EEN KWART EEUW JAARBEURS m Pag. 1 - No. 22794 TWEEDE BLAD DER SCHf'EDAMSCHf COURANT Vrijdag 30 Mei 1941 Hoopvolle vaart na stormtijden Overspannen? 11 lipx ha/zdt 'i Rechtszaken Haar stiefkind ergerlijk mishandeld Huisraad van bruidspaar gestolen Plundering1 (V;anf villa's in Den Haag N.V. VERFPAKHUIS, BROERS VELD 24, TELEF. 67902 Oplichting mm a «v jt. Tv Aanrijding Diefstal in levensmiddelenbedrijf BINNENLAND Vrijwillige verzekering ingevolge ouderdomswet 2c? iwiütafrGdten maken li weldadig kalm. Buisje75ct. (Van eeneigen correspondent). Öp 29 Mei 1916, midden in den 'grooten wereldoorlog dus nog, besloten, een aantal voor aanstaande Kedoriaudsche industricelen en handelslieden lot; de oprichting-van-een Ver- eeniging tot liet houden van Jaarbeurzen in Nederland. Men zag in, dat na dezen gewel digen vollcerenkrijg de wereldhandel nieuwe wegen en nieuwe markten zou gaan zoeken, men voorzag, dat ook de industrie' tot nieuwe mogelijkheden zou komen, en men voorvoelde levens, dat Nederland' in dezen nieuwen 'tijd zich zijn kansen nietmocht laten ontglippen. De eerste Jaarbeurs. Het was uit deze overweging, dat men de hoofden bij elkaar stak, om te komen tot de oprichting van een instituut, dat zou kunnen zijn het intermediair tusschen industrie en han del, tusschen producent en consument, een instituut, dat tevens zoukunnen, zijn. een sti mulans, zoo noodig, voor de beide categorieën. Zoo kwam, in den zomer van 1916, de ■Ver- eeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland tot stand,-onder steun van de rijks overheid en van d& stad Utrecht, waar zij be sloten bad haar terrein van werkzaamheden te zoeken. En dat nien er zeker geen gras over liet groeien, blijkt wel uit het leit, dat men onmiddellijk besloot in het najaar van 1916 de eerste Jaarbeurs te houden. Zij werd tot een evenement in de mercantiele en in- dustrieeie geschiedenis van Nederland, zij was 'tevens, ondanks de veie en begrijpelijke ge breken, een belofte voor de toekomst. 1 in stormen en orkanen. Sindsdien- -is een kwart eeuw verstreken. Jaarbeurzen zijn gekomen en gegaan, het Jaar beursschip, het bekende embleem van de ver- eeniging, heèft bij gunstig trj gezeild, maar het beeft evenzeer stormen en orkanen te ver duren gehad. Doch steeds is het alle moeilijk heden weer te boven gekomen en thans, nu hot 25 jaar onderweg is, kan met trots ge constateerd worden, dat het Jaarbeursschip on danks alles, zich prachtig zeewaardig heeft ge toond, dat het nog steeds met voile zeilen daarheen zweeft over de thans zeker opnieuw woelige baren van heb nationale en internatio nale economische leven en dat de stoere be manning, gehard en gestaald als ervaren zee lui, het volste vertrouwen heeft in de.toekomst. Inderdaad, als men de balans van deze kwart eeuw eens gaat opmaken, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat de Utrechtscbe Jaarbeurs den wind meer tegen dan mee heeft gehad. Haar geboorte viel reeds midden- in den oorlogsbrand, na dien maakte zij 'den tijd van hoogconjunctuur mee, die sjpoedig veranderdein de zoo bedriegelijke schijnwelvaart, toen kwamen de achtereenvol gende economische crises, de steeds grooten -wordoade- economische, .mooitgkheden op inter- haöonaat gebied, do val van. dollar'én pond sterïing/^dë" steeds-méér naar autarkie neigen de wereldeconomie en ten slotte herdenkt de Jaarbeurs h-ar zilveren jubileum wederom in oorlogstijd. Een onmisbaar instituut. Maar desondanks, of misschien juist wel door al deze moeilijkheden, heeft de Utrecht scbe Jaarbeurs haar bestaansrecht bewezen niet alleen, maar zich tevens ontwikkeld tot oen volkomen onmisbaar instituut, tot den onmis baren middelaar tusschen nijverheid en han- dèl, tot de groote voor- en najaarsschouw van Nederlandse!» kunnen en willen op industrieel en agrarisch gebied. Want ook tot den land bouw en de veeteelt heeft de Jaarbeurs haar armen uitgestoken, begrijpende, dat ook deze tak van voortbrenging, van zoo ontzaglijk groot belang voor onze nationale volkshuishouding, zonder twijfel behoefte zou hebben aan