ER ZIT IEMAND IN DE ETALAGE! W-al I? i f Hotel-Café-Restaurant JE KROOST A TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 4 Juli 1941 Amstevdamsche Brief 'i Dageiijksche Motorbootdiensten 0$ AMSTERDAM BINNENLAND Door DENIS MACKAIL VI. Verplichte inschrijving van autobussen BEURTVAART SCHIEDAM-ANSTERDAM Ontginning Noord-Oost-polder De arbeidsvoorwaarden nvaliditeitwet en ouderdoms rente Slooten Radionieuws De landdag te Rolde Prof. van Dam over de nieuwe lesroosters Gemengd Nieuws Aardbeving in Argentinië vm. fft. St ar m $r> *V SA M Wij, Nederlanders, sluiten ons zelf graag op. (En dus wij Amsterdammers ook, want zijn wij niet de Nederlanders hij uitnemendheid?) Het grootste gedeel te van ons leven speelt zich af binnen de \edige muren van onze woningen. Wij zijn een „huiselrjk" volk en trekken ons hij voorkeur terug achter de dubbele gordrjustelten, die we voor onze vensters dichttrekken. En wij houden er niet van om andere mensehen een Mik te gun nen in ons leven, wij houden er niet van om met iets „te koop te ioopen". Neen, Zuiderlingen zijn wij niet be paald. Wie Spanje of Italië of Zuid- Frankrijk kent, weet, dat er ook nog een andere manier van leven mogelijk is, dan onze cer-degehjke Nederlandsche le venswijze. Daar ginds speelt zich vrijwel het geheele leven op straat af: de waseh- lijnen, die wij angstvallig over ons hoogst eigen halconnetje spannen, hangen daar van huis tot huis en 't wasehgoed vroo- lijkt er bij wijze van permanent vlagge- feest de straten op. En de barbier zet met mooi weer zijn scheerstoel voor de deur in het zonnetje en zijn klanten la ten zich ten overstaan van iedereen in- zeepen en scheren. En de moeders zit ten op de stoep brj elkaar en de man nen oefenen hun ambacht ook zooveel mogelijk op straat uit. Tot mijn mooiste herinneringen hehoo- ren de avonden, dat ik op een stads pleintje ergens op Corsica onder de hoo rnen zat, die de baas van „het" stads- café vol met electrische lampjes had ge hangen en tusschen die lampjes hing de luidspreker van zijn radio, zoodat ieder een er wat aan had. Wat een verschil met onze ingetogen beslotenheid! Vanwaar deze overpeinzingen? Ik kwam er toe, toen ik vandaag op mijn dagelijkschen tocht door de Amsterdam- sche straten een kleine volksmenigte voor een sigarenwinkel zag staan. Wat was daar aan de hand? Had de sigaren winkelier van het Spui, die, evenals in den vorig en oorlog, zijn etalage met een steeds druk de aandacht trekkende ge weldige kaart der krijgsbedrijven heeft versierd, een concurrent- gekregen? Wa ren er plotseling sigaretten tegen voor- ©orlogsche prijzen beschikbaar? Niets van dat alles! Wafer dan wel gaande was? Er zat een mènseh achter het winkelraam. Met zijn rug naar het publiek zat een heer in sehil- dersjas voor een schildersezel. Zorgzaam mengde hij de verven op zijn patet. Zorg zaam werkte hij aan een omvangrijk portret van een heer met een keurige snor, een pleehtigen oogopslag en een blozend paar wangen Be schilder vervaart! igde dit por tret naar het voorbeeld van een bescheiden foto, die hij links bovenaan zijn doek had geprikt. Om hem en zijn ezel stonden nog meer voorbeelden van zijn kunnen gegroe peerd, telkens met het kleine fotografi sche origineel ernaast. Dtaax was b.v. de beelten? van *'n soldaat.met een onver schillig-martiaal uiterlijk; die van de nauw-ontloken schoonheid van een teeder meisje met vlechten en een rood lintje daarin; die van een knaapje aan het strand met een bal en een emmertje met „Zandvoord" erop, enz., enz. Onbewogen door de belangstelling achter zijn rug, schilderde onze kunstenaar voort. Epn zakelijke mededeeling vermeldde den prijs waarvoor bij dat deed. Het was een schappelijke prijs; ek denk er hard over den even schappe>jKen prijs van een mijner Amsterdamsche hrieven er ook eens aan te besteden en mijn vrouw bij haar vol genden verjaardag met een geschilderd por tret van mij te verrassen. Doch schets terzijde, ik heb den schil der om zijn initiatief