Incnlhis Petit Na de vacantie am 1 Kw-ltfh iPxAaati HET DOORNIGE PAD oases van rossom MODEVAKSCHOOL Francis Braybrooke Het rijk van „Hassau" IV!. REESE-HOOGSTRAAT 60 n.v. vereeoigfde glasfabrieken scfeaedam Wij willen ,,er achter komen" N.V. EMADA ZEEh'DISTRIBUTIE RADIO NORGEN HUISVROUW Vrijdag 25 Juli 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT C. BARON - GRAAF FLORISSTRAAT 15 GEDIPLOMEERD LEERARES Dag- en avondcursussen 1x2 uur per week 2.per maand 2 x 2 uur per week 3.50 per maand door RADIOt GOED! RADIO-CENTRALE -1-n Dames Camisoles en JJ Directoires in wo! en ziide Fa. KR U IJ ER-RIS ST. UPUINASTRAAT 94 - Tel. 68335 product van de Voor EEH GOED CORSET blijft Uut. added 'en toch geen zorgen over mijn wasch. 60R1S'Wassoherijen - Tel. 6-8-6-7-5 handweverij en tapijtknooperij korte haven 44 Schiedam WAT BIEDT DE ZATERDAG 26 J9JLI 9941 Prettig niet vacantie geweest? Ian ivu dat lotte stvandpakje en dat kittige vutte sctiorljc maar weer weggebor gen tot het volgend jaar. Laeie, dat gaat zoo maar niet. Eerst natumhjk even een w aschbeurt geven en weer in vorm strijken. Maar die vervelende vlekken, hoe .krijg ik die er ook weer uit. MLscliien is er op onderstaande staal kaart iets van uw gading bij. Vlekken -van vruchten, limonades enz., kannen, in zeer eel ge\ allen met een weinig citroensap, dat op de vlek gedruppeld wordt, bewerkt worden. We Laten de ci troensap -even intrekken, waarna we de plek, al naar de stofsoort, uitspoelen in een zeepsopje of in lauw water. Ook zuivere alcohol of brandewijn (het laatste voor donkere stoffen) is vaak een prachtig middel-om dezte vlekken te ver wijderen. -We drenken een watje in de vloeistof, leggen een dubbelgevouwen bad. handdoek onder de vlek en wrijven zorg. vuldig in 5)et rond, opdat er geen kringen ontstaan. Blijken de vlekken zeer hardnek kig, dan kan de vloeistof tevoren even in een bakje met warm water verwarmd wor den. - Het gebeurt wel, dat er in witte zijden of wollen stoffen xojj sporen van de vlek achterblijven. Die kunnen we dan bevocfa. tigen met waterstofeupcroxyde (3 pCt. op lossing) en het kleedingstuk dan in de zon <4 in Ihelder daglicht leggen, net zoo lang tot de vlek totaal verdwenen is. Ook grasvlekken kunnen we met hulp van alcohol vaak nog wel verwijderen. Hit dient echter zoo spoedig mogelijk te ge beuren, want deze vlekken zijn hardnekkig. Vetvlekken van boter of anderszins wor den in Iden regel gemakkelijk verwijderd met -behulp van een weinig benzine of tetra- Vooral steeds good droogwnjven en een dubbelvouu-en bandbonddoek onder de vlek leggen, omdat anders heel ge makketij!-: kringen ontstaan. Daarom wrijven we ook steeds van buiten naar binnen. Hebben we een enkel vetvlekje, b.v. in een zijden das. dan is een eenvoudige metbode deze: men bedekt de vlek met een weinig krijt of mag nesiumpoeder, laat het er een poos op zit ten en borstel de vlek dan flink uit. Deze methode verdient vooral aanbeveling bij glimmende zijde, omdat deze door een be handeling met benzine of tetra doffe plek. ken krijgt. In het poeder of krijt kunnen we wel een klein beetje tetra druppelen, dat dan steeds heelemaal verdampt moet zijn, voordat de vlek uitgeborsteld woïdt Koffieviekien kunnen op dezelfde wijze als—vrnchtenvlefcken verwijderd worden. In zeer veel gevallen echter verdwijnen deze vlekken wanneer we ze onmiddellijk met een weinig glycerine bedekken en daarna met Jau*w water behandelen. Bloedvlekken mogen nooit met heet wa ter behandeld worden. Het