I VERPLICHTE ARBEIDSDIENST KLE NE ADVERTEHTIËM - m r fc Voor de Nederlandsche jeugd van 18 tot 25 jaar Laatst© üiauws Engelsche luchtaanvallen Strijd om Kreta duurt voort Italiaansche aanvallen op Kreta Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Maandag 26 Mei 1941 MS p I ?\v Sport Korfbal Het Zuiden !!l Schiedam I 1—3 Kampeerkaart geeft toegang tot kampeerboerderijen Handel en Bedrijf Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs Kieurlooze markt BEURS VAN AMSTERDAM Zware verliezen der Britsche marine Haven van Tobroek gebombardeerd Geen Duitsche bezetttng van de Oekraine BINNENLAND Engelsche luchtaanvallen Gemengd Nieuws (li' ff,- in. KI' ij}, vit v ièjv x re** i+ w. i- Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommis saris betreffende den Nedertandseheri ar beidsdienst. (Arbeidsdienstverordening), De^e;luidt als volgt: Artikel 1. 1. Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn ver plicht hun volk in den Nederiandschen ar beidsdienst te dienen. 2. Zij die tot den Nederiandschen ar beidsdienst behooren, vervullen een eere plicht jegens het Nederlandsche vol'k. Het is de taak van den Nederiandschen arbeids dienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bizonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. 3. Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche arbeidsdienst werkzaam heden, welke tot algemeen nut strekken. Artikel 2. L De Nederlandsche arbeidsdienst res sorteert onder den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. 2. De commandant van den Nederiand schen arbeidsdienst staat rechtstreeks on der den secretaris-generaal, hij voert het bevel, bepaalt de organisatie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewend, tevens leidt hij de opleiding en de opvoeding, Artikel 3. 1. De dienstplicht in den Nederiand schen arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leeftijd van acht tien jaar en eindigt op zijn laatst bij' het bereiken van den leeftijd van vijf en twin tig jaar. 2. Zij die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrij williger aanmelden. 3. De diensttijd bedraagt een half jaar, Deze moet in den regel in bet negentiende levensjaar vallen, 4. Ilij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zoo verre vrijgesteld van de vervuiling zijner arbeidsdiepstplicht. Arükel 4. De secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken bepaalt 1. Tot welk aantal dienstplichtigen wor den opgeroepen. 2. De dienstplichtigen worden door re- cruieeriniisburcaux van den Nederiand schen arbeidsdienst, in overleg met de bevoegde plaatselijke autoriteiten, opge roepen en gekeurd. 3. De secretaris-generaal van het de- parlement van algemeene zaken kan, zoo noodig in oveieenstemming met den se cretarisgeneraal van het desbetreffende departement, bepalen, dat het ver rallen van een diensttijd van een half jaar bij den Nederiandschen arbeidsdienst, voor waarde is voor de toelating lot bepaalde werkzaamheden. Artikel 5. Van dienstneming bij den Nederiand schen arbeidsdienst, als zijnde daartoe on waardig, is uitgesloten 1. Hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is veroordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden; 2 hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het Wetboek van Strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6. 1. Joden worden tot den Nederiand schen arbeidsdienst niet toegelaten. 2. Jood is een ieder, die uit ten min ste drie naar ras vol-Joodsclie grootouders stamt. 3. Als Jood wordt aangemerkt hij, die uit twee vol-.loodsche grootouders stamt, en 1. hetzij zelf op den negenden Mei 19-10 tot de Joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord, of na dien datum daarin wordt opgenomen; 2. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd, of na dien datum met een Jood in het huwelijk treédff 3. een grootouder wordt, zonder meer als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsck-kerke'ijke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk ongeschikt 2ijn voor het verrallen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkundig doel, dat den Nederiandschen- arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. j Artikel 8. i- In geval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen tot en met 7, voordoet, beslist de comman dant van der Nederiandschen arbeidsdienst olgens richtlijnen, welke de secretaris generaal van het departement van alge meene zaken geeft. 2. De betrokkene heeft het recht, in bo- roep te komen bij den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. Artikel 9. 1. De dienstbetrekking van d'e leden van den Nederiandschen arbeidsdienst is een publiekrechtelijke. 2. Onder leden van den Nederiandschen arbeidsdienst worden begrepen: a. het beroepspersoneel; b. degenen die hun dienstplicht in den arbeidsdienst vervullen; 3. Voor het verrichten van bepaalde dien sten kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke arbeidsover eenkomst. Zoodanige personen worden niet ais leden van den Nederiandschen arbeids dienst beschouwd. Artikel 10. 1. Alle leden van den Nederiandschen arbeidsdienst genieten in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging. Omtrent de so ciale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederiandschen arbeids dienst of van hun nagelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voor schriften gegeven. 2. Alle leden van den Nederiandschen arbeidsdienst zijn onderwerpen aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement Artikel 11. De leden van den Nederiandschen ar beidsdienst, met uitzondering van het be roepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aan spraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Artikel 12. 1 1. liet beroepspersoneel geniet bezoldi ging. 2. Tot bet beroepspersoneel van den Ne deriandschen arbeidsdienst kan niet be hooren hij die hetzij zelf uit ten minste één vol-Joodsche grootouders stamt, het zij met een persoon is gehuwd, die uit ten minste één vol-Joodsche grootouders stamt. Het vierde lid van art. 6 en van toe passing. 3. Het beroepspersoneel kan vrije inwo ning, kost en dienstkleeding genieten. 4. De 'gezinsleden*'van bet beroepsperso neel kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging genieten. Arükel 13. 1. De secretaris-generaal van het de- parlement van algemeene zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris generaal van het desbetreffende departement, de ter uitvoering en aan vulling van dit besluit noodzakelijke voor schriften uit. 2. De krachtens de artikelen IV, X en II uit te vaardigen rechtsvoorschriften moe ten in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Artikel 14. De secietaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken kan gedurende don tiid, waarin de Nederlandsche arbeids dienst zich nog in een stadium van opbouw bevindt, uilsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den arbeidsdienst aanmelden. Arükel 15. 1. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1941. 2. Zij wordt aangehaald als „arbeids dienstverordening". Gisteren is Schiedam I op bezoek ge weest hij liet Zuiden 3, voor het spelen van haar laatsten competitiewedstrijd. Na ongeveer 10 minuten spelen, maakt A. Wes- sel zich vrij en „Schiedam" heeft de lei ding. Tien minuten later vergroot mej. C. Huizer den voorsprong tot 20. Na de vakwisseling blijft „Schiedam' 'steeds aanvallen, doch voor de rust ge lukt het onzen stadgenooien niet meer te doelpunten. Na de rust blijven de Schiedammers steeds in den aanval, doch de ettelijke schoten, die zij lossen, treffen geen doel. Het Zuiden maakt dan een tegenpunt, maar vrij spoedig hierna is het mevr. T. Kopde Biuyn, die het derde doelpunt voor „Schiedam" maakt. Met dezen stand 31 voor „Schiedam", komt ook het einde van den