DE STALIN-LINIE DOOR BROKEN Gespeend van menschelijkheid Tijd om te verduisteren BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste Jaargang Maandag 14 iüli 1941 No. 22831 EERSTE BLAD Duitsche troepen staan voor Kiev Opmarsch naar St. Petersburg Ceen thee méér Op de nieuwe bon alleen koffie- surrogaat POSTREKENING 5311 Het Duitsche weer- machtsbericht De Stalin-linie - De voorbereidende maatregelen De Diplo over de SovjetrUnie De vijandelijkheden in Syrië gestaakt Wapenstilstands-overeenkomst gesloten De omzetbelasting op tabaks fabrikaten VANDAAG: 21.57 UUR MORGEN: 21.56 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.35 UUR SCHIEDAMSCHE COURANT Uexe courant verschijni dagelijks, met uiUoaderin- vap Zon- en Feestdagen, per kwartaal f2.10; franco per post f2.60 Prijs per week: 16 cta. Afzonderlijke nummers S cis.Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten TÓÖr elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zater- «ïoes vóór uur. Een bepaalde plaat» van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Koelants Hoofdredacteur: M. Stavenga» Schiedam l'rijs det advertentiënvan 1w regels i J.60 iedere regel meer f 0.31; in hetZaterdagnommer 15 regels f LÖ5, iedere regel meer i 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zfjo aan bel Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.52 t/m 15. woorden 1 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot ceh maximum van 30 woorden. Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond 0 nur aan het Bureau bezorgd. Zaterdags: Kleine Advertentiën 1 1.03, indien oiet vóór Vrijdagavond 0 uur bezoigd. Uit liet hoofdkwartier van den Piih- rer meldde het opperbevel der Duit sche weermacht gisternacht: „Aan het Oostelijk front is de Stalin- ïinie op aJle beslissende plaatsen in een moedigen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch- Rocmeensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen tot over den Dnjestr. Van Galicië uit ach tervolgen Duitseh Slowaaksch Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troepen lol voor Kiev. Ten Noorden van de Priazt- moerassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 kiloiner ten Oosten van Mink. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich onlJfcindingsverse'iijnseien voor. Witebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peïpsimeer rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar Si. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernie ling van het vijandelijke spoorwegnet dén tegenstander nu reeds iedere ver dere mogelijkheid tot het ondernemen van. een tegenoffensief in groeten stijl ontnomen. De aanvoeren, die noodzake lijk, zijn voor de voortzetting der opera ties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Stalin- lïnie bereikt". Het opperbevel der Duitsche weermacht ga fin zijn. gisteren gepubliceerde bericht een herhaling-.vun do hierboven vermelde speciale melding. Verder meldt liet vear- lüachtsbericht In het Oosten der Oostzee heeft een ino-, tortorpedoboot een Sovjetkoopvaarder van 0500 ton getorpedeerd. Het schip moet ver-, loren geacht worden. In Noord-Afrika is een nachtelijke Rrit- sclie poging om een uitval uit Tobroek te doen, na voorbereiding door krachtig ge-, sclmtvuur, verijdeld, Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebber, brand veroorzaakt in mu- nifievoomaiden 'hij Mersa Matroeh. Zij heb ben to Tobroek batterijen va,n liet afweer-, geschut tot zwijgen gebracht en munitie- voorrad en vernield. In den strijd tegen de Britsche scheep vaart heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht voor de Z.O.-kust van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vvernietigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan den. mond van dc Theems en in hot Zuid westen. van Engeland gebombardeerd, aan de Kanaalkast zijn gisteren drie vijande lijke gevechtsvliegtuigen door afweergeschut van do 'marine. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen hommen .op het kustgebied van Noord\vest-Duilsch]a,nd la ten va'tc -/onder schade vanbeleekenis aan te richten. T.vee amva 'eule gerechts vliegtuigen werden d::-;r t:a..