beste is ze on middellijk met een weinig speeksel te ver wijderen, of anders met een weinig koud of lauw water. Door bij het water een weinig zont te voegen laat de vlek zich nog gemakkelijker verwijderen. -Voo-r stoffen die niet gewas- schen mogen worden, is het aan te raden direct een hoeveelheid dik aangeroerde stijf sel te nemen en die op de vlek te leggen. We laten alles drogen en borstelen de vlek dan flink uit. Witöe stoffen kannen soms met succes behandeld worden met een weinig water- stoisuperoxyde -(3 pCt. oplossing), terwijl men -\i>or gebloemde stoffen wel gebruik maakt .van slappen azijn of azijnwater. Zoo mogelijk echter wasschen wij het geheele stuk even uit. Blijft er een roestvlek achter, dan be druppelen we dit met citroensap en leggen het kleedingstuk buiten. Met helder water naspoelen. Wagensmeer of teervlekken kunnen we als ze ersdh zijn, meteen met wat oud brood opzuigen en de laatste sporen met vat tetra verwijderen, ofwel de stof uit uasschen. Is de vlok daarentegen verou. derd, dan dienen we haar eerst week te ma ken; wanneer dat mogelijk is met ecu wei nig olie, die we er goed in laten trekken alvorens baar op de gewone wijze te be handelen. 17) „We zijn er! Laat me eens zien wat voor cadeaux u hebt gekregen? Als ik het geweten had, dan had ik a ook wat gegeven", zei Nel- lie vroolrjk, toen ze de kamer hadden bereikt. „Dat is erg vriendelijk, maar ik heb liever, dat jullie me mets geven", wa3 het besliste antwoord. Daar hij niet openlijk haar goed bedoelde po gingen om vriendschappelijk te zijn kon ne- geeren, maakte' hrj met tegenzin de kleine pak jes open Twaalf zakdoeken met zijn initialen er op, afkomstig van Hilda Bloom, werkelijk prachtige zakdoeken, waarover Nellie haar be wondering uitte Een zakdoekencassette van rood satijn, geschenk van zijn moeder, deelde in die bewondering, maar de groote boeken, die Mavis had gestaard, deden haar afkeurend haar hoofd schudden. „Wat idioot om leerboeken ais verjaardags cadeau te geven", zei ze. Sam betastte de ieeren omslagen met liefde. „Ik verzeker je, dat ik dit geschenk erg op prijs stel, want het is juist wat ik noodig heb •en zelf niet kan betalen." Hij draaide zich om, ai zijn aandacht aan de boeken bestedend en wachtend totdat ze met tegenzin de kamer vertiet voordat hij de brieven open maakte. De kaart van zijn moe der rnet vergee!-me nietjes, rozen en de beste wenschen, alsook de zorgvuldig geschreven brief van Hilda, werden verwaarloosd, toen Nellie eindelijk naar beneden was gegaan. Hij las Uiensoep Een groote schoongemaakte ui wordt in stukken gesneden en gaar gekookt in 1 liter water met 71/2 gram zout. Ondertussen en wordt een afgestreken eetlepel boter en 35 gram tarwebloem sa men verwarmd en goed gemengd. Dit wordt bij de ui gevoegd en men laat nog 10 mi nuten koken. Daarna wordt de soep ge zeefd. In de soepterrine wordt er nog, desge- wenscht, twee theelepeltjes soja, doorge roerd. Gekookte bot Maak twee groote of vier middelmatige botten schoon, vasch ze en leg ze op een vischplaat in ongeveer 2 L. kekend water met zout. Kook ze tot een vin gemakke lijk loslaat (dat duurt 6 k 10 minuten), neem ze dan op de vbchplaafs uit de pan en breng ze ov-er op een vischschotel. Peterseliesaus Verwarm op een zacht vuur een afge streken eetlepel boter al roerende met 40 gram bloem tot een gladde massa Voeg daarbij, steeds roerende, langzamerhand de vischbomllon en laat de saus nog even doorkoken. Voeg er vóór het opdoen een eetlepel fijngehakte peterselie aan toe, maar laat die niet meekoken. MAAR DAN STORINGVRIJ VAN DE LANGE HAVEN 107 - TELEF. 