AANVAL IN SCHEERVLUCHT De ontwikkeling van het vliegtuig als oorlogswapen RADIO MORGEN Vrijdag 22 Augustus 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 4 Jarenlang heeft het in de krijgskunde als een. vaststaand feit gegolden, dat de vooruitgang der techniek in het bizonder ten voordeele kwam aan de verdediging en dat het offensief in onzen tijd alleen ren koste van onvergelijkelijk zware offers nog een kans zou hebben. Dat deze gedachtengang zich vooral van Franschc en Engelsche strategen meester maakte, is te begrijpen. In de eerste plaats hadden alle aanvallen de drie laatste ja ren van den wereldoorlog 1914—'IS ont zettende bloedoffers gekost en een schit terend succes had althans op het Wes telijk front, waar de modernste middelen der verdediging juist konden worden toe gepast geen van deze offensieve stoo- ten opgeleverd. Bovendien behoorden Frankrijk en Engeland tot de verzadigde staten, met wier regeeringsvorm ds theorie Vein de alles weerstaande kracht der ver dediging uitnemend strookte. Men ziet de dingen nu eenmaal graag zóó, als zij zich h'et vooixleeligst voordoen ook in de staatkunde en de strategie. Illusies! De snelheid, waarmede de Duit sche legers elk front, dat hun werd ge boden, doorbroken hebben, leert duidelijk genoeg, dat de theorie pas juist blijkt to zijn, als zij op haar kop wordt gezet. De kracht, van den aanval heeft meer dan de verdediging baat gevonden bij de moderne krijgsmiddelen. Niet in de laatste plaats daaruit vallen de overweldigende Duitsche triomfen te verklaren; de geal- leerde weermachten hadden hun kracht uit sluitend in de verdediging gezocht en toen deze faalde, bleef hun geen redmiddel over. Het vliegtuig als middel voor den aanval. Totde middelen, welke de moderne techniek speciaal aan den aanvaller ten goede deed komen, behoort ook het vlieg tuig. Dit valt aanstonds te begrijpen, als men maar bedenkt, dat de luchtstrijdkrach ten uitsluitend aanvallend in den strijd kunnen optreden. De eigenschap is in- haerent aan hetIuchtwapcn, omdat het begrip „vliegen" gelijkwaardig is aan zich in de lucht voortbewegen. Het vliegtuig kan geen stellingen- betrekken; waar het zich als vcchtwapen vertoont, móét het aan vallen. Dat geldt niet alleen in het groot, bij de gewichtigste taak der luchtstrijdkrach ten, het bombardement, maar ook in de kleinere verhoudingen, als vliegtuigen wor den gebruikt voor de verdediging. Het merkwaardige is dan, dat die verdediging alleen maar kan worden uitgevoerd door het vliegtuig, dat gespecialeerd isvooT den. aar. val het jachtvliegtuig. De jager vervult in het luchtgevecht de overheerschende rol. De uitspraak blijft gelden, al moeten wij daar ook aan toe voegen dat, hoe krachtig de jager zich ook in het eigenlijke gevecht mag vertoo- nen, de waarde der luchtverdediging er in algemeenen zin toch onder lijdt, dat zij als haar voornaamste strijdmiddel in de lucht een aanvalsin3trument moet gebrui ken. Zoo beschouwd, is het juist om te zeggen, dat de luchtstrijdkrachten het zwakst zijn in de verdediging. Vliegende tanks. Wie aan het rechtstreeks ingrijpen van vliegtuigen in den 'strijd op den grónd denkt, zal daarbij waarschijnlijk in de eer ste plaats Je „Stuka's" voor oogen heb ben, de snelle lichte bomvliegtuigen, die op den vijand neerstrijken en hun doo- delijken last in duikvlucht afwerpen. On getwijfeld hebben zij er dan ook in be langrijke mate toe bijgedragen om het ver dedigende vérmogen van voorbereide stel lingen .