DE GROOTSTE SLAG VAN DE WERELDGESCHIEDENIS LEVENSMIDDELEN DISTRIBUTIE Vrijdag 11 Juli 1941 Tijd om te verduisteren 94ste Jaargang Overzicht van de vernietigende slagen, welke Sovjetleger en -luchtmacht bij Bialystok en Minsk werden toegebracht No. 22829 n»et vóór vrijdagavond 6 uur bezorgd. Staking der vijandelijk heden in Syrië De Vierdaagsche te Nijmegen Nieuwe bonnen. Het aardappel rantsoen verhoogd tot 3 kg per week Persoonsbewijzen in vacantietijd De gemeentelijke zwemplaatsen VANDAAG: 22.00 UUR MORGEN: 21.59 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.31 UUR Generaal Dentz Vèrzocht wapenstilstand Duitsche luchtaanvallen op Huil Afstanden belangrijk verkort Betooging van den Reichs- arbeitsdienst in Den Haag STADSNIEUWS Geen strandpak op bon A van de textielkaart De zörgelooze en de juiste'"'eg Ook Zondags open beze Mcuut verschijnt dageltjk», met oitxanderin* nn Zon- en Fer»t dagen. Prij» per kwartaal f2.10; franco per poit f2.60 Prijs per week: 16 cti. Afzonderlijke nummers 5 ets. Abonnement en wórden dagelijks aangenomen Advertentiëc voor het eerstvolgend nummer moeten v6dr elf uur aan het Burcao bezorgd zijn, 's Zater dags vöör 0 uur. Een bepaalde plaats van aclvertenticn wordt njet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69309 (3 LIJNEN) Prijs der advertentifcn: van l- regels i 1.60 ieder» regel meer f 0.31; in het Zaterdagnommer 1—5 regels f 1.85, .iedere regel meer t0.36 Reclames f 0.77. per regel. Incassokosten5 ets.; poitkfeit&nties 15^ ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement rijn aan. het Bnreau verkrijgbaor. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden t 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een marimnm van 30 woorden. 's .Woensdags: Kleine Advertentiën Lot 25 woordeq 10.26, mits vóór Dinsdagavond fl unr san bei Bureau bezorgd. 'b Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.0S. indien Vrij Het opperbevel van. de weermacht maakte gisteren, volgens een D.N.B.- berioht uit het hoofdkwartier van den Ejihrer, hekend: Met den duhhelen slag van Bialystok en Minsk is thaus de grootste slag^van de wereldgeschiedenis op liet gebied van materieel en omsingeling be ëindigd. 323.898 gevangenen, onder wie verscheiden bevelvoerende generaals en divisiecommandanten, zijn ons in lianden gevallen. 3332 gepantserde ge vechtswagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapens -werden buitgemaakt of vernietigd. Hiermede is het totale aantal der ge vangenen, die tot dusver aan het Oos telijk front zijn gemaakt, tot meer dan '400.000 gestegen. De hoeveelheid buit gemaakt of vernietigd vijandelijk ma terieel is toegenomen tot 7615 gepant serde gevechtswagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dus verre in totaal 6233 vliegtuigen ver loren. In Berlijnsehe politieke kringen verklaart r/ien er gisteren in de Wilhëlmstrasse aan, berichten over zoogenaamde reusachtige Duitsche verliezen in het Oosten uit Sovjet- bronnen afkomstig en daarmede reeds afge handeld zijn. Jn dit verhand herinnerde men er heden in de Wilhelmstrasse aan, dat steeds, in den veldtocht tegen Polen, 'bij den oorlog -in het Westen- en .in den strijd om Kreta dergelijke geruchten ver spreid zijn; waarvan bij het einde van de veldtochten bleek, dat zj verzonnen waren en met doorzichtige bedoelingen van vij andige zijde in d'e wereld gebracht wa ren. Daarom ziet men ook in dit geval, dat den s-uecesvollen - Duitschen opmarscih in het Oosten betreft, een nieuw voorbeeld van de versleten en thans ook door de Sovjets gebruikte propaganda-methode: het verbloemen van eigen échecs en militaire verliezen door het bewust verspreiden van onwiare berichten over zoogenaamde enor me Duitsche verliezen. Op het weerma-htsbericht van gisteren heeft het D.N.R. de volgende toelichting ontvangen: Dp leidinc -t Sovjetleger heeft, naar uu dienstvoorschriften blijkt, haar troepen steeds opgeleid voor het voeren van een offensieven strijd. Door de Duitsche suc cessen in liet Oosten zijn .thans echter de Sovjettroepen uit liet voorgenomen offen sief in de verdediging .teruggedrongen. Groote verwachtingen koesteren de Sovjets ran de groote uitgestrektheid van hun land. Door een grootscheepsche ontwikkeling der techniek hebben de verhoudingen sedert -Napoleon echter een aanzienlijke verande ring ondergaan. Het op -zichzelf groote wegennet en de toestand der verkeerswe gen is als oen groote hinderpaal, zoowel Moor den verdediger als voor den aanvaller te beschouwen. Hetzelfde geldt voor het spoorwegnet. Wanneer daar nog bijkomt, dat de aanvaller, zooals in dit geval Duitsch' land, zich de heerschappij in de lucht Beeft veroverd, dan zullen de voortdurende vernietigende aanvallen op march'eerende troepen, pantserwagens en colonnes voer tuigen op de enkele spoorlijnenen wegen, alsmede op transporttreinen en spoorweg- knooppunten'een des te grootér nade'el be- rokkenen aan de verdediging. Tevens echter hebben de oprukkende Duitsche formaties als gevolg van hun voortreffelijke teohni- stebe uitrusting zulk een groote bewegings- Mrijliéid, ,dat,het. hén:'ondanks hevige, gp- véohtenreeds gelukt is, geweldige afslan- Öen af te leggen. In. de komende dagen zal blijken, wie snoller de moeilijkheden, voortspruitende uit de. groote afstanden h'eeft overwonnen, de Sovjetverdediger of de aanvallende Duitschers. POSTREKENING 5311 Toen het Duitsche opperbevel' der weer macht enkelè dagen geleden een optelling publiceerde van dlo dn de eerste oorlogs- weet veroverde of vvemielde Sovjettanfcs en vliegtuigen, was het 'begrijpelijk, dat vel'e leeken, toen zGj die hooge cijfers za gen, hun oogen niet konden gelooven, zoo schrijft een correspondent Van Dagcns Ny- heter in. een rut Bialystok afkomstig front- bericht. Vierduizend vliegtuigen en meer dan tweeduizend tanks, zooals de cijfers toen luidden,^zoo verklaart, de Zweedsck'e cor respondent waren fantastische cijfers -ook- voor diegenen, die zich' nog de militaire parades op het roode plein te Moskou künnen herinneren, waar de ge vechtswa- gens in een schijnbaar nooit opdrogenden stroom voorwaarts rolden en-waar de vlieg tuigformaties bijna den li'emel verduister den. Voor diengene echter, die een paar dagen lang over d[e wegen is getrokken, in d!e nabijheid waarvan Duitsche duik bommenwerpers dikwijls in slechts luttele uren het laatste restje van den fatalisti sch en tegenstand der ingesloten Sovjet soldaten vernietigden, zijn deze cijfers niet langer ongelooflijk. Wat men hier te zien krijgt, is de waarheid, die staat achter de nuchtere cijfers van de Duitsche be richten. Officieer wordt te Viehy medegedeeld: Sedert een maand voeren onze troepen in den Levant een verbitterden strijd om aan den wil van Frankrijk, de verdediging van de laan zijn hoede toevertrouwde gebie den te waarborgen, kracht hij te zetten. Geleid door den wensch een bizonder smartelijk bloedvergieten te vermijden en liet oorlogsleed voor de bevolking van Syrië en Libanon te verkorten en in het bewustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is, heeft de Fransclie regeering derhalve besloten generaal Dentz te machtigen om staking der vijandelijlkhed.cn te verzoeken. Dienovereenkomstig is te Beiroet door bemiddeling van den consul-generaal der Vereenigde Staten een démarche onder nomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht hun aanvallen gericht op Hull ,waax,naar hét D.N.B. verneemt, voor den oorlog- belangrijke doelen met succes werden aangevallen. Nadere bizen- derheden over de aanvallen zijn nog niet ontvangen. - Bovendien zijn haveninstallaties aan de Britschë Oostkust aangevallen. Een koop vaarder van 4000 b.r.t. is. ten Oosten van Peterhead doorvoltreffers tot zinken ge bracht. Talrijke vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland werden gebombardeerd en schijnwerpers werden beschoten totdat zij doolden. Het college ran gevolmachtigden voor de sport bij hét departement van lichamelijke opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming' deelt mede, dat, na ingewonnen me- disclhi advies, najar die meening van het collego 'onder' dé> huidige omstandigheden maximale sportprestaties dienen te worden beperkt. In verhand hiermede acht hét college het gewenscht, dat de gebruikelijke indeeling dein deelneemsters(ers) aan dc Vierdaag sche Afstandsmarschen te Nijmegen 'n ver andering ondergaat en de gebruikelijke af standen belangrijk worden verkort. Het college van gevolmachtigden voor de sport is op grond daarvan ertoe overge gaan het bestuur van den' Nederlandschen Wandelsportbond