DE TERUGTOCHT DER SOVJETS IN DE OEKRAÏNE DE SOVJET-BEDREIGING VAN FINLAND Zaterdag 16 Augustus 1941 Na 22860 De Zwarte Zee-haven Nikolajef Ingesloten Cultuur en ontspanning Het probleem van den uitweg naar het Noorden Een strategische spoorlijn mi Moedige mannen en vrouwen Tijd om te verduisteren EERSTE BLAD 134ste Jaargang Bevrijding van Europa van het bolsjewisme niet meer twijfelachtig Sovjet vliegtuigen pogen Berlijn aan te vallen Een afdeeling aan het departe ment van volksvoor lichting en kunsten (Scheri). Museum Boymans VANDAAG: 21.04 UUR MORGEN: 21.02 MAANDAG: 21.00 ZONSOPGANG MORGEN 6.25 UUR MAANDAG 6.27 uezc courant verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaal f2.10; franco per post f2.60 Prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummers 6 ets.Abonnementen worden dagelijks aangenomen Adverienti£n voor het eerstvolgend nummer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags vóór 0 uur. Een bepaalde plaats van a&vertentiën wordt met gewaarborgd. Directie: Mr, H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LAKGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) ^ry» der advertenUën. \an Xw regels X 1.60 iedere regel meer f 0.31; m het Zaterdagnummer 1—-5 regels t 1,85, iedere regel meer I 0.36 Reclames f 0.77 per regel* Incassokosten S ets.; postkwrtantie. 15 eta. Tane\en too advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau \crknjgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetahng Kleine Ad verten ücn opgenomen 4 f 0.52 t/m 15 wooitLn t 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags Kleine Advertentiën tot 23 woorden '0.26, mits vóór Dinsdagavond uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertentiën 1 J.03 indien met vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Ia aanvulling op het weerrnachtsbericlit van gisteren verneemt het D.N.B. van mili taire zijde In de Westelijke Oekraine teekent zich steeds sterker He volledige ineenstorting at van de Sovjetlegers aldaar. In het ge bied ten westen van het zuidelijk deel der Boeg werden de daar nog aanwezige vijan delijke strijdkrachten vernietigd. De beide havensteden Odessa en Nikolajef zijn thans door de verhonden troepen ingesloten. Ten oosten der Boeg heeft de opmarsch, die zonder ophouden door de snelle Duitsdhe afdeelingen werd - voortgezet, geleid tot de verovering van het belangrijke ertsgebied en industriecentrum van Kriwoi Rog, ge legen in de bocht van de Djnepr op on geveer 150 kilometer ten noorden van de Zwarte zeekust. Voor zoover de geslagen vijand nog in staat was terugtrekkende bewegingen uit te voeren, heeft het Duitsdhe luchtwapen deze dicht opeen gedrongen colonnes met succes aangevallen en daarbij talrijke pant serwagens en voertuigen vernield. Ook kan der te z;jn en de jonge Slowaaksche weer macht alle eer aangedaan Van de Hongaarsche troepen zijn het vooral de gemotoriseerde snelle afdeelin gen en de vliegers geweest, die in on onderbroken strijd meegeholpen hebhen den taaien weerstand der Sovjettroepen betrek kelijk vlag te breken. Eind Juni rukten zij op van de voormalige grens tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie aan de Kar' pathenpassen en zij staan thans, na de bevrijding vair Galicië, omstreeks zeven honderd kilometer van hun aanvangsstel- Jingen, met de Duitsche troepen aan het zuidelijk deel der Boeg De tot nu toe genoemde verbonden strijd krachten hestonden uit formaties geregelde troepen van Roemenië, Hongarije, Slowa kije en Italië. Zij zullen binnen afzienbaren tijd worden aangevuld met de afdeelingen vrijwilligers uit Spanje, en Portugal, uit Vlaanderen en Kroatië, alsmede uit geheel Scandinavië, die zich voor den strijd tegen het bolsjewisme onder het Duitsche opper bevel hebben geplaatst. Na de .ovciwmnin- worden aangenomen, dat de vijand grootc ^gen der Duitsche weermacht en haar bond- genooten !s de definitieve bevrijding van het