Reisgenooten, die U missen kunt m ?f BUITENLAND De Sovjet-Britsché inval in Iran Troepen rukken van drie kanten op De Sovjet-nota aan Ir-an Londen over de inval in Iran Itdliaansche meening Turkije blijft neutraal Wilhelmstrasse over de rede van Churchill 1 ifappB ;;i lllll De aanval op een Britsch! konvooi Engelands vergeefsche strijd tegen Duitsche duikbooten De beteekenis van de Oekraine Sluiting van Japansche zee straten geeischt De Engelsch-Amerikaansche posities rin het Verre Oosten Dé Vereenfgde Staten en Japan s 5 WÊmsSÊSlm^i Radio-Teheran publiceerde gisteren het volgende „De Iraansche regeering betreurt het, het volk te moeten mededeelen, dat do Britsche gezant en de Sovjet ambassadeur, ondanks het naar Londen, resp. naar Mós kou gezonden antwoord - van de Iraan sche -regeering op'de demarches van heide landen, den Iraansehen minister van bui tenland sche zaken gisterochtend vroeg om vier uur hét besluit van hun regeeringen, hebben medegedeeld om militaire maat regelen tegen Iran te nemen. Op het zelfde oogënblik hebben de Sovjettroepen en de Britsche troepen de Iraansdlie grens overschreden. De Sovjets rukten in Asér- beidsjan in een zone binnen, welke als niet militair gebied beschouwd wordt. Ge motoriseerde troepen van de Engelschen hebben de lraansché grens bij Kasrchirin van Khanahin komend, overschreden. De Britsche vloot lieeft de haven en het kóp- station van den trans-Iraansehen spoorweg Sjapoer ên de havep. van Kronsar in de Perzische golf bes-clhoten, waarbij schade is ontstaan. Het Briische luchtwapen heeft een aan val ondernomen op Teheran." De regeering heeft de bevolking via de ■radio opgeroepen kalm te blijven. Alle maatregelen zijn genomen om- tegenstand te bieden aan den overval. Reuter meldt, dat een Britsch contin gent van zee uit bij Band arsjakpoer aan den Perzische») golf geland is. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. Het is ech ter nog niet bekend, waar dit verzet be gonnen is en hoe sterk het is. De Brit sche strijdkrachten bestaan uit Britsche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de dominions. Het D.N.B. meldt uit Tunis »Volgens hier ontvangen berichten ope- reeren drie Britsche colonnes van Irak uit tegen. Iran. In Noord-Iran werd de aanval begonnen vanuit Ravauduz en Rayat, met het doel naar de Aserbeids jan opereerende Sovjets door te stoeten. De- middelste colonne rukt van Khanakiu via Kasr-Schiriu aan de Iraansche grens op. Het Zuidelijke operatiegebied wordt gevórmd door de streek aan de Perzische golf hij Bender-Schapur en dóór liet pé- troleumgebied van Abadati. - Reuter meldt, dat de Britsche strijd krachten, die Iran binnen trekken, onder opperbevel staan van generaal Wavell, den opperbevelhebber in Brifsch-Indië. De Britsche mnrinestrijdkra-.h'en in de Persisehe gof staan onder bevel van ad miraal sir Geoffrey t Arbuthnot, dena op perbevelhebber in de Oostelijke Indische wateren. i Naar de berichtendienst te Moskou meldt, heeft de Sovjetregeering er in een nota aan de Iraansche regeering op gewe zen, dat Iran de eischen van de Sovjet- Unie heeft afgewezen. Derhalve aldus de nota heeft de regeering der Sovjet- Unie" het recht 'genomen, tijdelijk Sovjet troepen in. Iran te laten binnenrukken." Ais niotief geeft de nota een „Duilscli ge vaar" an. De Sovjet-gezant te Teheran heeft deze nota gisteren aan de Iraansche regeering overhandigd. In Londen werd er gisteren op gewe zen, zoo meldt Reuter in een extrabe- riclit over de kwestie Iran, dat het ant woord der "regeering van Iran op de Brit sche en bolsjewistische stappen van 1 Augustus bewijst, dat het niet bereid is, dienovereenkomstig rekening te houden met de aanbevelingen van deze .regee ringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op'gelijke basis geen nut zouden hebben en dat de Britsche regeering .