De wonderen van het Glas Polyantha X ELEKTRISCHE KLOKJES Agenda STEMPELS S De inlevering van metalen Uitreiking distributie-bescheiden 9Mlpi RADIO BOB Gemeente reiniging „Het Glas" Voor (Jw wasch naar SPRONK Beter kan niet. Btsurder hoeft niet. bsnnenlamd Engelsche luchtaan vallen Burgerlijke Stand Vrijdag 4 Juli 1941 EERSTE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Pag, 2 Wat niet ingeleverd behoeft te worden Visch aan de oppervlakte Radio-Gramofoon-Combinatie Lichtgas als motorbrandstof Verkooping Chr, Gymnastiek Vereen. D.O.K. H. Th. V. dl. VLERK ROTTERDAM Tentoonstelling in de Polyantha- hai Verscheidene gewonden, schade aan huizen GEMEENTELIJKS KENNISGEVINGEN Hinderwet (Vervolp rubriek Stadsnieuws). De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secretaris gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, waarbij de in de verordening betreffende het in leveren van metalen genoemde voorwer pen, ten aanzien waarvan de verplichting tot inlevenng niet geldt, nader warden omschreven. Blijkens deze beschikking worden onder „openbare monumenten en gedeakteekenen op graven" mede begrepen gedenkplaten e.dc-nder „kerkklokken" toreukfclo'Jreu en carillons. Museumstukken. Onder „museumstukken" worden ver staan voorwerpen, deel uitmakende van de verzamelingen van alle musea en andere collecties, die vvonlen vermeld in den van wege het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen in 1938 uitgegeven gids: „De Neck-rlandsche musea", bene vens de voorwerpen, die vermeld staan in de door het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen uitgegeven „voorloopige lijst van de Nederiandsche monumenten van geschiedenis en kunst". Ook worden a]s museumstukken be schouwd voorwerpen, deel uitmakende van verzamelingen van gods- en gasthuizen en van andere particuliere instellingen of per sonen, die niet in bovengenoemden gids worden vermeld, mits zoo tanige verzaxne ling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofdmuseumdeskundige wordt erkend (als zoodanig is bij deze beschikking aan gewezen de ondervoorzitter van de rijks commissie van advies in zake de musea. Deze is tevens directeur van het „in lichtingenbureau kunstvoorwerpen en anti quiteiten.) Onder verzamelingen van par ticulieren worden niet verstaan de han delsvoorraden en antiquairs en kunsthan delaren. Teneinde de hierboven genoemde erken ning te verkrijgen, dient belanghebbende zich voor 15 Juli 1941 door middel van een formulier model IU te wenden lot den burgemeester der gemeente, waarin de ver zameling zich bevindt. Volksdracht Onder „hetgeen behoort tot eenige volks dracht" worden ook begrepen bestanddee- len van tuig van last- en trekdieren, voor zoover daaraan uit en oogpunt van volks kunde bïzondere beteekenis moet worden toegekend. Onder „ordeteekenen ea eere- teekenen' worden mede verstaan gedenk en eerepenningen, voor zoover deze een bï zondere historische of kunstwaarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn, gelden ook beeldhouwwerken en voorwer- pen van kunstnijverheid, die niet als massa product te beschouwen zijn, maar zijn ont worpen door algemeen als zoodanig erken de kunstenaars. De beslissing over de vraag, of een voor werp al dan niet een hooge wetenschap pelijke, geschiedkundige of kunstwaarde heeft, berust bij den hoofdmuseumdeskun dige. Zoo ook beslist deze, indien twijfel bestaat, of een voorwerp op grond van de verordening al dan niet vrij is van den n- leveringsplichL Deze beschikking treedt heden in wer king. In Je Lange Haven, bij de Korte Ha ven, dreven hedenmorgen talrijke zilver kleurige visscLen van niet al te groot formaat aan de oppervlakte. Het leven was hun in letterlijken zin daar beneden te benauwd gemaakt, maar ook aars dc- oppervlakte vonden zij niet wat zij zochten, met het gevolg, dat zij ten slotte bezweken De meeuwen, die over