ROOSEVELT HEEFT BERLIJN NIET VERRAST Donderdag 29 Mei 1941 Tijd om te verduisteren No. 22793 Londen en Isjoengking teleurgesteld Aanzienlijke Engelsche verliezen op Kreta Oe behandeling van valschermjagers op Kreta De Maastunnelbouw Het vaarverbod in het kustgebied 94ste Jaargang De vrijheid der zeeën Nog geen Britsch commentaar Matsoeoka over de rede van Roosevelt Teleurstelling te Tsjoengking Troeper door bombardementen volkomen uitgeput Duitsche vliegtuigen boven Engeland Duitsche artillerie beschiet Engeland Halifax bij Roosevelt Roosevelt geeft opheldering De baai van Soeda in Duitsche handen italiaansche luchtaanval op vijandelijke vlootformatie Engelsche duikbootAsk" verloren gegaan De laatste loodjes Voor de watersport wordt geen uitzondering gemaakt Bete contant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10; Iranco per post f 2.60 Prijs per week: 16 cta. Afzonderlijke nummer» 5 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advtx ten tién voor bpt eerstvolgend nummer moeten vóór elf nor aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van aèvertcntién wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr, H, A. M. Roelanta Koofdreuacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prijs der advcrtcntiën; \aa i— o regels t 1 60 iedere regel meer 1 0.31; in het Zater-dagnummer 15 regels t 1.85, tedere regel meer r 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; poitkwi tan ties 15 cta. Tarieven van advert en tien nij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adverteoticn opgenomen f 0.S2 t/m 15 woorden i 0.77 t/m 25 woorden. Eik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine AdvetteutiSn tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 0 mir aan bet Bureau bezorgd. 's Znterdags: Kleine Adwertentifn 1 1.03, mdien niet vóór VrUdagavond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 De rede van Roosevelt heeft te Ber lijn in geen enkel opricht verrassing gewekt. Roosevelt is niet afgestapt van zijn .bekende betoog, dat Duitschland een streven naar de wereldheerschappij in die schoenen schuift, ondanks de tegengestelde bonding van dit land en de ondubbelzinnige verklaringen van zijn leidende figuren. Ook in de Wil li elmstrasse. wees men er en het alge meen op, dat de rede niets nieuws gebracht heeft. I „Wij 'beoordeelen de redevoering v,an Roosevelt volgens haar strekking evenals de vroegere redevoeringen, die hij sedert het begin van den oorlog en ook tevoren reeds gehouden heeft. Aan argumenten biedt zij niets nieuws". Deze opvatting hoorde men gisteravond in Berlijnsehe po litieke kringen ten opzichte van e padio» redevoering van den president der Veree- nigde Staten uitspreken. Symptomatisch is zoo voegde men hieraan toe, dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de argumentatie der bedreiging van het Westelijke halfrond te versterken. Of het juist is bij de Zuid- Amerifcaansche staten juist op dit punt vjan Roosevelts rede instemming te veron derstellen, laat men in deze kringen daar. Men noemde de vele woorden, die de pre sident van de Vereenigde Staten over de bedreiging van het Westelijk halfrond uit sprak, onhoudbare veronderstellingen ten aanzien van Duitschland en vooral vond men ze niet fair. Aangezien Roosevelt in zijn uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo verklaarde men verder, is een reactie op zijn zeer in het vage ge houden bedoelingen van den tónt van de Wilhelmstrasse niet mogelijk'. Wat het hekendestaiKlpiurit van Duilsüli- land betreft, verwees men nogmaals naar de rede van den FlUirer on naar het inter view met groot-admiraal Rader. Roosevels uiteenzettingen beteekenen voor de Wil helmstrasse geen sensatie. „President Roosevelt heeit in zijn rede voering nieuwen stap gezet op zijn weg naar de onbeperkte ondersteuning van En- getand", zoo schrijft de Deutsche diplo- matisch'-politische Korrespondenz. Roose velt ging, ook al had hij daarvoor geen bewijzen, ervan uit, dat Duitschland de wereldheerschappij nastreeft. Hij meende blijkbaar aan zïjh beweringen over de be dreiging van het Westelijke halfrond kracht te kunnen bijzetten, door op de uitgebreid ste schaal vertegenwoordigers