GROOTE BUIT OP KRETA Donderdag 5 Juni 1941 Het overlijden van ex-keizer Wilhelm II Tijd om te verduisteren Voeding in dezen tijd EERSTE BLAD 94ste jaargang BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 49300 (3 LIJNEN) No. 22798 POSTREKENING 5311 Indrukken van den terugtocht der Britsche troepen Aanstaand lagerhuisdebat over den terugtocht op Kreta Australische kruiser bij Kreta getroffen Duitsche luchtaanvallen Op Birmingham en Chatam Deelneming van den Führer Frankrijks koloniale rijk bedreigd Roosevelts problemen Koning Boris bij Hitier en Goering Het bezoek van Winant aan Washington Brand in autobusstation VANDAAG: 21.56 UUR MORGEN: 21.57 UUR Tentoonstelling in Den Haag Gunstige visscherij resultaten Deze courant venchijnt dadelijk», met u.tzooderme ran Zon- en Fee* t dag en. érft» per kwartaal f2,10; franco per post f2.60 Prns per week: 16 cta. Afzonderlijke nummer. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertenticn voor het eerstvolgend nummer moeten vMr elf nnr aan het Bureau bezorgd zyn» 't Zater dags vMx 9 nor. Een bepaald© plaats van aévertcntiên wordt niet gewaarborgd. Directie! Mr. H. A. M. Roelaats Hoofdredacteur: M. Staveuga, Schiedam COURANT rYij» der advertentica. van regel» 1.6(1 iedere regel meer f 0.31; in het Zaterdagnummer 15 regels f L85, ieder© regel meer 1 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten S ets.; Ejitkwi tun tics 35 ets. Taneven van «dvenentiCn J abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertenuEn opgenomen f 0.52 tjm 15 woorden f 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten li 2n tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd Zaterdags: Klein© Advertentiën f 1.03, mdien niet vóór Vrydagavond C uur bezorgd. Overal op Kreta bieden do wegen, -waar langs de Engelscben teruggetrokken zijn, naar van bevoegde zijde meegedeeld' wordt, een beeld van wanordelijke vlucht en geven zoo een indruk h'oe de Britten door de Duitsche Stuka's gegrepen endoor Duitsclje valscherm- en bergjagers uit hun stellingen verdreven werden. Halfvol eetge rei, kleedingstukken, a an te ekenhoekjes en brieven lagen in wanorde rondom en in een. greppel langs den weg lagen de uit gebrande overblijfselen van aulo's. Onover zienbaar was de buit aan oorlogsmateriaal, uitrustingsvoorwerpen, benzine en levens middelen voorraden. Hier en daar vielen geheele colonnes Engelsche auto's den Duitscben troepen in handen. Ook een groot aantal automatische wapens met geweldige voorraden munitie werd buitgemaakt. De buit van de Duitsche troepen op Kreta is aanzienlijk!. Volgens een voorloopige in spectie van het deels in den strijd verover de, deels door het Britsche bezettingscorps op de vlucht achtergelaten oorlogsmate riaal, bestaat de buit uit twintig pantser wagens, vijftig stukken geschut, aanzien-) lijke hoeveelheden munitie en talrijke auto's Onder de buitgemaakte stukken geschut bevonden zich twee batterijen hnstgeschut van zwaar kaliber. Bovendien zijn verschei dene groote opslagplaatsen met kleeding en levensmiddelen, die de Britsche troe pen op hun vlucht niet meer bónden ver nietigen, onbeschadigd in Duitsche handen gevallen. Het D.N.B. meldt nader: Nu de slagvelden op Kreta opgeruimd en de gevallen tegenstanders begraven zijn, kan het aantal dooden onder Engelsehen en Grieken op ongeveer 5000 geschat wor den. Het aantal gewonden is nog niet vast gesteld. In dit cijfer zijn niet do verlie zen begrepen, - die den Britsclien strijd krachten op den terugtocht overzee zijn toegebracht Het staat vast, dat die ver liezen tengevolge van de voortdurende aanvallen op talrijke transportschepen een veelvoud van de verliezen op Kreta be dragen. Naar de parlementaire redacteur van Reu-i ter meldt, dat het Lagerhuis in zijn vol gende verandering een debat over effen Britschen terugtocht op Kreta houden. Chur