VERWOEDE STRIJD IN NOORD AFRIKA Maandag 19 Mei 1941 lijd om te verduisteren EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste Jaargang No. 22785 POSTREKENING 5311 Solloem weer in handen der Duitsch- Italiaansche strijdkrachten Het Duitsche weermachtsbericht van gisteren VANDAAG: 21.34 UUR MORGEN: .21,36 UUR ZjOMSOPGANG MORGEN: 5.38 UUR Luchtaanval op Kreta Hertog van Spoleto koning van Kroatië Verdrag tusschen Italië en Kroatië Pawelitsj lïij den Paus Duitsch-Fransche ver klaring verwacht De Di-plo over Amerikaansche beweringen ingelsche bommen op Syrische vliegvelden Syrië zal zich verdedigen Canada wil St. Pierre en Miqueion „in bescherming nemen Een rijksdienst voor het nationale plan Ruimtelijke ordening Geen Duitsche bezetting van Dakar Schoenen te duur verkocht li Dexc courant vonclujut dagelylc^.met uitzondering van Zon» en Feertdagen. Prijs per kwartaal f2,10; franco per post f 2.60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummer* 5 ets. AJbannementen worden dagelijks aangenomen Advert en ti ën voor het eerstvolgend nummer moeten véér,elf aar aan het Bureau bezorgd rijn, Zater dags vóór uur. Een bepaalde plaats van advert en ti En wordt niet gewaarborgd. Directie; Mr. H. A. M, Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam i'rys der adverlcntiëa: van 1—5 regels 3.60 iedere regel meer f 0.31; ut bet Zaterdagnummer 15 regels I 1.B5, Iedere regel meer i 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten S ets.; fostkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentil'n ij abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advcrtentiën opgenomen J f 0.S2 t/m 15 woordwn t 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags ..Kleine Ad verten tien tot 25 moorden '0.26, mits vóór Dinsdagavond G ïxnr aan bet Bureau bezorgd. '8 Zaterdags: Kleine Advertentiën i 2.03, indien met vóÖr Vrijdagavond G uur bezorgd. Solloem, Gapuzzo en Sidi-Azeis zijn, na,ar het D.N.B, verneemt, weer ia han den van de Duitsche en Raliaansebe troepen. Op 16 Mei werden deze plaat sen, waar de Britten tijdelijk waren binnengedrongen, in een tegenaanval door Duitsche en Italiaansche afdee- lingen heroverd. Alleen bij Solloem werden ruim honderd Britten gevangen genomen. Op 16 Mei hebben Duitsche en Italiaan sche patrouilles met succes verkenningen ondernomen. Drie Britsche officieren en 22 manschappen werden gevangen genomen en twee Britsche pantserwagens vernield1. Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdag meldde hieromtrent: In Noord-Afrika ondernamen patrouilles van het Duitsche Afrika-corps bij Tobroek geslaagde ondernemingen en brachten een aantal gevangenen binnen. Twee vijandelijke pantserwagens werden vernield. De in Sol loem en het fort Capuzzo binnengedrongen Britsche strijdkrachten werden in een dap peren tegenaanval weer naar het Oosten verdreven. Solloem en het fort Capuzzo, alsmede alle vroegere stellingen, zijn weer in handen var. het Afrika-corps. Duitsche gevechtsvliegtuigen namen met goede uit werking aan de gevechten bij Solloem en Tobroek deel. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistoien meldde: Koerd- 'Uilka Onze reactie o<p de vijan delijke aivallen aan het front van Sol loem heeft volledig succes gehad. Die vijand werd gedwongen - lenig toetrekken--en .liet daarbij gevangenen en materieel achter. Onze luchtformaties bombardeerden de ba sis van Tobroek, defensieve installaties, troepenconcentraties en gemotoriseerde strijd midaëleii in de zone ten Oosten van SoJloovri. Tijdens luchtgevechten werden een vijandelijke bommenwerper en twee jagers neergeschoten. In Oost-Afiika zetten de laatste verdedi gers hun hardnekkigen tegenstand voort. Onder rechtstreeksche