van de Ztuid- Amerikaansche republieken onder zijn toe hoorders te halen, aannemende, dat hun zwijgend luisteren als instemming wordt opgevat. Daar ondanks alle democratische beginselen, een debat over de uiteenzettin gen van den president volgens parlemen taire methode niet was toegelaten, zal bij1 velen het zwijgen wel eerder een gebaar vian hoffelijkheid dan van instemming ge weest zijn, want wat Roosevelt beweerde over Duilsche voornemens om door een invasie of door de „vijfde colonne" de Spaansch-Amerikaansche Janden te verove. ren, is niet alleen dwaas, doch ook on voorzichtig met het oog op het streven van Roosevelt om belangrijke posten in bepaal de landen van Zuid-Amerika door eigen menschen te laten bezetten. Duitschland wensclit niets anders dan over de wereldzee heen de voor beid© partijen vruchtbare vriendschappelijke en economische betrekkingen te hervatten. In dit verband zal ook het onderwerp „vrij1 heid der zeeën", dat Roosevelt eveneens uitvoerig behandelde, ook de- Spaans-cih- Amerikoansche' vertegenwoordigers sterk geïnteresseerd hebben. Of zij liet onder werp echter opgevat hebben in den geest zooals Roosevelt 'dit bedoelde, n.l. van een onbeperkten wapenhandel tusschen En geland en Amerika, lijkt daarentegen zeer twijfelachtig, want de gebruikelijke definitie van het begrip „vrijheid der zeeën", is voor ieder ander mensch volkomen verschillend vian de opvatting van Roosevelt, niet in de laatste plaats voor Spaanscb-Amerika, dat de thans mïsk'ende „vrijheid der zeeën" vooral aan eigen lijf te voelen krijgt. De ware vrijheid der zeeën immers is erop gebaseerd, dat altijd tusschen de neutrale landen een vrije handel gedi /en 'kan wor den. Van deze vrijheid der zeeën spreekt Roosevelt echter niet. Integendeel, bij steunt die mogenlieid, die met alle mid delen haar tyrannie ter zee wil handhaven. Al deze tegenspraken in zich zelf zijn ook Roosevelt wel hekend. Hij gelooft ze te kunnen verdrijven door gevaren op te roe pen, die hij eerst 'kunstmatig moet verwek ken. Daar hij met zijn vijandschap niet alleen wil staan, probeert hij anderen erbij te betrekken, die er geen belang bij heb ben oude beproefde betrekkingen van vriendschap op te geven en een oorlog door gevaarlijke manipulaties verlengd te zien. Dit beteekent immers voor hen niet alleen economischer! achteruitgang, doch de zwaarste politieke afhankelijkheid van he tthans in de Vereenigde Staten heer- schende Yank'ee-imperialisme. De „United Press" meldt uil Londen, dat Brifsche officieele kringen vooreerst weigeren een commentaar te geven op de redevoering van Roosevelt met liet mo tief, dat zij de rede nog niet grondig lieb- zijn landgoed Hydepark door te brengen, heeft voor hedenmiddag een bizondere persconferentie vastgesteld, om bepaalde punten van zijn redevoering te verdui delijken. Vooral is de pers nieuwsgierig te weten, welke volmachten de president als gevolg van de afkondiging van den onbeperkten nationaleri noodtoestand voor zich opeisclit. Domei meldt uit Tokio: „Ik wensrli geen commentaar te leve ren op Roosevelts praatje bij den haard, evenmin zie ik de noodzakelijkheid hier van in," aldus de Japansehe minister van buitenlandsche zaken, Yosoeke Matsoeoka, in zijn kort, doch veelbeteekenend ant woord op een desbetreffende vraag tijdens een interview met Japansehe journalisten. Volgens een United Pressberidit uit Tsjoengking hebben Chineesche kringen uit drukking gegeven aian hun teleurstelling over de rede van Roosevelt, aangezien de president geen nauwkeuriger ^zonderheden heeft gegeven over een Amerikaansche hulp in verband met China. Naar de Britsdie berichtendienst meldt, heeft het hoofdkwartier der Britsche strijd krachten in het Midden-Oosten medege deeld, dat de Duitsche strijdkrachten op Kreta, versterkt door nieuwe landingstroe pen uit dte lucht en gesteund door een heftig luchtbombardement, aanvallen heb ben gedaan op de Britsche troepen in het Westen van het eiland. De Britsche troepen waren gedwongen zidi op gunstiger stellin gen terug te trekken. Odk op andere pdaat- ben bestudeerd. Nicl-officieel heeft men J sen is de toestand buitengewoon moeilijk, uitdrukking gegeven aan zijn teleurstelling