SYRIË AANGEVALLEN Tijd om te verduisteren Maandag 9 Juni 1941 De onderhandelingen te Batavia 94ste Jaargang No. 22801 Brltsche en Fransche- troepen binnengerukt Vliegvelden gebombardeerd VANDAAG: 21.59 UUR MORGEN: 22.00 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.18 UUR Engelsche luchtaanval op Beiroet De houding van Vichy Boodschap van Pétain Tokio is niet tevreden Protest van Batavia in Tokio Nieuwe instructies van Matsoeoka Aanzienlijk tekort op Ned.-Indische begrooting Hitier ontvangt koning Boris STADSNIEUWS Suiker voor den inmaak Eén kg extra beschikbaar gesteld Regen en onweer Radiotoestellen in meubel opslagplaatsen Deze*courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2,10; franco per post f 2,60 Prijs per week: 16 CU. Afzonderlijke nummer* S cty. Abonnementen worden dagelijks aangenomen j^dvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten vÖÓr elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zater dag» vódr 9 nor. Een bepaalde plaats van ad verten tien wordt niet gewaarborgd, JJireetie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteurs M. Staveng», Schiedam EERSTE BLAD SCHIED l'MSlCOURAN' BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prijs der advertentien: van 15 regels 1 J.60 iedere regel meer f 0.31; in het Zaterdagnummer 15 regels f L85, iedere regel meer i 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; pokwitanties 15 ets. Taneven van advertentien bij abonnement zijn aan bet Bureau \erknjgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen A f 0.52 t/m 15 woorden t 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum \an 30 woorden. 's Woensdags- Klemc Advertentiën tot 25 n 10.26. mits vóör Diasdagavond C uur Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleme Advertentiën i 1.03, uien met \óór Vrtfdagavond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Die Engelsc.be berichtendienst heeft gis terochtend' bettend gemaakt, dat strijd* trachten van De Gaulle de grens van èyrfö en den Libanon hebben over schreden. Officieel fs voorts van Engelsclie zijde medegedeeld, naar Reuter meldt, dat de opmarsch van strijdkrachten van fie Gaulle en van Britsche troepen gisternacht om, twee uur Is begonnen. De Fransche regeering te Vichy heeft een communiqué gepubliceerd, waar o.a. gezegd wordt „Die Engelsehen en de aanhangers van tfe Gaulle hebben Syrië aangevallen, dat volgens hun bewering door Duit- sche troepen zou zijn bezet. Een ze ttere mijnheer Patroux heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij de be volking der onder Fransch mandaat staande gebieden tot opstand tegen Frankrijk aanhitst. Dte Fransche regeering herhaalt, wat zij reeds verzekerd heeft, n.l. dat zich geen Buitsche troepen in Syrië be vinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, ongerechtvaardigde aanvals- handeling tegen het Fransche Impe rium. Wij verdedigen dit Imperium tot de uiterste grens van onze krachten". Die strijdkrachten van Engeland en van Die Gaulle, die Syrië hebben aangevallen, hebben zich gisterochtend' vroeg in be weging gezet in de richting van den Dzje- bei Broes in Iset Zuiden van Syrië. Dte Franse!] e hooge commissaris van Sy rië, en den Libanon, generaal Bonlz, heeft hetopperbevtel over dé" Fransche troepen op zioh genomen. Naar de Engelsclie berichtendienst meldt, vjoert generaal Wilson het opperbevel over dte operaties in Syrië. Het Fransche opperbevel in Syrië en Li banon deelt mede: Die Britsche troepen hebben gisteren van 3,45 uur af de Zuidelijke grenzen van Sy rië en Libanon aangevallen. Zij zijn in contact gekomen met .te voorhoeden, die d'en strijd overeenkomstig de opdracht heb ben aanvaard. Het vliegveld Mezze in de huurt van Damascus is hedenochtend door Engelsclie vliegtuigen gebombardeerd. Er werd geen groobo schade aangericht. Er zijn geen personen om het leven gekomen. Omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië en den Libanon waren gisteravond te Vioby nog slechts weinige bizonderheden bekend geworden. Uit be voegde militaire kringen in Vichy wordt bekend gemaakt, dat de Engelsclie aanval len zoowel van Palestina als van Trans- jordanië zijn uitgegaan. Engelsclie strijd krachten Rebben aangevallen in de rich ting van Merj Ayoum, terwijl concentraties afvallige Fransche strijdkrachten in de na bijheid' van Maira worden gemeld. Het aanvalsfront strekt zich uit van Merj Ayoem in den Libanon tot in het Zuidelijk deel van Djebel Drüsa. liet is echter geen aan eengesloten gevcchtslinie. Integendeel, de vijand tracht in afzonderlijke colonnes op to rukken. liet gebied, waarin na den opmarsch der Britsdie strijdkrachten in Syrië en den Liabnon de eerste operaties plaats vin den, wordt door den loop van de Jordaan aangegeven. Naar in Fransche militaire kringen verluidt is direct achter de grens het terrein ia dit gebied zeer bergach tig en daarom zeer moeilijk. In het cen trum wordt hel doorsneden door het dal, dat den Libanon van den Antilibanon scheidt. Verder naar het Oosten, waar liet terrein een woestijnaclitig karakter aan neemt, is hel beter geschikt voor mili taire operaties, in hef bizonder voor het gebruik van gemoioriseerde en pantser strijdkrachten. Naar het schijnt is de aan val der Engelschen en der troepen van De Gaulle gericht op Merj Ayoem. Verder is opgemerkt, dat zich strijdkrachten van den tegenstander van Deraa in de richting van Damascus in beweging hebben gesteld. Engelsche vliegtuigen hebben, naar Ra dio-Ankara mededeelt, de olie-installaties van Beiroet gebombardeerd. Volgens Ofi heeft het Fransche opper bevel in Syrië het volgende bekend ge maakt: Beiroet is door de Engelschen gister middag om half vier niet bommen aange vallen. De eerste maal zonder resultaat. Bij den tweeden aanval werden twee kleine reservoirs van de National Petroleum ge troffen, waardoor een onbelangrijke brand is ontstaan. Het bericht over den aanval op Syrië door Engelsche strijdkrachten en troepen van de Gaulle, heeft in Fransche regee- riugskringen verontwaardiging gewekt. Men wijst er o.a. op, dat deze Britsche aanval door niets gerechtvaardigd wordt, liet be treft hier de voortzetting van het plan om den tragischen toestand van Fiankrijk uit te buiten en zijn imperium te be machtigen.' Verder wordt verklaard, dat de Engel schen Lij den aanval op Syrië, precies zoo als bij hun vroegere aanvallen, met ge bruikmaking van valsche voorwendsels, zijn opgetreden. Evenmin als er in Mers-el- Kebir, Haiti, Dakar, Gabon, Nieuv-Ca- ledonié Duitschers waren, zoo zjjn er ook thans in Syrië geen Duitsche soldaten en heeft zich er ook nooit een bevonden. De aanval op Syrië kan slechts ten doel hebben, dat Engeland zich op kosten van Frankrijk voor de in de Middellandsclie zee en in het nabije Oosten geleden neder lagen wil schadeloos stellen. De Gaulle, zoo verklaart men verder, heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij niet tegen Franschen zal strijden. Deze belofte is ook opgenomen in de overeenkomst, die verleden jaar tusschen hem en Churohil is gesloten. Hij geeft dus een mooi voor beeld, hoe hij zijn woord houdt. Verder wordt in Fransche regeerings- kringen gewezen op de proclamatie van den Franschen verrader generaal, Catroux, alsmede op een verklaring van den En gelschen gezant te Cairo. Catroux- heeft in zijn proclamatie aan Syrië en den Li banon volledige souvereiuiteil en onafhan kelijkheid beloofd, hetgeen bij verdrag tus schen hem on do vertegenwoordigers van Sy rië en den Libanon zou worden vastgelegd. De Engelsche gezant te Cairo, Lampson, heeft verklaard, dat de blokkade tegen Sy rië opgeheven zal worden en dat Syrië onder het regiem van het Engelsche pond zou worden geplaatst. In id'eze proclamaties is de werkelijke reden van den Engelschen aanval te le zen, n.l. de