chill en Attlee zullen daaraan deelnemen. De redacteur meldt verder, dat de terug tocht „verschillende stroomingen" in de Britsche openbare meening heeft doen ont staan. Sommigen willen een „verkleind oor- logsfcabinet" en de onvoorwaardelijke ver wijdering mn alle ambtenaren, die getoond! hebben, niet „volkomen up to date" te zijn. Ongetwijfeld zal bij het debat verlangd wor-t den, dat het regeeringsapparaat en het froductiesysteem vereenvoudigd worden, ïooral zial men aandringen o|p invoering van den dienstplicht, „mobilisatie der in dustrie' en het ondergeschikt maken van alle andere aangelegenheden aan de be langen-der oorlogsproductie. Men zal den invoer van machines en nog eens machines vian overzee eisciien, zelfs al zou daardoor de aanvoer van levensmiddelen belemmerd worden. Er zullen voorts voorstellen gei daan worden voor een uitbreiding derTanti slbeneering, een strengere 'rantsoeneering en een energieke campagne voor de productie vgïi levensmiddelen in het eigen land. Een dienstplicht voor de arbeiders wordt door de arbeiderspartij afgewezen, alle par- ttjen Zijn echter van meening, dat een alge meens dienstplicht in de industrie op het oogenblik de beste maatregel is. Tenslotte verlangt een aantal afgevaardigden, dat de verschillende takken van de burgerlijke verdediging In een ministerie vereenrgd Worden. i „Langzaam maar zeker komt in Engeland1 een storm op na de nederlaag op Kreta", zoo schrijft Dinsdag de Londensche verte- enwoordiger van Nya Dagligt Allehanda. oor de eerste maal keert de critiek zich ook tegen Churchill. In het -bizonder - heeft een artikel van de Daily Mail opzien ge- haart, waarin gezegd avordt: „Churclifll wei gerde te gelooven, dat ergens in het moe derland ongerustheid heerschte wegens den terugtocht uit Griekenland. Misschien kan hij er van overtuigd' worden, dat het volk ernstig verontrust is over Kreta. Verande ringen zijn noodzakelijk en Churchill be hoort niet te dralen ze aan te brengen. Het lot van zijn xegeering kan zeer wel van een direct en krachtig ingrijpen afbangen". Zulke woorden heeft men in Landen niet gehoord' sedert Churchill de leiding over de regeering op zich genomen heeft, zoo merkt de Zweedsclie correspondent hier omtrent op. De News Chronicle noemt het absurd, het einde van Rasjid el Kailani in Irak een vergoeding voor Kreta te noe men. De militaire deskundige Liddellhart neemt deel aan de felle critiek met de veel zeggende en gelaten uitgesproken woorden: „Het Britsche hart is even goed als altijd, maar niet onze hoofden. Het is goed, wan neer het hart uit eikenhout is gesneden, het is echter niet goed, wanneer het hoofd van eikenhout is". Alle politieke bladen. Ioopen storm op de leiding. De nederlaag op Kreta wordt onverantwoordelijk ge noemd1. Eenige kranten zeggen, dat het het beste is maar in het geheel geen com mentaren over Kreta te schrijven. Ten aan zien van den terugtocht van Kreta is zwij gen beter dan woorden. Ongeduldig wagen de bladen, wanneer Engeland zal beginnen voor de overwinning te werken en wan neer, naar de D'aily Mail schrijft, het einde van de „meesterlijke terugtochten" is ge komen. Volgens een Reuterbericht uit Sydney heeft de Australische minister van marine, Hughes, gisteren medegedeeld, dat de Aus tralische kruiser Perth bij de gevechten om Kreta door een bom is getroffen. Vier opvarenden zijn om het leven gekomen, drie gewond De plaatsvervangende Nieuw Zecland- sche minister-president heeft medegedeell, dat na de ontruiming van Kreta nog niets bekend is over liet lot van 2800 Nieuw Zeelandsche soldaten. Bij de vorderende zuiveringsactie op Kreta zijn nog ruim 2000 Britten gevan gen genomen. Daarmede stijgt het tot dus ver gemelde totale aantal van 8000 op ruim 10.000 Britsche gevangenen. Formaties van het Duitsche luchtwap'en hebben vannacht belangrijke militaire doe