DE RUSSEN TREKKEN TERUG OP DE DNJESTR-LINiE Tijd om te verduisteren Dinsdag 24 Juni 1941 Succesvolle acties van het Duitsche luchtwapen De samenwerking tussehen Engeland en Moskou Het Engelsche aanbod aan de Sovjet-Unie Opstand in de Baltische landen Vastgestelde prijzen voor zeep Duitsche vliegtuigen boven Engeland BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste jaargang No. 22814 POSTREKENING S3I1 Het Italiaansche standpunt De ontwikkeling van den strijd Acties van het Duitsche luchtwapen VANDAAG: 22.06 UUR MORGEN: 22.06 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.18 UUR Da opmarsch - Jnhet Zuiden- Aanvallen van het Sovjet- luchtwapen De rol van Engeland Tokio levert nog geen commentaar De eischen betreffende de samenstelling Britsehe militaire missie naar de Sovjet-Unie? Aanval op Britsch konvooi Deze courant *cr»ctujnt dageJyk*, met m t zon derm van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10; franco per post f2.60 PnjB per week: 16 ets. Afzonderlijke -nummers g etg,Abonnementen worden dagelijks aangenomeü Advert en li En voor het eerstvolgend nummer moeten vöör elf nor aan het .Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags vóór 0 uur. Een bepaalde plaats van aÜ verten tien wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Hoelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD I ÏCHIEDAI (ISCHE COURANT Prijs der advertenucn vun 1—-^ regel* t 3.60 tedere re£d meer f 0.31; in bet Z^terdagnummer 1—5 regels f 1.85, iedere regel meer l 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 cts.j postkwi tan tics 15 ets. Tarieven van advcrtentien n'J abonnement zjjn aan het Bureau erknjgbaar. v Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.52 t/ir 15 woorden t 0.77 t/m 25 v.oorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woordeu Woensdags: Klemt AdvertentiEn tot 25 voorden '0.26, mits Vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags. Kleine Advertentiën 1 2.03, indien oiet tóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Do oorlog tegen Rusland moet be schouwd wolden als integreerend be standdeel van onzen oorlog tegen En geland, zog verklaarde men gisteren in de Wilhelmstrasse tegenover ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers. Het van haat vervulde stand punt van het bolsjewisme tegenover Duitschland beschouwt men in Duit sche politieke kringen als een schakel in den Britschen strijd tegen het Duit sche rijk. Een schakel na den anderen wordt verbroken zoo voegde men er aan toe en eenmaal komt ook de laatste a'an de beurt. Van olfideele Italiaansche zijde wordt ten aanzien van het conflict met Sovjet- Rusland o.a. verklaard, dat het op de constructieve lijn ligtvan de door de politiek der spilmogendheden nagestreef de, op een vrede van orde en recht vaardigheid gebaseerde nieuwe orde in Europa. De oorlog van de spilmogendhoden en haar bondgenooten is niet gericht legen het Russische volk en de Russische solda ten, maar tegen het Rusland onderdruk kende en knechtende communisme; tegelij kertijd wordt de strijd gevoerd lor bevrij- öing der onderdrukte volkeren, de strijd van de Daitische staten Litauen, Estland en Letland, benevens van de Wit-Russen en Oekiainers. 