OORLOG IN HET VAN 1941 TIEN JAAR SPORTCOMMISSIE Tijd om te verduisteren Donderdag 12 Juni 1941 Haar ontstaan en taak EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste Jaargang No. 22804 OOSTREKËNÏNG 5311 Overzicht van de krijgsverrichtingen gedurende het eerste kwartaal De successen der marine De actie der luchtmacht VANDAAG: 22.01 UUR MORGEN: 22.02 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.18 UUR De strijd in de Middeliandsche Zee De opmarsch in Noord-Afrika STADSNIEUWS Laffe aanval op den burgemeester Door gewezen Irechercheur van politie Voorbereidingen tot verdediging van Cyprus Deze couraut verschijnt dagelijks, met uitzontlenng vau Zon- en Fecstdugcn. Prijs per kwartaal f2.10; franco per post 12.60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdvertentiBn voor het eerstvolgend nummer moeten ▼öör elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, *a Zater dags v66r 0 uur. Een bepaalde plaats van advertentan wordt met gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der advertcntifcnvan 15 regels 1.60 iedere regel meer f 0.31; in bet Zaterdaguummer 15 regels f 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0,77 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitantie* 15 ets. Tarieven van advcrtentifn bij abonnement zijn aan h« Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenticn opgenomen f 0.52 t/m 15 woordvi» f 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Klemt AdvertentiCn tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 0 uur oan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine AdvertentiEn 1 1.03. indien met vuór Vrijdagavond C uur bezorgd. tiet Duitsche oppervel publiceert een samenvattend overzicht van de oorlogssuc cessen tegen Engeland in de eerste maan den van dit jaar. In het eerste deel wordt o.m. verklaard In de eerste maanden van het oorlogs jaar 1941 heeft de Duitsche weermacht in den strijd tegen Engeland te land, ter zee en in de lucht nieuwe groote o\ er- winningon bevochten. De voornaamste taak van de vloot, de vernieling van de lij delijke levensaders door den handelsoor log, werd in ononderbroken aanval door onder- en bovenwaterstrijdkraehten vol- biacht. Duikbooten vielen op den Atlau- iischen oceaan van de kusten van Groot Brittanaiö tot heelemaal aan de Westkust van Afrika negentien konvooien aan. In totaal werd in de eerste vier maanden van dit jaar door ondeizeeërs 978.000 br.t., door bovenwaterstrijdkraehten 493 000 br.t., dus tezamen 1.471.000 brt, door door de marine tot zinken gebracht. Daar bij komen de aanzienlijke verliezen door mijnen en de binnen gebrachte pi ijzen. De marine beeft 71 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, waarvan 52 door ma rine-artillerie te land en 19 door strijd krachten ter zee. Tegenover deze successen bedroegen de verliezen van de marine in deze periode een torpedoboot, drie duikbooten en drie kleinere oorlogsvaartuigen. Niet minder succesvol is de luchtoor log tegen de Britsche marine en koop vaardij geweest, bij aanvallen overdag en 's nachts „werden.rondom Groot Brittannië en op den Atlantischen oceaan acht En- gelsehe oorlogsschepen tot zinken gebracht en 24, waaronder twee kruisers en acht torpedojagers, beschadigd. Gevechtsvliegtuigen brachten 170 sche pen van omstreeks 764.000 br.t. tot zin ken. In totaal verloor Engeland geduren de vier maanden door gevechtshandelin gen van de Duitsche marine c;n het luchtivapen 2.235.000 br.t., terwijl meer dan. 1.200.000 br.t. werd beschadigd. Met de grootste hengheid zette het luchtwapen daarnaast den strijd tegen het Britsche eiland voort. Acht en dertig in omvang steeds toenemende groote vergel- dingsaanvallen waren gericht op Engelsche verkeerscentra, havens en industriegebie den. De hoofdstad Londen was hel doel van dertig luchtaanvallen, waaronder twaalf groote vergeldingsaanvallen. Het zwaarte - punt van de vergeldingsaanvallen van het luchtwapen nu lag.op de voor den oor log belangrijke Britsche havens met hun werlcinstallalies. Dal haar prestatievermo gen hierdoor zeer sterk benadeeld werd', ijjdt