagni, president directeur van het agentschap Stefani, heeft ontvangen. Morgagni bevindt zich te Agram ter vol tooiing der organisatie van de Stefani- diensten en voor het sluiten van overeen komsten met de bevoegde autoriteiten voor een nauwe samenwerking tusscben Stefani en de pers in den nieuwen staat. Over den toekamstigen drager van de' kroon van het koninkrijk Kroatië weigert men zich in officieele Italiaansthe krin gen te Rome uit te Laten.-Daar de monar chie en de monarchistische instellingen on der het geheele volk de grootste achting en vereering genieten, spreekt het vanzelf, naar betoogd wordt, dat onder de tegen woordige omstandigheden nog de grootste terughouding betracht wordt nopens don persoon van den toekomstigen monarch, iotdat hieraan officieel bekendheid wordt gegeven. In welingelichte leringen verwacht men dit legen begin volgende week en wel in een kader van officieele plechtigheden. Betreffende het officieele communiqué over het aanbieden van de Kroatische kroon aan eert prins uit bet huis van Savoie, wordt in Romeinsche politieke kringen verklaard, dat de toekomstige dra ger ran de Kroatische koningskroon voor- loopig niet bekend wordt gemaakt, doch dal algemeen verwacht wordt, dat het een der jongere leden van het huis Savoie zal zijn. Daarmede, zoo wordt in deze krin gen verder gezegd, vindt een beweging haar einde en haar bekroning, welker strek king was de heide door hun gelijk ge richte politieke en economische belangen lolsverhonden landen Italië en Kroatië ten nauwste te verbinden. Geheel Italië toont de grootste belangstelling en warmste sym pathie voo het op deze wijze verbonden en als onafhankelijk koninkrijk uit de in eenstorting van den vrocgeren Zuid-Sla vischen slaat opgestane Kroatië, Deze ver binding wordt materieel gefundeerd door de plechtige onderteekening van oen staats verding tusschen de Italiaansche en de Kroatische regecring. Dit staatsverdrag legt do definitieve territoriale staatsgrenzen van Kroatië vast en regelt den toegang van Kroatië tot de Adriatische Zee. Voorts worden de ioekomstige economische en handelspolitieke betrekkingen tusschen Ita lië en Kroatië geregeld. Het Italiaansche volk, dat naar in dit verband in poli tieke kringen te Rome wordt verklaard in de grootste aanhankelijkheid gehecht is aan zijn koningshuis, heeft zijn bizondere vreugde erover doen kennen, dat een lid van het huis van Savoie er toe geroepen is aan het hoofd van den nieuwen staat Kroatië te gaan staan. VANDAAG,; 21.31 UUR MORGEN: 21.33 UUR MAANDAG: 21.34 UUR ZONSOPGANG MORGEN: {,40 UUR MAANDAG S.39 UUR De maan komt vannacht op ce 2.44 uur en gaat morgenmiddag onder te 13.25 uur. Maandag op te 3.09 uur onder te 14.31 uar. Het eerste nummer van het weekblad „De onafhankelijke Kroatische staat", pu bliceert het program van de beweging der Oastadzji's, dat uit zeventien artikelen be staat, opgesteld door den Poglafnik, dr. Ante Pawelitsj. Omtrent de nationale rijk dommen wordt opgemerkt, dat deze vooral bosschen en mijnen niet het voorwerp van handel kiunnen zijn en de grond zal Jbe- hooren aan hen, die hem bewerken. Het A.N.P, meldt uit Ankara: Na de audiëntie, die de Duitsche am bassadeur Von Papen Woensdagmiddag door den Turkschen staatspresident is ver leend ,is een verdere ontspanning in de Turkscli-Duitsche betrekkingen merkbaar. In parlementaire kringen der Turksche hoofdstad wijst men erop, .dat men ervan overtuigd is, dat Duitschlaad op geenerlei wijze de Turksche integriteit z.al schenden. Hierdoor is een belangrijke voorwaarde voor de toekomstige ontwikkeling der be trekkingen tusschen Turkije en het Duitsche rijk verkregen, zooals reeds blijkt uit het stijgende' goederenverkeer tusschen heide landen. In de