HEVIGE STRIJD BIJ SOLLOEM Tijd om te verduisteren mmügm Sljfil 11 i 94ste Jaargang Woensdag 18 Juni 1941 No. 22809 De Britsche aanvallen met groote verliezen afgeslagen Krachtig Fransch tegen offensief in Syrië Duitsch protest te Washington De onderhandelingen te Batavia Moeder verwaarloosde haar kind Vrouw met een mes gestoken Daden gearresteerd Directie: Mr. H, A. M, Roeiants Hoofdredacteur: "M. Stavenga, Schiedam BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Ia aanvulling op het weermachtsbericht vaa gisteren verneemt het D.N.B. nog, dat de Britsche leiding in het Oostelijk deel van de Middellandsehe zes thans aanzien lijke strijdkrachten in Syrië en Lybië heeft samengetrokken, die daar in zware ge vechten gewikkeld zijn. Wanneer het de bedoeling is geweest, daar, naar Duitsch voorbeeld, een „blik- semoorlog" te voeren, dan is uit het hui dige verloop van de gevechten te corx- stateeren, dat de Britsche operaties blijk baar aanzienlijk langzamer verloopen, dan men van Britsche zijde had verwacht. In ieder geval wordt het zeer duide lijk, dat de voor de eerste maal gemelde sterke aanval van de Britten by Solloem als het voorspel van een groot Britsch offensief in Noord-Afrika is te beschou wen. Kenmerkend voor de daar klaarblij kelijk beraamde doorbraak door het front der spilmogendheden, is het in den strijd werpen van een groot aantal pantserwa gens, dat ongeveer te vergelijken is met den beroemden strijd tusschen pantserwa gens te Kamerijk, in den wereldoorlog. De vijand heeft echter hij deze aanval len tot dusver als gevolg van den goed ontwikkelden afweer, ook aanzienlijke ver liezen aan pantserwagens geleden. Het is belangwekkend te constateeren, dat het Duitsche weermachtsbericht tijdens den tweeden giooten slag tusschen pantserwa gens bij Kamerijk van 20 tot 23 Mei 1940 nooit dergelijke groote verliescijfers heeft gepubliceerd als thans bij den strijd tusschen pantserwagens bij Solloem. Op het Europeesche oorlogstooneel trekken vooral de opmerkelijke successen van den Duitschen afweer tegen de aanvallen van het Britsche luchtwapen de aandacht Rizonderen nadruk moet gelegd worden op het feit, dat de afweer ook tijdens den nacht is toegenomen en dat door lichtjagersalleéïT* negert 'vliegfüTgeri'Aver den neergeschoten. Strijd verloopt gunstig voor de as Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat de slag, die de Engelsehen Zon dag aan het front van Solloem hebben ont ketend, met uitzonderlijke hevigheid voort duurt en dat daarbij van weerskanten ge duchte aantallen gepantserde strijdmiddelen zijn betrokken. Door stoutmoedige acties en tegenaanvallen blijven de Italiaansch-Duit- sche groepen den iiardnëk'lcigen tegenstand van den vijand breken. De Engelsehen hebben zeer zware verliezen aan mensohen en materiaal geleden en in onze handen talrijke gevangenen, gemotoriseerde strijd middelen en wapenen van allerlei slag ach tergelaten. Talrijke Engelsche tanks van het allerlaatste model zijn door ons pantser- afweergeschut vernield. Stefani meldt nader: De groote strijd welke is ontbrand aan het front van Solloem op 15 Juni en met l>i- zondere hevigheid is voortgezet op 16 en 17 Juni, verloopt gunstig voor de strijdkrach ten van de as. Na de hevige Engelsche aan vallen te hebben doorstaan, zijn de Itali- aansch.Diuitsche troepen tol tegenaanvallen overgegaan en hebben zij een omsingelings- •mianoeuvre uitgevoerd rondom de groote vijandelijke strijdmacht, welke verwoede po gingen ondernam om aan de omsingeling te ontkomen, doch gevangen bleef in de tang van de gepantserde 11 aliaanscli-Duitsohe strijdkrachten. Terwijl de laatste gevechten zich afspelen tusschen de omsingelden en de omsingelaars, zijn de troepen van de as reeds begonnen met de zuiveringsactie in de veroverde zone. De totale werliezen vaji den vijand aan manschappen, gepantserde en gemechaniseerde