WIJS- EIGEN TAAK DER BEGEERTE Steeds gebonden aan tijdgebeuren en socialen strijd De Nederlandsche Volksdienst Pag. 1 - No. 22844 TWEEDE BLAD DEK S.CHIEDAMSCHE COURANT Dingdag 29 Juli 1941 Prof. T. Goedewaagen over zijn hoog leeraarscJiap Ia een vraaggesprek met een redacteur van de Vereenigde Persbureaus heeft prof. dr. T, Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, naar aanleiding van zijn benoe ming tot bizonder hoogleeraar in de nieu were wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, een uiteenzetting gegeven over wijsbegeerte enpolitiek Traag". Welk verband bestaat er naar uw meening tusschen philosofie en poli tiek? Antwoord„In de eerste plaats," zoo verklaardd prof. Goedewaagen, „wil ik op historische gronden vaststellen, dat de grootste wijsgeeren zich diepgaand met de politiek hebben bezig gehouden en dat zij philosofisch gefundeerde, politieke stelsels ontwierpen. Het waren de wijsgeeren Plato en Aristoteles, die de politiek van Alexan der den Groote hebben voorbereid, terwijl de school der Stoa de wijsgeerige recht vaardiging gaf voor een imperium-politiek der Romeinen. Thomas van Aquino stelde de algemeene politieke leer voor de room- sche kerk op, welke nog tot voor kort de gangen van het politieke katholicisme heeft kunnen leiden. Ook Kant levert, als overtuigd aanhanger van de Fransche re volutie, een bewijs voor mijn stelling, even als Schelling en Hegel, die sterk anti-libe ralistisch in den zin der restauratie heb ben gedacht. Ten slotte mag zeker ook Rousseau niet vergeten worden in verband met de leer der volkssouvereiniteit Men mag gerust zeggen, dat elke wijs geer, die op volledigheid aanspraak wil maken, zijn politieke stelsel heeft, zooals hij dit moet hej>ben in verband - met zijn eigen, bepaalde sociale en religieuze op vattingen. De wijsbegeerte en de politiek zijn onscheidbaar en hun eenheid tis nood zakelijk, willen béide n'ietl <mvruchtbaar zijn." Ontwikkeling gebonden aan de historie Vraag: Wordt de vrijheid der philosofie door dezen band met de politiek niet te zeer beperkt en is zij onder deze omstan digheden nog wel tot eigen werkzaamheid in slaat? Antwoord: Men moet vooral niet den ken, dat er een eigen werkzaamheid der philosofie kan bestaan geheel en al los van den politieleen strijd. Integendeel: de ontwikkeling van de philosofie en haar denkstelsels voltrekt zich juist door en in de concrete historische situatie. De vrij heid der wijsbegeerte toch beteekent geens zins, dat zij los van de maatschappij staat, doch dat zij, midden in den socia len slrijd geplaatst, deze op haar eigen wijze belicht. Dit is geen ontdekking van onzen tijd, doch een historisch vaststaand, onveranderlijk feu tb Een karakteristiek voorbeeld hiervan, dat voor ons Nederlanders voor de hand ligt, levert Thorbecke, die in Duitschland phi losofie studeerde en in Leiden dp ideologie van het liberalisme schreef en beleed. Ik zou niet gaarne ontkennen, dat Thorbecke edn wijsgeerig denker was, omdat hij de geestelijke „vader van de liberale politiek-is, waarvan ik als' nationaal-socialist een be strijder ben. Thorbecke kwam op grond van zijn philosofisch. denken tot zijn politieke stelsel en wat voor hem geldt, geldt, mu tatis mutandis ook voor een wijsgeer, die .een nationaal socialistisch politiek, stelsel aanhangt. „nv De eigen werkzaamheid van de wijsbe geerte-'is -overal en -altijd! gelegen in den blik op het geheel en het logisch doorden ken van alle begrippen, die op eenbepaald en bizonder geval betrekking hebben. Zoo heeft bij voorbeeld - Piato niet alleen een gemeenschapsideaal -in,theorie en met de daad nagestreefd, doch ook de vraag naar het wezen en het begrip van de mensche- bjke samenleving gesneld. „Een vergeten hoofdstuk" Vraag: Welke" beteekenis hecht n aan het rasvraagstuk in de philosofie en hoe stelt u zich voor dit te behandelen? Antwoord: Het rasvraagstuk is niet al leen in wijsgeerig en politiek opzicht, doch voor de geheele wetenschap langen tijd een „vergeten hoofdstuk" geweest. De laak van de philosofie ten aanzien