Laatste Nieuws Wanhopige tegen aanvallen afgeslagen Gemeentelijke zwem plaatsen De inlevering van metalen Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 16 Juli 1941 Kantongerecht Een korte zitting BINNENLAND Het verbod van marschen Politieke demonstraties BUITENLAND Actie in de lucht De strijd aan het Oostelijk front GEMEENTELBJKE De strijd in de lucht BEURS VAN AMSTERDAM KSNNIS-SEVINGEN Richtlijnen voor de bevolking inzake de inlevering van metaien Inlevering van metalen I Be kanlcngerechtszitting van hedenmor gen had een vlot en onbewogen verloop. Nauwelijks een uur duurde de openbar© zitting en in dien tijd werden dertien ver dachten afgewerkt. Mr. Cos is nog steeds* met vacantie; evenals de ambtenaar mr. Grasso. Zij wer den vervangen door mr, J. G. Wlttkampf en mr. H. J. Nouhuys. De 25-jarige H. in 't V, uit Vlaardingen opende de rij der verdachten en dit begin was uitstekend, want hij werd schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Hoe dat precies in elkaar zat werd niet recht duidelijk. Verdachte had op een terrein van do Sunlight fabrieken geloo- pen dat verboden is, maar de vrij in gewikkeld© omstandigheden, die hij nogal verward uiteenzette, maakten een schuldig verklaring zonder strafoplegging gerecht vaardigd. Het uitgaansverbod Het wordt in deze zomernachten haast niet donker en misschien is dat er ook wel mede oorzaak van dat de overtre dingen van liet uitgaansverbod nog steeds niet in aantal af schijnen te nemen. Vandaag waren er drie schuldigen, waar van (deze overtreding schijnt speciaal voor dames een bizondere aantrekkings kracht te bezitten) de meerderheid weer van het vrouwelijk geslacht was. Het keurige jongmensch met het goed fittende sportpak dat het eerst voor het J'ekje verscheen, bleek ook innerlijk uit „Leschaafd" hout gesneden te zijn. Zijn overtreding was n.l. het gevolg van een heleefdheidsplicht. Do galante ridder had eenige dames na afloop van een verjaars- parlijtje naar huis gebracht. Daarbij was het natuurlijk Iaat geworden en omdat de jongeman in Overschïe woont, was hij in het onbekende Schiedam tot over maat van ra'mp verdwaald. Dit alles had het nootlotlige gevolg dat hij om half een nog in die mysterieuze Schiedamsche doolhof ronddwaalde. De kantonrechter vond het vreemd dat een Overschieënaar zoo weinig in Schie dam hekend is. „1 Is hier toch geen maag delijk woud", sprak hij tot het slachtoffer. „Neen", zei deze daar had de kanton rechter wel gelijk in, maar tóch was hij verdwaald, Tien gulden of vier dagen, eischte mr. Nouhuys. „Bent u wei eens eerder met de justitie in aanraking geweest", informeerde de kan tonrechter. „Eh... ja", bekende het jongmensch met schroom, „één keer, voor een rijwiel-- plaatje". „Als het nooit erger is geweest, dan maar f 7.50 of 3 dagen", besloot mr Witt kampf. De 28 jarige mej. S. J. B. bevond zich om half één 's nachts voor haar huis in de Stationsstraat en hield daar een nog al laat buurpraatje, toen een agent dit ge- noegclijk onder onsje wreed kwam versto ren. Mej. B. stond nu terecht en zei dat ze liet jammer vond dat zij alleen be keurd was. „U denkt zeker, gedeelde smart is halve smart", begreep de kantonrechter. Verdachte wist niet dat het al zoo laat was en vertelde dat het in de Stations straat gewoonte was om nog zeer laat ge zamcnlijk te praten en te zingen. „Zoo" sprak mr. Wittkampf, „maar dan zullen jullie toch om twaalf uur binnen moeten zijn in 't vervolg". f 7.50 of drie dagen was ook hier de opgelegde bestraffing. gb De derde schuldige was de 29-jarige huisvrouw A. P. de Z., die ook al om half een, maar nu op den Vlaardingerdijk was aangetroffen. Verdachte toonde een bewijs van den Orts-Kommandant, waarin stond dat zij zich van het politiebureau aan de Lange Nieuw- straat naar huis mocht begeven. Het had met deze overtreding dus niets te maken en daarom eischte de ambtenaar fó.of 2 dagen; conform welken eisch de kan tonrechter vonniste. Gras „gestolen" voor zijn konijnen Zich van geen kwaad bewust en vol zorg voor zijn