I STOFZUIGERS De strijd in Syrië diverse modellen en prijzen RADIO BOB Pag. 1 - No. 22815 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHf COURANT BUITENLANS) Britsche luchtaanval afgeslagen Eden over de Britsche hulp aan de Sovjets Woensdag 25 Juni 1941 De Ver'eenigde Staten en Sovjet-Rusland buitengewone liaisoncónferentie in Tokio Vijandelijke vliegtuigen boven Duitsehland De Aalands-eilanden Gemengd Nieuws SINGEL 156 - TEL. 68545 Ü1 Km Het officiee'.e bericht over den militai ren toestand in Syrië legt er den nadruk op, dat de Pranschc strijdkrachten haar tegenstand in alle secto-ren van het front voortzetten. Aan de kust hebben' Austra lische afdeelingen, 0111 haar Oostelijke flank te dekken, sedert verscheidene dagen aan vallen ondernomen, hij Djezzin, -die na verbitterde gevechten van man tegen man .door de ;Fransche troepen zijn afgesla gen. Het zelfde lot ondergingende Brit- sclie aanvallen op Mers-Ajoem. In het ge- hied van Damaskus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht. In fle Syrische woestijn hebben bij Pal myra formaties van het vreemdelingenle gioen, kameelruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de uit Irak opruk kende gemotoriseerde eenheden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een voor uitgeschoven Fransclie stelling, ten Wes ten van Dsjehel-Droes, aangevallen. Op 23 Juni heeft het Britsche lucht wapen verscheidene vliegvelden aangeval- Jen en eenige toestellen op den grond be schadigd. Bij de zich hierbij ontwikkelende luchtgevechten werden zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steun punten terug. Door een nieuwen luchtaan val op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aangericht. In den nacht van 22 op 23 Juni is tijdens een zee gevecht ter hoogte van Beiroet een Britsoh oorlogsschip zwaar beschadigd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teravond tegen elf uur, beschermd door sterke formaties jachtvliegtuigen, getracht een,aanval te doen op het Franscli-Belgi- sche grensgebied in liet gebied rondom Calais—-Duinkerken. Ook deze aanval mis lukte door den bliksemsnel in actie ko menden Duitschen afweer. De vijand ver: loor in hevige luchtgevechten dertien vlieg tuigen. Door neergeworpen bommen vie len aileen onder de burgerbevolking in-de betreffende gebieden eenige slachtoffers. Een aantal Belgen en Frans'chen werden gedood of gewond. De 'Britsche nieuwsdienst maakte gis teravond om 10 uur bekend, dat Engelsche luchtstrijdkrachten een groolsclien aanval op Boulogne hadden ondernomen. Aan het D.N.B. wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat, eendergelijke aanval in- het gehóeF niet liceft pla'ats'gêhadr De SovjellegaUe in Helsinki. Van de Sovjetiegatie te Helsinki rollen sedert gistermiddag zwaargeladen. vracht en personenauto's weg. Het feit wordt door het publiek' druk besproken. Een bevesti ging voor het eventueele verbreken der di plomatieke betrekkingen tussclien Finland en de Sovjet-Unie.is echter niet ontvangen. Van Zeeland in Lissabon, Maandag is per Clipper'de vroegere Bel gische minister-president, Van Zeeland, in Lissabon aangekomen. In het Britsche Lagerhuis is gisteren naar de Engelsche berichtendienst meldt, een debat gevoerd over den politieleen toe stand. Nadat minister-president Churchill in zijn inleiding verklaard luid, dat. hij hoopte nog in den loop" van den zomer een' oorlogsconferentie v;van lieL empire bijeen te kunnen roepen] heeft de Brit sche minister van lmitenlandsebe zaken, Eden, gesproken" over de betrekkingen tuS schen Engeland .en de Sovjet-Unie. j Uitgaande van de bekende Angelsaksische propagandastelling, dat Duitsehland naar de wereldheerschappij streeft en ook de strijd tegen de Sovjet-Unie slechts een mid del tot dit doel is, herinnerde Edener aan, dat reeds ih 1933 Engeland met de Sovjet regéering ie Moskou was over eengekomen, een verklarini afte leggen, behelzende, dat er geen ^belangenconflic ten in de een of andere belangrijke kwes tie van dé internationale politiek tussclien beide mogendheden hestonden. De toentertijd vastgelegde richtlijnen gel den, zoo verklaarde Eden, thans meer dan ooit. Engeland heeft bij talrijke gele genheden in het verleden de mogelijkheid' van een samenwerking met de Sovjet-Unie ter tafel gebracht en mogelijke hinderpalen getracht uit den weg te. ruimen. In dit verband bestreed Eden desondanks, dat er eenigerlei overeenkomst tusschen Jip- geland en de Sovjèt-Unie betreffende den Balkan bestaan, doch bevestigde aan 'den anderen kant echter het reeds door Chur chill verkondigde feit, dat de Britsche re geering met het