vastbeslotenheid van Enge land, om de petroleum van Irak en zoo doende de kapitalistische belangen van de Londcnsche* City te beschermen. De inva sie in Syrië door Engelsche troepen en door huurlingen van'- Engeland .vormt op ondubbelzinnige wijze een, vijandelijke daad tegen de Fransche souvereiniteit. Tensloite constateert men in Fransche regeeringskiingen, dat men in alle. kalm te en koelbloedigheid, de ontwikkeling van den toestand in Syrië tegemoet ziet. 0|p grond v,an de aanvallen, die gister ochtend gepleegd zijn öp den Libanon en Syrië, lïeeft de Fransdie slaatschéf, 'maar schalk Pétain, de volgend e" b ood scl tap voor de Franschen in de Levant gericht aan den hoogen commissaris en opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentk: Franschen van de Levant. Dé landen, waar gij "leeft en voor welker welvaart gij sedert lange jaren 'hebt ge werkt, zijn thans het "voorwerp van een niet te k\\ alifieeeren aanval. Deze-aanval wordt, evenals in Daikar "geleid 'dóör 'Fransolien, die zich geschaard-hébben ohderde vanen van den opstand: Gesteund' door de Brit sche imperiale troepen schrikken zij er niet voor terug het Moed, van hun'broeders te vergieten, die de éénheid van het imperium en de Fransche souvereiniteit verdedigen. Tegenover de smart;'die door-dit feit ver oorzaakt wordt, kan" het vrije Frankrijk -in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapens te hebben opgeheven te gen zijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers-el.Kebir, in Dakar of in Sfax. Voor liet geweld kwam de list. Sedert eenigo dagen beweerde inderdaad <te propaganda, die hét voorwendsel smeedde voor den aanval, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk op het i>unt stond Duitschland de gebieden uit te leveren, wel-i her verdediging ons is toevertrouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet, dat alles omvaar is, grj weet dat, de enkele vliegtuigen, die op deze gebieden een tusschenlanding heb ben gemaakt, thans uit Syrië zijn vertrok ken, met uitzondering van vijf of zes, die niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Duitsche soldaat noch' in Syrië noch in den Lihanon is. Gij zrjt dus het voorwerp van een hoogst ongereehtvaardigden aanval, waartegen ons geweten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fransche souvereiniteit in den Libonen voor de eerste maal bedreigd, dat kunt gij van mij gelooven. Uw hooge commissa ris heeft het u ook reeds tweemaal gezegd. Ik herhaal het voor u. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de gebieden, die de geschiedenis aan het vaderland heeft toever trouwd. Gij zult ze Weten te verdedigen. Mijn Wenschen en die van geheel Frankrijk begeleiden u. w.g. Philippe Pétain, Sir Miles Lampson, de Britsdie ambas sadeur in Cairo heeft volgens den Britsohen berichtendienst Syrië en den Libanon de 'krachtdadige hu'p van Groot-Brittannië en zijn geallieerden beloofd op voorwaarde, dat zij zich volledig aansluiten aan den kant van De Gaulle. t Het D.N.B. meldt uit Tokio: In officieele .Tapansclie kringen wordt het door de regeering van Nederlandsch- Indië verstrekte antwoord aan' Japan onbe vredigend genoemd. Men kan evenwol nog niet zeggen, zoo verklaarde men verder, of de onderhandelingen in Bataria zullen v orden voortgezet of niet. Domei meldt uit Batavia: Ofschoon hel antwoord van Nederlandsch' Indië als onbevredigend wordt-hsschouWd zal de Japansche delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderJiam delingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenigen tijd" noodig zal zijn om vast te stellen, of de Nederlandsch-lndische autoriteiten al dan niet werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een succesvol besluit te brengen, aldus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Het Nederlandsch Indische antwoord op het Japansdie voorstel van 7 Juni is aan den Japanschen gedelegeerde