konijntjes, hurkte H. Z., een 40-jarige machinist uit Vlaardingen, neer en zette de knipschaar in het malsche gras. Nauwelijks waren echter enkele luttele halmpjes onder het flitsend staal gevallen of een hand legde zich.op den schouder van den konijnenfokker. Het gras was niet van den ijverigen knipper en dus vergreep hij zich aan an dermans goed, waarover de wet nu een maal met argus oogen waakt. In het proces verbaal stond zeer zwaar wichtig dat verdachte zich „zonder ge weldpleging of poging daartoe" aan het gras van zijn naaste had vergrepen. Be kantonrechter moest daar even om lachen. „Nou" sprak de ambtenaar echter, „met zoo'n grasschaar... daar moet je niet min over denken". Tooh was hij mild in zijn eisch: f4 of 2 dagen. „Het is eigenlijk een misdrijf en er staat een maand gevangenisstraf op", zei de kan tonrechter streng. Ookhij vatte de zaak evenwel nogal goedmoedig op en legde de grasknipper een boete van f3.— op. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Vastgestelde maximumprijzen. Bericht No. 14. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: Vroege aardappelen: Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter 10 t/m 16 Juli f0.10 per kilogram 17 t/m 23 Juli f0.09 24 t/m 30 Juli f0,081- 30 Juli t/m 6 Aug. fO.08 Voor kriel van de sorteering 25 tot 28 mm vierkants- maat t/m 6 Aug. f 0.06 per kilogram Bij thuisbezorging mag een cent per kilogram meer wordei berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. De commissaris-generaal voor het vei ligheidswezen, S.S. Gruppenfuhrer Rauter, heeft de volgende bepaling uitgevaardigd: Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor de bezette Neder. Land$dh,e gebieden no. 20—41 wordt be. paald: '1. Het houden van marschen in gesloten colonnes of waarbij de deel. nemers zijn gekleed in uniforme kleedijl, zoowel te Land als te water, zijn tot 1 September 1941 verboden. Dit verbod heeft geen betrekking op tochten en wandelingen van scholen o£ tochten waarvoor een bizondere toe. stemming is verleend. 2. Het niet nakomen van dit, verbod is een overtreding en wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste 6 maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden, ofwel een wan beide, voor zoover niet vvolgens andere bepalingen "n hoogere straf wordt opgelegd. 3. De verordening treedt met haar afkon diging in werking. De bekendmaking geschiedt door middel wan publicatie in de pers. Toelichting De statuten van den „NederLandschen Wandelbond", verbieden het deelnemen van politieke organisaties in uniform aan wed. strijden. De W.A. en de N.S.B. hebben derhalve besloten dit jaar niet deel te nemen aan wandelmarschen. Het grootste deel van de wandelsport- vereenigingen; dat zich er steeds op be riep, dat het zijn hoogst© doel was de po litiek verre te houden van de spoel, heeft op dit besluit van de W. A. en N. S B. geantwoord, door zooveel mogelijk de vrije loop te laten aan de politieke stroomin- gen,' welke zoowel tegen de bezettende macht als tegen de N.S.B. zijn gericht. Er was dan ook bijna geen marsch, waar bij geen anti nationaal-socialistische liede ren werden gezongen, enkele deelnemers niet verschenen in uniformen of onder- deelen hiervan van verholen organisaties of geen politieke insignes droegen. Zoö werden deze marschen bijna iedere keer misbruikt voor politieke demonstraties. Nu de N.S.B. van haar zijde besloten heeft de politiek niet in de sport te bren gen, kon in alle opzichten worden ver langd, dat dit niet wordt gebruikt als aan leiding om op groete schaal een politiek te voeren, welke gericht is tegen de be langen van de bezettende macht. De hoogere SS- en Polizeiführer ziet zich derhalve genoodzaakt, om bovengenoemde redenen onmiddellijk tot 1 September 1941 atle marschen in gesloten verband of in uniforme kleedij in het bezette Neder- landsche gebied te verbieden. Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht Rome, 16 Juli. (Stefani). Het 400,1c communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In N oord-A frika hebben Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen opnieuw ver ster! ingswerken, batterijen en havenwer ken van Tobroek aangevallen. Andere Duit sche afdeelingen hebben vooruitgeschoven vliegvelden van den vijand bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in Cyrenaica. In de nabij heid var. RtvH't is een Britsch vliegtuig door den afweer neergeschoten. In Oost-Afrika heeft op 13 Julieen Italiaansche colonne van het garnizoen van Wolsjetit een moedigen aanval onderno men op de vijandelijke stellingen. De vij- ande'ijko tegenstand werd op voorhiel liga wijze overwonnen: de vijandelijke afdee lingen werden op de vlucht gedreven. Op 14 Juli Lebben afdeelingen koloniale troe pen van het garnizoen van Wolsjefit Britsch-Indische afdeelingen aangevallen en uit haar stellingen verdreven. In de nabjj- lieid van Gondar heeft onze artdlerie een vijand©] :jk vliegtuig neergeschoten. Berlijn, 16 Juli De A.N.P.-corrcspondent meldt: In den strijd tegen het bolsjewis me hebben de Duitsche legers, waarbij zich de troepen der verbonden mogendheden en contingenten uit vrijwel alle staten van Europa hebben aangesloten, thans reeds een uitgestrektheid terrein veroverd ter grootte van het oude Duitschland van 1933. Van het Zuiden naar het Noorden wer den bezetBessarahiè, de Boekowina, de Karpathen met Galicié, Podolie, een stuk Oekraïne, Wolhynie, de moerassen van de Pripet, groete deelen van Wit-Rusland, Litauen en Letland, terwijl ook in het eigen lijke Rusland, in Estland en Kareiie (van Finland uit), terrein werd gewonnen. Het hoefdfront, zoo ongeveer tusschen Odessa en Petersburg, is met al zijn boch ten zeker 1C00 k.m. lang. En over die gansche breelte is men opgerukt, waar bij op diverse punten van de Duitsche grens af een afstand van ruim 500 k.m. werd afgelegd. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 17 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: ïn het Oosten blijven de operalies zich gunstig ontwikkelen. Op verschei, dene plaatsen zijn wanhopige tegen, aanvallen der Sovjets met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht ten Oosten van New.Castletwee groote vachtschepen ernstig beschadigd. Ge. wechts vliegtuigen hebben in den aügeloo. pen nacht de havenwerken van Margate gebombardeerd. In den aflgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke strijdkrachten een klein aantal briaa.nL en brandbommen in West-Bui tscli- land laten vallen. Drie der Britsche ge. vechtsvliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, heeft luitenantkolonel Moelders, commodore van een jacht eskader, gisteren opnieuw vijf Sovjetvliegtuigen ngergescho.- ten en. daarmee zijn 101ste overwinning in de lucht in dezen oorlog behaald. KOERSEN OP 16 JULI 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES - Staatsleeningen Nederland V.K. HEDEN 4%Ned. '41 9913/ 9911/ ar 4% '40 I loop," 100*/ h 4% II 111.bi.100% 100% 4% '40 II 99"/le 99'%0 8% 86 993/ 8% '37 89%, 89' 3-3J '38 93'" 93 - 24% N.W.S. 75%, 75%, Ned. Oost-lndië 3% Ned.-Indie 1937 95% 3% Ned.-Indie *37 A 94 AANDEELEN Banken -Kol. Bank 197'/, Ned.-Ind. Hand.Bnk 129'/, Ned. Handelmij. 134 Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 148% Van Berkel 85'/,, Gert. Calvé 90% Centrale Suiker 209'/. N8B. Fokker191 Lever Bros Unit 128% Ned. Ford - Philips Gloeil. G.B. 231 Petroleum Dordtsche Petr223 Kon. Petr, Mij250% Rubber Amsterdam Rubber 282% Bandar Rubber 224 Deli Batavia Rubber 230 Kendeng Lemboe 190 Oostkust 163 Serbadjadi 138'/ Ver. Ind. Cult. Ond. 190 95% 94% 198% 130% 135% 149%51 85—8 92%8% 215 195 132'/,- 6% 233 6% 225 252%6 282'/,— 5 224 230 165 138 189% Suiker Handelsver. A'dam 432'/, 432 7 Javasche Cultuur 260 Ned.-Ind. Suiker Unie 240 244'/, Ver. Vorst. Cultuur 126 126 8 Tabak Deli Batavia 231'/, 231'/.— 4 Deli Mij 289'/; 293 5 Senembah 227 232s/,S'/a Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 118 J ava-China-J apan- Lijn 154 K.N.S.M. Nat. Bez. 167 Kon. Paketv.-Mij..243'/. Ned, Scheepv Unie 180s/s Rotterd. Lloyd 140 btoomv.