len in de Midlands alsmede aan de Zuid en Zuidoostkust van Engeland met brisant- eu brandbommen bestookt. Het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor' de- binnenlaudsche veiligheid, hebben bekend gemaakt, dat de vijandelijke luchtstrijdkrachten in den af- geloiopen nacht groote en uitgebreide ac tiviteit boven Engeland ontplooid hebben. Er werden bommen geworpen in de Mid lands en het Zuidoosten. Voorts ook in hel Noordwesten, Oosten en het gebied van Londen. Er werd eenige schade aangericht. Vannacht hebben, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, aanvallen plaats ge vonden van het Duitsche luchtwapen op verschillende deelen der Midlands. Een reeks branden is*uitgebroken erf1 er werd schade aangericht. Ook in Londen is van nacht luchtalarm gemaakt. - Het D.N.B. meldt: In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn Birmingham "en Chatham bij goed zioht op den grond met Duitsche hommen van alle kalibers bestookt, toen het Duit sche luchtwapen'aanvallen deed op de Mid lands. Talrijke taanden in voor den oor log belangrijke bedrijven konden worden waargenomen. In den loop van gisteren werden overdag aanvallen gedaan door Duitsche gevechtsvliegtuigen. Op een vlieg veld aan de Engelsche Oostkust werd een vliegtuighangar verscheidene malen getrof fen. Na een voltreffer vloog een tankwagen in de lucht, terwijl op den grond staande vliegtuigen van het type Lockheed-Hudson door hommen en de boordwapens werden vernield. Een fataieksinslallatie in Noord- Sclielland werd verscheidene malen door bómmen van zwaar kaliber getroffen, waar door in een werkplaats verscheidene taan den ontstonden. De werkplaats stortte in. De Führer heeft de gemalin van ex- keizer Wilhelm II en den kroonprins tele grafisch zijn deelneming betuigd. Frankrijk is niet slechts in woord en geschrift, maar ook door handelingen in zijn koloniale rijk bedreigd. Deze opvatting uitte men gisteren te Berlijn onder verwij zing naar de kabinetszitting, die gister te Vichy is gehouden. £n dit verband herin nert men van Duitsch'e zijde aan de lucht bombardementen, die Frankrijk- steeds heeft moeten doorstaan, zooals eerst onlangs te Sfax. Op een vraag van buitenlandsdie journalisten werd gisteren in de Wilhelm- strasse verklaard, dat de bizondere gei machtigde voor Noord-Afrika waarschijnlijk! voldoende onderwerpen voor besprekingen te Vichy liad, want bij de vroegere anti- Fransche handelingen van Engeland komen nog de aanvallen in woord en geschrift, waarmee Londen Frankrijk heeft bestookt en blijft bestoken. Bovendien zijn van ze kere zijde begeerige blikken op Dakar ge worpen. Uit Vichy wordt gemeld: Generaal Weygand die aan den jongsten ministerraad heeft deelgenomen, heeft een uitvoerig verslag uitgebracht over den toe stand in Afrika. In het bizonder, zoo ver klaart men in Fransche politieke kringen, zon hij tijdens Zijn onderhoud met den maarschalk en admiraal Dar! an, geraad pleegd zijn over den toestand in Syne. Van Fransche zijde, zoo wordt verklaard, bereidt men zich wat Syrië betreft, op alle eventualiteiten voor, nu de Engelscben hun luchtaanvallen op Syrfccbe steden en vliegvelden onverstoorbaar voortzetten en bovendien in een berichtencainpagne over Syrië klaarblijkelijk een voorwendsel zoe ken om een eventueele operatie toetSyrië te ondernemen. t- Het D.N.B. meldt uit Washington: De steeds welingelichte commentaarschrij vers Alsop en Kinlner, oonslatecien in de Washington Post, dat Roosevelt voor twee problemen staat, in de eerste plaats beseft liij volkomen hij heeft dat onlangs ook openlijk tot. zijn naaste medewerkers ge zegd dat Duilschland zonder Amerikaan- sohe interventie niet overwonnen kauwor den. Dat deze interventie zeer spoedig moet komen, wordt hem met aandrang voorge houden door zijn medewerkers, door de Britsdie regeering en nu ook door zijn