OPMARSCH AAN HET OOSTFRONT DUURT VOORT Dinsdag 1 Juli 1941 Tijd om te verduisteren 1ERSTE BLAf» BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTEHAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste Jaargang No. 22820 POSTREKENING 5311 Oyerzicht van de Duitsche successen op de verschillende aanvalspunten Da strijd in het Oosten De strijd in de Oekraine Duitsche luchtaanvallen aan het Oostelijke front De Sovjets verloreil 280 vlieg tuigen Radiorede, van Ir. Mussert Nederland en de strijd in het Oosten Het huis van Oranje en Nederland Spreken veroorzaakt een breuk Nederland moet kiezen Prof. Schrieke secretaris-generaal van justitie Treinbotsing, bij Delft Verkeer tusschen Den Haag en Rotterdam gestagneerd Granaat ontploft VANDAAG: 22.05 UUR MORGEN: 22.05 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.22 UUR Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van'Zon- en Feestdagen. JPnjs per kwartaal f2.10; franco per post f 2.60 fefci per week: 16 ets. Afzondetlijke nummers Abonnementen worden dagelijks aangenomen vjSvjgrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeten T&Qr uur aan het Bureau bezorgd zijn, Zater- cS» tjgdr 9 aar* Een bepaalde plaats van oovertentiën wordt niet gewaarborgd. Ijkcctio» Mc. H. A. ML Roelants Hoofdredacteurs M. Staven ga, Schiedam f'njs der adverteutièa: van iregel» i,6U iedere regel meer f 0.31; in bet Zaterdagnummer 15 regels 1 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassoko'*en 5 ets., pos tlcw» tan nes 15 ets. Taneven van advertentiëö by abonnement zjjd aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertenüEn opgenomen a f 0.52 t/m 15 woorden t 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden 'a Woensdags; Kleine Advertenüën tot 25 woorden 10.26, mits vóör Dinsdagavond C uur aan bet Bureau bezoigd, 's Zaterdars: Kleine Advertentiöu 1 J.03, indien niet vóór Vrfldagavond C uur bezorgd. Uit de extna berichten. en u t liet Duit- stëhö WeeKpaclitsbericht van gisteren blijkt, naar het D.N.B. fan militaire zijde wordt verklaard, dat de Duitseli'e weermacht aan h'et* Oostelijk firont bijl Ixaatr actie den 22en Jiuni midden in de Sovjet troepen terecht is gekomen, die hun opmarscli voltooien, met het gevolg, dat deze nergens den Duitsehen op'rnarscli hebben kunnen tegen houden. En v.oor een gedeelte reeds om! iikm eigen bestaan vechten.'In het gevechis- gebied, tusschen de Karpathen en de Oost zee teekenen zioh i/ het bizonder twee sectoren aft De grenzen tnsscheli deze sectoren Worden gevormd door de uitge strekte Pripjet m^eratesen. In den Dront sec ter tusSchen dd Karpjath'en en dfc Pripjet moerassen w^en reeds den eersten dag Ide modem? grensversterldngen na harden strijd doorbroken. De voortgaande aanval vian liet- Duitsche leger leidde tot een ster ken druk vian uit het Noordwesten en Noor-i Öen.op Lemberg, waarvan de inneming gis- teten is gemeld. Tegelijkertijd dringt een dreigende wig uit het gebied( ten Zuidoos ten vian Lublin via Luok naar het Oosten, dieook door talrijke vijandelijke tegen- iaauvaiien niet tegen te houden is. jfet is zeer twijfelachtig of de S;ovjet strijdkrach ten in dezen sector den Duitschen opmarschi nog lang zullen kunnen ophouden, hoewel reeds in een gisteren gepubliceerd extra bericht tot uiting kwam1, dat daar in het gebied van Galicië keurtroepen van bet Sovjet leger in het vuur zijn gexropren. Bet langrijk ongunstiger voor de Sovjets ont wikkelen zich de gevechten ten Noorden van de Pripjet moerassen. Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sovjets rondom Bialystofc werd door een gelijktijdjgen frontalen opmarscli vanuit Zuidoost Pruisen door twee bizondere stoot troepen in het Oosten afgesneden. De Zui delijke groep veroverde de, vvegtirig Brest Litowsk en rd'kte met algemeens richting naar bet Noordoosten ver op ten einde zioh met de vanuit Oost-Pruisen aanvallende groep te Vereenigen, die zich intusschen heeft meester gemaakt van de vesting Grod no. Het resultaat was de algeheele omsin geling ran twee sterke Sovjet a/rn.eeen in het gebied rondom Bialystofc en -Oostelijk hiervtan. Deze ring wordt met den dag naui wer aangehaald en de zioh binnen dezen ring bevindende Sovjet troepen trachten tevergeefs naar alle richtingen uitvallen .te doen. Door de dagelijksche aanvallen vian. het Duitsche leger en van het Duit sche' luchtwapen wordt de strijdkracht steeds minder. Kenmerkend voor de operaties in dezen frontsector is bovendien de dappere op- nuirsch' van snelle Duitsche troepen, die aan weerskanten voorbij dezen ring via Bara-i nowitz in het Zuiden en via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt 'Minsk hebben ingesloten. Deze opmarscli is thans reeds ten. Oosten van Minsk verder voort gezet. Vender noordelijk in het Baltisclie ge bied werd de Njemen sector veroverd en Kaunas bezet. Terwijl nog in de gebie den ten Noorden van Kaunas sterke vijan delijke gepantserde strijdkrachten tijdens he vige gevechten vernietigd werden, was we derom een snelle Duitsche aanval gericht op de overgangen van de -Duna bij Dun®- buTg enJalcobstadt. Daar beide plaatsen in. Duitsche handen zijn en bovendien de ©enige belangrijke haven aan dit deel van de Oostzeekust, nul. de vesting Libau,; na korten strijd veroverd werd, hebben de in. het gebied van de linie Wilna—Duna- burg—Riga en de Oostzee ingesloten en totaal verstrooide vijandelijke strijdkrachten nauwelijks nog een of andere mogelijkheid tot terugtrekken. Hot Duitsche luchtwapen, dat zich in de eerste dagen der operaties, door een Mjna totale vernietiging van het belang rijkste deel van het Sovjet luchtwapen de heerschappij in de lucht heeft, veroverd, grijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De gisteren op gegeven verliescijfers van het Sovjet lucht wapen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 327, deels vernietigde, deels buitgemaakte vliegtuigen, een aandeel heeft. Elzondeïe aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de marine in het Oostelijke gebied van de 'Oostzee. Duitsche duikbooten en moton- toïpedobooten hebben twee torpedojagers, een torpedoboot en drie duikbooten van de Sovjet-vloot vernietigd. Hierbij komt nog een torpedojager, die verloren is gegaan als gevolg van een mijn, alsmede de be scbadiging van den kruiser Maxim Gorki. Daar -ook bij Constantza aan de Zwarte zee een Sovjet torpedojager door kust- artiilerie vernietigd is, heeft de Sovjet- marine in de eerste week, behalve de andere genoemde eenheden, alleen al vier torpedojagers, voor een deel van de mo dernste soort, verloren. Dat ook de oorlog tegen Engeland on verminderd voortgaat, blijkt het duidelijk ste uit het nieuwe duikhootsucces. Bij deze tot zinken gebrachte tonnage van 96,100 br.t, komt vandaag nog een nieuw succes van. het luchtwapen, dat 28 000 br.t. lot zinken heeft gebracht. Daar het luchtwapen gisteren in het zeegebied rondom Engeland 14.SQ0 br.t. tot zinken heeft gebracht, zijn de verliezen, die in twee dagen tijds wer den opgegeven, in totaal tot 184.000 br.t. gestegen. Bij den verderen opmarscli in het ge- vechtsgebied1 van de Oekraine, hebben Duit sche troepeneenheden sterke bolsjewisti sche versterkingen doorbroken, met welker bouw reeds een jaar geleden met behulp van tienduizenden dwangarbeiders begon nen is. Dag en nacht hebben hier Kauka- siërs en Gcorgiers onder liet hevel van bolsjewistische officieren gewerkt. De be woners van de omliggende plaatsen meld den, dat <le laatste maanden "ook de