Laatste Nieuws Kunst en Wetenschap Rotterdamsch Philharmonisch Orkest „In het Tij Aanvallen op Zurd- Engeland Hardnekkige strijd bij Solloem De strijd in Syrië Handel en Bedrijf Pag*. 3 EERSTE BLAD DER, SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 17 juni 1941 Derde volksconcert Verdwenen Amsterdamsch stadsschoon Tentoonstelling Instituut voor religieuze en kerkelijke kunst Het wapen van Terschelling Moord en poging tot moord Overzicht Amsterdamsche Fffecten beurs Goed prijshoudende stemming BUITENLAND Britsche vliegtuigen boven Duitschland BiUKS VAN AMSTERDAM Rcïcttiszalceai Poging tot omkoopiug Slecht weer in Oost-Afrika Mers Ajoem door de Fransche heroverd Sluiting van Duitsche consulaten in de Ver. Staten Rotterdamsche veemarkt „Bij de samenstelling van het programma voor het derde Volksconcert heb ik de toehoorders lioog aangeslagen".- Zoo begon gisteravond de dirigent van bet RoUerdamsch Philharmonisch Orkest, Eduard Flipse, zijn toelichting van het pro gramma, dat in de Koninginnekerk te Rot terdam werd uitgevoerd. Het was inderdaad een bont prograihma, waarbij werk werd ten geboore gebracht van drie componisten uit de tweede helft der vorige eeuw en werk van Joh. Seb. Bach, waaraan vooraf gingen de epigrammen van den baanbreker voor de moderne Neder- landsche muziek, Willem Pijper. De mededeelingen van Eduard Flipse zijn zeer instructief. Rat hij ook wel eens de verleiding niet kan weerstaan 'even voor eigen parochie te gaan preekeij; zal men hem niet al te zeer kwalijk nomen, omdat hij dat zoo „vlot" doet. Flipse vertelde, dat hij nu 11 jaar de leiding heeft van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en in meer dan 300 uitvoeringen zijn van 48 Ne- derlandsche componisten 1,37 werken ge speeld. De taak, die het orkest en zijn diri gent zich hebben gesteld, is zwaar ge weest, maar er is ook veel voldoening gesmaakt. Op het eerste concert, dat Flipse dirigeerde, waren 133 bezoekers; nu is dat aantal meestal het 10 voudige. Sprekend over het Rott. Philharmonisch Orkest, dat thans na 22 jaar eerst de offi- cieelê waardeering gaat genieten, waarop hel aanspraak maakt, brak zijn dirigènt hoe kan hef anders ook een lans voor de moderne muziek. Een sprekend voorLeeld daarvan wa ren de Zes Symphonische epigrammen van Willem Pijper, die daarin getracht heeft „met zoo weinig mogelijk noten zooveel mogelijk muzikaal te zeggen". Duaraan gingen vooraf de voorspelen bij Vondel's Oijsbrecht van A-omstel", en zij v, orden gevolgd door het Concert in d voor twee violen en strijkorkest van J. S. Bach. Over welke uitstekende krachten het or kest beschikt, bleek weer bij dit nummer: twee leden van liet orkest, Truus van As en Piet Lamberts traden op als solisten en kweten zich prachtig van hun laak, waar door dit, mei het slotnummer: Prïntemps, een o-rkestsuite in twee üeelen, van Claude Debussy, hef best geslaagde nummer van het programma werd. Eduard Flipse had zijn bestuur reeds ge prezen, ook om het muzikale inzicht, dat het ten too>n spreidt. Bij het laatste num mer bewees de vicc-voorzitter zelfs nog over moer kwaliteiten te beschikken, want hij speeldo met Marius Flipse samen cle vierhandige piano-partij, die in „Printeinps" voor komt! Tusschen beide laatst genoemde werken in werden Acht Russische 'volksliederen van A." Liadow gespeeld. Ondanks het mooie weer, bestond ook voor dit concert weer een groote belang stelling. waarde van de religieuze