stad tnstanboe! en in verschil lende repeoringsdistricten zijn gisteren alle Turksche Mohammednansche dienstplicht gen, die nog geen dienst gedaan hadden in den leeftijd van '25 tot 45 jaar tegen 22 Mei opgeroepen. ln de Wilhelmstrasse weigerde men gis teren zijn houding te bepalen nopens de verklaring van Roosevelt omtrent Frank rijk. Men verklaarde van Duitsche zijde, dat het antwoord op deze boodschap van Roo sevelt nie tdoor Berlijn, maar door Vichy gegeven moet worden. Toch hebben natuurlijk de uitlatingen van Roosevelt in politieke kringen van de Duitsche hoofdstad een zekere belangstel ling gewekt, waaruit overigens blijkt, dat men ook in deze kringen zich zuiver op het standpunt van den toeschouwer plaatst, Ten aanzien van het tot Frankrijk ge richte verwijt, dat het wapens heeft door gevoerd naar een ander land, wees men te Berlijn qp de omstandigheid, dat het den heer Roosevelt met zijn practijken al heel weinig betaamt dergelijke verwijten te doen Men heeft te Berlijn nog nooit gehoord, dat Engeland of Roosevelt zich opgewonden hebben, als andere landen wapens naar Engeland transporteerden. Er bestaat ten slotte toch groot verschil, zoo betoogde men te. Berlijn, of een vliegtuig een paar minuten in Syrië landt dan wel of groote Engelsche oorlogsschepen als de Malaya wekenlang in een Amerikaansche haven gerepareerd worden. Als in dit opizicht precedenten geschapen zijn, dan is dit uit sluitend door Engeland en de Vereenigde Staten" geschied. Naar het D.N.B. verneemt, hebben sterks formaties van het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht een reeks belang rijke militaire doelen in Zuid- en Midden Engeland aangevallen. De voornaamste aan val begon na middernacht. Binnen een uur tijds wierpen sterke formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen brand- en brisant bommen van allerlei kaiiber op talrijke wapenfabrieken en andere industrieole doe len in een stad in Midden-Engeland. In aansluiting op het Duitsche weer- machtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B., dat in de maand April voor het eerst in dezen oorlog meer dan een millioen ton scheepsruimte tot zinken gebracht Is. Dit buitengewone suoceh van de Duitsche luchtmacht en marine is overigens sterk beinvloed door de voortdurende aanvallen der gevechtsvliegtuigen op* de transport- vloot der uit Griekenland vluchtende Brit- sche troepen. Dergelijkerecordcijfers kun nen niet elke maand verwacht worden. Niet de records trouwens, zijn in dezen oorlog beslissend, maar de gesfaagheid, de onop houdelijke uitholling der' Britsche oorlogs- Nu de zomer meer en meer nadert en de vacanties geleidelijk' in het verschiet komen, zullen duizenden zich reeds thans met het vraagstuk bezighouden, op welke wijze men onder de tegenwoordige omstan digheden het best van dezen vrijen tijd kan profiteeren. Ook dit jaar is er van reizen naar het buitenland nog geen spra ke, zoodat ieder, die zijn vacantie niet in zijn woonplaats wil doorbrengen, zijn zo- mer-uitstapje in het eigen land moet ma ken. In normale tijden zou een massaal bezoek van Nederlanders aan de vele schoone toeristencentra, welke ons land ge- hikkig telt, een zeer verheugend verschijn sel zijn, omdat daardoor tal van iandge- noolen, die zich tot dusverre uitsluitend op het buitenland hadden georiënteerd, ook eens eigen land zouden leeren kennen en liefhebben. Thans echter moeten we ook in dit op zicht rekening houden met de zeer bizon- economie. In de gestaagheid van het tot dere omstandigheden, waaronder we nu zinken brengen iigt het doodelijk gevaar leven, en zal niet ieder zonder meer er voor Engeland. Naar men ons van bevoegde zijde mode rn aar op uit kunnen trekken naar een of meer plaatsen in het