ONDERNEMER EN ARBEIDER NIEUWE DISTRIBUTIEBONNEN Vrijdag 6 Juni 1941 Tijd om te verduisteren 94ste Jaargang No. 22799 „De arbeider is kameraad van den werkgever" Rede van dr. Böhmcker Amerikaansche waar schuwing aan Vichy Politieke activiteit te Vichy Overnachten in schepen is mogelijk leder schip kan woonschip zijn Verwijdering uit het verboden bied STADSNIEUWS Wat is een woonschip.? Bardossy uit Rome vertrokken VANDAAG: 21.57 UUR MORGEN: 21.58 UUR De situatie in het Nabije Oosten Zwemonderwijs Voor de hoogste klassen der lagere scholen Tien milliard voor het Amerikaansche leger Bizondere conferentie in Tokio Twee jaar voor 15 konijnen Concert op de Polyantha Roode Kruis Transportcolonne Dcto courant vcrachynl dagelijks, niet uitzondering von Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.10, franco per post f 2.60 Prijs per week: 16 cU. - Afzonderlijke nummers 5 Abonnementen worden dagelijks aangenomen ^vSvertentifcn voor het eerstvolgend nummer moeten vödr elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 'e Zater- 4^s rfÓÓr 9 uur. Een bepaalde plaats van advertcntiEn wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stnvenga, Schiedam EERSTE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prys der ndvertcntitn. um 1—-5 regel* 1.60 tedere regel meer i 0.31; in het Zaterdugnummer 15 regels t 1.85, iedere regel meer t 0,40 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets,; Eostkwitanties 15 ets. Taneven van ndvcrtenUfi» ij abonnement zijn aan bet Barcan verkrijgbaar. Dagelijks «orden tegen vooruitbetaling Kleine Ad\crtenticn opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden 1 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags' Kleine AdvertcntiEn tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd Zaterdags* Kleine AdvertentiCn t 1.03. indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Op uilnoodiging van het N.V.V., district Amsterdam, waren gisteren eenige honder den werkgevers en bedrijfsleiders te/amen gekomen in het American Hotel. De heer J. P. van Kampen, organisatie leider van het N.V.V., heette alien wel kom en gaf het woord aan den gevolmach tigde voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker. Deze wees er in een kort overzicht van de sociale toestanden in de eerste tien tallen jaren dezer eeuw op, dat het pa rool van dien tijd was: onbeperkte vrij heid van liet individu. Ook de werkne mers waxen vrij hun eigen belangen te be hartigen. Men geloofde, dat de tegenstrij dige belangen van werknemer en werkge ver in het spel der vrije krachten zoo lang op elkaar zouden hotsen, tot ten slotte vanzelf het verstand tot overeen stemming zou leiden. De ondernemer had er groot belang bij, do loomen der arbei ders zoo laag mogelijk te houden, in ver band met de concurrentie; de arbeider echter trachtte zijn loonstandaard steeds te verbeteren. De organisaties, welke aan weerszijden ontstonden, waren strijdorgani saties, met het doel, de tegenpartij te over winnen. Het talrijke aanbod van werkkrach ten drukte daarbij de loonen en de arbei ders werden begrijpelijkerwijze steeds on tevredener. Ook tusschen de producenten onderling werd strijd gevoerd; de kapitaalkrachtige ondernemer ontzag" zich zelfs niet te ver- koopen onder den productieprijs, om zijn kapitaalzwakkeren concurrent te overwin nen. Het steeds schommelende prijspeil, dat een gevolg van al dezen strijd was, had een ongunstigen invloed niet alleen op het bestaan der arbeiders, maar ook op dat van het gebeele volk. Ook de poli tiek: werd tot middel in dezen strijd, doch de staat werd hoe langer hoe minder ge schikt om een oplossing voor deze moei lijkheden te geven. Zóó was het in 1933 in Duilscbland, zóó was het ook overal elders in Europa. f Het groote aantal werkloozen, dat Ne