m DUITSCHE ARBEIDSDIENST DEMONSTREERT IN DEN HAAG PUROL Pag. 1 - No. 22831 TWEEDE BLAD DER. SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 14 Juli 1941 Rede van den rijkscommissaris rijksminister Seyss-lnquart De cultuur van het avondland staat op het spel BUITENLAND Sowjetwreedheden Britsche aanvallen bij Tobr.oek afgeslagen De overeenkomst tusschen Engeland en de Sovjet-Unie Duitsch oordeel over de Amerikaansche plannen Engeland en Tsjoenking Militaire dienstplicht voor in landers in Indie Britsche vliegtuigen boven Duitschland De Duitsehe Arbeidsdienst beeft gister-1 ben overgenomen en welke wij weer wil- middag op Ilpolrust een groot© betooging1 gebonden, waaraan werd deelgenomen door ongeveer 1000 man alsmede 100 meisjes wan den Duitsclien Arbeidsdienst. Het ge heel stond onder leiding van Oberslarbeits- fuhrer Betlimann. Op de eene tribune hadden plaal» geno men de rijkscommissaris, rijksminister Seyss, In quart, de bevelhebber der weer macht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, de commissaris-generaal voon bizondere aangelegenbeden, Schmidt, de Oberste S.S. und Poli zeil ubrer, S.S. Grap-, penfuhrer Hauler en vele andere vertegen-, woordigers van staat, Weermacht en partij. Van NederIandsche zijde "waren aanwezig, de commandant van den Nederlandscben Arbeidsdienst Breunese, de leider der N. Si, B., ir. At A. Mussert en dio leider der N. S. N. A. P., dr. E. H. v,an Ra.ppard Klokslag vier uur marcheerden de jonge mannen van den Arbeidsdienst het veld op, de blinkende spaden over den schouder. Nadat die eeregasten plaats hadden ge nomen op de tribune, schreden de jonge meisjes naar voren en heschen onder ge zang de heide vanen van den rijksarbeids dienst aan de hooge masten. Daarna volgde een spel in vraag en ant woord, spreekkoren eii liederen, waarin tot uiting kwamen geest en doel van den Ar beidsdienst. De eerste sprekerstem begon met de verklaring dat bet geen schande is te vaJien, doch wel schande is te Wijven liggen. Duitschland verloor den vorigen oorlog niet door het versagen van zijn soldaten, doch doordat de Brit de vrouwen en kin deren thuis uithongerde. De Jood predikte, dat d'e larbeid een vioek is en dat de Duitsehe arbeider een vaderlandlooze proletariër was. Toen kw.am Adolf Hitler ,de Fuhrer Hij leerde, dat arbeid geen schande is. Hiji zeide: „Eer! den arbeider en acht den arbeider hoog". Arbeid is thans geen vloek meer, arbeid is zegen en beteeikent eer Ieder, die .arbeidt schraagt zijn volk), hij die niet werkt, verraadt zijn land. Dit wil de Arbeidsdienst ook leeren dat de 'handenarbeid niet minderwaardig is. Het vooroordeel tegen den handenar beid wordt in den Arbeidsdienst uit den weg geruimd. De Jood wist wel den oorlog te ver wekken ,doch tot zijn eigen nadeel. De muziek liet liior motieven uit Polen, het Westen, den Balkan en Engeland lioo- ren en vol trots zeiden de jonge stemmen: „Wij waren "hierbij". Overal waar bet Duit sehe leger streed was ook de Arbeidsdienst en deed hij zijn plichten dikwijls meer dan noodig. Allen zongen tenlotte gemeenschappelijk het lied: „Wij dragen het vaderland in ons hart". Vei volgens sprak de rijkscommissaris. Spr. noemde de aangebeden jonge man nen en meisjes de tweede generatie van het Duitsehe volk, welke thans aantreedt voor don laatsten beslismnden strijd, want liet is allen duidelijk, dat hot hier gaat om het zijn of niet-zijn van het Duit- si he rijk, doch bovendien gaat hel