kunst en stelde daar bij vast, dat bet Protestantisme een groote achterstand heeft in te haten bij het Roomseh Katholicisme. Deze tentoonstelling is een begin en een zeer bescheiden begin met uitsluitend werk van kunstenaars uit eigen kring. Het inzicht dat kerk dh kunst elkaar noodig hebben if. langzaam groeiende. Laten wij nu aldus eindigde dr. Miedema zijn toespraak aan deze toenadering meewerken door te graven aan de religieuze bedding waarin de kunst terug zal kunnen vloeien. De tentoonstelling. Op de tentoonstelling, die, zooals beide spre kers gezegd hadden, een bescheiden begin is van wat bet Instituut beoogt zijn werken te zien van Marius Richters, Herman E. Mees, Jo Boer, \Y. van Dort Sr. e.a. Vooral liet werk van den Rotterdamschen schilder Marius Richters neemt een belangrijke plaats in en niet ten onrechte. Zijn groote schilderij „Wiens wan in zijne hand is", is van een indrukwekkende schoonheid. Prachtig is de diepdoorwerkte kop van Johannus de Dooper. Voorts zijn er van zijn hand twee stukken op jute geschilderd, die sterk aan pastehverk doen denken- „De armen van geest" en „De verloren Zoon". Speciaal het eerste is van een realiteit, die sterk aanspreekt. „De vier ruiters" eveneens van Marius Richters is de uitdrukking van een visioen uit de Open baring in een scherp gedetailleerde waterverf teefcenirig. Genoemd moet voorts worden een pentceke- ning van .Jo Boer „Kersttriptiek", een werk dat een geheele zijwand beslaat en waaiaan de kunstenaar jaren gewerkt heeft en een prachtige schets van vvijien A. II. R. Maasdijk „Ruth." De tentoonstelling, die tot 12 Juli geopend blijft is van 10 tot 5 uur te bezichtigen. t De Vereeniging „Amstelodamum" houdt in September van dit jaar te Amsterdam een ten toonstelling, waar in beeld te zien zal zijn, wat in deze stad in den loop der '20ste eeuw- gesloopt is. Vei bijsterend is het, wat hier in 40 jaren aan oude architectuur en stadsschoon verdween. Onze Amsterdamscho correspondent wijdde daaraan kortgeleden een beschouwing. Veel mooie gebouwen zijn als slachtoffer ge vallen van het moderne verkeer, doch veel werd ook noodelons gesloopt. Algemeen bekend is, hoe weinig pieted men in de laatste helft der 19de eeuw voor de voortbrengselen van oude bouwkunst juist te Amsterdam beeft be toond, doch ook in onze eeuw heeft men, tot voor kort, alles wat oud was en wat een geschiedenis had. met groote onverschilligheid behandeld. Ia de zalen van den kunsthandel Unger aan den Eendrachtsweg te Rotterdam heeft het Inslituut voor religieuze en kerkelijke kunst een tentoonstelling van schilderijen en hout gravures „In het Tij" ingericht, die Zaterdag middag is geopend. Prof. mr. F. de Vries heette de bezoekers welkom in het bizon der dr. R. Miedemav di recteur van het instituut en de kunstenaars van wie werken zijn tentoongesteld. Vroeger heeft er steeds, zoo zeide spr. een nauw con tact tusschen religie en kunst bestaan: de kerk bevruchlte do kunst en de kunst diende do kerk. Tegenwoordig is dit verband minder nauw; de kunst is strik geseculariseerd en do kerk meent de kunst niet langer te be hoeven. Hel doei van het Instituut is nu een verbetering in dezen toestand te bi en gen door middel van het houden van lezingen en colleges, het inrichten van een museum en bibliotheek cn het benoemen van adviescommissies. In de weinige jaren van haar beslaan beeft het Insti tuut op deze wijze reeds veel bereikt. Men is nu overgegaan tot het