derland in 1937 en later bezat, was het resultaat van dit „spel der vrije krach ten". De middelen van de 19e eeuw bren gen geen oplossing voor de tegenwoor dige politieke problemen. Algemeen is men tot de erkenning gekomen, dat de eenling niets beleekent, de ontvouwing van de persoonlijkheid mag nimmer doe! zijn, doch slechts middel om de persoon lijkheid van het volk op te heffen. De verandering van het individu in het lid' van de volksgemeenschap voert tot een andere sociale ordening. De hoogste ont wikkeling van het menschel!)kunnen is De Ncdcilamlsehe zwemsters Alie Stijl m Jopic Waalbcrg vertrokken onder lei ding van mevr. De Dood—Koenen naar Denemarken, waar zij aan wedstrijden znl- Jjwi deelnemen. Van !>o uar beneden: mevr. De Dood- Koenen, An Stijl en .Topie Waallierg. (Polvgoon) in deze gemeenschap niet alleen volkomen geoorloofd, doch bizonder wenschelijk, niet ten nutte van den eenling, maar ten dien ste van het geheele volk. Deze nieuwe sociale en economische ordening schenkt nieuwe waarden aan het economische leven. De ondernemer most zijn bedrijf zoo leiden, dat het re sultaat aan het geheele volk ten goede komt. De arbeider is niet meer de nuch tere productie-factor, maar onderdeel van de volksgemeenschap. Ieder heeft recht op arbeid en de staat is verplicht een ieder werkgelegenheid te verschaffen. Bei den werkgever en werknemer be hoor en tot het zelfde volk, beiden heb ben hun plicht tegenover de gemeen schap. Gemecnschapsniensch. De klassen- en loonstrijd was niet in overeensterhmïng met de belangen van den staat. Thans is de arbei der niet meer een uitbuitingsobject, maar gemeenschapsmenseh, kameraad van den werkgever, wien het geluk van zijn arbeider ter harte moet gaan. Vervolgens een beknopte uiteenzetting gevende van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V., wees dr. Böhmcker er op, dat deze organisatie geenszins in strijd is met den Neder- landschen aard, evenmin als „Kraft dureh Freude" strijdig zou zijn met het Duit- sehe wezen, hoewel deze geïnspireerd werd door de reeds eerder bestaande overeen komstige Italïaansche organisatie. Het streven, de vreugde in den arbeid te bevorderen, aldus besloot spr., betee- kent zijn volk dienen. Na senator dr. Böhmcker, voerde de com missaris van bet N.V.V. nog het woord en spoorde de werkgevers en bedrijfsleiders aan verbeteringen in bun bedrijven aan te brengen, welke zullen voeren tot een betere samenwerking tusschen ondernemer en arbeider. Du klassenstrijd moet worden opgeheven; wij moeten komen tot samen werking tusschen alle scheppende men- sohen in één arbeidsgemeenschap ten bate van het geheele Nederlandsche volk. In die gemeenschap moeten wij de oplossing vinden van het sociale vraagstuk. De arbei der vraagt erkennning van en waardeering voor zijn arbeid en de ideöele zijde van deze erkenning is nog belangrijker dan de materiéele. Niet maar steeds van bo\en af moet het noodig zijn door wetten dit al les te regelen, maar in groeiend ouder ling overleg moet zulks lot stand komen. „Vreugde en Arbeid "wil niet alleen den mensch afleiding bezorgen, doch méér. Die werker moet inzien, dat de arbeid niet is een vloek en een last, maar een vreugde. Deze opvatting kermt reeds in ons Neder landsche volk naar voren, dat steeds een groote liefde voor den arbeid heeft ge toond. Spr. wekte de werkgevers op „Vreug de en Arbeid" te steunen en mede te werken aan deze schoone taak, waardoor ook het arbeidsvermogen wordt verhoogd en hei belang van de ondernemingen, zoo wel als van de geheele volksgemeenschap wordt gediend. In een lange formeele veiklaring heeft staatssecretaris Huil de Vichy-regeermg de waarschuwing gegeven geenerlei beslissin gen te nemen, die tegen Engeland gericht zouden zijn. iHull duidde daarbij de mo gelijkheid