bewonderd. Zoolang hij zich opsloot in de artistieke eenzaam heid van zijn zoldersche atglier, zal men lienf waarschijnlijk weinig of geen op drachten hebben thuisbezorgd. Bus vluchtte hij in een vlaag van ón-Nederlandsche Zui delijklieid in de openbaarheid en ziet: hij had succes, getuige de portretten op en rond zijn ezel Bravo! zei ik in stilte, terwijl ik hem gadesloeg en ik besefte, hoe 'n goed voor beeld hij aan menigeen gaf. Wilt ge dat nw zaken beter gaan, maak dan dat ge vai> achter de dichte deuren en vensters vandaan komt. Laat de men- schon zien, wat ge kunt. Kijk maar naar de groote Amsterdamsche kranten; zij heb ben hun imponeerendc rotatiepersen zoo neergezet, dat men ze van de straat af in actie kan zien en dat is een reclame van je wefte. Biat soort dingen moest veel meer gedaan worden. Als wij Nederlanders maar niet zoo verlegen waren! Ja, daar heb je bijvoorbeeld mijn vriend den dichter. Heel veel van zijn dichtbun dels worden er nu niet bepaaald verkocht. Weet jij wat ik daar tegen moet doen? vroeg hij mij laatst, en toen wist ik daar helaas geen antwoord op. Nu weet ik dat echter; hij hur-e eveneens de pui van een leegen sigarenwinkel, zette er zich aan bescheiden tafeltje neer, late het publiek zien, hoe 't met dat dichten nn eigenlijk in zijn werk gaat; ik zal dan wel voor de deur gaan staan met het tot nu toe onver koopbare restant van zijn laatsten bundel. U zult zien, dat er na twee dagen een herdruk zal noodig zijn. Doch nu voor deu tweeden keer: scherts ter zijde. Bie schilder achter-het-venster be wijst, dat er altijd nog ongekende mogelijk heden van nieuwe beroepen in ons le vende Amsterdam ziju. Als men maar initia tief en ideeën heeft en aan durft pakken. Bat deed de man, die de eerste katten bakcentrale stichtte. Dat deed de vrouw, die de eerste bei en deurknoppen-centrale in het leven riep. Dat deden de oud-gemobiliseerden, wier „Alstublieff'-dienst u na telefonischen op roep uit letterlijk alle moeilijkheden op tecbnisch-huishoudelijk gebied helpt. En zoo zijn er nog wel méér mogelijkheden. Ik vertel ze u alleen niet vérder; want er zijn er een paar zoo mooie bij, dat ik ze misschien zelf nog eens in praclijk ga brengen. Telefoon 68646 6EBR, BIJjLOO Maar waarom had Lush gezegd „Dat kun nen wij?" De verklaring, die hij hiervoor dien avond aan Jim gaf, typeerde den man. „Er waren twee redenen", zei hij. „De eer ste is, dat ik de meening ben toegedaan, dat men zijn compagnon zijn vollen bijstand moet verleenen, wanneer hij' met een pertinente ver klaring voor deu dag komt, wat die verklaring ook zij en de tweede reden was de handen van den ouden Lioyd." „Zijn handen'" herhaalde Jim verbaasd. „Ja", zei Lush. „Je weet toch, dat ik vlak achter hem stond en je herinnert je misschien nog, dat hij zijn handen achter zijn rug hield. Nn, de beweeglijkheid van handen en vingers In oogenbhkken van spanning of opgewonden heid is zoo'n specifiek kenmerk, dat ik niet kan aannemen, dat je dat nooit hebt opge merkt Maar ais je mijn plaats had ingenomen en zijn handen bezig had gezien, toen je die beschuldiging uitte, zou jij je laatste cent er om hebben durven verwedden, dat je doel had getroffen." Dit gesprek had dienzelfden avond laat in Jim's flat plaats, doch, wij zullen eerst het verloop der gebeurtenissen in Odiham ver melden. Bet is echter niet noodig een langdurig ver slag te geven van het uiteengaan van Sir Adolf Lloyd's gasten. De beide Lloyds werden alleen gelaten om hun twist naar gelieven voort te zetten, terwijl hun gasten, waaronder Mary en Jim, zich in een groepje naar het In de Nederlandsche Sfaatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secrctaxis-generaaal van het departement van waterstaat, betreffende verplichte in schrijving van autobussen. Allen, die op 1 Juli 1911 houder zijn van een of moer autobussen, zijn verplicht deze vóór 10 Juli 1941 te doen inschrij ven, ongeacht of de autobussen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. In dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Teief. 