te verzoeken op korten termijn aan het organiseérende comité der Vierdaagsche te willen 'berichten, dat voor dé aan te geven leeftijdsgroepen de. daar achter vermelde afstanden moeten worden vastgesteld: Groeip 1. Leeftijd 14 tot en met 18 jaar: 20 K M. per dag. Groep 2. Leeftijd 60 jaar en ouder: 20 K.M. per dag. Greep 3: Leeftijd 19 tot en met 49 jaar: 30 K.M. per dag. Het college van gevolmachtigden voor de sport staat bovendien nog op het standpunt, dat Wijl 'de inschrijving der deelneemsters (ers) in-ieder geval voor zoover'zij behoo- ren tot de beide eerste groepen, dus groep 1 en 2, een geneeskundige verklaring dient te worden overgelegd, waaruit blijkt, dat zij voor deelname aan de.fVierdaagsche Af standsmarschen geschikt worden geacht. Ln plaatsen waar bureaus.' voor medische sportkeuring gevestigd zijn/ dient de betrok ken keuring bij voorkeur door deze bu reaux te geschieden. Morgenmiddag om dric-é'ur zullen eeuige afdeelingcn van den Duitschen Arbeids dienst een iharsch door fen' Haag maken. Twee groepen zullen marcheeren achter haar muziekkorpsen en vaandeis. Nadat de mannen van den Daiisehen arbeidsdienst morgen door de straten van Den Haag zullen hebben gemarcheerd, zul len zij Zondag 13 Juli, op het sportter rein Moutrust een plechtige betooging hou den. Zij zullen hier in grooten getale bijeen komen en in -woord; gezang en -muziek den volke kond doen, welke hun houding ten aanzien van den huidigen tijd is. Ook een aantal meisjes van den vrouwelijken Duitschen arbeidsdienst zal aan de plech tigheid deelnemen. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door twee muziekcorpsen van den Reichsarbeitsdicnst. In het kader van de plechtigheid zal de rijkscommissaris het woord voeren en spre ken tot de manschappen van den arbeids dienst, die voor hem staan, volledig be reid zich i geheel in te zetten. Deze betooging zal voor de manschap pen een belevenis worden. Bovendien zal zij tot iederen bezoeker spreken en een geweldigen indruk bij hen achterlaten. Een goede organisatie zal .er zorg voor i De secretaris generaal van het departé- meent van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen derdaar- bij vermelde rantsoenen. Aardappelen Met ingang van 14 Juli a.s. wordt het rantsoen aardappelen verhoogd en wel van 2 op 3 k.g. Bon „26 reserve": 14 Juli tot en met 20 Juli, 3 k.g. aardappelen per bon. Brood en gebak Bon „26" van de broodkaart: 14 Juli tot en. met 20 Juli, 100 gram brood of eenrantsoen gebak per bon. Bon „26 4 rantsoenen" van de brood kaart: 14 Juli tot en met 20 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram; speculaas 140 gram; koek 140 gram; cake 300 gram; gevuld klem korstgebak (b.v. amandelbroodjes), 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter), 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is' verwerkt. Melk Bon „26" van de melkkaart: 14 Juli tot en met 20 Juli, l3/t liter per bon. Bon ,.25" van de melkkaart kan ver nicligd worden. Eieren Bon „26 eieren": 14 Juli tot en met 20 Juli, een ei per bon. Kaas Bon „2G kaas" on bon „27 kaas": 14 Juli tot en met 27 Juli, 100 gram kaas per bon. Deze bonnen zijn voorts nog geldig lot en met 10 Augustus a.s. Bon „25 kaas" kan vernietigd worden. Rijst Bon „102" van de „bonkaart algemeen": 14 Juli lot een met 10 Augustus, 250 gram lijst, rijstcmeel, rijstebloem, rijstgrics of gruücnmecl (gemengd meel) per bon. Tarwebloem e.d. Bon „10" van de bloemkaart: 14 Juli tot en - met 10 Augustus, 35 gram tarwe bloem, lanvemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. De bonnen, welke' zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distri butieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt jam e.d. Het nummer van den bon voor jam e.d. zal bij afzonderlijk persbericht worden be kend gemaakt. Enkele bladen hebben uit bet tcxtielvak-i blad' een bericht overgenomen, volgens het welk op bon A van de textielkaart een strandpak, zou kunnen worden gekocht. Dit bericht is echter niet juist. Het aanwijzen van bon A van de textielkaart voor het koopen. van, een strandpakw-ordt, bljjk-ons een mededeeling van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, niet ovër- wogen. i j De rijksinspectie van de bevolkingsre gisters deelt het volgende mede: Duizend