JONGEBOÊREN BEREIDEN ZICH VOOR OP HUN TAAK IN DEN N.O.-POLDER Peulvruchten en Grutterswaren laatste liei iws Niet iedere landbouwer is geschikt voor het - komende ontginningswerk Stedelijk Museum Opbouw van den Nederlandschen voedingsstand WELKE BONNEN kan 'k thans gebruiken? Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Zaterdag 7 Juni 1941 Een cursus ro.or volder,jongens Overijsselaren krijgen hun kans STADSNIEUWS Jaarverslag 1940 BINNENLAND Graaf Grothe over de taak den boer BUITENBAND Doelen aan de Engelsche kust beschoten De verklaring van Hull ten aanzien van Frankrijk Duitsch luchtactie boven Engeland Ben goede voorwerker moet zelf „in deu "kruiwagen" hebben gestaan om hel werk van de kruiploeg op zijn juiste wijze ie kunnen schatten. (Foto's Zw. Crt.) Eigens in <1« buurt van Wanneperveon hangt Je mand in den mast. Dat wil in grond werk pis code zeggen: ,„Er wordt go- werkt". Een 20-Lai jonge boerenzoons volgt daar een „poJderjongenscursus" van ongeveer aeht a negen wekenEn dan... den pGlder in. Ze zullen de pioniers in den N.O.-polder worden. En met hen, een 140-tal jonge kerels (grootendeels Over ijsselaren), die in Wannepervcen, Ileino, Slagharen, Vasse, Genres!ijk en Weert op geleid weiden om straks daadwerkelijk mee te kunnen helpen Nederland er een vrucht baar gebied er bij te geven. Inderdaad opgeleid, want niet iedere landarbeider is geschikt voor het werken in de woestenij die de N.O. polder voorloo- pig nog zal wezen, dat heeft de ontginning van de Wicringeirneer geloerd. Een goede polderjongen moet een vakman zijn, die precies weet boeyeel meter van een be paalde soort grond hij in een bepaalden tijd kan verzetten, die weet hoe hij een sloot moet graven en die de waarde'van liet iii groepsverband werken kent Waarom heeft men voor de opleiding juist boerenzoons uitgezocht?" zal men vragen. Wel, omdat de N.O. polder (in de toe komst misschien do Urker polder) in te genstelling met de Wieringemieer, direct onlzilt is en dus direct productief ge maakt kan worden. Er zal in de toekomst een nauwe samenwerking ontstaan tus- sehon het ontginningswerk en het oogst- werk en daarom heeft men in den nieu wen polder liefst direct Landarbeiders, die zoo noodig het polderwerk met het land- arbeiderswerk kunnen oombinecren. Op grond van deze overweging heeft de Grcmt Mij. (Grondverbetering en Ontgin- nings Mij., die het ontginningswerk uit voert) zich, in overleg met de directie van den Wieringermeerpolder (in de toekomst directie der IJsselmeerpolders) verstaan met de landbouw-teehnisdie commissie uit de Overijsselsehe landbouworganisaties, de Friesche Landbouw Mrj. en de N.C.B, in Noord-Brabant en dit heeft tot resultaat gehad, dat een aantal afgestudeerde cur sisten van landhouwwinterscholen o£ la gere landbouwscholen door de landbouw organisaties in staat gesteld is zich te be kwamen voor en voor te bereiden op hun werk in den nieuwen polder. Toekomstige pachters. Die leans is er voor de jonge boeren, dat deze stap voor hen het begin, wordt voer een definitieve vestiging in den polder. Want de directie de Wieringermoer geeft bij het ver pachten van de hoerderijen tot op zekere hoogte de voorkeur aan men seden, die reeds in den polder hebben gewerkt, die den groei van het nieu we land hebben meegemaakt en die den toestand en de waarde van den bo dem door en door