aan van een verbreken der di plomatieke betrekkingen en 'volledige be vriezing der Fransclie saldi in de Ver- eenïgde Stalen, ingeval het verdere on derzoek de juistheid mocht bevestigen van de voorloopige berichten betreffende een actieve samenwerking van Vichy met Ber lijn. (Het bleef onduidelijk, otf Hull met deze voorloopige berichten zekere door de Engelscho propaganda verspreide en door Vichy reeds verscheidene malen tegenge sproken tendentieuze beweringen "bedoelde. De hooge commissaris en gouverneur- generaal van Frauseh-VVest Afrika, die te Dakar zetelt, is te Vichy aangekomen. Jn Fransclie politieke kringen brengt men zijn aanwezigheid, evenals die van gene raal Weygand, in verband met de bespre kingen, die thans door de regeering wor den gevoerd, doch waaromtrent hel diepste stilzwijgen wordt bewaard. Ondanks de reeds eerder verstrekte na dere toelichting, blijkt er nog steeds mis verstand te bestaan omtrent de uitlegging de verordening van den rijkscommis saris, houdende bizondere maatregelen voor de kustverdediging. Op veizoek van den A N.W.B. is bcdon ter persconferentie op nieuw uiteengezet, hoe de veroulening op de meest omstreden punten moet worden opgevat. Ofschoon de termijn binnen welken de pleziervaartuigen uit het verboden gebied moeten worden verwijderd, op 8 Juni af loopt, behoeven de houders jvan vaartui gen, die zich nog in dat gebied bevin den, zich geen zorgen te maken. Een ieder kan een aanvrage om dispensatie in dienen bij den Marinebefehlshaber, Wage- naarweg Q, te Den Haag. Gedurende den tijd, die verloopt tusschen het indienen van dit verzoek en de beslissing daarop, mo gen de betrokken vaartuigen' in het ver boden gebied blijven liggen. Wprdt op dezo aanvrage afwijzend beschikt, dan zal ruim schoots gelegenheid worden gegeven om het vaartuig uit het verboden gebied te verwijderen De eischen, waaraan vaartuig J en ligplaats moeten voldoen om voor ont heffing van de verbodsbepalingen in aan merking te komen, zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopig diene men dus de aanvrage in, echter steeds door bemiddeling van den A.NAI.B. of de walersporlvoreeniging, waarvar men lid is, of door tusschenlcomst van de werf, jacht haven of andere bergplaats, waar het vaartuig ligt. Verzoeken van; particuliere personen kunnen niet in behandeling wor den genomen. Varen in het verboden ge bied, ook met het doei de boot te ver haten, blijft hangende het dispensaliever- zoefej verboden. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en vissclierij deelt mede, dat de volgende bonnen zijn aange wezen voor bet 'koopen der daarbij ver melde rantsoenen. Brood en gebak Bon „22" van de broodkaart: 9 tot en met 22 Juni, 200 gram brood of twee rant soenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram, biscuits en "wafels 90 gram, speculaas ITO gram, andere koek jes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid .omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt.' Aardappelen Bon „05" van de aardappelenkaart: 9 tot en met 15 Juni, iVr K.G, per bon. Eieren Bon „53" en „88" van de „bonkaart algemeen": 9 Juni tot en met 15 Juni, èen Woonschepen in den zin der Duilsche verordeningen zijn vaartuigen, die: le. Een gesloten ruimte hebben, welke als woning dient of kan. dienen. 2e. Een vaste ligplaats hebben aan den oever en daaraan bevestigd zijn. 3e. Voorzien zijn van een opschrift, dat tegen weersinvloeden bestand is en dat den naam van bot schip en dien van den eigenaar, respectievelijk bewoner draagt alsmede diens adres. 