SUCCESSEN AAN HET BALTISCHE FRONT NEDERLANDSCH LEGIOEN TEGEN HET BOLSJEWISME Tijd om te verduisteren 94ste jaargang Donderdag 10 Juli 1941 No. 22828 De vorderingen aan de Finsche grenzen De uitwerking der luchtactie ,Qstróv,': - VANDAAG: 22.GÖ, UUR fMORGEN: 22.00 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.30 UUR Het Finsche lègerbericht - Helsinki gebombardeerd Duitsche troepen bezetten Salla De vernietigingsslag bij Bialystok Een gesloten voetbal seizoen De promotie-, en degradatie wordt nog slechts afgewerkt Historische kerken te Münster getroffen Oproep van den rijkscommissaris Oproep van luitenant- generaal Seyffardt Afdeeling marechaussee van 600 man Prijsregeling voor fruit Bezoek aan een folterkamer der Gepeoe Deze couraBt verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal f2.10; franco per post f2.60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummert 5 ets. -Aannemen ten-word en dagelijks aangenomen AdvertentiEn voor het eerstvolgend nummer moeten ▼óór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags vóór 0 uur. Een bepaalde plaats van aavcrtcntlen wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prijs der advertentiën: van Jregels J 2.60 iedere regel meer f 0.31; in het Zatexdagnummer 1—5 regels f L85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten S ets.; postlcwi tan ties 25 ets. Tarieven van ad**crtentiën bij abonnement aijn aan het Burcan verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleino Ad verten tiën opgenomen 5 f 0.52 t/m 25 woorden f 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 eent tot een max imam van 30 woorden. Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Ad verten tiën I 2.03, indien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. POSTREKENING 5311 De A.N.lj.-correspondent meldt uit Ber lijn: Uit de thans te Berlijn binnenkomende berichten blijkt, dat de snelle oprflarsch der Duitsche troepen in de Baltische lan den door een opstand der bevolking tegen het Sovjet-onderdrukkingsregime krachtig ■gesteund werd. In Kaunas b.v. begon de vrijheidsoorlog reeds den eersten dag van den oorlog tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie. Dien Zondag begonnen de gezinnen der bolsje wistische gardisten, de leden van den com- missarissenraad der L.S.S.R., de-bolsjewis -tische journalisten, leden der Tsjeka, com munistische partij- en jeugdfunctionnaris- ■sen, Joden, enz., met hun eigen of go- Toofde amhtauto's te vluchten. Terstond trachttentoen de ..Litauers de onbewaakt gebleven gebouwen' tegen phmtering te bewaren. Meest waren het jongelui,stu denten en leerlingen der - hoogste klas sen der middelbare scholen, maar ook ar beiders en jcantoorbedienden, die zich te vens tot taalt hadden gesteld, om brand1- stichtingen en het opblazen van bruggen enz, te voorkomen. De kern. der opstandelingen werd ge- .vermd door de activisten, die steeds onder ling nauw contact met elkaar hadden be waard en nauwkeurig van dén toestand op de hoogte waren. Met iedere minuut groeide het aantal strijders, want elke Litauer trad met de grootste geestdrift tot de rijen van het bevrijdingsleger toe. Spoedig hadden zich groepen gevormd, veelal onder leiding van vroegere officiefen, die zich allereerst van wapenen trachtten te verzekeren. Vele -bolsjewisten gaven vrijwillig' hun geweer af. In andere gevallen moest er geweld •gebruiktworden, Dit Talles geschiedde, tcrwijl.de stad nog door het. Sovjet-leger' was bezet. De Li- .tausche bladen staan, dan ook vol varn staaltjes van moed en vermelden (rols de namen dergenen, die in dé eerste vree- selijke dagen voor hun land en iu den strijd togen het gehate bolsjewistische juk gevallen zijn. Geleidelijk aan kwamen de opstandelingen onder een centraal com mando en groot was de vreugde, toen de eerste Duitsche stoottroepen in de stad aankwamen. Ook na de bezetting der stad door de Duischers hebban de vrijwilligers zich zeer