1. De diplomatieke geschiedenis der hou ding van de Sovjet-Unie vormt één enkele reeks van tegenspraken en dubbel spel De agressieve bedoelingen der Sovjet- Unio worden door de nota van de rijks- regeering en de proclamatie van den Fuh- rer op onweerlegbare wijze documentair vastge'egd. Deze documenten bew_yzen het dubbele karakter van het Kremlin, dat volkomen in overeenstemming is met de doeleinden en methoden van het interna tionale communisme. De Sovjet-Unie hoeft gemeend tijdens den strijd van de spilmogendheden tegen het Britsehe imperium zich in het bezit te kunnen stellen van de posities voor de bolsjewistische suprematie in "Europa. Hieruit is voor de spilmogendheden de niet uit te stellen noodzakelijkheid voort gevloeid om het hoofd te bieden aan de reeds aan den gang zijnde Sovjet-Russi sche troepenconcentraties, teneinde de meest uitgebreide aller agressies te pa- recren, welke niet alleen tegen Duitsch land en Italië, en ook niet alleen tegen Europa, maar tegen de geheele wereld is gericht. De Duitsche tegenaanval zal der halve de instemming vinden van alle cul tuurvolken. De eerste berichten over de reactie van de Engelsche propaganda bewijzen, dat En geland in de Sovjethorden de langge- wenschte bondgenooten begroet. Ook de door Churchill ontwikkelde these versterkt deze opvatting, tevens echter ook het feil, in welk een groote verlegenheid de Britsehe regeering zich bevindt, dat zij juist in Stalin den nieuwen bondgenoot moet begroeten. Het, D.N.'B, meklt: 'Aan het Oostelijk front hebben Duitsdhe gevechtsvliegtuigen in den. nacht van 22 op 23 Juni met groot succes militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in de voornaamste sevechtssectoren aangevallen. Een groot aantal vliegvelden werd gebom bardeerd. Vliegtuigen, hangars, werkplaat-" sen en kwartierruimten werden vernield of in brand geworpen. Belangrijke marschroutes van de Sovjet troepen, die gedeeltelijk door colonnes en voertuigen waren verstopt, werden met bommen bestookt en met de boordwa- pens beschoten, evenals verscheidene stra tegische belangrijke spoorweglynen. De Duitsche luchtstrijdkrachten hebben met dezelfde lievigheid, waarmede zij de Sovjetvliegtuigen aanvielen, ook ingegre pen ia de gevechten te land en in groo- ten omvang de achterwaartsche verbindin gen van het bolsjewistische leger ver stoord. In den loop van 23 Juni werden spoorlijnen en stations, wegen, bruggen en oprukkende colonnes met groot succes aan gevallen. Alteen op een punt achter het front werden twaalf oprukkende pantserwa gens en verscheidene auto's vernield. Op een andere 'plek werden twee bruggen door voltreffers verwoest. Bij aanvallen op stellingen luchtdoelgeschut werden ver scheidene stukken geschut onklaar ge maakt, De eerste dag van het optreden tegen de roode weermacht beeft de groote su perioriteit van het Duitsche luchtwapen aangetoond. Tot diep in den rug van den vijand drongen sterke formaties Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen door en richtten zware verwoestingen aan in be langrijke vorkeerswerken en verbindingen, zonder- dat de vijandelijke afweer in_ staat was de Duitsche actie te belemmeren. An dere formaties \ielcn vijandelijke panlser- en arlillerie-co'onne-, aan, d e tijde,is haar opmarsch naar de Duitsche grens verspreid en deels volkomen vernietig 1 werden Mu nitiedepots sprongen in de lucht, transport treinen werden vernield en niilbaire barak ken verwoest. Door groote aanvallen op verscheidene Sovjet Russische vliegvelden, werden ten slotte talrijke vliegvelden ver nietigd, en de inrichtingen zoo grondig vernield, dat zij nauwelijks meer te ge bruiken zijn. - Ook gisternacht heeft het Duitsche lucht wapen. den handelsoorlog tegen Engeland met goed succes voortgezet. Op de Noord zee, ongeveer 70 k.ra ten Oosten van de monding van de Humbec, kreeg een vracht schip van 5000 br.t, drie voltreffers mid scheeps, waardoor het onmiddellijk "daar na uiteen spleet. Een tweede schip van 4000 br.t., kreeg in het zelfde zeegebied een bomvoltreffer op het achterdek, welke eveneens groote schade aanrichtte. Voor de Schotsclie kust ontmoette een