45985. Schippers:]. C, de Mos, F. W. Bon jr. - ,11 u- De persdienst vun het N V.V. meldt: Binnenkort zal de verkavelings- en ont- ginrringsarbeid van den Noord-Oostpolder op vrij groote schaal beginnen. Ongeveer 2000 landarbeiders uit alle deelen van het land zullen worden tewerkgesteld. Zij zullen in vijftien barakken worden gehuis vest. Met den houw der barakken is reeds een begin gemaakt. De door vele landarbeiders, die werk in den nieuwen polder hopen te vinden gestelde vraag is nu: Hoe zullen de loonen en andere arbeids voorwaarden zijn?" Het NV.V. heeft daarnaar geïnformeerd hij het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. 'Het bleek, dat reeds driemaal over de loonen en arbeids voorwaarden besprekingen hadden plaats gevonden tusschen de directie en de ver tegenwoordigers der bonden. Op de derde conferentie werd over de loonen enz volledige overeenstemming ver kregen. Dat wil zeggen over basis-uurloo- nen, overuren, regenverzuim, feestdagen, vacantie, verzuim wettelijke plichten, rij wiel- en laarzen vergoeding, loonen vak arbeiders, bepalingen burgerlijk wetboek, oplossing geschillen huisvesting enz. Zelfs het punt ontwikkeling en ontspanning werd niet vergeten. Hoe het overeengekomene, dat in een re glement van arbeidsvoorwaarden zal wor den vastgelegd, er in details uitziet, staat nog niet heelemaaJ vast. De directie heeft n.l. nog de goedkeuring noodig van het departement van waterstaat. Ook de land- arbeidersbonden plegen nog overleg. Maar in ieder geval fcaïr gezegd worden, dat de voorloopïg getroffen regeling: bevredi gend is en dat deze vermoedelijk dé stnalks te werk te stellen landarbeiders niet zal tegenvallen. Uit het overzicht van. de ingevolge de invaliditeitswet en ouderdomswet 1919 toe gestane renten blijkt, dat op 1 Juni 1941 49.139 weduwenrenten en 15.798 weezenren ten krachtens de invaliditeitswet werden genoten, terwijlop genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 109.954 per sonen in het genot waren' van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van dne gulden per week. Voorts genoten 85.295 personen een in- validiteitsrenle, als bedoeld in" artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren ojp vorengenoemden datum 92.045 personen in het genot van een als vrucht hunner- verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. andere einde van het terras begaven. Gezien de aanwezigheid van den secretaris van het departement van economische zaken, met te vergeten die van Lord Plater, mijnheer Steele en den rechtskundigen raadsman van Sir Adolf Lloyd zelf, was het niet mogelijk de zaak in den doofpot te stoppen. Laatstgenoemde al leen at, zou het zich, in verband met den naam van zijn firma, tot een plicht hebben gerekend, de beschuldiging tot in alle details na te ptmzen, terwijl Sir John Bowiby de ge legenheid aangreep, zijn recente aanstelling in de oogen van den eersten minister te recht vaardigen. Sir John noteerde dan ook gretig allebi- zonderbeden, die Jim hem wist te vertellen en maakte een afspraak voor een latere samen komst met Jim en Lush, waarbij op Jim's aanraden, ook mijnheer Croft ailgenoodigd zou worden, om dan de geheele zaak in alle fi nesses met eenige advocaten, met wie hij zeer bevriend was, te bespreken. Hij grinnikte ver genoegd cij de gedachte aan den steun, die een geval als dit aan de afnemende fortuin van zijn regeering zou verleenen. Op dit oogenbhk werden zijn verdere specu laties onderbroken door de komst van den butter, die, zich tot Lord Plater wendend, het gezelschap, onder het aanbieden van de ver ontschuldigingen van Sir Adolf, mededeelde, dat deze en mijnheer Lioyd zoo juist een dringenden telefonischen oproep hadden ontvan gen, die hen noopten onmiddellijk naar Lon den te vertrekken. „Dak maakt het voor ons allen veel gemak kelijker", zei de heer Bridger, toen de butler verdwenen was, welke opmerking in het alge