leiding van Z.K.H. den hertog van Aosta verrichten zij won deren ran moed onder omstandigheden die van uur lot uur moeilijker worden, als ge volg Van gebrek aan materieel, verliezen en de onmogelijkheid de gewonden weg te voeren en te verzorgen. Te Gallasidorna werd een vijandelijke aanval afgeslagen, In de andere sectoren is de situatie ongewij zigd. liet opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in het Ka naal twee schepen van 5500 br.t. in to taal aangevallen en in den loop van den nacht nog vier vrachtbooten beschadigd. - Bovendien waren luchtaanvallen op ver scheidene havens in Zuid en Zuidoost Engeland gericht, fn luchtgevechten boven Engeland werden drie Britsche jagers neer geschoten. In Koord-Afrika bezweken verscheidene Britsche tegenaanvallen uit Tobroek met steun van artillerie en pantserwagens on der het vuur der artillerie -an het Duit sche Afrikacorps. Duitsch-Italiaansche strijd krachten maakten bij een tegenaanval een aantal gevangenen. 'In de laatste gevechten bij Sot.'oem en fort Capuzzo werden vier vijandelijke pant serwagens en ander oorlogstuig buit ge maakt en tevens een aantal gevangenen gemaakt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West-Duitsch- land oa. te Keulen, brisant- en brand bommen laten vallen. Woonhuizen werden verwoest en spoor wegemplacementen in geringe maf© be De maan komt vannacht op ce 3.32 uur en gaat morgenmiddag onder te 15.35 uur schadigd. De burgerbevolking had eeni- ge verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers schoten twee der aanvallen de vliegtuigen neer. In de periode van 1517 Mei heeft de_ vijand in totaal 26 vliegtuigen verlo ren. Hiervan werden er 19 in luchtge vechten en door nachtjagers neergescho ten, 5 door luchtdoelartillerie en 2 door eenheden van de marine. ('tri dezelfde periode gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. Duitsche duikbommenwerpers hebben gistermiddag een bizonder dodtreffenden aanval ondernomen op scheepsdoelen in de baai van Soeda op het eiland Kreta. Twee bommen van zwaar kaliber troffen een tankschip van 13.000 b.r.t., dat on middellijk in lichterlaaie stond. Andere zware bommen ontploften op ©en ander tankschip van 6000 b.r.t. Bovendien werd een vrachtschip van 4000 b.r.t. in brand! geworpen. In een plechtige bijeenkomst in het Quirinaal te Rome, heeft koning-keizer Victor Emmanuel HI op verzoek van de Kroatische delegatie, onder leiding van den Poglavnik, dr. Anti Pawelitsj, tot koning van Kroatië aangewezen Aimone di Sa- voia-Aosta, hertog van Spoleto. In de troonzaal van het Quirinaal had den zich alle hoogwaardigheidsbekleders van het Italiaansche rijk vereenigd onder leiding van den Duce, die de fascistische uniform droeg. De koning-keizer, gekleed als eerste maarschalk van het rijk, trad tegen half twaalf binnen en nam plaats op de verhooging. Ter rechterzijde van den troon stelden de prins van Piemont, de graaf van Turijn en de hertog van Pistoia zich op. Ter linkerzijde de her togen van Spoleto, Genua en Ancona. Nadat Pawelitsj aan het hoofd van de Kroatische missie den vorst hulde ge bracht en het adres voorgelezen had, waar in hij dezen de kroon van Swodimir aan bood, sprak Victor Emmanuel de hoop uit, dat in de nieuwe Europeesche orde de wedergeboorte van Kroatië zich binnen den kring van de Italiaansche beschaving zal voltrekken. Vervolgens deelde hij motte, dat hij den hertog van Spoleto als koning van het onafhankelijke Kroatië aanwees. De nieuwe koning van Kroatië zal zich binnenkort naar Agram begeven, alwaar hij gekroond zal worden. Hij wordt echter reeds als Loning van Kroatië beschouwd. Zijn staatsrechtelijke positie als mon ixchis- tisch chef van den Kroatischen