67770 Vraagt Uw leverancier PRODUCTEN van Zuivelfabriek enMelkirtrichting Westerkade 13 Telefoon 68434 Bekend door HOOGSTE kwaliteiten IN HET DAMES-HOEDENMAGAZIJN VINDT U een matterne hoetl voor elk seizoen VERMAKEN MODERN1SEEREN (Voorheen Korte Hoogstraat, over Passage R'dam) Gepofte aardappelen Mooie ronde aardappelen, met zoo weinig mogelijk oogen en zooveel mogelijk van gelijke grootte, worden goed schoon ge borsteld en gewasschen. Dan worden zij in een braadpan gelegd en ,in een heeten oven gezet tot zij goed gaar zijn. Dan worden zij voorzichtig gepeld en met een klein klontje boter opgediend. Haverdegortpop 125 gram haverdegort wordt gedurende een nacht geweekt in 1 liter water. Daar wordt een weinig zout bijgevoegd eu men laat ongeveer een uur zachtjes koken en roert van tijd tot tijd goed om, om het aanbranden te voorkomen. Deze pap is heel smakelijk vermengd met wat gekwetste bessen, kersen, en (of) frambozen. Rotterdamschedijk 199 Telefoon 6. 7. 5. 5O. Vakkundig veranderen en repareeren van corsetten den langen brief van Mavis herbaalde malen over. Ze maakte het uitstekend, de verkoud heid was geheel over en ze maakte goede vorderingen. Geen woord over moeilijkheden. Hg' fronste de wenkbrauwen, toen hg tas, dat John Casslene op reis was gegaan. Hrj haatte de gedachte, dat- Mavis aan haar zelf was over gelaten. Als hij Ardetl maar met had behoeven te verlaten. Kemlene, waar hij nu zat, was zoo ver weg, als je maar over wei nig geld had te besebiKken. Opeens haalde hij het zorgvuldig geteekende ontwerp van 2ijn kleine uitvinding voor den dag en keek er naar, overtuigd, dat dit kleine en onbeteekenend lijkende apparaatje hem een fortuin zou opleveren, het geid dat hij noodig had. Maanden lang had hij in zijn vrijen tijd eraan gewerkt, experimenteerend en veranderin gen aanbrengend. Hij zou het traehten te ver knopen. Hij legde bet ontwerp ongeduldig neer, toen hrj bemerkte dat de vrijpostige Nellie terug was gekomen en achter hem stond, met groote oogen naar de teekeningen kijkend. „U hebt een brief verlorea", legde ze uit. „Ik heb 'm maar even boven gebracht. Oei! Wat is dat voor een raar ding? Een puzzle of zoo iets?" Een plotseling verlangen om zijn hoop aan iemand toe te vertrouwen greep hem aan. Nellie was hem vriendelijk gezind, dacht hij met mannelijke verblinding. Zorgvuldig en zoo duidelrjk als hij maar kon, zette hij de ver wachtingen, die hg ten aanzien van deze vin ding, koesterde, uiteen. Wat moet u knap zijn!" zei Nellie met vleiende bewondering. „Ik hoop, dat het u geid zal opbrengen ala n het verkoopt. U schijnt het wel iets heel bizonders te vinden", „Dat doe ik ook", bekende* hij, terwijl hij de teekening weer in zijn kast weg sloot. „Mijn heele toekomst hangt er van af." Wanneer zich een van die kleine huise lijke drama's afgespeeld beeft, is moeder's eerste reactie uit te vrinden boe zicb de zaak beeft toegedragen, opdat de schuldige naar verdienste berispt of bestraft kan wor den. Dit principe is natuurlijk gezond, doch over de manier waarop het toegepast wordt, valt nog wel het een en ander te zeggen. Want er zijn zoo velerhande wijzen hoe er achter" te komen, dat haast iedere moeder baar eigen methode- heeft. Zijn wij er ook van overtuigd, dat de toedracht van de gebeurtenis een belang rijke, ja bijkans onontbeerlijke factor is voor de beoordeeliug van het feit, die kennis