meen opgevat werd ais te beteekenen, dat ieder een, tezamen met zijn dames, bagage en be dienden, nog voor den avond New Court kon verlaten. Daar iedereen, behalve de Steeles, per auto was gekomen, leverde dit geen be zwaar op en het groepje gasten ging hierop uiteen om de noodige maatregelen te nemen. „Misschien wilt u wel met mij meerijden", zei Jim tot den heer Steele. „"Onzo wagon staat op den weg, met een half gerepareerden band, maar dat heb ik binnen twintig minuten in orde." „Dat is erg vriendelijk van je", zei mijn heer Steele „Ik zou anders werkelijk niet neten, hoe wij naar het station moesten komen." „Wij gaan terug naar Londen", zei Jim. „Das als u en Mary ons den heelen weg wilt vergezeilen En tot zijn groote vreugde werd dit aanbod aanvaard. „Ik zal den wagen halen", zei hij. „Ik ga met je mee", zei Lush. Waf. juffrouw Daisy Romano betreft; na de dramatische scène, waarin zij zoo'n belang rijke rol had gespeeld en waar naar zij, naar mag worden aangenomen, vijf jaar lang had uitge zien, kon zij met langer weerstand bieden aan haar temperament van tooneelspeelster en vluchtte haastig naar binnen onder laid en hevig gesnik. Hier in haar poging den weg naar de voordeur en haar wachtend rijtuig terug te vinden, kwam zij in botsing met me vrouw Mayer, wier gevoelig hart evenzeer ge troffen werd door deze uiting van vrouwelijke zwakte, als het zich heimelijk verheugde over het échec, dat, naar zij meende uit de ge beurtenissen van dien middag te mogen opma ken, haar broeders voorspoedige carrière geleden had. Zij probeerde juffrouw Romano's geschokt zeauwgestel te kalmeeren, door haar verschil lende vloeistoffen, lukraak mt op het buffet staande flacons geschonken, toe te dienen en wist, na een. tactvolle ondervraging, de heele lijdensgeschiedenis vau haar omzwervingen uit haar los te krijgen. „Maar ik ben hier niet gekomen om geld", herhaalde juffrouw Romano steeds weer. „Ik wilde hem alleen maar aan de kaak stellen. Ik verlang geen geld. Ik heb goede vrienden en ik ben nu een goede rol aan het' insludee- ren. Ik wilde het hem alleen maar betaald zet ten; ik heb een mooie flat in Maida Vale 'sNadhfs buiten. De inspecteur der marechaussee vestigt er de aandacht opi, dat in verband met de reorganisatie van bet hein onderhavige wapen is bepaald, dat de behandeling der aanvragen tot aigifte van een speciaal be wijs om zich tusschen 24 en 4 uur in de openlucht te houden, als bedoeld in art. 4 der verordening 1881940 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, met ingang van 1 Juli 1941 door do Üistriclscomniandainten voor zooveel dit niet reeds eerder is ge schied van de hooiden van de regelings- bureaux der voormalige rijksveldwaeht zal worden overgenomen. Aanvragen als bovenbedoeld richte men derhalve in den vervolge tot den districts commandant der marechaussee van het dis trict, waarin men woont, met uitzondering van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen, waar de aanvragen moeten worden gericht aan den hooldcommissaris van politie. Deze aanvragen dienen vergezeld te gaan van 2 (pas)Bobo's. D« „Konïngsbosch" weer open. De jeugdherberg „Koningsbosch" te Cas- trioum, die eenigen tijd haar deuren moest sluiten, is door de N. J. H. C."thans weder om vioor het tretófersverkeer tot 25 Juli a s. vrij gekregen. Iü Noord-llolLand zijn thans de volgende jeugdherbergen geopend: Haarlem, Castricum, Schoort, Petten, Wie- nngen en Amsterdam. Van den landdag te Rolde onder het motto: „Bolsjewisme of! hoerendom", geeft de Nederlandsche radioomroep Zondag 6 Juli as. over den zender Hilversum1 I van 20.15 20.30 uur een reportagé. Vrijdag 4 dezer zal de secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. Van Dam voor de radio een toelichting geven op het besluit om nieuwe roosters in te voeren voor de openbare hoogere burger scholen en gymnasia. De uitzending heeft plaats over den zender Hilversum I van 20 1520 30 uur. Vanat heden 'ederen avond MUZIEK in Koemarkt 1 Telefoon 68159 Aanbeve'end, G. v. d. BROEK Door autobus overreden. Op den weg WierdenAlmelo is de 67- jorige heer A. Bijlsmai, toen hij, komende uit een zijweg, op onvoorzichtige wijze den weg overstak, door een uit de richting Wierden komenden autobus van den dienst AlmeloRijssen aangereden. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar het algemeen ziekenhuis te Almelo overge bracht, waar hij aan de bekomen verwon dingen. is overleden. Meisje verdronken. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is de 8-jange Nelhe Dnllemond bij het spelen in het Noorderkanaai te Rotterdam geraakt. Hoewel zrj spoedig door een onbekend geble ven man op het droge werd gebracht en door den GG.E'. haar het ziekenhuis Bergweg werd vervoerd, bleek zij bij aankomst te zijn over leden. Een stadje aan een watergracht, dat is het aardige, Friesche stedeke Slooten. Het is langs die watergracht het Diep gebouwd, juist op de grens van het Heu velen- en Gaasterland, en het vlakke Do- nïawerstal Sloten, aldus luidt de officieele Nederlandsche spelling, maar wie aan den Prieschen naam van het stadje denkt, n.1. Sleat, weet, dat men niet aan Sloten, maaj aan Slooten moet denken. En die „sloot" zal dan wol het vriendelijke Diep zijn, dat het cirkelvormige stadsgebied binnen de oude wallen zoo keurig halveert. SIoo- ten dan is niet alleen oud, het is ook verrassend mooi en gaaf. Men vindt er weliswaar maar enkele gebouwen, die in een gids voor toeristen de moeite van vermelden waard zijn, maar daar staat tegenover, dat het karakter van een oud, Friesch stadje, waar nog de geest van vervlogen eeuwen merkbaar is,, in menig oud geveltje, nergens zoo goed en zuiver bewaard is als hier. Is het geen idylle, dat do ooievaar nestelt op het huis der vroede vaderen en dat binnen dfe stads gracht het boerenbedrijf nog uitgeoefend wordt? Die stadsgracht omringt vrijwel de ge heele beLouwing van het stadje. Zij is met de grootendeels in een lommerrijken wan delweg herschapen omwalling een overblijf sel van de middeleeuwsche verdedigings werken, waarvan nog bestaan twee in 1768 vernieuwde en in 1917 gerestaureerde stee- nen boogbruggen of waterpoorten over de uiteinden van het Diep. Van deze brug gen af heeft men, evenals vanaf het bol werk, een fraai uitzicht over het stadje met zijn huisjes en tuinen eenerzijds en over het wijde land rondom met m bet Noorden het blauwe Siootermeer ander zijds. Bij de Lemsterpoort houdt een in 1755 gebouwde statige korenmolen de wacht, voor het voortbestaan waarvan een speciale Slooter vereeniging waakt. Aan het Diep verheffen zich dfe in 1647 ge bouwde en kort geleden gerestaureerde Nederduitsehe Hervormde kerk met rusli- gen baksteengevel, het in 1759 gebouwde deftig aandoende stadhuis (waarin een verzameling historische voorwerpen betrek king henbende op het stadje, wordt be waard), henevens vele 17de en 18de eeuw- sche woonlinisgevels, waarvan wij vooral noemen het dubbele huis Heerenwal 55, met trapgevels, waarschijnlijk in 1610 ge bouwd. Al deze rustige en. aantrekkelijke gevels gaan des zomers bijna schuil ach ter de rijen linden, die, zich in het stille water spiegelend, den tijd verdroomen. Met in zijn nabijheid het typische water» land en de bosehrijke hooge gronden van Gaasteiland, is Slooten een fijn, klein ste deke, dat wij gaarne in de aandaacht van den voor oud schoon gevoeligen Neder lands-dien toerist aanbevelen. it s Bij het zwemmen verdronken. Gisteravond omstreeks zeven uur zijn in de rivier do Waat onder de gemeente Zuilichem twee jongens, de 11-jarige Koorn en de 13-ja- rige Van Genderen bij bet zwemmenver dronken. Naar hun lijken wordt gedregd. en Maida Vale?" zei mevrouw Mayer. „Daar woon ik ook." Deze toevallige omstandigheid was oorzaak van het ontstaan van een vriendschap tus schen beide dames. Toen zij later op den avond ontdekten, dat de gastheeren en gasten verdwenen waren, vertrokken mevrouw Mayer en j'uffrouw Romano in. het huurrijtuig naar het station