èn dó re geering der Sovjets ter bescherming: van haar belangen tot andere middelen moeten overgaan. Overigens^ motiveert Reuter de actie van' Engeland en de Sovjets tegen Iran -met de „aanwezigheid van een over matig grootaantal Duitschers in Iran" en noemt Iran „een brön van nazi-intri ges". Iran was bestemd, zoo meent Reu ter, om als springplank voor een Duit- schen aanval op Brïtsdi-Indië te dienen, en' ook een aanvalsactie tegende Sovjet unie moest van daar uit plaats hebben: In toonaangevende Italiaansche kringen wordt de gisteren bekend geworden op- marsch van Sovjet- en Engelsche troepen in. Iran als dè openlijke schending der neutraliteit enals een brutale inbreuk op de nationalesouvereiniteit en onafhan kelijkheid van dén Iraneeschen staat be schouwd. Groot Brittannië, zoo verklaart men te Rom§, heeft mot zijn niets ont ziend optreden tegen Iran, behalve het oprichten van een hieuw front, de ten nauwste daarmee samenhangende poiitiek- kapitalistische belangen in liet oog. De- Turasc-he minister van buitenland- sché zaken, Saradjogloe, heeft den Eu gelsclión, Iraansehen en Sovjet-ambassa deur te Ankara ontvangen; In Turksche politieke kringen verwacht men, dat do Turksche regeering in een communiqué haar neutraliteit zal verkla- ren. „Wij zijn den heer Churchill bizonder dankbaar voor hetgeen hij gezegd lieeft. Wij zullen daaruit de overeenkomstige lessen en consequenties trekken." Alsdus verklaarde men ironisch in de Wilhelmstrasse te Berlijn, ten aan zien van de Zondag door den Britsehen minister-president voor de radio gehouden redevoering, welke -hier beschouwd -wordt als de zwakste want meest aantastbare van al zijn tot dusver afgelegde ver klaringen. Bizonder opdringerig acht men de godslastering om arm in' arm met het bolsjewisme voor de „overwinning van het goede tegen liet kwade" te willen strijden. De wijze waarop de Russische metropoliet van Belgrado, lieden van-het slag Churchill als den aartsbisschop vsjfi Canterbury, van repliek gediend heeft, zal wel voldoende zijn, zoobetoogt men, om dergelijke - be weringen te weerleggen. Overigens is het voldoende, naar de meening van dezelfde leringen, slechts enkele punten uit liet door Churchill geboden materiaal te voorschijn te halen om zijn persoonlijkheid en zijn politiek te karakterïseeren. Wanneer hij Yle ontmoeting met Roose velt óp den Atlantischen Oceaan „symbo lisch" noemt, ligt er inderdaad een sym boliek in den vrij onverbloemden eisch aan Washington, nu eindelijk aan den ooi- log mee te deen, omdat volgens den spreuk „de een na den ander" anders ook Ame rik'a aan do beurt zou komen. Juist dit „de een na den ander" krijgt in het licht van den overval op Iran een heel bizon dere beteekenis. Hel karakteriseert de Eu- gelsche politiek: ofwel den een na den ander in den oorlog tegen Duitse!,]and hit sen, of oen een na den ander overvallen. De in één adem tegen Japan geuite drei gementen vormen, naar men higr verder op merkt -(een beschimping, waarvan men liet aan Tokio overlaat ten aanzien daarvan een standpunt te bepalen,temeer aange zien men daar de beteekenis van den door Churchill gekozen spreuk „de een na den ander" wel niet over het hoofd gezien zal hebben. Churchill's bespreking van den toestand in de bezette gebieden, is volgens het oordeel van Berlijnsche kringen hoog stens een bevestiging voor het al lang be- wezen feit, dat Engeland al die landen, die liet op ónverantwdiöonlelijke wijze in den oorlog gestort heeft, niet tot rust writ laten kómen, en ook voor den hongeroorlog niet terugschrikt. Wanneer hij tegelijkertijd van een „verlrapt Europa" spreekt, be hoeft men slechts eraan te herinneren, door wïen in het Westen en het Oosten sinds de aftochten wijde landstreken vernietigd eri verwoest zijn. Als van beteekenis acht vj Duiischc spoonvegpioniers, die als .verkenners den weg