oog op z.g. aanvalsplan nen van Duitsehland, zich met Moskou in verbinding had gesteld „voor het af wenden van hét gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigde". Eden persoonlijk heeft met toe stemming van den minister-president den Sovjet ambassadeur te Londen aan de hand van inlichtingen op de hoogte ge steld en gewaarschuwd. Eden legde den nadruk op de rol, die de Britsche am bassadeur Cripps hij de gedachtenivisseling tusschen Moskou en Londen heeft ge speeld en verklaarde: Sir Stafford Cripps heeft door zijn invloed en zijn voorbeeld aan de Sovjet-Unie liet bestaan van den dringenden wensch der Britsche regeering om tot een normaiiseering der wederzijd- sche betrekkingen te komen, bewezen. Wan neer Cripps naar Moskou terugkeert,zal hij fungeeren als adviseur en leider van de hulp, die de Britsche regeering bereid' is thans aan de Sovjet-Unie te verleenen. .Hiej'pvcr„_wo.r.lt. .üuuis__ondcrhandel<L 'De Sovjet regeering hoeft door haar ambas sadeur reeds toegestemd in liet zenden van economische en militaire missies naar de Sovjet-IJnie. Na den slag hij Sol leem. Bij de opruimingswerkzaamheden op het slagveld hij Solloem zijn tot dusver, be halve 249 pantserwagens, ook 42 vernielde Engelsche vliegtuigen geteld. Behalve de vernieling van dit groote aantal Britsche machines, hebben de verbonden vliegers ook in de gevechten te land met veel suc ces inbegrepen. Op den Rowneenschcm heldengedenkdtg vond te Boekarest hij het graf van den Onbekenden Soldaat een indrukwekkende plechtigheid plaats. i i (P.K. Doff, Atlantic, Zander). In een persconferentie te Washington, heeft president Roosevelt verklaard, dat men de Sovjet-Unie zooveel mogelijk ex portlicenties zal verleenen. Evenwel kon de president nog niet overzien, wat er in de Ver. Stalen rook export beschikbaar is. Overigens heeft hij nog steeds geen be richten-'uit Moskou en 'weet hij dus niet, of en wat de Soyjet-regeering wenscht. Zou' er een verlanglijstin de Ver. Staten ontvangen worden,;za'o, Vervolgde Roose velt; dan is het altijd 'nog de vraag, of wij spoedig kunnen (leveren, aangezien wij ook bezig zijn met de bewapening voor Engelanad en de Ver. Staten. Vele ordera zijn nog niet uitgevoerd en men kan de volgorde daarvan niet wijzigen ten na- deele van Engeland. De in de Ver. Staten begonnen werf- campagne om Ainerikaansehe technische deskundigen liaar Engelaand te sturen ver dient allen steun, 'jwant de Britsche re- geering heeft verzekerd, dat deze technici niet gebruikt zullen; worden in den strijd, en da.at 'zij naar dé Ver. Staten kunnen terugkeeren, indien zij daartoe wel gebruikt zouden wordenJ Het' sturen van zulke tech nici, zoo meende dftoosevelt, is niet in tegenspraak tot de bepalingen van de neufralifeitswet.' Roosevelt zeide te - weten, dat nocli Canada nrjch Engeland van do Noord-Amerikanen'een eed van trouw ver langt, en dat daarom elke. Amerikaan het recht heeft, tot7 het Engelsche leger toe te treden. i. In de ambtswoning van den Japansclien minister-president te Tokio is een huiten- gewone liaisoncónferentie gehouden van de regeering en het Japaansche opperbevel, betreffende de belangrijke vraagstukken, waarvoor Japan zich geplaatst ziet. Die regeering was vertegenwoordigd door den minister-president, Prins Konoje, den mi nister van buitenlandsebe zaken, Matsoeo- ka, den minister van binnenlandscbe- za ken, Hiranoeina, den minister van oorlog, Tojo, en den minister van marine, Oikawa. Het opperbevel was vertegenwoordigd door generaal Soegiyama, chef van den gene ral en staf van liet leger en admiraal Osami Nagano, chef van don generalen stat van de vloot. Opstand in Litaurn. niet bevestigd. ..Van of£icieuse..zjjdet»worcU- te, Berlijn- ge-, meldIn liet buitenland verspreide be richten over de beweerde uitroeping van een autonomen Litauschen staat, worden in 'Berlijnsche politieke kringen niet be vestigd. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht op verscheidene plaatsen in \Vest- Duitschland brisant- en brandbommen laten val len, welke in verscheidene gemeenten deels groote schade aan gebouwen en woonhuizen veroorzaakten. Er ontstond geen, schade aan bedrijven welke van bctcekenis zijn voor dë oorlogvoering. Onder de burgerbevolking ont stonden eenige verliezen, waaromtrent op bet oogenblik nog geen volledige berichten beschik baar zijn. Van het Oosten uit vlogen geen vijondclijicc vliegtuigen in den afgetoopen nacht het Dnilsche gebied binnen. Naar van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen, worden de in het buitenlandver spreide gcrncliien, volgens welke Duitsehland en Emland aan het