thans met meer om het Duitsehe volk of het Duitsehe rijk alleen Iedereen moet thans begrijpen, dat het gaat om het beslaan eu d i toekomst van Europa. De duizen den jaren oude cultuur van het avond land, welke wij van onze voorouders heb ben nalaten aan onze kinderen en klein kinderen, staat op het spel. De jonge menschen in den arbeidsdienst zijn hierbij, op de eerste plaats do jonge mannen. Voor hen is de arbeidsdienst te vens een voorbereiding voor een laleren taan, namelijk den eeredienst met de wa pens. Want hierover zijn allen het eens, deze oorlog zal niet ophouden voor de Duitsehe vanen definitief hebben gezege vierd. Ieder moet thans zien, dat op dit vasteland geen macht beslaat, welke het zou kunnen wagen, tegen de Duitsehe weermacht op te treden. De duur van den oorlog schrikt ons niet meer af. De oorlog moge zoo lang duren als hij wil, achter de bescherming van de Duitsehe wapens zal reeds begonnen worden met den opbouw van het nieuwe Europa volgens eigen ordening; buiten dit vasteland zal de vijand de scherpte van de Duilsclie wapens te voelen krijgen. Afgezien van de voorbereiding tot den gewapenden dienst, legt ook de Arlieids dienst zelf reeds de plicht op zich te weren, zich te verdedigen eu zich in le zetten voor volk en vaderland. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de boer terugkeert naar zijn land en de arbeider naar zijn werkbank, dan zuilen de leden van den Arbeidsdienst kunnen zeggen:„Ta, wij hebben toen het uur der bqslissinga meegemaakt. Wij hebben met onze acht tien jaren volbracht, wat men maar van een jongeling van achttien jaar kan eïsrhen." Spreker herinneide vervolgens de leden van den Arbeidsdienst er aan, dat zij zijn geboren in Jen tijd, dat de Fuhrer het Duitsehe volk wakker riep uit zijn groole vernedering en voor het eerst zijn bewe ging heeft ingezet. Spreker wilde vooral hen herinneren aan de offerdaden van den Fuhrer, die meenen, ergens leider te kunnen zijn. Toen is de beslissing gevallen. Uit dit bloedig zaad is de kracht van bet Duitsehe volk voortgekomen. [n den Arbeidsdienst wordt de Builsche jeugd opgevoed voor zijn verdere taak in het leger, in de partij of waar zij verder haar plaats zal vinden met liet doel de opdracht te vervullen, welke elke Diuit- selier thans vervullen moet, namelijk na den strijd om het bestaan van het rijk en 11a den strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stellen dit bestaan voor al tijd te verzekeren. Bit is de groole taak voor de toekomst van de nationaal socialis ten van hel jonge Duitschland, dat thans wordt gebouwd met het bloed van zijn zo nen. Wet het- bloed van de nationaal-socia- listen van geheel Europa moet het nieuwe Europa voor alle eeuwigheid beveilig] worden. De Fulirer heeft ons thans opgeroepen eri inen kan dit in een enkele gedachte samen vatten: allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen één groole gemeenschap en ieder enkeling moei zon der bedenken al zijn krachten geven voor deze gemeenschap. De eerste taak is der halve alles wat scheid! uit deze gemeen schap te verwijderen. Alle tegenstellingen betreffende godsdienst, intelligentie, of an dere tegenstellingen mogen niet op den voorgiond staan. Op do voorgrond staal iechts één ding, de bloedgebondenlieid van het Duitsehe volk. Dit is het hoogste wat wij hebben en hieruit komen alle waarden, welke wij kennen voort, zooals familie, dienden, kameraadschap, trouw en eer. De eer van den