lüab rui? Groot-Rotterdam Rotterdamsche recht bank RADIO NORGEN l Woensdag 28 Mei 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Uit de Pers Rechtszaken Door DENIS MACKAIL Vroolijke dag met onaan genaam slot Uitspraken Diefstal van grefan Verduistering van loon DE DHSSUJK3CHE VRAAGBAAK 68886 F. Höttgering, Hoogstraat 17. Grootst 68535 Servlo, Westmolenstraat 4. En gr os en Bouwkundige 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Kunst en antiquiteiten 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 926. WAT BIEDT DE DONDERDAG 29 HEI 1941 I>e Xieinv-c Roilerdamselie Courant heeft een beschouwing gewijd aan het groote annexatieplan, en is tot de conclusie ge komen, dat daarbij het haven vraagstuk on opgelost blijft. Het blad schrijft: „In de betrokken gemeenten is de geest drift" (om geannexeerd te worden) „niet groot, doch het is /-.eer de vraag, of de/.e tegenstand haar zal haten. Door de verande ringen in het centrum van Rotterdam is de behoefte aan uitbreiding van de woonwijken in een onverwacht snel tempo gestegen en omdat onze gemeente op den rechter Maas oever naar het Westen is volgebouwd, zal de stad zich noodzakelijk moeten uitbrei den over de grenzen mot de genoemde aangrenzende gebieden. Hoogor bestuur is blijkbaar van oordeel dat dit proces zich niet behoorlijk zal kunnen voltrekken zon der volkomen eenheid van bestuur. Deze beperkte doelstelling houdt in, zoo als ook B. en W. van Rotterdam in het betreffende raadsstuk opmerken, dat de voorgenomen annexatie niet zal bijdragen tut (le oplossing van het vraagstuk, hoe eenheid van beheer en van bestuurscon- ceptie moet worden verkregen ten aanzien van de li a ven be langen in de Rijn Maas delta, welke thans zijn toevertrouwd aan een groot aantal gemeenten van Dordrecht tot de zee, langs Koord, Oude en Kieuwe Maas, Scheur en Kieuwen Waterweg. In 1927 hebben B. en W. van Rotter dam daartoe een veel meer omvattende annexatie bepleit, welke in 1929 door Ge deputeerde Stalen is verijdeld. De toen malice regeeiing heeft daarop een com missie ingesteld onder voorzitterschap van den burgemeester van Rotterdam, welke een onderzoek moest instellen naar de wijze, waarop, zoo noodig met toepassing van ailikel 191 der Grondwet, krachtens hetwelk de welgevcr aan andere dan in onze constitutie genoemde lichamen ver ordenende bevoegdheid kon geven, de ha- ver.helangrn van Rotterdam en omgeving het best zouden kunnen worden behartigd. Sederidien is bekend geworden, dat op den grondslag van het rapport dezer com missie een voorontwerp van wet is samen gesteld, dat de instelling beoogde van een havengewest als drager van bestuurlijke eenheid voor de havmbelangen in deze geheele streek. „De slagboom in liet Westen'". Moeten op deze annexatie later andere volgen? Over het algemeen herhaalt men ingrijpende maatregelen van dezen aard niet te snel. De kans, dat binnenkort de vrij groote gemeenten bij Rotterdam, waar over het havengebied zich nu reeds prac tisch uitbreidt, op haar beurt het „slacht offer" zullen worden de uitdrukking is van den burgemeester van één der wèl te annexeeren gemeenten lijkt dus niet groot. Te meer niet, omdat, zooals uit de betreffende stukken blijkt, tlians zoowel Schiedam als Viaardingen ook zelf zullen worden uitgebreid en dus levenskrachti ger zullen woiden gemaakt. De mogelijk heid van en haar recht op eigen be staan vindt een zekere erkenning. De slag boom in het Westen wordt dus versterkt. Het is DatuurJijk overdreven, om hier een „nu of nooit" te laten hooren, doch als het niet „nu" is, dan zal het naar redelijke waarschijnlijkheid, indien het aan hangige plan voortgang vindt, ook niet spoedig zijn. Trouwenswat zal men uit het oogpunt van de