voorge legd tijdens c-dn bijeenkomst van gisteren, die 90 minuten duurde, waarna Josjizava te kennen gaf, dat hij wellicht de Nedejlaml- sclie delegatie zou verzoeken, zekere onop gehelderd gebleven punten toe te lichten, aangezien zij in strijd z'ijn met de Japansche formuleering. Te kennen gevende, dat zijn geduld op de proef werd gesteld, maar niet was uitgeput, zeide Josjizava: „lik kan tlians niet zeggen, of ik de Nederland- sclic gedelegeerden zal verzoeken hun hou ding verder te herzien. Ik zal mijn best blijven doen om het doel van mijn missie tot stand te brengen. Wanneer echter blijkt, dat het onmogelijk is een bevredigende op lossing te bereiken, dan blijft er geen an dere weg over dan terug te keeren naar Japan". Uit kringen der Japansche delegatie wordt vernomen, dat liet Nederlandselie antwoord betrekking heeft op alle punten, maar slechts weinig punten behelst, welke de Japanners als bevredigend kunnen be schouwen. Er verluidt, dat Josjizava nieuwe in structies uit Tokio verwacht, alvorens re gelingen te treffen voor een verder contact met de Nederlandselie vertegenwoordigers: De Nederlandselie gezant te Tokio, ge neraal Pabst, lieeft Zaterdagochtend bij het Japansche ministerie van buifenlandsche zaken een protest ingediend tegen de re cente verklaring van den woordvoerder van het bureau van voorlichting der re geering, die de Nederlandsch-lndische over heid in verband met do handelsbesprekin gen in Batavia van onoprechtheid beschul digd had. Uit officieele Japansche kringen wordt hieromtrent vernomen, dat van Japansche zijde geen antwoord op dit protest van Nedeiiandsch-Indië verwacht kan worden, daar het overbodig is, zoo verklaart men te Tokio, ten aanzien hiervan een stand punt uiteen te zetten. Officieele Japansche kringen blijven zich uiterst gereserveerd toonen ten aanzien ran de beweerde crisis in de besprekingen te Batavia, een onbevestigd bericht lioudt in, dat Matsoeoka, de Japansche minister van buitenlandsche zaken voornemens is nieuwe instructies te sturen aan de Ja pansche delegatie te Batavia. Dit zou over enkele dagen gebeuren. Hiermede zou de weg geëffend worden voor nieuw contact tusschen de delegaties van Japan en Ne- derlandsch-Jndie. Van welken aard de nieu we instructies zijn, kan nog niet gezegd worden, evenwel wordt de schaduw der beteekenis daarvan vooruitgeworpen door berichten, dat Matsoeoka voornemens is heden alle betrokken regeeringsdepartenicn- ten to consulteeren. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar uit Batavia gemeld wordt, vertoont de Staatsbegrooting van Nederl.uidsch-Indiu voor 1942 een aanzienlijk tekort, zonder dat tot dusver maatregelen overwogen zijn om aan dit tekort tegemoet to komen. Voor hel loopende jaar, zoo wordt verder ge meld, wordt een ongunstige ontwikkeling van den Nederlandschlndischen huilen, landschen liandel in vergelijking met liet vorige jaar verwacht. De export wordt voor al belemmerd door het tekort aan soheeps- ruimte. De Fuhrcr heeft in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbenlrop .koning Boris van Bulgarije, voor een bezoek op den Ober- solzberg, ontvangen. De Gemeentelijke school- en kindertuinen te 's-Gravenhagc, heeft een aanvang ge maakt mei een cursus over hol voorjaar; het word! aan de schoolkinderen door onder wijzers les gegeven over de levende have van een boerderij, waarhij de hinderen da-n persoonlijk kennis kunnen nemen mei de gewoonte der dieren. (Polygoon). Die secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een extra-rantsoen suiker van 1 k.g. te gebruiken bij den inmaak, be schikbaar wordt gesteld. In verband hiermede wordt de geldig heidsduur van de met „42" genummerde bon van de levensmiddelenkaart algemeen van vier weken ingekort lot twee weken. Bon 42 geeft derhalve niet z.ooals dezer dagen werd bericht tot G Juli a.s, doch slechts tot 22 Juni a.s. recht op het