Laatste Nieuws 'ELKE BONNEN kan ik thans gebruiken? (hoi dn 3eu!vruchten en Grutterswaren Luchtaanvallen! Vrijdag 6 juni 1941 Luchtaanval op Gibraltar Europeesch-Afrikaan- sche autarkie Bezoek van Molotof aan Tokio? Bevredigend antwoord van Batavia aan Tokio? Gemengd Wauws Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHÈEDAMSCHE COURANT Aanvalspoging bij Solloem verijdeld Onderwerp der jongste Brenner- conferentie Roosevelts opvattingen over „de vrijheid der zeeën" Amerika en de hulp aan Engeland Verbitterde gevechten bij Mossoe! Vijf inbrekers te Arnhem gearresteerd twee én bloemkool groenten BEURS VAN AMSTEStDAM V, Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs Italfaansch weermachtsberlcht Rome, G Juni (Stefani). In zijn. weer- maclitsbericht no. SGI, maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Gedurende den nacht van 6 Juni heeft de ItaJiaansche luchtmacht de vesting Gi braltar, alsmede de vliegvelden van Ila- lifar en Micabba, op het eiland Malta, ge bombardeerd. Een Italiaansche torpedo- boot in liet centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee, beeft een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Gedurende den nacht van 5 Juni hebben vij'andelijk© vlieg tuigen bommen laten vallen op het eiland Ithodus In den Dodekanesus. fn Noord-Afrika werd aan het front van Solloem een vijandelijke aanvalspoging ver ijdeld. Onze hi zonder actieve artillerie heeft schepen, welk'' in de haven van To- broek gemeerd agen, gebombardeerd. Lucbtformaties bestookten opnieuw de verdedigingswerken van Tobroek met bom men. Een Hurricane machine werd door onze jagers neergehaald. Vijandelijke vlieg tuigen lieten bommen vallen op Benghasi en Bcrna. In het gebied van Bardia heeft men een groep Engelsche soldaten onder bevel van een officier gevangen genomen, die met een motorboot van liet eiland Kreta gevlucht waren. In Oost-Afrika bombardeerde de vijande lijko artillerie intensief, maar met gering resultaat, onze stellingen langs de rivier Orao in den sector Abalti (Galla en Sida- mo). Berlijn, 6 Juni. (A.N.P.). De Associated Press meldt uit Vichy, dat bij de ontmoe ting tusschen Hitler en Mussolini aan den Brenner, de vorming van een „Europeesch- Afrikaansche autarkie" met uitsluiting van Engeland als volgende fase van den oorlog besproken is. Ten aanzien van dit plan schrijft het persbureau Telemondial: Frankrijk, dat zich duidelijk voor een Europeosche politiek heeft uitgesproken, kan op grond van zijn positie in Afrika een belangrijke rol in deze organisatie spelen. Europeesch-Afrikaansclie autarkie behoeft niet te beteekenen de afzondering van deze beide continenten, daar liet ver keer tusschen de staten onderling voor elk zijn nut oplevert. Voor het oogenblik even-t wel moet Europa iu zich zelf autarkisch zijn. J De „Motsji Sjimboen" meent te kunnen aankondigen dat Molotof nog in den loop van den zomer een bezoek aan Tokio zal brengen, waarbij een verdere uibreiding van de Japansch-Russische betrekkingen verwacht kan worden^ Het D.NB. meldt uit Tokio: Volgens een bericht van het blad „To kio Asahi Sjimboen" uit Batavia, zou de woordvoerder van de Nederlandsclie delega tie voor de handelsbesprekingen met Japan verklaard hebben, dat het antwoord van Ncderlandsch-Indië ieder oogenblik ver wacht kan worden en dat het Japan on getwijfeld tevreden zal stellen. Brussel, 6 Juni. (A.N.P.). Het Laatste Nieuws publiceert een uitvoerig artikel over Roosevelts opvatting van de „vrijheid der zeeën". Het artikel wijst cropi, dat Roose velt dit beginsel uitsluitend ten gunste van Engeland toepast, dat deze vrijheid door een deloyale eoonomischen oorlog gekneveld heeft. Voor Roosevelt schijnt de vrijlieid der zeeën daarin te bestaan, een