het water scheer den versmaadden de dooje visch; een man met een schepnet zocht de boven- maatsche visch er netjes uit en verzamelde die in een gonje zak. Hij had ten slotte een aardig vrachtje bij elkaar gevischt, dat vermoedelijk wel voor voeding van die ren zal worden gebezigd. Gedurende de zomer, van 1 Mei af, mag Schiedam niet meer op de Schïe spuien. Daardoor venuilt het water in Schie, Koordvest en Raam. Bij het schutten komt zoo nu en dan een golf van dat vuile water van de Schie in de Lange Haven en dat is funest voor de visch, die in de omgevirg zwemt! Vandaar de vele doode exemplaren, hedenmoren! Een enkele keer kan wel eens water uit de Noord vest via de schuif in de Korte Haven gelaten worden, maar dat is geen ververschïng van het vuile water van Noord vest en Raam; alleen wordt dan wat van het vuile water afgetapt. Voor de vmschen in de Korte Haven ontstaat dan de zelfde onaangename si tuatie als voor de vissc-hen in de huurt van de sluis bij de Beurs, als er water uit de Schie geschut wordt. Het is het hoogheemraad Delfland, dat 'de oude binnenstad met het vuile water in de open riolen van Raam en omgeving opscheept! Interessante Expositie temidden van de schitterende Lloemen-weelde der Polyantha. - Entrée 30 ets. STERREBOSqH SCHIEDAM Wie nog niet in het bezit is van zijn nieuwe distributiebescheiden, kan deze tot en met Zaterdag a.s. afhalen in liet bureau Lange Singdstraat Het bureau is geopend van 9haM 1 en van 3 tot half 7. mee automatische platenwisselaar uit voorraad leverbaar SINGEL 156 TELEFOON 68345 In verschillende steden, vooral in het Oosten des lands, heeft men ingrijpende maatregelen bij den Gemeente Reinigings dienst moeten nemen met betrekking tot het ophalen van huisvuil, (n een vrij groote en „deftige" stad als Arnhem is men er toe moeten be-lmtcn het huisvuil slechts eens per week op te halen. Elders hee-ff men paard en wagen weer voor den daa gehaald, om het huisvuil te verzamelen en soms over een vrij groo- ten afstand te vervoeren. De directie van de Gemeente Reini ging hier ter stede heeft tijdig maatre gelen genomen om aan de moeilijkheden, die te voorzien naren, zooveel moge lijk het hoofd te bieden. Reeds ecu jaar geleden reed de eerste vuilnisauto hier op lichtgas. Thans zijn 8 van die auto's met een installatie om liditgas als motorbrandstof te gebruiken, ingericht, terwrj! voor 2 andere auto's de installatie geree l ligt. Zoo noodig kunnen ook deze twee wag°ns nog in één dag worden omgebouwd van benzine- tot licht- gasverbruikers. Het noo Izakelijkste werk kan de Ge meente Reiniging doen met 10 auto's, zoo dat ook, als geen benzine meer beschik baar zou zijn, hier toch nog het huisvuil tweemaal per week zal kunnen worden opgehaald. De Gemeente Reiniging verkeert hier wel in een bizonder gunstige omstandig heid, omdat hier ter stede reeds spoedig door W. A. Hoek's Machine- en Zuur stoffabriek een gas-laadstation werd in gericht, waarvan gebruik gemaakt kon wor den. De ervaringen, die de Gemeente Rei niging met lichtaas als motorbrandstof heeft opgedaan, zijn zeer bevredigend. Door notaris A. Hoek is hedenmorgen afgemijnd: 1. Beneden- en bovenhuis, St. Liduina- slraat 40 'a-b, hoek Fabristraat, groot 112 c.A., in veiling f9100; verkocht voor f9575. 2. Beneden- en bovenwoning, Stations straat 73 a-b, groot 83 c.A., in veiling f4600. 3. Beneden- en bovenwening, Stations straat 75 a-b, groot 94 c.A., in veiling f4800. 2 en 3 opgehouden en - niet verkocht. 