kennen. Het is de bedoeling, dat een deel van de jongens in den polder dienst zal doen als voorwerker. De Gront Mij. heeft n.l. groülc behoefte aan een behoorlijk aan tal goede voorwerkers en deze zijn dun gezaaid. M ij waren, dank zij Je welwillende mede werking van de genoemde landbouwtech nische commissie en van de Gront .Mij. in de gelegenheid enkele van de opleidings cursussen to Lc/oeken. Onderwijs en productief werk gaan hij de opleiding hand in hand. liet zijn nJ. hoofdzakelijk grondverbeterings- en oot- giunings-werkohjeclen waaraan gewerkt wordt en do animo hij de jonge knapen is groot. Ze werken hard, want het is hun eigen belang. Afgezien van het feit, dat ze in stukken betaald worden (en er zijn nu reeds ploegen die f 14 per week ver dienen), wordt hun werk van dag tot dag beoordeeld door een ervaren voorwerker var? de Gront Mij., die bij elk object de lei ding heeft. Nauwkeurig houdt deze de puntenlijst van elke leerling-polderjongen bij en aan het eind van de opleiding worden de bes ten aangesteld tot, vooi werker in den N.O.- poider. 1 Niet ieder is geschikt als vuoru erker. En dit is een functie, die men niet te lang moet schatten. Want men kan uit stekend met de pan (seliop) kunnen om gaan, dit houdt niet in, dat men tevens een goede voorwerker is. Daarvoor komt nog wei iets meer kijken. Een voorwerker moet in de eerste plaats een psycholoog zijn. Hij moet oen moed er in weten te houden, als de regen en wind over don trooste- loozen en moeilijk begaanbaren pol- derbodi m giert, hij moet zijn ploeg overeind weten te houden, als een da.g de verdiensten eens wat minder zijn, bij moet zrjn mensclien liefde voor den arbeid kunnen geven en hun de grootschhcid van hun pio nierswerk onder het oog kunnen breng.-n. Maar hij moet ook een loonstaat kun nen opmaken, hij moet kunnen zeggen, wat het vervoer van een kruiwagen zand over 100 M. moet kosten, hij moet in een oogwenk de extra-vergoed'ng kunnen vasts F-Hen, die de mannen hebben moe ten, als er plotseling een onverwachte moeilijkheid opduikt. En hij moet iets van meetkunde afv,eten, om de glooiing van een talud te kunnen vaststellen, of om een sloot over honderden meters lijnrecht to kun nen doortrekken, „Die glooiing is te vlak jong", hoorden wij in Wanneperveen. „Maar dat is niet zoo erg, je kunt er wel wat afschaven, maar wat er bjj aanplakken zou niet meer gaan". En ijverig begon de leer ling bij te schaven, totdat een goedkeu rend knikje van den baas hern verteld© dal hot in orde was. Zijn tien meier sloot (een onderdeel van zijn taak), wa ren in orde>, maar hij anderen haperde or hier en daar nog wel oens wat aan. Wat verder op was een ploeg met kip- karren aan het werk, want ook dit werk moeten ze in den polder kennen. En het is heel wat anders dan het werk op de boerderij, dat hadden ze van den eersten dag af al door. „En binnenkort gnan ze draineerbuï- zen lossen", vertelde de voorwerker, die de> leiding had, dat kan ze in den polder ook nog te pas komen. Onderwij! toonde hij de rapporten, die de jongens ge- schrc-ven hadden over hun bevindingen op het werk. een onderdeel dat tevens lo-t de opleiding behoort. liet is duidelijk, dat niet ieder van de cursisten de eigenschappen bezit om tot voorwerker aangesteld te worden. Mn.n- den polder in gaat het overgroot© deel toch, is het dan niet ais voorwerker, dan