wedstrijd, waardoor onze stad- genooten de competitie geheel ongeslagen beëindigd hebben. Sleclits tweemaal werd gelijk gespeeld, de overige wedstrijden wer den alle gewonnen, zoodat de kam pioenen 26 punten uit 14 wedstrijden heb ben. Een schitterend resultaat dus. Het doclgemiddelde is 50 voor en 14 tegen. Het A.N.P. meldde Zaterdagmiddag Nadat in de laatste dagen geen Engel sche luchtaanvallen op ons land plaats vonden, zijn in den afgcloopen nacht weer eenige Pritsclie toestellen hier binnenge vlogen. In totaal werden twee woonhui zen vernield, ongeveer ,5 woonhuizen kre gen glasschade. Helaas werden vijf burger lijke personen gedood, een vrouw werd licht gekwetst. Overigens vielen de meeste bom men op het vrije veld. Kampeerders en watertoeristen die voor nemens zijn er met de Pinksterdagen op uit te trekken en die daarbij gebruik willen maken van kampeerboerderijen of een bondsonderdak van den A. N. W. B., wordt er op gewezen, dat in deze inrich tingen slechts toegang wordt verleend op vertoon van een geldige kampeerkaart. Aanvraagformulieren voor deze kaarten zijn bij alle informatiebureaus van de V. V. V.'s verkrijgbaar, benevens bij de be langrijkste zaken op het gebied van buiten sport en bij de A. N. W, B.-ikantoren. Er moet rekening mee worden gehouden, dat tusschen het indienen van aanvragen en het uitreiken van de kaarten eenige dagen verloopen. Rolterdanisdic aardappelmarkt. Rotterdam, 26 .Mei. Bintjes, Alpha's, industrie I 3.69 per H.L Redstar, Furore f 4 39 per H.L. Eigenheimers, Bevelanders, Noorderlingen f 4.04 per Hi. Zandaardappelen f 3.34 per H.Laan voer: voldoende, handel: tegen vastgestelde prij zen. Op het oogenhlik verkeert de beurs in een stadium waarin zij zich klaarblijkelijk niets aan trekt, van hetgeen op het weieldtooneel voor valt. Er waren maar weinig orders en de handel was van geringe afmetingen. Wederom kon geen bepaaide tendenz worden aangegeven. Er zat hoegenaamd genu lijn in de markt, alleen kon worden geconstateerd, dat ivederom een flink weerstandsvermogen aan den dag werd gelegd. Olies werden op enkele punten beneden het vorige slot ingezet, maar geldelijk aan kon een verbetering worden waargenomen en bij het slot werd zelfs nog iets gehandeld boven de laatste prijzen van Zaterdag. De schecpvaartrubrjek was verlaten Met de industrieelen was hot niet veel beter gesteld. Aku's gaven ook thans weer kleine bewijzen van aanwezigheid, maar de affaire was 'och zeer coring Voor Unielev-ers* -en do Philips- sandnelen bestond bijna geen belangstelling. Het fcoerspeil kon ecliter gemakkelijk geliami- haaft blijven. De cultuurwaarden trokken vrij wel geen belangstelling. Op de tabaksafdeeling konden slechts oude Delik en Senembah's liet tot noteering brengen. In de rubberrubriek wa ren Amsterdam rubber prijshoudend. De af faire op de suikermarkt bepaalde zich voorname lijk tot IIV'A's, waarvan het aanbod van slechts enkele stukken een achteruitgang van oen paar punten veroorzaakte. Voor Nedprtandsche beleggingen was de ani mo evenmin groot. Prolongatie 2 3/4 procent. KOERSEN OF 26 MEI 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 4% Ned. '41 «f i f I '401 '40 11 '40 II mbf. '36 '37 '38 4% 4% 4% 3% 3% 3-34% Ned. Oost-Indië 3% Ned.-Indie 1937 8% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN Industr. Ondern. (B i n n e n 1 a n d) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Philips Gloeil. G. JB. Lever B ros Un ilever Petroleum Kon. Petr. Mij. Rubber Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber V.K.. 987, 100 97% 100 8413/,r 89%, 129% 61 206 llb% 287% 267% 209 Suiker Handelsver. A'dam 428 Javascho Cultuur Ned.-Ind, Suiker Unie 259% Ver. Vorst. Cultuur 117% Tabak Deli Batavia Deli Mij. 277% Senembah Scheepvaart Holl.-Amcrik. Lijn.. 118% K.N.S.M. Nat. Bez. 158% Kon. Paketv.-Mij. 283 Ned. ScheeptUnie 175 Rotterd. Lloyd 140 Stoomv.