haar bemiddeling. Zoo konden, dank zij de Jaar beurs, de producenten op industrieel en agra risch gebied zich in Utrecht tweemaal per jaar op de hoogte stellen van de verlangens en eischen van het koopende publiek, zoo kon anderzijds het koopende publiek zich livee- rtiaal 's jaars te Utrecht een inzicht vormen omtrent alles, wat de nationale nijverheid kon presteeren. Waarlijk, de Nederlandsche Jaarbeurs heelt voortreffelijk gevaren deze vijf en twintig jaar en zij is er in geslaagd onder haar Europee- schö zusteren een vooraanstaande plaats in te nemen, reeds aanstonds, toen zij haar zuivere nationale karakter liet varon, en ook haar opgen over do landsgrenzen sloeg. Naast een herdenking van het verleden past, bij een zilveren jubileum evenzeer een blik in de toekomst. Wij zeiden het hierboven reeds: de bemanning van het Jaarbeursschip heeft in uie toekomst het volste vertrouwen,, reeds al leen al hierom: zeker in don tijd, die na dezen oorlog komen gaat en waarin zoowel van nijverheid als handel zoo ontzaglijk veel gevergd zal worden, is de Jaarbeurs als be middelend instituut, volkomen op haar plaats, dat men dit op hetVreeburg te -Utrecht ook dóidelijk inziet, bleek ons dezer dagen uit een onderhoud, dat wij met de Jaarbeursdirectie mochten hebben. Een blik in de toekomst. Zoo goed als dit na den wereldoorlog het geval was, zoo zal ook na dezen oorlog een- économische opleving komen en daarmee ge paard gaande een opleving van den wereld handel', waarin Nederland zonder twijfel zijn- vooraanstaande plaats zal hebben. Nederland immers, met bet geheeld Urool-Dnitsche Kijk, de' geheele midden-Europeesdie levénsruimte als achterland, Nederland mct! zijn prachtig •geoutilleerde havens, Nederland als het klas sieke doorv.oerland, za! zijn rol. na den oorlog spelen in het internationale verkeer. Dan zal ook de UtrechtscbeJaarbeurs daar zijn om haar internationale taak weer op te vatten, met grootere perspectieven nog,- dan zij ooit heeft gehad. Ookde agrarische, beurs zal dan tot voilé ontplooiing kunnen komen, ..wijl na den. oorlog sterke'."nadrékook, zal vallen op Nederland' als'"bóög ontwikkeld agrarisch land. En'vóórts zal" dé Utrechtschë" beurs dan, nog meer dan zij tot. nóg .toe. kon doen, tevens het intermediair zijn tusschen'den Nederland- schen producent en den Nedorlandschen con sument." Zij zal meer dan ooit kunnen worden de plaats, waar 1 het'Ne'dérlandsche. volk zich op ae hoogte zail .Eudrien 'stellenvan alles, wat de.-nationale industrie kan en presteert. Zoo als de BaselérMesse het Z'witsérschc. vólk telken jare 'de. prestaties der Zwitsersche nij verheid duidelijkvoor oogen plaats!, zoo zal ook de - Utrechtscbe beurs dat .voor. Nederland kunnen doen. Zeker, in het verleden zijn tal -van nieuwe vindingen op de Jaarbeurs ten doop gehouden: de radio, de televisie en tal van andere technische nouveauté's zijn voor de eerste maal den volke op de Ulrechtsche beurs getoond. Ook. dit accent zal de Jaar beurs iti de toekomst sterker nog dan voor heen gaankrijgen, waarbij de steeds sterker wordende neiging tot groepsvorming ter beur ze zeer zeker een gewichtige rol speelt. Ook dat is een belangrijk verschijnsel, dat met het oog op de toekomst de aandacht verdient, die het toekomt: 'de groepsvorming zal nog meer en meer. worden uitgebreid. Zoó gaat de Utrechtsche Jaarbeurs baar tweede - kwarteeuw tegemoet, haast onder ge lijke omstandigheden als 25 jaar geleden. Maar thans met meer ervaring, met meer toewijding nog, met nog meer vastberadenheid: Moge het schip, dat nu 25 jaar over de baren zwierf en nochtans telkens weer in veilige haven be landde, in de komende decennia wat meer den wind in de zeilen hebben I Voor de Bossche- rechtbank heelt zich te verantwoorden, gehad de 45-jarigê vrouw J. Sch., huisvrouw van M. P. uit Vlij men, die tusschen December van het vorig jaar en Maart haar 14-jarig stiefdochtertje 3. Pulles, meermalen heeft mishandeld. Zij Sad - liet kind gewelddadig, meteen jyascli- hout geslagen, waardoor het telkens bloe dend" werd 'verwond.. Voorts