toch we! als .uitzetter of als leider van een trensportafdeoling. Een weel: of drie, vier zijn de jonge boeren nu aan den gang en hun" vorde ringen zijn uitstekend. Dat het hard wer ken is, daarvan getuigt het feit, dat ze een extra rantsoen van 100 pet. voor brood, vleesch en vet krijgen. Maar ze vcrtliinen het en waarschijnlijk zullen deze extra rantsoenen voor Nederland hun waar de dubbel en dwars opbrengen. In het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum over 1940 wordt door den secretaris, den heer A. v. d, Poest Cle ment, er aan herinnerd, dat op Zaterdag 5 October 1940 het museum in het voor malig St. Jacobs Gasthuis werd geopend. Tusschen 5 October 1940 en 1 Januari 1941 bezochten 3378 personen het museum en dat, terwijl dit slechts Zaterdags en Zondagsmiddags gedurende 3 uren geopend is. De groep „Vrienden van bet Museum" bestond eind 1940 uit 50 personen. Die Kersttcnloonstelling „Scliilderijen uit Schiedamsch particulier bezit" werd door 522 personen bezocht. Van de schenkers en in bruikleengevers van voorwerpen, worden in het jaarverslag speciaal genoemd Js. V. V. F. B. Schmidt en de hcexen A. J. de Koning en A. van Bol 'Es Rijnbende. De conservator, de heer C. II. Schwager- man, doet eenige medcdeelingen over de inrichting van het museum. Rust en een heid in de verscheidenheid waren „Leilrno- üve". Voorts wordt een summiere opsom ming gegeven van wat is gedaan om het museum naar hehooren in te richten. Het verslag eindigt met: „Uit het vorenstaande blijkt ten duidelijk ste, dal Schiedam's Museum bloeit. liet stemt de commissie tot vreugde dit te kun nen schrijven. Nog grooter zal haar vreugde zijn, indien over enkele jaren het geheele Sint Jacobs Gasthuis zal zijn gerestau reerd". Aan liet verslag is toegevoegd een lange lijst van schenkingen, aanwinsten door aan koop en door in bruikleen ontvangen. Het Nederkuulsch Agrarisch Front heeft in Arnhem een vergadering gehouden met de Geldersciie boerenleiders dezer orga nisatie. I De leider van het N. A. F., de beer E. J. Roskam Hzn., heeft uitvoerige mededee- lingen gedaan over den komenden Neder landschen voedingstoestand, welks voorbe reiding door het N. A. F. werd ter hand genomen en thans meer en meer de "vol tooiing nadert. De heer Roskam zette o.a. uiteen, dat de opbouw dezer organisatie, waarvoor de NederLandsche taal geen woord heeft, dat nauwkeurig de beteekenis van het Duitsche j begrip „Reichsn ahrstandweergeeft, gelijk :al zrjn aan die groote Duitsche zuster-t instelling. Er moet voor gezorgd worden, dat het staatkundig beleid doortrokken is van den boerengeest en niet, zooals dal in het verleden maar al te zeer het geval is ge weest, daar tegenin gaat. Ilun, die uit verschillende verschijnse len afleiden dat het N. A. F. niet den invloed zou hebben, welke men zich daar van had voorgesteld, zeide spreker, dat men den tijd moet hebben voor een rustigen èn doelmatigen opbouw. Deze opbouw is thans in het laatste stadium gekomen en t.z.t. zal de vollcsvoedingsstand worden go- sticht en alles wat zich op agrarisch gebied beweegt zal dan bij de desire treffende af- deelingen worden ondergebracht. De leider der aJdeeling „volk en bodem" mr. II. Reydon, gaf vervolgens een uiteen zetting met betrekking tot zijn afdeeling. Ir. W. Gerluudt gaf een uitvoerige toe lichting met betrekking tol de organisatie