Petit Pubis S? Wq£ buitenlamp De Duitsche aanval op de Britsche koopvaardij De strijd op Kreta De strijd in Irak N. V. EMADA UW ADRES Vrijdag 30 Mei 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Kandia door Duitsche troepen bezet WAGENBOUW Lichte aanhangers achter personenwagens ARSJ JORDAANS Mi DDELLANDSC HE^Z E Es De itaiiaansche landing op Kreta Het interview van admiraal Rader Britsche kruiser „York" verloren Admiraal Darlan over de Britsche vlootpoiitiek Zweedsche hulp voor Frankrijk, Griekenland en Finland Uitspraken van Eden Zetel der Fransehe regeering niet naar Parijs Veertig milliard voor de Amerikaansche bewapening Voor CORSETTEN en DAMESKOUSEN Ter aanvulling op het Duitsche weer- ïnaehlloridit van gisteren, verneemt het D.X.B. nog de voJgende bizomlerhedeu. Het is een fuadamentcele Engelsche dwaling te meent-u, dat liet verlies van een goetl schip aan Duitsdien kant zocsüs de ..Bismarck" do rondom dc Britsche kusten in veelvoudige reeksen ge legde versperring ook maar in het gering ste losser zou kunnen maken. Nog steeds moeien Britsche koopvaardijschepen en de in Britsehen dienst varende schepen een zesvoudige gevarenzone doortrekken, voor zij liun waardevolle ladingen in Engelsche havens hebben gelost. CV-ze gevarenzones zijn: 1. de door de Duitsche raiders onveilig gemaakte scheep vaartwegen op de wereldzeeën; 2. de door Duitsche duikbooten ouder.-contróle gehou den zeegebieden, die zich uitstrekken van het Noorden van den AUantischen Oceaan in het zeegebied rondom IJsland tot aan het midden van den Atlantiscben Oceaan ten esten van de Afrikaansche kust; 3. de om het Britsche eiland gelegde blok kade. waarbij duikbooten en lange afstaruls- b om men werpers hun doodelijke slagen toe brengen; 4. de Engelsche kustwateren in de Iersclie Zee, aan bet Kanaal en in de Noordzee, die dooi bet Duitsche lucht- wapen, lichte Duitsche opperviakteschepen en voor de Zuid-Engelsche havens door verdragende batterijen van leger en ma riue scherp bewaakt worden; 5. de ha- v entoegangen. die door mijnen zijn ver sperd; 6. het verblijf in de havens ge durende bet lossen der lading, dat onder den druk staat van talrijke Duitsche grooto aanvallen uit de lucht. Met welke verliezen de Britsche scheep vaart deze gevaren-zönes moet passeeren, toonen de blokkaderesultaten gedurende do laatste maanden, waarbij de cijfers der tol zinken gebrachte schepen sedert Februari alien boven de grens van de 700.000 b.r.t. lagen. In Mei dit kan reeds thans voor het eind van de maand geconstateerd wor den is deze grens reeds bereikt. Na de reeds gemelde doorbraak door dc Britsche stellingen, die bewerkstelligd is door bergjagers, tezamen met valscherm jagers en uit de lucht gelande troepen in het Westen van Kreta, is thans de achter volging van den tegenstander aan den gang gekomen. De stellingen, die de Engelseh- nian ten Zuidwesten van de Kretensische hoofdstad Canea had aaangelegd, waren geen vluchtig opgeworpen linies, maar vormden sterk opgebouwde veldfortifieaties, die de Engelschman op het voor de ver dediging voortreffelijk geschikte bergter rein vanaf de bezetting van het eiland in den vorigen zomer ter hand had genomen. Aan de uitbreiding van deze veldfortifica- teis ten Z.W. van Canea wordt bizondere waarde gehecht, aangezien deze stellingen het eenige en voor de Britsche oorlogs schepen onontbeerlijke vlootsteimpunt van Kreta, de Boedabaai, tegen iederen aanval van de landzijde beschermden. Na den doorbraak door deze stellingen is de Soe- dabaai voor de Engelscben verloren. De beteekenis van ,de Soedabaai ligt in het feit, dat zij de eenige groote, ruime baai is van Kreta, die bij iedere weersgesteld heid volkomen bescherming verleent. Britsche torpedobootjager vernietigd. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche ad miraliteit medegedeeld, dat de torpedoboot- jager „Mashona" door een Duitseh vlieg tuig tot zinken is gebracht. Dia torpedo bootjager had deelgenomen aan de jacht op de ..jBismarck". De bemanning bedroeg in vredestijd 190 man. Het schip is in Maart 1939 gereed gekomen en had een inhoud van 1870 b.r.t. Zijn snelheid was meer dan 36 knoo- pen. j Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren Eritsche troepenkampen in Sfakia aan de Zuidkust van Kreta met goed succes aangevallen. Er ontstonden talrijke bran den. Belangrijke vernielingen werden waar genomen. Gevechtsvliegtuigen van het Duitsche luclitvrapen hebben gisteren een aanval ondernomen op een door de U.A.F inge richt landingsterrein bij Timbaki, aan de golf van Massara op Kreta. Twee bom men weipers van het type Bristol Blen heim en twee jagers werden op den grond vernield. Gisterochtend hebben Duitsche troepen de groote, aan de Noordkust van Kreta liggende s ->i Kandia (Herakjeion) bezet. Ook de haven en het vliegveld zijn bezet. erseheidene honderden Engelschen zijn gevangen genomen. HOOFDSTRAAT 34 - SCHIEDAM TELEFOON 68260 22ê==H£RAKLEQN Het 'raksche weermachtsbericht van gis teren luidt als volgt: Westelijk front: Onze eenheden heb ben den vijand aangevallen en hem na verbitterden strijd, waarhij de tegenstan der 300 dooden en gewone--..i verloor, ge dwongen terug te trekken. De Britsche strijdkrachten ondernamen een tegenaan val en werden met zware verliezen terug geslagen. Zuidelijk front: Onze artillerie beschoot vijandelijke stellingen bij Maakal. De Engel schen verloren vijftig dooden en gewon den. LuchlwapenOnze gevechtsvliegtuigen hebben een vijandelijk toestel bij Falluja aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen heb ben gevlogen boven eenige vliegvelden in het noorden. Zij richtten echter geen schade aan. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de ne derlaag, welke de Engelschen op Kreta heb ben geleden, doordat de Duitsche troepen hun stellingen bij Canea hebben doorbro ken, de Britsche strijdkrachten tot don te rugtocht gedwongen. Zij bereiden zich voor om overzee te vluchten. Over de landing van Itaiiaansche troepen op Kreta, meldt „Giomale d'ltalia", dat het maxinetroepen en afdeelingen van het landleger waren, die in het Oosten van het eiland aan land zijn gegaan. Het Brit sche opperbevel ziet zich thans voor een nieuwen toestand geplaatst, daar het be halve met den geweldigen Duitschen druk in het Westen thans ook met het nieuwe front in het Oosten rekening moet houden. De weerklank, die de verklaringen van den Duitschen groot-admiraal Rader in de wereld heeft gevonden, wordt in Ber lijn vanzelfsprekend aandachtig en zorg vuldig geregistreerd. Men stelt hierbij met voldoening vast, dat de Duitsche uiteen zettingen overal sterk de aandacht hebben getrokken en als een verklaring van -een zeer ernstig karakter zrjn opaevat. Van Duit sche zijde ziet men er welbewust van af, op deze belangrijke verklaringen van den groot-admiraal nog een of andere aanvul ling of toelichting te geven. Van welingelichte Duitsche zijde is ech ter nog een gezichtspunt naar voren ge bracht, waardoor eveneens blijkt, met wel ken ernst te Berlijn de door groot-admiraal Rader aangehaalde vraagstukken beoor deeld worden. Men wijst er n.l. op, dat hettmnrt 'men, dat hiermede wederom wordt De Britsche