<0e theegeredasseerd Kw-lek. iPxho-on Groot zijn W«|l» HUISVROUW BOSHAH Iets ijseiijks „Ha-ssau" M. REESE-HOOGSTRAAT60 iMn&ciUfylci# n.f. vereenigtle gB asf a lekeis sefaiecSsasti Ons breipatroon ZEEFDISTRSBUTIE Pag. 3 TWEEDE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Vrijdag 4 juli 1941 Dan blijft iet vertrouwen levend, ook als het gezag zijn tijd overleefde. RADIO2 GOED! RADIO-CENTRALE Dames Camisoles en DireGÊOÏreS in wol en zij'de Fa. IC RU l| ER-RIS ST. LIDU1NASTRAAT 94 - Tel. 68335 ^UAietoa) ZOEK HET BIJ voor de hondsdagen product van de De bereiding van postelein en tosh geen zorgen over mijn wasch. 60RIS' Wasscherijen - Tel. 6-8-6-7-5 Ja werkelijk, "het staat er, geredasseerd. Want door haar groote populariteit als volksdrank hij uitstek verloor zij haar be koring van exquise lekkernij, welke men met groote zoig koos, bereidde en genoot. Welk een groote omwenteling brengt het teweeg in onze degelijke Höllandsche ge zinnen, toen er de thee liaar intrede deed, het heeft mij wel eens verwonderd dat er niet naast het befaamde jaartal 103 voor Christus, de Batavieren komen in ons land een ander jaartal in onze ge schiedenisboekjes prijkt, n.l, 1630: De thee ■wordt door de O.t Compagnie binnen onze grenzen gebracht. Na al de opschudding, die ons onnoozel kopje thee teweeg bradit, mocht dit jaar tal toch zeker niet overgeslagen worden. Die thee veroverde stormenderhand ons natte landje. De doktoren zongen haar lof in alle toonaarden, schoon er natuurlijk ook waren, die haar a]s een bizonder scha delijk gif doodverfden. Maar kwam het ooit voor dat de geleerden het met elkaar eens waren? Dien vrouwen bracht het een welkome afleiding en vooral zij waren het, die de thee 'met trommelen en fluiten binnen haalden. Want de thee hracht veel prettige nieuwigheden met zieh. Niet alleen de gezellige kransjes, waar op elk nieuwtje en schandaaltje tot op het naadje uitgeplozen kom worden, nïet al leen de velerhande kostelijke lekkernijen als daar waren, het theebanket en het marsepein, maar vooral en bovenal het kostbare theegerei, dal pronkstuk van alle sajetjes in zijn fraai-gebeeldhouwd kabinet. Etat was wel oen zeer begeerenswaardig speeltuig voor de Höllandsche vrouwtjes. De 'flapkannetjes, luiten, kroesen, pim pels en roemers, waarin eertijds het bier schuimde, moesten ruim baan maken voor Zijne Majesteit de theepot. Dat deze revolutie zich niet zoo maar zonder slag of stoot liet voltrekken, laat zich denken. Heftig mopperden de zuinige huisvaders. Geld vermorsen is geen Höl landsche ondeugd en de thee was tamelijk prijzig. Men belaajde er ook al bestond er toen nog geen kellinghandel tot hon derd gulden het pond voor. Diaar kwam nog bij, dat iedere gastvrouw, die zicli respecteerde, meerdere theesoor ten in huis had. Met den aanschaf van het kostbaar porselein, soms zelfs met goud en zilver beslagen, werd dit een heel duur grapje. De nieuwigheid' van het geval leidde tot excessen. Dag aan dag verdeden de eens zoo ijverige huisvrouwen hun tijd op de theesaletjes. Het gezellig zitje, waar de thee genoten werd, lag altijd aan de voorzijde van het huis, liefst daar weer men een goed ge zicht op den weg had. Meestal was dit het woonhuis of de theekoepel, die men bij nog menige oude buitenplaats kan vinden. Niemand die pas seerde kon zoo aan de aandacht ontsnap pen. Al spoedig haa elk zïjn theesaletje, ook wel met een minder hoofseh woord „thee- comptoirtje" geheeten, een soort salon of „mooie kamer", zoo kostbaar mogelijk in gericht, waarin men zijn gasten ontvmg. In de deftige heerenhuïzen ontbrak het imponeerend theebuffet niet in het salet, evenmin als de met veelkleurig perlemoer ingelegde en met fijn Chineesch lakwerk versierde theetafel en de porseleinkast met haar brozen inhoud. Denkt men zich nu nog een kraakhelder ruim vertrek met witgekalkte muren (waar in soms prachtige ouderwetsche tegels), hier en daar oen schilderij en de vloer bedekt met fijne gladde matten, dan