De vijand heeft weer valschermtroepen over de redevoering. Roosevelt lieeEt En-neergelaten en zijn druk. versterkt, gelands nood nauwkeuriger uileengezet dan j In het zeegebied rondom Kreta hebben ooit een Britsche regceringsvertegenwoordi- j naar het D.N.B. vew-cer»'Duitsche ge- ger heeft gedaan, maar niet even duide- Jij het middel aangegeven hoe de Ver. Staten dit kunnen verhelpen. Een eigen correspondente van hef Slockholmsche blad „Aftonbladet" uitLon-' den doet een zekere leleurstel'ing over de rede van P.oosevelt blijken. Men heeft te Londen zoo sterk verlangd naar deelne v. 1 ,T -I ,r d j i Koosevclt bevatten de öew-Yorksdie bla ming van de Ver. Staten aan den oorlog' t j iii den liet nicmvs van bezetting van Canea dat de rede aan dermate hoog gespannen j - op Kreta door de Duitsche troepen. De As- verwachtmgen geen vo'doemng kon scben-1 - T r -?• -tt- itt i sociated Press meldt uil Londen, dat vol ken. In officieele kringen was liet stand-; punt volgens hel blad gisteren „tastend", i d.w.z. onzeker. vechtsloesfejton en cJiiïidj-ominen'iverpers een vrachtschip en een patrouilleboot lot zin ken gebracht. De zender an Ankara meldt uit Cairo, dat bij de gevechten om Kreta de Engelseh'e verliezen aan schepen en rnenschen zeer aanzienlijk zijn. Als voornaamste bericht na de rede van Het A.X.P. meldt uit Berlijn.' Het opperbevel der weermacht lieeft 'kennis gekregen zoo is gisterai oud van militaire zijde aan vertegenwoordi gers der pers medegedeeld van vele gevallen van bizonder ernstige in strijd met het volkenrecht zijnde be handeling van Duits oh c? valscherm jagers op Kreta. Een officieel standpunt te dien aanzien, zoo verklaarde men verder, zal spoedig gegeven wórden- Nadere mededeelingen kunnen thans nog niet worden gedaan. Gevechtsformatie van het Duitsche Jachtwapen hebben in den afgeloopen nacht havens en fabrieken op het Britsche eiland met bommen van verschillend ka liber aangevallen. De Britsche ministeries van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid hebben, naar de Engelsdie berichtendienst meldt, het volgende communiqué uitgegeven over de vijandelijke activiteit in de lucht in den afgeloopen nacht boven Grool-Bxitfaimië. De vijandelijke actviiteit in de lucht in den nacht van Woensdag op Donderdag is heviger geweest dan tijdens de vooraf gaande nachten. Er werden hierbij op een aantal ver van elkaar verwijderd liggende gebieden bommen uitgeworpen, in het M zonder otp het Noordwesten, Oosten en Zuidoosten van het land. Hierdoor werd schade in een zekeren omvang aangericht en een aantal slachtoffers gemaakt. In het Zuidoosten is een aanlal personen dakloos geworden Dc aanvallen van het Duitsche luchtua pen in den afgeloopen nacht waren, naar het D.N.B. nader verneemt, voornamelijk gericht op haven-installaties, industrieelo doelen en ravitailleermgsinslaUalies in liet gebied van de Mersey en den benedenloop van do Theems. Er werd een aantal groote electrische inrichting verder voltooid. Zoo zijn o.m. ecnige zuiltjes opgesteld, voor- ien van verkeersseinea en alarmklokken ten behoeve van de seinrichting van den tunnel. Ook in de overdekte autotunnels zijn de electroteehni*che werkzaamheden nog in vollen gang. De lampen moeten naar believen alle, voor de helft of "voor een vierde Kunnen branden, bij stagnatie in de stroomvoorziening moeten automatisch noodiampen worden ingeschakeld, gevoed door de zicli in liet ventilatiegebouw op den recliter Maasoever bevindende accu- mulatorenbalterij. De seininrichting bezit groene, gele en roode signaallampen ter weerszijden van de rijbaan. Behalve met electrolechniscbe werkzaam heden, is men in de aulotunnels nog steeds bezig met het aanbrengen van pla fondpleisterwerken, tegels en beslratings- maleriaal. Ook de personentunnels krij gen, wat dit laalste betreft, (hans bun beurt. De tunnel voor rijwielverkeer is gedeeltelijk reeds betegeld, de luiken in den voetgangerstunnel worden van een betonnen vullaag voorzien, die nog met een slijtlaag moet worden afgedekt. Op den linker Maasoever is de be straling in de landtunnels gereed gekomen. Ook de voegen tusschen ventilatiegebouw, landlunncl en roltrappcuschacht zijn ge dicht, zoodat