arbeid is de grondslag van het natkmaal-socialisme en daarom, zoo zeide de rijkscommissaris, zeg ik vol komen, bewust en duidelijk: een Arbeids dienst kan slechts nationaal socialistisch zijn. Wij allen zijn geplaatst in dezen lijd en misschien komt hier of daar iemand, die zegt: „met welk recht staal gij daar, waar om wilt gij nationaai-socialisten opeens hier bevelen?" liet antwoord is dan zeer een voudig, omdat het gaat om het bestaan van Europa. De oorlog heeft zijn boogie punt bereikt op het oogenhlik, waarop het bolsjewisme staat aangetreden voor den oorlog, allen die thans als vijanden tegen over ons staan zijn thans ontmaskerd als do helpers van het nihilisme, die alle klachten van liet avondland, zooals ©er, trouw en kuituur, willen vernielen. Kame raden, de beslissing is thans duidelijk. Wie de beslissing niet ziet is niet in staat deze te zien en men kan zich niet verontschul digen, nu, terwij Churchill arm in arm gaat met het bolsjewisme tegen Europa, met le zeggen: „ik doe mee, maar..." en blijft toezien Op het oogenhlik geldt al léén de daad. Nu raillioenen soldaten naar het Oosten mareheeren, geldt nog slechls. aan tred en en vechten. Op het oogenhlik is liet duidelijk, dat wat nu komt, de nationaal-sociahstische orde in Europa is. Om deze orde op te bouwen en de toekomst van het vasteland voor alle tijden te beveiligen wondt Europa nationaal socialistisch opgebouwd. Wie zich hiertegen wil verzetten, plaatst zich tegenover onze pantserwagens en ka nonnon. Wij Imoren liem niet meer, want wij voltrekken het lot en daarom, kamera den van den Arbeidsdienst en meisjes, al is de dienst zwaar, wordt hard, want ook gij voltrekt mede het lot. Na de rede vaar den rijkscommissaris be tuigden allen hun geloof in volk en Fuhrer en legden de gelofte af steeds te zullen handelen volgens eer, trouw, moed en ge loof en liefde voor den Fuhrer tot den dood. Daarna zongen allen met ontbloot beeld: „God zegene den arbeid en ons werk". De rijkscommissaris inspecteerde de jon ge meisjes en jonge mannen tensi,olte mar-1 cheerde de Arbeidsdienst weer af. In ieder lmis de Duitsehe w van dit dorp hadden de Sovjets zich verschanst, totdat zij er door •eermacht onverbiddelijk uit weiden verdreven. (Hoffmann, Zander-m). fa de gevangenis van het district Li bau is door Duitsehe soldaten den zwaar gewonden, vroegeren Russische» stafkapi tein Alexis Oldenburg gevonden. Hij" ver- lelde o.in. het volgende: Ik wa<= als boekhouder werkzaam bij het gemeentebestuur van Libau en werd op 23 Juni gearresteerd, ik werd voor den bolsjewistischen kapitein Rosoel ge leid, een uit de Sovjet-Unie hierheen ge komen Jood, die hoofd was van de Li- bausche Gcpeoe. ik werd herhaalde ma len gefouilleerd en men ontnam mij al nujn geld, papieren en voorwerpen van waarde Vervolgens werd ik met 23 an dere ai restanten tezamen in een nauwe cel opgesloten. Wij werden herhaalde ma len .verhoord en met geweld gedwongen protocoTe' le onderteekenen. Des nachts hoorden wij uit de andere cellen scholen en Mui geschreeuw. Daarop werd ook on -.e celdeur opengerukt en wij moesten een voor een naai buiten komen, leder, die den drempel overschreed, kreeg een schot in Jen mek. Voor onze celdeur sta pelden de lijken zich op. Ook ik moest naar huiten komen. Ik kreeg oen schot in den nek en werd bewusteloos Toeu ik weer bij kennis kwam, voelde ik op mij de zware lichamen van andere neerge- schotenen Ik was volkomen met bloed overdekt