CONSULATEN DER V.S. IN DUITSCHLAND GESLOTEN NIEUWE DISTRIBUTIEBONNEN Tijd om te verduisteren Ambtenaren moeten het rijk verlaten; maat regelen gelden ook voor de bezette gebieden - Offensief tegen Damaskus Extra-rantsoen peulvruchten 94ste Jaargang Vrijdag 20 Juriï 1941 No. 22811 Gelijke maatregelen in' Italië Het Duitsche protest te Washington Het bewijsmateriaal VANDAAG: 22.05 UUR MORGEN: 22.06 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.17 UUR Britsch ultimatum afgewezen STADSNIEUWS Het vergunningsrecht Verzoek om verlaging van den aanslag Ambachtsschool Uitbreiding leervakken staal constructie- en scheepsijzer- werken Annexatie uitgesteld Een maand extra om de argumenten te bestudeeren v«Sd>!jnt d»gelijk., met nittondering sdu /on- en Feestdagen. Priis per kwartaal f2,10; franco per post f2.60 Pms per weekt 16 ets. Afzonderlijke nummers 5 ets .--Abonnementen worden degelijks aangenomen AdvertentiÊn voor bet eerstvolgend nummer moeten -,r nnr aan bet Bureau bezorgd zijn» tb Zater- vöór 0 nor. Een bepaalde plaats van «dKrttotlt» wordt nietgewoarbfligd. Pirectie: Mr. H, A. M. Roelauts Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prijs tier advertenutnvan 1—5 rtgel* 1.60 redrre regel meer f 0.31; in het Zaterdagnummer 15 regels i 1.8S, tedere regel meer I 0.36 Reclames f 0.77 per regel. - Incassokosten 5 ets., po*Lkwitanties 15 ets. Taneven van advcrt«ntitn bg abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertentiEn opgenomen d f 0.52 t/m 15 woorden t 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten n&i tot 25 woorden 10.26, mits ?ÓÓr Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertent!én 1 2.03, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Den. Amerikaansehen zaakgelastig de te Berlijn is gisteren in het mi nisterie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin de rijksregee- ring er op wijst, dat het gedrag van de Amerikaansche consulaire ambte naren en van het Amerikaansche reis bureau „American Express Compa ny" sedert langen tijd aanleiding geeft tot ernstige protesten en dat derijks- Xegeeiing zich derhalve gedwongen ziet de Amerikaansche regeering te ver zoeken alle Amerikaansche ambtena ren en Amerikaansche employé's van de consulaten der Vereenigde Staten in het Duitsche rijk, alsmede in Foorwegen, Nederland, België, Luxem burg, de bezette deelen van Frank rijk, in Servië en in de door de Duit sche troepen bezette deelen van Grie kenland tot uiterlijk lö Juli 1941 uit deze gebieden terug te roepen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting ge- eischt van de filialen van de American Express Company in de boven genoem de gebieden en de terugroeping van het Amerikaansche personeel van deze maat schappij tot uiterlijk 15 Juli 1941, daar de American Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze heb ben gedragen, die strijdig is met de be langen van bet Duitsche rijk. Olficieel wordt te Rome medegedeeld1: Het Italiaansclie ministerie ran buiten landsche zaken heeft gisteren de ambas sade der Vereenigde Staten een nota doen toekomen, waarin, onder verwijzing naar het - feit, dat de houding en de aclivi teit van de Amerikaansche consulaten ia Italië lot veel protesten aanleiding geven, wordt medegedeeld, dat de Italiaansclie regeering van de regeering der Vereenig de Staten uiterlijk 15 Juli de terugroe ping verlangt van de Amerikaansche con sulaire ambtenaren en het consulaire per soneel, alsmede de sluiting van de con sulaten in Ttalie, in de gebieden, die on der het Italiaansche oppergezag staan en in de gebieden die door de Italiaansche troepen zijn bezet. De Ftaliaansche regee ring heeft zich voorbehouden ook de bu reaux van de American Express Compa ny in Italië te sluiten Naar in politieke kringen te Berlijn ver luidt, is een antwoord van de Ver. Staten op de Duitsche protestnota betreffende de sluiting der Duitsche consulaten in de Ver. Staten tot dusver nog niet in Ber lijn ontvangen. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde in verband met het overhandigen van de nota aan den Amerikaansehen zaakgelastigde te Berlijn verneemt, beschikt men over ver pletterend materiaal over de in de nota geconstateerde vergrijpen van de Ameri- kiaansche vertegenwoordigingen. Uit den overvloed van materiaal, waar over het ministerie van buitenlandsche za. ken beschikt over de voor den Staat na- deelige kuiperijen en den ongeoorloofden berichtendienst van de Amerikaansche con sulaten, worden hieronder eenige gevallen medegedeeld. 1. De oonsul in Frankfort t am Main, Sidney B. Rededker, h'eeft in den herfst van 1939 gegevens verstrekt voor anti- Dtuitsche propagandavoore!radhtenVerder heeft hij inlichtingen over militaire, oorlogs economische vraagstukken, die geheim moesten -worden gehouden, verspreid. 2. De consul generaal Orsen R. Nielsen en de Consul Roy E. Bower te Münjh'en, hebben, in den loop ran de maand Januari 1940 een anti-Duitsohe activiteit ontplooid, doordat Zij tegenover Duitsche persoonlijk!, h'eden afkeurende opmerkingen hebben ge maakt over -Duitsehland en de Duitsche regeering. 8. De consul generaal te Keulen, Alfred W. Kliefoth, heeft in den herfst van 1939 en, in het voorjaar van 1940 zich schuldig gemaakt aan spionnage ten nadeele van Duitscliland door gebruik te maken van een met den Belgischen consul-generaal te Keulen overeengekomen sleutel voor code.- woorden voor berichten, die betrekking zou den hebben over den Diuitschen opmarsch in België, Nederland en Luxemburg. 4. De vice-consul Ralph C. Getsinger van het Amerikaansche consulaat-generaal te Hamburg heeft in het voorjaar van 1941 spionnage verricht tegen het Duitsche rijk, doordat hij schetsen vervaardigde van het spoorwegnet van de hoofdtoevoerlijnen van de afzonderlijke groote spoorlijnen te Ham burg, alsmede van militaire installaties in de omgeving van Hamburg een bericht heeft gemaakt en getracht heeft dit materiaal door te r nden. 5. Het voormalige lid van het Amerikaan sche consulaat-generaal te Oslo, Iwan Ja- cossen, h'eeft begin December 1940 'op reis ran Oslo naar Moskou, naar aan de Noorsch-Ztweedsclie grens is geconstateerd, talrijke stukken met zich' meegevoerd waarin de Duitsch'e bezetlingsmaatregelen in Noor wegen waren uiteengezet en die klaarblijke lijk meegenomen werden om in bet buiten land anti-Diuitsch'e propaganda te voeren. Verder bevond zich' onder dez'e stukken een rapport over transporten van Duit sche troepeneenheden naar Noord.Noorwe- gen en andere Duitsche militaire maatre gelen. Janossen heeft toegegeven, deze stuk ken ran het vroegere lid van het Ameri kaansche consulaat-generaal te Oslo, dr. Frank' Nelson, te hebben ontvangen, die de stukken zelf h'eeft vervaard. 6. De consul Cecil Gross en de consul Leigh W. Ilunt hebben iu den loop van den heTfst van 1940, deels afzonderlijk, deels gemeenschappelijk, aan de aan den Britschen staatsburger en lid van het vroe gere Rritsche consulaat te Parijs, Button, in hun ambtswoning maandenlang onderdak verleend, totdat Butten buiten bet gebouw werd gearresteerd. Butten heeft tijdens Zijn verblijf in het officieele Amerikaansche ge. boulw spionnage verricht tegen Duitscliland en is intussclien tot een vrij langdurige straf veroordeeld. Verder hebben Cross en Hunt er voer gezorgd, dat aan een uit krijgsgevangenschap ontvluchten Engelsehen officier te Parijs ondersteuning werd ver leend. De employé mrs. Elisabeth Deegan heeft dezen officier ingeschreven in het on- dersteunings kaartsysteem en door hem ingevulde vragenlijst in ontvangst genomen Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Engelscben gis terochtend, nadat generaal Dentz een ultimatum van generaal Wilson had af gewezen, een offensief tegen Damaskus geopend Het D.N.B. meldt uit Vichy: Naar aanleiding van het bericht van den Britschen berichtendienst over een z.g. ul timatum van den Britschen opperbevelheb ber in het Nabije Oosten, generaal Wilson, aan den Franschen opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentz, verklaart men in welingelichte kringen te Vichy, dat van het Fransche ministerie van oorlog geen bevestiging is te verkrijgen over de juist heid van dit bericht. Het bericht van den Britschen berichtendienst, zoo zegt men, past in het kader van _cle> Britsche po