bereiden voor «en. h panstserafdccling. Mef de snelle draisme dringen zij zoo ver mogelijk ifi het vijandelijke gebied door en gaan onmiddellijk tot den aanval over. ;v- 'ics (PK. Iluschke, Atlantic, Zander-ui) men het voorts in kringen van de Wilhelm strasse, dat Churchill volkómen in strijd met de oorspronkelijke mededeeling over de ontmoeting op. den Atlantischen Oceaan met president Roosevelt, thans verzekert, dat men in het geheel niet geprobeerd' heeft, de oorlogs-. en vredesdoeleinden de finitief vast te stellen. Eigenlijk, zoo verklaart men hier, neemt hij dus terug," wat hij pas-kort geleden als begin van.hetgeen later zou komen, in het vooruitzicht stelde, en wel heel duidelijk daarom, omdat hij met liet oog op da wenscben van 'de bolsjewisten de vrije hand wilde houden .voor de latere ontwikkeling. De wanhopige Britsche. afwëerpogingen tegen Duitsche duikbooten hebben geen succes opgeleverd,.' zoo verneemt het D, N. B. qls, aanvulling op het Duitsche weermachtsberiöht *van gisteren.' Het ge bruik van duikbootvallen, van korvetten en patrouillevaartuigen is wel rondgeba zuind met de. hóóp de Britsche gemoede ren-tot rust Se brengen, doch heeft noch deDuitsche Aanvqjjenj noch de vemieti» ging van waardevol scheepsmateriaal kun- nen verliinder'en. Het beste bewijs daarvoor is de ver nietiging van eenVoor Gibraltar bestemd konvooi door Duitsche duikbooten, van welk. konvooi 21 schepen tot zinken ge bracht werden, terwij! de overige acht schepen hun toevlucht zochten in Porlu- geesche wateren. De Duitsohw duikbooten hebben zoo flink den strijd aangebonden met de besch'ermingsstrijdkrachten, dat de huidige vorm van bescherming onvoldoen de geacht- moet worden. Daarbij werden .een Engelsche torpedojager, oen. korvet en een patrouillevaartuig vernietigd. Het hardnekkige en steeds weer succes-, volle gebruik van Duitsche strijdkrachten boven en onder water, alsmede van het Duitsche luchtwapen heeft tot gevolg, dat de Atlantische oceaan en de waterenom Engeland steeds leger, worden on dat in verhand daarmede de Britsche verzor ging steeds ramjispoediger wordt helem merd. De o-praars-dh1 vani de Duitschie troepen in de Dnjeprbóciht is na de bezetting van de hel-ahgrijke Ijzer-j;en mangaanertsgebic- den 'van Krivoi -Rog en Nikopol gericht naar de bekende OeLrainsche industrie streek in het gebied van dén. Dnjepr met de steden Dnjopropetrofsk, Dnjeprodsersliinsk en Saporoshje, bekend onder den naam Dnjepr-groep, die na liet Donetzbekken de belangrijkste der Oekraïne is. Daar be vindt zidtv een industrie, welke haar be teekenis La danken heeft a,an de aanwe zigheid van ijzererts ''(Krivoi .Rog), man- ganaerts (Nikopol) en aan-de Donetz steen kool.' Ook wat het vorkeer betreft is deze industrie gunstig gelegen, daa,r zij via den Dnjepr een uitgang heeft naar de-Zwarte zee. Daar voornamelijk afgewerkte produc ten ,zoaa!s bijv. gietstaal, gereedschapsta-ai, gewalst staal voor den- bouw van wagons, automobielen en vliegtuigen, worden ver vaardigd, beteekont liet verlies van dit industriegebied een groote verlamming van de Soyjetindiistrie. Door het uitvallen van de productie worden tegelijk alle verwer kende takken van industrie zwaar ge troffen. In Dnjeprodsersliinsk en Dnjeprrotrofsk bevinden zich' luii(.engewoon belangrijke centra van de wapenindustrie, Soporoskje bezit vliegtuigmotoren-induslrie, alsmede een aluminiumfiaibriek, welke ongeveer de lielft van de- aliiir.iniumproductie der Sov jet-unie leverde. Het Dnjeprgebied is bo vendien een zeer belangrijk centrum van de electricitcitsproductie in de Oekraine. Met de groote centrale van Saporoshje en Dnjeprodsersliinsk besolvik't liet gebied over twee stroomleveranciers, die behalve de stroomvoorziening van -de Dnjeprgroep ook de ertsgebieden van Krivoi Rog en Nikopol olls!m-edo een gedeelte van liet Donetzbek