4. Beneden- en bovenwoning, Archime- desstraat 48 a-b, groot 94 c.A., in veiling f5000; daarvoor verkocht. Door notaris P. Schaberg is hedenmor gen in veiling gebracht hot winkelhuis met bovenwoning, Hoogstraat 58, groot 1 A-, 8 c.A.; in veiling f 10.600 Geslaagd. Voor het eindexamen Rotterdamsch ly ceum, afdeeling H.B.S. A is geslaagd mej. L. S. P. v. d. Cbijs, van hier. Voor de acte lieh. oef. M.O. is t© Am sterdam geslaagd de heer H. H. van der Tooien van hier. Mej. J. Visser en de heer T. de Vlaming slaagden aan de Kweekschool met den Bijbel te Rotterdam voor de acte Lager Onderwijs. Voor de acte handenarbeid is aan de zelfde inrichting geslaagd de heer G. Hoog land. De Chr. Gyrmiastiekvereen D.O.Kdie eens de grootste gymnastiekvereniging hier ter stede was, heeft door de moeilijk heden die verband hielden met de oefen- gelegenheid in den afgeloopen winter een groot aantal leden vei!oren. Dit voorjaar werd echter opnieuw aangepakt en als doel stelde men zich- het weer bereiken van 400 leden. Als het 400e lid was inge schreven, zou een feestje worden georgani seerd 1 Het gestelde doel is geruimen tijd ge leden reeds bereikt: de in het vooruit zicht gestelde fee=ta\ond werd gisteren in Musio Sacrum gegeven en was zeer druik bezocht. De voorzitter, de heer J. J. v. Noort- w ij k, heeft, nadat eerst het clublied was gezongen en met gebed geopend was, een kort woord gesproken, waarin hij de club avond commissie, bestaande uit 3 dames en 3 heeren, dank bracht voor hun bemoeiin gen. In het bizonder werd welkom gehee ten de eere-voorzitter, de beer L. Lips, de eere-leden en allen, die hun mede werking hadden toegezegd, oa. de man dolineclub O.DA., de Chr. Reciteervereen „Da Costa" en het Ilakkert ensemble. Vroeger, toende vereeniging nog klei ner was, werden meer clubavonden ge houden dan de laatste jaren. Die samen komsten hebber, vooral tot gevolg, dat de onderlinge hand wordt versterkt, wat van groote beteekenis is. Da sfeer in een ver eeniging is van groote beteekenis en de band, die de leder, bindt, moet zoo goed voelbaar zijn, dat zij zich niet gemakkelijk van do vereenjging kunnen losmaken. De mandolineclub 0.D A voortgekomen uit D.O Kspeelde onder leiding van den heer B. Hakbert eenige liederen; de heer P. Brouwer, de dames N. en B. Verkade en de lieer J. Oliemans droegen alleen of ook wel samen b.v. mej. B. Verkade en de heer J. Oliemans: Standing en mis understanding voor, waarbij een keus gedaan was uit het vrooiijko repertoire. Zoo vertelde -de heer P. Brouwer: Hoe bang een vrouwmensen voor een muis is, een Arfikaansch verhaal. Een der leiders van D.O K., de heer J. M. Moora, en het D.O.K.-]id Kramer, voerden een soort re vue tje op: Levensflitsen. De heer L. Lips, eere-voorzitter, heeft een slotwoord gesproken en zijn vreugde geuit, weer eens te midden van D.O.K. te zijn geweest. Iirj dankte alle medewerken den en bood aan de dames N. en B. Ver kade, C. Teeuw, presidente van O.D.A., en mej. M. Hakkert, bloemen aan. Moderne wit-metaal uitvoering vana' fl. 13,95 ftott@rd.dijk 268 - Tele#. 67593 SCHIEDAM Heden e. v. d. Polyantha 1010. In de hal: Tentoonstelling Het Glas. Passage Theater, 215 en half 8. Het vriendin netje van Papa (Zaterdag ea Zondag 2.15, 4.45 en 8 uur). Monopole Theater, 215 en half 8. Vroolijke muzikanten. (Zaterdag 2 15, 7 en 9 u. Zondag 1, 3, 5, 7 en 9 uur). 1—4 uur. Tentoonstelling Stad en Streek. 4 Juli. Musis Sacrum, half 8. Uitvoering Gusto ensemble. 4 Juli. Gebouw R.K. Volksbond, half 8. EK, S.V. Excelsior. Causerie over voethal door L. v. d. Slik en E. G. Mundt. 8 Juli, Groote Kerk, kwart voor 8. Concert Barpe Davids. Sprekers dr. K. de Bel en c.3. W. de Graaf m. m. v. Scliie- darasch Chr. Mannenkoor. 