admiraliteit meldt, dat de kruiser „York" verloren geacht moet wor den. Hierbij wordt medegedeeld, dat het schip eenigen tijd geleden beschadigd was en zich bij het begin van den slag om .Kreta in de Baai van Soeda bevond. Daar is het herhaaldelijk met bommen bestookt. De „York" had een waterverplaafsing van 8250 b.r.t. en een snelheid van 32 mijl. Zij was in 1928 van stapel geloopen. I Het D.N.B. meldt: De Britsche admiraliteit bevestigt het verlies van een derden kruiser in de zee- en luchtgevechten bij Kreta. Tevoren had zij medegedeeld, dat de kruisers „Gloucester" en „Fiji" verloren wyaren gegaan. Dit wa ren lichte kruisers; de zwaarste kanonnen hadden een kaliber van 15 2 c.M. Het der-Ie schip is de zware kruiser „York", gewapend met vuurmonden tot een kaliber van 20.3 c.M. De „York" had een bemanning van 650 koppen. Volgens Engelsche berichten zou het grootste deel der opvarenden ge red zrjn. Nader deelt de Britsche admiraliteit me de, dat de „York" onlangs bij Duitsche luchtaanvallen beschadigd was. Het schip werd ter reparatie naar de Baai van Soeda, de Engelsche vloothasis op Kreta, gebracht. Hier werd het opnieuw door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen en tijdens verscheidene buitengewoon heftige aanval len kreeg het een aantal voltreffers. In deskundige kringen te Berlijn ver- Het Frausche politiek-literaire weekblad „Gringoire" heeft een onderhoud gehad met admiraal Darlan over de Britsche vloot poiitiek. Daxkm zeide, dat die politiek zich steeds heeft gericht tegen het tot stand brengen van een sterke Fransehe vloot. Het beginsel van rechtsgelijkheid was altijd de strijdkreet der Engelschen, doch zij hebben cr wel voor opgepast haar niet op vlootkwesties toe te passen. Enge land heeft de vraagstukken der wapening Ier zee altijd buiten den Volkenbond be sproken, want de rechtsgelijkheid zou En geland er toe gebracht mouten hebben, zijn schepen te vernietigen of de uitbreiding van de vloten van andere mogendheden toe te laten. Zelfs nog in 1936 heeft Enge land, toen de vrees voor Buitschland begon Dip te komen, getracht de Fransehe vloot- bouwpionnen door rechtstreeksche stappen bij de Quay d' Orsay te belemmeren, om dat het ongerust was over de sterkte der Fransehe vloot. Pas in 1939, toen de angst voor Duitsehland haar hoogtepunt bereikte, heeft Engeland Frankrijk gesmeekt, den bouw zijner slagschepen te bespoedigen. Darlan rekent in dit persgesprek venter af met de wijze, waarop Engeland Fratik- rijk voor zich liet vechten. Het waren Fransehe schepen die de eerste Canadee- sche divisie naar Europa escorteerden. Uit dankbaarheid hebben do Engelschen de Fransehe schepen bij Mers el Kabir zwaar beschadigd. Het waren Fransehe schepen, die in de Straat van Sicilië Engelsche krui sers, welke op weg waren van Gibraltar naar Alexandria, beschermden. Uit dank!- baarheid hebben de Engelschen die sche pen in beslag genomen. Tenslotte houdt Darlan zich bezig met de fouten, door Frankrijk begaan. Van 1919 tot 1939 hebben de regeerders en het parlement fout na fout gemaakt. Zij bedreven een demagogische binnenlandsche politiek en een bnilenlandsche politiek zonder onderling verband, in den waan, dat zij de poiitie-agenten van Europa waren. niet alleen bet moreeie recht, doch ook zelfs de moreeie plicht is van Duitsehland, te voorkomen dat bommen en vliegtuigen nit Amerika naar Engeland worden ver voerd, die bestemd zijn om tegen vrouwen en kinderen van de Duitsche burgerbe volking gebruikt te worden. Fransch protest bij de Britsche regeering. Dte Fransehe regeering heeft aan de Brit sche regeering een energiek protest doen toekomen wegens het bombardement op Sfax. Bij Cerr't Verboort sir. Gebouw A.V.