Laatste Nieuws f- Het houden van post duiven Amerikaansche vre- mogenswaarden Dr. Euwe Bogoijubow Kunst en Wetenschap Laatste Volksconcert Rechtszaken Bessarabie volkomen gezuiverd Nederlandsch-lndie blokkeert Japansche saldi Omliggende Gemeenten Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand Zee- en luchtslag in de Middellandsche Zee n.- lB/« Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 29 Juli 1941 Aan welke eischen voldaan moet worden De beschikking daarover aan een vergunning onderworpen Sport Uitvoeringbesluit materieele oorlogsschaden Schaken Euwe wint vijfde en zesde partij zevende partij remise Lawntennis Het tournooi te Noordwijk Van het Rott. Philh. Orkest in de Koninginnekerk BUITENLAND Rotterdamsche rechtbank Dultschiand strijdt voor Europa Laatste Sovjetgroepen bij Smolensk in de pan gehakt Aanvallen bij Solloem Ned. Indie zegt petroleum- ovéreenkomst mét Japan op Rotterdamsche veemarkt BEURS VAN AMSTERDAM o 2687,— 2137. 130 180 416 97, 230 116 224'"- 2757r 2187,—. 20 "èVa 140)4- - 87» 6 C»/4 5'/. Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied betref fende het houden van duiven. Hieraan wordt het volgende ontleend- Hij die postduiven- daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet lid zijn van het Natfb- naal Verbond van Nederiandsche Postdui- ven bonders, gevestigd te Amsterdam, Am- steldijk 44. .Als postduiven worden be schouwd* duiven, welke geschikt zijn voor het overbrengen van berichten. Hij die andere duiven in zijn bezit heeft moet lid zijn van den Nederiandschen Bond van Sieidoiven-Fokkersvereenigin- gen, gevestigd te Gouda, Van Beverningk- laan 36. De leden van het verbond of den bond, bovengenoemd, dienen te voldoen aan de bevelen, welke de Duitsche weer- machtsfcevelhebber in Nederland met be trekking tot hel houden van duiven heeft gegeven of geeft. De duiven dieoen van ringen te zijn voorzien, uitgegeven door het verbond of den bond. Een lijst van de duiven moet in drie voud aan den burgemeester ter afstempe ling worden overgelegd. De lijst dient den naam vau den duivonhouder en de num mers der ringen van de duiven te ver melden. Een exemplaar van de lijst dient zicht baar aan den slag ie worden opgehangen; een tweede exemplaar dient aan het ver hond1, onderscheidenlijk den bond, te wor den toegezonden, terwijl het derde exem plaar ter gemeentesecretarie wordt be waard. Van een gestorven duif moet de poot waaraan dé ring is .bevestigd, bij den bur gemeester worden ingeleverd. De ringen worden maandelijks aan de Höheren Wehr- macbtsnachrichtenoffizier" bij dén Duit- schen weermacbtsbevelhebber in Neder land opgezonden Het is verboden - düiven vrij te laten vliegen. Het houden van duiven is verboden op schepen, aan Joden, aan buitenlanders en staatloozen. 1. Hij, bij wien een duif binnenvliegt, of die op andere wijze een duif daad werkelijk in zijn bèzrt krijgt, moet deze, met de zich mogelijk bij de duif bevindende be- richtkokers en mededeelingen, aan den dichtstbijzijndeu burgemeester afgeven. Poolrihgcn en-dergelijke mogen niet afge- ■'■nomen worden. r 2. De burgemeester dient de afgegeven duif ten spoedigste, onder bijvoeging van een proces-verbaal, toe te zenden aan den „Höheren Wehrmaehtnacbrichtenoffizier". Het >is verboden duiven te verkoopen, te (verruilen," weg t-e schenken of ook slechts tijdelijk aan anderen over te laten; duiven in of uit te