DE OORLOG IN HET BEGIN VAN 1941 NIEUWE DISTRIBUTIEBONNEN Vrijdag 13 Juni 1941 Tijd om te verduisteren 94ste Jaargang No. 22805 Het einde van den veldtocht op den Balkan lil het tweede deel van het samenvat tend rapport van het opperbevel der Duit sche weermacht, waarin de oorlogssucces sen tegen Engeland in de eerste maanden van dit jaar behandeld worden, kan men o.a. lezen: Bulgarije Tijdens de gevechten in de Middelland- sche zee en in Noord-Afrika, die in het eerse deel van dit rapport zijn beschreven, had de situatie op den Balkan zich ont wikkeld in een richting, die noodzakelijk scheen te maken, dat de Duitsche weer macht ook in dit gebied ingreep. Begin Waart marcheerden derhalve met toestem ming van de Bulgaarsche regeering Duit sche legerformaties onder opperbevel van generaal-veldmaarschalk List Balgaiije bin nen, tevens werden sterke formaties vlie gers onder generaal-vlieger Freiherr von Richthofen, daarheen getransporteerd, ter wijl Duitsche luchtdoel-artilleristen tezamen met den Bulgaarschen luchtafweer de be scherming van de Duitsche strijdkrachten ©n van het Bulgaarsche souvereiniteitsge- bied tegen aanvallen uit de lucht oj? zich namen. Ter bescherming van de Roemeen- sche en Bulgaarsche kust langs de Zwarte zee werd Duitsche marine-artillerie in dienst gesteld. Zuid-Slavië In de tweede helft van Maart trok het leger van, List naar de Bulgaarsch-Griek- sclie grens, om zoo noodig te rechter tijd te kunnen optreden tegen de Britsche ope- ratiegioep, die in Noord Griekenland werd gevormd. De poging van Engeland om zich op d^n Balkan te nestelen, was o.a. gebaseerd op de hoop Zuid Slavic voor „zich te, kunnen winnen. Het streven van de Duitsche politiek gedurende een lange reeks van iaren om vriendschappelijke be trekkingen met Zuid Slavic tot stand te brengen, leidde inderdaad tenslotte 25 Maart tot de toetreding van de Zuid Slavische regeering tot het drie mogendheden-ver- drag. Maar de coup van gewetenlooze Ser vische samenzweerders in den naclit van 2G op 27 Maart deed dit succes van de Duitsche politiek te niet en dwong tot onverwijlde militaire maatregelen. Nog den 27sten Maart gaf de Fuhrer bevel thans, de voorbereidingen te treffen ter verbrijzeling van Zuid Slavic en tegelijker tijd ten aanval op het Engelsche expe ditiecorps in Griekenland Leger en lucht- wapen werden hierdoor volstrekt bij ver rassing voor een nieuwe geweldige taak gesteld. Ondanks groote moeilijkheden in de voorziening, slaagde men er evenwel fn deze zoo spoedig meester te worden, dat de Führer het begin van den aan val op 6 April kon bepalen. Nog voor het einde der eerste week van 'den veldtocht zoo vervolgt het rapport kon meer dan de helft van het Zuid-Sla vische leger vernietigd geacht worden. De Kroatische troepen legden de wapens neer. Een 10 April opgevangen niet gecodeerd radiobericht van den Zuid-,Slavischen op perberelhebber bewees, dat hem reeds op dit tijdstip de leiding van zijn iroepien vorkomen ontglipt was. Tot de ontbinding van het Servische le ger heeft het luohtwapen door snelle 'ver plettering van de Zuid-Slavische vlieger- troelen, onmiddellijk ingrijpen in den strijd op den grond en voortdurende aantasting vian de vijandelijke vcrbia'dings- en ravitail. leeringswegen in hooge mate bijgedragen Overigens heeft het Servische leger na de perste zware slagen nog slechts geringe standvastigheid getoond. Kort daarop wordt ook aan de Servische hoofdstad het nood lot voltrokken. Generaal-oberst Von Kleist Weld 1<3 April in de vroegte aan het hoofd van zïjn panlsertroepen zijn intocht in de ServiscKe hoofdstad. Griekenland Het rapport schetst dan de afzonderlijke phasen van den Balkan-veldtocht, den aan val op hel Grieksche verdedigingsfront aan de Bulgaarsche grens, den opmarseh uit VANDAAG; 22.02 UUR MORGEN; 22.03 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.17 UUR het gebied ten Zuiden van Sofia