De bolsjewistische beulen liad den klaarblijkelijk de vlucht genomen Daar ik aan den linkerschouder was getroffen en de kogel bij het verlaten van mijn lichaam mijn rechteronderkaak had ver pletterd, kon ik mij niet bewegen. Vier dagen lag ik tusschen de intusschen reeds tot ontbinding .0 vei gaande lijken, te za- men mei den Letlandsclien kapitein Kaus, die eveneens slechts gewond was -De rot- tingsluclit was verschrikkelijk en dreigde ons te verslikken Steeds weer verloren wij door bloedverlies, honger en stank het bewustzijn. Op den vierden dag werden wij door Duitsehe soldaten uit onze positie bevrijd Hel gisteren verstrekte communiqué van hot Ilahaanschc hoofdkwartier luidt: In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze afdeelingen vliegluigen her haalde malen de lijandelijke basis van Famagosta -op Cyprus aangevallen In Noord-Afrika zijn in den sector To- broeb vijandelijke aanvallen, die werden ondernomen met tanks en gesteund door krachtig artillerievuur, afgeslagen met zwa re verliezen voor den vijand. In de Egyptische woestijn hebben onze bommenwerpers vooruitgeschoven vijande lijke luchtbases getroffen, alsmede stellin gen en opslagplaatsen te Mersa Mataocli', waar brandstofvoorraden in Mand geraak- Door de geestelijken te vermoorden, wilde liet bolsjewisme Goil vernietigen. Geestelijken van de Russisch-orlliodove kerk, die de bolsjewisten in hun dierlijke haat tegen al wat gedachten aan God wekt, op beestachtige wijze afslachtten. Het Godsbcgriji moest uit het volk worden uitgeroeid, om hel toegankelijk te maken voor de bolsjewistische onderdrukkingsmethoden. (Polygoon). len. Tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg hebben jagers gemechaniseerde Britsche strijdkrachten met machinegeweer vuur be stookt. Verscheidene gepantserde auto's wei den onbruikbaar gemaakt en vernield. De vijand heef! luchtaanvallen gedaan opi Beng- liasi en Derna In Derna werd een militair hospitaa' getroffen. In Oost-Af'rika wedeizijilsclie bedrijvigheid der artillerie in den sector Wolsjefit ((Ion- dar) Tengevolge van de vijandelijke lucht aanvallen, die onlangs op Tripolis zijn gedaan, zijn 22 menschen, onder wie 14 Italianen, omgekomen en 54 personen, on der wie 31 Italianen, gewond. haai de omroep te Moskou mededeelt, is het tas.when Londen en Moskou gesloten accoorJ een „overeenkomst over gemeen schappelijke handelingen der regeenngen van Je Sovjet-Unie en Engeland tegen Diut-rbland" Hel is op 12 Juli geteekend, door de Sovjet-Unie door den plaatsver- varigonden vooizitter van den. raad van volkscommissarissen en volksrommissaiis van huitenl.mdsche zaken, Molotof, voor Engeland door den ambassadeur te Mos kou, sir Stafford Cripps. De contracfeeren- de pa? tijen zijn overeengekomen, dal de ove.eenkomst onmidde'ijk van kracht wordt en gaan ratificatie behoeftn Het A.NP. meldt uit Berlijn: Het than-; door Engeland en de Sovjet- Unie tegen Duitschland gesloten offideele ooilogspact kwaliiciert men in Duilsclie politieke klingen al- zonder eenige be teekenis voor de militaire situatie. Men weet. dat een val niet voorkomen wordt, aldus wordt gezegd, als twee die reeds wankelen zieb aan elkaar vastklampen. In politiek opzicht aclit men evenwel dezj overeenkomst tusschen Londen en Muskou in zooverre de aandacht waard, al» Merrie hol anti-Europe s he eenheids front van Engelvhe pluloira'ie en bolse- vvisme openlijk Mn overstaan van de ge- lieele wereld wordt bewezen Men Leeft in polilieke kringen van de Duitsehe hoofdstad nimmer betwijfeld, dat ChurHiiü te allen tijde beieid is Europa aan bel bolsjewisme te verraden Geluk kige! wii« is Je situatie evenwel reeds lang zoover gevorderd, dat evenmin twijfel kan bestaan aan de gerechte straf in den vorm van vc'komen vernietiging zoowel van de Engelsohe plutocratie als ook van hel bo-lsjevv isme 'beveiligt tegen zonnebrand. Voorkomt rood worden en vervellen Doos 30'60.Tube 4-5 ct Duitsehe PK.