BRITSCHE LINIE OP KRETA DOORBROKEN ADMIRAAL RADER WAAR SCHUWT DE VEREEN. STATEN Tijd om te verduisteren Dè 100.000 94ste Jaargang Dinsdag 27 Mei 1941 No. 22791 Strijd duurt met onverminderde felheid voort Kaar do Britsche berichtendienst meldt, hebben de Duitsche strijd krach- ten ofp Kreta een fcracihtigen aanval ondernamen en de feritsche stellingen doorbroken, nadat die hevig door de luchtmacht gebombardeerd waren. Het D.N.R, meldt: In' de felle gevechten op Kreta in den loop van gisteren hebben Duitsche doito- bommenwerpers ingegrepen en met succes Engelsche troepenconcentraties en veldlbiami- pementen aangevallen. De vijand leed hier bij zware verliezen. Nieuwe landingen op Kreta De aanvalsacties van Duitsche troepen op Kreta worden naar het D.N.R. ver neemt doeltreffend gesteund door nieuw aangekomen gevechtsafdeelingen. Op ver scheidene plaatsen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in gesloten formaties optreden tegen de Rritsdhe haarden van tegenstand. Op strategisch belangrijke pun ten hebben de voorhoedetroepen vau de pa rachutisten den weg voor den opmarsch vrijgemaakt, zoodat de landingstroepen zich strijdend een weg konden hanen van het Westelijk deel van het eiland naar het overige gebied. De verliezen der Britsche vloot - In het Oostelijke bekken van de Middel- landscke Zee hebben gisteren Duitsche duikbommenwerpers vele treffers van zwaar kaliber geplaatst op een Britscb vliegtujgmoed erschip. Tijdens denzelfjien aanval werd* nog een kruiser, "die in "for matie met het vliegtuigmoederschip voer, getroffen. 1 In het zeegebied rondom Kreta heeft gis teren een Britsch transportschip van 8000 b.'r.t. twee zware voltreffers gekregen, waar door het schip zoo zwaar beschadigd werd, dat aangenomen kan worden dat het ver loren is gegaan. In het zeegebied rondom Kreta hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen een zwia- ren kruiser ontdekt, die op het voorschip en midscheeps volkomen uitgebrand was, terwijl exp het achterschip nog brand en rookwolken te zien waren. Voorts is een op het strand gezette, midscheeps uitge brande en aan het achterschip zwaar ge troffen torpedojager gezien. Beschadigde oorlogsbodems in Gibraltar Komende uit de Middellandsche Zee, zijn drie Britsche kruisers," twee torpedo jagers en twee duikbooten de haven van Gibraltar binnengeloopen. Alle eenheden waren sterk beschadigd en hebben, naar verluidt, bij den strijd om Kreta zware treffers van het Duitsche luchtwapen ge kregen. Hevige activiteit bij Tobroek In zijn weermaohtsbericlit no. 356 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In den afgeloopen nacht hebben onze iicmbardemenfsvliegtuigen de vlootbasis La Valetta op het eiland Malta aangevallen. In Noord-Afrika bizonder hevige activi teit van de artillerie aan het front van To broek. Onze luchtformaties hebben instal laties in Tobroek gebombardeerd, waarhij groote branden ontstonden. Tijdens het in het legerberieht van gisteren vermelde bom bardement uit de lucht zijn nog twee andere vrachtschepen getroffen en zwaar bescha digd. In den nacht van Zondag op Maan dag h'eeft de vijand een luchtaanval onder nomen o(p Benghasi. In de Egeïsche Zee hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen op eenige plaatsen der eilanden Rhodus en Scar- panto. In Oost-Afri'kia hebben onze troepen in de streek! der meren (Galla-Sidamo) tegen vijandelijke afdeelingen gestreden en hun zware verliezen" toegebracht. Op den och tend van 33 Mei heeft een van onze deta chementen aan de rivier de Baro een groote vijandelijke concentratie aangevallen en ver slagen. In de zone van Debra-Tabor, blijven onze troepen op doeltreffende wijze het hoofd bieden aan aanvallen van den vijand. De „Bismarck" opnieuw in gevecht gewikkeld Het opperbevel van de Duitseho weer macht maakte hedenochtend bekend: Het slagschip „Bismarck" is sinds Maandagavond negen unr weer in ten zwaar gevecht tegen ten vijandelijke overmacht 'gewikkeld. De aanvallen op Engeland In Znid-Engeland zijn, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, twee fabrieken van de Engelsche vliegtuigindustrie ia den dacht var Maandag op Dinsdag gebombar deerd. Hierbij werd een constructiefabriek voor vliegtuigen zwaar getroffen en in een deel vau deze fabriek aanzienlijke vernie lingen aangericht. Als gevolg van de tal rijke neergeworpen brisant- en brandbom men van alle kalibers ontstonden er ver scheidene ontploffingen met hardnekkige branden. De tweede fabriek, een fabriek van vliegtuigonderdelen, is door een groep Duitsche vliegtuigen succesvol met bommen bestookt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren in den loop van den dag doel treffende aanvallen ondernomen tegen Groot Britlannie. Voor den ooilog belang rijke doelen aan de Engelsche Oostkust werden succesvol aangevallen. De gevechtsacties Noord-Afrika in Ten Zuiden van Solioem hebben, naar het DiN.B. verneemt, Duitsche gevechts vliegtuigen een automobielpark gebombar deerd en talrijke voertuigen vernietigd of beschadigd. Een Lysander-vliegboot werd neergeschoten. De Engelschen hebben, naar het D. N.B verneemt, op 26 Mei bij Solioem zware verliezen geleden, toen zij met een troep verkenners, gesteund door pantserwagens, een verrassenden aanval ondernamen. Vijandelijke konvooien aangevallen Diuitsche duikbooten hebben in den afge loopen dagen aan de West-Afrikaansche kust met groot succes vijandelijke kon vooien aangevallen. Bij deze actie van het Duitsche duik bo-otwaper. zijn, naar het D.N.B. verder -vemeefüt, meer dan tien schepen uit ver scheidene konvooien getorpedeerd. Frankrijk en zijn koloniën Frankrijk is -met zijn koloniën hechter verbonden dan ooit tevoren, verklaarde de Fransche staatssecretaris voor koloniën, admiraal Platon, aan een correspondent van de „Petit Parisien" te Vichy in een interview. De Fransche koloniën, zoo ver volgde de admiraal, hebben zich in groote meerderheid aan de zijde van het moe derland geschaard. Om den toestand in de koloniën te begrijpen, moet men be denken, dat bij de ineenstorting van het moederland met een slag alle verbindin gen tusschen Frankrijk en zijn koloniën waxen verbroken. Zoo is in verscheidene deelen van de overzeeselie gewesten, die onder den economiscken invloed van aan grenzende Engelsche koloniën staan, een afvallige beweging kunnen ontstaan. Aan de grenzen der afgevallen koloniën wordt de strijd tegen de kuiperijen der afvalligen krachtig gevoerd. Reeds eind September van het vorige jaax kon de afvallige be weging als bedwongen beschouwd worden. Vermoedens omtrent de rede van Roosevelt Het D.K.B. meldt ait New-York: De bladen vragen zich in hun commen taren op het oogenblik af, of president Roosevelt in zijn aangekondigde rede rede zal ingaan op de uiteenzettingen van groot- raai Reeder. Alle bladen zijn het er over eens, dat de positie van Roosevelt buiten gewoon moeilijk is. Men vermoedt, dat hij stellig de volgende drie punten zal be* spreken: 1. Een verhoogde hulp voor Engeland op elke mogelijke manier. 2. De Pan'-Amerikaansche solidariteit en de noodzalcelijkheid eener gemeenschappe Irjke verdediging op militair en economisch gebied. 