organisccrcn van oen expositie in Rotterdam en beeft ten opzichle van deze stad blijvende plannen. Dr. R. Miedema de directeur van het Instituut hield daarna oen inleiding. Spr. stelde vast, dat liet hart van de ten toonstelling de Bijbel is. Do Bijbel is de ipspi- xecrende kracht geweest van bijna alle ge- exposeerde werken. Het hart van den Bijbel is Christus en het hart van Christus is God. In deze richting ligt ook de bedoeling van het Instituut n.l. het brengen van de godsdienst in de kunst. De titel „In het Tij" is een herinnering aan do woorden van prof. R. Roland Holst, go- sproken lot den Bond van NedcrlamRcho Archi tecten „De- vloedgolf van leed, die na den prooien oorlog over de wereld is geslagen die vloedgolf, die nog steeds wast en onze levensvatbaarheid bedreigt zal de kunst weer terug doen vlooien naar haar sociale en reli gieuze' beddingen." liet doel van de kunst is n I. niet slechts een «esthetische genieting maar een hoogere en diepere. Kunst is geen tijdverdrijf, maar, zoo zeide spr. doodverdrijf, want in de kunst komen de eemvigheidswaarden, door God in don mejisch gelegd tot uitdrukking. t Vervolgens behandelde spr. deoecumenische Voor het doen van belangrijke vondsten hoeft men niet altijd de spade te liauteeren of in stoffige archieven te snuffelen. Dit is thans weer gebleken bij 'Het reeds jaren du rende onderzoek naar het oude en oor spronkelijke wapen van Terschelling. Reeds in 1932 heeft drs. Van Dieren, die in woord en geschrift zoozeer heeft geijverd om aan het eiland Terschelling meer bekendheid te geven, betoogd, dat het tegenwoordige in 1815 vastgestelde wapen van Terschel ling een misproduct is en dat het merk waardige eiland aan onze Waddenkust met goed recht aanspraak kan maken op eon veel ouder blazoen. Er waren hiervoor in verschillende musea reeds enkele aanwij zingen gevonden, maar het geheele oude en origineele wapen van Terschelling heeft men thans 'geïdentificeerd in een gevelsteen in een top van een huis aan de buiten Wie- ringerstraat tc Amsterdam. Deze gevelsteen dateert uit 1730 en vertoont het oude Schellinger blazoen: een boom op een ter ras, zijn kroon spreidend langs den boven rand van het schild, waartegen rechts een draak opstaat met spitsen snuit en manen, enkelvoudigen staart, een buik en twee poo len, zijn linkerklauw slaat hij om een zwa- reu zijtak van den boom en den rechter- klauw cyn den boom zelf. Links een leeuw eveneens staande tegen den boom, beide koppen naar elkaar gewend. De boom ver beeldt den Upstalboom, symbool van het landrecht, de leeuw is de Hollandsche leeuw (onderhoorigheid aan de graven van Holland) en de draak het symbool van de hoeren van-het eiland, de Poppema's, later met toenaam van der Schelling. De kleu ren zijn die van de Terschellingsche vlag. dan beelemaal moest, kon hij ook wel een rijksdaalder geven. Nog ongerekend het feit, dat De B. frau duleus geslacht vleesch vervoerde (waar voor hij binnenkort voor den economi- schen rechter terecht moet staan), had hij zich gistermiddag voor den Utrechtschen politierechter -te verantwoorden voor het onikoopen van een ambtenaar in functie. Verdachte zeide tegen den politierechter, dat hij aanvankelijk dacht, dat de ambte naar geen ambtenaar was, doch iemand, die met hem het vleesoh wilde deelen. Daarom, zoo vervolgde hij, had hij voor gesteld samen met den aanhouder een borrel te gaan drinken en net te doen of er niets was gebeurd. De