-manncii filmen de onrlogs- gebeurtenissen in het Oosten. De propagan- daconipagnicën ojiereeren in de voorste li nies. Hier wordt de intocht der Duitsehe troepen in Grodno op de film vastgelegd. (PK. Jager, Atlantic, Zander m). Het A.N.P. erneemt van welingelichte zijde te Beriijn, dat men in politieke kringen der rijkshoofdstad het met nadruk van de hand wijst naar aanleiding van de in het buitenland verspreide gissingen over zekere bedoelingen van Amerika het een of ander standpunt te 'bepalen. Men beperkt er zichi hier loc, de uitlatingen en de commen taren van bepaalde staatsheden en dagbla den in Amerika over de complex vraag stukken te karaktenseeren. Wanneer,* zoo verklaarde men. vandaag in de Wilhelm strasse, door deze de opvatting wordt ge huldigd, dat de bezetting van LTsland' door Amerika slechts een stap verder naar het doel is om zich op liet slagveld te begeven, dan bevestigt dit geheel en al de meening, die men van Duitsehe zijde over de aspi raties en plannen van Roosevells heeft, die klaarblijkelijk geen acht slaande op het gevaar er met alle middelen naar streeft, zich op liet oorlogstooneel te hegeven. In dit verband verklaarde men vandaag in de Wilhelmslrasse op desbetreffende vra- gen van persvertegenwoordigers, dat een officieel standpunt ten aanzien van dezo vraagstukken niet to verwachten is. Der halve is het voldoende die Duilsclie op vatting over dezie dingen te lezen in de commentaren van de groole bladen van hef Duitsehe rijk. Men beperkt zich in de Wilhelmslrasse ertoe alleen „te constateeren", waarhij men veslstelt, dat d© president der Vereenigde Staten „de Monroe!eer" heeft geschonden en dal hij zich in het Europeesche oorlogs gebied begeeft. Naai Je nieening van toonaangevende klingen te Nanking is tusschen Engeland en Tsioengking een militair bondgenoot schap gesloten. Reeds Vrijdagmiddag zou de overeenkomst te Tsjoengking zijn ge"- tcekenJ door Tsjang Kai Sjek en den Britseben militairen attaché generaal Den- nvs Hel D.N.B. meldt uit Sjanghai: Volgens een bericht uit Batavia heeft do. volksraad met 43 legen 4 stemmen beslo-f ten tol goedkeuring van het welsontwerpj betreffende invoering van den militairen dienstplicht voor inlanders. De daardoor! noodzakelijk geworden uitgaven van 20 mili lioen gulden zijn eveneens ingewilligd. De vijand is m don nfigeloopen nacht met zwakke strijdkrachten West Duitschland binnengevlogen",zoo -uordl aan het DNBi. gemeld. Op eemge plaafsen ontstond, voor zoover tol dusver kan worden overzien, materieele schade van geen belang inwoon-, wijken. De Roemeenschc honing aan het front. Naar het agentschap Rador meldt, heeft koning Michael van Roemenie in gezel schap van generaal Antoriescu een bezoek aan het front gebracht. Van tte heuvels ten Oosten van do Proeth sloeg hij de operaties gade. Verder bracht hij bezoeken aan de kwartieren der troepen, aan vlieg velden en aan een lazaiet.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5