van het bedrijf. De doelstelling moet zijn een zoo deugdelijk mogelijke voedselvoor ziening voor het geheele Nederlandsche vol'k, niet alleen wat betreft hoeveelheid en kwaliteit der voedingsmiddelen, maar ook wat betreft de herkomst daarvan. Graf Grothe hield daarna een rede, waar in hij zeide niet als vertegenwoordiger van een bezettende macht, maar als Duitsdie boerenleider tot Nederlandsche boerenlei ders te spreken. Alle Duitschers, boe zij ook over het na- tionaal-socialisme gedacht mogen hebben, weten thans, dat bot nalionaal-sodalisme de eenige kracht is die het hoerendom kan redden en de versplinterende kracht van liet kapitalisme kan te niet doen. Dit is de beteekenis van den thans in vollen gang zijnden strijd. Het kapitalisme heeft indus triestaten geschapen, waarin de boerenbe volking steeds minder talrijk en steeds armer werd. Dat moet uit zijn, omdat het Germaansche volk zijn kracht ontleent aan zijn boerendom. Ook' gij Nederlandsche hoeren, moet dit begrijpen. Het geheele volk moet aan het verstand worden gebracht, dat het boerendom de eerste stand des volks is, wijl elk volk sterft, dat zijn boeren Iaat ondergaan. Dit is ook de vaste overtuiging van Adolf Hitler. liet is opmerkelijk, dat zelfs de Frausche boeren meer en meer inzien, dat zij als boeren slechts gered kunnen worden door Adolf Hitler. Niet door Adolf Hitler als nationaal socialistisch partijman, maar als drager van de juiste priucipieele Overtui ging- Graf Giothe betoogde vervolgens dat de strijd van het hoerendom niet ten einde is mot den afloop van den oorlog. Die tech niek dreigt Immers zoo ver te gaan, dat zij het menschdom afbreekt. Wij erkennen, dat velerlei arbeid mei technische middelen verlicht kan worden. Maar wij mogen nooit vergeten, dat de mensch en de familie gewichtiger zijn dan auto en tractor. 1 i I Het eeiste en bet laatste is voor ons, boeren, zoo te v erken en te leven, dat wij voor onze kinderen en kindskinderen hom en geslacht bewaren. liet leven is strijd, dat weten wij, en dat zal zoo blijven, maar men moet weten, waarvoor men strijdt. Dei lijn, 7 Juni. (D S B.) Duitsche murine- artillerie heeft vannacht belangrijke militaire doelen- aan de Engelsche Kanaatkust bescho ten. Washington, 7 Juni. (D N.B.) nzake zijn vei klaring van gisteren tot de Fiansehe re geering, heeft Cordell Huil op een desbetref fende vraag goantnooid, dat hij deze verkla ring ir. liet geheet met heeft afgelegd jegens de Frnnscke regeering, doch haar eenvoudig gencht beeft tot de algemeene openbare mee ning. Stockholm, 7 Juni. (D.N.B.). Gisteren overdag is in Londen een vrij langdurig luchtalarm geweest. Het communiqué v.ui de Engelsche ministeries van lucht vaart en birmeniandsche veiligheid meldt, dat in een stad xu liet Zuidoosten des lands en in de streek van Londen door bommen van Duitsche vliegtuigen eenige schade is aangericht. Beroep van Smuis op <le Vereen. Staten. New York, 7 Juni. (Ü.N.B. Associated l'ress motrtt uit Kaapstad, dat de minister-president van de Zuid-Afrikaansche Unie, Smuts in een rede een beroep gedaan heeft op de Yereemg- de Staten, snel lo handelen en beslissende slap pen te doen, voordat het te hat is. De Ver- eeiugde Sinten, zoo icrklaardo Smuts, daan door voor het land van snH h-mdeten. Indien dit een feit is, hoop ik, dat de Yeieenigde Staten deze faam gestand zullen doen. Distributie van: lion No Geldig toi en mei Soon kaart Hoeveelheid 1 Aardappelen 4 5 8 Juni 15 Juni Aardappelk. 