-te verzwakken. Ai was de duik bommenwerper uit de technische en tac tische litteratuur der laatste tien jaren ook zeer goed bekend Amerikaansche en ook Engelsche tijdschriften stonden er op gezette tijden vol van zijn wer kelijke verschijning als aanvalsmiddel der Duitsche legers was voor de geallieer den toch een onaangename verrassing. Naast deze Stuka's komt een andere vorm van optreden der vliegtuigen tegen doe len op den grond veel minder sterk tot uitingde aanval in scheervlucht. Het is daarmede in de werkelijkheid ook alweer heel anders gegaan dan uit de..-vaklittera tuur van vóór—den oorlog ware op te maken geweest. Voor zooverre wij daar over thans kunnen oordeelen, ivordt de aanvalswijze in scheervlucht, waarbij vlak over den grond scherende vliegtuigen met mitrailleurs en lichtescherfbommeu de troepen en treincolonnes des vijand? be stoken, wel toegepast, maar zulks eerder als improvisatie dan op. de gesystenmtb seerde wijze, welke men had kunnen voor zien. Hel is belangwekkend om het ontstaan van deze strijdmethode na te gaan. In de eerste jaren van den oorlog van 1914 '18 dhcht men er eenvoudig niet aan, haar toe te passen. Het vliegtuig hoorde thuis op grootere hoogte, en het leek geen zin te hebben, om, nu. men dan eindelijk- een gedeelte van het luchtruim had veroverd, daarvan gebruik te maken... om langs den grond te kruipen. Deze soort van vliegen op enkele me ters boven- de aarde, sprongsgewijze over de terreinhindernissen scherende- en daar na weer dicht langs den vlakken bodem voortjakkerende,/ werd slechts nu en dan toegepast door vliegers, die daarin hun eenige redmiddel, zagen om het kapot ge schoten toestelof hun in de hoogere luchtlagen van alle kanten door vijande lijke jagers bedreigde vliegtuig „thuis" te brengen. Werden zij op hun reeds zoo gevaarlijke vlucht door het vuur van vijan delijke troepen bedreigd, dan traden zij daartegen natuurlijk met hun mitrailleurs op. Deze wijze van actie werd nu al spoedig door dezen of genen stoutmoedigen jacht- vlieger overgenomen alshij diep onder zich', achter de frontlinies, een oolonne ontdekte en het succes dat de verrassende aanvallen opleverden gaf aanleiding, tot navolging. Daarbij kwam dat vliegtuigen, welke gedurende het gevecht op den grond,, de verbindingsdienst tussehen de eigen troepenafdeelingen tot taak hadden, zich dikwijls tot zeer dioM bij de aarde moes ten wagen en dan onwillekeurig dezelfde methode volgden. In een volgend stadium geschiedde de aanval door meerdere vliegtuigen tegelijk en in formaties, volgens opdracht men ging in den strijd met de mitrailleurs tegen grondtroepen een nieuwe mogelijkheid voor het gebruik van vliegtuigen zien. Toen het eenmaal zoo ver was, kwam liet denkbeeld naar voren om ook in de gedurende den stellingoórlog alles overheerschende taak de stormendle infanterie gedurende den aanval, waarbij zij liet zonder liulp der eigen artillerie mpest stellen steun van vuur met directe richting te geven, vliegtuigen te laten medewerken. Merkwaardig genoeg kunnen wij in dit optreden een zekere overeenkomst zien met den eersten inzet van de tanks en in verband hiermede is het niet te verwonderen, dat men de z.g. „infanterie.vliegtuigen" veelal van een vrij zware pantsering voorzag. Be slagvliegdienst. Na den oorlog ging in het bi zon der Amerika' geheel