haven met zulk een verdere an nexatie winnen? Achter de ontwikkeling aanloopende zal men haar toch niet ach terhalen, omdat de havenstreek zich reeds verder heeft uitgebreid en nog verder z.al uitbreiden. Weder rijst dan voot ons gees tesoog het beeld van de monster-gemeente van Zwijndrecht tot het Westland en van den ouden Maasmond tot de IJselstreek. In 1929 D de regeering voer deze consequen tie teruggedeinsd en in veler oog zal zij sedertdien niet aantrekkelijker zijn gewor den. Toch een havengewesl? Dan dus (och een havengewest? Ook in dit opzicht wordt de zaak niet gemakke iijker." „De komende annexatie, welke het ha vcnvraagstnk open laat, maakt het dus te gelijk zooveel te bezwaarlijker om later een waai lijk bevredigende oplossing te vinden. De wederopbouw van Rotleidam, welke aangegrepen kan worden voor het ter zijde stellen van vele oude moeilijkheden, is dus oorzaak van een nieuwe complicatie van het havenprobleem. Zouden de autoritei ten, die daarover hun gedachien laten gaan en die daarbij maatregelen voor eeuwen moeten nemen, niet te doordringen zijn van de noodzaak in dit opzicht een nood voorziening, welke niemand ten volle be vredigt, te voorkomen? Het valt te hopen, dat in de adviezen van de heliokken lichamen duidelijk in deze richting zal worden gewezen. I an is bet echter mede de zaak van de voor standers van annexatie om duidelijk de gr nzen aan te geven van de toekomstige havengemeente Rotterdam en vast te leg gen, hoe -een aan Dordrecht en aan de Xoordz.ee grenzende gemeente zal moeten worden bestuurd op een wip.e, welke met de belangen van de bevolking vereenig baar is. Kunnen zij dit niet, dan is liet een gerechtvaardigde eisch, dat de uit werking van het plan voor een haven gewest weder ter hand wordt genomen en dat ook het onderhavige annexatie voor stel in het kader nader wordt bezien. Met halve oplossingen is het opstrevende Rot terdam niet gediend." 15) Jim meende, dat hij zich thans zulk een toe stand kon indenken. „Om een ander voorbeeld te noemen", ver volgde Lush. „Ik heb eveneens in mijn bij keuken" (Lush wist aan dit woord een onge wone waardigheid te geven) „een geheel uitge werkt assurantie-schema liggen, om het risico te dekken van begiftiging met een der klassen van een ridderorde. Ik heb het risico zoo nauwkeurig uitgerekend en de vraag voor dit soort verzekering zou ongetwijfeld zoo groot zijn, dat ik geloof, dat het mogelijk zou zijv met een zeer klein kapitaal to beginnen en toch een aanzienlijke jaariijksche winst te boe ken. Maar ook hier stuit ik weer op een on overkomelijke hinderpaal. Het is duidelijk, ge zien de omstandigheden, dat men eventueele gegadigden voor dez.e assurantie niet door mid del van advertenties in de dat, „Jaden kan be reiken. Men zou zijn toevlucht moeten nemen tot speciale colporteurs om hieraan bekendheid te geven. En hoe kan ik, in mijn tegenwoor dige positie, met zulke menschon in contact komen? Als ik mij slechts in kringen bewoog, waar ik in aanraking zou komen met bestuurs ambtenaren, of vrienden bezat, die connecties hadden onder de leden van clubs van leger en marine-officieren, zou ik onmiddellijk mijn plan ten uitvoer kunnen brengen. Maar nu ben ik aan alle kanten gebonden en mijn plan bestaat slechts op papier. Begrijpt u mij?" „Volkomen", zei Jim. liet Amsterdamsche gerechtshof heeft twee Amsterdammers, die in Augustus van het vorig jaar een aannemer uit iJsscl- monde hadden beroofd, tot respectievelijk 2 jaar en 8 maanden en 1 jaar en 9 maanden met aftrek van twee maanden voorarrest veroordeeld. De mannen hadden met den aannemer, die voor een bouw object naar Amstelveen was gekomen, den geheelen dag in de hoofdstad de bloemetjes buiten gezet. Zij