1.0 k.G Bloem 8 15 Jun. •Bloemkaarf 50 gr. brood o! j rantsoen gebak or 35 gram meel of bloem Boter en margarine 17 18 11 (14) Juni 11 (14) Juni Boter- oi Vetkaar! 250 gram boter of margarine; op bon 17 eventueel ook 200 gram slaolie of raapolie Brood en gebak 21 24 22 7 (Ui Jun. 22 Juni 22 Juni Broodbon- boekje 100 gr. brood ot een rantsoen gebak of 70 gram meel. (Oj bon21 en22 eendubbel rantsoen; Honden- cn Kattenbrood 14 30 Juni Voederlcaart een rantsoen j Eieren 97 51 53 en 88 8 Juni 8 Juni 15 Juni Alg. distr.- bonboekje een ei Kaas 66 en 76 67 en 77 (15 Jum) 15 (29 Juni Alg. distr.- bonboekje elke bon 100 gram Koitic cn thee 34 22 Jun Alg. distr.- bonboekje 40 gram thee ol 250 gram koffiesurrogaat Heli. 19 20 8 Jun 15 Juni Melkkaari een driekwart iiter Petroleum Periode 10 15 Jum Zegel voor verlichting 2 liter Scheerzeep K 31 Aug. Textielkaarf (paars) 50 gr. scheerzeep of eer. tubo scheercreme of een pot scheer zeep Suiker 31 42 8 Juni G Juü Aig. distr.- bonboekje een kilogram Vleesch 17 18 7 Juni 15 Juni Vleesch- kaart pl.m. een hall ons vleesch of vet of een half rantsoen vleeschwaren Vleesclmaren 17 18 7 Juni 15 Juni Vleesch- kaart een hall rantsoen vleeschwaren Zeep 35 29 Juni Alg. distr,- boiiboekje een rantsoen Aüe op Alg. Distributie Bonboekje Peulvruchten 52 22 Jum 500 gram brume boonen of capucijners of - voor zoover voorradig - groene erwten Gort, gortmout of grutten 25 15 Juni 250 gram Havermout, havervlok* m, havcrbïoem. aardappel- vlokken, gort of grotten 24 15 Juni 250 gram Macaronic, vermicelli of spaghetti 26 15 Jum 100 gram Maïzena, griesmeel. sago, aardappelmeel of pudding poeder 27 15 Juni 100 gram Rijst, rijstemeel, rijstegries rijstebloem of gruttermecl 32 15 Jumi 250 gram OFFICEEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Plantenzicktenbcstrijding-smiddclcn. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicatie in de Staatscourant van 15 Mei 1941, No. 94, maakt de Directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, bekend, dat de dispensatie van de verbodsbepalingen, bedoeld n het eerste lid van art. 6 van de Chemische Productenbeschikking 1941 No, 1, met ingang van 8 Juni 1941 wordt ingetrokken voor de producten: kopersulfaat, benevens mengsels en verbindingen van deze stof met andere stoffen; koperoxychloride, idem; kopercarbonaat, idem; barisih kopercarbonaat idem; koper-kaikveibindingen, idem, en wel voorzoover betreft: 1. het verkoopen en afleveren door fabrikanten, importeurs en handelaren. "Wellicht ten overvloede wordt medegedeeld, dat onder het begrip „han delaren' wordt begrepen: groothandelaren, grossiers, benevens centrale coöperatieve en andere aankooporganisaties, "die als groothandelaar zijn aan te merken; 2. het bewerken en verwerken ivoor industrieel gebruik aanwenden) door ondernemingen; hierdoor wordt dus niet verboden het gebruik ter bestrij ding van ontgianings- of plantenziekten. Hef. vervallen ar de dispensatie, zooals hierboven omschreven, heeft ten gevolge, dat de sub 1 en 2 genoemde personen voor de handelingen in die punten vermeld een schriftelijke vergunning behoeven, welke slechts zal worden afgegeven onder bepaalde voorwaarden.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3