-hljagers neer geschoten. Volgens hel extra bericht van het. opper bevel der weermacht van gisternacht is de veelgeroemde SUilinlinie aan liet Sovjet front thans op vele'plaatsen door de'Duit sche soldaten doorbroken. De Stalin-linie' was, naar hot D.N.B, ter aanvulling werneemt, decenige aaneenge sloten verdedigingslinie, die de bolsjéwiki in het Europeesche déél der Sovjet-Unie in vredestijd hadden voorbereid. In den loop der gevechten is 'gebleken, dat deze verdedigingslinie op vele- plaatsen aan liet lange front.was uitgebreid lot eêa verdedi- gingssticok, die op sommige punten vijftig kilometer breed was. Natuurlijke en kunst matige hindernissen benevens ten deele moderne hunkerstollingen en snel aange legde veldverslerkingcn kenmerken dit..uit gestrekte defensiestclse!. Het feitelijke re sultaat van de doorbraak door de Stalin- linie op alle beslissende plaatsen kan in de volgende punten worden samengevat: 1. Overwinning van de laatste voorbe reide bolsjewistische verdedigingslinies ön van de gropte rivierstelsels van Dnjestr en Dnjepr. Ieder oogenblik is de bezetting van de hoofdstad der pekraine, Kief, to venvacbleu. 2. Opmarsch over den Boven-Dnjepr naar het. Oosten, 200 k.m. ton Oosten van Minsk en inneming van het sleu- tolpnnl Witebsk aldaar. Hiermee is de helft van den afstand tusschen de voor malige belangengrens en Moskou afge legd en bovendien de zoogenaamd© landbrug tusschen den Boven-Diniepr én de Boven-Duna opengesteld voor den verderen opmarsch naar Moskou, daar hier thans natuurlijke noch kunstma tige hindernissen meer liggen. 3. In den Noordelijken sector wordt de belangrijksten hoeksteen van't front al daar, StPoter.sburg (Leningrad), door het optrekken .van de Duitsche pantser formaties ten Oosten van het Peipus- meer rechtslreeks bedreigd. Voorts bevat een exlrabericht en weer- macJitsbericht nog een belangrijke mede- deeling omtrent de teekenen van verval en ontbinding bij talrijke Sovjetformaties. Dat móet opgevat worden als een onmis kenbare aanwijzing, dat de voornaamste kracht van, het "geweldige Sovjet-leger thans gebroken is. Bovendien hebben de Sovjet formaties de juiste onderlinge opstelling, volslagen verloren en de aanvoering ver mag zich blijkbaar niet meer te handha ven. De veelvoudige doorbraak door de Sta- liii-linie is een beslissing van een be- teekenis, die ver uitgaat hoven het suc ces van den dag. Dieze doorbraak heeft tegelijkertijd over voortgang en afloop van den veldtocht tegen het bolsjewisme in het belang van Europa beslist. Duitsche eenheden der infanterie zijn reefis Vrijdag in het Noordelijke deel van het Oostelijke front, d. z.g. natte zone van de Stalin-linie, binnengedrongen, zoowor.lt wordt aan hel D.N.B. gemeld. Sedert de vroege ochtenduren van Zaterdag doen ook hier Duitsche stoottroepen met succes aan vallen op dc versterkingen der Stalin- linie, welke achter de natte zone liggen. Deze eenheden infanterie hebben in dc afgeloopen zestien dagen een marschaf- stand van 576 k.m. afgelegd. Met steun van troepen pioniers werden onoverwin nelijk lijkende hindernissen, die do Sovjets machthebbers bij de oorlogsvoorbereidin gen hadden doen aanleggen, uit den weg geruimd. IJeele dorpen in grooten omtrek waren geëvacueerd, do enkele verkeerswe gen bas. men volkomen laten vorwaarioo- zen, de bruggen waven vermolmd, dc put ten ingestort en voor een deel vergiftigd. Met gebruikmaking van zeer veel men schen en materiaal heeft de Duitsche troe- penleiJing dit gebied overwonnen. Duitsche troepen zijn gisteren, naar het D.N.B. verneemt, met schitterende marscli- prestaties opgerukt tegen bolsjewistische strijdkrachten aan het Zuidelijk front in het Oosten. Terwijl de terreinmoeilijkhe- den, die reeds groot waren, nog grooter werden door den zwaren regenval van de laatste dagen, wierpen de Duitsche forma ties in hardnekkige gevechten de zich ver zettende Sovjet-tanks en afdeelingen in fanterie -overal terug en zetten hun op marsch verder voort. 1 'Nader meldt het D.N.B. De geweldige Duische overwinning in het Oosten wordt thans snel grooter na de doorbraak door de Stalin-linie. Bij Wi tebsk hadden de bolsjéwiki hun fortificaties door pantserstrijdkrachteri versterkt. De Duitsche infanteristen en pioniers voelden in onweerstaanbaren stormloop eerst in de streek van Witebsk. Toen rukte een compagnie van een Duitseh regiment in fanterie door de overwonnen Stalin-linie en drong 25 k.m. diep in een Sovjet-pant serregiment door. De bolsjéwiki waren door de snelheid, van de Duitsche - troepen en de kracht hunner wapenen zoozeer ge schrokken, dat in hun gelederen algeheele verwarring uitbrak. Daarbij werden, 165 gepantserde Sovjet-vechtwagens vernietigd of buitgemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft Zaterdag 147 Sovjet-vliegtuigen vernietigd, naar het •DUO. verneemt. Daarvan werden er 88 in luchtgevechten neergeschoten en 59 op den grond vernield. De Duitsche verliezen be droegen negen toestellen. Het Duitsche luchtwapen steunde Zater dag met sterke strijdkrachten de door braak van het Duitsche