land, waarop zijn keus mocht zijn gevallen. Want naast de bestaande belemmeringen op het gebied van het vervoer besparing op benzine en rijwielbanden zijn er En deze zijn voor het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf aanleiding geweest zich met een schrijven te richten tot de verkeersbonden, Ten aanzien van de inbeslagneming der in Amerikaansche havens liggende Fran- sclie schepen en het „beroep" van Roose velt op het Fransche volk neemt men in kringen der Fransche regeering een Mtorst gereserveerde houding aan. Van bevoegde zijde is nog geen verklaring afgelegd, het geen men motiveert door er op te wijzen, dat tot dusver een officieel rapport van den Franschen ambassadeur in Washing ton nog niet is onlvangen. deelt, zijn de geruchten, welke zich mo- nQg verschillende andere factoren, waar- menteel hier en daar rond de textiel- me£je yians ^ij ]ie); toeristenverkeer ter kaart voordoen, van iedoren grond ontbloot. d rekening moet worden gehouden. De thans geldige texlielkaart blijft van kracht tot l September a.s. Op een tweetal plaatsen in Amsterdam waarin de verwachting wordt uitgesproken, heeft do politie een inval gedaan dal zich eveneens bizondere moeilijkheden in speelhuizen In .beide gevallen kon ^lleri voordoen tengevolge van de dislrj- dank zij het onverwachte en doortasten- butieroaatregeler en de bevoorrading, voor de ingrijpen hef. gelegenheid geven tot, namelijk in da seizoenplaatsen, hazardspel, worden geconstateerd. Ons geheele distributiesysteem en de ca Do eerste inval betrof êeri -"pozccul aan middellijk daarmede verhand houdende be de Nocider Amstollaan, waaromtrent de voorradmg is n.l. gebaseerd op een gere- politie reeds eenigen tijd verschillende aan- gelde normale voorziening van de detaillis wijzingen hau ontvangen Enkele agenten, ten, zoodat, wanneer plotseling in een be- onder leiding van een inspecteur trokken paalde plaals een opeenhooping van toens er daarom gistermiddag heen. Een der po- ten zou ontstaan, deze voorziening daar- litiemannen klom aan de achterzijle van mede niet direct voldoende rekening kan het huis over een schutting, waarna hij houden, waarbij moet w orden bedacht, dat duidelijk kon waarnemen, dat in de voor- de bevoorrading slechts kan geschieden te- kamer het verhollen bedrijf in vollen gang gen inlevering van ontvangen consumen- was. tenbonnen, terwijl daarnaast in aanmerking Een twintigtal personen stond om twee moet worden genomen, dat onnoodigc groo- roulettes geschaard en zoozeer was hun tere voorraden niet altijd uit de plaats aandacht door de kansen van het spel in zelve kunnen worden betrokken en dus beslag genomen, dat zij niets van liet po- van elders moeten worden aangevoerd. Af- litiebezoek hadden bemerkt. Hevig was clan gezien van moeilijkheden ten aanzien van ook hun schrik, toen zij plots oen ruit het vervoervraagstuk behoeft het geen be hoorden rinkelen- en door de vensierope- toog, dat een dergelijke plotseling opko- ning den agent, met de revolver in de liand, mende grootere behoefte een rationeele ontwaarden. verdeeling van beschikbare voorraden in Nadat ook de overige politiemannen wa- gevaar zoiu kunnen brengen, ren binnengekomen, dos de pas gcopen- Zo-oals men ziet, is reeds met het oog de buitendeur, werden de exploitanten on 0p de voedselvoorziening het toeristen- de bezoekers gearresteerd en naai het bu- vraagstuk dit jaar niet eenvoudig en is het reau gebracht. Behalve de roulettes wer- 2eer gewensclit, ten einde voor velen te- den ook eenige speelkleedeti en fiches in [eurstellingen te voorkomen, dat dit ver- beslag genomen, alsmede de „bank he- keer ;n ^paalde banen wordt geleid. staande uit een kistje mot f 1200 aan bank- i haar aanleiding van het schrijven