Iiadden kennis gemaakt in een café en de kennismaking was den aannemer zoo iiit- stekend bevallen, dat hij do nieuwe vrien den uitnoodigde een kaïrtje te leggen. Hor kaartje werd gelegd. Men dronk een glaasje en bleef glaasjes drinken in talloos vele café's tot de avond viel, Toen achtte de oudste der vrienden den tijd gekomen om zich van een andere zijde te doen kennen. In de Govert Fiinkstraat deed hij, bijgestaan door zijn jongeren makker, eeli aanval op de portefeuille. De aannemer verdedigde zich en behield zijn portefeuille, maar zijn horloge en wat losse guldens raakte hij kwijt en omdat hij hard genoeg schreeuwde werd hij tenslotte ontzet. De rechtbank veroordeelde de mannen tot respectievelijk drie jaar en twee jaar. In hooger beroep had de procureur-gene. raai, xnr. J. Versteeg, drie jaar en 1 jaar en 9 maanden geèischt. Kippen verwaarloosd. De officier bij de Rotterdamsche recht bank eischte tegen den 39-jarigen koop- mar P. D. te 's-Gravenhage, een gevan genisstra' van twee weken wegens die- renveru aarloozing. De man had op een volkstuin tie te Rotterdam tachtig kippen gehouden Toen hij naar Den Ilaag ver huisde, had hij ze onverzorgd en zonder voedsel achtergelaten, met het gevolg, dat er 32 den hongerdood stierven. Uitspraak 10 Juni a.s. „Dit zijn slechts twee voorbeelden, wille keurig genomen uit het groote aantal ideeen, dat ik heb uitgewerkt, maar ik wit u graag nog eenige voorbeelden noemen, als ik mij niet geheel duidelijk heb gemaakt." „Neen, neen", zei Jim haastig. „Ca maar door." „Dank u, mijnheer. Ik meen voldoende te hebben aangetoond, dat de twee eenige hinder palen, die mij beletten een anmdidellijk finan cieel succes te boeken, bestaan uit een ge brek aan kapitaal en aan de vooidcelen, ter honden aan opvoeding in een bepaald milieu, die men zich niet door het bestudeeren van wekehjksche afleveringen kan eigen maken De eerste heeft u waarschijnlijk zoo dikwijls hooren aanvoeren als een reden voor het aannemen van een laissez faire politiek, dat u wellicht geneigd is uw schouders op te halen tegen over mijn aanspraak op originaliteit, wat be treft de manieren, die ik bedacht heb om eenig kapitaal, waarop ik do hand zou kunnen leg gen, productief te maken." „Mrjn waarde Lush", antwoordde Jim, „je originaliteit is boven iederen twijfel yerheven. Ga voort." „Ik wilde nog opmerken", zei Lush, „dat ware het niet voor uw mededeelzaamheid om trent uw eigen toestand, ik met geen woord ovv mijn plannen gerept zou hebben. Gedu rende de laatste maanden heb ik mijn theorieën reeds op kleine schaal in practijk gebracht en ben er in geslaagd, het bedrag, dat ik van mijn verdiensten als militair heb overgespaard, aanzienlijk te vergrooten en ik ben er van overtuigd, dat ik hiermede za! kunnen voort gaan. Mijn plan was bij u te blijven mijnheer, totdat ik duizend pond zou hebben verdiend, die ik dan had willen steken in een van de ondernemingen, die ik, als resultaat van mrjn studie, heb bedacht. Als ik geslaagd was, zou den onze wegen zich hebben gescheiden; in De Rotterdamsche rechtbank verooideel- de gib'eren den 27-jarigen metselaar J. J. B. te Schie' voek, wegens verduistering van f GOOO, ten nadeele van een afbe- talmgrmagazijn, tot een gevangenisstraf van zeven maanden, met afLrek der preventieve hechtenis. Wegens inbraak in een levensmiddelen- bedrijf te Krimpen aan den IJssel wer den de 30-jarige H, V. en de 22-jarige 11. S„ beiden aldaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met af bek, elk. fn de zaak fegen eenige personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefsial- len van coupons stof, welke waren ont vreemd uit de goederenloods der Neder- landschc Spoorwegen aan het Maasstation te