geen twijfel. Bizonder hevig werden ook d<* sleutelposities van de Britsche oorlogsindustrie getroffen. Deze industrie is daarme'e in haar productievermogen nog meer belemmerd. Een reeks succesvolle aanvallen op de uitgangspunten van het Britsche luchtwapen verminderde de tref kracht daarvan. liet rapport verklaart voorts, dat Enge land begonnen is met de nachtelijke aan vallen op Duitsche sleden en merkt op, dat terwijl 't Duitsche luchtwapen ook thans nog naar vermogen streeft naar vermijding van eiken onnoodigen aanval op de En- gelscbe burgerbevolking, de uitwerking van de Britsche luchtaanvallen juist bet te genovergestelde beeld geeft. Dientengevloge was ook" do aangerichte militaire en oor- logseconomlscbe schade zeer gering. Te vens echter steeg liet percentage brisant bommen, die bet Brilscbe luchtwapen wierp ,op woonhuizen in Duitsche sleden en voorts op ziekenhuizen, lazarets,, kerken ert kerkbovren. Hierdoor wordt bewezen, dat. Groot-Briüannië meent stelselmatig een tor. reuroorlog tegen de Duitsche burgerbevol king te leunnen voeren. De rechtmatigheid van de Duitsche vergeldingsdaden wordt hierdoor slechts bevestigd. c Duitsche formaties jagers en afweerge schut weerden de aanvallen van den tegen- stander op Duitscli gebied en op de be:, el te gebieden met toenemend succes af Door Duitsche luchtdoelartillerie werden tot eind A'paril 97 vijandelijke vliegtuigen omlaag ge haald. Het aantal der in luchtgevechten boven. Groot-Brittaimiê en het vasteland neergeschoten Britsche vliegtuigen bedraagt 271. Voorts werden 73 Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Derhalve verloor 't Britsche luchtwapen alleen al op dit strijd tooneel tijdens de eerste vier maanden van dit jaar 441 vliegtuigen. De verliezen van het Duitsche luchtwapen bedroegen nog lang geen vijftig procent hiervan. De Duitsche oorlogvoering ter zee en in de lucht tegen Engeland had er in ge noemde periode bizonder veel voordeel van, dat Italië in de Middeliandsche Zee voo-rtdurend sterke Britsche Zee- en lucht strijdkrachten vast hield. Om de siluafie in de Middeliandsche Zee té verlichten werd begin Januari voorloopig een Duitscli ilie- gereorps onder gcneraal-vlieger Geisker in Beneden-Italië gedetacheerd. ,In snnenwer king met Italiaansche vliegtuigformaties hield dit door aanvallen overdag en 'snachts het Engelsche steunpunt Malln 'onder den duim, berokkende den Britsche strijdkrachten ter zee d'e zwaarste verlie zen, bracht een aanzienlijk aantal vijande lijke schepen tot zinken en bestreed met groot succes de Britsche luchthavens in Egypte en Cyrenaica. Korten tijd later besloot de Fuhrer, zoo vervolgt "het rapport, liet Duitsche Afrrka- córps", onder leiding van luitenant-generaal Rommel uit te zenden naar iVoord-Afrika. Duitsche verkenners, di(e terstond na. de ontscheping in actie kwamen, rukten 22 Februari tot een punt ten Westen van El Agheila op. Nog voor generaal Rommel zijn strijdkrachten had geconcentreerd, rukte hij 24 Maart op. Reeds op 31 Maart braken piantsertroepen van dit corps door de Brit sche stellingen ten Oosten van El Agheila. Deze plaats, Benghazi en Bir Tengeder werden ingenomen. Een deel van de troe pen zwenkte hier af naar het Noorden, noopte nog denzelfden daig bij El Mecheli een sterke vijandelijke groep tot den strijd en versloeg haar vernietigend. De tegen stander verloor hierbij behalve talrijke doo- den en gewonden veel meer dan 2000 ge vangenen en een groote hoeveelheid oor logstuig. De overige strijdkiachten namen zonder acht te slaan op hevige zandstor men- en 1 groote ravilailleeriiigsmoeilijk'he-i den 8 April de belangrijke kustplaats Derna in. Nog op 10 April bereikten Duitsche en Italiaansche troepen de omgeving van To- broek, waar hun versche. slerke Britsche strijdkrachten tegemoet traden. Tobroek werd omsingeld, terwijl snelle strijd krach- teM. Ge]u!di wenl cle ten voorbij deze stad opruk!en naar Bardia D a De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, heeft gistermiddag bloot gestaan aim een laffèu overval door den gewezen rechercheur van