officier van justitie, jhï. mr. Twiss Quarles van Dfford, geloofde van dat ver haal niet en achtte nog geheel los van het vervoer van frauduleus vleesch, het geval te ernstig, om een geldboete te eischen. Spr. requireerde veertien dagen dagen gevangenisstraf. De politierechter, mr. Visser, vond de houding van .verdachte, ook thans ter zit ting, misselijk. Inplaats van. ruiterlijk te bekennen, dat hij het hoeft gedaan, omdat hij voelde in een benarde positie te ver- keeren, tracht verdachte zich er met een smoesje uit te praten. Daarom kon do politierechter g"heel meegaan met den ei-ch van den officier en veroordeelde verd. conform den eisch. Heden deed de Almelosche rechtbank ver vroegde uilspraak in de zaak tegen den land bouwer B. G-, die de vorige week terecht heeft gestaan wegens moord en 'poging tot mooid op zijn vrouw. Het onderzoek- werd niet vol ledig geacht cn de zaak werd terugverwezen naar den rechtercommissaris teneinde een on derzoek te doen instellen naar de geestvermo- le vernemen betreffende de motieven van verd.'s gens van verdachte en het oordeel van dr. Beek daden. Het O.M. had levenslange gevangenisstraf ge- eiseht. Op het koersveiloop van de effectenbeurs valt in liet tegenwoordige tijdsbestek niet veel peil fe trekken. Heden werd de verbetering, die gis teren werd ingezet, niet alleen gecontinueerd, maar hovendien nog iich'elijk geaccentueerd. De affaire was wel niet omvangrijk maar de markt had föch geen vertalen voorkomen. Voor beleggingsfondsen bestond in't bóoader een vaste toon. En voorai fcwara dit tot uiting ia het koersverloop van de Ned. Staatspapieren, waar van de 4 pCt. nieuwe obligaiieén en de ge staffelde leening regelmatig openlijken handel te zien - gaven. Dc goede tendenz kwam óp de aar.deelen- markt in de eerste plaats goed tot uitdrukking in cle beweging der Indische Cultuurfondsen. Pc suikerwanrden tagen vast in de markt en IIVA's waren in de gelegenheid een flinke koerswinst te maken, waarbij do koe-s zelfs naar boven ging lot 398. Van de Rubberfond- sen waren in het bizonder Amsterdam Rubbers goed gedisponeerd. De taliaksafdeeling was zeer stil. De petro- leumafdeeling was kalm. Oüe's waren echter goed van toon. In de scheepvaarirubriek trok ken scheepvaarlunifs eenige procenten aan De handel in fndustrieelen droeg een rustig karak ter. Philipsnandeclen waren weinig veranderd en ook Unilevers vertoonden geen groote muta ties. Aku's bewogen zich tegen den draad in en zakten een kleinigheid dn. Prolongatie 21/4 pCt. Duitsch weermachtsbericht Berlijn, 17 Juni. (D.N.B.). Het opper bevel der Duitse!ie weermacht deelt mede: In Noord-Afrika duren de gevechten aan het front van Solloem, waaraan aan beide zijden sterke strijdkrachten deelnemen, voort. Afdeehngen van de Duitsdie en llali- aansclip luchtmacht hebben zich met succes gemengd in den strijd op den beganen grond. Stuka's verstrooiden colonnes Brit sche voertuigen en troepenconcentraties. Gevechts. en vernielingsvliegtuigen bestre den een Britsdie gepantserde afdeeling, die klaar stond om aan het gevecht deel te ne men. De vijandelijke verliezen aan pantser wagens zijn aanzienlijk gestegen. De lucbtmadit heeft verscheidene havens aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Engeland en aan de Oostkust van Schot land gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verschei dene Britsche vliegvelden met bommen be stookt. Bij Plymouth is een koopvaarder van 3000 