verdienstelijk gemaakt met het zoeken naar achtergebleven Sovjet-franctireurs. De dankbaarheid en de vreugde dot' Li tauers, die na een jaar eindelijk van -liet communistische schrikbewind: zijn bevrijd, kennen geeii grenzen.Nergens zijn de Duit- schers zco hartelijk én zoo geestdriftig binnengehaald als juist hier. De verwoesting van de verbindingen achter lipt'front der Sovjets door het Duit - sche luchtwapen, is ook gisteren met na druk cn' groot succes voortgezet, zoo ver noemt het D.N.B. In het.Baltische geveehts- gebied waren de aanvallen met groote -kracht gericht op de terugstr'oomende co .lontjes der, naar het Oosten uitwijkende Sovjetlegers. Pogingen van de Sovjets om .nade vernieling van verscheidene brug gen door liet- luchtwapen door ponton bruggen vervanging te:krijgen, werden door concentrische bomaanvallen achter het Sovj-etfront verijdeld. Gereed staande co- 'lonhes weiden -eveneens' overal - aangeval- den en uiteengeslagen, waarhij talrijke vrachtauto's en andere voertuigen vernield -én. in brand gestoken' werden. Krachtige ■aanvallen 'waren eveneens gericht op spoor lijnen stations en treinen. Vele trajecten werden door indannde bommen verbroken en treineil werden vernield en-- tot out-' 'spóring "gehraclff. - - j' - -• Aan den."-Noordelijken vleugel van het ^ront is dè poging dér Sovjets om .aan de grens tusschen Letland en de Sovjet unie nieuwe- defensieve stellingen te be- trekken, mislukt. De bolsjewistische afdee- "lingen, die tegen dé oprukkende Duitsche troepen in tiet vuur waren gebracht, wer den verslagen. Bij" die operaties werd Os- trov genomen. Bij bun verder oprukken haar Estland hebben Duitsche troepen Fel- lin en Pernau bezet, Het opperbevel van de Finsche weer macht heeft gisteravond hét volgende be kend gemaakt. Aan de Zuidoostelijke grens van het land voornamelijk veifcenningsaetivileit en artil lerievuur. In de richting Lahdenpolija heb ben onze troepen eén gebied van tien kilo meter breed van de grens af veroverd ciï aan 'buit acht stukken gesch'ut, een massa machinegewerenen andere wapens. De pogingen van den vijand om de grens te overschrijden, werden overal algèslagenj Waarbij hij groote verliezen, leed. Tot' gister avond hadden 'onze troepen 41 tank's ver nietigd. Aan fle Oostelijke grens wérden de ope raties stelselmatig voortgezet. O.a. zijn Ke- pola, - -Vnökkïniemi, Kontikki, Kostames én Oulankai in ons bezit. Onze zeestrijdkraditen hebben de laatste vijf vijandelijlke vaartuigen tot zinken ge bracht, waaronder twee groote transport vaartuigen en een mijnenveger van om streeks 5000 ton. Bovendien zijn 'twee vaartuigen zwaar beschadigd. Onze kustver- sterkingen hébben voortdurend vijandelijke patrouillevaartuigen en forten beschoten, waarbij in de afgeloopen nacht een groot munitiedepot op een vijandelijk ltort werd opgeblazen. In. de.'omgeving van Hanko heeft zich voortdurende artilleriebedrijvig heid voorgedaan, waarbij vijandelijke ver sterkingen, pantserwagens en munitieopslag plaatsen werden vernield. Ons luchtwapen .heeft in verschillende groóto formaties vijandelijke 'vliegvelden stations,, en transporttreinen gebombar deerd en door voltreffers groote schade ver oorzaakt. Tot gisteravond hebben onze eigen vliegers en de luehtdoclarlillerie in totaal 73 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Vlan de eigen toestellen zijn er vier niet teruggekeerd. De bestuurder van één hiervan heeft zich met zijn parachute in veiligheid gebracht. Ter aanvulling van het Finsche weer- machtsbericht wordt o.a. nog gemeld: Ten Zuiden van Paanajacrvi rukken de Finsche troepen over een front van 300 KM. op. De vijand biedt in tiet -ontruimde Karelische grensgebied slechts gcringen te genstand. Het point, waar w'ij het verst op Sovjetgebied zijn doorgedrongen, ligt GO K.M. van de grens. De Finsche troepen, die in do richting van Lahdenpohja oprukken naar het krach tig versterkte Sovjelgrensgebied ten Noord-- westen.