4e. Schepen, waarvan de eigen stuw kracht is weggenomen door verwijdering van een vitaal deel van den motor, respec tievelijk van do z.eiltakelage en inlevering daarvan hij de politie. Men moet in liet bezit zijn van een ont- vangslbewijs van de politie, waaruit blijkt welke onderdeelen zijn ingeleverd. Vaartuigen, die aan de vier genoemde voorwaarden voldoen, gelden dus ais woon schepen en mogen in het verboden gebied blijven liggen. Hieruit volgt tevens, dat men in deze schepen, zoowel in het verboden als het vrije gebied, ook mag overnachten. Men mag zich tusschen 12 en 4 uur echter niet builen de gesloten ruimte hegeven. Nogmaals is nadrukkelijk verklaard, dat het geheele gebied van alle in de verorde ning genoemde gemeenten buiten het ver boden gebied valt. Plaatselijke autoriteiten hebben zich dus te houden aan de hun bekende gemeentegrenzen. 5 De flongaarsche minister-president, Bar dossy, is gisteravond van bet station Os- tiense uit Rome vertrokken. Eenige minu ten voor dien tijd was hij in gezelschap van graaf Cia.no op het station aangeko men, na de cerecompagnie te hebben ge ïnspecteerd, terwijl de Hongaarsebo en Ita- Jiaansche volksliederen weiden gespeeld. Bardossy nam afscheid van de Italiaansche ministers, de hem uitgeleide waren komen doen en van de diplomatieke vertegenwoor digers der landen van het driemogendhe- denpact. Het afscheid van graaf Ciano was uilerst hartelijk. ZONSOPGANG HORGEN: S.20 UUR Een in Damascus aangekomen Iraksche afgevaardigde meldt, dat de Engelsche aan val op Bagdad, die tot de overgave leid de, uitgevoerd is door tweehonderd Bril - sche tanks, waartegenover de Iraksche troepen geen gelijkwaardige wapens konden plaatsen. Men schat de Iraksche verliezen Suiker Lm „42" van de „bonkaart algemeen": 9 Juni tot en mei 6 Juli, 1 K.G. suiker per bon. Vleesch en vleeschwaren Bon „18 vleesch" van de vleestlifcaoid: 8 Juni tot en met 15 Juni, per Iwec bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen ot éen rantsoen vleeschw aren. Bon „IS worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 8 Juni tot en met 15 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleesch waren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-), rund-, kalfs paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte wore'soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongenworst en nterbrood, 150 gnm voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegre pen. De bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende dislnbutieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaande© Zaterdag worden gebruikt. Melk Bon „20" van de melkkaart: 9 Juni tot en met 15 Juni, l"/i liter per bon. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming heeft aan de gemeentebe sturen de volgende circulaire gezonden be treffende het zwemonderwijs: „In een land als het onze, moet iedereen kunnen zwemmen. Zou deze stelling reeds voldoende zijn om het zwemmen voor ieder Nederlandsch schoolland verplicht te stef- len, uit meer dart een ander motief blijkt de wenschelijklieid van liet beoefenen der op omstreeks 5000 d-ood-en, aangezien de Engelsclien geen, gevangenen maaklen, j zwemkunst. Ik denk aan de groote hygiëni-, maar meedoogenloos alles neerschoten. Ge zien dezen toestand, zou de voortzetting van den strijd nuüelooze offers hebben geeischt. De baat tegen Groot Bnttannië zoo verklaarde de afgevaardigde is tegenwoordig in frak gro-oter dan ooit. in politieke kringen te Berlijn, aldua meldt het A.N.P., betwijfelt men, dat tus schen de Engc-Ischen en het Iraksche volk eensgezindheid beslaat. Men verwijst daar voor naar me-.ledoehngen van gevluchte Iraksche afgevaardigden, dat de Engelsclien, na'111111 "satellieten te Bagdad aan het be wind le hebben geholpen, thans een lieer- schappij van arrestaties en dwangmaatrege len helden ingevoerd. Te Berlijn wijst men vooral op de Iraksche uitspraak, dat de Engelse! en in Irak geen gevangenen ma ken. De staat van beleg duurt te Bagdad voort De autoriteiten oefenen