der Duit sche gevechtsvliegtuigen een koopvaardij schip van 6000 br.t, dat door een bom voltreffer op bet achterdek zwaar bescha digd werd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht verscheidene vliegvelden in het Noorden van Schotland en havenwerken aan de Britsehe Zuidoostkust aangevallen. Er werden talrijke ontploffingen vernomen, welke duidden op goede uitwerking van de bommen. Ook in de monding van de Theems werden-de belangrijke havenwer ken van Shetham met succes gebombar deerd. Een vijandelijk vliegtuig, dat blijk baar tot een aanval tegen Duitschland wilde opstijgen, werd boven eigen gebied neergeschoten. In den afgeloopen nacht werd dé Brit sehe oorlogshaven 'Alexandrië door een sterke formatie van Duitsche gevechtsvlieg tuigen opnieuw met zeer goed succes aan gevallen. Hevige - ontploffingen en bran den werden waargenomen in de haven werken en militaire inrichtingen. 1 v r Jf' i Duitsdie en Èoemeehseho-troepen 'zijn op 22 Juni Bessaróhie binnen gerukt.' Hun" opmarsch lie weegt zich in de richting van de grens tussehen Roemenië en de Sovjet unie- en n vóór de inlijving .yan Bessara- bié by de Sovjét-Unie. Alle te Boekarest ontvangen particu liere inlichtingen over het verloop van de militaire operaties aan de Roemeensch* Russisché grens .maken melding van een zonder tegenstand terugtrekken- van de Russen op de Dnjestr-linie. Het D.N.B, meldt uit Sofia: De steden Dobritsj en Baltsjik in de Nooidelijke Dobroedsja, zijn gisteren door een Sovjet vliegtuig met hommen aange vallen. De aangerichte schade is niet groot. Enkele personen werden gewond. Het Russische luchtwapen heeft van nacht met vrij zwakke strijdkrachten West- Duitschland aangevallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen en onbetee- kenendc materieele schade. Nachtjagers scholen een vliegtuig neer. De Sovjet-lucht macht kwam slechts met uiterst zwakke strijdkrachten opdagen, zonder successen van belang te behalen. Van welingelichte zijde verneemt het A. N. P. te Berlijn: Omtrent de missie, die de Engelsche am bassadeur te Moskou, Sir Stafford Oripps, te vervullen had ia het bestek van de Engelsch-Russische samenwerking heeft men gisteren in de -Wilhelmstrasse voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers voor oen bepaald tijdstip „pikante ont hullingen" aangekondigd. Men voegde daar aan toe, dat uit het 6e publioeeren materiaal voo>r zekere staten ten aanzien van de Engelsche rol van beschermer daarbij bi- zonder interessante feiten aan den dag zullen komen. De Britsehe ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, zal volgens een bericht van de „Nya Dagligt AUehanda" uit Lon den, vermoedelijk thans naar Moskou lerug- keeren. Men acht het in Londen belangrijk dat de Britsehe regeering voortdurend inge licht wordt over de ontwikkeling der ge beurtenissen. Re besprekingen tussehen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, en den Sovjet-Russischen ambassadeur, Muiski, die de Iaaafste dagen gehouden zijn inet-deelneming van den uit Rusland naar Lenden ontl oden Engelschen ambassadeur Cripps, zullen volgens de laatste berichten uit Lonuen zeer spoedig eindigen. De En gelsche regeering heeft zich, vo'gens de to Berlijn on hangen berichten bereid ver klaard de vroegere Gallische landen de Jure en de Fa<Jo ie erkenrreh als deelen van do Sovjet-Unie en zich tegelijkertijd gedesinteresseerd erklaard bij Finland. Voorts wil de Britsehe regeering zich niet velvetten tegen liet verwerven van Sovjet- steunpunten aan den Bosporus en aan de Rardanellen. De onderteekening van het verdrag zal in de eerstvolgende dagen geschieden. De woordvoerder der Japansche regeering heeft gisteren de