ton door bommen vernield, aan de Schotsche Oostkust -werd een vracht schip ernstig beschadigd. Pogingen van Britsche vliegtuigen, om overdag de Duitsche bocht en het be zette gebied binnen te vliegen, misluk ten onder zware verliezen voor den vijand. Bij luchtgevechten en door afweer geschut werden vijftien, door patrouille vaartuigen twee Britsche vliegtuigen neer geschoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op eenige plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbommen la ten vallen. Verscheidene burgers zijn om het leven gekomen, andere werden ge wond Verder werden in woonwijken hui zen vernield of beschadigd. Ook eenige fabrieks- on spoorweginstallaties werden getroffen Nachtjagers hebben 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Tusschen 13 en 16 Juni heeft de vijand in totaal 53 vliegtuigen verloren. Daar van weiden er 48 door de luchtmacht en 5 door de marine neergehaald. In dezelfde periode gingen 22 Duitsche vlieg tuigen verloren ltdiaansch weermachtsbericht KOERSEN OP 17 JUNI 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland 4% Ncd. '41 De 37 jarige manufactuiior A. de B. uit VeencnJaal, vervoerde op zijn fiets op den donkeren avond van den twce.len Mei j.l. onder een pak manufacturen een f ink stuk vleesch van een frauduleus geslacht schaap. Bijna was hij thuis, teen hij onder de ge meente Riiencn werd aangehouden door een ambtenaar van de Lanrjboiuvcrisiswet, die het zware vervoer niet vertrouwde en helangslel'en'l informeerde wat De B. a'zoo op zijn rijwiel meevoerde. O, dat had niets te heteekenen, zeide De B., maar onder- tusschen had do ambtenaar in functie al bemerkt, dat het geen zuivere koffie was. De B., die zich gesnapt voelde, trachtte allereerst den ambtenaar een valschen naam op te geven, doch toen dit door het too- nen van het persoonsbewijs ontdekt werd, probeerde hij op slinkschc wijze aan een vervolging te ontkomen. Hij hood, in zijn gulheid" den ambtenaar een paar borrels aan en-locn deze daarop niet in ging, wilde De B. hem omkoopen. Ilij zei, dat het hem een gulden waard was, als de amb tenaar een oogje dicht deed, ja, als het i% 4% 3% 3% ii 8-31% '401 '4011 '40 II mbf. '36 '37 '38 V.K. 98»/8 «O1/,» 97 100 94 84"/,, 897, 9*78 .897, HEDEN 987a— 6 *007,6 9^7,6 100 947, 85 897s 91'/8 897,e *367,6 62 2047. H27e 1345/s57e 62 2037,— 572 112»/,— 4 7 240 43/, 192 Ned. Cost-Indië 3% Ned.-Indiê 1937 3% Ned.-IndiS '37 A AANDEELEN Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Philips Gloeil. G. B. Lever Bros Unilever Petroleum Kon. Petr. Mij. 22S7s 22378— Rubber Amsterdam Rubber 240 Deli Batavia Rubber 190 Suiker Handelsver. A'datn 390J/t Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 211 Ver. Vorst. Cultuur 1077s Tabak Deli Batavia Deli Mij254«/g Senembah Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn.109 K.N.S.M. Nat. Bez. 1517g Kon. Paketv.-Mij..205 Ned. Scheepv, Unie 157 Rotterd. Lloyd 1307g Stoomv.-Mij. Ned...-1801/, 893 8 2237, 215»/, 1087.