de drie onderdeden tot een onverbrekelijk geheel zijn verbonden. Druk wordt gewerkt aan opslelplein en garage, de laatste zal voorshands voor liet tunncibedrijf nog kunnen worden go- mist en is daarom in gebruik gegeven aan de brandweer. Op den linkeroever is men voorts ge reed gekomen met het aanbrengen der nabij de Waalhaven vervaardigde zinkstok ken, ter bescherming van den oever, voor zoover deze niet van kademuren is voor zien, Achter den daarbij gevormden rij zend am wordt nu rond ventilatiegebouw en. rollrnppenschacht dc grondvuliing weder aangebracht. Rest tenslotte over de uitvoering te vermelden, dat in de gebouwen liet afwer ken van vloeren, wanden en plafonds op aan de gobruikscisclien aangepaste wijze in uitvoering is genomen en dat, wat do mechanische inrichtingen betreft, de voort gang liet meest opvallend is bij de rol- tóf" "-Vi trappen-waarvan het voor de gebruikers en fclemc branden veroorzaakt. Afzonuor I onzichtbare, maar voor het bedrijf hetmeest iijke aanvallen waren bovendien goricbt op verscheidene havens aan de Zuidoost kust en aan bet Bristolkanaal. VANDAAG* 21.48 UUh MORGEN* 21.49 UUR ZONSOPGANG HORGEN: 5.26 U. Oe maan gaat vannacht onder te 0.11 uur dn komt morgenochtend op te 9.23 uur. De Londensche berichtendienst deelt mede, dat de Britsche ambassadeur in Washington gisteren bij Roosevelt het noen maal heeft gebruikt. Aan het onderhoud werd deelgenomen door den Engelschen financieelen deskun dige, Keynes. Nader wordt gemeld, dat het onderhoud', 2!/2 uur geduurd heeft. Na afloop deelde lord Halifax mede, dat de bespreking be trekking had op de wapenproductie van de Vereenigde Staten en op den alge- meenn economischen toesjand, De kwestie van nieuwe stappen tot bescherming van de leveranties aan Engeland is niet ter sprake gebracht. Roosevelt heeft verslag uitgebracht van dè Amerikaansche oor logsproductie en Keynes heeft de toene ming van de oorlogsindustrie „bizonder bevredigend" genoemd. Halifax voegde hier nog aan toe, dat hij den president ge feliciteerd heeft met zijn redevoering. Ha lifax zeide verrast geweest te zijn over de mededeeüng dat officieuze kringen in En geland over deze rede teleurgesteld waren In de persconferentie te Washington, heeft Cordeil Huil op een vraag, of krach tens den gisteren afgekondigden nationa Jen noodtoestand thans Duitsche saldi in de Vereeigde Staten in beslag genomen zullen worden, geantwoord, dat dit plan op het oogenblik niet aan de orde is. Daarentegen streeft de regeerfrg te Washington er naar, zoo verneemt de Washington Evening Star", twintig Spaansch-Amerikaansche republieken te be wegen tot invoering van de zelfde uit- voercontrole als thans in de Vereenigde Staten bestaat. President Roosevelt, die de persconfe rentie van gisteren wegens zijn redevoe ring had afgezegd, en morgen uit Washing ton zal vertrekken om het weekeinde op gens een officieele Britsche verklaring de Duitsche troepen de numerieke overmacht verkregen hebben en dat de situatie zeer precair is. De Britsche troepen zijn als gevolg van de voortdurende bombardemen ten lichamelijk en geestelijk volkomen uit geput. De Duitsche aanvalshandelingen op Krcla blijven goeden voortgang maken. De bui tengewoon belangrijke baai van Soeda tctdusver basis van de Britsche vloot is, naar aan liet D.N.B. wordt gemeld, door Duitsche troepen gisleien veroverd en stc vig in Duitsche banden. Zij rukken thans verder naar het Oos ten op. Aan de Oostkust van de baai van Soeda hebben, naar het D.N.B. verneem, iGiieksche en Britsche strijdkrachten bi zonder hardnekkigen tegenstand geboden, liet gelukte den Duitschen troepen den vijand üit zijn stellingen te werpen en verscheidene honderden gevangenen te maken. Het betreft hier vooral Grieksche en Britsche soldaten. Bovendien werd een groote boeveelheid oorlogstuig buitge maakt Bij een poging van Britsche gevechtsvlieg tuigen om een- door Duitsche troepen be zet vliegveld op Kreta aan te vallen, zijn óp 26 Mei naar aan bet D.N.B. wordt ge meld, twee bommenwerpers van het type Bristol Blenheim neergeschoten. Gistermiddag hebben volgens Stefani, Ita liaansche bommenwerpers in het Oostelijk deel v,an de Middellandsch'e Zee een vijan