gingen tot intimidatie, teneinde den vijand met alle middelen murw te maken en zijn verdedigingskracht te verlammen. Nader wordt gemeld: Volgens berichten uit Beiroet heeft de poging van de Britsche strijdkrachten omi in de richting van Damascus op te rukken, een hardnekkige tegenactie van de Fran sche strijdkrachten ontketend. De toestand' aan het geheele Syrische front wordt in Vichy gisteravond stationnair genoemd. De Fransche strijdkrachten hebben den vijan delijken aanval met een ernstigen tegen stand heanlwc-ord. Fransche bommenwer pers hebben gisterén vijandelijke concen traties van pantserwagens in het gebied van Gezzine en Merdsj Ajoem aangevallen. Tijdens een luchtgevecht tussohen Fran sche en Engelsche vliegers hebben Fran sche jachtvliegers een Engelsoh vliegtuig neergeschoten en een tweede naar alle waarschijnlijkheid vernietigd. Twee Fran sdie vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Aan de kust zijn gisternacht opnieuw Britsche zeestrijdkraehten verschenen, die een zekere activiteit hebben ontplooid. Een achttal vergunninghouders heeft zich tot den raad gewend met het verzoek hun aanslagen in het vergunningsrecht voor het vergunningsjaar 19411942 in verband met de ingevoerde rantsoeneering van gedistil leerd te willen verminderen met ongeveer 40 a 45 pCt. Het systeem. In deze gemeente wordt de aanslag van het vergunningsrecht voor een vergunnings jaar loopende ran 1 Mei tot en met 30 April steeds berekend naar de om gezette hoeveelheid g' Ustilleerd in bet daaraan voorafgaande kalenderjaar. Deze methode biedt het voordeel, dat een afwijking tusschen den geschatten en den werkelijken omzet in een bepaald jaar automatisch' in het "Volgend jaar wordt gecorrigeerd, zoodat uiteindelijk door de vergunninghouders niet te veel wordt be taald. Voor liet op 1 Mei j.ï.' ingetreden vergun ningsjaar is in den aanslag tot uiting geko men de winst op den vermeerderden om zet over liet afgeloopen gunstige vergun ningsjaar, waarmede bij h'et opleggen van den toenmaligen aanslag geen rekening Is kunnen, worden gehouden, omdat daarop toen nog niet het minste uitziht bestond, Anderzijds zal bij de thans gevolgde me tbode den in het volgend jaar op "te leggen aanslag alleen rekening worden ge houden met den omzet,over het nu loo pende jaar, zoodat aMlan, hoe gunstig de uitzichten eventueel 1 ook zouden zijn, uitsluitend aal worden, betaald naar de winst op den omzet over het daaraan voorafgaande jaar. fTet komt B. en W. voor, dat met het volgen van deze werkwijze de billijkheid in alle opzichten wordt betracht en deze ver te verkiezen is boven den maatregel, die door adressanten wordt gevraagd, t.w het toepassen van een korting op den per 1 Mei j.l. opgelegdeu aanslag van 40 a 45 pCt. itezarafett van B. em W. De bezwaren van Et. en W. hiertegen zijn de volgende- Gevraagd wordt een korting van 40 A 45 pCt. Indien B. en W. de bedoeling van adressanten juist aanvoelen, beoogen zij hierdoor té verkrijgen, dat de aanslag wordt verminderd met een percentage gelijk aan dat, waarmede het kwantum gedistilleerd door hun leveranciers is gerantsoeneerd. Hierbij Wordt echter uit het oog verloren, dat de aanslag niet alleen is gebaseerd op de winst op den omzet van gedistilleerd, doch eveneens op den grondslag van de „zuivere huurwaarde" van de localiteit. Deze huurwaarde houdt verband met de grootte van de localiteit en ook mot den stand, waarop de localiteit is gelegen. De huurwaarde nu is voor de meeste zaken verschillend en dikwijls ook zeer uiteen loopend. Bij inwilliging ran het verzoek van reclamanten zou derhalve ook op den grondslag „zuivere huurwaarde" een kor ting worden toegestaan, terwijl deze toch ongewijzigd is gebleven. Hierbij voegt zich de omstandigheid, dat waear, zooals ge zegd, dje aanslag mede is gebaseerd op den grondslag „zuivere huurwaarde", de eene recllamant in verhouding tot den an dere een grootere korting zqu verkrijgen en wel naar mate de grondslag „zuivere huur waarde" een grooler gedeelte van het be drag van den aanslag uitmaakt. Tegen een loslaten van de thans gevolg de werkwijze pleit eveneens, dat het per centage