kno pen van 1 k.g. suiker, waarna voor het tijdvak van Woensdag 23 Juni tot en met Zondag G Juli a.s. wederom een bon ter verkrijging van 1 k.g. suiker zal worden aangewezen. In totaal wordt dus geduien- de het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot G Juli a.s. twee k.g. suiker beschikbaar gesteld, terwijl het gebruikelijk rantsoen 1 k.g. pet vier weken bedraagt. Sa een slra,enden morgen pakten zich gister middag oms'rceks Imlf 3 in het NAV. zware onw eerswolken samen, die dreigend over onze slad kwamen dnjven. Een windhoos van be scheiden formaai trok over het Zuidelijk deel van de gemeente en plotseling begon het te regenen- een tropische regen! Zware druppels sloegen putjes in den giond, waar deze niet bedekt «as en bloemen werden afge.slagen. De bliksem sloeg in een boom in tiet Slerre- bosch, maar overigens «erd geen schade van belang aangelicht. De tuinders en boeren hebben zich over het tropische buitje verheugd, want de bodem kan op dit oogenblik heel wat vocht opnemen. Zondagmiddag is mej. II. doordat zij schrok ju het onweer, op den Westfranke* landschedijk in liet prikkeldraad langs den weg gereden Ilaar rechterbeen werd op eenige plaatsen ontveld. Zij is door de politie verbonden. Ten aanzien vun radiotoestellen welke zich ia meubelopslagplaatsen bevinden, zijn met ingang van lieden de volgende voor schriften van kracht, I Zoo-we! de eigenaar van een radiotoe stel, dat zich in een meubelopslagplaats bevindt, als de exploitant van de betreffen de opslagplaats zijn verplicht, hiervan on verwijld kennis te geven aan liet hoofd bestuur der l'.T.T. technische dienst radio, Stheveningsrlieweg G, 's Gravenhage. Ver keert de exploitant van een meubelopslag plaats in onzekerheid, of zich hij de bij hem opgeslagen gocdoien radiotoestellen herin den, dan dient hij zich voor zoover mo gelijk hierover hij de eigenaars dezer goe deren z-ekeiheid te verschaffen. Da exploi tanten van meubelopslagplaatsen dienen van heden af, wanneer zich onder de bij hen onder te brengen goederen radiotoe stellen bevinden, er voor zorg te dragen, dat deze toestellen op zoodanige wijze wor den geplaatst, dat controle op eenvoudige wijze mogelijk is. Reeds eerder Lij hen on dergebrachte radiotoestellen kunnen blij ven, waar zij zich thans bevinden. Verze geling van ludjo-loesfcllen, ondergebracht in meubelopslagplaatsen, kan achterwege blijven. Inbraken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is ingebroken in een tweetal loodsjes, staande achter de woningen van de families M. en Z. aan de Burgemeester Knapperünnn Uit een der loodsjes werd een rijwiel ont vreemd; uit liet andere liehben do daders een achterband van een rijwiel meegeno men. In dienzelfden nacht hebben onbevoegden zich, door liet stukslaan .van een keïder-t raampje toegang verschaft tot - de woning van de familie K. in de Charlotte de BotfrbOnstraat. Een geringe hoeveelheid le- vcnsnriddelen en enkele kleedingslukken worden vermist. Fietsen diefstal. Van mej. De J. is een fiels gestolen, die zij Zaterdag j.l. onbeheerd in de Wulviscli'- straat had laten staan en van A. G. J. de L. is een fiets ontvreemd, die op den Rotterdamschedijk stonil. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Door de gemeentelijke Openbare Lees/aal en Bibli itlieek werden ut Mei j.l. in het gebouw aan do Lange Raven uitgeleend 2326 (1356) kinderboeken, G342 (3459) studiewerken en 10G09 (6043) romans. In het filiaal in de Gorzen waren die cijfers 3G0 (210) 11G4 (525) en 1344 (5121, samen 223G4 (J2331). Het groote verschil m het aan tal uitgeleende boeken in Mei van dit eu van liet vorig jaar houdt \erband met do oorlogs omstandigheden. Het aantal houders van leeskaarten steeg van 2478 in Mei 1940 lot 2801 in M -i 1941; tiet boekenbezit van 37714 tot 39121 exem plaren. (Vervolg rubriek Stadsnieuws png 2).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1