onbeperkten wapenhandel tusschen de Vereenigde Staten en Engeland te voeren. De ware beteefcenis van dit beginsel ligt echter hierin, dat het iedereen is toegestaan, de zeeën te gebrui ken voor de handliaving van een vrijen internationalen handel. Het heeft geen zin dit beginsel uit te roepen, wanneer niet te vens wordt vastgehouden aan de vrijheid in de handelsbetrekkingen der landen onder elkaar. Het blad wijst er vervolgens op, dat de neutrale landen vooral in oorlogstijd de mogelijkheid moesten bezitten, hun koop- vaardijscheepvaart onbelemmerd te kunnen gebruiken, om de voedselvoorziening van bevolking te garandeeren. Het blad be- i,u het artikel aldus: Engeland, de z.g.n. voorvechter van. de „vrijheid der zeeën", heeft met zijn blokkade het volkenrecht een nieuwen slag toegebracht en zijn hon- gerpolitiek uitgebreid tot landen welke het tevoren hij den oorlog betrokken had. Voor W vrijheidsstrijders werpt Roosevelt zich thans als verdediger op. New York, G Juni. (D.N.B.). De „New York World Telegram" meldt uit Washing ton, dat de zoo juist uit Londen terug gekeerde 'waarnemers de AmeriKaansche hulp aan Engeland niet voldoende ach ten. Er heerscht een groot verschil van meening over de vraag, of Roosevelt op het oogenblik bereid is te vechten. De pre sident wordt klaarblijkelijk beïnvloed door het feit, dat de Vereenigde Staten voor een Europeeschen oorlog, laat staan voor een oc-rlog op twee oceanen, niet bewapend zrjn eu voor 1943 of 1945 niet voor den strijd gereed zuilen zijn. Militaire deskundigen van Amerika zijn vclgens dezeifde bron van meening, dat zelfs, „wanneer de Vereenigde Staten thans aan den oorlog zouden gaan deelnemen, het jjritsche empire niet gered kan wor den" De openbare meening en het Ame rikaansche Congres zijn voor bet grootste deel tegen een deelneming aan den oor log, tenminste op dit oogenblik. Toch wordt van Engelsche zijde en door zijn militaire raadgevers op Roosevelt een sterken druk uitgeoefend. Vichy, 6 Juni. (D.N.B.). Over den toe stand in Irak zijn hier via Beiroet berich ten ontvangen, waarin verklaard wordt, dat bij Mossoe] op het oogenblik verbitter de gevechten aan den gang zijn. Bizonder- heden zijn echter niet bekend. De huidige Iraksche regeering heeft alle officieren, die aan de vijandelijkheden blij ven deelnemen, met onmiddellijk ontslag gedreigd. Verder wordt bekend, dat het militaire gerechtshof te Bagdad vele leden van de jeugdorganisatie „Toetoewa" tot zware ge vangenisstraffen heeft veroordeeld. De groot-moefti van Jeruzalem, Hoessein, be vindt zich met zijn geze!schrap, in tegenstel ling tot de anders luidende beweringen, nog steeds in Irak. Razzia tegen de Joden in de Blvièra. Vichy, 6 Juni. (D.N.B.) De l'ransclic politie heeft aan de geheele Rivièra, voorat m de departementen Alpas Maritimes, Var en Boudies du Rhone een grootscheepsche razzia tegen de talrijke daar wonende Joden uitgevoerd. Vier en zeventig huilenlandsche Joden werden naar een concentratiekamp overgebracht. Aan vierhonderd andere Jo den is e^n gedwongen verblijfplaats aange wezen. Bovendien zullen talrijke Jolen, we gens sluikhandel gerechtelijk worden ver volgd, De zuiveringsacties van de politie in de genoemde departementen gaan voort. Den laatsten tijd werd te Arnhem her haaldelijk ingebroken. Zoo werden gister nacht op zeer brutale wijze inbraken ge pleegd in een vijftal woningen aan de Mes- daglann, waarbij de daders, wien het alleen om geld en distributiebescheiden te doen was, een vrlij groote buit in handen viel. Dezer dagen had de Aruhemsche politie reeds de iiarnl weten te leggen op een ben de van vijf inbrekers, waardoor eenige der inbraken opgehelderd konden worden en tevens een dertigtal gestolen rijwielen en een