HET DOORNIGE PAD RADIO morgen: Belevenissen aan het Oostelijk front Francis Braybrooke Gemengd Nieuws Dinsdag 12 Augustus 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT BUITENLAND Ervaringen van ritmeester Freudemann, den leider van reizen naar het front Pag. 2 BINNENLAND door Gebruik anthraciet voor genera toren zoo economisch mogelijk 67707 68330 Algcmeene Service^ Centrale „Schiedam' 68976 68197 68932 68387 69109 68886 68535 Servio, Westmo lenstra at 4. Engros en Broeken 67648 68260 67550 68484 68251 bloem, Tarwemeel,'Fanvè-afvaUem Metselaars 69848 68796 67976 68489 68107 67717 68735 Schoorsteenvegen 68421 Sport 68826 68142 „Kola"-Bertels, Dam 928, Stoomen-Verven 68392 67672 68159 68295 67945 Zwendelaffaire met rijwielbanden WAT BIEDT DE WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 Tijdens de Zaterdag j.i. .te 's-GravenLage gehouden persconferentie, heeft de 'leider van de reizen, welke door buitenlandsche journalisten en deskundigen naax de ver schillende fronten in dezen oorlog reeds gemaakt werden, ritmeester Freudemann, verteld over zijn veile en belangrijke be levenissen aan het Oostelijk 'front. Ritmeester Freudemann leidde sinds het begin van den oorlog reeds ruim 200 der gelijke reizen, niet alleen van journalisten, maar bijv. ook van juristen, politici, indus- trieeïen, landbouwers, enz. Deze -reizen strekten zich over alle oorlogsgebieden uit, zoo beleefden buitenlanders als ooggetui gen den veldtocht m -Polen, zagen de gru welen in Bromberg, trokken door Noor wegen, reisden door het -Westen, beleefden den val van Duinkerken, den intocht in Parijs en den wapenstilstand tje Compdègne op 21 Juni 1940, maakten den Grieksdien veldtocht mee en zagen de Metaxas-linie de Thermopylae en Athene. -Gezamenlijk werd op dez<e reizen, die met elkander ruim 1500 deelnemers telden, meer dan 850000 K.Af. afgelegd. Dat de spreker dus -ontzaglijk veel ge- Én beeft, zal men -begrijpen. Zijn schil- "ing van de jongste reizen in de uitge strekte ruimten van het •Oostelijk front nas aanschouwelijk en treffend en bracht menig moment, dat men in die bladen in den loop der laatste weken zag aangestipt, on der de voile belichting van het persoonlijk doorleefde. Reeds werden sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjets -vier reizen door ritmeester Freudemann georganiseerd en wel: d!» eerste naar -Lemberg, de tweede naar de omgeving van >Rrest-Litov:sk en Bialystok, de derde door Litauen en Let land, de vierde naar Minsk. tegen sigaretten verkwanselden en bloots voets liepen, ecu overste, die slechts twee jaar op een legerschool geweest bleek to zijn en geen brief schrijven kon, jongens, ternauwernood de kinderschoenen ontwas sen, die ongeoefend het -kanonvuur inge jaagd waren, vrouwelijke soldaten, -enz., enz., en dat alles in een bonte mengeling van rassen en volken, -bij welker typen en cultuurtoestand men zich eenige eeuwen in de geschiedenis terug verplaatst waant. Naar de slagvelden van Evalistok. De tueedlo reis, die -de slagvelden dor „Einkesselung" van Byalistok tot -hoofd doel had, bracht onder den indruk van het feit, vat er van Europa en onze eul tuur terecht had moeten -komen, indien de enorme wapen massa, over ftvelkie de Sovjets bleken te beschikken -en in de gemeden der Duitsdie grenzen -als een dreigend monster van gigantische afmetin gen gereed stond, gelegenheid gekregen had, eigen marschroute te -volgen. Want hier rijdt men eindelooze -kilometers tus- schen «aan weerskanten van den weg opge stapelde ijzer- en sünlmassa's, -wapenen van die meeste moderne structuur, thans stukgeslagen en buit gemaakt, -doch in hun sombere machteloosheid nog sprekend van het monsterlijk gevaar dat