Rotterdam, werden de 53-jarige rijwiel- heiste'ler J de W. tot een gevangenisstraf van 1 jaar, de 31-jarige A. D. A. K., die de stoffen had vervoerd, tot een ge vangenisstraf1 van G maanden met aftrek en de 29-jarige bloemen koopman M. 0. tot dezelfde straf veroordeeld. De 2G-jarige opperman C. D. le Rot terdam werd wegens inbraak veroordeeld lot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek. Zijn medeplichtige, de 31-jarige opperman G. ff., werd veroordeeld lot een gevangenisstraf van zes maanden met af trek De rechtbank veroordeelde den 48 ja rigen koopman J. S. te Rijswijk wegens oplichting en verduistering van f 5000 ten nadeele van een Rotterdamsche handels maatschappij, tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Er was twee jaar tegen hem geèischt. De 48-jarige koopman A. van Z. te Rot terdam werd wegens herhaalde diefstallen op veilingen veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar. Gisteren deed de Utrechtsche rechtbank uitspraak in de zaak van onregelmatigheden ten kantore van den provincialen voedsel- commissaris, waar in de eerste maanden van dit jaar door verschillende employes hoeveelheden graan ten nadeele van den staat zijn gestolen. Het betroffen hier mee- rendeels slechts kleine hoeveelheden, -waar van dan bij diegenen, die het halden weg genomen, thuis brooclen of koekjes werden gebakken. 1 De 29-jarige chef de bureau, J. H. M. H. uit Utrecht, werd veroordeeld tot dertig gulden boete subs. 15 dagen. Eisch 25 gulden, subs. 23 dagen. Alle anderen, t.w. de 19-jarige II. A. van R. uit Doorn, de 21-jarige J. V., de 23- jarige Th. van W„ de 21-jarige A. A. S., allen uit Utrecht en de 22-jarige A. II. J, C. uit Montfoort, werden veroordeeld tot eer. geldboete van vijftien gulden, subs, tien dagen. Eisch 30 gulden subs. 15 dagen. Eind Februari van dit jaar gaven een drietal Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werkten, aan een met verlof naar Nederland vertrekkend collega geld mede voor hun familie in Den Haag en Rotterdam. Het geld bereikte echter nim mer zijn bestemming. De verdachte in deze zaak, de 33-jarige koopman J. A. S. uit Den Haag, werd gisteren door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch -was acht maanden. Accountancy en Betastingzaken RfM 17 0. J. Botterman, Tuinlaan 114 b, Accoun- i tant en belastingconsulent. Lid Ned. Inst, v. Bel. Cons. Administraties, belasting- adviezen. Algemeen Installatiebureau C7777 Fa. Wed. 31. van Meurs, Bracfsveld 53. -"'li Erkend Gasfitter. Erkend Installateur. Uw adres bij verhuizingen. Na 6 uur tel. 67879. Auto-reparatie fiüfiflO Hebt U autoschade? J 6 Noordergarage - Vygensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend. B. Staat Bankiers RQI flQ Amsterdamsche Bank N.V. U3IU3 Bijkantoor West vest 36. (2 lijnen) Alle Bankzaken Assuranties. Bedrijfskieeding F. Röttger Speclaalhuis. Boter CO-I RA BeCedigd Taxateur- van Onroerende Uü I ut Goederen, I. Bokhorst, Oversebieschestr. 106 Broodbakkerij RCRSI Baat vanaf morgen KROMMENHOEK u u brood bezorgen. Singel 101 Carrosseriefabriek Rft9fifl Carrosserie, wagenbouw en alle reparattün. «JOdUU ARY JORDAANS, Hoofdstraat 34. Copieer-werk R77qr Copieerlnrlcbtlng „Mercator". Alle copieer- ui J werk voor handel en vereenigmgen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d. WAAL Damestasschen R7Q7R F- HEISS, BROERSVEST 21. Speciaal- uiiitu zaa]£ jn: damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-Inrichting. Drogisterij R77I7 Verf- en Glashandel. Wasch- en poets- "I'll artikelen. Inzeilen van ruiten, Ituiens- plein 23 en Westfrankelandschestraat 40, H. N. I-Iaas. Drukwerken fifiAQQ Drukwerk van ,ELBA", Goedkoop en UOHOÏJ prima! Hoogstraat 156. Expeditie R8107 