3. Een beroep op het Amerikaansche volk tot de grootste eensgezindheid met het oog op de zware crisis. Opvallender in dit verband zijn de com- Omentaren der bekende journalisten Alzop en Kintner in de Washington Post. Zij be vestigen, dat ditmaal van alle kanten een buitengewoon zware druk op Roosevelt wordt uitgeoefend, doch dat de president voor een zwaar dilemma staat. Een zijner adviseurs heeft gezegd, dat wanneer de politiek van Roosevelt mislukt, zijn ambts periode niet alleen een persoonlijke ne derlaag wondt, doch met een volkomen versplintering der natie zal eindigen. Roose velt is in de positie van een .man, die zijn geheele vermogen op één kaart zet en thans ziet, dat hij hel spel zal verliezen, daarbij echter nog de mogelijkheid heeft, om of wel dübbel te wedden of op te houden. De honderdduizend .is vandaag getrok ken. De hoofdprijs van de Staatsloterij viel op lot no. 11940. Echtpaar in brandend huis omgekomen Noodlottige tbrand te Doetïnchem Hedennacht omstreeks drie uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel aan den*Holterweg te Doe- tinchem, bewoond do.or het echtpaar Smit. Die brand, die waarschijnlijk in de boven verdieping is ontstaan, greep zo» snel om zich heen, dat, toen de Doetincheinsche brandweei arriveerde, er zoo- goed als niets meer te redden viel. Het echtpaar dat vermoedelijk door den rook bedwelmd ge raakt. was, kwam in de vlammen om. Of zich nog meer personen in het huis be vonden, is niet bekend. 4 Nader vernemen wij, dat, deze werd ont dekt dooi de twintigjarige dochter van het echtpa-u G. J. Smit. Het meisje waar schuwde een surveiilecrenden agent, die op zijn beurt de hulp van den brand weer inriep. Rel was echter onmogelijk man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde resten. De slachtoffers waren 62 jaar oud. De dochter was door het gebeurde zoo overstuur, dat zij naar het ziekenhuis werd overgebracht De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische installatie. ^Ilet huis brandde gedeeltelijk af. Boeten wegens prijsopdrijving Kousen en zeep waren te duur Bij een controle, welke ambtenaren van het rifks-textielbureau bij een kousenfahriek te Hilversum hebben ingesteld, is gebleken, dat men zich daar niet aan de prijzenvoor- schriften hield. De directeur kreeg een waarschuwing, doch na eenigen tijd was een tweede onder zoek noodzakelijk. Het bleek, dat men ver scheidene ongeoorloofde prijsverhoogingen in stand had gehouden, waardoor deze fa briek een belangrijk bedrag te veel had verdiend- 1 De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde don directeur van de fabriek tot een boete van f2000. Ee.n onderzoek dat ambtenaren van het rijksbureau voor chemische producten in stelden bg een zeepfabriek te Amsterdam, bracht aan het licht, dat men voor de scheerzeep, welke daar werd gefabriceerd, te booge prijzen berekende. Reeds eerder had men er de directie op moeten wijzen, dat het vetzuurgehalte van de scheerzeep te laag was. Er werd- dus op meer dan een wijze ongeoorloofde winst gemaakt. De Inspecteur voor de pjrijsbeheersdhing te Amsterdam veroordeelde deswege ver dachte W-, exploitante der fabriek, tof .be taling van een boete van f 300Ö. Overgang tot het konvooi-systeem zou een openlijke oorlogshandeling zijn In oen speciaal interview, dat groot-admi raal Rader heeft toegestaan aan den Ber- lijnschen vertegenwoordiger van het Japan- sche nieuwsagentschap Domei, heeft de groot-admiraal een standpunt bepaald ten aanzien van actueele problemen. ,Gij hebt stellig," zoo vroeg de cor respondent, „de buitengewoon levendige discussie gevolgd in de Ver. Staten, welke zich bezig houdt met de kwestie hoe men met Amerikaansche hulp aan den eenen kant bet voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal veilig naar het eiland en de - verschillende oorlogstooneelen kan brengen ën aan den anderen kant de verschrikkelijke verliezen van Engeland aan oorlogs- en koopvaardijtonnage kan ver lagen. tloe beoordeelt de Duitsche marine de daaruit voortvloeiende eventueele ge volgen?" De groot-admiraal antwoordde: „Zij beoordeelt ze zeer ernstig, vooral daar niet alleen de pers, maar ook ver antwoordelijke leden van de Amerikaan sche regeering zich hierover uitgelaten hebben op een wijze, die geen twijfel kan laten ovei den met het volkenrecht in strijd zijnden agressieven aard van de reeds genomen, vooral echter van de