overstag. De Vereeni'gde Staten met hun uitgestrekt grondgebied kon. den zich geen onbeweeglijke» loopgraven- strijd met aangeleunde flanken voorstellen en troffen dus maatregelen voor h'et voe ren van een bewegingsoorlog ter verdedi ging des lands, waarbij de luchtstrijdkrach ten werden ingeschakeld. Him komt dan ook de verdienste toe, een geheel nieuwe tactiek en een foeuw wapen: de „attaefc- aviation" (in het Nedérlandsch meestal ver. taald met „slagvelddienst") te hebben gé- schapen. De gepantserde en daardoor zeer zware logge vliegtuigen, waaraan gedurende het laatste jaar de taak van den aanval op grondtroepen wel werd toegewezen, konden hierin geen rol vervullen. De Amerikaan- sche slagvliegtuigen waren integendeel snel le, wendbare toestellen, welke in de eerste plaats in staat moeten zijn om zidh.' dank zij een groote fclimsnelh'eid en zijwaartsohe 'beweeglijkheid ook door hellend terrein vlak over den grond voort te bewegen. Zij waren niet langer bestemd om tegen vijan delijke stellingen op te treden, maar hadden den aanval op troepen en treinen vèr achter de frontlinies tot taak. Niet alleen gedu rende den eigenlijken aanval, maar reeds lang daarvoor, zoodra zij zich hoven het door den vijand bezette terrein bevonden, hadden de slagvliogtuigen laag, d.w.z. als liet ware tegen den grond gedrukt te vlie gen en zoo den grond te verrassen. Op een paar meters boven den grond zich verplaat sende, wordt het vliegtuig n.l. door de troe pen op aarde eerst op liet allerlaatste oogenblik gezien en ook gehoord. Zelfs tegen den vijande] ijken jachtvliegdienst von den zij in de nabijheid van den grond een groote mate van passieye beveiliging, in de eerste plaats omdat het laagvliegende toestel voor den jager vrijwel onzichtbaar is, maar ook omdat de jager, mocht hij al tot den aanval overgaan, geen gelegenheid vindt om te manoeuvreeren en in elk geval niet in de gunstige positie onder den staart, kan komen. Andere landen volgden Amerika na. In NederLandsch-Indië werd de tactiek van den slagvliegdienst ernstig beoefend, al be zaten de luchtstrijdkrachten van het Indi sche leger ook geen speciaal voor dit doel geschikte vliegtuigen. De toentertijd Wij spreken over de eerste jaren na 1930 nog zeer zwakke Ihdiscb'e luclitvaartafdee- ling vond in dit sluipen door het terrein een goede gelegenheid om' bij een mogelijk conflict ook dan op te treden, als de rij and het overwicht in de lucht bezat en de aard vu het terrein op Java, met zijn goe de dekkingen en Zijn diepe, h'et vliegtuig voor het oog des tegenstanders verber gende inzinkingen, bood de gelegenheid om deze tactiek toe te passen. Merkwaardig is het, dat da verplaatsing in scheervlucht door onzje verfcenningsaf- dèelingen,* die na' den eersten dag nog in staat waren tot actie, gedurende den vïjfdaagschen oorlog' in Nederland spon taan is toegepast. Hier te lande was deze tactiek nimmer systematisch beoefend, maar niet. zcodra deed de oorlogservaring zijn werking gevoelen, of wat van onze kranige vliegers overbleef, vond hierin het middel om niettegenstaande de overweldi gende overmacht tóch het luchtruim te hou den.