strijdmiddelen, oorlogs materiaal en wapenen zijn aanzienlijk. De houding van de Itaiiaanscfae en Duitsché troepen Was boven eiken lof verheven. Nieuwe Britsche 'aanval Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Engelsehen aan het front van Solloem gis teren ©en nieuwen aanval gedaan met sterke strijdkrachten en nieuwe, zeer groote, VANDAAG: 22.05 UUR MORGEN: 22.05 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.17 UUR gepantserd© afdeelïngen. Die slag duurde den geheelen dag voort. Vooral hij den Halfaja-pas werd verbitterd gestreden. Her haalde Britsche aanvallen werden door de Diuitsohe troepen afgeslagen. -De Duitsch- Italiaansche afdeelingen behielden haar stel lingen en vernietigden wederom een groot aantal gepantserd© wagens. Naar het D.N.B. nader verneemt, heb ben de Duitsche geveclitsioestellen en Stu ka's het in Noord-Afrika strijdende land leger gesteund door krachtige en voort durende aanvallen op de vijandelijke stel lingen. Deze aanvallen -hadden goede ge volgen. Door het bestoken van colonnes en autoconcentraties kon de vijand ver dreven en op verscheidene punten op de vlucht gedreven worden. Gisteren zijn bij luchtgevechten in Noord-Afrika 14 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Slechts één Duitsch toestel ging verloren. Naar Reuter uit Cairo meldt, is in Syrië „een 'krachtig tegenoffensief der Fransch e troepen gaande hij Mersj Ajoem en Runeitra". Daar wordt he vig gevochten, Naar de Eransche admiraliteit meedeelt, is bij de operaties ter zee bij de Syrische 'Kust' een torpedoboot vernietigd. Zeven le den der bemanning kwamen om het leven. De staatssecretaris van het Franscue mi nisterie van luchtvaart, generaal Bergerct is gisteren naar Syrië vertrokken om daar het opperbevel over de Frapsehe lucht strijdkrachten op zich te nemen. Het communiqué van het Fransche mi- jxisterie.„,.vaa-, oorlog, wvaoi .Maandagavond meldde reeds, dat de Franschè txbepen aan een aanzienlijk deel van het front tot tegenaanvallen zijn overgegaan. In het ge bied tusschen Hermon en Dsjebel Droes zijn de pantserformaties en gemotoriseer de afdeelingen evenals de infanteriedeta- chementen tamelijk diep in den rug van de vijandelijke troepen doorgedrongen en heb ben daar verscheiden door de Engelsehen bezette dorpen aangevallen. Tijdens een gecombineerde operatie van de Fransche luchtstrijdkrachten en marine vliegtuigen is een Britsche torpedojager getroffen en onbestuurbaar geworden. Aan boord van een anderen torpedojager is brand waargenomen. Drie Britsche Gladia- tor.vliegtuigen zijn onmiskenbaar neerge schoten. Het persbureau Ofi meldt uit Beiroet: -In den loop van den voorlaatsten nacht en gisteren hebben de Fransche troepen de veroverde stellingen versterkt en zich daarin genesteld. De vijand heeft vruchte- looze tegenaanvallen ondernomen. HetFian- sehe luchtwapen bombardeerde met bizon- der succes vijandelijke batterijen en ach- terwaarlsohe verbindingen van den vijand. De Associated Press meldt uit Cairo, dat de Engelsehen zich door het toenemende Fransche verzet in Syrië genoodzaakt zien, hun strijdkrachten aldaar te versterken. Volgens de verklaringen van Britsche mi litaire kringen) komt dit Fransche verzet vooral in hevige tegenaanvallen tot uiting. Het sterkst is dé tegenstand in de streek van Damascus. Naar aanleiding van de sluiting der Duitsche consulaten De Amerikaansche regeering heeft naar gemeld den Duitschen zaak gelastigde te Washington uitgenoo- digd de Duitsche consulaire ambtena-- ren hiunen haar territorium benevens de employees van de Duitsche biblio theek te New York, het persagent schap Transocean en de Duitsche spoorwegen te nopen tot vertrek uit de Ver. Staten. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de be trokken Duitsche instanties op ontoe laatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze verwijten als ongemotiveerd en wille keurig van de hand gewezen en ten krachtigste geprotesteerd tegen de han delwijze van de Amerikaansche regee ring, die ia strijd is "met de bestaande verdragen. Dultschers mogen voorloopig de V.S. niet verlaten Het Amerikaansche ministerie "van fi nanciën en het ministerie van justitie heb ben in een dienstorder aan de Ameri kaans-die douane- en immigratie-ambtena ren gelast, dat geen Duitsche staatsbur ger de Vereenigde Staten mag verlaten, zonder tevoren de voorschriften van het ministerie 'van justitie over de blokkee ring van buitenlandse!! kapitaal vervuld te hebben. >r De „Associated Press" meldt hierover nog, dat aan dé douane- en immigratie- ambtenaren opdracht is gegeven, eiken Duit schen staatsburger te verhinderen, de Ver. Staten te verlaten, voordat nieuwe in structies van de regeeringzijn uitgevaar digd 'i Persbureau meldt verder, dat de ambte naren van 't ministerie weigerden inlich tingen - te verstrekken, of "dit voorschrift alloen geldt voor Duitsche, of ook- voor 'burgers "van arid'ere"~E:hk»peefcche landen. Men vermoedt even Wel, dat 'de uitbreiding van het nieuwe ."voorschrift tot burgers van anilcie Europeesche landen mogelijk is. De ambtenaren wezen voorts van de hand commentaar te verstrekken, in hoe verre bet voorschrift verband boudt rnet het sluiten van de Duitsche consulaten en Duitsche kantoren in de Vereenigde Staten. Duitsche represaillemaatregel- Het D.N.B meldt: De regeeiing der Vereenigde Staten heeft door een op 14 Juni uitgevaardigde ver ordening van den president de vermogens van Duitsche staatsburgers in de Ver eenigde Staten geblokkeerd. Op bevel van de Duitsche regeering zullen derhalve ten aanzien van alle in het Duitsche rijk zijnde vermogens van staatsburgers der Vereenigde Staten met on middellijke inwerkingtreding de noodige maatregelen genomen worden. Aanvallen op Britsche schepen In den afgeloopen naclit, heeft, naar het D.N.B. verneemt, de Duitsche luchtmacht aanvallen gedaan op schepen langs de Oost kust van Engeland." Aan de Sohotsche Oost kust werd een tankschip van 5000 ton door verscheidene zware hemmen getroffen. Het schip geraakte in brand, zoodat het ver loren geacht moet worden. Nog van grooten afstand konden de vliegers het brandende schip zien. "Ta - K De tuinders in liet Wcstlaiid hebben hei momenteel enorm druk mot dein tomaten-oogst, groote hoeveelheden worden dagelijks naar de veiling -ge bracht Het sortcijren vaat de tomaten. (Polygoon). Tokio gelast Josjizawa te vertrekken Domei meldt uit Batavia: Nu de onderhandelingen tusschen Japan en Nederiandsch-indie zijn mislukt, heeft Kenkitsi Josizawa, de leider van de Ja- pansche handelsdelegatie, gisteravond d«n gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Star- kenhorch Stachouwer, medegedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Marco" naar Tokio zal terugkee- ren, overeenkomstig de van de regeering in Tokio ontvangen instructies. Dit besluit heeft een definitief einde gemaakt aan de onderhandelingen, welke sinds begin Februari gevoerd werden door Josjizawa, na den terugkeer in Japan van minister lehize Kobajasji. Men zal zich herinneren, dat Kobajasji do onderhande lingen verleden jaar zomer begon. In een onderhoud van een uur met de Nederlandsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zijn regeering uiteengezet en de laatste verlangens voorgelegd. Aangezien Neder- landscli Indie, zoo verklaarde hij,- voor de Japansche verlangens evenwel geen open 'oog had, had het geen nut de onderhan delingen voort te zetten. In de laatste bespreking waren ook aanwezig de Japan sche consul-generaal Joetaka Isjizawa als- mede^de heeren H. J. van Mook, direc teur van de afdeeling economische zaken en J. E. van Hoogstraten, hoofd van het departement van handel. e woordvoerder wees er in dit verhand op, dat er tusschen andere mogendheden en