van de thans geldende rantsoe neering té allen tijde voor' wijziging vat baar is. Indien een korting zou worden toegestaan op de huidige basis van de rant soeneering, zou bij een verdere verlaging van het percentage de aftrek achter af wel eens te laag kunnen blijken te zijn, zoodat reclamanten bij inwilliging van hun ver/.oek nog niet juist zonden uitkomen. Van den anderen kant bestaat de mogelijk heid, dat door verhooging van de prijzen de uitkomst van de bedrijven gunstig wordt beïnvloed, waardoor een eventueele tege moetkoming achteraf zou kunnen blijken, geheel of gedeeltelijk, ten onrechte te zijn verleend. Voorts 'kan het cijfer van den omzet nog gunstig .beïnvloed worden door voor- raadvorming, terwijl bij de exploitatie van volled'-'e vergunningen de mogelijkheid aan wezig is, dat de onderlinge verhouding tus schen tappen en slijten zich ten voordeele van eerstgenoemde categorie wijzigt, waar door weliswaar de totale omzet ongewij zigd blijft, doch de winst daarop zou stij gen, welke factor voor de bepaling van de grootte van den aanslag van uitslui tend belang is. Conclusies. Uit het vorenstaande moge Worden afge leid: Ij 1. dat geen -juiste verhouding bestaat tusschen het percentage, dat door adres- De secrelaris generaal van het derparte- ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen. Brood en gebak Bon „23" van de broodkaart: 23 Juni tot en met 6 Juli 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak isBeschuit 75 gram, biscuits en wafels 75 gram, andere koek jes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Aardappe'en Bon „07" van. de aardappeldistributic- bonkaart 23 Juni tot en met 29 Juni 2 K.G, per bon. Eieren Bon „37" van de „bonkaart algemeen" 23 Juni tot en met 29 Juni oen ei per bon. Bon „99" van de bonkaart algemeen: 23 Juni tot en met 6 Juli, een ei per 'bon. Melk Bon „22" ran de melkkaart23 Juni tot en met 29 Juni l"/i liter per bon. Suiker Bon „56" ran de „bonkaart algemeen": 23 Juni tot en met 6 Juli, 1 K.G. suiker per bon. Koffiesurrogaat en thee Bon „46" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni tot en met 20 Juli, 250 gram koffie surrogaat of 40 gram thee per bon. De bonnen welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende distributieperiode mogen reeds den. daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Peulvruchten Do secretaris-generaal van- bet depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dal tor aanvulling van het aard- appelranb'-oen nogmaals een rantsoen peul vruchten beschikbaar zal worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Juni tol en met Zondag 6 Juli a.s. geeft de met „57" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met dezen bon is reeds geoorloofd op Za terdag 21 Juni. santen als korting op den aanslag in het vergunningsrecht wordt verlangd en hel bedrag van dc winst, dat aan adressanten in rekening is gebracht op het gedeelte, waarmede de omzet ingevolge de rant- faocneeringsmaalregelen eventueel zal ver minderen; 2 dat een uniforme korting op het ver gunningsrecht, bij gelijken omzet van ge dislillcerd, oen ongelijk financieel resultaat voor iederen aangeslagene in dat recht •afzonderlijk zou beteekenen; 3. dat door Je verschillende hiervoor aangegeven omstandigheden geen voldomde inzicht is te verkrijgen in den te verwach ten omzet ran gedistilleerd over het'loopen de veigunningsjaar, noch in de daarop te maken winst. Resumeerendc deelen B. en W. mede, dat de door reclamanten aangevoerde ar gumenten iiet college niet van de wen- sehelijkheid van liet verieenen van een vermindering van hun aanslag hebben kun nen ovei tuigen, terwijl redenen van prac- tischen aard, inwilliging van het verzoek ongewenscht maken, ook ten op/.ichte van het groote aantal vergunninghouders, dat van hun aanslag niet in beroep is gegaan en zich bij wijziging van het tot nu toe gevolgde systeem van schatting, ongetwij feld verongelijkt zou gevoelen. B. en W. stellen daarom voor op het verzoek van reclamanten een afwijzende beschikking te nemen. Behalve van de vergunninghouders, de heeren L. Blanker, A. Engel, M. de Haan, A. van der