-Mij. Ned... 189 HEDEN 98% s 97 100% 947ia 84'%, 897»- 90%, 88"/,, 1297,- 807, 206 78/4 116%— 7% 234 2667,— 71/s 21.0 425 255 25 33/. 117% 278 220 1187, 1597, 284 174 Duitsch weermachtsbericht Bellijn, 20 Mei (DiN.BHet opperbe vel van de Duitsche weermacht maakt be kend In den strijd om Kreta heeft het lucht- wapen, zocals in een extra-bericht is mede gedeeld, buitengewone successen op de Britsche Middeilandsche Zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten heb ben, volgens oen samenvatting van de tot- dusver verstrekte berichten, sinds den 20sten Mei zeven vijandelijke kruisers of luchtdoelkruisers en acht torpedojagers, alsmede een duikboot en vijf motortorpedo- boci'ten tot zinken gebracht. Door bomvol- t re fiers werden verder een slagschip, als mede verscheidene kruisers en torpedoja gers zwaar beschadigd. Italiaanscho zee- en iuchtstrijdkiachten hebben in dezelfde periode vier vijandelijke kruisers tot zin ken gebracht en verscheidene andere scheepseenheden beschadigd. Hierdoor heeft de Engelsche heerschappij ter zee in het Oostelijk deel van de Middeiland sche Zee door de schitterende samenwer king van de zee- en luchtstrijdkrachten der verbonden spilmogendheden een zwaar verlies geleden. Op het eiland Kreta verloopt de strijd van de aldaar optredende formaties van het luchtwapen en van het leger onder voortdurenden aanvoer van versterkingen verder succesvol. Formaties van het Duit- sehe luchtwapen hebben ook gisteren doel treffend in de gevechten op den grond op het eiland ingegrepen. Zij wierpen Britsche steunpunten en mu nitie-opslagplaatsen in brand, vernietigden twee vrij groole koopvaardijschepen en schoten in luchtgevechten drie Britsche gevechtsvliegtuigen en drie jachtvliegtui gen neer. Drie andere vijandelijke vliegtuigen wer den op den grond vernield. Op het eiland vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen door beschieting met de boord wapens vier op den grond geparkeer de jachtvliegtuigen en beschadigden zes andere zwaar. In Noord Afrika geringe activiteit der ar- tellcrie voor Tobroek. In het zeegebied rondom Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen twee vrachtsche pen met tezamen 2000 b.r.t. tot zinken ge bracht en twee groote koopvaardijschepen zrwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duit sche jachtvliegtuigen op de Engelsche Zuid kust en bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden en de Duitsche bocht binnen te vliegen, werden in lucht gevechten drie Britsche jachtvliegtuigen en drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Bo vendien schoot een patrouillevaartuig drie en de marine-artillerie twee Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts 'boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. Itallaansch weermachtsbericht Rome, 2G Mei (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 355 maakt het Italiaan sche opperbevel hel volgende bekeiAl: ln Boord-Afiika hebben wij tijdens een verkenningsactie aan het front van Tobroek automatische wapens en anti-lankgeschut buitgemaakt. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen hebben in duikvlucht vijandelijke schepen in de haven van Tobroek gebom bardeerd. Vier schepen van tezamen -10J0 ton werden tot zinken gebracht. Forma ties Ita'iaansche vliegtuigen bestookten ver scheidene malen militaire doelen op het cilandd Krela met hommen en machine geweervuur. In Oost-Aifika hebben onze troepen aan den linkeroever van de rivier Omo succes- voilé gevechten volgehouden. Berlijn, 26 Mei. (A.N.P.) Vandaag is in de Wilhelrnstrosse bericht van het Fiusche dagblad „Helsinki Sanomat" over Duitsch- Sovjet-Russische onderhandelingen over een z.g. Duitsche bezetting van de Oekraïne voli strekt dwaas genoemd. Van Duitsche zijde wees men in dit ver band ook op het Moskousclie blad „Prawda dat den inhoud van dit bericht eveneens reeds energiek van de hand heeft gewezen, 's-Gravenhage, 26 Mei. ln het afgeloo- pen weekeinde vonden slechts enkele aan vallen van de Britsche luchtmacht op ons land plaats. Schade werd nagenoeg niet aangericht; slechts in een enkele plaats kregen een paar woonhuizen wat glas schade. Brand in Belgischen graanmolen. In een molen bij Anhee in de buurt van Dinant, is een hevige brand uitge broken, waarlij 150.000 k g. koren een prooi der vlammen geworden zijn. Het blusschingswerk van de Duitsche weer macht, welke later door de brandweer van Dinant geholpen werd, vermocht niet, de molen van den ondergang te redden. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. Sclieepsbotsing bij Korea. Het Japansche schip „Kaika Maroe" van 2000 ton, is op weg van Osaka naar Darren tijdens mist in aanvaring gekomen met een ander Japansch' schip in de omgeving van Korea. Hoewel de Kaikia JHaroe binnen en kele minuten zonk, is de gcheele beman,, ning gered. I Officieclc valutakoersen der Ned. Bank. 26 Mei. Valuta's (schritielijko en tel.-transacties). New York 1.S8 3/16—1.88 9/16, Brussel 30.11 —30.17, Stockholm 44.81—44.90. Zürich 43.63 —43.71. Bankpapier: Dollars 1.861/21.901/4, Belg. francs 30.08—30.20, Zweedsche kronen 44.76 44.94, Zwitsersche francs 43.59—43.75. PARTIJ kleine verfblikken te koop. Elk aannemelijk bod. DE PAPAVER, Korte Dam 3. WEGGELOOPEN - Zondagmorgen - Airdale Terrier. Tegen belooning terug te bezorgen. Haven straat 9a, Schiedam. Naast Hoek's Zuurstoffen- fabriek. SLAAPKAMERS, ïm. Old finish, bestaande uit ledikant, nachtkast, tafel, 2 stoelen, f 69.50. Blank eiken slaapkamers, bestaande uit S-deurs kast toogledikant en 2 nacht kasten, tafel, 2 stoelen, f 187.50. Pracht eiken slaapkamer, 8-deurs kast, toogled., 2 nachtkasten, tafel, 2 stoelen, f 149. DE BEDDENBEURS, Rotterdamschedijk 25. RUIME goed gemeubileerde zit- slaapkamer aangeboden. Eerste etage, voor- of achterkant. Met of zonder pension. Wed. J. M. WIJERS, Rolterdamschedijk 13B. VERLOREN. Goud damesarmbandhor loge. Gaande van Over- schiescheweg naar begin punt lijn 8. Tegen beloo ning terug bezorgen. G. IN 'T VELD. Schie- damscheweg 68, Rotter dam, COUPEUSE vraagt voor direct handig meisje, eenigszins met het vak bekend. Aanmelden: Van Ostadelaan 83b, KAPOKMATRASSEN, welke te dun worden, hebben veel te veel slij tage. Laat daarom bij ons Uw oudo matrassen tijdig weer als nieuw opmaken. U kunt ze dan nog jaren gebruiken. Eigen bedden- makerij. DE BEDDENBEURS, Rotterdamschedijk 25, Schiedam. GEVRAAGD een flinke Noodhulp of Werkster. Aanmelding: 's Avonds 78 uur. Lange Nieuwslraat 171. WAAR is de naaimachine, die ge repareerd moet worden, wij geven den prijs vooraf. Nog naalden, olie en on derdeden van alle merken. I. KUIPERS, Hoogstr. 62 A KOOPT NU Uw Haard of Haard kachel. Nu reeds groote sorteering. Nog oude kwa liteit. Fa. A. VAN WOERKOM, Broersveld 137139. Telefoon 67736. Vertrouwd adres. VRIJ gemeub. of gesloft, huis in Burg. Knapperllaan te huur. Br. onder lett. B K, a. Boekhandel ROODBOLr Rubensplein 16. ENGELSCHE Ledikanten f 13.75. Op- klapledikanten met ge zondheidsmatras f 18.75. Ombouwen f 9.75 Divan bedden f 12.75. Wolma trassen f 18.50. DE BEDDENBEURS, Rotterdamschedijk 25. GEVRAAGD flinke werkster voor den Vrijdag. Mevr. SCIIUDDEBOOM, Rotterdamschedijk 204a. Neil. Chr. Vrouwenbond. Woensdag 28 Mei 2$ uur vergadering in het Jeugd huis, Lange Haven. Gelieve convocatie mee te brengen. HET BESTUUR. lieer vraagt gem. ZIT- EN SLAAPKAMER of Zit-Slaapkamer met volledig peneion. (Liefs' omtrek Koemarkt.) Brieven onder lett. J S aan het Bureau van dit Blad, L. Haven 141. Gevraagd een nette jonge WERKSTER voor den Vrijdag. Aanmelding tusschen 1112 uur Dinsdagmor gen, Adres: G. v. d. REE, Rotterdamschedijk 174c, Schiedam. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. ADYERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succes! H e f.' ii f'i i v

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3