MACHINES eg WERKTUIGEN Fa. F. V. v, d. Eist Co. Hl N.V. l HOEK's O Q? iTUfnUazdtfCó m KURKEN en HQUTEHB6HDELS Naaml. Venn. „KLUITKALK" „V0L0X'gasmasker C. van Heemst Eiachinefiabriek N.V. „De Komeet" Chemische Fabriek „Schiedam" Fa, J. D. VOGELKJ Machinefabriek en Aiuminiumwerken •AobSSb^ Pag. 1 - No. 22800 "TWEEDE BLAD DER. SCHIEDAMSCHE COURANT Zaterdag 7 Juni 1941 BUITENLAMP De strijd om Mossoel Eden ontvangt Sjigemitsoe Australisch protest te Londen Hoofdpijn-Kiespijn? Dr. Pawelitsj bij den Führer De besprekingen te Batavia Matsoeoka als rooker fa. Wed. A. Vogelezang ALLE BOUWMATERIALEN HOOFDSTRAAT 28 - Telef. 69570 - 69590 MACHINEFABRIEK A. F0NTIJNE Bonda's Handelmij N.V. Bogena N.V. geeft zelfbescherming N.V. Mij. „Oxygenium" Schiedam LANGE HAVEN41 - KEETSTEEG f Lithografisch-Bureau Steendrukkerij „SCHIEDAM" N.V. Houthandel, Zagerij en Schaverij Buitenhavenweg 32, tel. 680J3 Rechtszaken Landgerecht Naar een Engelschen zender geluisterd Het Duitsche rijk beleedigd „SCHIEDAM" HL O. BINNENLAND Verkeersongevallen in April Het Di.N.Il. meldt uit Damascus: Uit Engelsche bron. verluidt, dat de be getting ran Mossoel is uitgevoerd door val-, Sclicrmjagers en luchtlandingstroepen. De Ira'kschc troepen hadden, feilen tegenstand geboden én eenige petroleumbronnen hebt ben schade geleden. Sedert 48 uur-is ieder telegrafisch verkeer met" fralk verbroken. Ook' de "in" Damascus zittende journalisten hebben geen "mogelijkheid tot telegrafeeren. I Domei meiut uit Dondert, dat Donderdag op verlangen van den Engelsehen minister van buitenlandsche zaken een bespreking van een uur heeft plaats gehad lussehen Eden en den Japanscheu ambassadeur. Daar Sjigemitsoe binnenkort naar Tokio terug keert om verslag uit te brengen, beeft Eden blijkbaar willen cohstateeren met welke in drukken de ambassadeur uit Londen ver trekt, in het bizonder ten aanzien van de betrekkingen tusscb.en Japan en Engeland. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens Engelsche berichten heeft de Australische oorlogsraad na zijn alleszins langdurige conferentie van gisteren een memorandum naar Londen gezonden. Naar uit de weinige bizonderheden blijkt, is dit memorandum een energiek protest. Tijdens de bijeenkomst van den raad' zou den volgens Zweedsche bladen zeer boozö, opgewonden woorden gevallen zijn, om dat Engeland telkens weer Australische of andere niet-Engelsche troepen inhopei- loozen gevechten werpt, waarbij groote ver liezen geleden worden. Bizonder bitter ge stemd waren enkele sprekers, omdat alle Engelsche beloften, die na de sombere ervaringen van den veldtocht in Grieken land wargn gedaan, niet nagekomen zijn en ook Kreta weer een massagraf van 'Australische en andere troepen uit het empire is geworden. Het memorandum aan de regeering te Londen -bevat o.a. den eisch, dat Austra lische en andere niet-Engelsche troepen eerst weer in den strijd geworpen worden, ais hun tevoren ook voldoende steun van het luchtwapen of van de verdediging op den grond gewaarborgd kan worden. - Britsche duikboot verloren gegaan. Reuter publiceert het volgende officieele communiqué der; Britsche admiraliteit. De raad der admiraliteit betreurt te moe ten m ed ed eelen;dat.,-.d c duikboot der k'o-, nink'iijke marine „Undaunted" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. De familieledeu der slachtoffers zijn in kennis gesteld van het gebeurde. I)e „Newcastle" in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan. De Engelscb|e kruiser „Newcastle", die in de haven van Rio is aangekomen, zal, naar men verklaart, in bét Zuiden van den Hlantischen Oceaan dienst doen als vlagge- ■hip in plaats van de „Enterprise". Over de verblijfplaats van de „Enter- fse" wilden de Engelsche officieren geen inlichtingen geven. De „.Newcastle" zal te Rio zijn voorraad aanvullen, bovendien