hoe ren van de Oekraine aan dit werk moes ten meedoen. Eenigen van lum moesten el- ken ochtend do strook gronds voor de kazematten en loopgraven opnieuw eg gen,., opdat op "den zacbten bodem elke voetstap gezien kon worden. Op deze wijze wilden de Sovjet-officieren verhinderen, dat de dwangarbeiders zouden vluchten. Duitsche en Roemeensche troepeneenhe- den, die de laatste dagen het gevechts- gêliiéd1 van*cte Oekraïne verder zijn binnen gedrongen, troffen de plaatsen grootendeels verlaten en eenzaam aan. Als uitgestorven lag het wijde vruchtbare land, welks be woners zich in veiligheid gesteld hadden voor de vluchtende Sovjettroepen. Pas na dagen durfden enkele mannen en vrou wen uit hun schuilhoeken te voorschijn te komen. De oudste van een dorp aan de Styr verteld© met tranen in de oogen, dat de bolsjewisten al het vee, de kippen, var kens en paarden hadden meegenomen. De boeren die zioli verzetten werden neerge knald. De oudste van het dorp voerde de Duitsche soldaten naar oen kelder, waarin de lijken lagen van elf vermoorde man nen en vrouwen. Op den Noordelijken flank van het oor- logstooneel in het Oosten, waren de aan vallen van de Duitsche gevechtseskaders op 29 Juni voornamelijk gericht op de groote achterwaartsche verbindingen van de Sovjet-troepen, die uit de Baltisclie landen Oostwaarts naar het eigenlijke Rus land trokken. De enkele groote doorgangs wegen zijn ever honderden kilometers lengte bezet met colonnes artillerie en infante rie, die alle aan de Duitsche omsingeling probeeren te ontkomen. De Duitsche vlieg tuigen bestookten deze colonnes en mar- cheerendelormaties met groot succes. (Voortdurend met hommen aangevallen en met boordwapens beschoten, werd een groot aantal voertuigen en stukken geschut ver vernield, werden de wegen onbegaanbaar gemaakt en werden den manschappen zware bloedige verliezen toegebracht. Voorts wer den spoorlijnen door bomtreffers verstoord en werden verscheidene rijdende treinen door bommen getroffen. Een der treinen ontspoorde terstond na de ontploffing van ©en bom. In het gebied ten Noordoosten van Lem berg werden verscheidene Sovjet-vliegvel den met groot succes door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Hierbij wer den veertien Sovjet-jachtvliegtuigen op den beganen grond vernield en een groot aan tal beschadigd. Op den terugtocht vielen de Duitsche vliegtuigen Sovjet-lroepenkam- pen en colonnes voertuigen aan. Br ont stonden groote branden en vele voertui gen werden door voltreffers vernield. Sovjet-vliegers probeerden do Duitsche ge- vechlsvliegers aan te vallen. Zij staakten hun poging echter lieel gauw, toen twee van hu toestellen waren neergeschoten. Het D.N.B. meldde uit het hoofdkwar tier van den Fuhrer: Het luchtwapen heeft den gevedils- en jachtvliegerforinaties van de Sovjets giste- ïeu opnieuw vernietigende slagen toege bracht. In totaal verloor de vijand op 30 Juni 280 vliegtuigen, waarvan alleen in luchtgei echten 216. VcoraT onderscheidden zich hierbij de jachteskaders onder bevel van den luitenant-kolonel Holders met 110 omlaag geschoten vliegtuigen en van den majoor Trautloff met 65 neergeschoten ma chines. Aan het jachteskader Trautloff ge lukte het bij Dunaburg veertig aanval lende Sovjet-vliegtuigen allen omlaag te halen Even indrukwekkend bewees het jachteskader Mulders in het gebied ten Oosten van Minsk en Bobrusjk de supe rioriteit van het Duitsche luchtwapen. Hier probeerden talrijke vijandelijke formaties de Duitsche o-pmarschbewegingen te stoien, De. algemeene leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft Zaterdag een rede gehouden voor de Nederlandsclie zenders, waaruit wij het volgende cernemen: De teerling ir geworpen, verklaarde spr., de vraag of Europa