conferentie te Tokio voor de buitenlandsche pers geopend met de ver klaring, dat hij nog niets over het conflict tussehen Duitschland en d'e Sovjet-Unie con zeggen en geen commentaar kon le veren. Hij kon ook nog niet mededeelen, of er een officioeele Japansche verklaring gepubliceerd zou worden. Toen men hem vroeg, of hij een interpre tatie van het drie mogendheden-verdrag in verband met den nieuwen toestand kon geven, antwoordde de woordvoerder, dat het verdrag voor zichzelf spreekt. Overi gens, zeidc hij, zal Japans houding weldra opgehelderd worden. De berichten over oen Japansche bemiddeling in het conflict tus sehen Duitschland en de Sovjet-Unie, die in Shanghai de ronde deden, wees hij van de hand als zuivere geruchten. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz wijst heden op het feit, dat Em geland en de Sovjet-Unie reeds sinds het uitbreken van den ooriog samenwerkten. Zij herinnert erin het bizonder aan, dat in den herfst van 1939 wekenlange besprekin gen der Engelsch-Fransche militaire des kundigen te Moskou zijn voorafgegaan aan het Engelsch-Fransche ultimatum in de kwestie Dantzig. Wanner de Duitsche di plomatie er toen op het laatste oogenblik in geslaagd is, zoo merkt de Diplo op, die nauw contact onderhoudt met de Wil helmstrasse, die beide mogendheden, die zich wilden aaneensluiten ter gemeenschap pelijke ontketening van de Europeesclie re volutie, weer te scheiden, dan bewijst dit slechts de bekwaamheid van deze diplo matie. Het bewijst niet, dat Duitschland zijn verzet tegen het Russische bolsjewisme heeft opgegeven. Nooit en op geen enkel oogenblik heeft men zich te Berlijn aan de illusie overgegeven, dat daarom de latente vijandigheid van de bolsjewistische Sovjet unie tegen het feit van de Europeesclie wedergeboorte voorbij1 was. Het feit, dat Engeland en de Sovjet-Unie het toen niet eens konden worden, is naar de meening van de Diplo aldus te verklaren, dat de Sovjet-Unie zich daarbij van Engeland als werktuig dacht te bedienen, terwijl Groot- Brittannie 't wilde gebruiken als zijn dogen tegen Duitschland. liet bondgenootschap tus schen deze beide mogendheden kon ver hinderd worden, omdat geen van beide zich door de andere wilde laten overtroe ven. Zoo speelde de Duitsche politiële het klaar, het gevaar der omsingeling van Eu ropa af te wenden. De volkeren van Eu ropa doen er echter goed aan te bedenken, dat er tussehen den oorlog tegen Groot- Brittannië en den oorlog tegen de Sovjet staat, den afweerslrijd der Europeesclie revolutie tegen de liberalistische, plutocra tische wereld van het westelijke kapitalis me en dien leg<m de bolsjewistische «anar chie van het Oosten, geen verschil beslaat. Beide moeten overwonnen worden, omdat alleen zoo de onvergankelijke waarden van Europa gered en de toekomst \an zijn volkeren beveiligd kan worden. „United Press" zegt uit belrouwbaic bron te Londen vernomen te" hebben, dat de Sovjet-Unie het aanhol van Engeland met betrekking tot economische en militaire hulp, lieeft aangenomen. Stefani meldt uit Helsinki, dat behalve in Litauen en Estland, ook een opstand is uitgebroken in Letland, waar strijdkrach ten van de rebellen ten getale vati onge veer 100.000 man, zich van de strategische punten hebben meester gemaakt en overal de Russische garnizoenen aanvallen. 