in de lichting van Skoplje, de verovering van de heerschappij in de lucht hoven Zuid-Slavië, de doorbraak door de in verdiepingen bo ven elkaar aangelegde en in de rotsen uiige-, houwen versterkingen van de z.g. Metaxas- linie, den aanval uit de streek ten Noord westen van Sofia op Nisj, het concentri sche oprukken naar Belgrado, den intocht in Agraim na de inneming van de Karawan- fcen-jpassen en de verovering van de over gangen-van de rivieren Moer en Rau, het contact met de Italiaansche troepen in Noord- en Zuid.Slavië. Capitulatie van Zuid-Slavische leger Tijdens deze gebeurtenissen vas een Hon- gaarsch' leger tusschen Drau en Thaiss op gerukt naar Osijek en na de doorbraak door verscheiden vijandelijke grensstellin gen tot aan den Dionau aan weerskanten ■van Neusatz. De laatste overblijfselen van het Zuid-Slavische leger, die nog lot vech ten in staat waren, trokken zich als op de vlucht terug in het gebied rondom Se- rejewo en in het Bosnisch-Montenegrijn- sohe bergland. Uit Karlstadt, via den be nedenloop van den Sau en uit het gebied tusschen Belgrado en Nisj zaten snelle Duitsche troepen den vijand op de hielen.. Den löden April weid Serajewo bereikt. Twee dagen later namen Ilaliaansclie gemo toriseerde strijdkrachten, dip van het Noor den en Zuiden langs de Dalmatischc kust waren opgerukt, Mostar, Ragusa en Cat- taro in. Op den avond van den 17den April werd na onderhandelingen, die gedurende twee dagen te Belgrado en Serajewo waren ge voerd, de onvoorwaardelijke capitulatie van de' geheels Zuid-Slavische weermacht on- derteekend. Met de verplettering van Zuid Slavic in een veldtocht van nog geen twaalf dagen was voor het leger van generaal-veldniaar schalk List een veilige grondslag gelegd voor de verdere operaties tegen Grieken land. Op zijn rechtervleugel vas reeds 10 April een gemotoriseerde afdeeiing de Griek sche grens 'overgetrokken en tot bij Florma opgerukt. Langs de kust bewogen zich pantserstrijdkrachten tot op de hoogte van den Olympus voorwaarts. In Albanië schik te de Italiaansche linkervleugel zich ten aanval en nam 15 April Ivoritsa. Omvang rijke vernielingen van wegen en bruggen en door regen en sneeuw overdekte wegen bemoeilijkten .op het gelieele front den op marsch der verbonden troepen. Bij* Kastoria aan het gelijknamige meer en aan weerskanten van den Olympus.poogden taai vechtende achterhoeden den haastigen terugtocht van de Britsolie troepen naar hun inschepingshavens te dekken. Onder den versterkten druk van beide vleugels van het aanvalsfront begon de .tegenstan der 18 April te wijken. Ook voor het Noor delijk deel van het Italiaansche front in Al pan ié begon de vijand onder ontbindings verschijnselen te wijken. Omstreeks twintig duizend Grieken, die probeerden via het Pindosgebergte te ontkomen, gaven zich over aan de Duitsche troepen. Een pantser divisie nam 19 April het knooppunt van wegen Laxissa in, een andere rukte bij hardnekkige achtervolging via Trikkala tot Lama op, terwij] berg- en snelle troepen alleszins sterke Britsdie strijdkrachten bij Volos versloegen, drong de Leibstanclarlo Adolf Hitler, door het Pindosgebergte over den bijna 15tX) meter hoogen pas van Mat- sovon door tot Janina. Hierdoor was den uit Albanië terugtrekkenden Grieksche strijdkrachten de eenige terugweg afge sneden. Gedeeltelijke capitulatie pen de stad Corinthe en den Isthmus" van uit de lucht in bezet genomen en daardoor de eenige verbinding over land tusschen Noord- en Zuid-Griekenland gewaarborgd hadden benevens den hizonder belangrijken zeeweg door het Kanaal van Corinthe, hier bij werden meer dan 900 Britten en 1450 Grieken gevangengenomen en tevens een groote hoeveelheid oorlogstuig buitgemaakt. Ten Westen vian het Pindosgebergte be reikte de Leibstandarle in een onstuimi- gen opmarseh de golf van Patras en bracht den overgang over de zeeëngtc in haar macht. Op den Polotptonesos