ambassadeur te Londen, Winant. In de twee de plaats voelt Roosevelt, dat het Aineri- koansclie volk nog niet eendrachtig voor stander van deelneming aan den oorlog is en dal hij zijn beloften, afgelegd gedui rende de verkiezingscampagne, niet kan verloochenen. Bovendien mag hij geen on middellijke oorlogsdaad ondernemen zon der overleg met het parlement. Volgens Roosevelts meening, aldus Alsop en Kinkier is een „Duitsoh incident" de eenige uitweg uit dit diiemmar. Hij hoopt nu, door den patrouilledienst de Ameri kaansche vloot Dnitscliland tot het eerste schot te kunnen tarten. Naar men te Weenen verneemt, heeft ko ning Boris van Bulgarije tijdens zijn parti culier verblijf in Duilschland in aansluiting aan een bezoek aan zijn vader, die, zooalsi bekend, een dezer dagen op zijn landgoed in Slowakije zijn naamdag lieeft gevierd, gisteren een bezoek gebracht aan Weenen. Naar men van particuliere zijde hier over nog verneemt, heeft koning Boris ook aan den Führer en rijksmaarschalk Goering een bezoek gebracht. De thans in de Vereen igde Staten ver toevende ambassadeur te Londen, Winant, heeft, naar de „Associated Press" van be voegde zijde verneemt, een volledig rapport over de Engelsche oorlogservaringen voor de Amerikaansche regeering meegebracht, in het rapport zouden, niet alleen mili taire, doch ook kwesties van het oedrijfs- leven, de voeding en de stemming onder het volk behandeld worden. In de persconferentie lieeft staatssecre taris Huil medegedeeld, dat ook hij een langdurig onderhoud heeft gehad' met Wi nant en wel over den militairen toestand en „de daaruit voortvloeiende internatio nale gevaren voor de Ver. Staten". De „New York World Telegram" is van meening, dat de Amerikaansche ambassa deur in Londen, Winant, buitengewoon ernstige berichten heeft meegebracht, die „bijna op een uiterste cruis zouden wij zen". Er is reden om aan te nemen, dal Churchill nan Roosevelt heeft medege deeld, dat Engeland alleen met eens tot het volgend jaar stand kan houden. Wi nant brengt het S.O.S.-sein van Engeland over. Vele neutrale waarnemers zijn van meening, dat zonder een gewapende Ame rikaansehe hulp Engeland tot een of ande ren vorm van een vrede door onderhan delingen zou kunnen worden gebracht. Roo sevelt is in een moeilijke positie, want de Ver. Staten zijn nog minder voor den oorlog vooibereid dan Engeland en Frank rijk dit waren. De Amerikaansche vloot is weliswaar voor oen oorlog op één oceaar gereed, maar niet voor een oor log op twee oceanen. tn het nieuwe station van de Drent- sciie onderneming te Meppol, dat in Juni van liet vorige jaar in gebruik werd ge nomen, is gisteren een felle brand uitge broken. In de revisie-werkplaats was men bezig van een autobus olie af te lap pen, terwijl er tevens met een lasch-appa- raat werd gewerkt. De olie vatte daardoor vlam, waarna de autobus in brand vloog. De revisie-werkplaats en 2 zich daarin be vindende autobussen werden beschadigd en alle ruiten vernield, terwijl "ti gedeelte der kantoorvertrekken waterschade opliep De inventaris van kantoren, wachtlokaal en dienstwoning kon in veiligheid gebracht worden Het blusschings- en reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door sterke rookontwikke ling Verzekering dekt de schade. ZONSOPGANG MORGEN S.20 UUR De vroege aardbeien brengen, als elk jaar, meer op dan tijdens de groote campagne, welke men over 14 dagen verwacht. Men is thans bezig met de pluk van de aardbeien uit de bakken. De pluk in het centrum -.der aardbeienteelt Beverwijk, (Polygoon). Vandaag is in Den Haag de tentoon stelling „Voeding in dezen tijd" geopend, welke vanwege het rijksbureau voor de voedselvoorziening in de toonzaal van bet gemeente'ijk gasbedrijf aan de Groenmarkt tot en met Zondag a.s. wordt gehouden. Het doel van deze expositie, waarvan de technische inrichting op smaakvolle