EEN NACHT IN DE KAMPEER BOERDERIJ „WILDE LOT" TE OISTERWIJK Pag. 1 - No. 22823 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHB COURANT Vrijdag 4 Juli 194t KAMPEERBOERDERIJEN m WAGENBOUW Herstellen van alle carros- seriebeschadïgingen A RIJ O R D A A N S BKilMfa Britsche aanvalspogingert BUITENLAND De strijd in Syrië Reorganisatie der Britsche strategische plannen Hongaarsch communique Japans politieke koers mÊm Oisterwijk,'Juli. Via 3e Blauwe Kei trokken we naar 'de Wilde Lot, terwijl de schemering daalde over het donkere water van de Oisterwijksdie vennen, waarin de waterlelies als sterren lagen te. blinken. Aan de Blauwe Kei leschten we on zen dorst, die met welwillende medewerking van den zomerschen zonneschijn Iniet gerin? mocht heeten, en in de Wilde Lot zouden we trachten nieuwe krachten op te doen voor het programma van. den volgenden dag. Ter voorkoming van het gebruikelijke afschuwelijke misverstand dienen wij er reeds thans met den mèesten nadruk op te wijzen, dat de Blauwe Kei geen kei, maar een pleisterplaats voor dorstigen, er» dat de Wilde Lot geen Lot, in het algemeen geen vrouw, maar een boerderij is, waar op de plaats, waar des winters het vee pleegt te vertoeven, stroo was gespreid en grond zeilen waren neergelegd. Het was de bedoeling, dat wij den nacht hier zou den doorbrengen. Mogen, w» alzoo de Wilde Lot rekenen tot de legendarische figuren, haar geest scheen toch nog rond te waren op de plek waar - dertig journalisten en A. N. W.B .-of fi ei als de vermoeide ledematen in de dekens rólden. Want gedurende de eerste dertig minuten speelden zich zonderlinge tafereelen af, en kon men dialogen beluisteren als: „Zou je misschien zoo vriendelijk willen zijn, met je teenen uil mijn ooren te gaan?" Of: „ls het wei tot je doorgedrongen, dat je aan mijn dekens-ligt te trekken?" Of dreigender: „AJs je nou weer eo"s op mijn maag gaat staan, dan zal ik je levensgroot op het dak van den hooi berg caramboleeren". En ook struikelde een onzer bij het „in bed stappen" over een koffer, en tuimelde languit in de groep, met het gevolg, dat hij in sappig Bra&ahtsch enkele woorden uitliet, die men bij Koenen noch van Dalen vindt. HOOFDSTRAAT 34 ;- SCHIEDAM A TELEFOON 68260 A Maar ten slotte liet de natuur toch haar rechten gelden en verdiepte het heele gezelschap zich in een gemeen schappelijk gezaag, met meer of min der geluidsvolume, Morpheus den tol betalend van den drukken, welbeste- 'dendag...! Dat geeft ons meteen de gelegenheid terzake te komen. Er heeft de laat ste maanden reeds het een en ander óver de kampeerboerderijen van den 'A.N.W.B. in de kranten gestaan, -en ten einde het Nederlandsche publiek nader over de instituut in te lichten, hoodigde het dag'elijksch bestuur van den toeristenbond een aantal journa listen uit, een week-end door te bren gen in de boerderij onder Oisterwijk. Reeds in 1939 heeft de A.N.W.B. het leampeeren onder zijn hoede genomen, een; 'daad, waarvoor men waardeering moet hebben, want voordien telde ons landvele honöerdd inzenden kampeerders, wolko men buiten elke organisatie stonden. Wel bestaat reeds 'jaren de Ned. Touristen Kam- peerclub, de N.T.K.C., de oudste kampeer- olub van het continent, later ontstond de Ned. Kampeerlcaartencentrale, maar heide instellingen, hoe nuttig ook, bereikten toch slechts een zeer gering percentage van kampeerend Nederland. De rest bleef dus verstoken van goede voorlichting, van „kampeeropvoeding", en indien