ruiden aanvan kelijk valschermtroepen en vervolgens ook gemotoriseerde troepen onverwijld op tot de haven Argos en Kalamal en namen vele duizenden Britten en uiteengejaagde Ser viërs gevangen, die er niet meer in geslaagd waren over zee te vluchten. Het einde van den veldtocht Onderdeelen van h'et leger van List sta- kens tijdens deze operaties op gereedge maakte schepen in zee en namen de Egeï- sche eilanden Thasos, Samothrake, Lemnos, MyHlenc on Chios, benevens talrijke klei nere eilanden in bezit. Italiaansche strijd krachten maakten zich meester van de Ioni sche eilanden en van den DodeLanesos uit tevens van de Cycladen. Duitsche luchtaanvallen op Engeland liet communiqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart en van het minis terie voor binnenlandsclie veiligheid meldt omtrent de vijandelijke luchtactie boven Groot Brittannië in den afgeloopen nacht, dat „eenige" vijandelijke vliegtuigen voor namelijk naar het Oosten van Engeland gevlogen hebben en bommen hebben laten vallen, welke „geringe schade" aanricht ten. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Roval Air Force in den afgeloopen nacht acht vliegtuigen verloren. 1 Flier van. werden zes bommenwerpers bij een aanval op Duitsch; rijksgebied door nachtjagers en luchtdoelartillerie, twee vliegtuigen hij de poging om Noorwegen binnen te vliegen, ne<wgeschoten. De onderhandelingen te Batavia Instructies aan Joshizawa gezonden De woordvoerder van het Japanscho departement \ao \oorliehliug, Silui, heeft 'euon in cle persconferentie"verklaarJ, dat de regeering definitie va inslructies gezon den heeft aan den leider der Japansche delegatie te Batavia Het antwoord, zoo verklaarde bij, is opgesteld met inachtneming zoowel van de houding van Nedeilandsch-Indic tegen over Japan als van den internationalen toestand. STADSNIEUWS De „Jomioeri Sjimboen" behelst een on derhoud met Josjiz.awa, den leider van de Japansche delegatie te Batavia, waarin deze verklaart, dat er met Nederinndsch- Indic geen compromis meer mogelijk is. Ilij acht het derhalve niet noodig, zich voor zijn vertrek naar Tokio waar van de datum is bepaald op 29 Juni a.s. met de autoriteiten van Ncder- landscli Indie in verbinding te ste'len. Ge zien de starre houding van Batavia, wordt de toestand steeds moeilijker. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „06" van de aardappelendistribuiic- bonkaait: 16 Juni tot en met 22 Juni, li/2 k.g. per bon. Bon „21" van de melkkaaxt: 16 Juni tot en met 22 Juni, 1 3'4 liter per bon. Bon „36" en ,,98" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 22 Juni, één ei 'per bon. Bon „68" en ,.78" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 29 Juni, 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig' tot en met 13 Juli a.s. Bon „19 vleesch" van de vleesclikaail 16 Juni tot en met 23 Juni, per twee bon nen 100 gram, been inbegrepen of één rantsoen vieeschwaren. Bon „19 worst, vieeschwaren" van cle vleeschkaart: 16 Juni tot en met 23 Juni, per twee bonnen één lantsoen vieeschwa ren. Een rantsoen vieeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten; 100 gram vopr ge kookte woi«tsoorlen, rolpens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood; 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Bon „43' can de „bonkaart algemeen": 16 Juni lot en. met 13 Juli, 250 gram lijst, rijsteineol, rijstebloem, rijslgries oE grutlen- meel (gemengd meel) per bon. Bon „44"' van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 10 Augustus, 250 gram havermout, havervlokken, ha verbloem, aaidappehneelvlokken, gort, gorlmout of grotten per bon. Bon „45" \an de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 10 Augustus, 250 gram gort, goihuout of grutten per bon. Bon „54" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni lot en met 10 Augustus, 100 giam vermicelli, macaroni of spaghetti per bon. Bon „55" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot ea met 10 Augustus, 100 gram maïzena, sago, aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat, met uitzondering van rijslgries (dat even eens ornier de benaming van puddingpoe der in den handel is), welk artikel op den rijstbon veikrijgbaar is. De hoeveelheid puddingpoeuers mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel hei at, dan wel drie pakjes, waar van elk ten hoogste 35 gram zetmeel be vat. De hoeveelheid puddingsauspoeders, welke op één bon wordt gekocht mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De bonnen \<m de bloemkaait, welke ge durende bet tijdvak van Maandag 16 Juni tot en met Zondag 13 Juli a.s. recht zul len geien op een bal! rantsoen gebak of 50 gram brood of 35 gram meel en bloem, zullen bij afzonderlijke bekendmaking wor den aangewezen. Die bonnen, welke zijn geldig verklaard vooi een op Zondag of Maandag aanvan gende dislribulicperioJe, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. „Hoe Schiedam werkt en leeft" Een prijzenswaardig initiatief van Ned. Fabrikaat Den 23sten April capituleerde de door Duitsche en Italiaansche troepen ingeslo ten legers van Macedonië en Epirus onder eervolle voorwaarden. Op den historisbhen bergpas van Thermopdlae bij Molos deden deelen van de eenige Duitsche pantserdi-, visies, die nog contact met den vijand had-, den, met doeltreffenden steun van stuka's een inval in de sinds maanden uitgebreide vijandelijke stellingen en openden den weg voor de pantserstrijdkraehten. Binnen wei nige dagen was deze laatste verdedigings linie vian den vijand, die door terreinsom standigheden bizonder stebk! was, bedWon-i gen. In een rustelooze achtervolging werd 25 April Tliebe bereikt, Twee dagen later trokken de eerste Diuitsdh'e troepen de Grieïreehe hoofdstad binnen, nadat, reeds den dag tevoren Duitsch'e valschermtroei De Dcenschc kroonprins Frcderfk en Kroon prinses lngrid begeven zich per fiets op weg naar een tentoonstelling te Kopen hagen, om deze te openen. (Associated' Press, Zander) Het initiatief van do jongste afdeeiing van Ncderiandsch Fabrikaat, de afdeeiing Schiedam, om een film te laten vervaar digen, opdat men in den lande wete, wat er in Schiedam „te koop" is, heeft aller- wege belangstelling en na gisteravond ook groote waardeering gewekt. Do belangstelling bleek uit het greote aantal aanvragen om toegangsbewijzen voor de première in bet Passage Theater en cle aanwezigheid daarbij van dr. ir. M. II. Daramc, voorzitter van Ned. Fabri kaat; de heeren IF. F. R. Snoek, alge meen seeretaiis-penningmesteer; drs. B. M. Sweers, secretaris propagandaleider en H, Poolman, leider van den dienst der leden organisatie; de wethouders T. Slavenburg en J. Duikelaarde heer J. H. van Linden van den Heuvel], voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, en vele vooraanstaande personen uit industrieele- en handelskrin gen. De waardoering trad duidelijk aan den dag, toen de beide films: „Hoe Schiedam werkt en leeft", vertoond waren. Zoo men weet zijn door Multi-film te Haarlem twee films vervaardigd: een nor maal-film, die in het voorprogram van de bioscopen kan worden vertoond, en een smalfilm,- die .bestemd, is .om gedraaid te worden bij lezingen enz. De eerste duurt ongeveer een kwartier; de andere drie kwartier; De norniaaifilm. De normaal-film is hizonder geslaagd. Bij het vertoornen van de noodzakelijke in lichtingen omtrent titel, vervaardiger, re gisseur en cameraman resp. Multifilm Haarlem, Allan Penning en Jo. de Haas trekt liet silhouet van onze stad voorbij en dan plotseling staan eenige glaasjes ge reed om vol geschonken te worden met het bekende Schiedamsche product. Hoe kostelijk dit vocht wordt geacht, wordt ge demonstreerd, als ook de laatste druppels uit de kruik in het glas vallen! Een ge slaagd beginj Ook de sprong van het heden: een weg rijdende electrische