voeren; duiventen- toonstellingen, hoe ook genaamd, 'te orgar niseeren of aan zoodanige tentoonstellingen deel te nemen. De (burgemeester dient er voor zorg. te dragen, dat duiven zondek eigenaars of verwilderde duiven terstond worden ge dood. i De Duitsche weermachtshevelhebber in Nederland kan het Bokken van duiven ver bieden, ibepolen, dat het aantal duiven wordt verminderd, duiven in beslag doen nemen en in bepaalde gebieden h'et hou den ran duiven verbieden. De burgemeesters dienen er- zelf of door middel >van daarvoor geschikte organen zorg voor te dragen, dat de voorschriften dezer verordening en van de daarop uilge- vaardigdie hevelen en uitvoeringsbepalin gen door de duivenhouders in hun gemeen te worden nagekomen. Elke overtreding de zer .voorschriften dient terstond, onder bij'- voeging van een proces-verbaal, te worden medegedeeld aan dan „Höheren Wéhr- machtsnachrichtenoffizier" (bij den Duit- schen weermachtsbevelhebber in Nederland Overtredingen 'Worden gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Is het feit opzettelijk gepleegd en heeft het groot nadeel voor het Duitsche rijk of /voor de Duitsche weermacht ten ge volge, dan ka/n tuchthuisstraf van ten min ste een jaar, doch' van ten hoogste vijftien jaren worden opgelegd. In een verordening van den rijkscommis saris ivoor het bezette Nederiandsche gebied betreffende Amerikaansche vermogenswaar den wordt o.a. bepaald; dat het verboden is t,e beschikken over cenige waarde van het vermogen van een vennootschap, van een onverdeelde gemeenschap of van een rechtspersoonlijkheid (bezittend lichaam, voor zoover deze voor niet minder dan een vierde gedeelte direct of indirect onder den invloed .staan van natuurlijke of rechts personen .,die hetzij de nationaliteit der Vereenigde .Staten van Amerika bezitten, hetzij in de Vereenigde Staten van Amerika hun woonplaats, hun zetel of hun gewone verblijfplaats hebben. Dit verbod geldt niet, indien de rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche .gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) vergunning daartoe verleent Dit verbod is slechts van toepassing op vennootschappen, onverdeelde gemeenschap pen .en rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, waarvan de plaats van vestiging of de plaats, waar baar bestuur wordt uil- geoefend, in het bezette Nederiandsche ge bied is gelegen, of welkte aldaar een kan toor of een filiaal hebben of een bedrijf uitoefenen, 'Deze lichamen dienen binnen een week na de inwerkingtreding dezer verordening btij de „Deutsche Revisions- und Treuhand A. G.", bijkantoor 's-Gravenhage, Alcxan. derstraat 22, schriftelijk otp te geven haar nauwkeurig adres, de namen en adressen van die tot vertegenwoordiging bevoegde personen, wan de commissarissen of van eventueele andere met het uitoefenen van toezicht belaste organen en verder het be drag én de soort der Amerikaansdie deel- gerechtigdhéid en overige belangen. Hij die opzettelijk in strijd handelt met de bepalingen dezer verordening of dezelve ontduikt, .wordt gestraft met gevangenis straf en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt gevangenisstraf van ten ltoogste een jaar of geldboete van len hoogste hon derdduizend gulden opgelegd'. De verordening treedt heden in werking. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van do departementen van financiën en van justitie, waarin - wordt bepaald, dat in afwachting van de totstand koming van de definitieve regeling tot uit voering van artikel 7, derde lid, van het be sluit op de materieele oorlogsschaden (no 221/1940) met betrekking tot. huisraad, mot inbegrip van lijfgoederen en verbruiksvoorraden, bedoeld in dat lid, de volgende regelen geiden 1. Het huisraad is niet vatbaar voor beslag door schutdeischers; 2. Het blijft builen het faillissement van den rechthebbende. Het eerste lid geldt niet voor: 1. Beslag van den verkoopcr of den hnurver- kooper,op hetgeen door hem is geleverd; 2. Pandbeslag van den verhuorder of verpach ter voor huren of pachten, verschenen na 1 April 1941 3. Het recht van verhaal voor belasting- scholden.- - - De president van 'de arrondissement»-recht bank kan in bizoiidere gevallen uitzonderingen op het eerste en het tweede lid toestaan. 'Dit besluit treedt heden in werking. De vijfde partij in den schaakwedstrijd te Karlsbad, tusschen onzen nalionalen schaakkampioen dr. Max Euwe en den Duit- sclien kampioen Bogoijubow, is opnieuw met een fraaie overwinning van onzen landgenoot geëindigd. Ook de zesde partijleverde, nadatin een slechte stand voor don Duitscher was afgebroken, na de voortzetting een over winning' op voor dr. Euwe. In de daarna gespeelde zevende partij (ltaliaansche), demonstreerde Bogoijubow een bewonderenswaardig nieuwtje, waar door hij zich van een sterker eindspel ver zekerde. De verdediging van dr. Euwe was evenwel zoo meesterlijk, dat het toren- eindspel in deze partij na den 34sten zet tot remise leidde. De stand is nu na de zevende partij dr. Euwe 5 punten tegen Bogoijubow 2 punten. Met een dubbele zege van Van Swol, in -heeren.enkclspel en hecrcn-dubbelspjel, met een moeizame overwinning van mej. Mechel in het dames-enkelspel, is het zwaar bezette tennis tournooi te Noordwijk Zondag geëindigd. Van Swol heeft zoowel in den halven eindstrijd als in den eindstrijd sterk ge speeld. In 'den eindstrijd kreeg hij Rinkel tegenover zich'. Een goede wedstrijd, waarin echter het overwicht van Van Swol te groot was om sponning-te geven. De .uitslagen waren; liceren.cnkclspel, Halve eindstrijden: H. van Swol sl. Ai Borren 6—1 63. I. Rinkel sl. Bt van Meegeren 79 6—4 6— Eindstrijd H. van Swd sl. I. Rinkel G'3 62. Dames.enkelspel eindstrijd: Mej. Mechel sl. mevr. Vleugels Schutter 6—0, 1—6 "10—8. Hecrendubbelspel eindstrijd: Van Swol en Van der Heide sl. Wilton en Boumon 7—5, 63. Dames-dubbelspel eindstrijd: Mej. -Knottenbelt en mevr. Joncquire sl. mej. Klein én mej. Jolles 75 64. Gemengd dubbelspel: De heer en mevr. Van Herwijnen sl1. mej. Eaber en Stroink 36 6—4 62. Gemengd dubbelspel kwartemdstrij'den: Mej. Wellink en Bosséh'aart sl. den heer en mevr. Van Herwijnen 6—1 75. Flipse heeft het zelf erkend: Bij de samenstelling van het programma voor het 6e en laatste volksconcert, gisteren in de Koninginnekerk -te Rotterdam gegeven, heeft hij met „voorbedachten rade" het voorspel van Jan van Gilse: „Eine Le- bensmesse" laten volgen door de „Sym- phonisebe variaties" van Badingsi Die twee werken vormen een tegenstel ling en Iegelijk een eenheid. Beide zijn voortgekomen uit het verlangen van een componist om in muziek het leven to schil deren, het leven met zijn strijd, klagen en overwinning; met zijn stemmingen als •dankbaarheid, gedruktheid, weemoed, vroo- lijkheid. Van Gilse schilderde omstreeks 1900 die stenuningen forscb, breed en