-Bank krijgt U voor Uw textielpunten nog PRIMA KWALITEIT Door DENIS MACKAIL 17) •Juffrouw Pretty voelde zich gerustgesteld, dat de flat leeg was en was bereid, dc-s por tiers theorie ais juist te aanvaarden. Zij begaf zich dan ook wederom huiswaarts ditmaal met een. tasch, die even plat was als toen zij kwam. Intusschen sliep Jim rustig door. De brieven besteller kwam, doch het gerammel van de klep van de brievenbus was niet voldoende om hem te doen ontwaken. Verschillende leveranciers verschenen met allerlei levensmid delen, die zij in de goederenlift plaatsten, die in de bijkeuken uitkwam, om ze vervolgens naar boven te dirigeeren, doch aangezien niemand ze in ontvangst nam en het fluitje aan het andere eind van de spreekhuis bekend was geen geluid te geven, haalden zij zt weer omlaag en lieten ze bij Pink achter, of wel namen ze mee terug naar hun respectieve winkels. Om kwart over twaalf draaide Jim zich in zijn stoei om, doch het was bijna één uur voor hij weer tot bewustzijn kwam. Vijf mi nuten later richtte hij zich met een ruk op, jilotseling gewaar wordend, dat hij niet in zijn bed lag. Hij keek op zijn horloge, doch dit stond stil, maar de klok op don schoorsteen mantel deelde hem de verbijsterende waarheid omtrent den juisten tijd mede, hetgeen hem overeind bracht Het dient vermeld, dat onze held erniet op zijn voordeeügst uitzag. Zijn haar was xn wanorde, zijn kin stoppelig en zijn kieeren ge kreukt; zijn boordeknoopje had"9.ich losgewerkt uit het gescheurde knoopsgat van zijn over hemd en een van zijn broekspijpen bad zich als een spiraal om zijn been gewonden en reikte nauwelijks tot over zijn knie. Haar daar zou hij wei gauw verandering in brengen. Hij haalde diep adem. Hè, wat voelde liij zich lekker! Dat was een heerlijk wijntje ge weest! Herinneringen kwamen van alle kan ten op hem aanstormen. Zijn oom. Het testa ment. Het diner op de club. Lush. Verdraaid! Hg belde. Er gebeurde niets. Hij belde nog maals, lang en dringend, doch het bracht geen reactie uit de bediendenkamer. Hij liep naar de deur en riep, doch kreeg geen antwoord. Hij was weg. Gesmeerd! Jim voeide haastig in zijn zakken. Keen, bet was geen droom geweest. ijij had Lush die vijfhonderd pond gegeven en natuurlijk bad hij de plaat gepoetst. Dat was toch wel het toppunt! Zijn eigen schuld. Hij was gisteravond natuurlijk dronken geweest, anders had bij Lush niet al dien onzin laten uitkramen. Haar wat was Lush' bedoeling geweest met dat einde- looze verhaal? Hij had toch pas op het aller laatst geweten, dat hij ai dat geld bij zich had? Jim was even geneigd om de eerlijkheid van Lush niet in twijfel te trekken. Maar waar was hij dan? Waarom was de kamer niet ge daan? Waarom was de flat verlaten? Neen, wat zijn bedoeling ook geweest mocht zijn, toen hij eenmaal dat geid in handen had, was de verleiding te groot geweest en hij was 'm ge smeerd. Hij had wel iets gezegd over het no- teeren van de nummers van de bankbiljetten, maar dat bad hij natuurlijk niet gedaan. „Ja", dacht Jim. „Ik ben or leelijk tusschen genomen en ik vermoed, dat bet mijn eigen stommiteit is. Ik kan toch moeilijk met dat verhaal bij de politie aankomen maar onder- tusschen zit ik leelijk in de penarie. Verdui- bevestiga, met hoeveel nauwkeurigheid van DnJ'.sche zij-de medecleelingen over vijamle- lrji e verliezen worden gedaan, want in het wecrmachts-bericht van 20 Mei werd be kend gemaakt, dat aideelingen Duitsche stuka's een