zal ondergaan in een bolsjew-istischen chaos, dan wel zal herle ven in nieuwen vorm en in nieuwen geest op den giondslag van godsvertrouwen, lief de voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, deze vraag wordt be slist in deze maanden. Ieder mrasch moet in de.sen zijn stand punt bepalen. Wie het groot© gebeuren van dezen tijd wil begrijpen, moet weten: er botsen twee werelden. De oude kapitalistische demo erotische- en de nieuwe ml ionaal-socialis tische wereld. Eener/ijds staan Engela-P1 éi dz Sovjet- Unie, of persoonlijker gezegd Churchill en Sta!in,' gesteund door president Roosevelt, dus het kapitalisme en het bolsjewisme, j Anderzijds Europa, liet nieuwe Europa, I onder leiding van Hitler en Mussolmi, strij j dend voor het beltoud van de Europee- schö cultuur- en hot welzijn en de wel- vaart van den Enropeeschen werkenden i mensch. Het eerste doel «van Churchill-Stalin- i Roosevelt is om Europa uit te hongeren en zoo murw te maken. J Dan komt het tweede doei, n.l Duifsch- land militair te overwinnen. Ieder, die van nu af hoopt op de over winning van Engeland, hoopt op den on dergang van zijn eigen volk en vaderland. Als Duitschland, Italië, Roemenië, Hon garije, Slowakije, enz., winnen en do Sovjet-Unie wordt verslagen, is het com munistisch gevaar 'voor Europa ten einde. Voorts beleekent de overwinning op de Sovjet-Unie liet openen voor Europa van belangrijke voorraadschuren der wereld. Tenslotte beteckent de overwinning op Sovjet-Rusland dat de weg vrij is voor de invoering van de nieuwe orde in Europa. Hitler is geen veroveraar, geen imperia list, geen Napoleon, maar hij is de van God gegeren leider om de Germaanscke volkeren naar een groote toekomst te voeren. Zoo beteekent de overwinning op Sovjet- Rusland de bescherming van den gods dienst, het behoud van de Europeesche cultuur, het herstel van Finland, de voor ziening vian Europa met de levensbehoeften, die Engeland en Amerika het willen ont houden, die ordening van Europa in goe den volkselien zin waarborgen vrede §n welvaart voor ons allen. Volk van Nederland, mijne vofegenooten, is dan de keuze zoo moeilijk? Neen, zult gij zeggen, de keuze is niet moeilijk. Het is nu duidelijk en klaar, aan welken kant wij staan is geen vraag meer. Finland, Roemenië en Slowakije zijn al reeds mede opgerukt. Maar wij Nederlan ders, wat doen wij? Spr. wékte zijn toehoorders op, het voor beeld te volgen v,an de duizenden, die reeds strijden in de Standarle Weslland1 v-an de Waf'fen S.S. Voorts moet, men zich' niets meer laten wijs maken door die lieden in Engeland, die ons volk Iaüh'artig hebben verlaten toen uw jongens aan de Grebbelinie streden. Men moet helpen waar men kan om den goeden gang van zaken in Neder land te bevorderen. Neemt deel aan den productieslag, levert hét koper aifj, dat voor de oorlogvoering noodig is en. bedenkt daarbij dat na den gewonnen oorlog, na het herstel xjan de verbinding met Jndië, wij met elkander best in staat zullen zijn om de geleden verliezen te hëvstellen. De Nederlandsclie Politieke Dienst (Xe- podi) schrijft: Officieel gewerd ons het bericht, dat Koningin Wilhelmina dezer dagen voor de Britsche microfoon heeft gesproken en daar bij de Nederlanders opwekte om schouder aan schouder met de bolsjewieken tegen de spilmogendheden strijd te voeren. Wij ontvingen dit bericht met diepe droe fenis. De Oranjekleuren zijn ons dierbaar. Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkundig verleden en van een hand, gedurende eeuwen van gezamenlijke nooden en geza menlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit opzicht „open bleef. Maar ieder zal gevoelen, dat op deze Wijze elke mogelijkheid daartoe vernietigd wordt en wij vragen ons verbijsterd at: Hebben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan in het geheel geen hersens meer? De raadgevers van Koningin Wil helmina hebben aan het Oranjehuis wel een zee.r slechten dienst bewezen. Of heeft men dit te Londen reeds gevoeld? Naar uit goede bron verluidt moet hel in het Nederlandsclie „kabinet" aldaar kra ken en staan verscheidene leden ervan op het punt om uit te treden of hebben dit deels alreeds gedaan. Maar inmiddels is het kwaad gebeurd. Wij constateeren, dat Nederlanders, die als raadgevers den bovengenoenklen stap van Koningin Wilhelmina ondersteunden en als ministers door liun aanblijven dekken, be zig zijn hun vorstenhuis te vermoorden. Er was immers in de gegeven omstandig heden slechts één mogelijkheid beiderzijds .van de Noordzee, om de toekomst „open" te houden, n.l. indien o-ver on weer ge zwegen kon worden. Met alle gespeet gezegd: het Oranjehuis was hiertoe ook* verplicht, want Nederland lieeft gecapituleerd. Sindsdien is Nederland 1 verplicht. van eiken strijd af te zien en loyaal zieh aan de voorwaarden, der capi tulatie te houden. Bovendien hefelt de agent van het naar Londen gevluchte bewind, de gewezen opperbevelhebber, generaal Winkel man, in naam van de Koningin formeel en officieel zijn toestemming er aan gegeven, dat d'e Sloofden der Necleriandsche de partementen en met hen het gehcele Ne derlandsche volk loyale samenwerking met de 'bezettingsautoriteiten aanvaardden. Dat is officieel en formeel overeengekomen en ©nderleekend. Daaraan is men te Londen krachtens de aan generaal Winkelman ge geven volmachten, formeel en officieel ge bonden en inbreuk daarop is politiek1, juri disch en moreel op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Wij staan thans voor den toestand, dat en niet voor den eersten keer noch tans een flagrante inbreuk heeft plaats gevonden. Het is ook om andere redenen onbegrij pelijk. Wat kan een vorstenhuis, dat den tsaar aller Russen neef noemde, van al de uitmoordingen in Rusland, van de sclian- daailgevangenissen van Barcelona en zoo veel meer afweet, de ideeen der proletari sche wereldrevolutie keilt en' reeds vele malen in practijk heeft gezien, met de Sovjet-Unie van doen hebben? De conse quentie van een Sovjet-overwinning zou de wereldrevolutie, ook in Nederland, zijn. Wlij verbazen ons. Vorder: de vroegere regeeringen in Ne derland hebben althans deze deugd gehad/ dat ziij nimmer de bolsjewikenregeering er kend hebben. Heeft deze geschiedenis niets meer te zeggen? Zal een regeering, die de vlucht nam en nu geen contact met de bevolking hier te lande meer heeft, buiten ons om en tegen ons in, de holsjewrieken gaan erkennen? Voorts nog dit: Dat *er mensclien zijn, die nog steeds een Engelsclie overwinning verwachten of althans daarop hopen, wij weten het. Doch ook zij die hierop vast rekenen, moeten mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Duitsdie overwinning in het oog houden. In het laatste geval regeeren hier te landen de vrienden van Duitschland. Heeft het vorstenhuis er belang bij, deze voor goed en volkomen van zich' te vervreemden? Is het verstandig de brug volledig af te bre ken? De vraag stellen is haar beantwoorden Ten slotteNederland moet kiezen. Duitschland verwacht van het Nederland sclie brosrlervolk, dat het zijn bekende af wijzing van het bolsjewisme juist nu niet verloochent en met beslistheid zich tegenover liet bolsjewisme stelt. Geschiedt dit niet of in onvoldoende mate, dan wordt zulks m de geschiedannalen met onuit- wisChhare inkt opgeteekend. en verliest Ne derland te Berlijn meer dan de sympathie alleen. Zijn do thans te Londeu, door de Nederlandsclie Koningin gesproken woor den op dit voor de toekomst van het Ne derlandsclie volk zoo belangrijke