zullen de machines gerepareerd worden. Het Ameri'fcaanscbe eskader, dat te Cécife was 'binnengeloopen om brandstof in te nemen, is weer vertrokken. Do besprekingen van Bardossy te Ronse. Een Hongaarsche semi-officieele berich tendienst meldt, dat een der belangrijkste onderweipen, te Rome door Bardossy be sproken, wellicht het vraagstuk van een Hongaarschen uitgang naar zee is geweest. Het Finseli-Nerferlantlselibetalings verdrag. D<c president der Finsehe republiek heeft een verordening uitgevaardigd over het van kracht worden "van'Tiet betalings- verdrag tusscheu - Nederland en België eenerzijds en Finland anderzijds. Vaten motorbrandstof wordeu door liet grondpersoneel naar een Junkerstocstel ge rold om naar de voorste linies te wor den vervoerd. (Hoffmann, Zander) Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ci. Het A.N.P. verneemt van welingelichte Zijde te S,alzburg: Het Kroatische staatshoofd, -dr. Ante Pa welitsj, is gisterochtend per extra-trein voor zijn eerste officieele bezoek aan Duitsch'-. land. te Salzburg aangekomen. De minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en andere autoriteiten waren ter verwelko ming aanwezig. Von Ribbentrop vergezelde Pawelitsj naar diens hotel en vervolgens hielden de heeren een eerste bespreking in bet landhuis Fusclil, waarop een dejeuner volgde, waar aan de naaste medewerkers van Ribbentrop deelnamen, benevens het gevolg van den Poglaniik, waaronder enkele ministers, mi litaire en burgerlijke autoriteiten. Gistermiddag om drie uur is dr. Pawelitsj door den Führer voor eeu alleszins uit voerig onderhoud ontvangen, waaraan ook rijksmaarschalk Goering en de minister van buitenlandsche .zaken, von Pobbentrotj i.. i ■•«smke deelnamen. - Pawelitsj begaf zich met de heeren van zijn gevolg, den Kroatiselien gezant te Ber lijn en den Dnitschen gezant te Agram na zijn besprekingen met Ribbentrop per auto naar den Berghof, waar Hitler, Goering en von Ribbentrop hem op bet bordes ont vingen en van harte welkom heetten, terwijl de militaire eerbewijzen werden gebracht en het rood-Hrit.blauw van de Oestasji's aan den vlaggemast wapperde. De bespreking nam. terstond een aanvang in de groote hall van den Berghof. Domei meldt uit Batavia: Vernomen wordt, dat Jenkitsji Josjizawa, de leidc-r van de Japansche delegatie voor de handelsbesprekingen, en FI. J. v. Mook, directeur van economische zaken van het Nederlandscli Indische bestuur, gisteroch tend om tien uur bijeen gekomen zij 13, In een telefonisch interview van do „To kio Nisji Nisji" met den leider der Ja pansche delegatie in Batavia, Josjizawa, heeft deze verklaard, dat de ouderbande- lingen anderhalf uur hebben geduurd. Het antwoord" van Nederlandscli Indië was op talrijke punten niet bevredigend geweest, zoodat van Japansche zijde ophelderingen werden gevraagd. Mocht men Japans goe- De „Normaudië" ia Amerikaausch bezit. De New-York Journal American meldt, dat de Vereenigde Staten reeds &4 in Amerikuansche havens opgelegde schepen hebben overgenomen. Onder hen zouden zich ook' het Fransche luxe-schip „Nor- mandië" en nog 11 andere Frunsche sche pen herinden. 1 MolotoDs reis naar Tokio. Nopens het bericht van de Iïotsji Sjim-t boen, dat de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, waar schijnlijk van den zomer naar Japan zal gaan, verklaart Domei: ill officieele krin gen is hiervan geen bevestiging of ont kenning te verkrijgen. Britsche koopvaarder in den grond geboord. Duitsche gevechtsvliegtuigen met groeten actieradius hebben op den Atlantischen Oceaan gisteren een Britschen koopvaarder van 5000 ton tot zinken .gebracht. Louis Chevrolet overleden. Louis Chevrolet, ©en der oud-gedienden in de Amcrikaansclie automobiel-industrie eu in zijn vroegere jaren een der bekend ste racers, is in den leeftijd van 03 jaar