Nedcrlandsche gemeenten ma ken een begin met de uitreiking der per soonsbewijzen, welke uiterlijk op 1 Januari 1942 moet zijn voltooid. Voor het opmaken van een persoonsbewijs is de aanwezig heid van den toekomstigen bezitter noodza kelijk en daarom wordt ieder op zijn beurt uitgenoodigd te verschijnen op een bepaal den datum en een 'bepaald uur, teneinde blij het opmaken ran zijn persoonsbewijs tegenwoordig te- zijn en het daarna per soonlijk in ontvangst te nemen. De werk- dragen, dat ook bij den te wachten grooten j zaamheden, welke aan het opmaken van het toeloop iedere bezoeker een plaats zalpersoonsbewijs verbonden zijn, zullen on- krijgon. Entree wordt'niet geheven, oj.dat geveer een kwartier in beslag nemen. Voor het een ieder mogelijk zal zijn de be tooging bij te wonen. De hetooging begint te klokslag 15.50 uur. Op dit tijdstip moet ieder zijn plaats hebben ingenomen; het verdient aanbe veling tijdig aanwezig te zijn. Benige detachementen van de Amslcr diénstwandelingdoor de stad, die.'veel De marsclt door de stad. damsche- politie maakten een muzikale belangstelling trok. (Polygoon) hem, die is uitgenoodigd, beteekent zoo'n kwartiertje niet veel, maar de ambtenaren, die met die uitreiking zijn belast moeten eenige maanden lang gestadig doorwerken willen zij op tijd met de uitreiking gereed komen. Er moet niet slechts gestadig doch ook stelselmatig gewerkt worden. De uit- noodigingen worden over het algemeen in alphabctische volgorde uitgereikt, wan neer de opgeroepen'en niet op den aangege ven tijd verschijnen, is zoowel tdjldverliés als opstopping van werkzaamheden het noodzakelijke ongewenschte -gevolg en kan tenslotte de uitreiking ;niet op bepaalden1 tijd gereed zijn, -Wij hebben er reeds nieer: malen op gewezen, da.t van alle -opgcroe penen ,moet worden verwacht,-dat- zijzich .strikt, houden aan, den- tijd; welke op bun uitnoodigin'gstaat aangegevenniet slechts uit eigen interesse, ook het algemeen be lang won! t daarmede-gediend. Niet verschij nen op den bepaalden .tijd kan'tot gevolg hebben,.dat het aan legesgeltlen verschul digde bedrag tot "twee gulden woedt ;r:, hoogd. Heel Nederland weet nu zoo langzamer hand wel, dat in deze maanden de per soonsbewijzen worden uitgereikt. Wie in deze maanden met vacantie gaat kan twee dingen doen. Hij kian voor zijn vertrek tijdig terr secretarie informeeren, wanneer hij aan de'beirrt. is en, wanneer het zou blij ken, dat hij tijdens zijn afwezigheid zal worden udgenoodigd, een andere afspraak trachten, te maken. Dit is de veiligste en voor oil'.- partijen de -meest verkieslijke *weg- Hij kan er zich' ook niets van aantrek ken, kalm op reis gaan en denken: „Als je me roept dan ben ik er wel niet". Dit is de Ls,a.t-maar-waaien methode, die het nadeel heeft, dat zij den gang van. zaken' storend beïnvloedt en daarenboven geld kan kosten. Wie dat geld er voor over heeft en den zorgeloozen weg wil bewan delen, moet dat dan zelf maar w'eten. Veel bewondering kunnen wij voor deze .methode, niet gevoelen en wij prefereeren daarom dei eerste. Er wordt den laatslen tijd bizonder 'veel gezwommen zonder deskundig toezicht. Wie 's avonds langs de Schiedamsche en de Delfshavensche Schie of langs déVlaar- dingsclie Vlietkomt, ziet. honderdtallen, jongens en meisjes en zelfs mannen en jonge vrouwen in het water of in bad- costum dat ook al aan. „beperkingen.'* onderhevig schijnt op. den walkant. Het is, nu de drang naar het water zoo groot is, beter, dat daar aan kan worden voldaan onder toe- zicht en daarom is het toe te jui- cben. dat besloten is een proef te nemen om Zondagsmiddags van 1—6 uur de gemeentelijkezwemplaatsen, open te. stellen voor het publiek.- .- De proef zal gedurende 5 Zondagen, dus tot en met 10 Augusutus a.s., wor-- den genomen. Het tarief zal voor volwassenen zijn f 0.15, voor kinderen tot 12 jaar f 0.10. en kinderen beneden 5 jaar worden niet toegelaten, om te voorkomen, dat speciaal dc damesafdeeling wordt gebruikt als kin* derbewaarplaats, waar zij nu 's morgens al bedenkelijk veel op gaat lijken. Geslaagd, Aan de Wilhelmina Kweekschool te Rot terdam is geslaagd voor het eindexamen J. D. van Velsen. - (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag 2).;

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1