had zij het, volgens haar eigen bekentenis, bijna lederen dag geslagen en- geschopt, het ook ge krabd en gebeten en liet niet te eten ge geven. Eens heeft ze het een gat in het hoofd geslagen. Het kind had ze op het hart gedrukt, den vader nooit te zeggen, waarom het er zoo toegetakeld uitzag, met de- bedrei ging, dat het er dan nog meer van langs zou krijgen. De buren hebben ten slotte de -zaak by de politie aanhangig gemaakt, waarna tegen de vrouw proces-verbaal werd op gemaakt en hetkind hanr werd afgeno men. Verdachte gaf voor den redder blijk het niet zoo erg te vinden, wat ze ge daan had. hetgeen den president, mr. Peerink, er toe bracht haar te yragen of zij het dan pas erg gevonden zou lieh- Veu als zij het kind had gedood. De vrouw zeide het kind zoo behan deld te hebben, omdat liet zoo'n last van bedwateren had. De officier van justitie, mr. Receveur, noemde dit. gedrag van de vrouw beest achtig en onmenscheiijk en merkte op, dat het erbarmelijk en walgelijk is, wat er met het meisje is gebeurd. Ofschoon de vrouw nooit eerder met den rechter in aanraking is geweest, achtte hij een flinke straf alleszins óp haarplaats en liij eischte daarom een gevangenisstraf voor een jaar. Bij het hooren van den eisch, ver klaarde .verdachte, spijt, te hebben van het voorgevallene en beloofde plechtig liet nooit méér te zullen doen, als zij het kind weer terug kreeg. ,,U zult hetniet meer terug krijgen," antwoordde de president. - Ovèr 14 dagen zal vonnis worden ge veld. Een verloofd paaruit Haarlem, dat in Maart zou gaan trouwen, had in Sant poort een woning ingericht. Toen de brui degom kort voor; den huwelijksdag naar liet huis ging om nóg- ee.nige werkzaann heden te verrichten, kwam hij tot de on aangename ontdekking* dat inbrekers hel grootste deel van het meubilair en den kcukeninventaris- hadifeh gestolen. Hij waar schuwde de Velsensche politie en deze slaagde er weldra in, de dieven te ai res teeron. Het waren de 30-jarige II. M. v. d. B. erx de 29-jarige J. R., beiden uit IJ muiden, die bekenden, dat zij's nachts eenige malen met- een handkar naar liet huis waren gegaan en alles, wat zij mee konden nemen, nadden weggehaald. Daar vrijwel al het gestolene nog in hun bezit was, kreeg liet toekomstige bruidspaar de meubeltjes, de pannen en serviezen weer spoedig terug, zoodat het huwelijk niet uitgesteld behoefde te worden. Dc twee inbrekers, die zich ook aan tal van andere diefstallen schuldig ge maakt bleken te hebben, stonden gisteren voor de Haarlemsehe'Rechtbank terecht. Zij verklaarden, dat zij door voortdurende werkloosheid tot liün daad waren gekomen De officier van justitie eischte togen J. R., van wieil :'het jplan voor de in braak was uitgegaan, twee' jaar gevan genisstraf en tegen v. d. B., acht maan den. - - Uitspraak 11 Juni. Voor de rechtbank te's-Gravenhage stond een aantal Se&eveningsche visschers terecht, verdacht van plundering in Januari en Februari van dit jaar van twee vil la's, resp. op de J.Van UldebarnevelLlaan éri den Gevers Deynootweg. Tot de vil la's, welke onbewoond waren, hadden zij zich toegang verschaft! door verbreking van ramen ert deuren, waarna zij de geheele inventaris, zooals meubelen, schilderijen, Ideeden, galswerk, énz., hadden wegge 'sleept. Vandaag werden zij veroordeeld. De 17-jarige Ir. K.j tegen wie'n acht 'maan den was geëischt, de ;T9-jarige C. R., eisch cèn jaar, de 19-jaipgÓ AV. D., eisch acht .acht maanden en..de; IS^arige A. „D, eisch acht maanden* werdén-: overeenkomstig 'den eisch veroordeeld. De 21-jarige L. v. d. W., eisch zes mannen, zag zich veroordeeld lot achtmaan den; de 20-jarige A. de M:j eisch een jaar, eveneens tot acht maanden; de 19-ja- rige Z P., eisch G maanden, tot vier maanden, on de 19-jarige N, V., eisch acht maanden, tot zes maanden. Twee helers, die eenige artikelenvan de verdachten hadden gekocht, beweerden niet geweten te hebben, dat deze goe deren van diefstal afkomstig waren, legen wie elk acht maanden was geëischt, wer den veroordeeld lot ieder f 50 boete, subs. 25 dagen. Een diergaarde