- van het Ladogameer op de lijn' UukUniemj-Ristilabti, 'bedreigen de belang rijke spoorwegverbinding Viipuri-Sordavaia .De seliep-en, die. door de. Finsche zee- strijdkrachten- tot zinkon zijn gebracht, be lmoren tot .de ontrgimingstxansporten van de Sovjets uit Rev,al en Hanko. Een dezer schepen mat 4000 Ion. Officieel wordt in- Helsinki medegedeeld, dal; de Finsche hoofdstad gisterochtend vroeg door zes Sovjetvliegtuigen is aange vallen. Acht houten huizen werden door brand vernield. Zeventien burgers kwamen om het levert, 156personen werdén ge wond, van wie zeventig zwaar. Aan het Finsche front werd na hevige gevechten de zwaar vcislerkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. De A.N.IP.-correspondent te Berlijn meldt: In aansluiting oip lietgeen wij omtrent den vernietigingsslag tegen de in hét ter rein tusschen Bialystok en Minsk omsin gelde 'bolsjewisten bereids hebben gemeld, vernemen wij nog van een ooggetuige: De eigenlijke omvang van de vernieti ging wordt ons eerst duidelijk als wij den grooten weg van Bialystok naai- Minsk.af rijden, Wat men bier' 'ziét, is veel en veel erger dan op de wegen naar Duinkérken, Niet te tellen pantserwagens liggen langs de straat: verwrongen,.verfrommeld, uit el kaar gescheurd, als waren zij van papier en niet van bet dikste staal vervaardigd. .Zelfs de grootste-Sovjet strijdwagens liggen daar als vertrapt kinderspeelgoed. Karion- nenloopen zijn als- slroobaimen doorgeknakt Vrachtwagens en '.auto's Van allerlei soort zijn uitgebrand én liggen daarop nauwelijks herkenbare lio-ap-en.Benzinetankrwagens zijn uitgebrandof in de Jucht gevlogen. D.oodé paarden Hggen nog ia'h'et gareel voor dé wagens en hét geschut. De lijken der Toode soldaten rijen zich' als* neèrgemaaid langs •den weg. r- En zoo is het niét alleen ótp en langs den weg, ook over een bréede strook van honderden meters: puin,, lijken, .lijken en puin. Één -beeld 'van 'de meest volkomen vernietiging. In overleg mét het College van gevol machtigden, voor de sport, heeft het be stuur van den N.V.B. besloten, dat met ingang van heden tol 1 September 1941 geen toestemming zal worden ge- géven voor het spelen, van seriewed strijden en vriendschappelijke ontmoe tingen. Vcprj do ènkejs nog, te spelen promotie- en degradatiewedstrijden, welke h-claas. door samenloop Van-om- slandigheden. verlaat zijn, "geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle ver- leende locstennningen voor het houden van seriewedstrijden van lieden af zijn ingetrokken. Door deze bepaling van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond, aldus het A.N.P., is men dan eindelijk overgegaan tot de instelling van een gesloten voet balseizoen. Het algemeen sportbelang wordt hiermede zeer zeker gediénd. Do speci fieke zomersporten zullen hiervan onge twijfeld profijt trekken, terwijl de belang stelling voor de voetbalsport in de nieu we competitie eerder zal zijn toe- dan: af genomen. Dé beroemdebisschopsstad'-.Munster in Westfalen, 'is in.de afgeloopen dagen ver scheidene malen heVig door het Brilschc luchtwapen' aangevallen. Munster hoeft, zooals bekend, een- bizon-der groot aantal kerken. Vooral de Dom en de Lamberlus- fcerk zijn tot ver óver de grenzen van Duitcclitand beroemd. Twee dezer heilig dommen werden bij den aanval van Brit sché vliegtuigen in' den nacht, van 8 op 9 Juli door verscheidene bommen getrof fen, waardoor zware verwoestingen aan de cultureel unieke gebouwenén' aan de waardevolle inteieurs werden aangericht. Ondanks de heldere maan en ondanks het feit, dat zij goed konden zien, bestookten de-Britten' in den zelfden naclib ook een. ziekenhuis, tevens krankzinnigengesticht. Nederlanders! De strijd in het Oosten is voor u geen schouwspel geen verstoring van uw rust, doch uw lot. Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen, zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duitsche leger om bet bestaan en de toekomst van Europa en daarmede van het Ncderlandsclie volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor Europa, ga ven ziel» in de laatste wéken en dagen op om, tezamen met hun strijdmakkers uit Bulgarije, Denemarken, Duitschland', Fin land, Frankrijk, Italië, Kroatië, Noorwegén, Portugal, Roemenië, Zweden, Slowakije, Spanje en Hongarije, als Noderlandscbè afdeeling voor de verdediging van het avöridland en voor, een' eensgezind en sterk Europa, waarin de vredeverzekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaal H. A. Seyffarth heelt zich ter beschikking gesteld^ teneinde deze afdeeling samen te stellen. Ik voldoe hebij airan dezen wensch en roep alle Nederlanders,' die zich willen inzetten, op om in het vrijwilligerslegioen Nederland te strijden tegen liet bolsjewisme en voor volk en vaderland. Die rijkscommissaris voor liet bezette Ne derlandsche gebied, Seyss-Inquart, rijksminister. V Nederlanders I Nu de strijd in het Oosten begonnen is, kan het niemand meer ontgaan, dat ons werelddeel aan den vooravond1 van de beslissing over zijn. leven of zijn dood slaat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen - tot nu toe moge heb ben beoordeeld, alle verschillen van op vatting moeien thans van ons afgezet worden, in liet heldere bewustzijn, dat- het lot van Europa het lot van ons va derland is. In het licht van de naaste toekomst, krijgt eindelijk liet jongste ver leden zijn diiidelijksten zin. JIet begrip alleen, dat bet, ook voor ons volk, om alles gaat, verplicht ons in overeenstemming daarmede 'te handelen. Hét Duitsche volk heeft voor geheel Europa den strijd met de bolsjewistische bedreigingen, met den Aziatisehen vijand, aangebonden. Het zal overwinnen, ook zon der onze hulp. Maar het komt er niet op aan, of ónze hulp beslissend zal zijn. Wie geeft, wat hij hee'ff, is waard dat hij leeft. Hot gaat ér om, dat wij als volk bewijzen, dat, wij waard zijn in de toekpmst te loven. Nederlanders! Beseft, dat in zeldzameuren als die, welke wij doorleven, de gang dor wereld geschiedenis voor eeuwen bepaald wordt; beseft, dat uw beslissing over hét loven van uw kinderen en kindskinderen he-, schikt. Ik heb liet mijn plicht geacht het initio- liet! te nemen tot het oprichten van een Nederlandsch' vrijkorps, dat zijde aan zijd a met de reeds strijdende troepen van alia Europccsch-denkende volken het Duitsche leger en die Nederlanders, die reeds in zijn rijen staan, te hulp komt en hun taak verlicht. Ik zie daarin niet slechts een: plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesché vrijheid, het behoud! onzer kuituur kunnen bevechten cn de'za niet straks als aalmoes uit andere handi behoeven te aanvaarden. Met toestemming van den rijkscommis saris zal dit „vrijwilligerslegioen Neder land" onder eigen vlag en eigen officieren aan den strijd deelnemen. Daarmede wijst den vertegenwoordiger van den Fübrcr oh a opnieuw, den weg der toekomst, daarmeda opent hij óns volk opnieuw dé mogelijkheid! èen-yolk'té 'blijvèm. j Nederlanders. j Begrijpt dit, 'bevrijdt u van de onvruchU bare. verstarring dor „aflwachters". Er valt niet'meer te wachten, -want de beslissing! is gekomen. f Ik roep u allen op, vrijwilligers, i,n da eerste plaats hén, die reeds in den wapehi handel geoefend zijn, officieren, onderofib eieren en manschappen van het Nederlands sche leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het belang van ons vaders land te geven. i Nederlanders, bewijst nu, dat gij 'dien; naam waard zijt eh meldt u met opgave van uw dienslgraad, troepenonderdeel ere nadere bizonderheden omtrent uw kundig heden aan bij een der bureaux van liet vrijwilligerslegioen. Nederland. -i' 's-Gravenliage, 10 Juli 1941. j j - II. A. SEYFFARDT. I Luitenant-generaal b. d. oud- clief van den generaten staf. Het naastlvijgelegen aanmeldingsbureau is gevestigd in Den Haag, Koninginnegracht 22 Zooals in verscheidene andere Wcst-Eu- ropeesche landen, overtreft ook in