- Door slaga-anvallen, voor de Greblie- linie, uitgevoerd met mitrailleuryuur en helaas voor'het doel volkomen ongeschikte 'bommen, hebben zij bijvoorbeeld hét veld leger krachtdadig gesteund bij zijn terug tocht. Toch ka» -het Nederlandsclie terrein, evenals de geh'eele West.Europeeselie laag vlakte, met zijn lage begroeiing, zijn uitge strekte, vlakke weilanden en velden niet 'bi zonder, geschikt worden geacht voor de in Amerika en- ook Indië met zooveel kans op slagen beoefende scheervlucht. Het feit, dat wij in de oorlogsberichten, dan ook wel veel hooren. -over deelname aan den strijd op den grond door op vijandelijke troepen neerduikend e vliegtuigen en slechts uiterst zelden over,-den massalen aanval van ster ke afdeeüngen „Hoekenspringer" (de Duit sche benaming is even typeerend als ons wioord „scheervlucht"), vindt daarin onge twijfeld zijn oorzaak. f CLAUDIUS. Nadruk verboden. 67707 DE OAGELUKSCHE VRAAGBAAK Accountancy en Belastingzaken Boodschappendienst 69109 68535 Broeken 68260 &1^kDw®uSoeottSpa3Ïusa- 68489 68107 67717 Sport Zwemmen 'Nieuwe wereldrecords van Ragnhild Hveger De Deensclië wereldrecordzwemster Ragn hild Hveger. blijkt dit seizoen in uitste kenden vorm-' te zijn. Zoo gelukte h'et haar gisteren te Kopen hagen het sinds 3 Juli 1938 op haar naam staand en everieens te Kopenhagen geves tigde wereldrecord op de 1500 meter 'borst- cnawl met 48,7 sec. te verbeteren en wan 21 min. 45.7. sec. tte 'brengen op 20 min. 57 sec. -1 Bij deze geslaagde poging verbeterde zij 'bovendien, het- eveneens óp haar naam staande werefdreco-rd o'p 0e 880 yard's (Stockholm 28 Fehr. 1937) mot 11 min. 16.1 sec. Z]ij noteerde thans op dezen af stand 11 min.' 8.7 sec. Tenslotte noteerde zij ook op de 1000 meter een 'beteren tijd. Het wereldrecord op deze -afstand staat reeds sinds 1906 op haar naam (23 Aug. 1936 Ilelsingoer, 14 min. 35,6) en werd vervolgens in Februari 1937 (Stockholm, 14 min. 12,3 sec.) c-n 11 Augustus 1940 in Helsingoer door haar verbeterd en ge bracht op 14 min. 9,2 sec. Gisteren no teerde zij op deze afstand 13 min. 54,4 sec. 68735 68589 68159 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Kunst en antiquiteiten 68142 ,.Kofa"-BerteIs. Dam 926. Voetbal Gesloten seizoen van 15 juli 15 Augustus Naar het A. N. P. verneemt heeft het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming bepaald, dat het tijdstip van- 15 Juli 15 Auguslu'. als gesloten seizoen zal wor den verklaard voor alle takken van winter sport, waaronder voetbal ongetwijfeld de voornaamste plaats inneemt. Het einde van de Bedrijfs- voetbaleompeütïe. Naar het A. N. P. verneemt heeft het college van -gevolmachtigd en voor dé sport bij het departement van op voeding, wetenschap-, en cultuurbescher ming :aan heb'bestuur van den Nederland- schen Voetbalbond een schrijven doen toe komen, waarin wordt medegedeeld,^ dat het college van oordeel is, dat een einde gemaakt moet worden aan de z.g. be- drijfsvoetbalcompetitie. Bovendien is hier bij bepaald, dat het in de toekomst ver boden zal zijn, dat een elftal van een be- drijfsvoetbalvereeniging onder den naam van het bedrijf deelneemt aan de voetbal competitie van den Nederlandsclien Voet balbond of een van zijn onderafdeelingen. Schaken De wedstrijd te Leeuwarden. De uitslag van de afgebroken partij, welke gisteren werduitgespeeld, luidt: Lr. II. J. van SteenisA. IVijrmnds 01. Wijnands li'eeflt thans 2 punten en ir. van Steenis .1/2'. piunt. WAT BIEDT DE Zaterdag 23 Augustus 1941 Aannemer L. J. VAN AMEYDEN. Beüedlgd taxa teur. Electrlseii timmerbedrijf. Metselaar. Ketbetstraat 21-23 Vcenlantstraat 8. 