kruiser der Y'ork-klasse inbrand hadden gebomhardeerd. Opleiding veer het Britsche luchtwapen in de Ver. Staten. De minister van oorlog, Stimson, heeft in de persconferentie medegedeeld, dat op 7 Juni een groot opleidingsprogram be gint, om 8000 leden van het Britsche luchtwapen in de Vereenigde Staten te scholen. Zoowel militaire als civiele scho len zullen voor de opleiding van Britsdie vliegers worden gebruikt. veld! Ik heb honger. En zoo kan ik toch ook niet uitgaan." Hierop volgde het geluid van stroomend wa ter, daarop van gespat en geploeter, nu en dan afgewisseld door gezang de gewone aanduiding, dat de bewoner van de flat een bad nam. Terug in zijn slaapkamer, zocht hij, niet zonder moeite, bij afwezigheid van zijn facto tum, een min of meer voiledig stel kieeren bij elkaar en een paar minuten later rende iiij de trap af. Hij snelde den verbaasden Pink voorbij en begaf zich haastig op weg naar de ciub. Halverwege slaagde bij er nog bijtijds in een botsing met een anderen voetganger te vermijden en zich naar hem omkeerend, al vorens uit te maken of hij hem een woeden den blik zou toewerpen, dan wel een ver ontschuldiging prevelen, zag hij een bekend gpzient. Hij moest zich even bedenken aan wien het toebehoorde en toen, gelijktijdig met een biik van herkenning op het gelaat van den ander, wist hij, dat het Croft was, de secretaris van zijn oom. „Hoe gaat het met zei Jim. „Ik had zoo'n haast, dat ik u bijna voorbij liep. Ik hoop, dat ik u niet te bard op uw teenen heb getrapt." „Mijn schuld", antwoordde de heer Croft. „Ik keek niet uit. Hoe gaat het er mee? Ik heb mij den lautsten tijd al meer dan eens afgevraagd, of ik u niet eens moest opzoe ken." Hij hield plotseling zrjn mond, alsof hij spijt had deze laatsle opmerking te hebben ge maakt, terwijl op Jim's gezicht een uitdruk king van verbazing verscheen, zoowel door de wijze, waarop de heer Croft zijn gesprek had afgebroken, als door hetgeen hij juist gezegd had. Gedurende den tijd, dat hij den secretaris hacY gekend, was hun verstandhouding uiterst formeel en zakelijk geweest en deze was nooit Maarschalk Pétain heeft onlangs het lid van den Zweedschen socialen raad, dr. Gunnar Loewegren, ontvangen en hem en het Zweedsche 'Roode Kruis zrjn dank betuigd vcor de gaven welke Frankrijk in den aigeioopen winter van Zweden ontvangen heeft. De gaven bestonden uit 150.000 vesten en 3500 papieren slaapzakken, welke onder de vluchtelingen als bescherming tegen de felle koude verdeeld werden, alsmede uit- 12 ton verbandsloffen en geneesmiddelen. Op verschillende wijze wordt voorts in Zweden getracht geld hijeen te brengen om nie.uwe acties van menschlievendheid te steunen. Zoo is onlangs in het Zweedsche rijksmuseum een tentoonstelling georganiseerd, getiteld „Frank rijk door kunstenaarsoogen". De opbrengst kwam ten goede van Fransehe artisten on de ten toonstelling werd in tegenwoordigheid van den koning geopend door diens broeder, Prins Eugen, dae zelf een bekend kunstschilder is. In Maart is men ook begonnen aan een hulpactie voor Griekenland, welke in de eerste plaats beoogde, het Grieksche Roode Kruis te voorzien van de noodige voorraden verhand- stoffen en geneesmiddelen. De Zweedsche gaven voor Griekenland vertegenwoordigd half Mei een waarde van 200.000 kronen. De Zweedsche hulp voor Finland wordt ijve rig voortgezet. Op het oogenbük worden land bouwmachines en ander landbouwgereedschap verzameld, waar de Finsche boeren groote be hoefte aan hebben. Vijf scheepsladingen vol zijn hiervan reeds naar Finland gezonden en tevens werden dertig