einde der vorige maand 'een overeenkomst zouden hebben gesloten, waar hij de Finsche regeering de Aalands-eilanden aan Duitsehland verpacht zou hebben, in Duit- sche politieke kringen niet bevestigd. lie Belgische graanoogst. Do Belgische Staatscourant publiceert een i decreet van het ministerie van landbouw, vol- gons -hetwelk dë graanoogst van 1941 aan be-i paalde marktvoorschriltcn worden onderworpen. Ieder, tdie graan verbouwt, moet dit inleveren] en dient zijn geheclen oogst, met uilzondering j van een hoeveelheid van 181 kilogram per hectare, hetgeen hij voor eigen verbruik mag I behouden, aan de afdeéJing-„graan en vee- i voeders"- tér beschikking te stellen. gebruik van graan in brouwerijen, .of j voor veevoeder is verboden. Totlea met 31 October 1941 ...moet veertig procent van den totalen graanoogst van het land zijn ingeleverd. 31 December 1941 moet nog eens aertig procent en de rest tot en met 28 Februari 1942 worden ingeleverd. Een ander decreet heeft betrekking op het inleveren van haver, gerst en peulvruchten van den oogst 1941. ■J*,*, .i?*,. Een stevige baby van een paar weken oud is hoi Jeugdige bisonkalf in Dier gaarde Blij-Dorp te Botterdam a! heeft het nog niet do massale kop en sehoft raai zijn mama, (Polygoon). Britscli oorlogscrediet van een milliard pond. Het Engelsche Lagerhuis heeft, naar Rem ter meldt, na een kort debat een crediet van een milliard pond sterling voor oor logsdoeleinden goedgekeurd. De minister van financiën verklaarde, dat dit crediet, naar zijn schatting, voldoende zal' zijn-voor de 'behoefte van drie -maanden. De Portugeesche president naar de Azoren. De president der Portugeescbe republiek, generaal Carmona, zal, naar in politieke kringen te Lissabon verluidt, binnenkort naar de Azoren gaan om door zijn bezoek de nauwe verbondenheid van het moeder land met zijn Atlantische eilanden tot uit drukking ie brengen. Grasdrogerij uitgebrand. Een felle brand heeft gisteren vroeg de pas in bedrijf genomen installatie van de coöperatieve grasdrogerij IJsselslein en omstreken in de asch gelegd. De brand is omstreeks vier uur ontstaan in de voordrogerij, vermoedelijk als ge volg van het feit, dat het graas te droog ■is geweest en daardoor.-ontvlarnlmar. -Het vuur greep snel om zich heen en voordat de brandweer met twee stralen het vuur meester wa» geworden, had hel de inrich ting reeds grootendeels vernield. Tien arbeiders zijn hierdoor zonder werk gekomen. Bij het blusschingswerk beeft een ar beider verwondingen aan de armen be komen, doch overigens kwamen geen per soonlijke ongevallen voor. Het bedrijf had zich tegen brandschade verzekerd. Als de kat van huis is Tijdens de St. Jansprocessie te Laren (N.-H.) heeft gisteren een insluiper gebruik gemaakt van de afwezigheid der bewoners van. perceel Melkweg 34. De bewoners hebben de nalatig heid gehad om twee ramen op de beneden verdieping los aan te zetten, waardoor de insluiper makkelijk binnon kon komon. Deze heeft daarna het huis doorzocht en op de bovenverdieping, welke bewoond werd door de loge, den beer A., uit Amsterdam, een bedrag van f1300 gestolen. Dit bedrag was geborgen in een portefeuille, die in een hoed was eer- gelegd. Terzelfder lijd heeft een iangvinger zijn slag geslagen in het hotel Hamdorff, waar de heer uit Blaricum, zijn fototoestel ter waar de van f 200 had neergezet. Toen deze na eenige cogenblikkcn terugkeerde was het toe stel verdwenen. De bestrijding van den sluikhandel in IJeigic Inspecteurs van het Belgische commis sariaat voor prijzen en loonen te Mecho- len hebben op de bekende groentemarkt te Meclielen een groots Opgezette razzia ge houden on 1 pp. een enkelen middag 12.000 bossen asperges in beslag genomen," die door twaalf grossiers tegen woekerprijzen werden verkocht. Deze asperges werden den volgenden dag in het, openbaar tegen de vastgestelde maximumprijzen verkoeld, In Dcynse in Oost-VIaandcren heeft ook de Duitsche feldgendarmerie deelgenomen aan het doorzoeken van verdachte voertuigen. Het ge lukte haar o.a. ook de auto van oen vroege- ren bekenden Belgischen renner aan to hou den, die 15.000 eieren, 2G0 konijnen, vele kippen, eenden en ganzen vervoerde. In de gemeente Gooig werden zelfs tijdens een huis zoeking bij den burgemeester gehamsterde voor raden levensmiddelen ontdekt. 'A Te jersey City. heeft, in een aantal pakhuizen, ©en enorme brand gewoed,, die zelfs in New-York kon worden waargenomen. De drijvende brandweer tracht tie vosrkoroeu, dat het -vuur zal overslaan op de schepen op den voorgrond. I j (Associated Press, Zander).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5