bolsjewisme niet meer 'twijfelachtig. troepenveriiezen heefk geleden, zoodat er nog slechts schamele overblijfselen dier troepen in den vernietigingsslag in de wes telijke Oekraine gered zullen kunnen wor den. Ook de overgangspunten van de Dnjepr zijn blootgesteld aan de doorloo- pende slagen van het Duitsche luclitwa pen, dat veerbooten tot zinken heeft ge bracht en pontonbruggen vernield De legers van den Sovjet-maarschalk Boedjenni hebben dus in de westelijke Oekraine niet alleen zelf zware vernieti gende slagen ontvangen, doch tevens do belangrijkste havens aan de Zwarte zee en oen der belangrijkste industrie- en grond stofgebieden der Sovjet-Unie moeten prijs geven. Uit de tot nu toe ontvangen berichten is gebleken dat aan deze zuivering der westelijke Oekraine van de bolsjewisten be halve do Duitsche, cok Roomeensche, Hon gaarsche en Slowaaksche afdeelingen heb ben deelgenomen Een van de extra be richten, die gisteren werden gepubliceerd heeft thans ook voor de eerste maal mel ding gemaakt van de daar in den strijd gebrachte Itahaansehe troepen, die, zooals hekend, eenigen tijd geleden door denDuce ter bestrijding van het bolsjewisme naar het Oostelijk front zijn gezonden. Van de in de Oekraine strijdende ver honden troepen zijn de Roemeensclic het sterkst in aantal. Zij staan zooals men weet, onder persoonlijke leiding van den Roemeen actiën geneiaal en staatsleider An- tonescu, d.i e de groote voldoening heeft gesmaakt de in'1940 door de Sovjet-Unie afgepeiste gebieden, de Noordelijke Boe- Icowina en Bessarabie, weer voor Roeme nie tei ug te veroveren Het zijn ook Roe- meenscbe troepen die de belangrijke ha venplaats Odessa hebben ingesloten. Telkens weer hebhen de Duitsche wer- machtsherichteii ook met lof melding ge maakt van de in de Oekraine strijdende Slowaaksche en Ilongaarstihe afdeelingen, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder stonden met de Duitsche weermacht. De aldaar in den strijd ge brachte Slowaaksche afdeeling heeft bewe zen een kranige en succesvolle medestrij- Een gering aantal Sovjet bommenwerpers heeit in den afgeloopen nacht een aan vals- poging gedaan op het Noordoostelijk deel vian het Duitsche rij'k welke zonder resul taat hleefj. Slechts een vliegtuig slaagde er in den rand van Berlijn te bereiken, waar het door luchtdoelgeschut werd ver dreven. Het A.N.P heeft zich gewend tot het hoofd der afdeeling cultuur en ontspan ning van het departement van volksvoor lichting en kunsten, den administrateur, ma joor b.d. Marius van Lokhorst, ten einde een en ander te vernemen omtrent de werk zaamheden dezer belangrijke departemen tale afdeeling. De heer Van Lokhorst stelde op den voorgiond, dat zijn tak van dienst gedeel telijk valt huiten. de andere afdeelingen van het d epartemenf, maar ze aan anderen kant ook overkoepelt. Dte afdeeling is nog slechts in het begin van haar ontwikkeling en he vat drie bureaux. Toerisme. Het eerste is dat voor toerisme, reern delingenverkeer en alles wat daarmede ver band houdt. Men bedenke, dat in ons land een kleine vierhonderd plaatselijke vereeni- gingen voor vreemdelingenverkeer beslaan. Het bureau heeft o.m. tot taak den samen hang dez.er bureaux steeds hechter te ma ken en te zorgen, dat in de eerste plaats het algemeen doel goed in het oog gehou den wordt. liet bureau houdt zich ook bezig met de stimuleering van de zwem- spoit en stelt zich dus tevens in dienst der volksgezondheid, door belemmeringen van de z.wemsport uit dm weg te ruimen. Het „recht op reizen" wordt erkend, dien aangaande werkt men nauw samen met „Vreugde en Arbeid". Men gaat er van uit, dat het arbeidende volk geen verlengstuk is van de machine", maar vat het recht op reizen niet op in dien zin, dat men de mens dien in luxueuze paleizen zou willen onderbiengen. De bedoeling is alleen de arbeidskracht op peil te houden door vol komen ontspanning, zoo mogelijk in een natuur, die van