melodisch; ongeveer 35 jaar later'deed Badings dat ook, maar hij deed het toch an ders! Aan de Tnoderiie muziek moet men „wennen", voora! als men niet meer tot de jongeren behoort. De groote verdien ste van Flipse en het Rott. Philharmo- nischOrkest' is,' dat zij daartoe de mu ziekliefhebbers in dé gelegenheid stellen. Na'hel wat „rauwe" begin zijn de„Sym- phoniscne Variaties" van Badings, zelfs voor wie niet van „die moderne componis ten" houdt, te apprecieeren, voora.! als zo zoo gespeeld worden als gisteren het ge val was. Met groote toewijding, ja, overgave, had het orkest eerst „Eine Lebensmesse" ge- sjieeld; pok de dirigent was zichtbaar zeer tevreden over de door zijn mannen ge leverde prestatie. In zijn toelichting maakte Flipse een opmerking over het „dreigend gevaar van dó populariteit", dat voor Badings zou opdoemen, maar we gclooven, dat het nog niet zoo ver- is I Het concert en daarmee de reelis van volksconcerten, werd beëindigd met de Vijf de Symphonic van Beethoven, die in c, de „toonsoort van het licht". Gaaf, tech nisch welhaast volmaakt, werd deze Sym phonic uitgevoerd. Men heeft niet ge merkt, lat dirigent en orkestleden door het ongelooflijk drukke seizoen, aan het eind van hun krachten zijn, zooals Flipse terloops meedeelde, toen hij opwekte, om ook in hel komend seizoen zijn belangstel ling aan Let Rotterdamsch Philharmonisch Orkest te geven. Die belangstelling is tot de. mid-zomer, j waarin we nii leven, steeds nog toegeno men. Gisteren was de Koninginnekerk vol ler dan ooit; er waren, met de orkest leden mee, 1900 personenl Hel Rotterdamsch Philharmonisch Orkest neemt bij de muziekliefhebbers te Rotter dam en omgeving een steeds gmotere plaats in; de waardeering groeit nog, nu ook van olficieele zijde dit orkest de plaats is toebedeeld, die het rechtens toekomt. En toch acht het zich -gelukkig 1 nog niet arrivé! Trouwens, het is nog niet op bet toppunt van zijn kunnen. Niemand, die dat waarschijnlijk beter beseft dan... zijn dirigent, al ontvangt deze ook zeer waardeerende en enthousiaste brieven van gastdirigenten van naam, als b.v. Schu- richt, over de kwaliteiten van hot Rotter damsch Phiiharmonisdh Orkest. M. Stavong Uitspraken. Do Rotterdamsche rechtbank heeft van daag veroordeeld C. L. D. V., oud 36 jaar, metaalbewerker te 's-Gravonhage, tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, wegens diefstal van een porfemoonaie met inbond ten nadeele van een 73-jarige weduwe te Schie dam. De 22-jarige loswerkman J. P. V. te Schiedam, werd wegens een zedendelict tot 6 maanden, veroordeeld. Wegens eeD zelfde delict kreeg een 73-ja- rige varensgezel, J. H. W., uit Schie dam, 5 maanden celstraf. Uit het hoofdkwartier van den Füh- rer, 29 Juli (D.N.B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt hekend: Roemeensche troepen hebben het ont- ruimiugsgebieo van de Dtnjestr be reikt. Bessarabie is daarmede volko men van den vijand gezuiverd. In de Oekraïne worden de operalies ge stadig voortgezet. De strijdkrachten van den vijand, welke hij den door braak van de Stalinlinie in de rich ting Smolensk achterhaald waren, zijn. thans voor het belangrijkste deel in dc pan gehakt. De laatste groep Oos telijk van Smolensk gaat haar onder gang tegemoet. Hooge cijfers aan ge vangenen en buit kunnen als resul taat van dezen geweldigen vernieti genden slag binnen enkele dagen ge meld werden. Ten Westen van het