12 JalL Musis Sacrum, half 7, Feestavond E.H.B.O. Eiken Zaterdag en Zondag Stedelijk Museum 1—4 uur. Heden e. v. d. Kunsthandel Linger, Eendracb» weg 27b. Tentoonstelling: In het Tij. BIOSCOPEN. Arena, 2.15, half 7 en -8.45 o. Levensspiegel. (Zondag 2.15, half 5, half 7 en 8.45 u.) Luxor, hall 3, 6.45 en 8.45 ru Es war eine rauschende Balinacht. (Maandag en Dinsdag: La Habanera; Woensdag ea Donderdag: Onverbreekbare banden). Capitol, 2, 4.15, half 7 en 8.45 aur. Meisjes van 17. Prinses, 2.15 ea half 8: Burgemeester come- diant. (Zondag 1, 3.15, half 6 ea 8 o.) De combinatie van glas en bloemen kan gd vele en verschillende manieren tot stand komen, zoodat een gjastentooastelling op de Polyantha geenszins uit den toon valt temidden van het frissehe groen en de bloemen. Vanmiddag is de expositie „Het Glas" geopend. Zooajs men weet heeft de glasindustrie Pieterman zich met de organisatie belast, waarbij zij zich niet al leen heeft bediend van het eigen mate riaal, doch voorts een bizondere plaats heeft ingeruimd voor de prachtige pro ducten van Leerdam en tenslotte ook een stand heeft ingericht voor glas van de Kristalunie. De tafels van de tentoonstel ling „Huishouden in oorlogstijd" zijn voor een groot deel blijven staan; zij zijfa echter alle bedekt met platen glas en ook de op slaande achterwanden zijn van glas, zoodat liet alles glas is wat het oog rondom ziet. Dit geheel blijft tot en met Zondag 20 Juli a.s. in tact; deze expositie is dus enkel© dagen korter dan de eerste. De bedoeling is den bezoekers in kort bestek een indruk te geven van de vele mogelijkheden van gebruik van glas. Men blijft daarbij beperkt tot de huidige mo gelijkheden, zoodat de tentoonstelling niet bevat een overzicht van den historischen ontwikkelingsgang, hetgeen den organisa toren trouwens wat al te ver zou voeren. De moderne techniek heeft overigens wel zooweel materiaal ter beschikking gesteld, dat men eigenlijk oogen te kort komt om al het vele schoone, dat uit deze eigen aardige, gladde, harde, glanzende stof, is vervaardigd, goed te beschouwen. Dat de mogelijkheden inderdaad groot in aantal en verschillend van aard zijn, bewijst de groote hoop glazen knikkers bij den in gang, direct reeds. Daar liggen veertig a vijftigduizend kogels van ongeveer twee centimeter doorsnede, welk aantal de glas industrie Pieterman in aclit weken tijds verwerkt. Het publiek kan naar het juiste aantal raden! De tentoonstelling bestaat voor een doe! uit producten van Leerdam en de Kristal- unie, zoowel siergias als gebruiksglas, ver der uit de collectie van de Glasindustrie Pieterman, waarbij de eigen producten en de ingevoerde artikelen warden getoond en tenslotte de afdeeling vlakglas, welke de verschillende toepassingen voor indut' ieele doeleinden omvat. Leerdam heeft een zeer fraaie collectie ter beschikking gesteld. Unica's van ver schillend materiaal zijn aanwezig, graveer werk met de modernste toepassingen, scha len en vazen van het bekende loodkris- stal; dit alles in verschillende kleuren, groen, violet, saffier, enz. De glasindustrie Pieterman doet het ma teriaal allerlei bewerkingen ondergaan: slij pen, buigen, branden, en graveeren. Het resultaat van deze bewerkingen is een groote variatie in een reeks artikelen, zoo als foto slandaart, aschbakken, sigaren- eu sigarettendoozen, etaJaget&fels, enz. an- zeltsprekend worden ook spiegels gemaakt en de komische noot ia den vorm van de z.g. lachspiegels ontbreekt niet. Ook glasfiguren worden gemaakt, maar van dergelijke artikelen wordt ook een groot aantal ingevoerd, voornamelijk uit Bohemen, 1 Een glazen theemeubel en een tafel met een zwaar blad van brute glas toonen aan, dat glas zeer verwerkt kan worden in het moderne interieur. Voorts is er een gewel dige groote plaat brute glas van 25 m.m. dikte. Interessant is tenslotte de afdeeling vlakglas, welke o.a. toont uit welke grond stoffen glas wordt vervaardigd, wat nu eigenlijk pantserglas is, hoe patrijspoort- glas wordt bewerkt, boe spiegels worden gemaakt, hoe het brandschilderen in z"n werk gaat en welke glazen bouwsteenen en tegels er bestaan. Dit is het interessanto besluit van deze zeer kunstzinning samen gestelde tentoonstelling, welke zeker niet over gebrek aan belangstelling zal hebben te klpgem iNaordwestsingel 83-85 - Tel. 68565 In den afgeloopen nacht was de Engel» sche luchtmacht hier tamelijk actief. Dp vert schillende