wordt dikwijls verrast met levende geschenken, die dankbaar worden aanvaard. Zoo kreeg diergaarde Blijj-Dorp tc Rotterdam dezer da gen een piepjong haasje cadeau van een inwoner uit Sehiebro ek. Mej. dr. Gijzen, de biologische assistente van de diergaarde, h eeft het haasje onder haar hoede genomen en voedt het jonge dier niet eindeloos geduld melk met behulp van een spuitje. (Polygoon). Glas en Verfhandel Glazenmakerij Kunstschilder-artikelen Vakkundige voorlichting Do officier van justitie bij de Rotter- damsclic rechtbank eischte tegen den 42-jarigen chauffeur J. A. M. te Rotter dam, wegens oplichting een gevangenis straf van een jaar. De man had in de maanden Februari en Maart van dit jaar twee personen bewogen tot afgifte van f 25 en f 70 onder het valsche voorwendsel, dat hij kennissenhad bij de Duitsoho weermacht, die voor liet, 'geld vet zouden leveren. Verd,, die. bekende, heeft reeds tien. véroordeelingén achter den' rug. Tegen den 31-jarigen los-werkman A. S. te Rotterdam, die zich insamenwer king met M. aan hetzelfde feit had schul dig gemaakt, eischte de officier achtmaan den.. Uitspraken 12 Juni a s,- Lf A Manschappen van den S.S.-lijfstandaard A dolf Hitier brengen hun vrijen tijd door met ezeltjerijden aan de kust van de Ionische Zee. (Hoffmann, Zander). Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantw-oorilen de 47-ja- rige bankier J. H. van H. te Overschie. Verd. had op 22 Augustus j.l. in de Oranje boomstraat le Rotterdam, toen hij aldaar met zijn auto reed, oen aanrijding ver oorzaakt met een vrachtwagen. Na de aan rijding was verdachte doorgereden, zonder naar de schade, die hij had veroorzaakt, te kijken. Bovendien bleek, toen verd. op de Koninginnebrug door een politie-agent was aangehouden, dat hij onder den in vloed van sterken -drank verkeerde. Verd had voor den politierechter terecht ge sfaan en de ambtenaar van het O. M. had f500 boete boete en intrekking, van liet rijbewijs voor den lijd van een jaar ge eischt. Het vonnis van den kantonrechter luidde f50 boele, subs. 10 dagen entegen dit vonnis was de ambtenaar in hooger liroep gegaan. Verd. zeide, dat de aanrijding was ge schied door de gladheid van den weg. .Hij ontkende beschonken te zijn geweest, hij had gedurende den geheelcn dag slechts vier glazen sterken drank gedronken. Twee politiemannen verklaarden, dat verd. naar drank rook. toen hij werd aangehouden. Zij hadden den indruk gekregen, dat hij onder den invloed was. De officier, mr. Reunier, achtte het drankgebruik van verd. niet van die be- leekenis, dat dit invloed op zijn rijvaar digheid gehad moet hebben. Volgens spr. staat liet laag niet vast, dat verd. onder den invloed verkeerde en van dit punt eischte spr. vrijspraak. Wat de aanrijding bclreft, daaraan had verd. wel degelijk schuld en fe dien aanzien eischte spr. bevestiging van het vonnis van den kan ton rechter. Mr. G. J. de Ruijter, verd.'s raads man, sloot zich, wat de kwestie van liet drankgebruik belreft, bij het requisitoir aan, maar Ion aanzien van de aanrijding moet vólgens raadsman vrijspraak volgen, om dat kleze veroorzaakt is door den glad den weg en nicl door een fout van verd. Uitspraak -12 Juni a.s. In Januari j.l, is ingebroken 'in een filiaal van Simon de Wit in de Toren straat te 's-Gravenhage. De daders ver schaften zich toegang door gaten te boren in een achterdeur, waarna zij in den win kel waren gekomen en zich hier te goed hadden gedaan aan sterke drank en diverse lekkernijen. Zij hadden reeds 70 pakjes margarine, worst, lucifers, enz., klaar ge zet, doch werden toen door de politie op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Ver scheidene flessclien sterke drank en fles- schen augurken hadden zij stuk gegooid. De officier van justitie hij de Haagsclie rechtbank eischte legen den 19-jarigen loswerkman Z. de M., den 20-jarigen schip per Th. C. v. d. II., den 20-jarigen los werkman H. de M. ieder twee jaar ge vangenisstraf, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutfen, en tegen den 18-ja- rigen smid J. de M. een