hier in die landen van zulk -een Lemberg-cultuur dreigde. t Door Litauen en Letland. De eerste reis naar Lemberg. De eerste reis begon -1 Juli, negen bui tenlandsche journalisten, vertegenwoordi gers van de pers der Vereenigde Staten van Amerika, Japan, Italië, Mexico, Zwe den en Spanje waren de deelnemers. In do bladen leest -men vaak over de navitaalleering van een leger en begrijpt dat de dusgenaamde „Nachchub" een ont zaglijke organisatie vereiscbt. Hoort men uit eigen aanschouwing vertellen, hoe de grooto wegen naar het -Oosten door co lonne op colonne in -beide richtingen in beslag genomen worden en alles met de regelmaat van een uurwerk verloopt, maar ook verloopen moet, dan begint men in sru- perLatïeven te denken en -verstaat, welk een overweldigenden indruk deze ontzag lijke oorlogsmachinerie op den ooggetuige dezer dingen maken moet. Wat te Lemberg gezien -werd is reeds bekend. Men kon niet -verwachten er nog iets nieuws over to -ihooren. Maar toch stemt het tot voldoening, -dat een negen tal buitenlandsche beroepsverslaggevers, oo-fc ten deele uit -landen, die allerminst pr-o-Duitsch genoemd kunnen worden, da delijk in de eerste -dagen van dje ontdek king der gruwelen in de gelegenheid ge weest zijn met eigen oogen te con state eren, dat in de gegeven -berichten geen over drijving school, veeleer soberheid en vrees voor al te groote -rauwheid overheerscht heeft. De werkelijkheid is -inderdaad niet te beschrijven en heek vastgelegd, hoe in het Sovjet-paradijs beesten heerschen. - Dezen indruk krijgt men opnieuw bij de schildering van den toestand der gevan gen genomen troepen, waarbij -o.a. offi cieren werden gevonden, die hun laarzen Aan de reis door Litauen en Letland namen een vij'üenfal buitenlandsche jour nalisten deel, vertegenwoordigers der pers van Italië. Zweden, Japan, Hongarije, Spanje en de Vereenigde Staten van Ame rika, ook een Litauer en een Let. Zij beleefden hier nog eens den gruwel der wegvoerin -en van geheele bevolkingsgroe pen, weggesleept naar onbekende verten onderwcv vermoord; zagen ook weer den dicht getimmerden woonwagen met kleine kinderen, dien de Sovjets eenvoudig ergens onverzorgd hadden laten staan, zoodat ten slofte al de kleinen verhongerden. De verwoesting van het cen trum van Riga. 32} Met vlammende oogen liet Mavis de aan haar zorgen toevertiouwde hongerige schapen aan tafel zitten en deed een inval in de keuken Een dikke vrouw met een onaangenaam gezicht zat zich te goed te doen aan een uitgebreiden maaltijd, terwijl op de tafel een groote jam taart prijkte. De kokkin keek Mavis onbeschaamd aan Men had haar verteld, dat de nieuwe verpleeg ster zich niet veroorlooven kon op haar achter ste beenen te gaan staan eD ze had zich vast voorgenomen, van deze omstandigheden profijt te trekken. „Wat wil je hier?" vroeg ze op ruwen toon. „Niemand komt hier in mijn keuken, be halve als ik dat vraag." „Ik kom hier zonder nitnoodigïng," gaf het meisje moedig ten antwoord, „om te vertellen, dat de kinderen hun eten niet naar binnen kunnen krijgen, omdat het zoo slecht is toe bereid." Verrast door deze aanklacht, keek de kokkin haar sprakeloos van woede aan. Er was niets verlegens aan de nieuwe verpleegster. Het was duidelijk, dat ze moeilijkheden wilde veroorzaken en dat ze meer gewend was, opdrachten te geven dan die in ontvangst te nemen. Mavis keek de vuile keuken eens rond en dreigde niet te zullen weg gaan, alvorens een be- fn het mooie, oude Riga, de stad met uit de middeleeuwen stammende rijke cul tuur, heeft het Sovjet-barbarisme natuur- [ijk Aziatisch huisgehouden. De hooge St. Petri-krrb, het Hervormde hui- d r zwarte hoofden, ai die oud gedenkteekenen rond om het raadhuisplein, ze