wagonladingen pootaard- appelen cadeau gedaan. Ook de actie „Redt de kinderen" heeft goed succes. Zij beoogt, dat men maandelijks een bepaald bedrag gedurende zekeren tijd ter be schikking stelt voor het onderhoud van een Finsch of Noorsch kind. Sinds met deze actie in Januari begonnen is, zijn ongeveer 5000 Finsche en 3500 Noorsche kinderen op deze wijze "door Zweedsche peetouders onderhouden. Tijdens een recent bezoek aan Zweden, heelt maarschalk Mannerheim zijn groote erkentelp- heid voor de Zweedsche hulpactie geuit. Deze hulp zal liet Finsche volk nooit vergeten, zoo zeide hij. Zij heeft er sterk toe bijgedragen de landen dichter bij elkaar te brengen. tot het punt gekomen, dat doorgaans vooraf gaat aan een uiting van verlangen elkaar eens op te zoeken. Een gedachte kiVam plotseling bij hem op. „Weet u wat", zei hij, „waarom gaat u niet met mij mee? Dan lunchen wij samen op de club. U beeft toch nog niet gegeten?" „Ik zou niets liever willen", antwoordde de beer Croft, f.rrmar ik heb een afspraak, om direct na de lunch met iemand hij Muiford te schaken en ik vrees, dat ik geen tijd zal heb ben. Olschoon", voegde bij er aarzelend aan toe, alsof hij niet goed wist hoe zijn voorstel zou worden opgenomen, „ik zou het erg pret tig vindon, als u mij daarheen zoudt willen vereezelien, dat wil zeggen, als „Natuurlijk", viel Jim in. „Maar hoor eens, de lunch is voor mijn rekening. Niet alleen omdat ik u het eerst heb gevraagd, maar ook, omdat ik niet ontbeten heb en ik zou mij schamen zooveel te eten als ik van plan ben, als ik iemands gast moest zijn. Laten wij maar gaan dezen kant, niet waar?" Zij keerden zich om en begaven zich ge- zamenlijs op weg. Muiford's Restaurant heelt zijn ingang op den hoek van een geheimzinnig steegje achter Regent Street en schijnt geen moeite gespaard te hebben, het groote publiek in onwetendheid te houden omtrent zijn bestaan, niet alleen doordat het zich heeft opgesteld te midden van een doolhof, doch ook door zijn kleinen en onopvallenden gevel, dien een zoeker, zelfs al nad. hij zijn weg tot in het steegje gevon den, telkens weer voorhij zou loopen, zonder het zeer kleine en zeer vuile koperen bordje op de voordeur op te merken, waarop „Mui ford's Restaurant" gegraveerd stond. Niettegen staande deze verborgenheid is het er altijd stampvol. Het restaurant beslaat, voor wat het pu blieke gedeelte betreft, uit twee verdiepingen. Dte Britsche minister van buiteiiLuulsclie zaken, Eden, Siceft naar de Britecho be richtendienst meldt, gisteien in een rede gesproken over builcaiandsehe vraagstuk ken, die voor Engeland van belang zijn. Hij zeide, dat president Roo-evolt in zijn laatste rede „een groote bijdrage" tot bet probleem van de vrijheid der zee had gelet eid. Roost-velts rede was „een docu ment van staatsmanskunst". Eden herhaal de voorts zijn meening, dat oen „zoo nauw keurige oarlogsmachinerio als de Duitsche is, gemakkelijk ineen kan storten"; ha den oorlog moet in Engeland in de eerste plaats het probleem der werkloosheid wor den opgelost. Een internationaal econo misch herstel kan slechts van Engeland uitgaan, omdat dat land „de bewaker van het erfgoed der vrijheid" is. Op een desbetreffende vraag van "bui- terdandsche journalisten heeft men gisteren in de Wilhelrostrasse geantwoord, dat de leden der Fransehe regeering, die op het oogenbük te Parijs vertoeven, daar slechts tijdelijk blijven. Een verhuizing der Fran sehe regeering naar Parijs is niet overwo gen. i In Berlijnsche kringen ging men ook in op de vraag, of men reals thans een defi nitief oordeel kan vellen