en eemgen tijd later, hg' het eerste optreden van juffrouw Romano, was mevrouw Mayer in een loge aanwezig. Haar warm ap plaus en bloemenhulde aan de populaire comé- diene mogen hier met onvermeld worden ge laten. VIL „Wel, wat heb jij uitgevoerd?" was Lush" eerste vraag, toen hij en Jim de oprijlaan af liepen. Jim verstrekte hem een korte opsomming van hetgeen hij had gedaan sedert zij elkaar het laatst gezien hadden, „En wat heb jij met Sir Adolf afgemaakt?" eindigde hij zijn relaas. „Alles liep van een leien dakje", vertelde Lush, „tot het oogenblik, dat je ons buiten zag komen. Hjj wilde mij een kop thee pre senteeren." „Als je er aan had gedacht je chauffeur een kop thee te sturen", zei Jim, toen het laatste deel van den buitenband om de velg glipte, „zou je nu misschien nog van Lloyd's sigareh kunnen genieten." „Ik heb er geen spijt van, dat het zoo ge- Ioopen is", zei Lush. „En heb je dat geld van hem los gekregen?" vroeg Jim.- „En of", antwoordde Lush. „Maar na het geen voorgevallen is, kunnen wij het niet ronden." „Neen, waarschijnlijk niet", gaf Jim toe. „Hoeveel heeft hij afgeschoven?" „Hij bood vijfhonderd, maar ik heb hem Het geheele gebied van de Andes in Argen tinië is in de vroege ochtenduren van Donder dag door herhaalde sterke aardschokken opge schrikt, waarvan de uitloopers in Buenos Aires merkbaar waren. Uit alle steden der Noord westelijke provincies komen berichten over de aardbeving, die vergezeld ging van een dof onderaardsch gerommel. Minuten van panischen schrik beleefden voor al de bewoners van de provincie San Juan' in de Andes, waar in het plaatsje" Caucete ruim vijftig huizen verwoest werden. De scholen moesten wegens gevaar voor in storting gesloten en verscheidene openbare ge» bouwen ontruimd worden. Gelukkig schijnt de aardbeving slechts op enkele plaatsen offers aan menschenlevens geëischt te hebben De uit werking van de schokken in de seismologische instituten van het land was zoo hevig, dat de toestellen vernield werden, zoodat nauwkeurige metingen onmogelijk werden. Het epicentrum van de aardbeving wordt vermoed in het cen trale deel van de Andes en wordt in ver band gebracht met schokken, welke dagen te voren uit Chili gemeld waren. tot twintigduizend opgedreven. Ik wist te veel, zie ie." „Heeft hij een chèque gegeven?" vroeg Jim, „Ja, iater gedateerd. Hij zei, de uitbetaling tegen te zulten houden, als ik hem binnen een wees niet de documentaire bewijzen ver» schafte, die ik hem heb beloofd." „Nu, en wat ben je van plan?" „Ik zal de chèque aan het weeshuis stu ren", zei Lush, „en Sir Adolf hieromtrent! inlichten; dan zal hij zeker de betaling niet durven weigeren. Als hij dat deed, zou ik er wel voor zorgen, dat dit bekend gemaakt werd. Ik zal er bij zeggen, dat de gever anoniem, wenscht te blijven, tenminste, als jij daarmee accoord gaat." „O, natuurlijk", zei Jim, een ruk aan den zwengel gevend, om den motor op gang tfe brengen. „Uitstekend", zei Lush. „Wij zullen hem zjjn documentaire bewijzen natuurlijk, niet onthou den. Ik zal mij van mijn deel aan de afspraak kwijten." Het slot va» het verhaal speelde zich af. in de auto op weg tusschen- ödiham en. Loti- denl Jim zat achter het stuur met Mary naast zich. Op de achterbank, achter ©en tweede windscherm, zaten Lush en Metcalfe Steele^ die in. een zakelijk gesprek gewikkeld waren, dal; zooals later zou blijken, voor. beiden zeep winstgevend was. De bagage van den heer eïli mejuffrouw Steele, voor zoover deze geen, plaats had kunnen vinden onder en tusschen de beenea van de inzittenden, was met touwen en riemen achter aaa de auto vastgesjord. De auto liep gesmeerd en Lush was* veel te sportief om de aandacht te vestigen op dèt( omweg, dien zij maakten. „Leg alles eens uit!" beval Mary Én Jim deed zijn best haar in dit opzicht tevreden te stellen. Het duurde geruimen tgd voor hij klaar was, waarop Mary gei: (Slot volgf). ,-p* <r* *3 >"4 i Kt A

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6