HITLER OVER DE AMERIKAANSCHE POLITIEK Tijd om te verduisteren 94ste /aargang Zaterdag 7 Juni 1941 No. 22800 8N9J De Fransch-Amerikaan- sche betrekkingen Te duur melkpoeder De situatie in Syrië Britsche vloot voor de Syrische kust Kleur en glorie onzer tropen" Schiedam hoe het leeft en werkt" De Mississippi is niet ck grens van Duitschland Twee en een half milliard lires voor de Italiaansche marine - Winant, in de Ver. Staten- Cripps naar Londen ontboden VANDAAG: 21.58 UUR MORGEN: 21.59 UUR MAANDAG 21.59 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.19 UUR ZONSOPGANG MAANDAG 5.19 UUR li i Vichy voert geen politiek van aanval en dwang Henry Haye antwoordt Cordell Huil Geen verrassing te Berlijn Hooge boete opgelegd Kabinetsraad te Vichy Nieuwe aanval op Beiroet Verhooging bieraccijns De Rijksmesse in Leipzig STADSNIEUWS De ondergeschoven en de echte Groote belangstelling Dese courant ver«cb»jm dagelijks, met uitzondering •wyi Zonen -Feestdagen. j?i§i per kwartaal £2.10; franco per post i 2.60 Prjjjs per week: 16 eta. Afzonderlijke nummers g qj- Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten v60* elf «ar oon het Bureau bezorgd zijn, 's Zater- v66r 9 nor. Een bepaalde plaats van aéffertentiEn wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOER KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) l'njs der advcrtentifü. van i—regelt» J.60 tedere regel meer f 0.31; in bet Zaterdagnummer 15 regels f 1.85, iedere regel meer t 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen d f 0.52 t/m 15 woorden I 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot ten maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertcntiën tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 6 nur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.03, indien met vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Die New-York Times maakt melding van een onderhond, dat de Führer op 23 Mei heeft gehad met den Amerikaanschen jour nalist Cudaby. Cudahy, aldus dit bericht, heeft den Füh rer gezegd, dat de oppositie tegen Duitsch land in de Vereenigde Staten in hoofd zaak berust op dê vrees, dat de veiligheid van het Westelijke Halfrond bedreigd wordt door een Diuitschen aanval. Bitier lachte daarom en zeide, dat het .denkbeeld van een inval op het Westelijk; Halfrond' even fantastisch is als dat van een invasie op de maan. Hij zeide een te hooge opvatting van het verstand der Amerikanen te heb ben, dan dat hij kon gelooven, dat een Amerikaan, die nadenkt, werkelijk iets der gelijks zon kunnen vreezen. Hij was er van overtuigd, dat de invasie pTaatjes tegen be- gen beter weten in in omloop waren ge- bradh doo<r ooadagsdrijvers, die een oor log een winstgevende aangelegenheid ach ten. Die Amerikaansche vloot- en legercom mandanten, aldus Hitler, zijn ongetwijfeld evenals de Duitsche deskundigen van mee ning, dat een dergelijke inval onmogelijk is. De gezamenlijke scheepsruimte van Enge land, de Vereenigde Staten en Duitschland zou volkomen ontoereikend zijn om een mlllioenenleger, dat noodig zou zijn voor de verovering van het Westelijk halfrond, over te brengen. Als de aanval op Kreta reeds mogelijk scheen, is een aanval over eefi open zeegebied van '2500 mijl iets, dat men zich niet kan voorstellen. De Füh rer zeide nooit gehoord te hebben, dat iemand' in Duitschland de Mississippi Duit sche grens noemde, zooals de Australische ministerpresident den Rijn de grens van Australië genoemd had. Duitschland heeft te veel ernstige vraagstukken in Europa, dian dat het ooit aan een inval in Amerika zou denken. Cudaby verklaarde daarop,,dat" velé "A'me-' rik'anen van oordeel zijn dat een Duitsche overwinning een ramp voor de Ver. Staten zou zijn, doordat de lage-levensstandaard, van den Buïtschen arbeider het de Ameri kaansche nijverheid niet mogelijk zou ma ken tegen Duitschland te