kan men zich ongeveer voorstellen, hoe het theesalet er in vroeger dagen uitgezien heeft. Tusschen twee en drie uur druppelden de gasten langzaam binnen om mot veel hoofsche en andere stokstijve complimenten hun gastvrouw te begroeten, die van haar kant de begroeting even pleehstatig beant woordde. Was bet weer gunstig, dan kwam men zonder mantel naar do theepartij en nam dadelijk plaats op de gereedstaande stoe len, terwijl elke gast nog eens extra ver wend weid mot een lekker warm stoofje ook al lachte de Augustuszon door de ruiten. Waren allen gezeten, dan begon de gast vrouw haar uitgebreide theeceremonien. Uit de sierlijke zwaar zilveren procflbusjes schudde zij elke theesoort, die ze bezat, een paar korrels in de Eijnpiorscleinen virifce- potjes. Achtereenvolgens deden de proeftheetjes de ronde. De gasten puften zich' uit in lof tuitingen prezen de geur en smaak om het meest, om tenslotte de keus der thee soort aan de gastvrouw zelve over te la ten, omdat het onaardig zou zijn, de eene theesoort minder bijval te betoonen dan de andere. Was eindelijk de kous bepaald, dan nam de gastvrouw een groote theepot (waren er veel gasten dan moest een dubbele theepot gebruikt worden, een instrument dat je tegenwoordig niet meer ziet), schudde de gekozen thee hierin uit, eu zette haar op het porseleinen theesfcoofje te trekken. Was ook de safraan in het kleine roode potje getrokken, dan weiden beide treksels dooreen gemengd. Men presenteerde ze in groote, hooge koppen met deksel, oplat het aroma niet vervliegen zou, en verder met wat suiker, maar zonder melk. De tijden veranderden en met de tijden de zeden. De deftige juffertjes dronken hun thee wees leep, spaart zeep GEEFT OVERVLOEDIG SCHUIM SPECIAAL VOOR DE WASCH EN VAATWERK „Groot zijn", wenschdroom van elk kind, ideaal wat we zonder veel moeite berei ken, omdat de tijd het met feillooze on afwendbaarheid verwezenlijkt. Verwezenlijkt, want ons kinderjijk verlan gen ging slechts uit naar een „groot zijn", dat wij juister als „volwassen zijn" ka- rakteriseeren kunnen. We weten allen nog wel, waarom we zoo vurig verlangden naar die gebenedijde staat: immers, eenmaal „groot" geworden, mocht je doen wat je zelf verkoos, kon je alles en hoefde daaiom niets meer te leeren en aan wat je zei, viel niet te tomen. Dat waren de voordeelen van den vol wassen staat door kinderoogen gezien, en daaraan ontleende deze zijn prestige. Dat prestige leon van liet volwassen zrjn hoe vaak is het een voetangel voor den opvoeder. Het kan ons in de verleiding brengen de kinderlijke visie op het groot zijn te onderschrijven. Menscben met een gezonde zelfkritiek brengen het nooit tot die graad van zelf verheerlijking. Voor ben brengt de op voeding meer problemen, doch de practijk van het opvoeden geeft daarentegen be vredigender resultaten. De oogst, die de opvoeding aan ouder en kind schonk, taxeert men het zuiverst aan de verhouding tusschen hen als het kind eenmaal tol een jongmeasch is op gegroeid. Is er dan nog onderling begrip en vertrouwen, dan -heeft men op een zui ver kompas gevaren en den goeden koers gevonden. Goede en slechte opvóeders vindt men overal en in alle lagen van de maat schappij, want begrip redelijkheid en zelf- critiek zijn eigenschappen, die veeleer aan geboren dan aangeleerd zijn. Veel ouders, die zich er over bekla gen dat de kinderen hen ontgroeiden, en een vreemde eerder dan hen deelgenoot van hun innerlijke belevenissen maken, misten een of meer van die eigenschap pen, en de band tusschen hen en de kindei en verzwakte. De juiste weg is niet door diepzin nige boeken of geleerde verhandelingen aan te gevcii; hij wordt vanzelf of in het geheel niet gevonden en de eenige ge leiders zijn het hart en het verstand. Alleen, de schepen aan het strand zijn de bakens in zee. Vaak stranden zij op de gevaarlijke pres- tige-kwestio. Het zijn niet alleen Chinee- zen, die bang zijn „het gezicht" te ver liezen. Een fout toe te geven en te herstel