ons land de geestdrift voor dicnslnaime bij de Waffen S.S. verre de verwachtingen. Ook voor het Nedcrkmdsche vrijwilligers legioen slroomen de aanmeldingen binnen aan het adres Stad houders laan 132, Den ll.aag. Honderden Nederlanders hegrijpen in dezen tijd ,dat zij niet langer werkeloos mogen toezien hij de groote beslissing, welkt) thans in het Oosten van Europa wordt uitgevochten ,de beslissing- tegen of voor liet bolsjewisme, voor of tegen liet' vaderland, voor of tegen God, volk en' kerk. tJit zeer bevoegde'bron vernemen wij inlusschen, dat niet alleen burgers-ere oud-militairen Zich Lij honderden opgeven, mora ook.een groot aantal meldingen geko men is ;uil de rijen dor marechaussee. Zoo groot was onder' de maréchaussee de geest drift voor deelname. ,aan den kruistocht: logen het bolsjewisme, dal ruim 600 mare zich li ebben aangemeld. Deze 000" man zul len in korpsverhand, -onder eigen officie ren, binnenkort vertrekken. Zij zullen voor namelijk ordedienst verrichten. Bij Frcdcrik Muller en Co. Ie Amsterdam had een veiling plaats vau oude ea moderne schilderijen: Ecu Breitner onder den-hamer. (Polygoon). v De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat er een regeling in voorberei ding is betreffende rnaximuin-veilingprijzen voor fruit. Bij de vaststelling daarvan zal geen rekening kunnen worden gehouden met te hooge pachtprijzen voor fruit op het bóut, welke voor dc vaststelling van de regeling .mochten-zijn overeengekomen. Dc Deutsche ..'Aljgemèinc .'Zoitung publij .ceert-een bericht over. een'bezoek aan dé tbIterkamer' der Gepéocin Riga De inrichting.en .de stoffeering var. dezé in het; voormalige ministerie van binnen- landsche zaken ondergebrachte' folterkamer overtreft, maar de' correspondent schrijft, alle verwachtingen, Door ccn- breede poort komt men op een door steile murén omge ven; niet al te groote binnenplaats. Door deze poort werden de. slachtoffers binnen gebracht. In dit deel van het'gebouw zaten ook de Gepeoe-agenteii.;In.verzegelde ver trekken werden -de-gogevens .en foto's, van ■vele.' burgers van' - Riga .-bewaard,: die 'het noodlot intusschén- wel, zal hebben achter haald. De op-., dé binnenplaats., zichtbare sporen, van.,a,utobaudére 'leiden,- 'zóo. gaat- de correspondent- vorder," naar een soort breede garage.-De ruimte was. „versierd" met een twee meter groote Sovjetsier op rood doek gespannen. Daarvoor lag ccn, stapel met bloed bevlekte lappen, die als - lijkkleed en werden gebruikt. Aan den rech ter leant van de ongeveer veertien melon lange ruimte leidden drie gecapitonneerde deuren naar drie vertrékken. Met achtersta vertrek was alleen voorzien van twaalf 'ge nummerde gardcrobe-ha,keu. De betegelde vloer is van onderen a.t te verwarmen. Hiep werden de slachtoffers, bij duisternis ere "hitte/ (net honger -cri 'dorst bimrcngebrachti om verhoord to worden. In een aangren zend vertrek zit .de Gepeoe-commissaris', die het ;verhoor:afneemt. Van titer uit gaat. men naar liet dérdë vertrék, dat een isolatie heeft vanvijftig, centimetcv dikte.I Hier, w;éri. den .de, "orischufdigé slachtoffers "tïi't'^en wégj geruimd. Een spoelinstallaiie zorgde er voor dat er geen bloedsporen achter bleven. In de met hout betimmerde wanden waren, de gaten van re vol verkogels te zien. Bloed sporen in deze kamer en ook in de garage ruimte voltooiden dit vreeselijke beeld. Het is opmerkelijk, zoo besluit de corres pondent zijn schildering, dat wij nog een. barak vonden,- die verbouwd was tot een zelfde ccllensysteem, en die de schilders, tenvpl zij pas voor de helft- klaar ..waren;.-. in. den steek hpbben gelaten. Ooggetuigen verklaren,- 'dat 'in- de straat tusschen dezo barak.en.het..grootè huis in dé afgeloopen dagen een pantserwagen heeft geslaan, Dezo wagen vormde kort voor "de; bezetting" van Riga het begin van een kleine autocolonne waarmede de Gepeoe-agentcn Riga verlieten.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1