bestaan niet meer, behalve symbool temidden dezer verschrikkingen het groote steenen Ro land-beeld. Cultuur en Sovjet-rapaille blijken elkan der niet te kunnen verdragen. Op de uileenzettingen van ritmeester Freudemann, onopgesmukt, sober en daar door des te welsprekender voorgedragen, volgde een warm applaus. In zijn slotwoord zeide de leider der persconferentie, de heer Jauke,'dat de Sov jets het dusgenaamde Sovjet-Paradijs nu 25 jaar lang van de buitenwereld hebben afgesloten en daartoe zelfs aan de gren zen een 50 k.xn. diepe, onbewoonde zóne des doods schiepen, met het dubbel© doel de bewoners der Sovjet-Unie in liet ge loof te laten* dat het aan de andere zijde dier zone des doods nog ellendiger was dan bij hen, en de overige volken der wereld eiken blik in de Sovjetwereld on mogelijk te maken. Thans is d'-e sluier -van al deze ge heimenissen afgerukt en ziet de verkom merde bevolking der Russische landen Eu ropa terug, ziet Europa deze medemen- schen terug. Y-oor onze -oogen breidt zich thans een volkerenwereld uit, -die onder die teckrikkelijksbe uitbuiting tot -een peil omlaag gedrukt is, als-zelfs voor het vee in West-Europa nog te daag zou zijn en maken we kennis met -een terreur-regime van een dergelijk© wreedheid -en tegen natuurlijkheid als d'e wereld -nog nooit gekend heeft. Men sehrijfc ons van bevoegde zijde: Vele bezitters van een anthraciet genera tor meenen, dat do onfgaste kolen, die bij het leeghalen van den vuurhaard tij dens of na den rit uit den generator wor den verwijderd, niet opnieuw in den ge nerator kurmen worden gebruikt. Dit is vol komen onjuist. Hieionder geven wij enkele manieren aan, waarop dit z.g. „afval" weer voor den generator bruikbaar kan worden ge maakt. a. Indien de verse!-e kolen nat zijn dient men te bedenken, dat bet gebruik van deze vochtige brandstof in den generator o-n- gèwenscht is, vooral indien een z.g. doe kenfilter wordt gebruikt. Velen hebben dit tot hun schade ondervonden. Deze moei lijkheid is op eenvoudige wijze te onder vangen, -waarbij het afval opnieuw in den generator kan worden gebruikt, indien men volgende methode toepast: Spreid aan het einde van den dagelijken rit zooveel natte ko-len op een brandvrije plaats uit, als men den Volgenden dag denkt noodig te hebben. Ledig den vuur haard van deri generator en spreid den gloeienden innoud uit over de natte kolen. Den volgenden dag wordt de droge brand stof door een zeef met galen van 5 m.M. afgezeefd. Vervolgens wordt de generator met het mengsel van vcrsche en oude kolen gevuld. Men heeft hierbij nog het voordeel, dat het mengsel veel minder teer vormt dan indien op versclie kolen wordt gestart en men vangt dus op deze wijze drie vliegen in één klap. b. Indien men over droge kolen be schikt, bepaalt men er zich toe den vuur haard te ledigen en af te laten koelen. De daaruit komende betrekkelijk kleine hoe veelheid wordt afgezeefd en uitgezocht en kan weer in den generator worden ge bruikt. Hoewel het in verband met de tcervor- ming uit versche kolen gewenscht is, de af- gezeefde oude kolen onder in den genera tor te brengen, zal men voor een vlotten start er veelal de voorkeur aan geven, de afgezeefde r- uitgezochte oude kolen met de versche kolen te mengen, of ze in de bunkerruimte van den generator te doen, nadat de vuurhaard met versche kolen is gevuld. Het niet gebruiken van de oude kolen is echter in elk geval: brandstofverspi 1ing, die in verband met de tijdsomstandigheden onverantwoordelijk moet worden genoemd. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat ont- gaste kolen beschouwd worden als afval van vaste brandstoffen, voo-r welk afval de distributiebepalingen eveneens gelden. Zonder schriftelijke vergunning van den di recteur van het njkskolenbureau is bet ver boden dit at val te koopen, te verkoopen, te doen verkoopen, te venverken, of te doen venverken. Rookzaagsel, Grenenzaagsel. Zaagmeel. A. G. H. DE JONG, Noordvest 10. Accountancy en Belastingzaken 68417 G. J. Botterman, Tuinïaan 114b, Accoun tant en belastingconsulent. Lid Ned. Inst, v. Be!. Cons. Administraties, belasting- adviezen. Aannemer L. J. VAN AMEYDEN. BeCedigd taxa teur. ElectnscU timmerbedrijf. Metselaar. Kethelstraat 21-23 Veenlantstraat 8. Algemeen installatiebureau B7777 E;1- Wed. M. van Meurs, Broersveld 53. Erkend Gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij verhuizingen. Na 6 uur tei. 67879. Auto-reparatie RCmno Hebt U autoschade 7 Noordergarage - Vygensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend, B. Staat Boodschappendienst Houtmeet en Zaagsel (2 lijnen) Kunst en antiquiteiten 6972 S ?Funs,ï: £n antiekhandel v.h, „De Delfische Poort .Restauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 8. J. Wouters. Kantoorboekhandel F' Ja,?,d^n Ende- Drukk-erij, Rotter- dumschedijk 234. Schiedam's Goedkoopste Kantoorboekhandel. y. Duinhoven, B. K-.Laan 22. Vert t Albert Heyerman's Stempclfabrlek-Graveer- Inrlchting. Lederwaren 6881 I Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en uuui i j52- Leder-fournlturen, Koffers, Acte- tasschen, ReparatiCn. Loodgietersbedrijf voor alle loodgieterswerkzaainheden en sanitaire Installaties: L. JURGENS Hoofdstraat 189, Opgericht 1895 Makkerstraat 8. Afhalen en Kezorgen Schiedam en omstreken. in Broodbakkerij CQCC I Laat vanaf morgen KROMMENHOEK UoO-JI u "brood bezorgen. Singel 101 Bankiers (2 lijnen) Bedrijf skleedi ng Boter Carrosseriefabriek Copieer-werk 6778*1 Copicerinrichttng „Mercator". Alle copleer- ",,lW werk voor handel en vereenigingea. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. V. d. WAAL Corsetten-Dameskousen Amsterdamsche Bank N.Y. Bijkantoor West vest, 36. Alle Bankzaken Assuranties. P. ROttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speclaalhuis, Voor Uw broek in elke maat en kleur naar „DE BROEKENKONING", Hoogstraat 53 Carrosserie, wagenbouw en alle reparatlCn. ARY JORDAANS. Hoofdstraat 34. m^A-J?i®Ao'.P0®MMraat 39. Tarwe- R. H. BORRANI, Thomas i Kempisstr 12b Metselaar-Aannemer, Onderhoud van huizen Meelfabrieken Meubiieering (Complete) 69773 D-. J. de Jager, Boterstraat 58. u«m ui Showroom Rembrandtlaaa 7. Oude materialen en afvalstoffen CQQ7P Th. Hershach, L. Singeistraat 39, Groot- wjia handel iu oud papier, ingeschreven als tusschenhandelaar (aid. B) by het Rijks bureau' Inkoop van alle soor ten metalen Papiervernietiging 67556 Ja,°- v Waal, Westmolenstraat 2527. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pavoordt Radio Huis RRDdd ?/ksnde Philips Service WUUTt Hoogstraat 92 - Tel. 68044 Pedicure-Schoenen 68492 D'bstal's Schoenmagazijn, Broersveat 135. (Medisch gediplomeerd) Pompen N.V. EMADA, Rotterdamschedijk i99a. Ruime sorteering en steeds het nieuwste. Damestasschen F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaal zaak in: damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drukwerken Goedkoop en WILLEM FONTIJNE, Pompen 'motorenhandel. Electrische pompen NOORDVEST 85 Expeditie Fotografie Drukwerk van „ELBA", prima! Hoogstraat 156. v. d. MOST. LANGE NIE0WSTRAAT 23. Alle expeditie en zware transporten. Glas Voor Uw films, platen, papier ontwikkelen naar H. N. HAAS, Rubensplein 23, Westfrankeniandschestraat 40. Rijwielen, ft77*»Q Reparatie-Inrichting P. C. POPPEZIJN, DJ/«Ju Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Stencil-drukwerk van MeUer's-Zakcntelefoon t Hooikade 2. Stoffen-Manufacturen Verbetering van Sohoorsteentrek. Fa. V. L. Borranl. alléén Lange Achterweg 33. Speclaalhuis voor alle Sportartikelen. - Sporthuis Olympia, Passat 10. 