wordt, indien zij al volledig te verkrijgen is, vaak veel te duur ge kocht. Het is een wijze eisch, dat een goed rechter boven de partijen moet staan en daardoor in staat is een geheel onpar tijdig en nuchter oordeel te vellen. Dwch verwacht van moeder eens zu. een nuchtere onpartijdigheid als baby's gouden krullen onder een door kleine vandalen- handjes gehanteerde schaar gevallen zijn of wanneer zij haar nieuwe zomerhoed tot een stijlloos vod ineengedrukt, weervindt. Teleurstelling en verdriet om het ver nielde, en boosheid strijden om de voor rang. Die strijd spiegelt zich ook op haar ge laat af, dat, zooais- de geijkte term luidt, „op storm" staat. Dan komt als een pistoolschot afgevuurd de vraag: „Wie heeft dat gedaan?" Tja, dat wordt nu een gewetensvraag. Naar moeder's gezicht te oordeelen is dat gezellige spelletje zooiets als een halsmis daad geweest en wat de kleine boosdoener na een eerlijke biecht te wachten staat als moeder's toorn zich over hem uitstort, daarover durft hij niet eens te denken. Daarom volgt er op die rechtstreeksche vraag wel een benauwend zwijgen of er ger, een angstig: „ikke niet!" Bij moeder, die leugenachtigheid natuur lijk als rechtgeaarde paedagoge verafschuwt, stijgt nu de verontwaardiging nog hoqger. „Wat leelijke jokkebrok, nu nog ontken nen ook!" En toch, en toch! Wie is nu eigenlijk in werkelijkheid schuldig aan het ontstaan van dat hatelijk leugentje. „Werkelijk? Ik veronderstel* dat u bedoelt, dat u rijk zutt zijn als u het eenmaal ver kocht hebt? Dat zou prettig zijn Ik heb alüjd naar veel geld verlangd." „Ja". Sam's gedachten waren ver weg, bij Mavis in het groote ziekenhuis. Voldoende te hebben om met haar te kunnen trouwen en haar op zijn ininst bescheiden comfort te ver schaffen, dat was het wat de uitvinding voor hem beteekende. Hij zag in zijn verbeelding het huisje al, dat hij het meisje, waar hij van hield, zou aanbieden ala de uitvinding verkocht was. Mavis zou terreden zijn met bescheiden comfort om te beginnen. Ze had al zooveel ter wille van hefts opgegeven. Maar hij zou voldoende moeten hebben om het John Cass lene naar den zin te maken, wilde deze zijn toestemming voor het huwelijk geven. „U moet zeker van n zelf zijn en het ver- koopen", verbrak Nellie de stilte. „Waarom neemt n het niet mee naar meneer Lissen?" „Dat zal ik doen", stemde Sam toe. Nellie had gelijk. Het zou het beste zijn om hem te raadplegen. Hij zou hem wel wijzen, welken weg hij moest bewandelen. In elk ge val zou hrj aandacht aan zijn vinding moeien schenken, was Sam van meening. Hij ging met NeLLie naar beneden en de goed geluimde j'uffrouw Wiek fuifde op een flesch eigengemaakte appelwijn en een groote taart ter eere van zijn verjaardag. Allen dronkeb op zijn gezondheid.-. In de weken, die volgden, zag hij Nellie veel. Ze moedigde hem aan om over zrjn vinding te spreken en sterode in met zijn verlangen om het apparaatje zoo perfect mogelijk te maken, zoodat er geen twijfel over de toekomst ervan kon bestaan. Elke lijn, die hij zorgvuldig tee- kende, bracht hem nadeg tot .Mavis, vertelde bij zichzelf. Op Nellie's aandringen deed hij zijn werk in den weinig gebruikten salon be neden, omdat het licht (Jaar beter was dan in Denkt toch eens. aan den reebter, die, wil bij rechtvaardig zijn, in de eerste plaats op onpartijdigheid moet kunnen bo gen. Doch de schade, het ongemak, of het verdriet, weegt n in uw drift sterker dan de ongehoorzaamheid, of, om het nu eens meer ambtelijk te