de vaderiandsche afwijkt. Ciiltuuniitwisseliiig. Het tweede bureau is dat van cultuur- uitwisseling. Men wil dus een uitwisseling van culturen van andere volken met de onze. Op dit gebied hebben wij reeds ge zien de tentoonstelling van beeldende kunst !in Hagen en Keulen en omgekeerd is er nu in Amsterdam een tentoonstelling van beeldende kunst van Duitsche kunstenaars. Dit is een arbeidsveld, dat ,voor onbeperk te uitbreiding vatbaar is. Voor de toekomst bestaan er plannen deze, uitwisseling uit te bieiden tot andere landen. Vooral wordt hier het oog gericht op Italië, dat reeds in vroegere eeuwen als %n magneet de Noordsche'ziel naar zich toe trok. Als klas siek voorbeeld gelde de' mis van Goethe naar Italië. Bij jonge kunstenaars wordt door deze uitwisseling de blik verbreed en bovendien wordt bereikt dat men zich be zint op den eigen voJksclien aard. Men beieikt er ook mee, dat de dynamiek van de Nederlandsche geaardheid in het bui tenland beter wordt aangevoeld en op prijs gerteld. Cultuurbevordmug. Het derde bureau draagt den naam van cultuurbevordering. In tegenstelling met hel tweede aldus de heer Van Lokhorst ligt zijn werk voornamelijk in het vaderland. Een der voornaamste werkpunten is het heter inrichten en verdiepen van volks feesten. Een volksfeest is een zaak van gi'oot belang en mag daarom niet in vei hgo handen geacht worden, wanneer uit sluitend particulieren op willekeurige wijze hot initiatief nemen. Het fepel op zichzelf is trouwens reeds een aangelegenheid, cLe philoschsch en psychologisch heel fijn uit een te rafelen zou zijn. De uitspraak der Romeinsche dictatoren: „Geef het volk brood en spelen" is niet het standpunt van het departement. Het gaaf èr niet om de menschen bezig te bouden, "maar er wordt gezoigd, dat de vnje tijd in de juiste ba nen blijft eu zoo nuffig mogelijk wordt be steed. niorJooi kan de volkselie cultuur slechts winnen. Het streven is om. het kermist eimaak in cere to herstellen, maai ook in betere banen te leiden, teiwij' ook ontspanning in goede circussen zal worden aangemoedigd. Persoonlijk sta ik op het standpunt zeide de heer Van Lokhorst dat het ciicusper»oneel alle hoogachting verdient voor zpii sobere levenswijze, het plichtsbesef en de tucht, waarvan het als regel blijk geeft. li.*) Dorpat, 1920, Om de tafel zitten Rus sische en Finsche gedelegeerden en liet gaat over de vredesvoorwaarden, waarop een einde zal worden, gemaakt aan den Finsch-Russischen oorlog, die met de mens jewistische revolutie was begonnen, den oorlog, die voor Finland vrijheid en on afhankelijkheid inluidde Onder de talrijke moeilijkheden, waarvoor devvergadering een oplossing moet vinden, behoort de grens regeling voor het vrije Finland in het Noorden: Finland maakt aanspraak op een kuststrook aan de IJszee. Het doet dat met goede gronden. In 1864 heeft het groot- vorstendom een stukje van de Karelisclie landengte, en dan nog wel het gedeelte, waarop de wapenfabriek \an Rajajoki ligt, aan Rusland moeten afstaan, en bij die gelegenheid beloofde de tsaar zulk een kuststrook in ruil. Maar het bleef bij be loven. Finland, dat eeuwen lang met Noor wegen en Rusland de kust van de IJszee de Noren spraken duidelijk van „fael- lesdistrikten", het gemeenschappelijke dis trict had gebruikt, was er in 1826 door een overeenkomst tusschen Noorwegen, Zweden on Rusland van afgesneden Eerst ny, in Dorpat, biedt zicb de gelegenheid aan om inlossing ie voideren van het woord van 1864 De Finnen krijgen hun zin- Sedert 1920 bezitten si] een IJszee- provincie, het d'sfriet van Pctsamo Ondeir* het gebulder van de ka nonnen, in rook en smook, verrichten de ambulances aan hel Oostfront hun werk. Moedige mannen en" vrouwen, dok toren en verpleegsters hebben zicli vrijwillig voor de/e taak gemeld. Hun werk is met zonder gevaar... Ons land telt vele moedige mannen en vrouwen, die bereid zijn ginds in het Oosten aan het menschlieven- de atobulancewerk deel te nemen. Z,rj wachten otp, u. Want zij moeten met de Nederland sche ambulance uitrijden. Uw gare wordt nog verwlacht. Helpt u ook mede, opdat straks de Nederlandsche ambulance kan vertrekken. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 - Nederlandsche ambulance,' Koningin- "hêgracht 22)'s-Gravenhagë. R^s(eu van verslagen Sovjettroepen. Op de plaatsen, waar de Sovjettroepen over- Jiaast moesten terugtrekken, lieten zij een troosfclooze chaos van voertuigen en uitrustingsstukken achter. De foto van een 'dergelijke plaats aan het Finsche front geeft Iucrvan een goeden indruk, Vordering van grimlprodneten en teen hout mogelijk. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van landbouw en issche- nj is bepaald, dat ieder, die grindproducteu en teenhout (al dan niet be- of -verwerkt) vooihandeu of in voorraad heeft, verphclit is deze producten Lij de akkerbouwcentrale in te leveren zoodra ïulks door de akkerbouwcentrale woidt verlangd. Museum Bojmans te Rotterdam heeft voor de afdeeling oude feekeningen een vijftal teeke- timgeii, hguurstudies van Hendrik Pothoven, ■veinonen Deze kunstenaar, die van 172G-— 1793 leefde en voornamelijk in Amsterdam vveikzaam was, heeft voorat naam gemaakt als portretschilder. Zijn werken bevinden zich o-a, m het" rijksmuseum te Amsterdam en het Mau- ritshuis te 's Gravenliage. Do teekeningen, die liet Museum Bovmans verworven heeft, gcfui- tuigen van een fijnen en levendigen geest. Zij doen niet onder voor het werk van zijn be roemden tijdgenoot Comeïis Ti oost. Op de zoroertenloonstelling: „Nederland bouwt in baksteen" vvoidt binnenkort de liendimend- ste bezoeker verwacht. Dc toerist, die door Finland naar de IJszee wil, reist per trein tot Rovamemi „hotel Pohjanhovi" ,,het~ slot van het Noorden" ontvangt zijn gasten met Euiopecsch comfoif, en als zij op den avond van hun aankomst een loopje bui ten de slad maken, zien zij al heel gauw een viertalig bordje, dat ben waarschuwt: ge staat op den Poolcirkel Tvvc wegen voor uit- en invoer. maar een enkele pleisterplaats, maat hef moet. Liinahamari heeft ernstig tekort aan veemen en de goederen verdwijnen na los sing dan ook regelrecht in de vracht wagens, die onmiddellijk na de lading hun rollende reis beginnen. Rond tweeduizend ton per dag daverde tot voor luttele we ken langs die lange baan naar Rovaniemi too. Daar wordt in spoorwagons gelost en voort gaat het naar het Zuiden, naar Helsinki, naar Tampere, Finlands moderne en hygiënische industriestad, naar het oude Tuihu, naar Kotfca, en de steden in het binnenland. Helaas, de oorlog heeflt ook aan dit stuk vreedzaam Finsch opbouw werk plotseling een, zij h'et tijdelijk, einde gemaakt. Nu heel het land zich weer-pa raat moet houden voor het weren van den Russischen aanval kan het van de haven Liinahamari niet langer de voordeelen trek ken, die het er in den jongsten tijd, met inspanning van alle krachten van genoten heeft. I Petsamo vrij, maar de drei ging blijft. Van Rovaniemi gaat de reis per auto bus- 530 kilometer tot Petsamo, dat zich in do laatste twintig, maar vooral m de laatslte twee jaren heeft ontwikkeld tot een stadje van groote en nog steeds toe nemende beteekenis. Een ijsvrije haven in 'tNoorden .bezitten vd, zoowel voor Fin land ais voor Rusland, zeggen: Twee we gen voor uit- en invoer Een door de Oost zee en de Finsche Golf, en een „om de Noord", naar het Finsche Liinahamari of het Russische Moerinansk £)e Russen leg den al vroeg een spoorlijn aan, die van Leningrad oier het nu folomstreden Pe- trosavodsk en over Kandalaksja naar Moer inansk loopt De Finnen bouwden hun autoweg van Rovaniemi tot Petsamo, en zij zullen stellig in de toekomst eveneens tot het aanleggen \an een spoorlijn be sluiten, tot den dag, waarop nieuwe vij andelijkheden van Rusland tegen Finland begonnen, is van den Finschen en ook aan den Zweedschen invoer een belang rijk deel