68417 Botterman; Tuinlaan U4b„ Aecoun- tant en belastingconsulent. Lid Ned. Inst, v. Bel. Cons. Administraties, belasting- adviezen. Algemeen Installatiebureau R7777 Fa- Wed. M. van Meurs, Broersveld 53. villi Erkend Gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij verhuizingen. Na 6 uur tel. 67879. Auto-reparatie GOtiM Hebt' U autoschade? uooui. Noordergarage - "Vijgensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend. B. Staat fiftóófl Algemeene Service Centrale „Schiedam", UOOGU Makkerstraat 8. Afhalen en bezorgen in Schiedam en omstreken. Broodbakkerij RQRRi Baat vanaf morgen KROMMENHOEK UOGGI (j brood bezorgen. Singel 101 Bankiers (2 Iünen) Bedrijfskleedlng 68886 Böttgering, Hoogstraat 17. Grootst "wv" Speciaalhuis. Boten 67648 hroek |n elke maat en kleur naar „DE BROEKENKONING", Hoogstraat 53 Carrosseriefabriek Copieer-werk Houtmeet en Zaagsel 68976 Bookzaagsel Grenenzaagsel. Zaagmeel. A. C. H. DE JONG, Noordvest 10. (2 lijnen) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 38. Alle Bankzaken Assuranties. Servio, Westmolenstraat 4. Engros en detail. 67735 CoP'eerlnrlchtlng „Mercator". Alle cqpleerw v» iuo werk voor handel en voreenlglngen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 20. A. v. d. WAAL Damestasschen R7Q7R p- BEISS, BROERSVEST 21. Speclaal- zaak in: damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drukwerken Goedkoop m Expeditie Fotografie Drukwerk van ,,ELBA" prima! Hoogstraat 156. V. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23. Alle expeditie en zware transporten. Voor Uw lUms, platen, papier ontwikkelen naar H. N. HAAS, Rubensplein 23, Westfrankenlandscbestraat .40. N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alle3 op dit gebied. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Stavenga; plaatsverv. hoofdredacteur, binnen- en buiten land: D. Maltha, beiden Schiedam. Glas Glas- en Kristalslijperij RftQAK Moderniseeren van spiegels. Glazen legpla- uuu'ViJ ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK OLIVIER. Boterstraat 30. Hoeden, Petten (ook In laken) CQQQQ PIET HENIGER, Passage 1. Heerenmode- uooao artikelen. Vraagt tel. zlcbtzending. Haardun én Kinderwagens tegenover HAV-Bankü Heerenmode-artikelen R7R79 JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- UfUi& DIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen en Pyama's. Hotel-Café-Restaurant Huis- en Decoratie-Schilder FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis In haarden en kinderwagens. G. Verboonstraat 21, „DE KROON", Koemarkt,!. Lunches, Diners. Kegelbaan. 69721 Kunst- en antiekhandel v.h. „De Deiftsche I'oort".Restauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 8. J. Wouters. Kantoorboekhandel 68197 F- Bnde, Drukkerij, Rotter- damschedbk 234. Schiedam's Goedkoopste Kaotoorboekhandel. Lederwaren 6881 I Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en i 152. Leder-fournlturen, Koffers, Acte- tasschen. ReparatiSn. Loodgietersbedrijf 68887 voor alle 'loodgleterswcrkzaamhedon en UOOOI sanitaire Installaties: JURGENS Hoofdstraat 189, Opgericht 1896 Meelfabrieken 68484 Meoirabrlck „Schiedam" N.V., Hoofdstr. u u 39. Tarwebloem Tarwemeel." Tanve- 68251 afvallen. Metselaars RQ848 B-H- BORRANI, Thomas i Kemplsstr. 