van dit be grip is mijns inziens tweeledig. Ten eerste moet zij historisch laten zien hoe dit vraag stuk, ondanks het feit dat men het lan gen tijd heeft genegeerd, Wel aan de orde moest komen. Ten .tweede zal zij zich systematisch moeten -bezinnen op dit begrip Ik wil hierbij vooral den nadruk leggen op het feit, diat het rassenvraagstuk niet alleen 'biologisch gezien moet worden, doch dat het ook en zelfs in de eerste plaats mn cultuur.wetenschappielijken aard. is. Het inzicht «zal1 meer en meer baan moeten breken, dat het ras in belangrijke mate mede-bepalend >is voor het menschehjfc zieleleven en de volksziel. Het is daji ook noodzakelijk, dat de raspsycbologie in alle richtingen swordt uitgebouwd. Wij mogen ons rij. eenmaal niet ontveinzen, dat bij voorbeeld de' politieke geschiedenis, de kunstgeschiedenis'* >en de geschiedenis van het geestelijk leven niet begrepen kkümeri warden, als men het raisbeginsel niet als uitgangspunt neemt. Men denke hierbij bijL voorbeeld aan Rembrandt, of aan dp Go. thïek, welke zoo typisch Germaansch was tegenover de overige wereld,' ook de Leid. sdie (universiteit zal zich eens wijsgeerig moeten .bezinnen, op begrippen „als volk, staan en rag, zoowel voor de wetenschap, alsook voor den politieken' strijd-is dit on misbaar. -Ik stel imj'cLah oök' voor, bij mlijn. onderwijs een niet "gering deel te besteden aan rde „philosofie, .der bloedgemeen schap". r BUITENLAND Wijsbegeerte geeft inzicht in het geheel der wetenschap Vraag: Hoe ziet u de zuiver theoreti sche functie vian .de wijsbegeerte in het geheel jian het universitair onderwijs? Antwoord: De universiteit is in de laatste eeuwen geworden tot een ondoordachte diaos wan speciale vakken, waar een ieder in zijn eigen hokje werkt, terwijl de blik op het geheel, althans voor eén zeer groot deel, verloren ging. De philosofie heeft van oudsher tot taak het encyclopaedisch stelsel van wetenschap te ontwikkelen en het was Hegel, die dit -uiteraard met d(o "middelen van zijn tijd het meest volledig heeft gedaan. Zooals thans in de politiek de idee van het geheel op den. voorgrond treedt tegenover die wan de bizondere deelen, zoo gaat het ook met de verschillende wetenschap pen .(Gestaltspsydhologie, moderne socio logie) -en zoo zal het ook gaan met de wijsbegeerte. Deze begrijpt steeds als hiaor taak: -met die Wetenschappelijke middelen van dezen tijd de encyclopaedic van alle' wetenschappen dialectisch te ontwikkelen, In de stad, wtaar Bolland doceerde, is dit geen onbekend geluid. Zelf heb1 ik in 1932, in mijn „Summa, contra metapkysicïs" een bijdrage in dit streven willen geven en het verheugt mij, dat (ik nu in de gelegenheid wondt gesteld, de nieuwe philosofie in de. zen geest, niet alleen historisch beschrij vend, maar ook systematisch' te ontwikt kelen, daarbij aanknoopepd aan het groote 'voorbeeld, der Duitsche, wijsgeeren, van Leibniz tot Hegel. Zooails nog onlangs prof. Noack tuit Hamburg hier te lande heeft'be toogd, liggen hier de grondslagen van een philosofische denkwijze, die in haar dia. Jeotiek -zuiver .methodisch en .„'óp de hoog te wan-de'wetenschappen" is". - - MiS Een Duitsche cel enne trekt bij haar opm arsch voorbij een buitgemaakte Sovjet- tractor en achtergelaten munitie. (PK.-Kintscher, Hoffmann, Zander) Duitsch protest te La Paz Na een anti-Duilsche campagne heeft de Boliviaansche regeering zooals gemeld den Duitsdien gezant, Wendler, zonder opgave van redenen, uitgenoodigd binnen driemaal 24 uur Bolivia te verlaten. Na derhand publiceerde de Boli\ ïaansclie re geering een brief, jdie afkomstig boette te zijn van den Boliviaanschen militairen at taché te Berlijn, majoor Behnonte, en ge richt was aan den'Druitschen gezant Wend- Ier. Daarmede motiveerde zij haar onge hoorde maatregel tegen den vertegenwoor diger van het gropt-Duitscho rijk. Bolivia beweerde dezen brief van een buitenland- sche mogendheid te hebben gekregen. Vorm en inhoud, benevens de begeleidende om standigheden, waaronder de z.g ontdekking geschiedde, doen op het eerste ge/icht blij ken, dat