staat kwam reeds bij den afloop der plechtigheden in het Quirinaal tot uiting, toon bij het verlaten van de troonzaal de kroonprins van Italië, den vroegeren hertog van Spo leto en nieuwen koning van Kroatië, den voorrang gaf 'onmiddellijk achter Victor Emmanuel? Naar officieel te Rome wordt medege deeld, is door den Duoe en Pavelitsj een verdrag tusschen Italië en Kroatië onder- teekend, dat verdeeld is in verscheidene afzonderlijke verdragen. Allereerst fs een verdrag onderteekend, dat de grenzen tus schen Italic en Kroatië bepaalt. Krachteni deze overeenkomst wordt dat gedeelte van Dalmatié, dat beschouwd wordt als het klassieke Dalmatié, ingelijfd bij Italië. Dit deel omvat de steden, Zara, Sebenico-, Trau en Spalato. Bij Italië worden ver der enkele eilanden langs d© Dalmatijn- sche kust ingelijfd. Tensüotfe komt" het geheete gebied van de bocht van Cafiaro lot aan de Montenegrijnsche grens bij Italië. In' een tweede verdrag verplicht 'de Kroatische regeering zich geënertei mili taire installaties voor het leger, de vloot en het luchtwapen, noch een of ander steunpunt te bouwen of te onderhouden, die geschikt zouden zijn in.de tot Kroa tië behoorende zone aan de Adrïatische zee voor oorlogsdoeleinden gebruikt te worden. De Kroatische regeering verklaart verder, niet debedoeling te hebben oen marine in- het leven te roepen. Daarna is een „verdrag van garantie en samenwerking" onderteekend. Krachtens dit verdrag garandeert Italië de territo riale integriteit vatt het koninkrijk Kroatië op de basis van de met de nabuurstaten vastgestelde grenzen. De Kroatische re geering verplicht zich geenerlei internatio nale verplichtingen aan te gaan, die in strijjd zouden zijn met de garanties en den geest van de met Italië gesloten oven eenkomsten. Verder zal de Kroatische re- geering een beroep doen op,de medewer king van de Italiaansèhe weermacht voor wat betreft vraagstukken inzake de or ganisatie van het Kroatische leger. - De Paus heeft gisteravond om zes uur den Poglavnik van "den Kroatischen staat, dr. Ante Pawelitsj, in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie duurde twintig minuten. In tusschen 'brachten de leden der Kroatische delegatie een bezoek aan den St. Pieter. Gisteravond vertrok de Kroatische dele gatie uit de Italiaansdie hoofdstad. Naar van welingelichte zijde te Vichy vernomen wordt, kan binnenkort 'n Duitsch- Fransche verklaring tegemoet gezien wor den, welke bizouderheden behelst over de bespreking van admiraal Darian met den Fiihrer. Waarschijnlijk zal deze wrklaring in Pafijs verstrekt worden, wanneer admi raal Darian zich naar Parijs zal begeven. Het is mogelijk, dat deze verklaring zich niet uitsluitend tot de Duitsch-Fransche be trekkingen in de toekomstige economische samenwerking zal beperken. Zij kan ook politiek karakter dragen en wellicht een rechtstrceksch antwoordbonnen op de aan tallen van Eden en Roosevelt, Als voornaamste oorzaak van de juist de- laatste dagen weer opduikende bewe ring van vooraanstaande Amenkaansche politici, dat het Westelijke halfrond door „agressieve voornemens" «van de as mo gendheden bedreigd worllt, noemt de Deut sche Diplomatiscli-Politische Korrcspondenz het verlangen van de interventionistische kringen in de Vereenigde Staten, om het Amenkaansche volk steeds dichter bij den oorlog te brengen. De Diplo herinnert vooral aan de uitla tingen v,an den Amerïkaanschen minister van buitenlandsclie -zaken en meent, dat de Amerïkaansche regeering thans Frankrijk door druk en bedreiging een bepaalde po litieke oriënteering wil opdringen, en daar mede onder zijn politieke voogdij probeert te krijgen. Deze steeds herhaalde aanmati gingen om Europeesche landen door