overleden. Speciale krijgsraad in Bagdad bijeen. Die speciale krijgsraad is in Bagdad bij eengekomen en heeft Woensdag de eerste doodvonnissen geveld tegen verscheidene Arabieren. De vonnissen werden terstond voltrokken. Sinds de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, een brief beeft gekre gen van den bond tegen liet rooken, waarin hem met aandrang verzocht werd het pijprooken te laten varen, heeft hij uit alle deelen des lands voortdurend brieven over dit onderwerp ontvangen. Gisteroch tend, aldus meldt Domei, zat hij weer onder het genot van een pijp deze wel gemeende opmerkingen over de voor- .en nadeeïen van het rooken te verwerken, toen hem een epistel in handen viel, dat een ouderwc-tsche afbeelding bevatte van een bedelaar met kwaadaardig uiterlijk, die root uitblies, daarbij stond geschreven: Wij vin den, dat dit aardig lijkt. Matsoeoka dacht diep na, deed een Hin ken trek aan zijn pijp, keek nog eens naar bet plaatje, moest Jenschrijver toen wel gelijk geven en mompelde: „Dat roo ken, daar ben ik toch niet af te brengen, maar ik, vind datjorigel'rnehïchen bepaald "méF' ronl-en moeten ophouden." SCHIEDAM „VEGiSOL" CLASZIJDE lsolatie.tehalen^^^^^^^0^ VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM KORTE ACHTERWEG 13-15 Telefoon 68872 SCHIEDAM Dir. A. Lauwaars MODERN NGERICHT REPARATIEBEDRIJF Boterstraat 28-32. Schiedam. Tal. 69100 (2 ijren) I Westvest 33-35 Schiedam Specerij-surrogaten, extracten, etc. Vitaminen - olie - emulsie Telefoon 67899 construeert en repareert Buitenhavenweg 90, Schiedam Telefoon 68694 Wij wachten gaarne Uwe orders NIEUWE HAVEN ÏS/57 - TEL. 6890S Zoelet niet elders vat Schiedam U leveren kan Dr. SCHILLING N.V. SCHIEDAM, LANGE HAVEN 55, TELEF. 68670 Oudste Ned. Specioalfabriek van chem. techn. hulpstoffen voor industrie en ambacht NOORDVEST 77 TELEF. 67579 Het Duitsclie Laiulgereclit behandelde een zaak legen een echtpaar in Den Haag, dat er van beschuldigt werd in de maanden December en Januari ©enige malen naar een Engelschen zender geluisterd te hebben. Het echtpaar gaf de ten laste gelegde feiten toe.( Het bad heel goed geweten, dat het in overtreding was, maar het had zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen. De Staatsanwalt vroeg voor ieder der verdachten een boete van f3000 en inbe slagneming van bet radiotoestel. De rechter veroordeelde den man tot f 1500 en de vrouw to-t 1O0Q gulden boete met inbeslagneming van het radiotoestel. Een jonge boschwachter en zijn vrouw, wonende in de omgeving van Breda, hadden zich' te verantwoorden wegens het feit, dat den wil en oprechtheid niet begrijpen, dan, blijft alleen het vertrek van de Japansche f? ,zlC1 op. 8 Maart teSenorer een aantal delegatie over 1 1 Duitsche militairen en eenige m dienst van v? Lv -WAixVfcV "L - Cs*c%. eenige de Duitsche weermacht zijnde Nederlanders beleedigend over liet Duitsphe rijk en de Duitsche weermacht hadden uitgelaten. De verdachten ontkenden, doch de getuigen drie Nederlanders en een Duitsche on derofficier stemden in bun verklaringen I geheel overeen. De Staatsanwalt vorderde tegen den man j acht en tegen de vrouw twee maanden I hechtenis. De rechter veroordeelde de vrouw con- form: den eisch en den man tol zes maan den hechtenis. Anno 1623 - Schiedam N.V. ANKER- EN KETTiNGFABRIEK BUITENHAVENWEG 92/96 Postbox 68, Schiedam - Telefoon 691 -11 Machine- en Zuur stof f enf abri ek SCHIEDAM Telefoon 69061 (3 lijnen) Zuurstof, Stiicstof COMPRESSOREN Geld verduisterd. W. C. de G. te Deventer had als beheerder van de kas van een blik-omballagefabriek gel den ten bedrage van f 668 verduisterd. Boven dien bad hij 200 mark, die hem door J. J. P., die in Duitschland werkte, ter hand waren ge steld om aan zijn ouders af te dragen, ten eigen, bate aangewend. De officier van justitie achtte dit eon