-Mij. Ned... 145% 147 118%20 154 168 9 244 181%— 8 146% Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat: het D \MKSBAD vanaf Donderdag, 17 Juli as des middags tusschen 1—2'/;>uur ('s Woensdags van 12 uur) niet meer gesloten zal zijn, doch toegankelijk voor abonné's, houders van kaarten ed, als mede legen betaling van het tarief van f 015 per persoon, beneden 13 jaar f 010; bet HEERCNBAD met ingang van den zelfden datum van 123/s uur "s middags eveneens opengesteld wordt voor hü tal en den, J«rhalve voor abonné's, houders van kaarten enz. en tegen betaling van het tarief van f 0.15 per persoon, beneden 13 jaai f 0 10. Beide Laden voorloopig *s Zondags van 1—6 uur n.m. geopend zijn tegen betaling van fO.lö per persoon, f 0.10 benedein 13 jaar. 's Zondags zijn abonnementen, knipkaar- ten e d. met geldig, terwijl kinderen bene den 5 jaar alsdan niet worden toegela ten. Schiedam, 16 Juli 1911. De burgemeester van Schiedam vestigt op het volgende de aandacht. Metaalgroepen, welke onder de verplichting tot Inlevering vallen Deze zijn koper of roodkoper, messing of geelko-per, nikkel, tm en lood, legseringen van Leven staande metalen, zooals brons, nieuw zilver, alpacca, Berlijnsch zilver, iinlegeering, comporitiemetaal ed. Zoowel oud metaal of afval hiervan, als de voor werpen, welke geheel of voor het grootste deel uit deze metalen gemaakt zijn, ko men in aanmerking. Nadrukkelijk wondt er op gewezen, dat artikelen, welke uit edele meialen zijn vervaardigd, zoeals goud, zil ver, platina of uit aluminium of legeering van aluminium, zink, ijzer en staal niet onder de verplichting tot inlevering val len. Voorwerpen, welke niet behoeven te worden ingeleverd Dit zijn die voorwerpen, welke zich ge regeld in gebruik bevinden ©n welker da delijke vervangiug onvoorwaardelijk nood zakelijk is. Zoo behoeven b.v. niet te worden ingeleverd hanglampen in gerege'd bewoonde ruimten, handgrepen, deurknop pen, traproeden. Roerende voorwerpen, die zonder des kundige hulp niet gemakkelijk kunnen wor den afgescheiden, behoeven niet te wor den ingeleverd. Inlevering De metalen voorwerpen worden niet af gehaald, doch moeten bij de, vanwege den burgemeester van de gemeente van in woning aan te wijzen inleveringslokalen worden a "geleverd. Indien het gewicht der in te leveren voorwerpen meer dan 10 k.g. bedraagt, zal de gemeente voor af halen var. de woning van den inleverings- plichtige slechts dan zorg dragen, indien de betrokkene daartoe een gemotiveerd verzoek inJient. Bedraagt het gewicht meer dan 20 k.g., dan moeten de door parti culiere personen in te leveren, voorwer pen van gemeentewege worden afgehaald. Plaats en tijd der inlevering zullen door den burgemeester nauwkeurig be kend gemaakt worden. Uitzondering Voorwerpen van bizondere kunstwaarde of van kunstnijverheid en wetenschappe lijke instrumenten behoeven niet te worden ingeleverd, doch moeten op een daarvoor bestemde lijst aan den burgemeester ge meld worden. Nader aan te wijzen experts zullen ten huize van degenen, die deze artikelen bj den burgemeester schriftelijk hebben gemeld, nagaan, in hoeverre de voorwerpen, welke de betrokkenen wen- schen te behouden, al of niet aan den inleveringsplicht onderworpen zijn. Anti quiteiten van bizondere waarde worden in het a'gemcen uitgezonderd, indien vast staat, dal zij vóór het jaar I860 vervaar digd zijn, n.its do betrokken voorwerpen lamst- ol kunstnijvei'heidswaaxde bezitten. Kunstvoorwerpen, welke na 1860 zijn ver vaardigd, moeten eveneens door de boven bedoelde deskundigen worden onderzocht. Slechts indien vaststaat, dat zij kunst waarde hebben, behoeven zij niet te wor den ingeleverd. Gebruiksvoorwerpen behoeven slechts dan niet te worden ingeleverd, wanneer zij zich in voortdurend gebruik bevinden en niet door voorwerpen kunnen worden vervangen, welke uit andere mateiia'en vervaardigd zijn dan in de verordening genoemd. Sommige gebruiksvoorwerpen kunnen vervangen worden door uit glas, hout, aardewerk of