jaar tuchtschool. Vandaag werden de drie eerstgenoem- den veroordeeld overeenkomst den eisch, terwijl J. do M. zonder toepassing van straf ter beschikking van de regeering werd gesteld Reserve-kapitein schoot een Wassenaarseh ingezetene neer. De militaire kamer van de Haagsdhe rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen reserve-ka pitein der infanterie A. van den H., wien ten laste was gelegd, dat hij op of oim streeks 13 Mei 1940 te Wassenaar opzette-i lijk ojp ikorten afstand een schot uit een; met schérpe patronen geladen pistool lieeft afgevuurd op C. J. W. Noordendorp, daar-t bij richtende op diens hoofd, door welkl schot de heer Noordendorp zoodanige ver wondingen heeft bekomen, dat liij kórt daarop is overleden. Verdachte werd wegens doodslag (artikel 287 W. van Sir.) veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank overwoog hierbij- dal van noodweer geen sprake was doch hield an derzijds rekening met de aigemeene om standigheden in de dagen, waarin ons land toon verkeerde. i Dc officier van justitie had twee jaan gevangenisstraf geëischt. Een grasmaaimacliinc incl ventilator om den amateur-tuinier op lieele zomerdagen het werken in de felle zon te verlichten. Voorloopig beft-oeft het apparaat echter nog geen dienst te doen. (Atlantic, Zander). De Staatscourant bevat een besluit van den' secrelaris-generaa! van het dipartement vaii sociale zaken, houdende bizondere maatregelen, ten aanzien van verzekeringen, als bedoeld in artikel 10 vierde lid der ouderdomswet. Volgens dit lid van genoemd artikel is ieder gehuwd rijksingezetene bevoegd zijn echtgenoot bij 'de Rijksverzekeringsbank te verzekeren voor een rente na zijn overlijden tot een maximum van 10 gulden per week. Op aanvragen voor deze verzekeringen werd rechtstreeks door den Raad van Arbeid beslist. Thans is bepaald, dat aanvragen door dén.' Raad van Arbeid aan het bestuur der Rijks verzekeringsbank moeten worden voorgelegd, waarna do raad overeenkomstig het advies van genoemd bestuur een beslissing neemt. Is bet bestuur der Rijksverzekeringsbank van oordeel, dat aan de verzekering tengevolge van de huidige omstandigheden een buitengewoon zwaar risico zou zijn verbonden ol wel een risico, dat zich wegens de onzekerheid om- Irent zijn grnofle bezwaarlijk voor dekking door verzekering leent, dan kan het tot afwijzing van de aanvraag adviseereu. Adviseert het bestuur der Rijksverzekerings bank tot toelating tot de verzekering, dan kan het daaraan den eisch verbinden, dat voor die verzekering naast de krachtens het tariefbestuit V.O.V. te betalen premie een extra premie be taald zal worden ter dekking van de uit do huidige omstandigheden voortvloeiende verzwa ring van liet risico. Het bedrag dezer extra premie en de termijn, waarover zij bij vooruit betaling moet worden voldaan, worden door bet bestuur vastgesteld en kunnen door het be stuur worden gewijzigd. Een zoodanige eiscli kan ook worden gesteld ten aanzien van een reeds loopende verzeke- ring, gesloten na den datum van inwerking treding van dit besluit. In verband met hel voorgaande wordt voor nieuw te sluiten verzekeringen buiten werking gesteld de bepaling, dat extra-premie verschul digd is voor den verzekerde, die direct onder worpen is aan oorlogsrisico, hetzij als actief dienend militair, dan wel in eenige andere functie. Biphferie tc Schei-koven. Het college van B, en W. van Schoonhoven heeft een bespreking genouden- met den inspecteur van het staatstoezicht voor dc volksgezondheid, den schoolarts cn het onderwijzend personeel in verband, mét detoenemende gévallen van dlph- teric. in Schoonhoven. Dit jaar is reeds van 29 gevallen aangifte gedaan, waarvan 12 zich voordeden onder de leerlingen van de open bare lagere school. In verband hiermede is deze school voorloopig gesloten. Alle kinderen' van ,1 tot 10 jaar kunnen kosteloos worden' gevaccineerd. Dc inspeclpur heeft er sterk op aangedrongen, da'l van deze gelegenheid zoo rum» mogelijk gebruik zal worden gemaakt.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5