ooncurreeren. Hit ter antwoordde, dat het nationaal-socialis- tlsche streven naar verhooging van het le venspeil der arbeiders door, den oorlog on derbroken is, dal het na Sen vrede ech ter met verdubbelde kracht hervat zal wor den. Hij zeide zich af te vragen, waarom men Duitschland' heeft uitverkoren als eco nomische bedreiging van Amerika, ofschoon Duitschland' slechts een bevolking van 85 millioen zielen op een oppervlakte van slechts 600.000 tot 700.000 vierkanten k.m. heeft, terwijl het Britsche rijk een bevol king van 400 millioen, Japan een van 100 millioen, Rusland een van 170 millioen en de andere andere landen een van 503 mil- fioen zielen hebben. i - Hitier stelde voorts de vraag, waarom men Duitschland van zijn koloniën beroofd heeft, ofschoon de ontginning der koloniën den afzet voor de Duitsche indusirie en pro ductie 'beteekende en waarom de Vereenig- 'de Staten zich verzetten tegen een organi satie van Europa, die in Europa afzeti rbar'kten voor Duitsche goederen wil schepi- pien en daardoor de waarschijnlijkheid van Concurrentie met de Vereenigde Staten Verkleint. Op de vraag van Cudahy, of Hitler voor furopal een handelsunie wilde tot stand brengen met afsdiaffing van tolmuren, va luta beperkingen enz., antwoordde de Füh rer, dat naar zijn oordeel alle liandelsbe-, trekkingen verzekerd kunnen worden door handelsverdragen op langen termijn, welke voor beide partijen voordeelig zijn en het element Van speculatie uitschakelen. De toekomstige Duitsche handel zal niet ge baseerd zijn op piapier, maar op goederen ruil. Duitschland is door de herstelbeta lingen van alle goud beroofd, het is daar door gedwongen, een stelsel van internatio nalen handel zonder goud te ontwerpen. Hitier verklaarde echter te beseffen, dat goud nuttig is voor een meer elastisch1 handelsverkeer tussöhen de staten en ook als grondslag van crediet. Cudahy zeide nog, dat vele Amerikanen gelooven, dat de Duitsche hegemonie in Europa een onderdrukking van de moeder- laai, de nationale gebruiken en instellingen beteekent. Het is eigenaardig, aldus ant woordde Hitier, wanneer men de Engel- schen hoort spreken over de beheersching der wereld, terwijl zij zelf millioenen onder danen in Britsch' Indië, Egypte en Arable onderdrukken. Duitschland zal de betrekkingen zoo re gelen, dat. allen - kunnen leven en zich' in voorspoed verheugen. Duitschland heeft er geen belang bij een Volk' tot slaaf te maken. De vereenigde Italiaansche Kamercom missies voor de, begrooting en voor de weermacht hebben gisteren het wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in de ver dere financiering der oorlogskosten der marine ten bedrage van 21/2 milliard lires. President Roosevelt heeft in de pers conferentie van gisteren medegedeeld, dat de Amerikaansche ambassadeur te Londen, Winant, geencrlei vredosvoornemens heeft meegebracht en dat Engeland geenszins aan het einde vaan zijn krachten is. Gistermiddag is te Londen officieel mede gedeeld, dal de minister van buitenland- solie zaken, Eden, den Britsehen ambassa deur te Moskou, sir Stafford Cripps, ver zocht heeft zoo snel mogelijk naar 'Londen te komen, om daar eenige dagen met de regeering te beraadslagen. Cripps, aldus werd verder gezegd, zal eenige dagen te Lonen blijven, om met den minister-president en de bevoegde minis ters aangelegenheden te bespreken, die on der zijn ressort vallen. Ilij is reeds- gister ochtend per vliegtuig uit Moskou vertrok ken om zich over Stockholm naar Enge land te begeven. °P .Kreta, een stad van ongeveer 25.000 inwoners, telt vele minarets. Het grooie plein voor hel regew-ingsgebouw. (Atlantic, Zander) Betreffende de persverklaring van den Amerikaanschen staatssecretaris Hull over de Fransch-Ameri'kaansche betrekkingen, is gisteravond in Vichy het volgende offici- eele communiqué uitgegeven; De Amerikaansdie minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft een verklaring afgelegd betreffende de Franseh'-Amerikaan- sche betrekkingen, waarin hij heeft gezegd, dat wanneer de Frans'ch'e regeering een po litiek van samenwerking met andere mo gendheden aanneemt met het doel aan vallen te doen en dwang uit te oefenen, deze politiek door de Vereenigde Staten alst onvriendelijk beschouwd moet worden. In bevoegde Fransdie kringen geeft men uit drukking aan zijn verbazing, iat de Ameri kaansche staatssecretaris Huil een politiek! karakteriseert als politiek van aanval en dwang, terwijl de politiek tegen niemand is gericht, de belangen van geen andere mo gendheden sdiendt en zich 'alleen laat lei den door het streven betere betrekkingen in Europa tot stand te brengen en de vrijheid van het Fransdie imperium en zijn verkeers wegen tegen iederen aanval in stand te houden. Men Wijst er op, dat de Fransche regeering van haar kant er grooten prijs op| stelt met de Vereenigde Staten vriendschap pelijke betrekkingen te behouden. Men ver wondert zich er echter over, wanneer de Vereenigde Staten niet kunnen begrijpen, dat de vaststaande taak der Fransche re geering in den buitengewoon moeilijken toestand, waarin Zij zich' bevindt, er in beslaat de vitale belangen van Frankrijk en zijn imperium te behartigen. Associated Press meldt, dat de Fransche ambassadeur te Washington, Ifenry Ilaye, xn antwoord op. _e en verklaring van Cordell Huil »Ts-zjjn fmeeuing heefrité 'kennen ge geven, dat naar Fransdie opvatting de schikkingen van Frankrijk nooit tegen die van Amerika kunnen indruisclien. De am bassadeur deelde bij deze gelegenheid mede, dat hij Maandag een bezoek aan Huil zal brengen, om de Amerikaansche vrees weg te nemen. Vervolgens sprak Henry Haye liet bericht tegen, dat troepen der asmogendlie den uit de ludit oip eenige bezitling v.an het Nabije Oosten geland z'ijn. Met nadruk wees hij er op, dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevinden en hij voegde hieraan toe, dat Frankrijk ernaar streeft, uit het gebied aldaar alles te verwijderen vat den Engejschcn reden tot een aanval zou kunnen geven. Frankrijk, zoo betoogde de ambassadeur, zal zijn bezittingen tegen eiken .aanval verdedigen. Echter zal het nooit, noch te land, in de lucht of ter zee, het militaire initiatief legen de Engelschen nemen. De verklaringen van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Huil, aan het adres van Frankrijk, worden in Ber lijn wel merkwaardig geacht, doch zij heb ben in het geheel geen verrassing gewekt. Intusschen onthoudt men zich van het be palen van een standpunt, aangezien men van oordeel is, dat hel alleen aan Frank rijk staat het juiste antwoord te geven. In politieke kringen zegt men, dat bij de zooge naamde economische hulp van de Veree nigde Staten aan Frankrijk na den wapen stilstand geen sprake is geweest van een „vitamine-politiek" uit humanilaire over. wegingen, maar van een lokmiddel. Indien Huil zinspeelt op Fransche faciliteiten, moet men er Hem aan Herinneren, dat het Fran sche "tegoed" 111 "de' Vereenigde Staten ge blokkeerd is, waardoor de Franschen be lemmerd .worden in het aanschaffen van levensmiddelen in Amerika. Een N.V. te Rotterdam, die voor den oorlog voornamelijk gecondenseerde melk fabriceerde, ging zich in den loop van het vorige jaar toeleggen op den groothan del in melkpoeder. Het melkpoeder werd' in haar fabriek verpakt en via een ver koopkantoor in den handel gebracht. De prijzen, welke de onderneming vroeg, gingen evenwei ver sit boven de toelaat bare. In totaal lieeft zij op deze wijze bijna 100.000 kg. melkpoeder Ktgeleverd. De inspecteur voor de prrjsbeheersching heeft de onderneming deswege gestraft met een boete van f25.000, daarbij rekening houdende met het te veel ontvangen be drag. Onder voorzitterschap van den plaats- vervangt-nden premier, admiraal Darlan, is gisteren te Vichy een kabinetsraad