van het papier. rijksbureau heeft aen redacteur van het Na verhoor werti de exploitant en de bei- onderhou(1 lud met den hecr croupiers m bewaring gehouden. De H w van de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Natuurlijk, aldus de overige arrestanten zijn weer op vrije voe ten gesteld Een andere politie-inval geschiedde in 0, T „._i® L, heer De Waal, zullen de hoto - en pension een rothuis in de St. Jansstraat, waar een f - houders, alsm'-de de ondernemers van eet- bewoner yaw de NfuwelMcnburgerstraat he- mogc,ijke do,rl om naar hf| aan p onder voor hen niet gemakkelijke omstan- deeld een bedrag van f104.— was kwijtgeraakt aan het z.g, mijn-en dijnspel". Bij dezen overval, welke onder leiding van een brigadier stond, werden elf per sonen gearresteerd, o.w. de houder van het speelhuis. Zeven hunner zijn na ver hoor ïn het politiebureau Warmoesstraat in voorloopige hechtenis gehouden. Directeur van ecu leeskring pleegde verduisteringen. De 36-jarige C. S. F., directeur van een leeskring tc 's-Gravenhage, is dezer dagen door de politie gearresteerd, verdacht van oplichting c.q, verduistering van. verschil lende bedragen van f500 ten nadeele van personen uit Den Ilaag en in de provincie. F. stelde in verschillende plaatsen in het land filiaalhouders van zijn leeskring aan en wist deze te bewegen een som van f500 borg te storten, dcK«*i dit bedrag zagen züj meestal niet meer terug. De filialen konden ofp den duur niet in stand worden gehouden, omdat er ge brek "aan belangstelling was. Bovendien liet hij zich dezer dagen failliet verklaren, hetgeen voor verschillende filiaalhouders aanleidingwas aangifte bij de politie te doen. Ongeveer tachtig van hen zijn de dupe geworden van de praelijken van F. digheden hun taak gezien als schakel in het verkeer behoorlijk te vervullen, maar toch mag niet uit het oog worden verloren, dat de omstandigheden waaron der zij dezen zomer moeten werken, heel moeilijk zullen zijn ondanks de hulp, welke hun vanwege de distributie-organen zal worden beloond. Ook zij kunnen echter geen ijzer met handen breken en hij voor- haat zal nu reeds een beroep moeten wor den gedaan op de clementie van het reizend publiek, wanneer niet aan alle verlangens, soms niet aan de meest besclieidene, zal kunnen worden voldaan. Acht ge hierin in het algemeen een belemmering gelegen voor het maken van vac a n l i e-u i ts tap jes Geenszins, want vooral in deze tij den is liet gewensclit, dat de menschen met vacantie gaan om zich geestelijk en lichamelijk te kunnen ontspannen. Dit geldt evenzeer voor de vrouw, voor wie het reeds een groote opluchling zou zijn, zich eens eenigen lijd aan de dagolifksche be slommeringen me! distributiebonnen enz. te kunnen onttrekken. Maar, zooals gezegd, men moet ernstig rekening houden met do beslaande moei lijkheden en zich zoowel v.nt de reisgele genheid als de voedselvoorziening betreft, eenige opofferingen weten te getroosten. Als vanzelfsprekend dienen de vacautie- gangers daarnaast eenige regels in acht te nemen, waarvan wel de voornaamste is, dat tijdig plaalsen worden besproken. Want de hotelhouder of pensionhouder moet van te voren weten, waarop liij, wat de be voorrading befreft, in een bepaalde periode moet rekenen. Voorts moet met het oog op den gel digheidsduur der consumentenhonnen drin gend worden aangeraden minstens een week in dezelfde plaats te blijven. Natuur lijk is men gedurende dit verblijf niet "aan deze plaats gebonden, want vanuit het boe tel of pension kunnen dagelijks uitstapjes worden gemaakt in de omgeving, zoodat men ook op dezo wijze voldoende kan ge nieten van de afwisselende natuur, waar aan ons land rijk is, en van de cultureels waarden, o.a. op het gebied van architec