zeggen, de overtreding. Had Jantje het haar van de stoffer of de vezels van de kokosmat geknipt, dan was u natuurlijk ook wel boos geweest, maar baby's snoezige krullen, daar volgt geen. onweertje, maar een regelrecht nood weer op. En toch kan Jantje als kleine penter zijn .x-rglijp nog niet beseffen. Hij knipt al leen graag van alles, waarvan iets te knip pen valt; of dat nu de stoffer, de mat of zusjes hoofd is, dat blijft voor hem ge lijk. Het vraagt wel veel van. onze zelfb-e- heersehing dat in het korte oogenbhk van onaangename verrass|pg te beseffan, en te oordeelen naar de aansprakelijkheid van den kleinen zondaar, inplaats van naar de mate waarop ons zijn vergrijp onaange- naan treft. Kunt u dat niet, dan is het onvermijde lijk dat liet kind zich meer en meer in stelt op de barometer van uw gelaatsuit drukking en zijn schuldgevoel plaats moet maken voor onberedeneerde angstgevoe lens. O grutjes, moeder is boos, dus moet ik wat gedaan hebben", redeneert hij on willekeurig. Dat is een onheil dat alleen door ontkenning misschien gekeerd kan worden. Vandaar zrjn irriteerend antwoord: „ikke niet" dat, u nog boo-zer maakt, doch niet zoozeer uit gebrek aan waarheidsliefde, dan wel uit echte zieleangst voorkomt. Heel veel groote leugenaars begonnen met de leugentjes uit angst. Daarom moeten wij" onze sprjtgevuelens kunnen beheerschen en rustig de toedracht kunnen onderzoeken, zonder dat angst het beeld vertroebelt. Dan kunnen wij het kind uitleggen, waarom hij dat niet doen mocht en redelijk beri pen of straffen. Wanneer u uw emoties zoo zeer kunt beheerschen, dan komt de bekentenis hen ook heel argeloos over de lippen en merkt U daaiaan reeds in hoeverre zij aansprake lijk waren. BIJ Gerrlt Verboon str. Gebouw H.A.V.-Bank krijgt U voor Uw textielpunten nog PRIMA KWALITEIT Ij» m »Ml li I 1 -Ale%. y-to 14' fc J> zijn eigen kleine kamer en de tafel grooter en steviger. Op een kouden natten avond kwam. hij met zijn ontwerp heelemaal klaar, ervan overtuigd, dat er nu niets meer aan te verbeteren of veranderen viel. „Het is klaar", zei hij, de teekeningen met trots bekijkend, „en ik ben er zeker van, dat meneer Lissen de-vinding wil koopea. Ik zal met hem over bet patent spreken." „Het ziet er goed uit", was de meening van Nellie. De andere kostgangers waren uit, haar tante sluimerde vredig voor bet keukenvuur. „Vreemd, dat zoo'n vreemde verzameling van lijnen Iemand rijk kan maken", voegde ze er aan toe. „U gaat zeker trouwen als e vin ding verkocht is?" „Dat is inderdaad mijn plan", gaf Sam ten antwoord. „Met een zorgzame vrouw, die weet hoe ze het moet aanpakken, zou u direct kunnen gaan trouwen", ging Nellie beteekenisvoi voort. „Ze zou u geld besparen. Per slot van reke ning verdien je een goed salaris, Sam. Meneer - de bedrijfsleider heeft me dat verteld en en Zelfs haar onbeperkte brutaliteit faalde op dat oogenblik. Geschrokken van haar eigen vrij postigheid, brak ze af. Sam, die z'n ontwerp neerlegde, keek op, verward en weinig op z'n gemak, nauwelijks wetend waarojn. Toen hij haar oogea ontmoet te, voer er een koude rilling door hem, want de uitdrukking viel niet mis te verstaan. Ze vertelde hem niets meer of minder, dan dat ze met hem wilde trouwen tiet hem weten, dat ze verliefd op hem was, "Wat een dwaas was hij geweest om zoo vriendschappelijk met haar om ie gaan. Hij had moeten weten, dat ze dit verkeerd zou opvatten. Geloofde zij, dat hij haar gevoelens beantwoordde? Als ze dit alles onder woorden zou brengen, Hilversum I, 415,5 M. 6 45 Gramofoon. 