ge houden. Kaar -in welingelichte kringen verluidt, hadden de beraadslagingen in de eerste plaats betrekking op de situatie in Syrië. Voorts neemt men aan, dat de kabinets raad de jongste persverklaringen van den Amerikaanschen minister van buitenland sche zaken, Cordell Hull, over Frankrijk heeft behandeld. Ook verluidt in welingelichte kringen, dat behalve den algemeen gedelegeerde van de Fransche regeering in Afrika, generaal Weygand, den resident generaal van Tunis, admiraal Esleva en den gouverneur-gene raal van Fransch West Afrika, Bixisson, ook de gouverneur-generaal van Algerije, admiraal Abrial, en de resident generaal van Marokko, generaal Nogues, te Vichy ontboden. Reeds hieruit kan men, zoo wordt verklaard, den aard en de draag wijdte van de thans gehouden regeerings- besprekingen afleiden. Volgens de laalsle uit Beiroet te Vichy aangekomen berichten, heersclit voor de Sy rische kust een druk verkeer van de Brit sche vloot, dal den schijn wekt, alsof een vloo'lcordon voor de kust wordt gelegd en tegelijkertijd landingsmanoeuvres worden ondernomen. Men merkt hierbij op, dat de kruisende eenheden schijnen te steunen op een bizonder sterke luchtafweer en met het oog hierop zijn uitgezocht. Uit Bêiroet wordt gemeld: Britsche bommenwerpers Hebben een nieuwen aanval gedaan op de haven van •Beiroef, waardoor de anli-Britscho stem ming-onder de bevolking zeer toegenomen is, vooral omdat de Britten tot slot pam fletten uitwierpen, waarin zij verklaarden niet voornemens te zijn de bevolking en haar steden te bombard oeren. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is de bicrccijns met veertig cent per hectoliter verhoogd, nl. van f2.20 gebracht op f2.60. Dit besluit treedt in werking met ingang van 10 Juni 1941. Ten aanzien van de hoeveelheden bier, daaronder begrepen de nog niet geheel af gewerkte brouwsels, welke de bierbrouwers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nage vorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoe veelheden bier vóór 15 Juni 1941 aangifte te doen Lij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor dé brouwerij is geves tigd. Evenals vorige maten wordt liet Duitsche pas visum voor een bezoek aan de Najaars-Messe, die van 31 Augustus tot en met 'September te Leipzig wordt gehouden ook nu kosteloos verleend. Men dient er echter rekening mede te houden, dat met de behandeling van de visum-aanvragen een vrij lange tijd gemoeid is. Het is daarom raadzaam zoo spoedig mogelijk een bestuit te nemen, of men deze internatio nale Messe, waaraan veie ianden deelnemen, zal gaan bijwonen. Prijsregeling va.n finten. De finten, een vischsoort, die tot de haring- achtige beiioort, geniet op het oogenblik een veel grootere populariteit dan "vroeger het ge-" val was. Daar het niet uitgestoten moet worden ge acht, dat deze verhoogde belangstelling voor de fint tot overmatige stijging der prijzen aan leiding kan geven, maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat met ingang van 5 Juni de prijzen voor finten en fintproducten gere geld zijn. Voor den wsscher, den rooker en den ver werker werden maximum verkoopprijzen vast gesteld, terwijl voor grossiers en détaillisten maximum winstmarges zijn voorgeschreven. Kasteel „De Brnyne Horst" staat aangekocht. door den Naar wij vernemen zal het oude kasteel „De Bruyne Horst", gelegen in' de buurt schap Ederveen onder de gemeente Ede, 'behouden blijven. liet was reeds zoo ver gekomen, dat het nagenoeg vaststond, dat dit fraaie historische kasteel onder sloo- perslianden zou vallen. Tlians is het dooi den staat aangekocht ten behoeve van den Nederiandschen Arbeidsdienst, zoodat het in zijn geheel gespaard blijft. Men schrijit ons: 1 Een paar weken geleden hebben hier ter slede, onder auspiciën van den gemeente lijken inspecteur van het onderwijs, eenige voorstellingen piaats gevonden met