Peipusjmeer zijn vijandelijke strijdkrachten door de formaties, welke heiast zijn met de zuivering van Estland, eveneens ingesloten en staan voor haar ver nietiging. Sterke, formaties gevechts vliegtuigen bestookten in den afge- loopcn nacht met goede uitwerking wapenfabrieken, ravitailleoringsbedrij- vcn en verkeerswerken van de stad Moskou met hommen. In den strijd tegen Engeland bracht het luchlwapen ten Noordwes ten van de Shetland-eilanden een koopvaardijschip van duizend br.t. lot zinken. Voor de Engels-die Zuidoostkust kreeg een groot koopvaardijschip een bomvol treffer. 'Andgre luchtaanvallen waren vannacht gericht op havenwer ken aan de Noordoost- en Zuidoost kust van het1 eiland. Een pafrguiüe- •boot schoot een Brilsch vliegtuig om laag. Noch overdag, noch des nachts vonden 'gevechtshandelingen van den vijand iplaats boven liet gebied van het Duitsche .rijk1. Tokio, 29 Juli. (D.N.B.). Naar de „To kio Asahi Sjimboen" meldt, heeft Neder- lcüdsch Indië het voorbeeld van. de Ver, Staten en Engeland gevolgd en besloten met ingang van 28 Juli alle Japansche saldi to blokkeeren. Bovendien zou Ne* derlandsch-Indië het voornemen hebben om 1. Allen export naar Japan, Mandsjoe- kwo, China en Fransch-Iudo:China afhan kelijk te stellen van een speciale ver gunning. 2. De importen uit Japan slop te zet ten. 3. De saldi der Japanners in Ned. In- dië te blokkeeren.. De president der Javasché Bank heeft, zoo meldt het blad verder, aan den pre sident der Yokohama speciebank medege deeld, dat de financieele overeenkomst tus schen beide banken van December 1910 wordt opgeheven. Deze maatregel wordt er mede gemotiveerd, dat de clearing niet meer, gelijk in het accoord bepaald is, in Amerikaansche dollars .verrekend kan wor den. VLAARDINGEN Geslaagd. Aan de Leidscho universiteit slaagde voor het artsexamen de heer A. Hoogcn- dijk Kzn., van hier, en voor het eerste gedeelte van het artsexamen mej. J. Qualm, te Vlaardinger-Ainhacht. Italjaansch weermachtsbericht SCHIEDAM. Geboren: 27 Juli.Cornelia, d. van Th. A. Freeling en M. W.' Hartman, Singel 165. Jan Wil lem, z. van M. J. E. M. Houtbraken en J. Tintel, Mariastraat 47. Albertus Antonius, z. van A. van-Vliet en B.v. A: W. M. de Groot, Dr. Noletstraat 1. Antonius Johan nes, .z. van J. Suttorp en H. -W. Wessling, G rotbaan 19. - 28 Juli. Willy, d. van- W. L.-. Stapels en W.' M. Bourguignon, Rotterdamschedijk 34. 0 verled en: 25 Juli. H. Vogel, 33 j. binnen, deze ge- meenlo. r' 26 Juli. W. J. P. Meijers, 5 weken, Dr. Noletstraat 1. 27 Juli. C. J. Hodes, 85 j. echtg.) van J. Dut, Kreupelstraat14. Rome, '29 Juli. (Stelkni). {n zijn weer machtsbericht no. 420 maakt het Jtaliaani- sche hxx/Mlcwartier het volgende békend: Onzo isnelle maxinevaartuigen die tot steim gediend hadden van die tvlootstrrjdl- krachten /welke in den nacht van 26 Juli de haven van La Valetta op Malta wtaren binnengedrongen, hadden op him terugtocht een .felle ontmoeting met lichte eenheden en vliegtuigen van den vijand, waartegen ltaliaansche ivliegluigen op doeltreffende wijze optraden.. Een Engelsdh-o torpedoja ger werd door een torpedo van een onzer snelle marinevaartuigen tot zinken ge bracht, izooals onze vliegtuigen konden waarnemen. .Twee onzer snelle marine- vaartuigen '.zijn niet op hun basis terugge keerd. i Noord-A frika-Tijd ens een van onze aan. ralsacties aan het front van Solloem', welke werd .uitgevoerd op Iden