er de laatste jarèn tal van be perkende bepalingen ten aanzien van bet kampeeren in het leven zijn geroepen, dan is dat natuurlijk te wijten aan het optre den van bepaalde elementen, die niet we ten, hoe ,zij zich hebben te gedragen. Maar indien reeds vroeger een goed gefundeer de organisatie van kampeerders had be staan', dan zou het ongetwijfeld niet zoo'n vaart hebben geloopen. De A.N.W.B. zal thans deze zaak, zoowel voorlichtend als organiseerend ter hand nemen. De,beide bestaande vcreenigingen hebben, zich bij den bond aangesloten, en ieder kampeer der, die nog niet was georganiseerd, krijgt nu de gelegenheid, tegen betaling vaneen slechts zeer geringe contributie, „kampeer- lid" van den- A.N.W.B, te worden. Het spreekt vanzelf, dat nu de A.N.W.B. zich voor dit werk heeft gespannen, er voor de kampeerders belangrijke-resultaten zul len kunuén. worden verkregen. Reeds is de prijs van de kampeerkaarten gehalveerd, - besprekingen zijn gevoerd met; de; gemeen telijke autoriteiten, ter' verkrijging" van meet faciliteiten, en meer dan 700 - terreinen zijn aangewezen als bondskampeerplaats of -kampeercentrum. Deze worden regel matig gecontroleerd, waarbij tevens gelet wordt op een goede leiding; door de eischen, die de bond stelt, zal zonder twij fel ook het peil van de "niet-aangestelde terreinen gunstig beïnvloed worden. Van 12 iet 4 binnen! Wat nu de kampeerboerderijen be treft, deze vinden haar ontstaan in de bekende bepaling, dat men des nachts tusscken 12 en 4 niet in. de open lucht mag vertoeven, waaronder dan ook valt het verblijf houden in een tent. Waai hierdoor het kampeeren to taal onmogelijk werd gemaakt, heeft de A.N.W.B. getracht, voor de tal- looze kampeerders in Nederland een nood-oplossing te vinden, door de in- richting van de kampeerboerderijen, waar men des nachts in een natuurlijk ;zeer primtievo, maar toch aan alle- „ei'sclien van hygiëne 'beantwoordende omgeving onderdak zal kunnen vinden." Reeds bijna 300 kampeerboerderijen zijn thans in ons land voor dit doel ingericht, waar men voor bedragen, varieerende van nul tot 50 cent per nacht, in stroo zal kunnen slapen. - Deze kampeerboerderijen zijn uitsluitend als nachtverblijf bedoeld. Wasschen, eten, koken, en wat dies meer zij, doet men op de normale wrjze in het nabij gelegen tentenkamp. Toegang tot de boerderij heeft ieder, die in het bezit is van een kam- peerkaart, dus niet alleen leden van den AJS".W.B. Door de kaart zelf, waarop aller lei dingen aangeteekend kunnen, worden, en die zelfs geheel _kan worden iocetrok- ken, heeft men het in de hand, controle uit te oefenen op degenen, die van de kampeerboerderij gebruik maken. Ook -voor het watertoerisme heeft de A.N.W.B. gezorgd, door- bet stichten van een zoogenaamde bondsonderdak in de na bijheid van de plassen, meren en andere watersportcentra. Ten behoevevan de kampeerloden van den bond is voorts een inlichtingendienst ingesteld, er wordt een „Kampeerkam- pioen" uitgegeven, die voor een minima len prijsverkrijgbaar wordt gesteld,-- er zjjh- verschillende kampeeruitgaven ver schenen, eris een tentenfonds gesticht, om,de. kosten te bestrijden, ontstaan door beschadiging van tenten tengevolge van brand, en boyendien beeft de bond1 ge daan gekregen-, dat eigenaars van land goederen deze hebben; opengesteld voor zeer ervaren kampeerders, die in. liet be zit moeten zijn van een kampeerbewijs. Zoo heeft de bond do zaak grondig aan gepakt, cn het lijdt geen