ernstig geval en vorderde zes maanden gevangenisstraf. De politierechter zal volgende week schriftelijk vonnis wijzen. Hardnekkige rijwieldieven. Voor den Zwolschen polilierechtcr heeft te- recht gestaan II. B. uit Deventer wegens rij wieldiefstal. Hij had een fiets meegenomen uit de portiek van een café, uit elkaar gestald en de onderdooien verkocht. Daar B. al dertien keer eerder veroordeeld was, eischte de officier van justitie zes maan den gevangenisstraf tegen hcih. Hij werd ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. G. S. uit Deventer had van B. het frame gekocht en met enkele andere onderdeden weer verkocht. Hij werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, het 0.11. had tegen hem drie maanden gevorderd. Een heel complot fietsendieven stond ver volgens terecht. H. M. K. uit Deventer had to Apeldoorn drie fietsen gestolen. B. S. en W. J. S. uit Dei enter hadden die fietsen naar Raalte ver- oerd en verkocht en voor deze moeite een vergoeding gekregen. R. V. W Raalte had twee fietsen gekocht en J. .1. te Raalte de andere. De officier van justitie eischic tegen K. vier maanden gevangenisstraf, tegen B. S., V.'J. S. en R. V. zes maanden en tegen J. .1. cliie maanden. K. en B. S. werden veroordeeld tot drie maanden, W. .T. S. en R. V, tot vier maanden en J. J. tot f -10 boete. Blijkens de recente gegevens wan liet cen traal bureau voor de statistiek geeft liet aan tal dooden bij verkeersongevallen voor <le maand April 1941 een uiterst laag cijfer to zien, schrijft de K.N.A.C. Het aantal ernstig gewonden is zelfs lager dan het sinds den aanvang der publicatie dezer cijfers ooit is geweest. De cijfers voor de eerste 4 maanden van het jaar zijn als volgt: (Tusschen haakjes de over eenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Januari 44 (27) 98 (146) Februari 43 (44) 64 (120) Maart 32 (45) 98 (133) April 28 (63) 79 (148) Bij de vergelijking met de cijfers van vorig jaar dient er rekening mede te worden ge houden, dat door de jjs- en sneeuwperioda in den aanvang van 1940 hel verkeer toen groolcndeels was lamgelegd. Opmerkelijk is, dat terwijl over het geheels land over de eerste 4 maanden van 1941 het aantal bij verkeersongevallen gedoodé personen daalde met 13 pCt. ten opzichte van de eerste 4 maanden van 1940, het aantal daarvan in do groote steden met meer dan 100.000 inwo ners geheel gelijk bleef. Relatief steeg dus het verkeersgevaar in de groote sleden belangrijk, waaraan het feit niet vreemd zaï zijn, dat daar het verkeer niet zoo zeer vermindert is, als wel veranderd van karakter door vervanging van motoirijtuigen door andere vervoermidde len. In ecrsle instantie zal dus vooral de verkoersopvoeding in do groote steden de volle aandacht verdienen. liet aanlal ernstig gewonden verminderde in de genoemde periode in het geheelc huid met 42 pCt., in de groote steden met 38 pCt. Aan board van een Duifsch slag-se hip op den Atlantischen Oceaan, (P.K. August, Hoffmann, Zander). Zware slraf voor rijwiefdief. Yoor de rechtbank te 's-Hertogenboscb stönd terecht de 27-jarige Bossche chauf feur, P. H. A„ er van verdacht op 5 April j.l. Ie Eindhoven een rijwiel, alsmede eenige regenpijpen, een fietstaseh en een pet te hebben gestolen. De chauffeur ontkende aan den diefstal schuldig te zijn, docli uit de verklaringen van den rechercheur, die liet onderzoek in deze zaak heeft ingesteld, concludeerde de officier van justitie wel schuld en hij eischte tegen den man, -die reeds eerder wegens diefslal is veroordeeld, een ge vangenisstraf van een jaar eu zes maan den. De verdediger, mr, CUr, Hulsman, bo~ i pleitte vrijspraak. De auti-Joftrfsehe maatregelen in Frankrijk. Aankomst van een transport buitenlandsche Joden in bet concentratiekamp te Pitliiviers, (Scherl).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5