12b UJUW Metselaar-Aannemer, Onderhoud vahfiulzen Meubileering (Complete) 69773 J' de Jaser, Boterstraat 58. Showroom Rembrand tlaah 7, Oude materialen en afvalstoffen 69972 Th- Hcrsbacb, L. Singelstraat 39, Groot- wu" handel iu oud papier, Ingeschreven als tusschenhandelaar (afd. B) bü bet Rijks- bureau* Inkoop van alle soorten metalen Papiervernietiging 67556 ja,°- v d- Waal, Westmolenstraat 2627. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pavoordt Radio Huis ft0(144 Erkende Philips Servlc OOlHHf Hoogstraat 92 - Tel. 6 Pedicure-Schoenen 684Q9 Dljkstal's Schoenmagazijn, Broersveat 135. utrtut (Medisch gedlplornêlrd). Pompen CQ7GC WILLEM FONTIJNE. RpmpOO en DO/90 motorenhandel. Electrlsfihe pompen NOORDVEST 85 Rijwielen C77CO Reparatie-Inrichting P. O. POPPEZIJN, O «JO Hoogstraat41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen 4 68421 Verbetering- van SchOQrsteentrek. Fa^ V. L. Sport 68826 Speciaalhuis voor alle Sportartikelen. - sporthals Olympta, Passhgè 10. Stempels 68664 heijermans van ouwerkbbk vOvUt Eentge fabriek te Schiedam. Passaga 8. Stencil-drukwerk 6Q446 Coplfler-afd. van Meljer's-Zakeptelefoon Ookfn kleuren of met teekenlug. 'Hoólkade 2. Stoffen-Manuf acturen Stoomen- Verven GQOGO Stoomververij en Chemische WasscherfJ vtwttó ..CENTRAAL" 1044 Borranl. alléén Lange Achterweg 33. „CENTRi Nleuwstraat 71. Hoofdkantoor: Lange Stucadoor ftQQIR Vraagt voor alle stueadoorswerkzaamheden Dut) I D en witwerken prijsopgaaf bij P. J- v. ENDK Westfrankenlandscbestraat 106 Venduhuis -CQCC Fa.' Krityne en Jonker, Broersvest 5355 UDUJ l Veilingmeesters en beêedlgde taxateurs. Wasscherlj CQC7R Voor Zuid-Holland ten Westen OÖO f O GEBRs.. GQRIS Moderne Wasseherljen Lange Haven 91 Woningbureau epT'KÓ Woningbureau „Schiedam-Wcst", Nieuwe DO I J4 Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. R7RP9 Huishoudelijke artikelen, Ijzerwaren en UIUO& gereedschappen. Post Co., Korte. Dam 8—10. Zakken RRftRfl C. V. Schledamsche Zakkenbandel OOOOU te. Leyendekkere In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-Inrichting «p- Hilversum T, 415,5 M. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gramo- fopn. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Grarao- •foon. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoon. 10.00 Ernstige muziek. 12.00 Piano en gramo foon. 12.40 Almanak. 12.45 BNO. 1.00 Gramo foon. 2.00. Voor het gezin. 2.20 Na gedane ar- beid muziek en VTOolijkkeid. 4.00 Bijbellezing (Chr. Radio (Stichting). 4.20 Zang met piano. 4.55 Gramofoon. 5.15 BNO. 5.30 Orgel. 6.00 Gramofoon. 6.15 Voor do binnenschippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest/ 7.00 Actueel halfuurtjè. 7.30 Gèvar. programma. 8.45 „Als ik 't voor'"''t zeggen had". 9.00 De Romancers. 9.30 Gramofoon. 9.45 BNO.1-10.00—10.15 Dutch News Reel. Hilversum II, 301,5 AL 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Revuepro- gramma. 11.00" Omroeporkest. 12.00 Gramofoon. 12.15 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 BNO. 1.00 Zang, clavecimbel en piano. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest. 2.45 „Stad en land". 3.00 Utrechtsch Stedelp Or kest. 3.50 Gramofoon. 4.00 Amusementsorkest. 5.00 Godsdienstige uitzending, 5.15 BNO. 5.30 Pianokwartet. 6.15 Delfshavens Gemengd koor. 6.45 Gramofoon. 7.00 Actueel halfuurtje? 7.30 Luchtvaartcursus. 7.45 Reportage. 8.00 Zeppa- roni-kwartct. 9.00. „Onze eigen taal". 9.15 Gra mofoon. 9.45 BNO. 10.00 Dagsluiting (Chr. Ra dio Stichting). 10.05—10.20 „Brandende kwes- tie's".

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 8