— 107, 1907,- 17, 2555/.8 205 1107,— 17a 153 - 7 207 9 1597,60i/2 181 8 181 8 Rome, 17 Juni. (Stefani) In zijn weer- madifsbericht no. 377 maakt het Raliaan- sehe opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 16 op 17 Juni werd de vloothasisLa Valelta op Malta gebom bardeerd. In Noord-Afrika werd de strijd gisteren den geheelen dag aan het front van Solloem op hardnekkige wijze gevoerd. De vrjiand had tegenaanvallen van gepantserde Itali- aansch-Duitsche strijdkrachten te verduren en leed a-anzieftlijke verliezen. Alleen reeds op den eersten dag van den strijd werden meer dan zestig Britsche pantserwagens vernietigd. Itaiiaansch.Duitsche luchtforma- ties hebben actief samengewerkt met de troepen te land, en daarbij talrijke geme chaniseerde strijdmiddelen vernietigd en be schadigd. Tijdens luchtgevechten werden elf Britsche vliegtuigen neergehaald. Vijan. d olijke vliegtuigen bombardeerden eenige plaatsen in de zone van Benghazi. In Oost-Afrika blijven de bewegingen van onze troepen in de zone van Galla en Si. damo nog steeds belemmerd door het slech te weer. Van de andere sectoren is niets nieuws te melden. De Engelsche verliezen bij So-lioeni. Berlijn, 17 Juni. (D.N.B.). Naar het D.N.B. verneemt zijn in den slag hij Solloem tot dusverre Engelsche gepantserde strijd- kiachlen, ter sterkte van een regiment, ge heel vernietigd. Andere gepantserde afdee- lingen, die reeds voor den strijd gereed waren, werden door Duitsche vliegers ont dekt en door bomaanvallen verstrooid. Zij ledeh eveneens zware verliezen. Mislukte Engelsche luchtaanval op Benghazi. Berlijn, 17 Juni. (D.N.B'.). Naar het* D.N.B. verneemt is een poging van de Brit sche luchtmacht om Benghazi te 'bombar deeren, verijdeld. Door welgericht afweer- vuur werden de vliegtuigen gedwongen zich naar zee te verwijderen. De bommen, die zij lieten vallen, misten het doel en kwamen in het water terecht. Ankara, 17 Juni (D.N.B.) De TurKsche omroep bevestigt in "een bericht uit Beiroet, dat Franse'nc troepen de stad Mers-Ajoem ten Zuidwesten van Damascus na verbitter den strijd hebben heroverd. Ook van En gelsche zijde wordt dit bericht bevestigd. New York, 17 Juni. (D.N.B.). De gisteren door den vice-minister van buitenlandscbe zaken, Sumner Welles, in de persconferen tie afgelegde verklaring, volgens welke hij in een nota aan de Duitsche vertegen woordigingin Washington de sluiting van de Duitsche informatiebibliotheek, van het propagandabureau der Duitsche spoorwe gen, van het bureau Transocean en van alle Duitsche consulaten geeischt en tevens verlangd zou hebben, dat de Duilsche bur gers van deze verschillende instellingen het land voor 10 Juli zouden verlaten, staat heden in het middelpunt dor pers commentaren van de Ver. Staten. De meeste bladpn nemen de bewering van Welles over, volgens welke „bepaalde in stellingen der rijksregeering" in de Ver Staten zich met dingen bezig houden, welke buiten het kader van hun wot'ige bevoegdheid liggen en haar verdere aan wezigheïd daarom schadelijk voor d'.> vei ligheid der Ver. Staten is Tevens wordt er op gcwe/.en, dat Welles in de persconferentie van gisteren op een desbetreffende vraag verklaarde, dal de maatregel ran zijn regeering in geen enkel opzicht moet heteekenen, dat hiermede de diplomatieke betrekkingen verbroken worden. Associated Press meldt, dat do reactie uit Congres'kringen op do verlangde sluiting der Duitsche consulaten tot dusver schamel is. Tot dusver hebben enkele senatoren en afgevaardigden meerendeeis hun instem ming ermede betuigd. Afkeurend uit zirli de democratische senator Carran, die verklaar de te vreezen, dat met de nieuwe maatregel van de regeering te WasliingTon, Amerika een nieuwen stap zal hebben gedaan naar den oorlog. Kerkelijke kunstschatten naar den Elza- U-rug. Berlijn, 17 Juni. (D.N.B) Naar thans wonll medegedeeld, zijn de laatste weken ook do laatste der indertijd