len, wordt nog zoo vaak als zulk een be schamend verlies aan eigenwaarde erva ren, dat men baar liever over het hoofd ziet, of, wat nog erger is, achter een donderpreek verbergt. Men scherpt het kind, dat een onbil lijke straf of een onverdiend standje onder gaat, wel hel gevoel in dat het „gezag" ongebroken blijft, maar het is een gezag dat zich handhaaft, omdat er nog geen verzet tegen mogelijk is en dat zich op den duur niet staande houdt. Natuurlijk is het beter, vanneer wij een eenmaal opgelegde straf niet tedikwijls behoeven te wijzigen. Wanneer wij, juist zooals wij de kinderen aanraden, even tot tien tellen, even nadenken en de kleine zondaar oe kans geven zich te verdedigen voor wij in drift handden, voorkomen wij in negen van de tien gevallen een onbil lijk oordeel. En modi ten wij todi eens te-overijld ge oordeeld hebben, getuigt het dan niet van „groot zijn" in de beste beteekenis van het woord, wanneer wij dan voor reden vatbaar zijn en ons oordeel wijzigen? Het effect van uw boosheid of straf zal er des te doeltreffender door zijn, w.-mnoer het kind voelt (en kinderen voe len met onfeilbare intuïtie aan), dat u strikt rechtvaardig bent, en zeker niet min der streng voor n zelf dan vóór een ander. MAAR DAN STORINGVRIJ VAN DE LANGE HAVEN 107 - TELEF. 67770 niet uit een keurig geheven theekopje met een sierlijk opstekend pinkje, o, neen, ze goten het geurige vocht gezellig op het. schoteltje Uit, om er al blazend en babbe lend v.an te genieten. De bakjes confituren, voorzien van het kleine gouden vorkje, deden de rond. Was men minder goed bij kas, dan kwamen de theedoek of de theelettertjes haar vervan gen, terwijl ook de ulevellen en de hopjes in die dagen reeds een gezochte snoeperij waren. Eerst op het einde der zeventiende eeuw waaide de Fransche mode om die thee met melk te drinken, naar ons land over. Voor weetgierige lezeressen zij nog ver meld, dat .we aan markiezin de la Sahlicre deze gewoonte te danken hebben. Eindelijk werd men van de vele kopjes thee toch wel een beetje flauw. Geen won der, a!s men, bedenkt, dat een- dertig tot veertigtal kopjes op één middag niet tot de zeldzaamheden behoorden. Men begon naar iets hartigers te ver langen. Daarom liet de gastvrouw de af zakkertjes ten tooneele verschijnen, in den vorm van een kom brandewijn met suiker en museaal of rozijnen. Later kwamen de likeurtjes er hij te pas en werd het anijsje (de anisette) po pulair. Wou men het eens erg goed doen, dan schonk men rijnwijn na de thee. Dit was het hoogtepunt van het par tijtje; het maaikle de tongen los en in een vToolijke stemming nam men afscheid om een brommerigen, verongelijkten man thuis te vinden. Ja, daarom meenden de oude schrijvers, had de thee veel onheilen op baar geweten, en joeg de mannen naar de herberg, omdat de vrouwen zoo Uithuizig werden. Tevergeefs hield men het schoone ge slacht voor, dat enkel door" het theedrin ken de Cliiaeezen er zoo uitgedroogd en geel uitzagen en de thee oud en rimpelig maakte voor den tijd. Zelfs dit, diplomatiek zoo sterke argu ment, werkte niets uit: de-thee bleef zege vieren. j Manufacturen, Tricotages, Kousen, etc. HOOGSTRAAT 28 Tel. 67501 Wie over eenige eieren beschikt en een ijsmachinetje rijk is, kan zich nu de luxe van een heerlijk verkoelend zelfbereid ijsje als dessert veroorloven. Regels hij het bevriezen: Spoel ijsbus en vleugel voor bet gebruik met koud water af. Vul baar voor met ko-ude via, sluit ze, plaats ze in den ijsemmer en zet er de draai-ïnrïchting op. Breek het ijs met behulp van een ijzeren vlceschpin, door deze in het ijs te steken en er met een hamer op te kloppen. Vul de opening tusschen bus en emmer laags gewijze met ijs en grof zout. Gebruik 3 deden ijs op 1 deel zout, maar zorg, dat bi) de sluiting van den em mer geen zout komt. Blijf nu zoolang draaien, totdat dit moeilijk gaat en de vla stijf is. Neem dan vlug de vleugel er uit; doe het aanhangende ijs in den ijsemmer, sluit de opening in