suiker brood en zweepslagen en door slechte ad viezen te beïnvloeden, worden op den duur niet alleen lastig maar ook' onverdraaglijk. Zij hebben in alk geval dit eenige voordeel thans ook de volkeren van Europa er aan te herinneren, dat ook zij gemeenschappelijke belangen hebben, welke van buiten af niet in gevaar gebracht mogen worden. Naar het persbureau „Ofi" (Havas) uit Beiroet meldt, hebben Britsche vliegtui gen op 14 en 15 Mei het vliegveld van Pal-, myna en op 15 Mei de luchtbasis Rayaki gebombardeerd, hoewel daar nooit bnriten- tendsche vliegtuigen geland waren. Bij den laatsten aanval werden een Fransche offi cier gedood en verscheidene personen ge wond. Op 16 Mei werd de voorstad van Beiroet Kasjrafie, door Britsdie vliegtui gen met rnaclünegeweervuur aangevallen. Er werd geen schade aangericht. Britsche vliegtuigen laten voortdurend palfletten bo- van Syrische steden vallen, waarin zij de be volking aansporen tot opstand. Deze kuipe rijen, zoo vervolgt „Ofi",. ,v.an de zijde van Groot-Brittannië, vormen daden van openlijke vijandschap tegen Frankrijk. De Fransche booge commissaris in Syrië heeft bij den Britschen consul tegen deze hande lingen geprotesteerd. Naar uit Beiroet wordt gemeld, hebben de Engelschen hun bomaanvallen op Syri sche vliegvelden ook Zaterdagochtend vroeg; voortgezet. Onder de civiele bevolking zijn slachtoffers gevallen. De Fransche hooge commissaris van Syrië generaal Dentz, heeft gisteravond een radiorede gehouden tot de Franschen in Syrië en Libanon. Hij verwees naar het beroep van maarschalk' Pétain tot orde en vrede cn zeide, dat op hetzelfde oogen- blik Engelsche vliegers onverwachts Syri sche vliegvelden hebben aangevallen. Na den overval op Mers el-Kebis en op Dakar heeft Engeland opnieuw Franseti bloed ver goten. Al koestert Frankrijk geen aanvals- bedoelii ^en jegens Engeland, van eiken aanval zal toch verzet geboden worden. Syrië en Libanon zijn nauw met Frankrijk verbonden. Ten slotte verklaarde generaal Dentz, dat bij de opdracht ontvangen heeft, de Levant te bewaren en in de lucht te ver dedigen. Deze opdracht zal zonder man- keeren worden uitgevoerd. Als antwoord op den oproep van maarschalk Pélain, den op-persten leider, is het Levantleger bereid, tegen geweld, geweld te gebruiken „Canadian Press" bericht, dat Vrijdag in het Canadeesche Lagerhuis een verklaring var den minister-president, Mackenzie King, werd gci'ischt over den status van de Fransche eilanden St. Pierre en Mique ion, in verband met de onlangs door Roo sevelt afgelegde verklaring. De minister van justitie, Laporte, antwoordde, dat bij de vraag aan den minister-president, die afwezig was, zou voorleggen. Volgens de New-York Times" eisehen verscheidene Canadeesche bladen onmid dellijk maatregelen om beide eilanden „on der beschermend toezicht", van Canada te nemen. Naar „Ofi" meldt, heeft de Fransche re geering het bericht van de „New York Times" als zou bij de besprekingen tus schen admiraal Darian en den Fubrer de bezetting van Dakar door Duitsche strijd krachten behandeld zijn, ten sterkste te gengesproken. Het Verordeningenblad van 17 Mei 1911' bevat een besluit van de secretarissen- generaal van het departement vaji binnen- landsche zaken, van financien, yan opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming, van waterstaat, van handel, nijverheid en s 'heepvaart en van landbouw en visscherij betreffende de instelling van een rijksdienst, voor het nationale plan. Hierin wordt bepaald, dat ten behoeve vian de ruimtelijke ordening der nationale belangen, het toezicht op de ruimtelijke ordening van de streekbelangen en gemeen telijke belangen en het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal diepen, een rijksdienst voor het nationale plan wordt ingesteld. Aan het hoofd hiervan staat een presi dent. Deze ressorteert onder den secre taris-generaal van het departement van. bin- nenlandsche zaken. Als onderdeelen van den rijksdienst wor den ingesteld: een raad van bijstand, een vaste commissie, andere commissies, wel ke naar behoefte worden ingesteld en een bureau. De rijksdienst voor het nationale plan heeft tot' Laak de centrale ruimtelijke or dening en coördinatie van planologische maatregelen voor het gelieele gebied des» rijks. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken geeft voor schriften nopens de wijze van voorberei ding, vaststelling en wijziging van een na tionaal plan en nopens de reclitgevolgen daaivan ten aanzien van d** planologische maatregelen in de deolen des rijks liet nationale plan wordt vastgesteld en, zoo noodig gewijzig.d door den secretaris generaal van het departement van binnen landsche zaken .gehoord den Raad van State, afdeeftng voor de geschillen van bestuur."' De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken geeft alge- meene voorschriften nopens de voorberei ding, vaststelling en wijziging van streek plannen en nopens de-rechtsgevolgen daar van ten aanzien van de gemeentelijke pla nologische maatregelen. De president van den rijksdienst kan te gen door openbare lichamen voorgenomen grondaanlcoopen en tegen het uitvoeren van door die lichamen of door andere rechts^ personen of door natuurlijke personen voor genomen werken bezwaar maken, indien de grondaankoop of het voorgenomen werk in strijd zon zijn met het nationale plan, een streekplan, een uitbreidingsplan, een in voorbereiding zijnde ontwerp of een ïn voorbereiding zijnde wijziging' daarvan. Dit besluit is onmiddellijk in werking getreden. Tegelijkertijd treden de artikelen 45 tot en met 50 der woningwet buiten werking. mzm van De beelden van Hildo Krop, die den gevel van hel nieuwe hoofdbureau politie in' de Marriivstraat te Amsterdam zullen sieren, zijn aangekomen. (Polygoon). Een schoenwinkelier te Alkmaar vroeg Voor schoenen, die zijn koopers blijkens de door de distributie verstrekte bonnen noo dig hadden, te hooge prijzen. Een uitgebreid onderzoek van de po litie te Alkmaar bracht aan het licht, dat 'F. N. de eigenaar van den schoenwinkel, in den regel twee tot drie gulden op den prijs voor een paar schoenen legde. Er varen echter ook gevallen, waarin hij schoenen van f 5.95 verkocht voor f 12.59. Vcdaelile, die het onderzoek zeer bemoei lijkte, bleek het onsociale van zijn han delwijze niet goed in te zien. Hij' verklaar de, dat sommige verhoogingen op oen ver gissing berustten, andere achtte hij ge- rechtvaaidigd. Uit verklaringen van deskundigen bleek, dat verdachte zich aan ernstige overtre dingen van do prijsvoorsehriften schuldig maakte, zijn geheete winkel-inventaris went in beslag genomen. De inspecteur voor de prijsbe'ieersching veroordeelde verdachte tot een flinke geld boete; een belangrijk gedeelte van de iri beslag genomen voorraad schoenen werd verbeurdverklaard. De zuster van verdach te, mejuffrouw .7. C. N, die als verkoop ster aan de overtredingen meleplichtig was, werd veroordeeld tot een van f 290. geldboete Dure treinreis. Een bewoonster van de Zinder Amstellinn te Amsterdam hoeft bij de politie aangifte ee- daan, dat zij op een treinreis van botterdam naar Amsterdam een portefeuille met 2500 aan bankpapier is kwijtgeraakt. Wijl de politie slechts over zeer weinig ge gevens beschikt het is met na te gaan, of le portefeuille verloren, dan wel gerold is zal het niet gemakkelijk zijn, licht m deze duistere affaire te brengen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1