politie, J. A. van H. De burgemeester was niet zijn echtge noot e, mevr. A. J. A. van HaarenHay makers, in hun nieuwe woning, Nassau- laan 55, die zij bezig zijn in te richten. Terwijl de burgemeester met zijn rug naar de geoponde deur stond', voelde bij plot seling een barden klap in zijn nek. Zio-li van geen dreigend gevaar bewust, draaide de burgemeester zich om, terwijl zijn eoisle gedachte was: .,Wat een flauwe giap om zoo hard te slaan!" Na zich om gedraaid te hebben, keek de burgemeester in bet gezicht van eeh man, dien hij niet kende, maar die veel grooter en jonger was dan mr. Tan Haaien. „Ken je rno niet?" riep de man. „Dan zal je me wel leeren kcnnenl" En meteen gaf bij den burgemeester een slag in hel gezic'T, waardoor dien« lorgnet afvloog. Dc burgemeester verdedigde zich. maar tooi begon de aanvaller lo trappen, waar bij de bruut het blijkbaar op den buik van zijn slachtoffer voorzien had. De aangevallene, "die intusschen om hulp geroepen had, kon een zware boorzaag grijpen en gaf daarmee den woesteling een paar rake tikken op ;de armen. Deze bad te voren een ijzeren slang van oagc veer 2''2 M. lengte gegrepen en sloeg daar mee naar den burgemeester. Gelukkig werd da-slag gebroken,- daar .SefTjzer- een bcuig-- lanip tref, die geheel vernield ln(iis?rclieii was een lid van het verhul- zerspersoneel komen opdagen en onlzetle den burgemeester; kort daarop kwam nog meer hulp. De aanvaller ging toen stil tegen den wand staan. Op uitdrukkelijk verzoek van den bur gemeester bad intusschen mevr. Van Ilaa- ren, die zich eerst tusschen den aan valler ei baar man wilde werpen, bij a.s. buren de polilie opgebeld en om as sistentie veizecbt. De burgemeester en en kele burgers gingen met Van H. alvast op weg naar het politiebureau; de man liep heel gewillig mee. Hij zeide wel: „Morgen kom ik weer terug!" 1 Daartoe za! hij echter niet - in slaat zijn, want h;j is in het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat in bewaring ge steld. De burgemeester heeft zich onder dok en dit 12 April innamen. Den dag daarop viel de grensvesting Capiuzzo den bondge- nooten in banden' m de Egyptische grens werd overschreden. Tegenaanvallen van den vijand werden onder zware' verliezen op gegeven. Evenzoo alle pogingen van den tegenstander om uit Tobroek' te breken. In nauwelijks twee maanden, zoo besluit dit eerste deel van het rapport, heeft het Duitsche Afrika corps ouder bizonder moei lijke omstandigheden en onder zware ge vechten tegen sterk'e Britsche strijdkrachten meer dan 1800 K.M, afgelegd en in een veldtocht van drie weken geheel Cyrenaica, met uitzondering van Tobroek, heroverd. Het Duitsche en het Italiaansche lucht wapen, henevens dé Italiaansche marine, steunden de operaties te Land door ver kenning over groote gebieden en doeltref fend ingrijpen in den strijd, door stout moedige aanvallen op colonnes, schepen en havens, benevens door het leggen van mrjnen in het Suezkanaal. In deze gevech ten werden tot eind April bij geringe eigen verliezen, 72 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In een Lizondere correspondentie van de Times uit Nicosia, de hoofdstad van Cy prus, wordt bevestigd, dat voorbereidingen getroffen worden voor de verdediging van het eiland. Dte vrouwen en kinderen, he nevens enkele Amerikaansche gezinnen, zullen Cyprus binnenkort verlaten. Een deel der geüvacueerden gaat naar Zuid- Afrilm en Rhodesia. aangevallene niet ernstig gekwetst; de trappen, gericht op den buik, kwamen op het bovenste deel van het-dijbeen terecht. Van H. heeft bij het onderzoek ver klaard niet de bedoeling te hebben gehad den burgemeester te mishandelen. [lij was eerst naar hel stadhuis geweest; daarna ging hij naar het -woonhuis aan de Tuinlaan en toen hij hoorde, dat de bur- geireesler in het nieuwe huis aan de Nassaulaan was. begaf hij zich derwaaits. Hij was van plan geweest, deelde hij mede, den burgemeester om werk le vra gen, maar toen hij hem zag, kwam op eens de herinnering boven aan het ont slag, dat hij als onrechtvaardig beschouwt, en toen kon hij zich niet meer beheer- schen. De