6 50 Gymnastiek. 7.00 Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 815 Gra mmofoon 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramo foon. 10.00 Ernstige muziek. 12.00 Twee flui ten. 12.40 Almanak. 12 45 BNO. 100 Musi- quette 1.30 Gramofoon. 2 00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid muziek en vrooiijkheid. 4.00 Bijbellezing (Chr. Radio Stichting). 4 20 Klarinet, fuit en piano. 5.15 BNO. 5.30 Orgel. 6 00 Gramofoon. 6 15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ramblers. 7 00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Het Schrammelkwartet. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel.van den dag. 8 30 De Haarlemsche Orkestvereeniging en koor. 9.30 Ber. (Erïg.) 9.45 BNO. 10.00 Dutch news reel. Hilversum II, 301,5 M. 6.45 Gramofoon. 6 50 Gymnastiek. 7 00 Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 800 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgenmj'dmg (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Oas Schemeruurtje. 11.10 Gevar. progr. 12 00 Politieberichten. 12.15 En semble Erica Helen. 12.45 BNO. 1.00 Zang met piano en gramofoon. 1.40 Voor de rijpere jengd. 2.00 „Ars Nova et Antiqua". 2.35 Gra mofoon. 2 45 Door stad en land. 3.00 „Ars nova et antiqua". 4.00. Ensemble Bandi Balogh. 4.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 51)0 Over Godsdienst bij kinderen" II. (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO. 5 30 Gramofoon. 6.15 Mannenzangvereeniging „Het Mobilisatiekruis". 6.45 Reportage. 7.00 BNO 7.15 Gramofoon. 7.30 „Hoe houw ik een vrij-vliegend model vliegtuig". 7.45 Gramofoon. 8 00 BNO. 815 Gramofoon. 8.30 Gevar. progr. 9.45 BNO, 10 00 Dagsluiting (Chr. Radio Stichting). 100510.20 Ik was er zelf bij". wees leep, spaart zeep GEEFT OVERVLOEDIG SCHUIM SPECIAAL VOOR DE WASCH EN VAATWERK wist hij, dat hg dit zou kunnen verdragen. Beduusd koesterde hq slechts één wensch haar te verhinderen, dat zrj de bekentenis zon afleggen, die, naar hij vermoedde, op haar roode lippen trilde. Met zqn hand op het ontwerp, forceerde hij een glimlach om zijn lippen en sprak dan duidelijke taal. „Ik zal in staat zijn het meisje te trouwen, van wie ik houd en met wie ik al eenigen tijd verloofd ben. Ais het met die uitvinding goed afloopt, gaan we trouwen". Een oogenblik van stilte volgde. Nellie, zich op haar lippen bijtend, vocht tegen een op komenden aanval van woede. Hoe durfde hij haar zoo weg te smijten, want dat deec, hij, ofschoon hij beleefd wasl Ze had haar best gedaan om hem te toonen, welke gevoelens ze koesterde, en nu liet hij haar op deze manier merken, dat ze er naast, greep. „Je je bent verloofd met het meisje van de foto boven?" bracht ze uit. Opgelucht door den kalmen toon van naar stem en zich inprentend, dat hij zich per slot van rekening toch op een dwaze manier haa, vergist in de bedoelingen van de arme Nellie, knikte Sam. „Zij is het", gaf hij toe. „Vind je haar met aardig en ben ik geen gelukkig man Zn zij is een dame. Dat kan iedereen met een half oog zien. Natuurlijk kun je ("et met haar trouwen, tenzij je veel geld verdient en rijk bent." Ze was werkelijk erg gevoelig, ze» hij bij zichzelf, terwijl dè woedende blikken in haar oogen hem ontgingen. Het was heelemaal niet ao lig van hem geweest te veronderstellen, dat de belangstelling in hem meer was dan ge- wone<®vi lendscbap. JWordl vervolgd).-

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6