middag van 27 Juli, -maakte een Duitsche atideeling krijgs gevangenen en bracht zware verliezen toe aan .vooruitgeschoven posten van den vij and, waardoor deze genoodzaakt werd zich.' terug ito trekken. Aan h'et front van Tot- brook heerschte levendige activiteit van de. artillerie aan beide zijden. Oost-Afrika: Activiteit van vooruitge schoven posten en van de artillerie in het gebied van Gondar. Gistermiddag deden Brilsche vliegtuigen van geringe hoogte een aanval op> eenige plaatsen op Sicilië. Benige personen werden gewond en onho- teekenende schade werd aangericht. Onzo jachtvliegtuigen kwamen tusschenbeide en schoten op ongeveer 30 k.m. van Augusta een vliegtuig van het "type „Fighter" bran dend omlaag. Het toestel stortte in zee. Een van ónze duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee Giacorno, heeft in den Aflantischen Oceaan een tankschip, geladen roet 7000 ton olie, .tot zinken ge bracht. Sjanghéi, 29 Juli. (D.NJBJ.^Volgefls een Domeibericht heeft de Ned. indi- scho' regeering eenzijdig de petroleum- overeenkomst met Japan.opgphe^en. DINSDAG, 29 JULI Otficieele ooteering van de Commissie uit de Kamer vau Koophandel Moutwijn 124.25 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Binnenlandscbe spiritns: Melasse 100 pCt. f 29.— per B.L. ftnive 50 pCL f 14.50 per HX. Export tvrijblijvend) f36.per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.50. Heden werden ter veemarkt aangevoerd2050 dieren, waaronder 1151 runderen, 12 paarden, 11 veulens, 17 schapen, 373 nuchtere kalveren, 337 graskalveren en 49 bokken. Prijzen per stuk Melkkoeien f 5-15, £440, £330; kaltkoeien f550, f410, f335; varekocien f360, f275, f225; vaarzen £350, f 2S0, f200; pinken f285, £210, f 165. De aanvoer van kalfkoeien en melkkoeien- was iets grooter met luien handel en goed prijshoudend. Varekoeien aanvoer als vorige week met tameJijkon handel en constante prijzen. ■Vaarzen en pinken aanvoer gewoon met slechten handel en prijzen als vorige weck. KOERSEN OP 29 JULI 1941 Medegedeeld door de Amcterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsfeenlngen Nederland 4%Ned. '41 4% 4% '40 II 95v; 88u/le 92V< 75VS 4% 8% 8% 3-3' V.K. 90"/.. '40 I 100»// II m.b.f.. 1003/. '40 II 99»/* '36 '37 '88 N.W.S. HEDEN 100 /2 ÏOOV. 9911/.. 95"U 92"/,*— 75 V8 94»/,. 93V. 184 94V. 93V. 184V. 120 130 li 9Va 140V4— 83'/,- 88'/.— 218 187 129 3ö«/4 221Vj6 2131/. 237 - 42 9 Ned. Oost-IndlS 3% Ned.-Indië 1937 3% Ned.-Indië '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnb 119 Ned. Handelmij. 1281/4 Industr. Ondern. (Binnenland) Aig. Kunstzijde Unie 142 Van Berkel83 Cert. Calvé8S»/8 Centrale Suiker 213 Ned. Fokker 188 Lever Bros 8c Unil. 128'/. Ned. Ford 311 Philips Gloeil. G.B. 221'/, Petroleum Dordtsche Petr. 2107, Kon. Petr. Mij. 2357s Rubber Amsterdam Rubber 2G01/. Bandar Rubber 2117, Deli Batavia Rubber Kendeng.Lemboe Oostkust Serbadjadi '129 Ver. Ind. Cult. Ond. Suiker Handelsver. A'dam 415 Javasche Cultuur 250 Ned.-Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cultuur 115% Tabak Deli Batavia 217 D eli Mij 27 6 Senembah 2217, Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 2167, Java-China-Japan- Lijn 141 K.N.S.M. Nat. Bez. 1627, «162 Kón- Paketv.-Mij...'2S2'/82351/, Ned. ;Scheepv.. Unie 1697a H 17S>> Röttc'rd. Lloyd 1357,' 139 '3 Stoomv.-Mij. Ned... 136 138-49 l*li

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3