ver der voorgestelde maatregelen. Geen des kundige van de moderne oorlogvoering, die prijs stelt op zijn reputatie, houdt een aanval over de breedte van den Oceaan heen voor mogelijk en uitvoerbaar. Wie desondanks Duitschland aan- valsbedoelingen in de schoenen schuift, doet dat tegen beter weten in pn met de bedoeling zijn eigen agressieve plannen en zijn wil tot in menging daarmede te rechtvaardigen. De oorlogsopbitsers zijn niet bezorgd voor een Duitschen aanval, maar over het feit, dat het niet wil luk ken do gewenschte incidenten te doen ontstaan Om ze desondanks in het leven te roepen, wordt alles gedaan om de grens tusschen neutraliteit, agressie en oorlog te vervagen en door steeds nieuwe in strijd met hot volkenrecht zijnde maatregelen de lijn van het „short of war" verder uit te rekken Konvooieeren beteekentschieten „Denkt gij daarbij" zoo vroeg de corres pondent verder, „in de eerste plaats aan de voorstellen om de z.g patrouille activiteit der Amerikaansche marine, resp. van het luchtwapen ten gunste van de beveiliging dor Brilsche oorlogstransporten in de rich ting van den Atlantischen Oceaan uit te breiden, of aan de voorstellen om op eenigerlei wijze het systeem der konvooien te aanvaarden mei de be'doeling een con flict te provoceeren?" Hel antwoord van den groot admiraal luidt: „Beide maatregelen zijn van zoo toon aangevende wijze en op zoo categorische wijze geeischt, dal men zich daarop moet instellen en van te voren de veiantwoor delijkheid moet vaststellen, doch tevens nogmaals een ernstige waarschuwing moet uitspreken. Wat de konvooien betreft, kan ik slechts de opvatting van president Roo sevelt bevestigen„Konvooieeren betee kent schieten" (convoy means shooting). Aangezien de aard van de ladingen der gekonvooieerde schepen volgens de' Ame rikaansche bekentenissen van den aanvang af als contrabande vaststaat, zou de over gang tot deze wijze van konvooisysteem geen neutraal geleide vormen in den zin van internationale, ook door de Ver. Sta ten gesloten verdragen, maar een openlijke oorlogshandeling en een naakten, niet ge- provoceerden aanval. De Duitsche zeestrijdkrachten zouden derhalve gerechtigd zijn tegen deze ver voerders van contrabande op te treden volgens de regels van het zeeoorlogs recht en zouden een belemmering bij de uitoefening van dit recht ook tegen Amerikaansche oorlogsschepen zoo noodig met de wapens van de hand moeten wijzen. Terwijl vat: een Duitsch gevaar voor Amerika geen sprake kan zijn en terwijl dit systeem reeds thans practisch neerkomt op een ondersteuning van den Britschen te genstander, kan slechts dringend gewaar schuwd worden voor uitbreiding daarvan. Dut systeem heeft reeds tol dusver niet de defensieve veiligheidsdoeleinden van Ame riica gediend, doch is den bericlitgevings- dienst ten gunste van Engeland ten goede gekomen. Reeds zijn Duitsche koopvaardeis bijv. de „Columbus", hieraan ten offer gevallen. Men kan van geen enkelen com mandant van een Duitsch oorlogs schip eischen, dat bij met over elkaar geslagen armen toelaat, dat zijn stand plaats door een Amerikaansch oor logsschip gemeld wordt aan den te genstander, eerst recht niet, wanneer dit hem zoo lang volgt tot sterke Brilsche zeestrijdkrachten geroepen, zijn om hem niet alleen te belet ten zijn taak ten uitvoer te leg gen, maar ook zijn schip en zijn be manning te vernietigen. In dit geval ziet hij zich evenals in het geval van het konvooi geplaatst tegenover een actieve oorlogshande ling en is hij volgens de regels van het erkc-nde oorlogsrecht gerechtigd van hel betreffende schip het staken van de vijandelijke handeling te eischen, zoo noodig het met wapen geweld daartoe te dwingen. Ik zou bij deze gelegenheid nog een verder punt willen te berde brengen. De neutrale koopvaardij is reeds gerui'men tijd geleden er»voor gewaarschuwd niet met