DUITSCHE LUCHTACTIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE NIEUWE DISTRIBUTIEBONNEN Vrijdag 23 Mei 1941 Tijd om te verduisteren 94ste Jaargang No. 22788 De Britsche marine zware verliezen toegebracht Berlijn en het besluit van IJsland Engeland en Frankrijk De handelsbesprekingen te Batavia De Diplo over ,,De vrijheid der zeeën Iraksche strijdkrachten heroveren Faloedjo Solloem STADSNIEUWS Broodbon twee weken geldig; rantsoen verdubbeld i Deze co a rant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10, Iranc$per post f2.60 Prijs pór week: 16 ets. Afzonderlijke nummers 5 cta. Abonnementen v. onlen dagelijks aangenomen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten vöór elf uur apn het Bureau bezorgd zijn, *s Zater dags vjSflr 9 uux. Een bepaalde plaat» van advertentiën wordt niet gewaarborgd. IJjpc.tiei Mr. H. A. M. Koelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 <3 LIJNEN) Prijs der advertcntiio. \an i5 regel* •edere regel meer f 0.31; m het Zatcrdognumme. 15 regels 1 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 cts.j postkwitanties 15 ets. Taneven van advertentiën bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad verten tien opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden i 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags* Kleine Advertentiën tot 25 woorden '0.26, mits %óór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 1 1.03, mdiea met vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Het opperbevel van de Buitsche weer macht heeft gisteren het volgende speciale communiqué gepubliceerd: In het Oosten van de Middellandseli© Zee heeft hel luchtwapen in den strijd tegen de Britsche marine bizondcre suc cessen geboekt» Door voltreffers van bommen werden vier Britsehc kruisers en ecnige torpedobooljagers tot zinken gebracht; een slagschip en twee an dere torpcdobooljagers verden zwaar beschadigd. Het gisteren uitgegeven weerntachlsbe- richt luidde: D'uitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's hehben Woensdag met groot sucoes Brit sche zeestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Middellandsclie Zee aangevallen, Bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber troffen een slagschip, zes kruisers en een torpedohootjager. Op vier kruisers Ontstond brand. Eén vertoonde slagzij'. Aan deze aanvallen namen ook Italiaansche tor pedo-vliegtuigen deel. In dezelfde omgeving Werd een vijandelijke duikboot door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. in Noord-Afri ka heerschte vooir Tobroek levendige bedrijvigheid van verkennings- tro-epen. Bij Solloem schoten Duitsche jar gors vijf van zes aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. Bij de pogingen van den vijand, zich ^verdag per vliegtuig naar het bezette ge bied aan de Kanaalkust te begeven, wer den in een luchtgevecht zonder eigen ver- Ijezen zes Britsche jagers en een gevechts vliegtuig neergeschoten. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen hebben brisantbommen op Helgo'and1 laten vallen. Er ontstond slechts schade in woonwijken. Die burgerbevolking had eenige verliezen aan do oden en gewon den. Marine artillerie schoot twee der aan varende Britsche vliegtuigen neer. Overi gens is de vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen, Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 22 door het luclitwapen en drie door marine artillerie n-eei geschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren gegaan. In aanvulling op het weermaclitsbericht verneemt het D.N.B. nog de volgende bi- zonderheden: j In het Oosten van die Middellandsclie Zee heeft op 21 Mei een der hevigste slagen plaats gevonden, die in het verloop van dez,en oorlog tusschen lucht- en zee- strijdkrachten geleverd zijn. Blijkens het weermachtsbericht werden een slagschip, zes kruisers, een torpedobootjager en een duikboot door treffers beschadigd. Do vraag dringt naar voren, wat voor gevolgen do beschadigingen voor de getroffen oorlogs schepen zullen hebben. Ook wanneer de bomtreffers niet de vitale deelen van een oorlogsschip, zooals bijvoorbeeld de