delijke vlootformatie aangevallen en een kruiser gebombardeerd. Ondanks het hevig afweervuur keerden alle vliegtuigen onbq^ schadigd op hun basis terug. Gisterenmiddag hebben ffaliaansclie tor pedovliegtuigen met volledig succes an-i dere Engelsche oorlogseenheden, varende in de omgeving van het eiland Kas os, aan gevallen. Drie kruisers van meer dan. 7003 ton werden door torpedo's getroffen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Reuter meldt, dat verdragend Duitsrh geschut aim de Franscho kust kort na mid dernacht met een beschieting over bet Kanaal is begonnen. Stefani meldt: Gisteren zijn verscheidene contingenten Italiaansche troepen -cipi het eiland Kreta aan land gezet om deel te nemen aan de operaties te land. De Londensche berichtendienst deelt Lmc-de De Britsche admiraliteit betreuit het te moeten rcededeelen, dal de duikboot „Ask" over tijd is en dat aangenomen moet worden, dat het schip verloren is ge gaan. Het is thans ook voor den buitenstaan der duidelijk, dat de werkzaamheden aan den Maastunnel op hun eind loopen. Aller wegen zijn het kleine werkjes, op zichzelf van minder beteekenis en weinig interes sant, die den tijd vullen. Niettemin vor men zij alle tezamen nog een hoeveelheid werk, waarmede ook nog de noodige tijd heengaat, omdat alles in onderling ver band tot stand moet worden gebracht. Op den redder Maasoever heeft het circulaticplein in den Westzeedijk zijn uit einde-lijken vorm gekregen. De grondwerken en aanvullingen der opritten met zand zijn voltooid, tegels zijn aangebracht, de beton werken zijn mat crèmekleurig gesausd, en aan de bestrating der onderdoorgangen wordt de laatste hand gelegd. Slechts de bestratingswerken van het circulalieplein moeten nog onderhanden genomen worden en dit is spoedig te verwachten. De aan het opstelplein gelegen garage is aan de buitenzijde met de daarvoor be stemde groote bruine grestegels bekleed. Behoudens verfwerk en eenigc binnenafwer king is men hier klaar In afwachting daar van is het gebouw tijdelijk als kantoor ruimte in bedrijf genomen, len gerieve van de aannemerscombinatie van het werk, de N.Y. Maastunnel. Langs opstelplein en oprit wordt de gewichtige gedeelte, de machines voor de voortbeweging en de stellages, rails en ge leidingen voor de beweging der treden en leunóigb''nden, op don rechter Maasoever vrijwel klaar gemonteerd is. De buitengewone maatregelen voor de kustverdediging, die 26 Mei zijn afgekon digd, hebben de watersport in rep en roer gebracht. Langs de Ncderlandsche kust is een breede strook aangegeven, waarbinnen vaartuigen niet mogen varen, op het water of op het land liggen, be houdens beroeps- of ^bedrijfsvervoer en woonschepen zonder eigen beweegkracht. Vooi Zuid-Holland, aldus schrijft liet Yad., was de groote vraag hoever de walersportcentra daaronder vallen. Hoewel de grens pas in groote lijnen vastaat en nog nlc-t in details geregeld is, mag wel gezegd worden, dat de Kagermeren builen het verboden gebied vallen, de Kraling- sche en Bergsche plassen bij Rotterdam vallen er echter binnen. Bij de Kagermeren loopt de grens, blij kens de verordening, over den weg Hille- gom, Lis«e, Sassenheim (dat is dus de oude weg, waar de blauwe tram langs loopt) naar Warmond en Leiden (vermoe delijk dus via den tol bij Warmond; dan zouden alle jachthavens aan de Leede er buiten vallen, alleen het Poelmeer er in);, verder (vermoedelijk langs den Vliet), naar Voorschoten, Leidschendam naar Veen- weg, Vlieland, Berkel en Bergschenhoek en dan op Nieuwerkork aan den [Jsel aan. De vei ordening geeft zeer nauwkeurig de grens aan van het verboden gebied in Friesland. Daaruit is met zekerheid nu reeds op te maken, dat het geheele gebied der Friesche ijieren verboden ge bied wórdt. Van Duitsche zijde bevestigde men, dat voor de watersport geen uilzondering wordt gemaakt. Om misverstand te voorkomen, zij mede gedeeld. dat de verordening op 26 Mei in werking is getreden. Vaartuigen, die binncr het verboden gebied liggen, moe ten binnen 14 dagen daaruit verwijderd worden op straffe van verbeurdverklaring. Ooi: kano's en roeiboolen vallen onder de verordening. r

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1