ken van stroom voorzien. De. centrale van Kaporoshje met een capaciteit van 550.000 kilowatt is door de Sovjets de grootste centrale van Europa genoemd en vormde 'bjrj allo rondleidingen in de Oekraine door Imtourist een bezienswaardigleidDe bouw Van den 760 meter langen stuwdam voor dezlo centrale had behalve het opstuwen van het water tevens een- verhanging van den waterspiegel tot doel,-, zoodat de tot dusver onbevaarbare stroomversnellingen van. den Dnjepr thans, zelfs dóór vrij groote schepen kunnen worden bevaren. iVolgéns non bericht van het Japansche blad „llolsji Sjimboèn" zou reeds de eer ste Areerikaansche tankboot met vliegluig- hehzine óridór Grièksche vlag in VVladi- wostok zijn aangekómen. Het blad schrijft In dit verband, dat de Japansche zee straten ais;straat' Tsoegaroé'.en straat Soya ongetwijfeld voor Japan belangrijkei' zijn dan het Panamakanaal voor de Yereenig- de Slaten. Deze waterwegen maken deel uit van Japnnsch gebied van vitale be teekenis. Zoolang de Ver. Slaten het Pa-- Zoo wandelt het vijftal even later op hel warme, zon-overgoten perron I-' Over psychologie zijn heele bibliotheken vol dikke boeken geschreven. Er zijn labora toria, instrumenten voor onderzoek, pro fessoren, tdoctoren, lectorenkortom de halve geleerde wereld houdt zich bezig psychologie. En, zooals dat gaat, er wordt een aardig duitje aan gespendeerd om de roerselen van de menscheüjke ziel toch vooral maar te begrijpen. Endal begrijp ik nu niet. Ik bedoel niet, dat 't vreemd is, dat we al die roerselen toch vooral zoo graag willen kennen, maar dat wo or zoo veel geld aan uitgeven. Want de psychologie van massa en enkeling leer je nergens zoo goed kennen ais op de stations en in do treinen. Dat de spoor wegen daar niet meer reclame mee maken. Een spoorreis is tegelijk een cursus in psychologie. Leerzaam, snel, aanschouwe lijk onderwijs! Do coupé .waar ik college loop is nog lang niet vol en dat is juist het aardige: je ziet je studiemateriaal stuk voor stuk binnenkomen en al dat materiaal heeft een eigen „entree de compartiment": de lawaaiige, de onhandige, de haastige, de getrainde, kortom, dat binnenkomen ver telt al heel wat. Door de zijgang naderen hoogst resolute schreden, de schreden van een man, die vindt, dat hij recht hoeft op véél plaats, hoe dan ook! Een ijverige witkiel, die een flinke fooi ruikt, sleept drie koffers-naar binnen, het net bezwijkt er bijna onder. De man van de ruimte zet zich breed, zéér breed. De coupé wordt voller, de plaats naast de levénsruimte-kunstcnaar blijft leeg op de steeds weer herhaalde verklaring, dal die derde koffer boven de leege plaats hoort aan den meneer „die even weg is en die me vroeg op zijn koffer te passen." 't Verhaal gaat er aardig grit in, maar in de zijgang heb ik een phar oogen zien tintelen. Oogon van een „man met de grap/Ss." Hij heett de verklaring ver scholen achter den rug van een sollicitant naar de vrije plaats, mee aangehoord. Hij schuifelt weg.,, om oen halve-, minuut later niet forschen tred weer te verschij nen. Creed en vriendelijk is zijn glimlach hij straalt welwillendheid, ja bijna innige dankbaarheid Zonder zich aan iets óf iemand, te storen laat het stuk genoeglijk heid zich neer naast de man met de drie koffers, die graag erg vee! ruimte lieeft. Hij klopt hem vaderlijk op den rug en roept schallend vriendelijke woorden van dank voor het zéé uitstekend op den kof- for passen. De man van de ruimte blikt verwonderd, dan verschrikt, dan woedend, danDe kleur van 's mans gezicht zegt over zijn psychologischen toestand veel, zoo niet alles I Dan vallen er luide en harde woorden in de nette coupé De stilte, die in bon coupé met aandach tige ochtendbladlezers pleegt te hangen valt kletterend in diggelen. Do kranten worden haastig opgevouwen: „er is wat schoons te hooren, komt allen mee en