langs den Noordelijken weg ge komen, aangezien de Noordzee grootendeels oorlogsgebied was geworden en twee van de drie Scandinavische staten in den krijg waren betrokken. Nooit was er aan de kust van de Noordelijke IJszee een zoo groolle 'bedrijvigheid als in die periode. Langs den autoweg, die zich slingert door een-land van diepe eenzaamheid, en waar over -vroeger vrijwel alleen bussen en par ticuliere wagens passeerden, rolden de tien- en twaalftons vrachtwagens in soms lange rijen De groei van een haven. En in Liinahamari, lot voor enkele jaren een visschersdorpje,, ontwikkelde zich een modem havenbedrijf, nog lang.niet op de hoogte van zijn tijd - hoe zou het ook w aaraan, ook nu nog, ononderbroken en met sterken steun van de Finsche regeering wordt gewerkt Wie hij vrachtautoverkeer aan autostrada's denkt met moderne be- bakenïng en een afgepaste „service" over het geheel'e traject, heeft een bedenkelijk scheeve voorstelling van de moeilijkheden, die de chauffeur van een „oplegger" lus sclien Pelsamo en Rovamemi ontmoet. Wiant hier, in het land van dte groote stilte, slingert de veelal voor vrachtwa gens te smalle weg door eindelooze vlakten en'moerassen. Hier wachten geen repara teurs en geen kraan wagens op werk, hier is Bij den vrede van Maart 1940 hebben de Finnen het Petsamodistrict vrijwel onge schonden kunnen behouden. Generaal Wal- lenius, die het Noordelijke Finsche leger commandeerde, had zijn hoofdkwartier in Rovaniemi, en leidde van daar uit de operaties tegen het door de Russen aan vankelijk veroverde, later prijsgegeven, toen heroverde Petsamo, eu ook die aan het front van Salla,'achter Kemijaervi, waar zoo verwoed is gevochten Petsamo blee! behouden, maar toch moesten de Finnen rich neerleggen bij vredesvoorwaarden, die ook voor hun Noordelijke districten een .voortdurende bedreiging inhielden De Rus sen eïschtcn den aanleg van een spoor lijn, die Kandalaksja (aan den Mocrmausk- spoorweg) met Kemijaervi verbindt. Zij eischten vrijen doortocht door de Finsche Noordelijke districten naar Scandinavië Zij vilden zooveel was zonneklaar bij voortduring een oog op Petsamo gericht houden Salla zelf viel den Russen in handen In allerijl begonnen zij hun deel van den begeerden spoorweg te bouwen, en de Finnen noodgedwongen, zelton zich' tot een aanleg' van het hun afgeperste traject, dat binnen een jaar klaar moest zijn. Zoo was het bij den „vrede" ge dicteerd. Geen deel van bet'vredesverdrag, den Finnen opgelegd, bewijst Ruslands wa re oorlogsbedoelingen duidelijker dan het «amenstel van bepalingen, die handelen over de verbindingen van de Sovjet-Unie in Scandinavische richting, waartoe de eisch, dat Rusland een spoorlijn moet hebhen, die Moermansk recht met Zweden verbindt? Waartoe de eisch, dat de Engel- sche belangen bij de nikkelmjnen in het Noorden aan de Russen zullen worden overgedaan? Waartoe de eisch, dat Sretlni en Rabatsji, twee schiereilanden, ten Wes ten Van Petsamo gelegen, aan Rusland moe ten worden afgestaan a Waartoe de eisdi' van donaneirïj verkeer door het Finsche r oorden? I „Bevrijding van het Finsche volk" was toch de inzet van den Russischen aanval geweest9 Hordt dan soms die bevrijding een stap nader gebracht door strategische spoorlijnen, ongecontroleerde spoor- en luchtioutes, overgenomen aandeelen, en ge loofde schiereilanden? Weineen natuurlijk. 3 fa ar toen het op zaken aankwam konden Stalin en Moictef hun drang naar hel, Wes ten niet langer onder stoelen en banken steken, niet langer wegmoffelen achter den schoonen stlïijn can altruislische leuzen, die e\ en zoovele leugens, waren. Wat over schoot was een stuk naakt en stuitend im perialisme, bedreven doort verfoinfaaiers van een vrijheidsideaal,'dat ip hen Imagers instède \an dragers vond. Het eerste artikel verscheen in ons blad van Donderdag j 1. (Vervolg 5de Jk'olom 2de pagr). i 4

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1