Nederlandsch Indie reeds een luchtver keer bestaat en dat in het bizonder Enge land en de Yereenigde Staten wat betreft hiun deelneming aan ondernemingen in Ne derlandsch Indië," vooral aan de petroleum industrie, een opvallende activiteit aan den dag legden. Gezien van het gezichtspunt, dat aan der de mogendheden dus reeds uitgebreide me. gelijkheden zijn. verstrekt, om.aan deze on dernemingen deel te nemen, konden de Ja- piansche eisohen, naar de woordvoerder betoogde, dus geen verbazing wekten. De voorstellen van Japan zijn volkomen ver- eenighaar met de Needrlandsch Indische politiek1, welke, volgens de verklaring van dc regeering in Batavia gericht is op het welzijn en den vooruitgang van de be volking. Met de toenemende versterking v«an de economische crisis, heeft evenwel de hou ding van Nederlandsch Jndië het verloop van de onderhandelingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regee ring van Nederlandsch Indie op den zesden Juni is gegeven, w;as uiterst onbevredigend Batavia houdt zich het recht voor om tel kens naar eigen goeddunken de te leveren hoeveelheid goederen te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woord voerder, was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te -houwen De Japansche regecring heeft daarom besloten, de onderhandelingen niet verder voort te zetten en baar delegatie uit Batavia terug te roepen. Het spreekt echter van zelf, dat Japan aan Zijn rechtvaardige eischen vasthoudt Het staken van de onderhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch Indië. Officieele Japansche verklaring Het D.N.B. meldt uit Tokio: De woordvoerder van het centrale bu reau van voorlichting van het Japansche kabinet, heeft heden in een officieele ver klaring uitvoerig het Japansche standpunt uiteengezet met betrekking tot de handels besprekingen tusschen Japan en Neder landsch Indië. De regeering, zoo verklaarde hij, heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de regeering van Nederlandsch Indië gericht om dc levering te waarborgen van die be langrijke grondstoffen en goéderen, welke men met het oog op de bestaande toe standen van Nederliuidsch Indie kon ver wachten, De regeering van Nederlandsch Indie heeft bij deze gelegenheid haar voor nemen tot actieve samenwerking niet Japan tot uiting gebracht. De in September van het vorige jaar gevoerde onderhandelingeft zijn van zeer uilgebreiden aard geweest -en -.hebben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den" aankoop van grondstoffen, doch bo- .vendien op de'vraagstukken der uitbreiding van de algemeene-handelsbetrekkingen, als mede van de Japansche deelneming aan Nedeilandsd Indische ondernemingen, van het recht van nederzetting voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart- en luchtverkeer. Italiaansche luchtaanval op Malta De correspondent van Stefani aan het' luchtfront meldt, dat Italiaansche bommen werpers in den afgeloopen nacht aanval len hebben gedaan op de vligveelden Mi- kabba, Ilalfar en La Ven-ezia op Malta. Da bommen richtten vernielingen aan en ver oorzaakten branden, die van grooten af stand gezien konden worden. Het afweer- vuur was zeer lievig. Bovendien gebruikten de Engelsehen talrijke zoeklichten om do vliegers te verhinderen hun doelen te zoej ken. De Italiaansche vliegtuigen volbrach ten hun taak met volledig succes en keer den zonder verliezen terug. 1 Engelsche vliegtuigen boven Duitschland liet D.N.B. meldt: De R.A.F. is in den afgeloopen nacht st-D it?-.hland binnengevlogen en heeft brisant- en brandbommen laten vallen, wel ke in de eerste plaats in woonwijken ceni- ge schade hebben aangericht. Het krach tige Duitsche luchtdoelgeschut dwong de R.A.F. overal zich snel te verwijderen. Militaire voorbereidingen op de Philippijnen Ia een bericht uit Manilla maakt de „Ton kio Asahi Sjimhoen" melding van ver sterkte en bespoedigde militaire voorbe reidingen op de Philippijnen. Krachtens een' besluit van de militaire overheid worden! 