over de Duitschl- Fransche oriderandeüngen. Algemeen zeide men, dat een dergelijk oordeel pas na voltooiing der besprekingen gegeven kan - worden. Op liet oogenblik zou het voor- harig zijn, indien men van Duitsche zijde iets aan de Fransehe bekendmakingen toe voegde. In het verslag van het bewapening»- bureau van de Ver. Stoten over het eer ste jaar sinds zijn oprichting wordt mee gedeeld, dat in het verloop van het jaat veertig milliard dollar aan bewapenings- doeleinden is uitgegeven. Slechts drie opvarenden van de „Hoed" gered. Naar de Britsche berichtendienst meldt, neemt men te Londen aan, dat slechts 3 van de 1341 opvarenden van den ver nietigden slagkruiser, „Hood", een officier en twee matrozen, gered zijn. De kolos was gedurenden den strijd zóó plotseling in de lucht gevlogen, dat de opvarenden, die niet onmiddellijk dood waren, nauwe lijks gelegenheid hadden om zich te red den. I Nieuw Zeelandsche premier zwaar gewend. De Nieuw Zeelandsch ministerpresident, die volgens -een bericht uit Cairo in Egypi- te vertoeft, is op een autorit van Alexan dria naar Caïro zwaar gewond. De motors van de auto ontplofte door tot dusver on bekende oorzaak, waarbij de premier, zijn secretaris en eenige hem begeleidende offi cieren zware verwondingen bekwamen. Amerikaansche steunpunten op Antigua. Keuter meldt, dat op Barbados door den gouverneur uit naam van den Engelschen koning en door den consul der Ver. Sta ten uit naam van de Amerikaansche re geering een overeenkomst is geteekend, volgens welke op Antigua (een der eilan den boven den wind in vVest-Indië), steun punten aan de Vereenigde Staten worden verpacht. in groote sorteering blijft Wij zijn van halt negen tot 6 uur geopend. Zaterdags tot 8 üur. Rotterdamschedljk 199 - Telef. 67550 De begane grond en eerste verdieping zijn dooi lage schotten verd.'O'd in een groot aantal hok jes, waartusscbcn de kellners door de stam gasten bij hun voornaam genoemd onafge broken af en aan gaan. De tweede verdieping is sedert onheuglrjke tijden gewijd aan koffie en het schaakspel en hier verzamelen zich dag aan dag de scherpzinnigste breinen en merkwaardigste gezichten om zich met het eerstgenoemde te vergiftigen en zich in het laatste te verdiepen. Intellecten, die tot won deren van neredeneerkunst in dit spel in staat zijn en daarin een ver vooruitzienden blik schij nen te nebben, kan men hier aantreffen, wan neer zij hun bestaan trachten to rekken door het aannemen van uitdagingen van verwaande amateurs fcgen een inzet van twt" en een halve shilling per spel. Jim en de heer Croft bereikten dit restau rant eenige minuten na hun ontmoeting, daar de laatste in die huurt goed bekend scheen te zrjn en allerlei nauwe steegjes wist, waardoor hij 3en afstand kon bekorten. De architect, die het interieur van het restau rant geconstrueerd heelt, heeft, zooals gezegd, de beneden- en eerste verdieping in een aantal vakken verdeeld, waarin juist vier personen met hun voedsel kunnen worden ondergebracht en door de beschikbare ruimte voor dit doel zoo klein mogelijk te maken, is het mogelijk in ieder vertrek een hoekje af te zonderen, waarin twee personen tegenover elkaar kun nen plaats nemen. Deze hokjes zijn zeer in trek bij gasten, die onder het eten ren zake lijk gesprek willen voeren, daar in het oor- verdoovend lawaai, dat er in dan middag heerscht, de bezitters van die tafeltjes hun meest persoonlijke en intieme aangelegenheden kunnen bespreken, zonder bevreesd ie hoeven zijn, dat hun gesprek zal worden afgeluisterd. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6