leger, door de Sta lin-linie. AUeen reeds rondom Smolensk hebben Duitsclie vliegtuigen; 77 Sov jet-tanks, 400 vrachtauto's, verscheidene transporttreinen en 34 stukken geschut ver nietigd. Deze operatios zijn zonder ver liezen voor liet Duitsche luchtwapen vol bracht; De consequenties, die de Sovjetmacht hebbers uit de onherroepelijke catastro fen en terugtochten van hun armeeën trekken, zijn typisch bolsjewistisch, volgens liet motto: „Après nous le deluge". Was het reeds in den geest van de roode heer schappij in het oude Russische rijksgebied op kosten der belangen van de daar wo nende volken een expansief revolutieleger op te stellen, dat ieder oogenblik beerid en in..staat moest zijn, het Europeeselie continent met zijn cultuur als een stoom wals te verpletteren, - ook de tegenwoor dige heeren van. het -Kremlin toonen op het huidige oogenblik waarop hun ster daalt, hoc weinig huti gelegen is aan het verdere bestaan van de tot dusver aan lien toevertrouwde volken. De eenige zorg, die zij thans heliben, is niet dat te vernie len, hetgeen militair den vijand van dienst kan zijn, doch te vernietigen alles wat in het algemeen een verder bestaan en ver der leven van de ingezetenen mogelijk zou maken. De zorg voor liet in stand houden van de eigenlijke waarden van bet vader land een gevoel, dat anders alle ge civiliseerde volleen kennen ontbreekt den bolsjewisten. Van den oppersten heer- sclier, Stal in, tot aan de politieke com missarissen gaan de vemietigingsbevelen uit om behalve het opblazen en verbranden van alle installaties ook de voorraden le vensmiddelen te vernietigen, ja zelfs het vee en hel .pluimvee te vergiften. Dit zijn maatregelen, welke op geenerlei wijze de actie van het Duitsche ieger,. dat door het vaderland van alles wordt voorzien, kun nen belemmeren, docli waardoor alleen de achterblijvende bevolking aan den to talen ondergang wordt prijsgegeven. Niet alleen Duitscldand, doch pok in de overige Europeesche landen worden deze, voor het bolsjewisme zoo typeerende zelfmoordende maatregelen opgevat als symptomatische verschijnselen van een anarchisme, dat aan het leven- geen waarde toekent. Evenals totdusver het bolsjewisme)zijn hoogstelaak zag ia lief uitsluitend en'alleen kweeken van machtsmiddelen, waarmede het de overige wereld kon overrompelen en ver volgens daar, zooals in, Rusland zelf, alle waarden van traditie en welvaart te ver nietigen. Evenzoo wil thans het bolsjewis me de macht, zoolang liet die nog heeft, ertoe gebruiken, om het nageslacht niets anders dan puinhoopen en chaos achter f.c laten. Dia kruistocht, die thans de vd- -ken van Europa onder leiding van liet Duitsche rijk togen de vernietigingswoede van het bolsjewisme in zijn eigen land heeft aangericht, ook in liet bedreigde vader land worden aangericht. De steun, welke dit bolsjewisme thans van Churchill en Roosevelt, de z.g. behoeders van de vrij heid en de humaniteit, ontvangt, zal het lijden van diegenen, die wachten op de bevrijding van liet roode juk, verlengen, dikwijls ook bezegelen. Nog tegen het ein de van den laatsten Finsch-Russïschen oor log, dien C-huichill zoo-als bekend met alle geweld tot de volledige afslachting van de Finsche natie heeft willen verlengen, heeft deze man verklaard: de Sovjet-re- gc-ering heeft door haar aanval op de held haftige Finnen aan de geheele wereld ge openbaard, welke verwoestingen liet com munisme aan de kracht van iedere natie toebrengt, welke aan deze doodelijke, gees telijke en moreele ziekte ten offer valt, Thans heeft deze Churchill zich met de boozén verbonden, waarvan hij zelf weet, dat zij bet grootste gevaar zijn voor de beschaving dezer wereld. Naar het Fransdie ministerie van oorlog mededeelt, zijn de vijandelijkheden in Syrië Zaterdagmiddag om 3 uur gestaald. Generaal Dentz is met den Britselien op-i pcrbevélhebber, generaal Wilson, in St. Jean d' Acque bijeengekomen. Van oPficieele Fransche zijde verneemt men over de staking dor vijandelijkheden in S.yrië, dat een Fransche delegatie Zater-, dagochtend Beiroet laeeflt verlaten ten einde met het Britsche opperbevel te onderhan delen over de voorwaarden voor een sla, king der vijandelijkheden. Het Britsche op-, perbevel heeft uitdrukkelijk verklaard er mede accoord le gaan, dat geen Gaullisti-, sch'o leiders aa,n de onderhandelingen deel nemen. Naar liet Fransche ministerie van oorlog gisteren mededeelde, hebben de onderhan delingen tusschen den Franschen lioogen commissaris in Syrië, generaal Dentz, en den Britselien opperbevelhebber, gepomal Wilson, tot 'den wapenstilstand geleid. Da overeenkomst is gisteravond geparafeerd. Het Syriséh'e conflict is dud geëindigd, na! 34 dagen geduurd te liehben. i De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de bon, welke, in aan- sluiting van den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, nader zal worden aangewezen, slechts recht zal geven op hei koopen van koffiesurro gaat. De detaillisten dienen dus bij herbe voorrading er rekening mede te hou den, dat van 21 Juli a.s. af voorloo- pig geen thee aan consumenten mag worden verkocht. Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voor- loop ig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleurstelling, waarhij men zich slechts troosten kan met de gedachte, dat wij toch langen tijd van onzen voor raad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoorziening in omloop zijn. In bet begin van den vo- rigen zomer waren er niet veei menschen in Nederland, die den directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. Louwes,. ge loofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar tiieo was. liet gerucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkoop stopgezet zou moeten worden, aangezien alle voorraden weggevoerd waren. Tegen spraak baatte toen niet, maar het is goed dit addertje nu eens bij de staart te ne men. Dank zij een goede distributie en een groot© spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijze onder bet publiek ge distribueerd te worden,' waardoor men dan 'noog eens in den liuiselijkeri kring van een kopje thee zal kunnen geniéten. In bet dagelijksch leven zullen wij ons echter moer op koffiesurrogaat moeten in stellen. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van f'ijianeiën heeft bepaald, dat hij deze aan winkeliers van tabaksfabri katen uitstel van inlevering van ljet aan gifte-formulier voor de omzetbelasting over de maanden Mei en Juni 1911 wordt ver leend. Betaling van de over die maanden verschuldigde betasting kan mitsdien voor alsnog achterwege blijven. De mensch heeft een merkwaardig aan passingsvermogen; Dij raakt aan het aange name zoowel als aan het lijden en het gevaar vrij spoedig gewend. De prikkels moeten steeds- heftiger worden om hem in nerlijk diep te treffen, zoodat een gevoel van mengde en geluk of wel van verdriet en afschuw ontstaat. We zijn gewend geraakt aan de harde werkelijkheid van den oorlog; luchtbombar dementen grijpen ons alleen nog maar aan, als we ze zelf van nabij hebben meege maakt; berichten omtrent elders gevallen bommen vermogen nauwelijks meer indruk te maken. f Do mededeelïngen, die den laatsten tijd echter zijn gedaan, ook in ons blad, over de ontdekkingen van misdaden, door de Sovjet-autoriteiten begaan, hebben zelfs bet meest afgestompte gemoed moeten ireffen. liet was bekend, dat in het groote Oost- Europcesche rijk de huidige machthebbers niet bizonder fijn gesnaard zijn. Onder bet roode regiem wordt de waarde van een. mcnschenlevcn niet erg hoog aangeslagen. Ofschoon dat voor ons land, met zijn besehavmg van eeuwen iets ondenkbaars is geworden, kan men zich toch voorstel len, dat men in het land der Sovjets den tegenstander of wieri men daarvoor houdt onschadelijk maakt. Het regiem van Stalin is nu eenmaal gebouwd op on recht en miskenning van de eerste rech ten van den mensch. Slroomen bloeds zijn gevloeid en onnoemelijk veel leed is over millioenen menschen gekomen, vóór de bolsjewisten zich vast in het Kremlin, nestelden en nog meer bloed en nog meer leed is geleden hij de maatregelen om zich daar te handhaven. Een kreet van afschuw is opgegaan bij het vernemen van de gruwelen, door de bolsjewisten gepleegd op weérlooze perso nen, die nog in hun macht waren, maar dat over enkele oogenbiikken niet meer zouden zijn, omdat do oprukkende Duit sclie legers de bolsjewistische macht steedst verder naar liet Oos.ten terug dringt. Zoo wel onderdanen van Stalin als gewonde leden van de Duitsche weermacht zijn vol gons de ontvangen mededeclingen onmee- doogend -vermoord. Een dergelijk' regiem „ligt" ons niet. Met bolsjewistische regeerders en bolsjewisti sche methoden heeft 't Nederlandsche volk nooit iets van doen willen hebben. De ontdekkingen in de gevangenissen te Lem- berg en elders hebben bewezen, dat tus schen Sovjet-methodes en wat wij als goed en redelijk beschouwen een kloof gaapt, die niet to overbruggen is. j Het einde van een regiem, dat zóó ge speend is aan menschelijkheid, zal voor de beschaving een weldaad zijn! Na de inname van Lcmberg werden duizenden Oekrainers, die door de bolsjewisten terechtgesteld waren, in de gevangenissen gevonden. (Polygoon).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1