69446 ConiSer-afd. u«ji ra Ook dn kleuren of met teekening. Stoomververij en Chemische WasscherU „CENTRAAL". Hoofdkantoor: Lange Nleuwstraat 71. N.V Van ICatwijk's Glashandei, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. Glas- en Kristalslijperij COQdC Moderniseeren van spiegels. Glazen Iegpla- uoy-t-J ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK OLIVIER, Boterstraat 39 Hoeden, Petten (ook in laken) 69899 PILT HENIGER, Passage 1. Hee.-snmode- uouacj artikelen. Vraagt tel. zlchtzending. Haarden en Kinderwagens eocoq FIRMA A. GO GS, Speclaalhuis In haarden Uci-JUO en kinderwagens, G. Verhoonstraat 21, tegenover HA V-Bank. Heerenmode-artiKeten JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE DIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen en Pyoma's. Hotel-Café-Restaurant Huis- en Decoratie-Schilder „DE KROON", Koemarkt i. Lunches, Diners, Kegelbaan. Stucadoor G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Venduhuis 69691 Ea- Kruyne en Jonker, Broersvest 5355 uov-j i Veilingmeesters en beêedlgde taxateurs. Wasscherij R8R76 Voor Zuid-Holland ten Westen UOOI <J GEBRs. GORIS Moderne Wasscherijen Lange Haven 91 Woningbureau R87R9 Woningbureau „Schiedam-West", Nieuwe UOI nJC Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. R7K89 Huishoudelijke artikelen, Ijzerwaren en WvOfi gereedschappen Post Co., Korte Dam I—10. Zagerij en Timmerbedrijf Zakken OQOCf] C. V. Schledamsehe Zakkdhhandel OÖÖUU N. Leyeodekkers In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-Inrichting A. TI. FRANSEN, SCHIE 2. Zaag- en Tim merwerken voor handel en industrie. hoorlijken maaltijd voor de kinderen te hebben bemachtigd. „Ik neem geen opdrachten noch critiek aan van menschen van jouw soort," was het booze antwoord van de kokkin. „Ga direct mijn keuken uit en ga aan je eigen werk!" „Dit is mijn werk", was het koele antwoord. „Zoo lang ik hier ben, zullen deze kinderen genoeg te eten kragen. Ze zijn half verhongerd, tk zal de rest van dit vleesch en de jam- taart mee nemen." Op dat oogenbük kwam de directrice, die de opgewonden stemmen had gehoord, de keuken binnen. ,\Vat doet u hier zusier? U behoort de kinderen op het oogenblik hun eten te geven," merkte ze uit de hoogte op. „Ze durft te zeggen, dat het eten slecht is en dat ze vleesch moeten hebben," riep de kokkin uit, die de onbewegelijke Mavis uit dagend aankeek. ,Ifc heb nog nooit zooiets gehoord. Ga naar uw werk terug, zuster, en laat de zorg voor de huishouding aan mij over", beval juffrouw Fortescue. Mavis stak haar het bord toe, dat ze had mee gebracht. „U kunt niet weten, wat deze vrouw de kinderen te eten geeft. Kijkt u eens naar deze verschrikkelijke rommel en de zoogenaamde melkpudding is klinkklaar water. Zag u deze maaltijd voor dat het eten naar binnen ging?" Zonder een antwoord af te wachten, maakte ze de deur van de oven open en haalde daar uit een stuk vleesch, omgeven door hoopen gebakken aardappelen. Ze zette deze buit op een schaal en voegde daar de jamlaart aan toe om zich dan naar de deur te begeren met op haar aardige gezicht een uitdrukking die de twee verbaasde vrouwen waarschuwde niet tussehea beide te komen. Terwijl ze zich De Almelosche politie heeft zes personen ge arresteerd, die betrokken zijn bij een belang rijke opliclitings-affaire. Een der gearresteerden heeft verleden week n.l. aan een rijwielhandelaar uit Nijverda! een partij z.g. nieuwe rijwielbanden verkocht i oor f 3200.Het waren 200 banden die in rollen waren verpakt. Toen de kooper vroeg do