burgemeester zal in staat zijn he denavond de première van de film: „Hoe Schiedam werkt en leeft", bij te wonen en bij die gelegenheid ook een kort woord spreken. Slot vchk Tien jaar Sportcommissie. vermoedelijk 1 Juli a.s. definitief lïaar be slag krijgt,zal wellicht op de verdere plannen van de Sportcommissie ook van invloed zijn bij het bepalen, van de plaats, wanr haarihziens de nieuwe speelgelegen heden zullen moeten worden aangelegd'. (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag 2). Vandaag beslaat de Gemeentelijke Sport commissie 10 jaar. Zij werd niet zonder moeite en strijd geboren. In den raad waren aan de stich ting vrij feite debatten voorafgegaan. Er -werd door 'n commissie Steens 'n rapport uitgebracht, w-aardoor een nieuiv geluid werd gehoord ten aanzien van de taak van de plaatselijke overheid tegenover de sport beoefening. De. S.B.LO. was 10 Juli 1930 opgericht; het tot -stand komen van de Gemeentelijke Spc-rtcommissie, bijna een jaar later, stond daarmee in oorzakelijk ver band. Dc S.B.L.O. Omdal nog niet ieder precies op de hoog te blijkt te zijn van de verhouding -S.B L O. en "Sportcommissie, willen we deze nog even in 't kort uiteenzetten. Bijna alle Scliiedamsche sportvereenigin- gen hebben zich vereenigd tot den Sclne- damschen Bond ioor Lichamelijke Oefe ning. Tot de vijf en veertig aangesloten ver- ecnigingen belmoren zoowel de groole voet bal- en gynmastiekvereeiugingen, als de spoïtvereenigingen, die slecht» enkele 10 lallen leden tellen, zoodatgezegd kan worden, dat pracüsch de geheele sport- bewegitig zich in den S. B. L O ver eenigd heeft Alleen de lennisvoreeirigin gen staan buiten de/e organisatie, wat te begrjpen is. omdat dit een seizoen-port is, die voor een deel - beoefend wordt op eigen banen. Aanvankelijk werd door den S.B.L 0. een rechtstreeks contact tusschen sportbewe- ging an plaalselijke" overheid voorgestaan; de S.BLO. zou zich ó.a. gaarne hef be beer van de sportvelden, gvnma»tieklokalon enz. toegewezen zien. Een tussehcnschakcl. He1 was vooral de heer t'. de Bruin, destijds wethouder van onderwijs en so ciale zaken, die daartegen overwegende bezwaren had en na veel overleg werd toen besloten een tusschenschakel te for- meereu in den vorm van een Gemeente lijke Sportcommissie, die zou bestaan uit 9 leden, waarvan de voorzitter lid van bet dagelijkscli bestuur der gemeente moet zijn; vier raadsleden en for bestuursleden van den S B.L 0. Daaibij heeft de gedachte voorgezeten, dat de vier raadsleden in de Sportcommissie speciaal de belangen van do gemeen le in het oog zulien hou den en de vier SB.L.O.-bestuursleden spe ciaal" die van de sporlbeweging zullen be hartigen. In de praclijk komt die „speciale behar tiging" nooit sterk op den voorgrond; in de 10 jaren, dat de Sportcommissie be staat, hebben steeds allo leden van harte de belangen van de sport gediend, onge acht ot zij raadslid of bestuurslid van den S.B.L 0 waren. Daarbij - is van groot voordeel geweest de continuïteit in de samenstelling van de commissie waardoor onderlinge waar- deciing en een groot wederzijds vertrou wen kon groeien. Van hel begin af hebben zitting in de Sportcommissie de beer J. Dinkelaar eerst als raadslid, de laatste 7 jaar als wethouder-voorzitter en hel raadslid de lieer B. G. Hoogendam De heeren A. Stahlic en J. H. Steens, die ook deel uit maakten van de eerste Sportcommissie, zijn overleden. Voorts waren gedurende eeni- ge jaren lid de heeren D. Vreeswijk, J. N. Hoek en A. van Duinhoven. De vier bestuursleden van den.S.B.L.O., de heeren A. van Schie, secretaris; M. Stavenga, E. A. Leendcrts en II. J. Schef- fers, zijn 10 jaar lang lid van de Sport commissie Daarin hebben thans voorts zitting cle lieercn C. J. V. Janse, penningmeester; Th. J. L van den Berg en J. Bergman. Een gelukkige „cumulatie van functies" is, dat de heer A. van Schie zoowel secrelaris van de Sportcommissie als van den S.B.L.O. is. Daardoor kan snel ge werkt worden en is alles wat maar zou kunnen zweemon naar animositeit of tre den in eikaars rechten, uitgesloten. De gang van zaken. De