tuur en musea, welke de groote massa van on:-volk nog niet kent. Uil het vooi gaande volgt reeds vanzelf, dat het z.g. zwerven dit jaar niet ge wensclit is, aangezien daardoor voor de hotels enz absoluut moeilijkheden zullen worden veroorzaakt, welke in het belang van allen zooveel mogelijk moeten wor den voorkomen. Mijn conclusie, aldus de heer De Waal, is dat er geenszins reden is voor het aan- kweekei. van een stemming om maar niet met vacantie te gaan en dat er ondanks de distributicmoeilijkheden toch nog een zeer ruime mogelijkheid is zijn vacantie elders dooi te brengen. Wanneer slechts bovengenoemde regels in acht worden genomen en men bereid is zich zekere beperkingen en opofferin gen te geti oosten, dan staal als het ware ons geheele land voor de reizigers open, met uitzondering dan natuurlijk van de verboden gebieden. fin wie om een of andere reden zijn woonplaats niet kan verlaten, zorge toch voor ontspanning door het maken van uit stapjes in de omgeving, waar men onge twijfeld nog van veel ongekend schoons zal kunnen genieten. Ten slofte kwam nog even de kwestio van do logiesmogelijkheid ter sprake. Deze is, zoo zeide de heer De Waal, in Nederland groot, maar, mede met het oog op bestemming van een gedeelte der beschikbare ruimte voor andere doeleinden, ook weer niet zoo, dal ieder bij aankomst in een plaats er zeker van kan zijn, daar onderdak te zullen vinden. Ook in dit verband wees de heer De Waal nog eens met nadruk op de noodzakelijkheid tijdig learners te bespieken en het zwerven ach terwege te laten. Slechts dan zullen te leurstellingen lot een minimum beperkt en zal Nederland op zoo ruim mogelijke wijze als vacanlieoord vooi landgenooten kunnen furiclionneereu. Opnieuw brandde de hei. Te Kallen kote, gera. Steenwijkerwold, is op nieuw een oppeivlakte, nu van ongeveer 50 H.A beide afgebrand. Men vermoedt, dat de brand die hier enkele dagen geleden heeft ge woed, nog niet geheel uit is geweest, doch dat een hoeveelheid veen is blijven smeulen, en dat do heide daardoor weer vlam heeft gevat. Boerenhofstede afgebrand. Gistermiddag is htand ontslaan in een kapi tale hofstede te Lange ttuigeweide, bewoond door do familie iiaiem!. Het vuur, dat door een vonk uit den schoor steen is ontstaan, nam weldra zulk een om vang aan, dat hot huis in korten tijd in lich ter laaie stond. Aar biusschen viel niet te denken. Het huis brandde geheel af. Een groo te partij kaas en een gedeelte variNden inboe del gingen verloren. De schade, welke op twin tigduizend gulden ivoidt geschat, wordt door verzekering gedekt. Rijwieldievegge aangehouden. 1 Is het onaangenaam, iets kwijt te taken, dat uw eigendom is, nog minder prettig is dit, wanneer het een voorwerp betreft, dat een ander u ter bewaring heeft gegeven. Dies valt het te begrijpen, dat de rijwiel handelaar in Amsterdam Zuid, uit wiens stal ling een maand geleden de fiets van een zijner klanten iverd gestolen, overal speurde, of hij het gepikte karretje" ergens kon ontdekken. En zoowaar, de man had succes. Een dezer dagen zag hij de gestolen damesfiets eigens in de Ivarel Dujardinstraat geparkeerd staan. Niot tos-reden met dit eerste succes, wilde de man daaraan een tweede toevoegen, door ook de nieuwe berijdster of berijder van liet stalen ros te betrappen en voor den „kadi" te slee pen. Zijn wachten werd beloond en een 21-jarige juffiouw, die kort daarop kwam aatdoopen en de fiets wilde bestijgen, deed hevig verontwaar digd, omdat de rijwielhandelaar daar niet mee accoord ging. Voorloopig heeft zij' bij do politie een schoon verhaal inzake haar onbetwistbaar eigendomsrecht opgodisclit: maar of zij dit vooi de jusliiic zal kunnen volhouden"»

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1