banden te mogen zien heeft de ver- kooper oen der pakken aan den bovenkant geopend, doch later bleek, dat op eiken band van dit pak een stukje nieuwe band was gelegd. De kist waarin de rollen waren ver pakt, bleek overigens oude, waardelooze ban den te bevatten. De zes gearresteerde personen hebben van het geld te Deventer en Zutfen goeden sier gemaakt. Zij allen zijn nu in verzekerde bewaring gesteld. bij de deur omdraaide, zei ze:' Er is geen wann water in de badkamer. Wilt u alstublieft het fornuis aansteken?" „Wat nu nog?" bracht de verbouwereerde directrice ui!, toen Mavis verdwenen was. „U hebt zich in een wespennest gestoken", gaf de kokkin ten antwoord. „Ais u haar wegstuurt, gaat ze regelrecht naar de politie, en voordat we het weten Haar gebaar zei meer dan woorden zuiks konden doen. Ze spraken verder met gedempte stemmen, terwijl Mavis de kinderen zich te goed liet doen, waarbij haar hart brak, toen ze zag hoe ze op het voedsel aanvielen. Na dit eerste voldoende maal, dat ze in langen tijd hadden gekregen, deed Mas is de kinderen hun jasjes aan, waarop ze hen op de speelplaats achter het huis liet spelen. Onderwijl maakte zij de bedjes op. De roode dekens waren versleten en vuil. Alles was hier door en door verwaar loosd en toen ze met het opmaken van de bedjes gereed was, kwam ze tot de ontdekking, dat het badwater nog steeds koud was. Haar opkomende woede beheerschend, ging ze opnieuw de keuken binnen, waar de kokkin nog steeds bij het vuur zat, zonder dat ze pogingen had aangewend om het fornuis aan ta steken. Ze lachte spottend, toen Mavis zonder iets te zeggen het werk zelf ter hand nam. Vervolgens ruimde het meisje de vaat van het eten op en veegde zij het verlrek aan, waar de kinderen overdag verbleven. Toen het water voldoende heet was, ging ze ijverig aan het schoonmaken. Het was voor haar een opluchting te con- stateeren, dat de avondboterham beter was verzorgd, dan de middagmaaltijd dat was ge weest. Tegen den tijd, dat ze de kinderen had gebaad en naar bed. gebracht, was Mavis doodop. Ze was blrj, dat ook „zij naar bed kon gaan, waar ze onmiddellijk Sn slaap viel. Hilversum I, 415,5 M.' G 45 Gramofoon. 6 50 Gymnastiek. 7 00 Gra- mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 B. N. O. 8.15 Gewijde muziek (gr. pl8.45 Gramofoon. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 25 Gramofoon. 11.TO Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Orgelconcert. 12 25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12 45 B. N. O. 1.00 Gramofoon. 150 Kinderkoor „Zanglust (opn.). 2.15 Curt Hohenbeigen en zijn orkest. 3 00 Voor de vrouw. 3 20 Gramofoon. 4 00 Bijbellezing (Voor bereid door de Chr. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5 00 Gramofoon. 515 B. N. 0 5.30 Voor de jeugd. 5.45 De Mandolinisten. G15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ensemble Amende.. 7.00 Actueel halfuurtje. 7 30 Volks zangkoor met pianobegeleiding.. 8.00 Gramo foon. 8.15 Declamatie. 8.30 Cabaret. 9.30 Ber. Gedurende de drukke week, die volgde, waren er geen verdere klachten over het eten. Hard werkend als nooit te voren, hield Mavis haar oogen wijd geopend, om vast te stellen, dat haar eerste verdenkingen meer dan gerecht vaardigd waren. De twee Fortescue's, daarbij geholpen door de kokkin, hielden groote som men gekls over door de listige wijze, waarop zij huishielden. De melk voor de kinderen was waterig en ze kregen margarine in plaats van boter. Mavis besteedde uren aan het herstellen van de totaal versleten kleeren van de kin deren, een taak, die eigenlijk toebedeeld was aan de zuster van de directrice. Heele en fatsoenlijke kleeren werden in reserve gehouden om bij de een