twijfel, dat, in dien kampeerend Nederland' zijn belangen goed ziet, dit werk vele vruchten zal dragen. Het kamp t-e Oisterwijk. En nu nog iets over het kamp te Oisterwijk, waar. wij twee dagen de gast waren ran den A.N.W.B. De hee- ren H. de Bordes, 'lid van het dage- lijksch bestuur en voorzitter van de kampcommissie, eh W. A. M. Weste- rouën van Meeteren, directeur van de afdeeling toerisme, fungeerden als gastheeren, terwijl de heer G. van der Weyde als kampleider optrad. Een corvee, bestaande uit enkele erva ren trekkers, zorgde voor de maaltijden^" die zelfs dén toets van huisvrouwelijke critiek glansrijk konden doorstaan, en waarmee eens te meer bewezen werd, dat itampeerèn niet behoeft te beteekenen, hét afstand doen van eik maatschappelijk oom fort. In de kampeerboerderij Wilde Lot slie pen da meesten van. ons alsof ze in jaren niet anders gedaan hadden, al vie len er dan. in den aanvang van den voor de nachtrust bestemden tijd gelijk de politieverhalen dat zoo schilderachtig ple gen uit te drukken 'eenige interne moei lijkheden voort Den volgenden morgen maakten we, on der de bij uitstek deskundige leiding van Oisterwijks burgemeester, den heer J.. J. L. M. Veradel, een tocht langs het on volprezen natuurschoon zijner gemeente, bezichtigden het openluchttheater, en be wonderden het onvergelijkelijk natuurbad, een der mooiste, zoo niet;,het mooiste van geheel Nederland, .schitterend gelegen te midden van de bosschen. Onze eindindruk: de A.N.W.B. gaat door de belangen der kampeerders onder zijn vleugelen te nemen, opnieuw, een belangrijk terrein„pnlginnen;maar' de bond zal niets, irr elk géval te "Wéinig bereiken, indien liij zich: niet gesteund- weet dóór de vele tienduizenden kampeerders, die ons land telt. En hiertoe roepen wij de vele zwer vers, die er met de tent op de fiets op uit plegen te trekken, gaarne opt Op hel Cornells Troostplein te Anister dam werd een défilé gehouden ter ge legenheid van de opening van het nieuwe kazernegchouw van het politic-ba taljon. Tijdens het défilé voor de autoriteiten. (Polygoon) De Britten hebben ook gisteren bij twee pogingen, om de Kanaalkusl te naderen, acht Spitfires in luchtgevechten en drie "vliegtuigen door luchtdoelartillerie verlo ren. Twee Duitsche toestellen worden ver mist. Het aantal neergeschoten Sovjelvlicgluigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag in de omgeving van Bialyslok 52 vliegtuigen neergeschoten. In voortdu rende aanvallen op Sovjetvliegtuigen wer den 97 bolsjewistische toestellen op den grond vernield. Bij aanvallen op de ver bindingslijnen en verkeerswegen der Sov jets werden een pantserirein en vijf troe- p-_:itransporttreinen vernield. Spoorbanen en "wegen zijn bedekt met talrijke lijken en brandende wrakken van vernielde voertui gen. Achter het front in de Sovjet-Unie. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar welingelichte 'kringen uit de Sovjet- Unie vernemen, heeft de sedert het begin van den oorlog in de Sovjet-radio dagelijks herhaalde oproep aan de bevolking om de „grootste waakzaamheid" te betrachten en alle anti-Sovjet „verdachte" personen on middellijk istj VIO aovjet-autoriteiteri aan te Mussolini »f- bezoek bij Mwojufe soldaten. - (SS-PE. Mübius, Hoffmann, Zander) Met betrekking tot den toestand in Sy rië is gisteren in. militaire kringen te Vichy verklaard, dat van Britsche zijde een reorganisatie van de strategische plan nen is waar te - nemen. Men krijgt daar