luistertHet is een pientere coupé, de heele bemanning heeft subiet de grap door. Ja, iedereen heeft duidelijk gehoord, dat meneer wel zes keer heeft verklaard, dat hij voor een meneer, die héél 'even wég was om op ,'t perron een paar kran ten te koopen, op koffer en plaats paste." Ze kunnen het allemaat onder -eede ver klaren. „U benl toch geen fantast, meneer." „We mogen toch aannemen, dat U niet dronken bent, 't is de trein van 8.25". „We heb ben (J loch met twéé koffers zien bin nenkomen, bovendien hoe kunt U drie koffers dragen Dat is slechts een bescheiden bloemlezing uit het requisitoir van de coupé, die de mop begreep. De man met de tintelende lichtjes in zijn oogen hoeft niet veel meer te zeggen. Met algemeene stemmen op "na Wordt hij uitgeroepen tót eigenaar van. do forsche kalfslederen koffer. De man van do ruimte krijgt een helder oogënblik: „Will U dan eens opnoemen, wat er in zit?" - Do veroveraar van de vrije plaats trapt er niet in. Hij denkt er geen seconde aan, maarhij moet op het eerstvol gende station met nog drie man van de coupébezeUing uilstappen. Gezamenlijk zul len zij met'den man van de. ruimte hij den chei het geval uitpuzzlen. Het pro test van den trotschen koffereigenaar, dat hij twee stations verder moet wezen en zijn aansluiting' zal missen, wordt zonder meer terzijde gelegd. Graag of niet... Zoo wandelt het Wijftal even later op het warme, zonovergoten perron van hel. pro vinciestadje, op weg naar hel bureau van den chef. Een „onpartijdige" dorde, draagt de zwaaromstreden koffer. Over ander half uur stopter weer een trein. Ik hoojv dat de man met de drie koffers een fecgo coupé treft. Maar wij zijn hem kwijt en hebben nu alle ruimte. Zoo'n reisgenoot kunnen we missen. "(Wordt vervolgd). nainakana.nl gesloten houden, zou het fei telijk vanzelfsprekend zijn, dat Japan ook zijii waterwegen sluit. Er bestaat geen greotero vernedering voor "het Japansche volk dan deze straten voor vijandige ac ties ter beschikking te stellen. Deze ge bieden en waterwegen moesten daarom in den dienst voor keizer en natie tot het uiterste verdedigd wprden. Gelijktijdig met den Engelsc-h-bolsjewis- tiscben -overval op Iran hebben Engeland en Amerika kennis gegeven van een „bui tengewone versterking" van liüh posities in het Verre Oosten. Terwijl uit Manilla gemeld wordt, dat de Amerikaansdie weer macht Lot 40.000 man is versterkt, is uit Singapore bericht ontvangen, dat de in de Maleische staten gestationneerde Engel sche luchtmacht gisteren de zwaarste ver sterking sinds een jaar uit Engeland lieeft ontvangen. Bovendien is het Britsch-Jndi- sche expeditiecorps aldaar met verscheide ne eenheden opgeleide en niet opgeleide troepen van verschiltende legeronderdee»- len versterkt.. Op de persconferentie te Washington lieeft de minister van huitenlandsche zaken, Cordell Hull, in verhand met Ch'urohiU's rede verklaard, dat met Japan slechts ,,ia- fiormeele besprekingen" over de meenings- verschillen in den Stllen Oceaan worden gevoerd. Van de zijde der Vereenigde Star ten bestaat geen bereidheid tot eenigerlei compromissen „in de principieele kwesties en de 'principieele politiek.",» Het ini!ar- meele onderhóud rnn Zaterdag met den Japianschen ambassadeur is kenmerkend Voor den aard der besprekingen, die thans worden gevoerd. Huil weigerde zich' uit te laten over de bewering van Churchill, dat Amerika „met grenzenloos geduld" naar een regeling met Japan streeft. Credirt voer Amcrikaansche bewapening. President Roosevelt heeft gisteren do wet onderteekend, waardoor een crediet van 7586 miliioen dollar voor de Almeri- kaansclie bewapening wordt toegestaan. Hy De oude stad Derpat. na de verove ring deer de Duitschers. Ook hier heeft de oeirlog zijn sporen achtergelaten. - (PK. Kükè, Hoffmann, Zander)

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5