ma chine installaties, verwoest hebben, is de vermindering van de gevechtsw aarde door bomlreffers zeer aanzienlijk. Zoo worden Vn V V-A fcÉS Aan de Ncderlandsch-Belgiselie grens wordt ©en scherp© controle uitgeoefend op levens- middejen-hamsteraars. De Duitsehe wacht post geeft een automobilist het sein tot stoppen. (Associated Pres*-, Zander). bij het inslaan aan dek, al naar gelang van de plaats, belangrijke deelen van de lichte artillerie en het luchtdoelgeschut verwoest, zoeklichtinstallaties vernield, de ophouw, als kaartenkamer, loopgangen en schoor- steenen, beschadigd, masten, en seininstal laties vernield en de installaties voor de boordvliegtuigen onbruikl aar gemaakt. Daar om zijn oorlogsschepen, die door voltreffers beschadigd zijn, niet meer paraat en moeten zij naar gelang van den omvang der schade, gedurende verscheiden weken of maanden fn dok voor reparatie. Het herstel van de in het luchtzeegevecht bij Kreta op 21 Mei beschadigde vlooteenheden levert des te meer moeilijkheden op, daar A lalt a met z.ijn groote werfinstallaties reeds sedert eenige maanden als vlootsteunpunt voor zware eenheden uitgeschakeld is en Alexandria met zijn kleinere dokken slechts als een vlootsteunpunt van den tweeden rang be schouwd moet worden. Voorts verneemt het D.N.B dat Duitsdie gevechtsvliegtuigen gisteren overdag m koe ne vluchten hoven het kustgebied van Groot Brittannië naar het binnenland zijn doorge drongen. Militaire doelen iverden met goe'd gevolg aangevallen. Kaar de Londensche berichtendienst in zijn ochtenduitzending meldde, heeft Malta na de zeven aanvallen van Dinsdag, giste ren weer een luchtaanval te verduren ge had. Hiermede hehben sedert het begin van den oor-log 300 luchtaanvallen plaats gevonden, terwijl 650 maal luchtalarm is gegeven. Ln politieke kringen te Berlijn legt men verband tusschen. het besluit van IJsland om zidhl los te-maken van de Deensche kroon en de Engelsche bezetting met de daaruit voortvloeiende situatie, weliswaar zoo werd van Duitsclie zijde verklaard, is er reeds altijd een beweging geweest, die zich zelfstandigheid ten doel had gesteld, maar de bezetting door de Engelschen heeft ook het beroemde Engelsdie hulpmiddel, de hongergeesel, mede op het eiland ge bracht. Ongetwijfeld hebben de Engelschen volgens het devies: divide et impera ook in IJsland hun hand in het spel gehad. De Britsche minister \an buitenhui Isdie zaken heeft heden in het Lagerhuis over den politieken toestand gesproken en, naar de Engelsche berichtendienst meldt, ten aanzien van Frankrijk o m. gezegd, dat wan neer de Fransehc regeeriug een voor do Britsche oorlogvoering nadeelige handeling mocht veroorloven Engeland hij do uitvoe ring van zijn militaire plannen geen onder scheid zal maken tusschen bezet en onbe zet Fransclh gebied. In Japanscho politieke kringen wijst men opnieuw op de vertraging, welke de reeds sinds September van het vorige jaar in Batavia aan den gang zijnde onderhan delingen tusschen Japan en Nederlandsch- Indie steeds weer ondergaan. De woord voerder van het'centrale bureau van in lichtingen .van het Japansche kabinet ver klaarde gisteren,-dat de moeilijkheden door de. houding van de Nederlandscli-Indische regeering veroorzaakt werden. Hij weigerde evenwel, zich' 'over den achtergrond der complicaties uit te laten. Slechts gaf hij ais zijn-meening te kennen, dat de onder handelingen op het oogenblik in een be langrijker stadium" gekomen zijn. 'Ook de Japansche bladen houden zich de laatste - dagen -meer met het vraag stuk van Nederlandséh-Indié bezig. De „Kokoemln Sjimboen" - eischt zelfs dat de handelsbesprekingen - zullen worden afge broken, daar alle pogingen van de Japan sche delegatie schipbreuk lijden op de tactiek en 'het optreden van de Neder- landscli-Indisclie autoriteiten. Domei meldt, dat' de plaatsvervangend woordvoerder van het Japansche departe ment van huiienlandsche zaken in de da- gelijksche persconferentie verklaard heeft geen inlichtingen van Kenkitsji Josjizawra, den leider der Japansche delegatie te Ba tavia, ontvangen te hebbqn. Josjizawa, al dus de woordvoerder, zal waarschijnlijk in Batavia blijven, totdat eenig concreet re sultaat verkregen is, hoewel dit nog lang kan duren. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft tegenover de pers lot uitdruk king gebracht, dat men tol de politiek der „vrijheid der zeeën" moet terugkeeren, daar de Noord-Amerikaansche koop\ aardijsche- pen met hun oorlogsmateriaal rechtstreeks naar Engeland of naar andere oorlogsgebie den moesten viaren. De roep van den minister van marine Knox, om herstel van de „vrijheid der zeeen", schrijft de Deutsche Diplomatisch, Politische Korrespondenz, is uitsluitend tot den sector beperkt, welke het principieele van dit geheele vraagstuk volkomen op den achtergrond schuift, immers, bij hel beginsel van de „vrijheid der zeeen" gaat het er toch i n de eerste plaats om, dat de wettige handel over' zee in oorlog en vrede veilig moet plaats hehben. Ongeacht de vlootsterkte van de een of andere zeemo gendheid, moet dus ook in oorlogstijd vooral de eigenlijke Icoopvaardijvaart tusschen de neutrale landen volkomen onbelemmerd kannen geschieden, en bovendien moet echter ook elk artikel, dat niet onder de categorie van de eigenlijke contrabande valt zelfs in de oorlogvoerende landen het deel kunnen worden van de niet strijdende burgerbevolking. Juist het onwettige stel sel der navycerts is dus: een kaakslag in het gelaat van het beginsel der „vrhheid der zeeën". De heer Knox doet alles wat in zijn vermogen ligt, om het begrip van de vrijheid der zeeën juist op dit principieele punt volkomen ondoeltreffend te maken. Immers de Engelsche oorlogspolitiek heeft geen ander doel, dan zich tot den onbo-, perkten tyran ter zee te maken, zonder zidh in het geringste te honden aan de voorschriften van het volkenrecht, vooral niet aan de beginselen van de vrijheid der zeeën. 1 De Diplo herinnert eraan, dat de politiek der Vereenigde Staten oorspronkelijk heel anders was. Bóf het begin van de vorige eeuw voerden de autoriteiten in Washing ton zelfs oorlog met Groot-BrilLannie ter bescherming van dit beginsel en Wilson proclameerde in zijn veertien punten het beginsel van de vrijheid /Ier zeeen als een noodzakelijk vredesdoeJ)" om dit daarna evenwel onder den druk1 der Engelsoben weer te verloochenen. Nie. temin, zoo schrijft de Diplo werd op 3 October 1933, dus na het uitbreken van den oorlog, op de conferentie van Panama opnieuw met deelneming an de Vereenigde Staten een motie aangenomen, inhoudende, dat niet tot contrabande geiehend mag worden het geen de burgerbevolking van de ooilogvoe- rende landen aan levensmiddelen en klee ding noodig heeft. Deze uitzonderingspo sitie voor de genoemde goederen zou slechts dan niet gelden, ingeval zij' direct of indirect voor de oorlogvoerende regce- ringen of haar strijdkrachten bestemd zou den zijn. Iloewel de Vereenigde Staten door de aanvaarding van de/e motie zich met de andere republieken beeft vastgelegd op de nakoming van de vrijheid der zeeën, althans op dezen grodslag, is er van de zijde der tegenwoordige regcering der Veieenigde Sta ten niet bet geringste gedaan om dit stand punt tegenover Engeland te handhaven. Niet de beginselen van volkenrecht en vrij heid, zoo besluit de Diplo, hebben Knox zijn eiscli doen stellen, doch hem heeft uitsluitend bewogen de wensch, dat de Noord-Amerikaansche leveringen van oor logsmateriaal Engeland ten goede zullen komen, wat de beginselen van de vrijheid der zeeën loochent en met alle middelen bestrijdt. Het D.N.B meldt uit Damascus: Volgens berichten uit Bagdad hehben de Iraksche strijdkrachten de stad Faloedja, aan den Euphraat, heroverd. Faloadja was enkele dagen geleden door de Engelschen bezet. Die Iraksche minister van financiën en de Iraksche minister van huitenlandscho za ken zijn voor hef voeren van nieuwe be sprekingen naar Teheran verlyokken. Het D.N.B. meldt: In tegenstelling tot de heriiaalde Engel sche beweringen is Soiroem si'nds den mid dag van den zestienden Mei stevig in han den van do Duitsehe en Italiaansche troe pen. hi den loop van den 22en Mei kwam de groote gevechtsbedrijvigheid voor Sol loem tot stilstand. In Afrika hebben de Duitsehe gevechts