deft indruk, dat.de gevechten irf Syrië spoe dig beslist zullen zijn. Ten, aanzien van de Engelsche luchtaan vallen op Beiroet in den afgeloopen nacht verneemt men, dat geweldige hoevéelhe dén brand- én brisantbommen zonder on derscheidop alle deelen van de stad zijn neergeworpen/ Nauwkeurige opgaven over deontstane schade eri. de slachtoffers zijn nog. niet ontvangen. „Öfi" meldt uit' BeiroetIn den afge loopen nacht hebben Britsche bommen werpers opnieuw talrijke brand- en bri santbomnién op Beiroet neergeworpen, waardoor wederom vele huizen werden ver nield. De Libaneesche regeering heeft een scherp protest ingediend bij den consul dér Vereëhig-lö Staten, met het verzoek dit aan Londen over te brengen. Het Eransche opperbevel heeft eveneens een protest in- jgediwridr" i Het. Fransche Jegerbericht,.meldt. de. in- 'j neming van Palmyra door de Engelschen. Eten Britschë' afdeeling, uit Irak 'afkom stig,- heeft, gisterochtend de Syrische grens bij Telt "Kotsjek overschreden en gepoogd langs dé spoorlijn; naar Mosoel op, te ruk ken. In het; bergachtige deel van. den Zuid- Libanon heerschte aan beide zijden bedrij vigheid"van patrouilles en artillerie. Ofi. meldt uit Beiroet: In alle sectoren vak h'et front is' de toestand onveranderd met uitzondering van liet woestijngebied, wg^rdjé rijandelijike aanval in hevigheid toeneemt, In "den naAt vain 2 op 3 Juli hébben Britsche vliegtuigen ophieuw lucht aanvallen'gedaan op. Beiroet. Zij bombar deerden lukraak hretéektrunii Van de staid, djatgeen militair karakter heeft Kantoren en •sVoicmhkizeh1 ip. VopmnlalnMe zaken- wig ^skkódé ik 'dl fwïjSd'dich'tb'ij liet kaïsteel' werden vernield. geven tot een ware golf van verklikkerij in de gëheele Sovjet-Unie- geleid. Dagelijks worden duizenden en nog eens duizenden personen blij de Gepeoe als „verraders' opgegeven/De Gepeoe heeft in vele steden, vooral ec.iter in de Oekraïne, massa-arres taties verricht, zooals in de dagen toen. de bols j imistische terreur zijn 'hoogtepunt de bols ewistische terreur zijn hoogtepunt plaats- en de gevangenissen zijn deels' tot aan de nok ge. uld. Reorganisatie van het Britsche ministerie van voorlichting. De Britschio berichtendienst meldt, dat bij de reorganisatie van het ministerie van voorlichting vier hoofdofficieren van de drie onderdeden der weermacht worden gedetacheerd om de censuur der oorlogsbe richten te bespoedigen. Slechts berichten van de grootste beteekenis zullen aan de weerma, btsministers worden voorgelegd. De Belgische wederopbouw. Tot 1 Juni .1940 heelt het oommis- sariaat-generaal voor den wederopbouw der Belgische gemeenten in totaal 269 millioen francs voor dit doel uitge trokken. Het totale bedrag ,dat België tot dusver voor den wederopbouw heeft uitge trokken gaat echter nog ver boven deze 269 millioen uit, omdat het commissariaat voor den wederopbouw aan talrijke open bare en particuliere organisaties recht streeks. credïeten voor wederophouwwerfc- zaamhedën ter beschikking heeft gesteld. De Belgische bevolking. Het Belgische staatsblad publiceert de officieel e 'bevolkingsstatistiek voor 1940. Zij is afgesloten per 31 December en vermeldt een gezamenlijke bevolking van 8.295.000 zielen van wie 4.089.000 mannen en -4.205.900i vrouwen. Daarmede staan iff"- België tegenóver honderd manlijke, 103 vrouwelijke bewo ners. De -dichtst bevolkte steden (zonder voorrieden) zijn op de rij af: Antwerpen met 268.000, Brussel' met 188.000,Gent met 161.000 