geschied kundige moment verstandig te noemen? Gaat van deze woorden een goeden invloed uit op het Nederlandsche volk? Wordt onze toekomst daarvoor gediend' Niemand aan deze zijde van het Kanaal zal dit kunnen staande houden. Dat Oranje in oorlog is met Duitschland, Wij weten liet. Nederland heeft gecapitu leerd, Oranje ging heen. Blaar de eenige mogelijkheid om deze moeilijke positie Op draaglijke wijze door te komen is: zwijgen. Indien Oranje in zoo ver zweeg, dat het zich zorgvuldig buiten de Nederlandsclie aangelegenheden hield en het liier niemand moeilijk maakte, zou ook anderzijds gezwegen kunnen worden, zou ook en men vergete liet belang hiervan niet Berlijn kunnen zwijgen Spreken echter beduidt wederzijds: breuk We eonslaieeren het met diepe droefenis. En we denken met het tegengestelde van dankbare gevoelens aan de Nederlandsche raadslieden der Kroon te Londen, die na liun vlucht niet hebben nagelaten om de verhouding moeilijker te maken en daar door den ondergang van liet Oranjehuis nabij te brengen. liet rijkscommissariaat maakt lakend: De rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsclie gebieden heeft krachtens par. 1 zijner verordening no. 3/40 over de uit oefening der regeoringsbevoagdht Jeu in Nedeijand, pi of. mr J, J. Schrieke, hoog- leeranr aan de universiteit van Leiden, met ingang van 1 Juli 1941, benoemd tot secretaris generaal van liet ministerie vaa justitie. U'riernvand togefiriiajf twaalf heeft nabij het slation Delft een ^rustige treinbotsing plaats gehad, die weliswaar belangrijke ma terieel© schade veroorzaakte, maar gelukkig geen slachtoffers heeft geeischt. Op het emplacement was men bezig met een goederenlrein, bestaande uit ongeveer 25 wagons, beiaden met groenten, van het huitenspoor naar spoor 1 van de hoofdhaar! te brengen. De trein wras halverwege den wissel, toen uit de richting Rotterdam drie ejectrische wagons naderden, die worden gebruikt ajs trekkracht voor sommige goe derentreinen. Een der electrische wagens reed midden in den goederentrein, waar door twee wagons uit den rails werden ge worpen en vernield. i Ook de electrische jvagen werd ernstig beschauigd en de cabine werd totaal in gedrukt, docli de twee zich daarin be vindende personen bekwamen wonder bo ven wonder geen letsel. Ten gevolge van deze botsing is de lijn tusschen Delft en Den Haag volkomen ver sperd. Omdat het gedurende de verduiste ring niet mogelijk was veel uit te richten, is men vanochtend vroeg met kracht met het opruimingswerk begonnen. Tusschen Delft en Rotterdam werd nu een uurdienst, door middel van stoomtreinen onderhou den; de reizigers naar Den Haag Nverden' per tram vervoerd. Het goederenvervoer geschiedde via Gouda Men had de verwachting, dat vandaag reeds één spoor zou zijn vrijgemaakt, zoo dat de dienst, zij het gedeeltelijk, hervat kon worden en hef groentenvervoer van de Deutsche groentenveiling niet al te veel vertraging ondervindt. De 25-jarige W. te Harskamp iiad tijdens het heim aaien een granaat van klem formaat gevonden, welke luj 's avonds poogde te de- rnonteeren. Zijn onvoorzichtigheid kwam hem duur te staan, want met een hevigen knal vloog het projectiel uit elkaar. W. en zijn broer, die in de nabijheid was, werden aan armen en beenen gewond. Zrjn vader, die ook in de huurt stond, bleef ongedeerd. Dr. Beumer uit Otterlo was spoedig ter piaatse en vond het noodzakelijk de slachtoffers naar het zieken huis te Arnhem te vervoeren. Gebleken is, dat geen edele deeten zijn geraakt en dat het on geluk nog vrij goed is afgeloopen. Intusschen is dit wederom een ernstige waarschuwing om toch voorzichtig te zijn bij het vinden van dergelijke gevaarlijke projectielen. '4

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1