gang van zaken is meestal zoo, dat in de bestuursvergaderingen van den S.B.L.O. de ivenschen en verlangens, die in cle Scliiedamsche sportbeiveging leven, ter sprake komen. Is er een redelijke kans op verwezenlijking, dan worden cle zaken van belang bij de Sportcommissie aanhan gig gemaakt. Deze overweegt ook de wen schelijlcheid en de mogelijkheid van ver wezenlijking der verlangens en valt cle be slissing gunstig uit, dan wordt aan B. en W. geadviseerd zus of z,oo te han delen. Dat de voorzitter van cle Sport commissie lid van het college van B. en W. is, is daarbij van groot voordeel, uant op deze wijze heeft cle sport indirect Wethouder J. Dinkelaar. (Foto Sth. Crt.) een pleitbezorger in de vergaderingen van B." en W., die volledig op de hoogte is van de Hemelton van de centrale sport organisatie. Aanvankelijk lieeft cle lieer P. de Bruin, cle laatste 7 jaren cle lieer J. Dinkelaar, met groote belangstelling en veel toewij ding ais voorzitter van cle Sportcommis sie de Scliiedamsche sportbelangen ge diend. is een aangelegenheid van groot be lang L.v. het aanleggen van sportvel den dan wordt de raad daarin ge kend en ook deze heeft, zoo laiïg de Sportconmussie bestaat, getoond een open oog "te bobben voor liet nut der lichame lijke opioeJmg van de schoolvrije jeugd. in kleinere zaken neemt cle Sportcom missie of liet dagelijkscli bestuur dier com missie, zelfstandig beslissingen; het ge bied, waarop dit geschieden kan, is vrij nauwkeurig afgebakend. Het toewijzen b.v. van enkele speeluren aan een voctbalvcreeniging of het wijzigen van den tijd, waarop een* gymnastiekver- eeniging een schoollokaal gebruikt, ge schiedt in clen regel door het dagelijkscli bestuur van de Sportcommissie. Zou zicli bij die (oenijzing iets bizonders voordoen, dan wordt de volledige Sportcommissie daarvan op de hoogte gesteld. Wat tal stand kwam. Door dc gelukkige samenwerking, die nu 10 jam beslaaf, is reeds zeer voel tot stand gekomen, wat vroeger onbereik baar leek, toen de sport vereent» mgen elk afzonderlijk met den daartoe aangewezen gemeente-ambtenaar tot overeenstemming moesten zien te komen. We herinneren aan de grondige reorga nisatie van Sportpark Bosclihoek, het mooie complex, vlak bij de bebouwde kom der stad; den aanleg van het Mathenesser Sport park aan den Laanslootscheweg, een com plex van vier.velden met een behoorlijke kleedgelegenheid; het tot standkomen van twee terreinen aan den Westfrankeland- scbedijk, bij de gemeentelijke zwominrich- ting, die aan S.V.V. in gebruik zijn ge geven, waarmee een hartewensch van deze voreeniging in vervulling is gegaan; het aanleggen van het Excelsiorterrci.il met zijn twee speelvelden en tennisbaan en daarachter de Mathenesser Wielerbaan. Dat zrjn enkele objecten, die „in het oog springen". Maar daarnaast heeft de Sportcommis sie in tal van andere dingen geadviseerd' en is ook meermalen zelfstandig regelend opgetreden, o.a. ten aanzien van het ge bruik der gymnastieklokalen. De toekomst. In de nu volgende periode van 10 jaren zal de Sportcommissie nog meer en nog belangrijker werk te doen krijgen. Het laatste jaarverslag van den S.B.L.O. lieeft daaromlrent reeds iets meegedeeld. T Bestaan van heele complexen sportter reinen wordt n.l. bedreigd'; o.a. die aan den Laanslootscheweg annex Mathenesser Wielerbaan door den rijksweg no. 20; die in Spieringshoek en aan Damlaan door het in exploitatie brengen van Nieuw-1 land. Of de oorlogstoestand en zijn ge volgen op de uitvoering van bestaande plannen een stimuleerenden dan wel rem- menden invloed zal hebben, men denke aam het malcrialenvraagstuk dient te worden afgewacht. Maar dc Sportcommissie is piraat en heeft reeds onder oogen gezien, wat ge beuren moet, opdat de sportbeweging niet verrast woidt, als ingrijpende maalregelcn worden getroffen, die tot gevolg hebben het verdwijnen van velden, waar thans dc jeugd en de rijpere jeugd gezon Ihfiil op doet en zich 'irhamelrjk en ook geestelijk staalt. De uitbreiding van cle gemeente, die (Vervolg zie 3de kolom onderaan).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1