porcelein vervaardigde voor werpen, Uaarentegen kau men b.v. lepels en vorken en dergelijke niet terstond ver vangen. Deze zijn dan ook van de ver pik hling tot inlevering uitgezonderd. Als verdere richtlijn diene, dat vogelkooien, indien deze door vogels bewoond worden en niet onmiddellijk door kooien van nict- inlevc-ringsplicbtig materiaal vervangen kun nen vierden, zullen kunnen worden be houden; vogelkooien, welke niet in ge bruik zijn en welke van inleveringsplicli- tig materiaal vervaardigd zijn, zullen ech ter moeten worden ingeleverd. Nadrukke lijk wordt de aandacht gevestigd op in kelders en op zolders bewaarde oude of te ontberen voorwerpen of afvallen wel- ko onder de verplichting tot inlevering vollen. Niet behoeven te worden ingele verd muziekinstrumenten, voor zoover zij voortdurend in gebruik zijn. De burgemeester voornoemd, VAN HAAREN. Schiedam, 15 Juli 1941. Do Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor deze gemeente zijn aangewezen als be- eodigd deskundige (taxateur) voor bizon dere gevallen als bedoeld in art. 6, 2a lid der verordening van den Rijksoomigis- saris No. 108/1941; de boeren: C. H. Sclnvagermann, Broers vest 132, en A. J. M. Zoetmulder, kantoor Lange Kerkstraat 34. Genoemd art. 6, 2ö lid luidt als volgls „Voor ingeleverde voorwerpen kan in bizondere gevallen op verzoek een hoo gere vergoeding worden uitgekeerd. Dit ver zoek dient vergezeld te gaan van een rap port van een beëedigd deskundige om trent do waarde van het voorwerrjp". Voor zooveel noodig wordt er de aan dacht op gevestigd dat de aan het on derzoek verbonden kosten voor rekening van den belanghebbende zijn en dat voor elk onderzoek en bet daaromtrent op t© maken rapport ten hoogste fö.in reke ning mag worden gebracht. Schiedam, 16 Juli 1941, De burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat oproepingen tot het inleveren van metalen zijn verzonden voor de bewo ners van de hieronder vermelde stralen Straten of gedeelten van straten: I Achter de Tocrstoof, Boterstraat, Dioele- I hofje. Gordonstraat. Archïmedesslraat, Copernicusplein, Go- pernicusstraat, Galvanistraat. Baan, Baansteeg, Baanstraat, Bakkerstraat, Buitentiavenweg, Groenendal. Albert Cuypsiraal, Ary Prinslaan, Bos- boomlaan, Jacob Catslaan, j Abhenbroekschestraat, Beierlandscbe- straat, Berendinastraat, den Bommel- 1 schesfraat. Broersveld, alleen onevennummers. Buys Ball ol singel. Admiraal de Ruyterstraat, Afeidasiraat, de onevenzijde geheel, en de Nrs. 2 tot en met 30 van de even- zijde. I Anna van Burenstraat, Charlotte de Bour- honstraat, 1 Fabrislraat, alleen de onevenzijde. 1 Die zaken en bedrijven en neringdoenden, speciaal opgeroepen voor Vrijdag 18 Juli 1941 voor inlevering aan het Bureau Oude Kerkhof 13. 1 Datum van inlevering: 18 Juli 1941'. De Bureaux zijn geopend1 van v.m. 8 uur tot 12 uur en van n.m. 1.30 uur tot n.m. 5.30 uur. Het tijdstip van inlevering is vooar een ieder op de oproeping aangegeven. Ook zij die geen oproeping hebben ont vangen moeten zich op de uren. waarop de of gedeelten van straten, die zich daar voor. moeten aanmelden op het aohter de straten aangegeven bureau: Adres van het Inlcveringsbureau: 1. Brilschuur, achter den St. Joris Dode, ingang Groenwecgje. 2. Koopmansbeurs, Voorzijde aan de Lange Haven, hoek Dam. 3. Kelderruimte van de O.L. School, Singel 5. 1 '4. Voormalige St. Jacobs Gasthuis, Hoogstraat 112. 1 5. Schoolgebouw: van Ruysdaellaan, in gang Kleuterschool!. I t 6. Pand Dwarsstraat 2. 7. Pand Broersveld 140. 8. O.L. School, Edisonplein 2, ingang Gymnastieklokaal Franklinstraat. 9. Gehoorzaal van den R.K. Volksbond, ingang Westvest 56. I 10. Gehoorzaal van den R.K. Vo'ksbond, ingang Westvest 56. 11. Schoolgebouw aan bet Ou la IL rk- hof 13. bureaux open zijn, aanmelden. Waarschuwing: Het niet ontvangen van een oproeping oritheft niet van de ver plichting tot inlevering. j Schiedam, 15 Juli 1941'. I I I j De Burgemeester vootmoemdt VAN HAAREN. 4220 335

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3