V. d. MOST. LANGE NIEUWSTRAAT 23. UOlUi Aiie expeditie en zware transporten. Glas R87QK N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange OOiOU Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. Glas- en Kristalsüjperlj RMJE Modernlseeren van spiegels. GlaSfen legpla- UOo-t [eö v00r ai|e doeleinden. Fa. V. LOOI'IK OLIVIER. Boterstraat 38 Haarden en Kinderwagens Röcon FIRMA A. GCOS, Speclaalhuis in haarden utvuo ea kinderwagens. G. Verboonstraat 21, tegenover HA V-Bank. Heerenmode-artikelen G7R79 JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- UIUIA DIJK 227. Hceremnodes, Kamerjassen en Pyama's, Hoeden, Petten (ook in laken) RQQQQ PIET HENIGER, Passage 1. Heerenmode- Uoooci artikelen. Vraagt tel. ziclitzending. Hotel-Café-Restaurant R8IRQ „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, OOI vlo Diners, Kegelbaan. Houtmeet en Zaagsel R8Q7R Rookzaagscl. Grenenzaagsel. Zaagmeel- - OQOIU A. C. H. DE JONG, Nooravest 10. (2 lijnen) Huis- en Decoratie-Schilder RQ791 Kunst- en antiekhandel v.h. „De Delftsche OJltl Poort ".Restauratie. In- en verkoop, taxa tie, Lange Haven 8. J. Wouters. Kantoorboekhandel 68197 F- van den Ende. DrakkerIJ, Rotter- damscheduk 234. Schiedam's Goedkoopste Kantoorboekhandel. 68932 Tw ^'"hoven' B- K. Laan 22 Vcrt.: Albert Heyerman sStempelfabrleÊ-Graveer- Inrichting. Lederwaren RR8II Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en uuwi I 152. Leder-fourmturen, Koffers, Acte- tasscben, Reparatiên. Loodgietersbedrijf KR4R7 voör alle loodgieterswerkzaamheden en OOOOi sanitaire Installaties L. JURGENS Hoofdstraat 180, Opgericht 1895 Machinefabriek RQdftn A~ Fontijne, Boterstraat 2832. Modern •'O t'J'J ingericht reparatiebedrijf. (2 lijnen) Meelfabrieken 68484 N.V. A. Tleman, Hoofdstraat 39. Tarwe- 68251 bloem, Tarwemeel, Tarwe-afvallen. Oude Materialen en Afvalstoffen 69972 Hersbacb, L. Singelslraat 39. Groot- handel in oud papier, ingeschreven als tusscbenhandelaar (afd—B) bij hel Rijks bureau. Inkooper voor alle soorten metalen. Metselaars 69848 S-J1' £0RJiANI' Thomas k Kemplsstr. i 2b Metselaar-Aannemer, Onderhoud van jjulzen Papiervernietiging 67556 ?af' y d.*, Waal, West molenstraat 2527. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pavoordt Radio Huis RRHdA Erkende Philips Service UQUff Hoogstraat 92 - Tel. 68044 Pedicure-Schoenen RRAQ9 Dijkstal's sch'oenmagazijn, Broersvest 135. UU"+Ot (Medisch gediplomeerd) Pompen RB7QG WILLEM FONTIJNE, Pompen en Uw UD motorenhandel. Electrlsche pompen NOORDVEST 85 Rijwielen ji77Cq Reparatie-Inrichting P. C. POPPEZIJN, UJ/UO Hoogstraat 41 (geyestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen KRA91 Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. UU*-riL 1 Borranl, alléén Lange Achterweg 33. Sport R&89R Speclaalhuis voor alle Sportartikelen. - UOOC'J Sportüius Olympla, Passage 10. Stencil-drukwerk nniin Copieer-aid. van Meijer's-ZakentelefooD 03441) ook in kleuren of met teckemng. Hooikade 2. Stoffen-Manufacturen Stoomen-Verven RQQQ9 Stooniververij en Chemische Wasscherij OOOoC „CENTRAAL". Hoofdkastoor; Lange Nieuwstraat 71. Stucadoor Mnife Vraagt voor alle stucadoorswerkzaamhedep UJU lu ga wit werk en pnjsopgaaf hij P. J. v. END? Weet. Ira uk enl and sc bstraat 106 Venduhuis CQRK Fa. Krayne en Jonker, Broersvest 5355 OjyJ 1 Veilingmeesters en beêedigde taxateurs. Wasscherij CQE7K Voor Zuid-Holland ten Westen OOOO ClEBRs. GORIS Moderne '.Vasscherljen Lange Haven 91 Woningbureau CO7KO Woningbureau „Schledam-West", Nieuwe oo 1 tJL Haven 83. Adra, van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. C7CQ0 Huishoudelijke artikelen, Ijzerwaren en UI UU4 gereedschappen. Post Co., Korte Dam 8—10. Zakken eoofiri c. V. Sehfedamsche