aantal autobanden achterhaald konden worden. Nadien bleven echter toch nog inbraken gepleegd worden. Daar de thans nog averee- rende inbrekers een voorliefde hadden .voor stille buitenwijken, die van beboseht terrein uit te naderen waren, werden bij de bewa king de surveillancelionden van de politie ingeschakeld. In den afgeloopen nacht waar schuwde de hond van een patrouille, welke dienst deed in de Paaschbergwijk zijn lei der, dat er onraad was Geleid door den* fijnen neus van het dier, kwam de patrouille bij een tuin van een villa, waarin zich een man be vond, die een vergeefsche poging deed om te vluchten. Bij nader onderzoek lileek hij een oude bekende van de politie fco zijn, die zich reeds eerder aan inbraken bad schuldig gemaakt. De politie slaagde er in het grootste gedeelte van het ont vreemde geld en een aantal distributie kaarten op te sporen. De daders zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Distributie van: Bon No Geldig (oi en me' Soori kaart Hoeveelheid Vierhonderd kilogram bederven vkcseh in beslag genomen. Dezer dagen vervoegde ziels bij de politie te Ede een man, die mededeelde, dat hem te Ederveen door een nit Nijkerkerveen afkom- shgen man 400 K.G- frauduleus geslacht Ueeseh was aangeboden tegen den pnjs van 1G00 gulden. Twee agenten in buiger hebben op aanwijzing van dezen man hel vleesch in beslag genomen en den eigenaar gearresteerd. Itot vleesch was bedolven. s Deelneming van Grieken aan oorlogshande lingen wordt met den dood gestraft Athene, 0 Juni (D.ND,). De Grieksche regeering heeft een wet aangenomen, waar in gezegd wordt, dat na staking der oor logshandelingen het deelnemen van Grie ken aan oorlogshandelingen mot den dood gestraft wordt. De Dniisrhe luchtaanval op Alexandria. Damascus, 6 Juni. (D.N.B.). De bomaan val van Duïtsche gevechtsvliegers op Alexandria in den nacht van 4 op 5 Juni heeft, naar te Damascus bekend wordt, de zenuwachtige stemming der Britsche mili taire overheid aanzienlijk verhoogd. Ter stond is men met de grootste snelheid be gonnen aan de evacuatie van de Britsche kolonie. Slechts van het allernoodzakelijk ste voorzien, moeten de ia Alexandriê wo nende Engelsclten de stad verlaten. Zij worden naar een dieper landwaarts gelegen streek van Egypte overgebracht. Luchtaanval op Tsjociigking. I >kio, 6 Juni. (D.N.B.Dé Japansche manne-autoriteüen deelcn mede, dat Japg.n- sche marine luchtstrijdkrachten jn den nacht van Donderdag op Vrijdag vier uur Tsjoengking hebben aangevallen en mili taire doelen, regecringsgebouwen en op slagplaatsen met bommen hebben bestookt. Er ontstonden talrijke groote branden. Alle Japansche vliegtuigen zijn, naar gemeld wordt, behouden teruggekeerd. Proces tegen de lciilers van den Roeraeen- schcn opstand. •wor het militaire hof van cassatie en justitie te Boekarest is gisteren een aan- gemaakt met het proces tegen de leiders van den Januari-opsland. Onder de voortvluchtige beklaagden bevinden zicb de vroegere plaatsvervangende premier en commandant der legionnaire beweging, Ho- ria Sirna, de vroegere minister van ar beid, Jasjinskï, de vroegete secretarisgene raal oer legionnaire beweging Patrasjacu en de oud-or-derstaa tssocrelai is op bet minis- rie van financiën, Papanace. Krachtens de verordening op hot strafproces worden zij wegens hun vlucht schuldig verklaard aar, de huD ten laste gelegde delicten. Hei oude Egyptische kabinet blijft in functie. Berlijn, 6 Juni. (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst mpld uit Cairo, dat de minister president Hoessein Sirri Pasja met do leiders der politieke partijen niet tot overeenstemming is kunnen komen over de vorming van een nieuw kabinet. Men hpeft daarom besloten, liet oude kabinet in functie te laten. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad deelt mede: Het is bij ons, Nederlanders, gebruike lijk, dat wij van bloemkool alleen de „bloem" op tafel zien verschijnen; de om hullende groene bladeren beschouwen wij ten onrechte als afval. De bladeren van bloemkool zijn min stens even smakelijk als die van groene of boerenkool; bovendien bezitten ze een grooter gehaJte aan vitaminen dan in de „bloem" voorkomt. Er is dus alle reden om en het blanke binnenste en hot omhullende groen van de bloemkool te gebruiken, zooals dit trou wens in verschillende andere streken de gewoonte is Hoe is dat nu mogelijk. Als er van de bloemkool veel van het omhulsel bewaard is gebleven, wordt dit bestemd als groente voor een tweeden maaltijd, de bladeren worden gesneden en goed fijn gesnipperd, met nerven en al, waarna ze met een bodempje kokend water opgezet en op een zacht vuur gaar worden gemaakt (Va uur). Het overtollige vocht wordt gebonden met oen weinig maïzena of aardappelmeel, waarna door de groente een klein stukje boter geroerd en er naar smaak wat zout wordt bijgevoegd. Heeft de groenteboer, om op zijn kar ruimte te winnen, reeds een gedeelte van het groen verwijderd, dan is het restje toch nog wel de moeite waard. Het wordt zeer fijn gehakt of gesneden en bij wijze van peterselie gemengd met de bloemkoolsaus, die daardoor niet alleen een aardige groene kleur aanneemt, maar ook pittiger van smaak en rijker aan vitaminen wordt. fn hef WzonJer leenen de bloemkool- bladererr zich ook voor het bereiden van een smakelijke soep Een gemakkelijk, een voudig recept daarvoor is het volgende: Aardappelen 4 5 8 Jun; 15 Juni Aardappelk 1.5. K.G Bloem U 15 J uni Bloemkaart 50 gr. brood ol 4 rantsoen gebak of 35 gram meel ot bloem Boter en margarine 17 18 11 (14) Juni 11 (14) Juni Boter- ot Vetkaart 250 gram boter ol margarine: op bon 17 eventueel ooi: 200 gram slaolie of raapolie Brood en gebak 21 24 22 7 (11) Juil, 22 Juni 22 Juni Broodbon- boekje 100 gr. brood oi een untsoen gebak of 70 giam meel. (Op bon21 en22 eendubbei rantsoen, Honden- en Kattenbrood 14 30 Juni Voederkaar! een rantsoen Eieren 97 51 53 en 88 8 Juni 8 Juni 15 Juni Alg. disir,- bonboekje een ei Kaas 6S en 76 07 en 77 (15 Jun') 15 (29 Juni Alg. distr.- bonboekje elke bon 100 gram Koffie en thee 34 22 Jum' Alg. distr.- bonboekje 40 gram thee ol 250 gram kofliesurrogaai Melk 19 20 8 Jum 15 Juni MeIJkkaarl eén driekwart nter Petroleum i Periode 10 15 Juni Zegel voor verlichting 2 1 iter Scheerzeep K 31 Aug Textielkaarl (paars) 50 gr. scheerzeep ol een tube scheercremo of een pot scin-ei- zeep Suiker 31 42 8 Juni 6 Juli Alg. distr,- bon boekje een kilogram Vleesch 17 18 7 Juni 15 Juni Vleeseh- raart pl.m. een hall ons vleesch o! vet ot een hall rantsoen vleeschwaren Vlecsclnvaren 17 18 7 Juni 15 Juni Vleesch- raari een halt rantsoen vleeschwaren i Zeep 35 29 Juni Alg. distr.- bonboekje een rantsoen Alle op Alg, Distributie Bonbookje PeulFruehten Gort, gortmout oi grutten Havermout, havervlokken, haverbloem. aardappel- vlokken. gort of grutten Mnearonie. vermicelli of spaghetti Maïzena, eriesmeel, sago, aardappelmeel of pudding poeder Rijst, rijstcuicel, rfjstegries rijstebloem of gruttormeel 52 25 24 26 27 32 22 Juni 15 Juni 15 Jum 15 Jum 15 Juni 500 gram bruine boonen ol capucijners ol - voor zoover voorradig - groene erwten 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 15 Junn 250 gram KOERSEN OP 6 JUN! 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsleeningen Ncdcrlar.4 V.K. 4% Ned. '41 97»/.. 