en Luik met 1'61.000'zièleri. Vrijlating van Franschc krijgsgevangenen. Volgens' een mededéeling van de Duit sche ambassade te Parijs, maakt de Fran- sdie ambassadeur Seapini bekend, dat bin nen zeer korten tijd nogjme er Fransche krijgsgevangenen zullen wordenvrijgela ten, en wel -in de eerste plaats. krijgs: gevangenen, die tot de legérs van liet moederland beboeren en zich in Frank rijk bevinden, vervolgens alle reservc-oEfi- cieren, di-e ook den oorlog 1914—1918'heb ben meegemaakt, ten derde,alle krijgsgé- vangenen die voor 1 Januari 1900 gélmren zijn, -mét' uitzondering van' de heroepssol-. dalen en ten vierde ibdzond poslambtena- rcn. Ambassadeur. Scapini- heéft zich naar Vichy begeven mn nigarèchajk ^Fétaih ver-, slag uit té brengen. Na zijn-terugkeer naar Parijs begeeft Scapani zich naar Berlijn ;en Koningsbergen. De chel' van den Hongaarsclien generalen staf deelt mede: Onz'e troepen aan gene zijde van de Karpathen hebben -Woensdag hun -opmarsoh voortgezet. Ons luclitwapen heeft met suc ces den terugtrokkeiulen vijand gebombar deerd. Do „Japan Times and Advertiser", die beschouwd wordt als de spreektrompet van het departement van buitenlandsche za ken, schrijft in een hoofdartikel: Ofschoon de aard van het nationale programma, dat op de keizerlijke conferentie van gisteren is goedgekeurd, niet is onthuld, is blijkbaar waakzaamheid het wachtwoord. De aard van deze politiek behoeft ook niet te worden uiteengezet. In een crisis van dezen aard weet het publiek waarschijn lijk, dat de regeering de bevoegdheid heeft snel en omzichtig te reagceren op elke situatie, die de belangen- van den. staat raakt. Men stelt vertrouwen in de man nen en methoden, die het volk zoo goed hebben gediend in alle wederwaardighe den van de afgeloopen vier jaar. Het is dienstig voor oogen te houden, dat in deze periode vier keizerlijke conferenties zijn gehouden, waarvan de besluiten zoozeer hebben voldaan hij-de handharing van Japans succes en stabiliteit onder de na- ties. In het hoofdartikel wordt nog gewe zen op de' omstandigheid, dat overeen komstige gewichtige beslissingen ook fn andere landen, waaronder de Vereénigde Staten en Duitschland, niet ter kennis van het pub'iok zijn gebracht. Het Duitscli-Turksdie vriciid- scliapsaccoerd. Van bevoegde Duitsche zijde verluidt, dat te Berlijn een speciale gevolmachtigde der Turksche regeering 'verwacht wordt in verband met de ratificatie van het Duitsch- Turksche vriendsctepsacooord. In een bericht uit Istanboel publiceert „Aftonbladet" het, naar men zegt, van goed ingelichte, zijd? afkomstige bericht, dat StaLin, Mólotof en Worosjilof een visum; zouden hebben aangevraagd voor Iran, daar zlij zich via Iran naar BritsCh-Indië of Egyps te zouden willen begeven. „Aftonbladet" publiceert dit bericht on- der het opschrift: „Heeft Ttaiin zijn ppa - in orde gemaakt?" Ex-president Zamora veroordeeld. Naar het Spaansche staatsblad meldt," heeft het gerechtshof voor politieke mis drijven te Madrid den gewezen president der Spaansche republiek, Alcala 21amora, veroordeeld tot 50 millioen peseta's boete, verlies van de Spaanschè nationaliteit ent verbanning voor vijftien jaar. Zamora was président van 1931 tot 1936 en werd toen opgevolgd door de voifcsftont- regeering Azana. De Finséhe vreuwenerganisatie .,-Lot(a' Sward" bewijst- dén troeepn thans weer haar uitnemende diensten; (Associated1 Press, Zander)

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5