vliegtuigen opnieuw een succesvollcn aan val gedaan op de waterleiding van Wadi Auda ten Westen van Tobroek. Die bom men troffen, na,ar het D.N.B. verneemt, goed het doel en richtten aanzienlijke schade aan. i De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen recht ge\ en op de daarbij vernielde rantsoenen. Brood en gebak Ten gevolge van het feit, dat er op de bonnen \an de broodkaart tweemaal een rantsoen aardappelen en eenmaal een extra rantsoen brood is beschikbaar ge steld, is liet restcerende aantal bonnen niet toereikend meer om hiervan, totdat de nieuwe broodkaart is uitgereikt, weke lijks een bonnummcr aan te wijzen. In verband hiermede zal nu per twee weken een bonnummer van de broedkaart worden aangewezen, met dien verstande, dat op eiken bon in plaats van 100 gram brood of één rantsoen gebak, thans 200 gram brood of twee rantsoenen gebak verkrijg baar zijn Het brood en gobakrant- soen blijft dus over een periode van twee weken ongewijzigd. Vanzelfspre kend geven deze laatste broodbonnen gedurende het tijdvak, dat er tarwe bloem e.d. op mag worden gekocht, ook recht op een dubbele hoeveelheid van deze artikelen. Uit het voogaande volgt, dat de brood- en gebakleveranciers de helft van het tot nu toe gebruikelijke aan tal bonnen voor brood of gebak in ontvansst dienen te nemen. De met „een rantsoen brood" gemerkte bonnen blijven recht geven op 100 gram brood. De bakkers en delaillisten dienen de bonnen. welke op een dubbel ranlsoen brood, gebak of tarwebloem ed reebt geven, op afzonderlijke opplakvellen lo plakken. Betreffende de wijze van invullen der ontvangstbewijzen wende men zich tot de plaatselijke distributiediensten. Bon „21" van de bioodkaait geeft icclit op 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon; disiributieperiode25 Mei tot en met 7 Juni a.skooptijd24 Mei tot en met 11 Juni a.s. Eén rantsoen gebak is- Beschuit 75 gram, biscuifs en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, an dere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebalc (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deelo uit meel of bloem gebakken producten, welke liier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bloem Bon „21" van de broodkaait geeft tot en met 31 Mei a.s. bovendien recht op het koopon van 140 gram tarwebloem, tar wemeel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel. Aardappelen Bon „03" van de aardappelendistribu- tiebonkairt 1 i/a kilogram aardappelen per bon; distributieponode26 Mei tot en met 1 Juni a.s., kooptijd: 24 Mei tot en met 4 Juni a.s. Melk Bon „18" van de melkkaart l3/<t' liter melk per bon; d'stributieperiode: 26 Mei tot en mot 1 funi a.s., kooptijd: 24 Mei tot en met 1 Juni a.s. Eieren Bor. „87" van de „bonkaart algemeen*' één ei per bon; distributieperiode. 26Mei lot en met 1 Juni a.s., kooptijd: 24Mei tot en met 4 Juni a s. Kofflesurrogaat en thee Bon 34" van de „bonkaart algemeen" 250 gram kotfiesurrogaat of 40 gramthea per ben, distrlbulieperiode26 Mei lot en met 22 Juni a.s, kooptijd: 24 Mei tot en met 22 Juni a.s. Boter, margarine, slaolie Bon „17" van de boleikaart 250 gram boter, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. F,ou ,,17" van de vetkaart 250 gram boter of margarine, of 200 gram slaolie of raapolie per bon; distributieperiode: 26 Mei tot en met 11 Juni a.s, kooptijd; 21 Mei tot en met 14 Juni a.s. Bon „18" van de boterkaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon. Op bon „18" van de vetkaart 15 cent reductie per 250 gram boter; distributie- periode- 26 Mei tot en met 11 Juni a.s., kooptijd: 24 Mei tot en met 14 Juni a.s. (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag 2). VANDAAG: 21.40 UUR MORGEN: 21.41 UUR ZONSOPGANG MORGEN: 5.32 UUR De maan komi morgenochtend op te S.06 uur en gaat morgenavond onder te 19.46 uur Nu het voorjsar en de mooie dagen weer aanbreien is men in het dierenpark Wa ssenaar druk bezig met het in orde brengen van den fraaien tnin. Vooral wal de dieren betreft beskeil men veel aandacht aan het Ier ren van kunstjes. (Polygoon).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1