door de Fransche regee ring uit den Elzas weggehaalde kerkelijke kunst schatten weer op hun oorspronkelijke plaatsen teruggebracht. Slot het oog op den toestand blijven evenwel de kostbare kerkramen nog in de bomvrije kelders. Het wereldberoemde „Isenheimer altaar" van Matthias Gnmcwnhl komt binnenkort weer terug in Kolmar. Ook het bezit der musea van Straatsburg. Koluur en Muohlhausen komt weer terug. Ondanks het vaak moeilijke vervoer zipi de stukken ongedeerd gebleven. Alle voorwerpen worden binnenkort in verschillende steden van den Elzas tentoongesteld. Grew hij Matsocoka. De Amerikaanscho ambassadeur te Tokio, Joseph Grew, heeft gisteravond den Ja- panschen minister van buitenlandscbe za ken, Matsoeoka, bezocht, naar Domei meldt, Politieke kringen vermoeden, dal Grew in opdracht van Washington geïnformeerd heeft naar eenige kwesties, die verband houden met do voorloopig beëindigde Ja- pansch-NederLandsche economische onder handelingen. Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Beilijn, 17 Juni. (D.N.B.) Hot D.N.B. ver neemt, dat een Duitsch patrouillevaartuig gis teren op de Noordzee door drie Britsche ge vechtsvliegtuigen is aangevallen. Er ontspon zich een langdurig gevecht. Het vaartuig schoot een vliegtuig neer en bracht een tweede zóó ernstige schade toe, dat het eveneens verloren geacht kan worden. Het vaartuig liep vervol gens een haven binnen om eenige gewonden aan wal te zeiten. Dc verliezen der Britsche luchtmacht. Berlijn, 17 Juni. (DN.B) Het D.N.B. ver neemt, dat het aantal Engelsche gevechts- en jachtvliegtuigen, dat in de laatste 24 uur is neergeschoten, is gestegen tot 26. Niet alleen hebben do Duitsche jagers den vijand bij de gevechten, die overdag gevoerd, zijn, tot wijken kunnen dwingen, ook des nachts hebben de Duitsche vliegers talrijke vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand kunnen afslaan. In totaal zijn 13 Engelsche gevechts vliegtuigen en 13 jagers neergeschoten, waar van 3 door afweergeschut cn marine-artillerie. DINSDAG, 17 JUNI. OtBcieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwjjn f 23.50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Bmnenlandsche spirit us Melasse 100 pCt. f 29.— per H.L. Ruwe 50 pCt. f 14.50 per H.L. Export (vrijblijvend) 136.— per H.L. Zonder fast en zonder belasting. Spoeling f 1.50. Rolleidain, 17 Juni. Heden werden ter veemarkt aangeioerd: 1830 dieren: waaronder 75 paarden, 6 veulens, 4 schapen, 474 nuchtere kalveien, 80 graskalveren, 2 varkens, 90 hokken en geiten, 2 zuiglamme- ren en 1103 runderen. Prijzen per stuk: Melkkoeien f565 tot f450 tot f340; kalf- koeien f373 tot f 150 tot f345; varekoeien f365 tot f280 tot £230; vaarzen f350 tot 1280 tot f200; pinken f285 lot f210 tot f165. Aanvoer melk- en kalfkoeien iets gro'oter, handel stil, prijzen stabiel. Varekoeien aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen iets hooger. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, matige handel, prijzen bleven prijshoudend. Aardappelmarkt Rotterdam. Aardappelen: Poolsche f3.69 per - II.L.. Ita- üaanscho f0.20 per K.G. Aanvoer: tamelijk en handel volgens vastgestelde prijzen. "Viasbeurs. Geei vlas 2400 K.G. f 1.00—1.45. - De handel blijft onveranderd. Het meeste vlas wordt op het land verkocht en ook de aan voeren ter beurze worden regelmatig aan de vastgestelde prijzen verhandeld. Alles werd ver kocht.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3