een Indiëfiim, die aangekondigd is als „Kleur en glorie onzer tropen". Door een eigenaardige, al dan niet begrij pelijke vergissing, is de titel van deze alom in Nederland bekende film gebruikt voor een film, die dezen titel niet draagt. De film, die voor het onderwijzend personeel en voor de schooljeugd van Schiedam is vertoond, draagt tot titel: „Sprookjesachtig Indië". Vreemd genoeg is deze titel hij de voorstellingen te Schiedam in het ge heel niet ter sprake gekomen, noch in de aankondiging, noch in de verslagen, welke na afloop in de plaatselijke bladen zijn opgenomen. 1 i Bij informatie is het volgende komen vast te staan. De film, welke te Schiedam is vertoond en den titel draagt: „Sprookjesachtig Indië" heeft niets te maken met de groote film „Kleur en glorie onzer tropen". De film „Sprookjesachtig Indië" is inder tijd samengesteld uit stukken, die niet vooc de groote film in aanmerking kwamen en was bestemd om in de „Cineac"-.thealers te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam te worden vertoond, om het nieuwsprogramma met een korte reportage van Indië aan te rallen. Het eenige wat de kleine film met Kleur en glorie onzer tropen" gemeen heeft, is, dal zij beide eigendom zijn van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" te Amsterdam en dat de opnamen werden gemaakt door mr. A. Hnstinx, die ook heide films samenstelde. De kleine film „Sprookjesachtig Indië" werd door de Maatschappij „Nederland", later als schooUilm bestemd. Het is begrijpelijk, dat deze kleine film bij vple toeschouwers te Schiedam en ook Dij de verslaggevers eenige teleurstelling heeft gewekt. Niet alleen, dat de projectie in het groote theater te Schiedam te wea- schen over liet, maar ook dat de recensen ten de „shots" als te kort hebben gekwalifi ceerd. Zeer terecht hebben verschillende ran lien de titel „Kleur en glorie onzer tropen" ais niet juist aangevoeld, aange zien deze titel een min of meer algemeen beeld suggereert te geven van Indië, liet-t geen van de kleine film niet kan worden; gezegd. Eveneens is vermeld, dat de kleine film! uit vier deelen bestaat, terwijl de groote film uit zeven deelen zou zijn samengesteld. Dit laats to 'berust op fantasie. „Kleur en glorie onzer tropen" bestaat uit vier deelen, ieder van circa 30 minuten projectie, terwijl de kleine film ook uit vier deelen bestaat, ieder van circa 15 minuten projectie. Dat de kleine film een coupure zou zijn uifl de groote film „Kleur en glorie onzer tro pen", welke coupure speciaal voor het' onderwijs zou zijn samengesteld, is dus zooals uit het hierborenstaande blijkt een' verkeerde voorstelling van zaken". In bovenstaand communiqué wordt opge merkt, dat verschillende verslaggevers blijk Hebben gegeven, iet of wat teleurgesteld! te zijn geweest over de film, die als „Kleun en glorie onzer tropen" was aangekondigd. Die „verschillende verslaggevers" zijn ver bonden aan Voorwaarts en Schiedamscho Courant; de andere verslaggevers beperk ten zich tot een vermelding, dat de film was vertoond, zonder daarover een eigen oordeel uit te spreken. Zoo we reeds gemeld hebben zal de echte „Kleur en glorie onzer tropen" voor het eerst worden vertoond in het Passage Theater onder auspiciën ran de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" op Donderdag 12 Juni a.s. i Voor de film „Schiedam, hoe het leeft en werkt", die door Multifilni voor de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, afdte- ling Schiedam is. vervaardigd en. Don derdag 12 Juni a.s. in het Passage TL ca ter voor het eerst vertoond zal werden, blijkt een enorme belar.gdehing te 'be staan. Gisteren waicn reeds 1200 plaat sen bij den secretaris, mr. Jac. G. V'itt- kampf, aangevraagd, terwijl sléchts 934 piaatsfen beschikbaar zijn! - (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag 2).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1