het deksel met een kurk, dek den geheelen emmer af met ijs en zout en Iaat het zoo eenige uren staan aanstijven. Sorberts kunnen direct, nadat ze ge draaid zijn, gebruikt worden, daar deze niet zoo stijf mogen zijn. Vul, om ijspuddingen te maken, den ijsvorm met een of ander ijs, direct na dat het gedraaid is. Plaats de vorm nu twee uur in een bak, geheel omringd en bedekt met ijs en zout. Bespuit den pudding met surrogaat-slag room, gameer met geconfijte vruchtjes of ingrediënten, die in den pudding verwerkt zijn. Vanille-ijs. Laat 1 liter melk eenigen tijd trekken met 1 opengespleten stokje vanille en 13 lepels sul ser. Roer 3 eieren schuimig met 3 lepels suiker, voeg 1" lepel mai- Vraagt Uw leverancier PRODUCTEN van Zuivelfabriek en Melkinrichting Westerkade 18 Telefoon 68434 Bekend door HOOGSTE kwaliteiten IN HET DAMES-HOEDENMAGAZIjt-S VINDT U een moderne hoed voor elk seizoen VERMAKEN MODERNISEEREN (Voorheen Korte Hoogstraat, over Passage R'dam) zena toe en iaat dit samen even door koken. "Vul de ij.-,]jus met 2/3 en zie verder de regels bij het bevriezen. Mocea-ijs. Maak vanille ijs, maar voeg 1 liter melk door ha'f melk, half koffie-extract. Amandel-ijs. Roer door het vanille-ijs, voor het be vriezen, lVa ens gestampte amandelen. Voor het o[«henen kan het ijs geheel bestrooid worden met geroosterde aman- delschilfcrs. Sorbets Hiertoe kan men alie soorten vruchten ijs gebruiken. Bij rood gekleurd vruchtenijs voegt men rooden wijn, champagne of written toe, hij anannas, abrikozen, enz., samos, malaga, muskaat of champagne. De wijn wordt door het ijs geroerd en in hooge tum blers opgediend. Naar verkiezing kan men wat surro gaatslagroom op het ijs leggen en met vruchten gameeren. Vmchienserbet. Laat 1/i lite: water met 4 ons suiker dooikokcn en koud worden en voeg het sap van een citroen en i/j fleseh fram bozen- of bessensap toe. Laat dit in den ijsemmer bevriezen, maar niet te stijf. Roer Jaarna 1/4 flesch vruchtensap er door en dien de sorbet in hooge tum blers op. Tomatcnsla, Dompel de koele tomaten even in warin water, zoodat men, zonder de vrucht te beschadigen, dé velletjes eraf kan nemen. Snijd de tomaat aan mooie gelijke schijf jes en maak ze aan met peper, zout, olie, azijn, en desgewenscht wat fijn gehakt uitje met peterselie. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Velen schattc-n postelein, deze heerlijke groente, nog met op de juiste waarde. De oorzaak is waarschijnlijk de voor groente eonigszins ongewone zure smaak. Toch verdient het aanbeveling, te trach ten deze tegenzin te overwinnen, want nu de groenten duur zijn, is het verstandig van de seizoengroenten te profiteeren. De bereidingswijze van postelein is zeer eenvoudig. Voor 4 personen heeft men IVa k.g. pos telein, 15 gr. aardappelmeel en wat zout noo- dig. De postelein wordt eenige keeren door gesneden, gewassclien en vlug gaar ge kookt, zonder water met zout. Kooktijd 10 a 15 minuten. Wanneer de groente gaar is, bindt men het vocht met aangemengd aardappi 1meel. Door toevoeging van wat melk of taptemelk wordt de smaak ver zacht. Ook kan men eenige in stukken gesneden tomaten meekoken, waardoor de groente van smaak en kleur verandert. Postelein kan uitstekend als sla bereid worden. De grondsmaak komt dan min der uit. Een heerlijke combinatie is pos telein met komkommer, tomaat en ui. Men maakt een slasausje van wat tapte melk, azijn, (peper), zout, mosterd en een fijngemaakte aardappel en vermengt dit met 1/4 k.g. gewasschen en fijngesneden postelein, 150 gr. in plakjes gesneden kom kommer (1/4 komkommer), 2 gesnipperde of geraspte uitjes en 2 in plakjes gesne den tomaten. Wil men postelein inmaken, dan be hoeft men er geen inmaakglazen voor te gebruiken. Men kan gewone flesscben ge bruiken, doch deze moet men zeer goed schoon maken en met gekookt water uit spoelen. De flesscben worden gevuld met de gaar gekookte postelein, bijgevuld' met kook vocht tot 2 c.M. onder den rand en on middellijk met uitgekookte kurken geslo ten en dicht gelakt. Ook het materiaal, dat bij het vullen van de flesscben ge bruikt wordt, moet goed schoon zijn. Het voordeel van deze inmaakmethode is, dat men het vrij kostbare ïnmaakma- toriaal niet noodig heeft en dat zij weinig bewerkelijk is. Door de in postelein voor komende zuren blijft deze groente goed zonder gesteriliseerd te zijn. Eenoodigubeden- plm. 150 gram roze ze- firwol, 1 stel pennen no. 21/2 en no 3, eenige veiligheidsspelden, 2 knoljes witte Bunnywol, eenige knoopjes. 