sirenge cen suur op de pers. De hoofdstraten worden door militairen bewaakt. De Engelsclien laten thans aan Je Syrisch-Transjoidaan- sche grens loopgraven aanleggen. Aanzien lijke Engelsche si rijd krachten zouden in do nabijheid van Mafrak geroncenheerd zijn. De financieele commissie van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden heeft de begrooting van het Amerikaansche leger ten bedrage van tien milliard dollar aan genomen. De commissie verklaarde, dat dit bedrag waarschijnlijk niet voldoende zal zijn voor de voorgenomen maatregelen. Domei meldt, dat in de ambtswoning van «len Japan sclien minister-president, prins Konoje, hedenochtend een bizondere conferentie gehouden is tusschen de re- geerïng en de leiding van leger en vloot. In deze bespreking, die meer dan een uur geduurd heeft, zijn verschillende vraagstuk ken behandeld, waarvoor Japan zich op het oogenblik geplaatst ziet. In hooger beroep had zich voor het gerechishof te 's-Hertogenbosch te verant woorden de mijnwerker J. J. B. uit Kerk- rade, die in deze gemeente in October van het vorige jaar elf konijnen had gesto len en in dezelfde maand tc Ejjgelshoven nog eens vier, Deswege heeft de rechtbank te Maas tricht hem gestiwft met en gevangenis straf van twee jaren. In appèl is» voor het Bossche hof de zelfde siraf geeischt. sche waaide van de alzijdige zwembewe ging, de heilzame werking van zon en water op bet menschelijk lichaam, verder aan het versterken van karaktereigenschap1! pen als zelfvertrouwen wilskracht, reinheids gevoel en saamhoorigheid. liet zou mij niet. moeilijk vallen nog meer motieven len gunste van het zwemmen aan to voeren. Indien het dan ook praclisch uit-j voerbaar zou zijn om het zwemmen voor de leerlingen der lagere scholen verplicht voor te schrijven, zou ik daartoe tersfond over gaan. Echter ontbreekt deze mogelijkheid o.m. door gebrek aan voldoende zweragele- genheden. Niettemin is met de beslaande gelegenheden meer te bereiken, dan er thans mede wordt bereikt. In vele gevallen is het mogelijk thans reeds met het geven van zwemonderwijs in de hoogere leerja ren (zesde en hoogere) van de lagere school een aanvang te maken. Het zwem: men behoort als een onderdeel van het vak lichamelijke oefening te worden aangemerkt en Lan in klassikaal verband worden be oefend. Ik zo'u bet op prijs stellen, indien uw college deze aangelegenheid met voortva rendheid ter hand ,zou willen nemen. Ik verzoek uw college daarbij contact te zoe ken met de in uw gemeente gevestigde bi zondere scholen en de besturen van de semi-gemeentelïjhe en particuliere zuemge- Icgenheden, opdat een zoo ruim mogelijke samenwerking worde verkregen. Eveneens is bij de uitvoering van bovenbedoeld over leg noodzakelijk met den inspecteur voor de lichamelijke opvoeding en een inspec teur van het lager onderwijs in uw* (hoofd)-, inspectie. Indien tengevolge van het ontbreken van voldoende zwemgelegenheden in uw ge meente het beoefenen van de zwemkunst niet aanstonds mogelijk is, zal ik het op prijs stellen, indien naar een spoedige op lossing van dit vraagstuk wordt ge/ocht, opdat in de toekomst ook in uw gemeente het zwemonderwijs behoorlijk kan worden onderwezen". Zondagmiddag van 35 uur zal hef Schiedamsch Salonorkest,'onder leiding van Louis van der Haist, op liet terras bij de theeschenken], op terrein I van Polyan tha, een concert geven. Pt- veiligheidsdienst) di.e leden van de Roode Kruis Tiansportcolonne hebben in gesteld bij de Oranje- en Koemmldbrug, om cveniueele drenkelingen' te helpen, is voorloopig opgeheveen, nu het V avonds zoo lang lïcliL blijft. Als het weer vroeger donker wordt zal overwogen worden of het zin heeft den dienst te herstellen. (Vervolg rubriek Stadsnieuws png 2).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1