6000 reserve officieren voor oefeningen van drie maanden opgeroepen, ten einde hen vertrouwd te maken met de moderne oor logvoering. Bovendien zullen 80000 colda ten, die tot de reserve behooren, -een op leiding van een jaar ondergaan. Verder is men voornemens jaarlijks 500 officiëren als reserve voor het luchtwapen op to leiden, terwijl men bovendien talrijke mi litaire scholen en andere technische oplei dingsinrichtingen wil vestigen. Baby van 1j-/s jaar bijna een week laten hongeren De Bussumsche politie is opt de hoogte gebracht van een ergerlijk en misdadig geval van fcinderverwaarloozing. Een ongeveer 30-jarige moeder, wier man in Frankrijk werkt, had Woensdag jl'. haar woning te Bussum verlaten en haar kind van 11/2 jaar onverzorgd achtergelaten in zijn bedje, zonder er naar om te lijken. Eerst Vrijdagavond 'kwam zij voor eenige korte ©ogenblikken tlidis, Waarop zij de woning wederom verliet en tot op heden nog niet terugkeerde. De schoonmoeder kwam dit ter oore en is gisteren met een omwonende de woning binnengedrongen. Zaj trof hier de kleine geheel vervuild en uitgehongerd aan. De politie die van deze misdadige venvaarloozing Pp de hoogte werd gebracht stelde een dokter hiervan in kennis die het kind onmiddellijk in ern- stigen toestand in de St. Gerardus Majclle stichting liet opnemen. Tegen de moeder die zal worden opgespoord wordt proces verbaal opgemaakt. Kort na negen uur lieeft gistermorgen in de Kleme Kattenburgerstraat te Amsterdam een 89 jarige werklooze man zijn vrouwi met wie hij reeds geruimen tijd in onmin leefde met een dolkmes zware verwon, dingen toegebracht. In zorgwekkenden toe stand het slachtoffer naar het Binnen gasthuis ove.pebracht. De politie heeft den dader gearresteb-d. Het schijnt dat de man het plan koes terde zich met zijn -rouw te verzoenen en daartoe naar de woning van zijn schoon moeder op Kattenburg was gegaan, waar de vrouw ongeveer een1 maand geleden haar intrek had genomen. De vrouw wilde echter niets vain, deze toenaderingspogin gen weten en daarop zou dan opnieuw! riizie zijn ontstaan, waarbij de man haar met een dolkmes in borst, rug en armen vele steken toebracht en haar ten slotte nog de trap af gooide, waar de vrouwt zwaar gewond bleef liggen. Na zijn euveldaad vluchtte de man oven het dak naar een aangrenzend perceel, waar hij zich op de -trap schuil hield uit vrees voor de buren, die op het hulpgeroep van de vrouw kwamen toegesneld. Daar vond de politie, die spoedig ter plaatse was, hem ernstig aan een knie gewond, welke verwonding hij waarschijnlijk op zijn vlucht bekomen had. De toestand van de 28jarige vrouw schijnt iets minder zorgwekkend te zijn. dan aanvankelijk werd vermoed. Dcae courant verschijnt ricgeKjln. mct oit«mdenii- vmn Zon- en Feestdagen. Prqs per kwartaal f 2él0; Iranco per post f 2.60 Prijs per week: 10 ets. Afzonderlijke nummers 5 ctl>Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdvertefltiÊn voor het eerstvolgend nummer moeten •vóér elf nor aan bet Bureau bezorgd zijn, 'a Zater- v64x 0 nor. Een bepaalde plaats van aSvertentito wordt niet gewaarborgd. EERSTE BLAD Prys der advert entten: van 1S regels f 1,60 iedere regel meer f 0.31; in het Zatexdagnnmmer 1S regels f 1.85, iedere regel meer I 0.36 Reclames 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; poitkvn tan tits 15 eta. Taneven ran advertentie** bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen A f 0.52 t/m_ 15 woorden i 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 6 aur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 2.03, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 SkV, •y -^v-v-TT*irrTin^'i" ~in Y' i -vror». t.. .- •-*_ x.' j.' vTV.-yf'.. ilfv i - O.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1