97 4% '401 100 100 HEDEN 8 Groene bloemkoolsoep (4 personen) De buitenste groene bladen van een bloemkool, 1 groote aardappel, 50 gr. (1 theekopje) tapteme'kpoeder, 40 gr. (4 afge streken eetlepels) bloem, 1 liter water, 10 gr. ('4 afgestreken eetlepel) boter, wat zout, wat peper en nootmuskaat, een paar tak jes bieslook of een preitje. Snipper de gewasscben bloemkool met de nerven fijn, snijd den gewasscben aard appel in kleine blokjes en laat beide met 'n bodempje water (ongeveer 20 minuten) sa men gaar en droog koken. Roer er de droeg dooreengemengde bloem- en melk poeder door en verdun dan geleidelijk liet mengsel met water. Laat de soep nog even doorkoken tot ze gelijkmatig gebonden is en „maak ze op smaak af met zout, noot muskaat, peper en fijngesneden bieslook lof prei. -,% '4011 100»/,. 4% '40II mbf. 98"/, 3% '86 8%. '37 8-3J%„ '88 Ned. Oost-feidlö 3% Ned.-Indie 1937 3% Ned.-lndiê '87 A 93% 83 W/u 90% 88% AANDEELEN Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 133®/.. Van Berkel63% Philips Gtoeil. 0. B. 196% Lever Bros&Unitever 114'/. Petroleum Kon. Petr. Mij. 229% Rubber Amsterdam Rubber 249% Deli Batavia Rubber 200 Suiker Handelsver. A'dara 394 Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 240 Ver. Vorst. Cultuur 110% Tabak Deli Batavia200s/. Deli Mij. Senemlah 205 Scheepvaart Hotl.-Amerik. Lijn.. 12 0s/, K.N.S.M. Nat, Bez. 156 Kon, Paketv.-Mj..224 Ned. Scheepv, Unie 162% Botterd. Lloyd 182% Stoomv.-Mij. Ned... lol'/ 96 99% 93% 83%, 87%- 90%, 88®/, 132%- 64 194 111 8% 6% 8 226 8% 241 195% - f% 388 98 23o 109%10'/, 259 202 110 154%— 218 159 62 131 130% 1% Gedrukte markt Hoewel de omzetten ook van bescheiden afmetingen waren, ging er desniettemin wat meer om dan de laatste dagen. De stemming was er echter niet op verbeterd. Vandaag was; de iendenz bepaald ;edrukt In eenige geval len werden zelfs vrij gevoelige verliezen ge leden. Er was hoegenaamd geen kooplust. Een kleine verbetering tater had geen beteekenis. Vooral ie Indische Cultuurfondsen lagen heden znak in dt markt HYA's liepen geleidelijk aan een vijf-tal punten achteruit. Op" de rub OFFICIEELE PUBLICATIE VAX DEN GE MACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Vastgestelde maximumprijzen. Bericht No. 9. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: Ansjovis: Flacons inhoudende 10 stuks f 0.52 15 0.6o 7.84 25 1. 40 -....„1.45 Keulsche potten, inhoudende 100 stuks 3.60 1/1 blikken, inhoudende 4 kg netto „9.25 1/2 1/4 1/1 1/2- 1/4 2 1 -3f 17/8 15/10 4.75 2.C0 8.85 „4.G0 „2.00 Ansjovispastei in tuben: ansjovispastei 1/1 tuben (ca. 65 gr 'j tuben (ca. 32 gr.) vermengd met andere visch, zgn, ansjovisvischpastei: 1/1 tuben (ca, 65 "gr.) 0.45 J iuben (ca. 82 gr.) 0.27 Ansjovisfilets: 1/1 blikken kg netto 3 17/8 f/Q I )t tl 1/1 potjes 0.35 1/1 0.20 filets in fust jier 1 kg (los uitgewogen) IN AL DEZE PRIJZEN IS DE OMZDT- BEL.ISTiNG INBEGREPEK. HET VRAGEN VAN H00GERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAK. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere on geldig maken. .f 0.C4 0.3S 14.50 7.50 4.25 1.90 1.90 1.10 2 beraldeoiing ging weinig om. Amsterdam rub bers waren lager. In de tabaken was weung te doen. Er bestond weinig aanbod, maai vrij wel geen vraag. De affaire in scheepvaartpapieren w as van bescheiden omvang. De petroleumnmkt was kalm. Olio's zakten een kleinigheid in en leden, een verlies van een drie-tal punten. Voor industrioeleu bestond slechts gcringo belangstelling, zelts in Aku's gmg nog .maar weinig om. In doorsne-:- was dit fonds zoo goed als onveranderd. Unilevers liepen een paar punten terug. De Pkihps-aandeelen lagen bijna onbewogen in de markt. De omzetten op de beieggingsmarkt waren van beperkten omvang. De Nederlandsche staats papieren waren nauwelijks veranderd. Prolongatie 21/4 procent. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen ts alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3