verduisterde lichten te varen, aangezien zij zich daardoor blootstelt aan verwar ring mei vijandelijke oorlogsschepen en daarmede aan een onmiddcllijken aanval. Dit geldt in nog sterkere mate ook voor neutrale oorlogsschepen. Bij den stand der moderne oorlogstechniek is het in het be lang van de eigen veiligheid noodzakelijk »tp elk verduisterd schip terstond het vuur te openen. Wie desondanks verduisterd vaart, heeft iets te verbergen, heeft booze voornemens en moet dus vei wachten om zonder waarschuwing te worden aange vallen. Wie zich, kennis dragende van dezen volkoniechlelijken en feitelijken toestand in gevaar begeeft, die zoekt twist. Aan gezien de oorlog niet naar Amerika komt, moet de Amerikaansche oorlogspartij dui zenden zeemijlen achter den oorlog aan- loopen en het gevaar ver van de kus ten van het Amerikaansche vasteland opzoeken om, zich bedreigd te ver klaren en de gewenschte incidenten tot stand te brengen. De Duitsche marine zal zich daardoor niet laten belemmeren in de uitvoering van haar taak. De verant- wooidelijkheid voor een op die wijze ont staand conflict ligt echter uitsluitend op de schouder5; van hen, die niet alleen buiten de Duilsche waarschuwingen, maar ook builen den wil van de meerderheid van. het Amerikaansche volk om bewust daar heen gaan. waar geschoten wordt." De mogelijkheid eener volks stemming in Amerika Ruim dertig Amerikaansche senatoren en afgevaardigden zijn onder voorzitterschap van senator Wheeler bijeengekomen om de mogelijkheid te overwegen een volks stemming over de kwestie der Amerikaan sche deelneming aan den oorlog te hou den. Naar senator Wheeler na deze ver gadering aan de pers verklaarde, is men nog niet tot een definitief besluit gekomen. De gebeurtenissen op Kreta en de ver nietiging tan de „Hood" zijn nieuwe be wijzen, hoe nutteloos het zou zijn indien de Ver. Staten aan den oorlog gaan deel nemen. Het Amerikaansche volk wil geen „faillieten oorlog" overnemen. De bescherming der Amerikaansche marine De Amerikaansche minister van marine, Knox, lieeR in een brief aan den woord voeder van bet Huis van Afgevaardigden de aanneming van een wet geeischt, welke de commandanten van Amerikaansche oor- logsscepen ntachhligt „binnen de Ameri kaansche territoriale wateren alle stappen te ondernemen, welke zij tot bescherming der Amerikaansche marine noodig achten". Krachtens de bestaande wet bezit alleen de opperste marineleiding een dergelijke machtiging. Knox voegde hieraan toe, dat deze nieuwe wet slechts dient tot be scherming van de Amerikaansche marine- vaartuigen. Deze courant verschijnt dagelijks» met uitzondenu» van Zon- en Feestdagen» Prijs per kwartaal f2.10; franco per post f 2.60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke - nummers 5 ctg.Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdvertcntiËn voor het eerstvolgend nummer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, Zater dags \óór uur. Een bepaalde plaats van advert en ti ën wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) VANDAAG: 21.45 UUK MORGEN: 21.47 UUR ZONSOPGANG MORCEKi 5.29 U. De maan Kami morgenochtend op te 7.33 uur en gaat morgenavond onder te*23,28 uur. l'rijs der advertenUen\au 1tegel» 2 60 «cdere regel meer f 0.31; m het Zaterdagnummer 15 regels 1 L85, iedere regel meer I 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitanties 15 ets. Taneven van advertentiEn bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad\crtenticu opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden I 0 77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags* Kleine Ad verten tien tot 25-woorden '0.26, mits vóór Dinsdagavond 0 uur san bet Bureau bezorgd 's Zaterdags* Kleine Ad verten tien J J.03, indien met vóór VrJJdaguvond 6 uur bezorgd. ^OSTREKFNÏNG 5311

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1