wijze is verzorgd door mej. E. Mesdag, directrice van een huishoudschool in Den Ilaag, -is in de eerste plaats de waarde duidelijk te maken van de voornaamste voedings middelen, waaruit de maaltijden nu worden samengesteld en een zuiveren indruk te geven wat thans hiermede te bereiken is. De voornaamste plaatsen hierbij zijn in geruimd voor bet broodgraan, de aard appelen en de groenten. Wat bet brood betreft, wordt inzonder heid de aandacht op de waarde van bruin- brood en roggebrood gevestigd en op de producten, welke men onder de gegeven omstandigheden bij het brood kan gebrui ken. Een andere afdeeling vraagt aandacht voor de dranken, welke ter vervanging van koffie en thee tn aanmerking ko men. In dit verband wordt het publiek! ten aanzien van vruchtensap en kruiden, voorgelicht. Dan volgt de afdeeling, gewijd aan de voeding met aardappelen, onder normale omstandigheden na het brood het voor naamste voedingsmiddel, vooral in het ar beidersgezin De bezoekers worden op do vciordeelen van het koken in de schil altent gemaakt. Een belangrijke plaats nemen de groen ten in, waarvan, in den loop van bet jaar, een groote verscheidenheid voor do verbruikers beschikbaar is en welke op verscheidene manieren kunnen worden tod- bereid. In een kleinere stand wordt men er op merkzaam op gemaakt, dat onder meer gaars naleu en mosselen liet vleescih' kunnen vervangen. Elders leert men, dat men goed, zal doen bet melkrantsoen aan te vullen met karnemelk en tapfemelk voor zoover beschikbaar of taptemelkpoeder en het kaasrantsoen met kwark, yorghurt en liangi op. Op zeven gedekte tafels zijn de maaltijft den aangericht, welke op de zeven dagen van een week voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen kunnen worden bei reid van grondstoffen, welkte thans verkrijgi baar zijn. Bij de keuze en de samenstelling van deze gerechten is het gebruik van surrogaten zooveel mogelijk vermeden. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor! de wenschelijkkeid van liet zelf kweeken, al is het slechts alleen van wat tuinkruiden De regeling van de voedselvoorziening van mensch en dier door de overheid, wordt langs de wanden van de expositie in beeld gebracht. Van de belangrijke rol van het centraal distributiekantoor, dat voor een verdeeling van de beschikbare levensmiddelen ovec de consumenten zorgt, krijgt men even-t eens een idee. I Niet alleen de sociaal-economische, maar, ook de hygiënische belangen van ons volk! behartigt de overheid, gelijk op deze expon sitie wordt gedemonstreerd. i Ook is een apart vak gewijd aan de ccn-t trale keukens, dat een beeld geeft van de; verspreiding over het geheele land. 1 De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij, dr. H. ML Hirschfeld, heeft bij de opening van-do expositie heden een rede uitgesproken. Voorts werd het woord gevoerd door ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, dr. C. var: den Berg, directeur-generaal van de volksgezondheid, en mej.-C. Mesdag, directrice van de huis houdschool.- - - De huidige resultaten der zeevisscherij zijn over het algemeen zeer lievredigend te noemen. De vraag naar visch blijft groot. De visschers maken uitstekende prij zen voor htm zeebanket, dat nog steeds zonder bon verkocht kan worden. De om zet aan den rijksvischafslag te IJmuiden ovpr de afgeioopen maand heeft een be drag bereikt van bijna f 600.003, hetgeen ruitn bet drievoudige is van den omzet in Mei 1940. i Thans wordt de visscherij uitsluitend beoefend door kustvisschrrsvaartuigen, die dicht onder de kust blijven vissehen. Wel iswaar zijn de aangevoerde visch soorten niet groot van stuk, doch daar de kust- treilers, loggers en kotters na enkele dagen vissehen weer aan de markt zijn, is de doorsnee kwaliteit der aangevoerde viscli uitstekend te noemen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1