dit een v^rvalsching van het dom ste, onbelio-lpenste- soort was. Dit is thans defemticf bewezen door de verklaring van genoemden majoor Bel- monte, die hij gistermiddag heeft afgelegd ten overstaan van ,de Duitscho en buiten- landsche pers, in welke verklaring hij oa zeide nooit Óen brief aan den Duitsclien gezant Wendler tè hebben gezonden. De Duitsclie regeering heeft op grond van het bovenstaande en van de onthulling van -5e onbehouwen vervalscherstrucs, waaraan 'de Boliviaansche regeering ten slachtoffer is gevallen in onbegrijpelijke lichtvaardigi- lieid en zonder oók maar een poging om! een onderzoek in ".te stellen, gisteren een nota aan de Boliviaansche regeermg ge zonden. Reeds in een nota' van 22 Juli j I. werd1 de bewering,- dat gezant Wendler zou hebben deelgenomen .aan kuiperijen tegen de regeering van .Bolivia, ten scherpste verworpen. I Thans bevat deze -tweede nota de ver klaring van het detnenti gedaan door den militairen attaché Behnonte, waaruit de conclusie getrokken, wordt, dat het gepu bliceerde document: teen volkomen verval" selling is. De nota eindigt .gldus: „Die njksregeering moet thans vaststellen, dat de Boliviaansche regeering op grond "van stappen eenér derde mogendheid en zonder ook maar gen poging tot ophelde ring van den feitelijken stand van zaken te. hebben gedaan,; bereid geweest is tot een in het internationale verkeer weer galoos optreden tegen den diplomatieken vertegenwoordigerfvan het volk. De rijks- regeering spreekt''hiertegen opnieuw liaar scherpste protest uit." Duitsche ..'waardéeri ng. voor den Fïrtschen jsteun Het verantwoordelijkheidsbesef, w-as- mede Finland op den linker vleugel vanj liet Europeesche afweerfront tegen het bolsjewisme, zoowel in militair, als ook in politiek opzicht, zijn bijdrage levert, verzekert het land niet alleen zijn eigen toekomst, maar ook een vooraanstaande plaats in den Noordelijken sector van het nieuwe Europa,zoo zet de Deutsche di plomatisch-poiitische Information uiteen Het Finsche volk heeft geen oogenblik ge twijfeld aldus de Diplo tezamen met het Duitsche rijk en zijn bondgenoolen zijn positieve houding ten opzichte van de Europeesche solidariteit op het slagveld te bewijzen. Evenals andere kleine volken, die Duitschland ook in tijden van nood vriend schappelijk gezind zijn, kan ook Finland er op .rekenen, dat Duitschland het zon der vooibehoud vechten van Finland in een gemeenscliappelijken strijd niet ver geten zal. Waar Finland zich een loyaal en actief lid in den strijd om een nieuw ■Europa heeft getoond, kan het land over -de geheele linie op een grootmoedige he fooning van zijn offers rekenen. Ook militair Japansch-Fransch accoord Het D.N.lï. meldt-uit Vichy: Naar van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, is thans ook definitieve overeenstemming bereikt over de mijitaire kwesties van de Fransch.Japanscke samen werking. -Naar men zich zal herinneren, zijn -tot dit doel. te Hanoi technische 'be sprekingen gevoerd dusschen den gouver neur-generaal van fndo-China, admiraal De- oorax en den chef van de Japansche mill, taire missie, generaal Soemita. Zoodoende is na de succesvolle beëindiging der tege lijkertijd t,e Tokio' en' Vichy gevoerde poli tieke besprekingen zoowel in politiek als in mililair opzicht de grondslag gevonden voor >de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo China. Naar -vernomen uordt is de Japansche ambassadeur .te Vichy, Kato, gisteren op nieuw ontvangen door den plaatsvervan gend en -minister president, .admiraal Dar ton. Vermoedelijk liad dit bezoek de bedoe ling de Fransche regeermg in te lichten omtrent de beëindiging van de technische besprekingen te Hanoi. Britsehe saldi in Japan geblokkeerd. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat de Japansche regeering de blokkee ring en controle van de Britsehe saldi in Japan heeft gelast,, nu uit Londen een officieel bericht is ontvangen over de blokkeering van de Japansche saldi in Engeland. Zaterdag is het eerste contingent Nederlandsche vrijwilligers ver trokken. Luitenant-generaal Sey Hardt b.d. reikt de Nederland- schc vlag over aan het Neder 1-iuidsehc Vrijwilligers-legtoen. "(Polygoon) Haven van Odessa gebombardeerd. Do -haven van Odessa is gisternacht meermalen door gevedhlsvhegtuigen gebom bardeerd. Omslaginstalïaties werden getrof fen en in brand geschoten. Een omvang rijke en verscheidene 'kleinere branden, be wezen het succes van den aanval. Britsehe torpedojager getorpedeerd. Tijdens een gevecht tusschen Italiaan. sche motortorpedobooten en lichte vijand e- hj!k(o eenheden, is, naar eeti speciale oor respondent -van Stefani meldt, een En. gelsche torpedo jager door torpedo's getrofi. fien. De torpedojager vertoonde onmiddellijk slagzij. - Italiaansche verkenningsvliegtuigen kon den -waarnemen, dat de bemanning kort daarop de reddingsbooten uitzette. BINNENLAND Onder leiding van den directeur- generaal van Winterhulp Nederland De Staatscourant van. gisteravond be vat de statuten van de stichting „Neder landsche Volksdienst". Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van de zorg voor het volk en de wel vaart, zoomede overeenkomstige opgaven Aan het hoofd staat als landelijk lei der de directeur-generaal van de stich ting „Winterhulp Nederland". Deze is voor het geheele weik en fi nancieel beheer van den „Nederlandschen Volksdienst" erantwoordelijk Hij geeft in de eerste plaats de alge meene voorschriften voor de werkzaam heden en de organisatie. De werkzaamheden van den „Nederland schen Volksdienst" voor het geheele land, de provincies en de gemeenten worden verricht door de bureaux van „Winter hulp Nederland" Ter bevordering van het doel van den „Nederlandschen Volksdienst" kunnen Ne derlanders als lid toetreden, tegen betaling van een manndelijksche bijdrage van min stens f 1. Het dienstjaar loopt van 1 April tot en met 31 blaart van het daaropvolgen de jaar. Na afloop van een dienstjaar wordt het financieel beheer door de commissie voor de (financiën von „Winterhulp Neder land" gecontroleerd. De ingenieurs-titel Het hoofd van het "Opvoedergilde, prof. dr. R. van Genechten; de leider van het technisch gilde, dr. ing W. A. Hefwey, en do gemachtigde van den commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, dr. ir. G. de Gelder, hebben toestemming gegeven aan alle afgestudeer den van erkende (gesubsidieerde) middel bare technische scholen', zich ingenieur te noemen met het toevoegsel „ing." voor den naam De ingenieurs van de Delftsche hooge- school kunnen zich „ir." blijven noemen. Op deze wijze zalgelijkstelling in Duitschland van onze technici rntet dege nen, die in Duitschland zijn opgeleid, op eenvoudige wijze worden verkregen, in af wachting van een nieuwe verordening, waarbij de gelijkstelling wettelijk wordt vast gelegd. "Zij is in feite reeds vastgesteld door de verordening no. 70 van 19 April 1941. Het hoogere kader der WA te Leusden bijeen Zaterdag en Zondag j.l. is het hoogere kader der W.A. samengekomen in de nieu. we fcaderschool te Lensden, welke eerst in September a s. officieel voor haar nieuwe bestemming in gebruik zal worden gesteld- De leider der N.S.B., ir. A. A'. Mussort, was Zondag aanwezig. Nederlandsche cabaret-uitvoeringen in N oord-Frank rijk. Na een toumeé van 31/2 week is de zer dagen het cabaretgezelschap, dat, on der aitislieke leiding van Piet Schuurman, een 17-tal voorstellingen voor Nederland sche arbeiders in Noord-Frankrijk heeft ge- gevén, hier te lande teruggekeerd. Winnen van technische vetten uit spoel en afvalwater. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in. oorlogstijd maakt bekend, dat gisteren in de Nederlandsche Staatscourant is afgekondigd het „vetbesiuit 1941" (vetvangers). Volgens deze beschikking is het uit spoel- en afval water winnen van technische vetten, door het plaatsen van vetvangers, voor bepaalde be drijven verplichtend gesteld. In alle door de Dnitschers bevrijde gebieden wordt dc Sovjetpropaganda opgeruimd. (PK. Schalier, Hoffmann, Zander-m) t. ^.„philosofie der bloedgemeenschap"

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5