Most, H. SI. van Nieuwferk, W. A. Verhoeckx, C. L. Wasman en J. B. Wasman Jr., is ook een bezwaarschrift van gelijke strekking ingekomen van Re Afdeeling van den Nieuwen Nederland- schen Bond van Koffiehuishouders en Slij ters „Nienebokos". Waar echter do „Nie- nebokos" niet zelf aangeslagene in het ver gunningsrecht is, noch is aangegeven na mens welke aangeslagenen in beroep woardt gekomen, zal al om formeele redenen op dit verzoekschrift afwijzend moeten wor den beschikt. Het bestuur van de Vereeniging „De Am bachtsschool voor Schiedam en Omstre ken", heeft verzocht, overeenkomstig art. 25, 2e lid1 der Nijverheidsonderwijswet 1919, de noodzakelijkheid uit te spreken van uitbreiding der leervakken in dien zin, dat onderwijs zal worden gegeven in staalcon- structiewerken en scheepsijzerwerken. Hel bestuur scbijft daarover het vergen de: „Jaarlijks wordt een groot aantal leer lingen iu het bezit gesteld van een eind- getuigschrift, waarbij dit jaar 115 machine bankwerkers, en het laat zich aanzien, dat dit aantal nog zal toenemen. Doordat het gebruikelijk is, dat wij hun, hij het zoeken naar werkgelegenheid, zoo veel mogelijk steun verieenen, komen wij in aanraking met verschillendde werkge vers en fabrieksdirecties. Dit jaar bleek, dat, vanwege de materiaal- schaarschte, de werkgelegenheid belangrijk afgenomen was. Meerdere patroons en di recties, vooral in de grootindustrie, gaven bo\endien te kennen, dat, naast een klein aantal machinebankwerkers en draaiers, minstens m-n gelijk aantal construcliewer- kers en scheeprijzerwerkers zouden kunnen worden geplaatst. Uwe worden door ons echter niei opgeleid. Zou on/.e school zich daarbij bannen aanpassen, dan kan hel aan tal machinebankwerkers en draaiers worden verminderd, hetgeen de werkgelegenheid voor de overigen ten goede zou komen, en de overigen kunnen dan een plaats vin den in don staalconstructie- en den scheeps bouw. In verband daarmede mecnen wij dat liet wonschehjlc is het leerplan van onze school hiermede in overeenstemming te brengen. Het advies, dat wij daaromtrent hebben gevraagd aan den inspecteur van het nijverheidsonderwijs luidde zeer gun stig." B. en W. hebben over deze aangelegen heid advie/en gevraagd aan de organisar ties van patroons en werklieden, die hier bij betrokken zijn en blijkens de ingekoi- rnen adviezen zijn deze organisaties van oordeel, dat aan het verzoek zoo moge lijk moot worden voldaan. B. en W. stellen daarom den raad voor overeenkomstig het verzoek te besluiten. In het verzoek is ook sprake van ko per, lood- en zinkwerken. Hieromtrent heeft de raad zich even wel reeds uitgesproken hij besluit vau 23 Juni 1939. Naar gemeld wordt zal de grenswijziging van Rotterdam, waarbij de gemeenten Hii- legersberg, Oversohie, Schiebroek en Ussel- monde aan het Rotterdamsche grondgebied worden toegevoegd, evenals gedeelten van de gemeenten Barendrecht, Capelle aan den f.lssel, Kethel en Spatand en Rozen burg, niet zooals in de bedoeling lag, op' 1 Juli, doch eerst op 1 Augustus van dit jaar haar beslag krijgen. Hoewel men de juistheid van dit bericht van officieele sijde niet bevestigen bon, heeft de A. P., naar zij zegt, alle reden om aan te nemen, dat inderdaad tot uit stel besloten is. Eén van de voornaamste overwegingen, die daartoe aanleiding ga ven is, dat de gemeentebesturen van de bij deze annexatie betrokken gebieden eerst kort geleden hun bezwaren tegen de voor. genomen maatregel hebben keri tsaar ge maakt. Bijna al deze gemeentebesturen heb. ben met min of meer klemmende argumen ten ran een ai wijzend standpunt blijk ge geven en het behoeft geen betoog, dat het onderzode naar de gezondheid van de te berde gebrachte bezwaren geruimen tijd vorderen zal. Daar de termijn, die ons nog van de eerste Juli scheidt, intusschen wel zeer krap geworden is, behoeft het geen ver wondering te wekken, dat de uitvoering van het besluit met een maand is opge schort. Dc uitbreiding van Schiedam met een deel van Kethel en Spaland wordt nn van zelfsprekend ook uitgesteld tot 1 August- tus a.s. fVervolg rubriek Stadsnieuws pag 2).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1