1 Het manteltje wordt niet in gedeelten, d.w z. afzonderlijke voorpanden on rugpand, gebreid, maar in zijn geheel, waardoor het beter valt. 220 steken (83 c.M.) opzetten op pennen no. 3. i 90 toeren breien (23 c.M.), afwisselend' recht en avrecht. Do 91e loer wordt nu gebruikt om liet aantal steken van 220 op 202 te brengen, dus om de 12 st. 1 st. minderen. Het grootste gedeelte van het manteltje is nu reeds klaar, maar ook het gemakkelijkste deel. Wij beginnen nu aan het gedeelte, dat twee recht, twee averecht gebreid is. Dit gedeelte breien wij op pennen no. 21/2', inplaats van 110. 3. Met het rugpandje gaan we nu verder. De rest van de steken, die voorloopig niet gebruikt worden, bergen wij op 2 groote en 2 kleine veiligheids spelden en wel als volgt: 48 st. voor het reehtervoorpandje op de eerste veiligheids speld, daarna 8 st. voor het armsgat op een 2e kleine veiligheidsspeld; 90 st. voor het risgpandje; 8 st. op een 3e kleine veilig heidsspeld voor het 2e armsgat; 48 st. voor het linker voorpandje op een 4e groote veiligheidsspeld. Voor het rugpandje breien we 40 toe ren 2 r., 2 aver, van 90 st. (10 C.M.), waarna wij voor een aantal st. op veilig- speldcn moeten opbergen. Het recliter- schoudertje wordt nu gebreid, dat 22 st. breed zal worden. 40 st. voor een gedeelte van het kraagje worden op een 3e 'vei ligheidsspeld opgeborgen, en de overige 22 st. voor het linkerschoudertje op een 6e veiligheidsspeld. Wij breien 10 toeren 2 r., 2 aver, voor het schoudertje, daarna 26 st. opzetten, zoo dat men 48 st. in het geheel weer op de pen krijgt. Hierop 40 toeren, 2 r., 2 aver, breien voor het rechtervo>orpandje en nu de 48 st., die men op de pen heeft aan- mazen aan de 48 st. die op de le vei ligheidsspeld bewaard zijn. 1 De rechterhelft van het manteltje is nu' zoover klaar, en de linkerschouder met het linkcrvoorpandje worden op dezelfde! manier gebreid. 1 Het kraagje. Die steken van de 5e vei ligheidsspeld op pen nr. 2% overbrengen, verder lussen opnemen van het rechter en linkerschoudertje en het rechter- en lin- kervoorpand, waardoor men 100 steken krijgt. 2 toeren 2 recht, 2 aver, breien, daarna veider 14 t. recht breien met pen nen nr. 3. Afkan ten. 1 Het mouwtje: Da 8 st. van de 2e veilig heidsspeld op pen no. 3 overbrengen, lus sen opnemen van de zijkanten, zoodat men 52 steken krijgt. i Den eersten toer met 5 st. vermeerde ren en wol zoo, dat midden op den schou der de middelste gemeerderde steek valt eu verder aan weerskanten van den ge- meerderden steek 3 st. breien, 1 steek meerderen, en zoo telkens om de 3 st. tot men in het geheel 5 st. gemeerderd, heeft; 40 toeren recht breien, daamagaan minderen om het mouwfjeanauwer tema ken, 5 st. om de 6 toeren en ten slotte 14 t., 2 r., 2 avr. weer met pennen mv 21/2 voor het boordje. Afkanten (mouw- lengte ongeveer 24 c.M.). Afwerking: De mouirnaden worden met dezelfde wol overhands dichtgenaaid, het manteltje in zijn geheel omgehaakt met witte Bunny-wol, waardoor tegelijkertijd lusjes voor de sluiting gemaakt worden. Aan den tegenovergestelden kant van de lusjes worden de "knoopen op dezelfde hoogte aangezet. Opmerking: Om een zijkant te krijgen met gemakkelijk opneembare lussen, den laatsten steek van de pen altijd recht breien. Dit is logisch, als men met den rechten toer bezig is, breit men den averechten toer, dan den laatsten steek recht breien.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 7