plaatsen van ons land werden brisant- en brandbommen neergeworpen. Meereudeeis vielen deze in het water of op het vrije veld en deden derhalve geen schal» de van eenige beteekenis. Tem deele werd echter ook meer of minder ernstige schade teweeggebracht. Zoo werd in een stad in het Westen des lands door een tweetal brandbommen een garagebedrijf in brand gezet en sterk beschadigd. De brand werd betrekkelijk spoedig gebluscht; persoonlijke ongelukken kwamen er niet hij voor. In een dorp, eveneens in bet Westen des lands werd door brisantbommen dc kerk zwaar beschadigd, zoo ook een drietal woonhui zen in de nabijheid; van do bewoners dezer huizen werden er vier gekwetst. Voorts kreeg bier een twintigtal andere woon» huizen glasschade. Verder werd een dorp in het Oosten des lands zwaar door een. aanval geteisterd, daar werden drie boer derijen, het ziekenhuis en verschillende arbeiderswoningen getroffen en in brand gezet. Een dezer boerderijen brandde ge heel af. De overige branden waren spoedig bedwongen; persoonlijke ongelukken waren hier niet te betreuren. Dan nog zijn hier en. daar in het land boerderijen of woon» huizen geraakt en bescliacligdin een de zer gevallen werden van de bewoners een man en een vrouw zwaar gewond. Tenslotte moet vermeld worden, dat door onvoorzichtigheid wederom een ongeluk! plaats vond. Aan de kust van de provincie Groningen kwam een daar aangespoelde mijn door het toedoen van twee knapen tot ontploffing; beide knapen werden daarbij gedood. Een in de nabijheid aangespoelde tweede mijn kon tijdig door de politie geïsoleerd worden. Nogmaals wordt er ernstig op gewezen, dat de 'bevolking, en met name de jeugd, met bommen en mijnen de grootste voor zichtigheid in acht moet nemen. Men blijve zoo ver mogelijk uit de buurt en waar» schuwe de plaatselijke politie of de dichtst bijzijnde commandopost van de Deutsche weermacht. MEIJERMANS VAN ÖUW6RKERK j PASSAGE 8 —TELEFOON 68604f Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 3 Juli 1941' de beslissing op het verzoek van A. FON» TUNE -om vergunning tot uitbreiding van, de machine- en raotorenfabriek en scheeps- reparalieinriehting in de panden Boters trant 2838, VERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd, Schiedam, 4 Juli 1941. I 4215 19 I SCHIEDAM. Geboren: 30 Juni. Antonius Petrus Paulus, z. van' J. Wijk en A. Grzegorski, Dr. Nolet- straat 1 2 Juli. Pctronella Maria, d. van \V. Maan en M. Meerhof, Rozen burgscheslraat 10. Johannes,z. van H. de Wolf en P. Wubben, Nieuwe Maasstraat 97. 3 Juli. Arnoldus Mattheus ambertus, z. van L. M. Sloutenburg en M. G. van Waas, Middelharnisschestraat 8. Ondertrouwd: 3 Juli. D. D. Gandlach, 26 j. en W. v. d. Steen, 20 j. - J. G, Custers, 29 j. en E. M Stuivers, 26 j. W. M. W. v. Leeuwen, 24 j. en A. M v. d. Waal, 26 j. C. de Wit, 27 j. en M. H v. Wagtendonk, 23 j. E. van Hemert, 22 j. en I M v. d. Sluis, 21 j. - W. C. Planken, 24 j. en 3. vt. flol- lof, 23 j. P. J. Timmerman, 23 j. en J. v. Veenendaal, 22 j. W, Speijer, 25 j. en J. Holmgren, 22 j. G. Laferte, 26 j. M. Visser, 25 j. A. M. v. d. Luitgaarden, 27 i. en H. Schafthuizen, 21 j. T. Schot, 28 j. en J. Rijsdijk, 23 j. G Meeder, 26 j, er, M. Graafland, 23 j. L. van Mcurs, 28 j. en C. W. Combrink, 23 j W. Keetelaar, 25 j. eu A. v. Bochove, 24 j. Gehuwd: 3 Juli. H. J. Buitendijk, 25 j. en M. J. Th. Hamakers 23 j. -- H W. Gerritsma, 32 j. en J. C. Hcusehkei, 34 j. J. Bons, 27 j, en M. H. L. Wij'zenbroek, 21 j. J. Stans, 28 j. en M. C. Sonneveld, 21 j. A. van Rixoort, 35 j. ec J Plas, 31 j, J- J. Man- mis 51 j. en de Jonge, 38 j. J Th. M, Zoetmulder, 36 j. en C. 3. M. Landsbergen, 37 j. W. F. Putter, 24 j. en C. P. M. Verschuren, 20 j. H. v. d. Phirjra, 22 en D. Koenderman, 18 j. 0v erle d ens 8 Juli. M. A. Koks, 53 j. Laurens Coster» straat 16.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2