trein van de lijn Sclhe- dam—Hoek van Holland, naar het verle den, wordt „elegant" genomen, Het stukje geschiedenis, het ontstaan van Schiedam ipet haar eerste kerk, en enkele huisjs aan de Sehie, wordt zoo gepresenteerd, dat rnen met genoegen er naar kijkt. Als omgang naar liet lieden wordt bï- zondere aandacht besteed aan de mo lens, oude ambachten (waarbij bekende Seliiedainmeis als „filmsterren" optreden) het Zakkendragershuisje, de branderijen, de industrie en iets over woongelegenheid en ontspanning. In deze bizonder geslaagde film wordt geen enkele firma genoemd, al wist gis- leiavom! het meoiendeel der bezoekers wel, bij welke bedrijven zij op bezoek waren. Dc smalfilm. Do smalfilm, die zonder geluid is op genomen, begint ongeveer zoo als de nor maal-film, maar treedt wat de industrie betreft in details. Er zijn opnamen ge maakt van de Schiedamsche Alcoholfa- briek, Wed. v. d Eelaart, Gistfabriek Hol- landia II, Swarttouw, Hoek's Machinefa briek, ere en. Glasfabrieken, Gusto, Schiedi. Cartonnagerabriek; firma P. Melchers; fir ma J. J. Mclcbers; v. d. Wetering en Co.; Drukkerij Boclants; Nefavcr; firma A. Eom- fijne; De Komeet; Gebr. Vincent; A. Jor daans; Jos. van Gei de re ii; 'Van 't IFoff en Jongepicr; Unie Winkel en H.A.V.-Bank. Door de dclailleering dreigt nu en dan de aandacht te verslappen, maar telkens weer wordt die lach weer gewekt. De op gave voor „de menschen van de film" om! de spanning te handhaven hij het bezoek van al clie verschillende bedrijven, was bizonder zwaar. Het slot van de fihn toont hoe Schiedam woont en hoe men zich hier onl spant Dat gedeelte is wel wat fragmentarisch en ook onvolledig, want de sport wordt alleen door tennisbanen en een zeiljacktje verlogen» woordigd. Er zouden nog wel enkele andere op merkingen te maken zijn, o.a. over de ens- ceneering van het gooien van de dobbel-' steenen in het zakkendragershuisje, maar dat zijn onbelangrijke onderdeelen. Het ge-' heel is uitstekend geslaagd! Vooral de nor- maal-filni zal bij de bioscoopbezoekers wel waardeering vinden en buiten Schiedam zal men een beteren indruk van onze stad krijgen, dan men nu in vele gevallen heeft I Toespraken De voorzitter van de afdeeiing Schiedam van Ned. Fabrikaat, dc heer C. L. Var- po or te, heeft hij den aanvang een woord ter inleiding gesproken, die speciaal dr. ir. M. H. 'Damme welkom heette en hulde bracht aan den heer II. Poolman, die het: denkbeeld opperde een eigen film le laten vervaardigen. De scenariocommissie bestond uit de hec- (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag 2). Uere co ai ant ver*chijnt degelijks, met nltsondsring van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10. franco per pott f 2,60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummer® 5 cte.Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor bet eerstvolgend cummer moeten ♦Ö6r elf nor aan het Bureau bezorgd zijn, 'e Zater dags v6ör 0 nnr. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt met gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 1'njs der «td ver ten tien* ran 1i regels 1 60 «cdere regel meer 1 0.31; in bet Zaterdagnunmicr i—5 regels l 1.85, iedere regel meer t 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 cta.; pos tk\w tan ties 15 ets. Taneven van advertcnticn bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertcnticn opgenomen a f 0.52 t/m 15 woorden i 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot ucn maximum van*30 woorden. 's Woensdags: Kiemt AdverteutiCn tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dfusdneravond (i tiur aan Uec Bureau bezorgd 's Zaterdags* Kleine Advertcnticn i 1.03, indien aiet vóór VrUdugavofld c uur bezorgd.- POSTREKENING 5311 Aardappelen Melk Eieren Kaas Vleesch en vieeschwaren Rijst I Havermout enz. Gort enz. Vermicelli enz* Maïzena enz. waaw

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1