of andere gelegenheid te wor den gebruikt, zoodat juffrouw Fortescue het geld, dat bestemd was voor het vernieuwen van de uniformen" der kinderen, in den zak kon steken. Ondanks al de pogingen, die zij daartoe in het werk stelde, kon Mavis er niet achter komen wie in het bestuur zitting hadden. Vechtend met de problemen, die elk oogenblik van haax tijd vulden, deed zij haar best voor de kinderen, die gebrek leden aan voedsel zoowel als aan liefde. Het waren schatten, die zich hechtten aan de eenige persoon, die vriendelijk voor hea was. Ze had weinig last met ben, nadat ze eenmaal voor regel en orde had gezorgd. „Aan het einde van de week heb ik u niet meer noodig, zuster Casslene", zei juf frouw Fortescue op een morgen, toen Mavis er ongeveer een veertien dagen werkzaam was. „Zuster Batman komt gelukkig weer terug." „Uitstekend." Mavis liep langzaam de trap op. Koe kon ze die kinderen achterlaten in de liefdelooze hoede van drie vrouwen, 'die er alleen maar op uit waren, geld aan hen (Eng). 9.45 B. N. O. 1G.00—10.15 B. N. O. „Tho Dutch Achievements in the Netherlands Indies". Hilversum IT, 301,5 M. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.QÖ Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 B. N. 0. 8.15 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoon. 1215 De Ramblers. 12 45 B. N. O. 1.00 De Gooiianders. 1.45 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Causerie: Wagner en de gedachte van BayreuUi". 3.00 Tweede acte van de opera „Der fliegende Hollander". 4 00 Arnhemsch strijkkwartet en gramofoon. 5.00 „Het geeste lijk karakter van ons volk" (Voorbereid door het Vrijz. Protestantsch Kerkcomité). 5.15 B N O. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoon. 615 Omroep- Harmome-orkesf. 6.45 Gramofoon. 7.00 B.N.O. 7.10 B.. N. 0. 7.20 Voor de kleuters. 7.30 Luchtvaartcursns. 7.45 Reportage. 8.00 Rott. Philharmonisch orkest en soliste. 9.00 Boek bespreking. 9.15 Programma gewijd aan Roe menie. 9.45 B. N. O. 10.00 Dagsluiting (Voor bereid door do Christ. Radio Stichting), 10.05 10.15 Gramofoon. te verdienen? O, kon ze maar iets doen! Het bestuur met haar bevindingen in kennis stellen! Ze ging naar haar kast om een schoonen zakdoek te krijgen. Plotseling ontdekte ze, dat uit de ebonieten doos, die onder het stapeltje zakdoeken stond, al het geld, dat ze daarin, bewaarde, verdwenen wasl Behalve de enkele ponden op de bank bezat ze geen ander geld meer. Ze zocht verwoed er naar, doch vond niets. Het was natuurlijk gestolen - de kok kin of misschien de directrice zelf wel! Sidderend van woede, rende Mavis de trap af, om juffrouw Fortescue te vertellen wat er gebeurd was, maar haar verhaal werd met schampere opmerkingen ontvangen. „Ik geloof niet, dat u dat geld ooit hebt gehad. Het is natuurlijk een truc", gaf ze ten antwoord. „Ik had dat geld wel degelijk in m'n kast liggen", hield Mavis vol. „Ik had vijf bank biljetten van oen pond in m'n zakdoekendoos liggen en die zijn spoorloos verdwenen." „Durft u mij ervan te beschuldigen, dat ik het heb weggenomen?" kwam de booze vraag. „Neen, ik beschuldig niemand, maar als het gold niet wordt teruggevonden, zal ik naar de politie moeten gaan en een onderzoek r*',Welke bewijzen hebt u, dat het geld daar in "uw kast lag?" vroeg Connie hatelijk. „Nie mand zal een dergelijk zwak verhaal gelooven, zeker niet van iemand, die op staanden voet uit haar vorige betrekking werd ontslagen. Een mooi karakter hebt u om op deze wyze te trachten geld van ons los te (doppen! Op dat oogenblik werd een telegram - zorgd en de directrice verschoot van e toen ze de onverwachte boodschap las. tWnrril wimlqdV

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6