Zakkenhandel OOOOU N. Leyendekkere In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-inrichting het tegenovergestelde geval zou u er niets van hebben geweten. Jj'm knikte, ten teeken dat hij hem begreep. „Maar uw opmerkingen van hedenavond heb ben een nieuw hebt geworpen op mijn plan nen", ging Lush voort. „En ik heb u een voorstel te doeu, dat ik u verzoek ernstig tg willen overwegen, aangezien ik er zeker van ben, dat hot tot ons beider voordeel strekt." Als Lush' opmerkzaamheid minder door zijn eigen wooidenstroom en logischen gedachten- gang in beslag was genomen, zou hij hebben gcmeikt, dat gedurende (le laatste mimiten Jim's oogen zich meer dan eens tijdelijk ge sloten hadden en dat hij langzamerhand een meer horizontale positie in den armstoel, waar in hij zich had talon zakken, had aangenomen. Het laatste stadium van. ile oude portwijn van de Port Ciuh was ingetreden. Bij deze laatste woorden van Lush deed Jim echter een heldhaftige poging, zijn gedachten weer op het onderwerp te concentreeren en hij was inderdaad tveer vol aandacht, toen hij zeide: „Wat is dat voor een voorstel Lush?" „Mijn voorstel", zei Lush, „zal, naar ik ver trouw, voor ons beiden van het grootste be lang zijn en is, in het kort, het volgende: Laat ik eerst mijn eigen positie beschouwen. Ik heb, zooals ik reeds heb uitgelegd, een aantal winst gevende plannen uitgewerkt, die ik slechts door gebrek aan middelen en aan wat men gebrek aan opvoeding zou kunnen noemen, niet kan verwezenlijken. Om de eerste moeilijkheid te overwinnen, ben ik er reeds in geslaagd vijfhonderd pond bii elkaar te sparen, weik bedrag voortdurend zal toenemen, al is het dan ook niet zoo snel als ik dat zou wenschen. De tweede moeilijkheid heb ik tot dusver als onoverkomelijk beschouwd, waardoor ik mij, hoewel ongaarne, genoodzaakt heb gezien, som mige van mijn meest belovende plannen ter Hilversum I, 415,5 M. Ned. Programma. G.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra- mofoon. 7.45 Gv sriek. 8.00 BNO. 8.15 Dag opening (Vrijz. I iverkcomite). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) f - Jramofoon. (9.159.20 Voor de huisvrouw) j.00 Orgel, 10.30 Gramofoon. 11.00 Voor den boer. 1120 Zang en gramo foon. 12.00 Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 BNO. 1.00 Omroeporkest met piano-inter- inezzi. 2.10 Voor de vrouw. 2 30 De Arnhemsche orkestvereeniging en gramofoon. 4.00 Revida- sextet. 4.30 „Muziekcentra in het verleden: Rusland vóór 1914", causerie met gramofoon.. 5.15 BNO. 5.30 Ensemble Erica Helen. 6.00 Gramofoon. 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.30 Ensemble Raudi Baiogh. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 „Musica Anti- qua". 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag. S.30 Concert voor de leden van de Duitsche Weermacht. 9.30 Berichten (Eng.) 9.45 Gramo foon. 10.00—10.15 BNO. Engelsche berichten. Hilversum II, 301,5 M. Ned. Programma. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8 00 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgendienst Chr. Radio Stich ting. 10.20 Gramofoon. 11.00 Fluit, piano en gramofoon, 11.30 Declamatie, 11.45 Gramofoon. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.45 BNO. 1.00 Ensemhli Bart Ekkers. 1.40 Gramofoon. 2.00 Piano. 2 31 Gumofoon. 2.45 Orkest Eloward. 3 30 Ureug- destonden aan ziekensponden. 4.00 Gram Moon. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Chr. lectuur (Christ. Radio Stichting). 5,15 BNO. 5.30 De Ramblers. 6.00 U hebt "t gehad op de lagere schooi. 6.15 Orgel. 6.45 Gramofoon. 7.00 BNO 7.15 Gramofoon. 7.30—7.45 „Ik was er zelf hij", causerie. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon. 8.30 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 9.45 Gramofoon. 10.00 BNO, sluiting. zijde te stellen. Dit wat betreft mijn positie. Laten wij nu de uwe beschouwen. De aandacht van Jim, die wat scheen te verslappen, was nu weer gespannen. „U is een jonge man", zei Lush, „die plot seling heeft vernomen, dat in plaats Van de zekerheid te bezitten, zijn geheele leven een ruim inkomen te zullen genieten want ik wil gaarne toegeven, dat uw optimisme in dit opzicht volkomen gewettigd was u is dus een jonge man, zooals ik zeg, die plotseling tot de conclusie is gekomen, dat zijn geheele in komen voor goed verdwenen is en die inziet, dat nanneer zijn bezittingen te gelde worden gemaakt, hij slechts een klein bedrag in han den zal hebban Dit is een vooruitzicht, dat u niet gaarne onder de oogen zuit willen zien, al zult u dit eerlijkheidshalve toch moeten doen, tenzij een onverwachte gebeurtenis u hierbij te hulp komt. Door omstandigheden, waar u niets aan kunt doen, is u ongeschikt mede te dingen naar een plaats op de arbeidsmarkt, die u het vooruitzicht van een behoorlijk be staan kan verzekeren." Jim was het niet met zich zeif eens of hij het aangenaam vond door Lush een jonge man genoemd te worden, doch de waarheid van zijn overige beweringen kon en wilde hij niet trachten te weerleggen. Hij knikte daarom maar toestemmend, waarop Lush voortging: „Op het eerste gezicht lijkt het moeilijk in te zien, hoe wij elkaar zouden kunnen helpen, maar als u rmj nog even uw aandacht wilt schenken, zal ilc probeeren u te overtuigen, dat onze samenwerking niet alleen tot ons voordeel, maar zelfs noodzakelijk is voor ons bestaan. Nu komt het, dacht Jim. „Mijn voorsiei", ging Lush verder, „is als volgt: U moet het uit uw hoofd zetten, ver andering te brengen in uw tegenwoordig levens wijze; deze flat, uw bezittingen of uw vrien den op te geven. U gaat dus op denzeltden voet voort; misschien iets voorzichtiger, maar niet zoo, dat het opvalt en wantrouwen zou kunnen wekken. Op die manier zal uw credief, ongeschokt blijven, zoowel in den kleinhandel als in de maatschappelijke wereld en hierin, vooral in het laatste, ligt het belang van uw bijdrage tot het slagen van mijn plan. Boven dien stel ik voor, dat u vijfhonderd aandcclers. van elk een pond neemt de helft van het totale kapitaal in een kleine naamlooze ven nootschap, waarin ik de eenige andere aan deelhouder zal zijn. U kunt bet een compag nonschap noemen, ais u wilt. Met dit kapitaal en met gebruikmaking van mijn diensten op financieel gebied en de uwe, mijnheer Grant, in de vele richtingen, waar uw maatschappe lijke ondervinding van onschatbaar nut zal zijn, ben ik er zeker van, dat wij ons beginkapitaal in het eerste jaar minstens twintigmaal zullen kunnen vergrooten. De winst zal gelijkelijk wor den verdeeld en ik garandeer u, dat in het welhaast onbestaanbare geval van een misluk king, de aandeelhouders voor niet meer dan het bedrag van hun ingebrachte kapitaal ver antwoordelijk zullen zijn. Denkt u er maar eens rustig over na en vergeet vooral niet, welk alternatief er overblijft." Jim kon zijn ooren niet gelooven. Vat! alle idiote voorsteden, die hij ooit gehoord had, was dit wel het toppunt Wat ter wereld bezielde Lush? Hoe kon hij zich voorstellen, dat hrj en Jim, gezien wie en wat zij waren, tezamen van wal zouden steken om hun for tuin te maken met een aantal bespottelijks ideeën, die Lush uit het een of andere boekje voor zelfonderricht had gehaald? En wat drom mel, waarom keek Lusn hem op zoo'n manier aan? Kon hij geen vijf minuten ergens anders heenkijken om hem gelegenheid te geven de zaak rustig te overdenken? (Wordt vervolgd!

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6