'Ay De kinderspeelkamer op het Centraal Station te Amsterdam, is nagenoeg vol tooid. De speeltafels belw-even sleehts geplaatst te worden en als de schilder 6# wipe's, waarin de ouders het spelen van hun kinderen kunnen aanschouwen, een vr ooi ij» kleurtje heeft gegeven, is alles gereed. (Polygoon) In de Staatscourant van gisteren we d een beschikking gepubliceerd, die ten aan zien van zeep nauwkeurige voorschriften bevat. In deze beschikking worden, zooais de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, herziene maximumprijzen vast gesteld. Een stuk toiletzeep van 75 gram mag ten hoogste 121/2 cent kos ten. Voor huishoudzeep mag men maximum 13 cent per dubbel stuk (240 gram) betalen, voor een enkel stuk Ci,'2 cent. Zachte zeep, die door den fabrikant is verpakt in hoeveel heden van 1 kg. of minder, mag ten hoogste 38 cent per kg. kosten. Is do zeep onverpakt, dan is de prijs 34 cent per kg. De beschikking bevat enkele bepalingen, waarin de eischen worden vastgesteld, waaraan de samenstelling moet voldoen. Zoo zal huishoudzeep 45 of 50 pet. vet zuren moeten bevatten, zachte zeep 30 of 36 pet. De vulstoffen, die in de zeep. worden verwerkt, moeten eveneens aan bepaalde eischen van kwaliteit voldoen. De beschikking verplicht den fabrikant zijn verkoopprijs zoo vast te stellen, dat voor grossier en winkelier procentueel de zelfde winstmarge overblijft als op 9 Mei 1910. Helzelfd» geldt voor den grossieren den winkelier Waar zg marge-contracten van kracht zijn, voorziet de nieuwe rege ling in de "instandhouding daarvan. De beschikking en daardoor dus ook de nieuwe maximumprijzen, treden met ingang van Leden in werking. Hel Britsehe ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat de vijandelijke lucht actie in den afgeloopen nacht in hoofdzaak! gericht was op de East-Anglia en Zuid-Oost Engeland. Daar zijn bommen gevallen, waarbij schade is aangericht. 1 f Naar de New-Yorfc Herald Tribune uit Londen meldt, overweegt de Britsehe re geering, een militaire missie naar de Sov jet-Unie te zenden. Officieren en technisch! personeel yan leger, vloot en luchtmacht, zouden aan deze missie worden toegevoegd. Do Sovjetambassadeur, Maisky, heeft vol gens het blad tegenover de Brilsche regee- ring verklaard, dat Stalin bereid is het aanbod van het zenden eener Britsehe mili taire missie aan te nemen. Overigens zou Stalin als tegenprestatie militaire en econo mische hulp aan de Britsehe regeering be loofd hebben. Twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen, die gisteren op verfcenning uit waren, zagen aan den Westelijken ingang van het Kanaal een Britsch konvooi van ongeveer twintig schepen Het konvooi werd door torpedo>- jagers en patrouillevaartuigen krachtig be schermd, De Duitsche vliegtuigen bescliadig- den een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. door verscheidene bommen zwaar. Flet ach terschip werd opengereten, waardoor de schroef en het roer vernield werden. Het schip bleef stil liggen, lenyijl de beide vliegt tuigen ondanks het herige afweervuur der luchtdoelartillerie onbeschadigd konden wegvliegen. Op den terugweg zagen zij plotseling een Britschen bommenwerper van liet type Bris tol Blenheim, dien zij eveneens aanvielen en na een kort gevecht neerschoten. Hongarije verbreekt diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rnsland. Met het oog op den ingetreden oorlogs toestand tussehen bet Duitsche rijk en de Sovjet-Unie heeft de Hongaarsche regee ring besloten, de tot dusver tussehen Hon garije en de Sovjet-Unie besiaandc diplo. malïeke betrekkingen te verbreken. Aanval op Alexandrië. Bij den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen gisternacht op Alexandrië zijn, naar het D. N. R. verneemt, in de oor- logshavên het voornaamste depot van de Britsehe benzineopslagplaats en de her- stehverkplaatson van de Imperial Airways verwoest. 1 De Londensche nieuwsdienst meldt, dat Alexandrië gisterochtend weer was bloot gesteld aan een rijandelijken luchtaanval.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1