Polyantha Agenda Sindeêifli w-eeA 7ioêy.ant(la-iu-e£A, Het concert van Orpheus Omruiling van melk- kaarten d. AREND Vetkaarten Kerk en School •Gemengd Nieuws Dubbele moord te Velzen Burgerlijke Stand té Woensdag 27 Augustus 1941 EERSTE BLAD DER "SCHIEDAMSCHiE COURANT ié. .buiten' Een programma op ingesteld Pag. 2 Tot 1 Sept. a.s. nog gelegen heid „Orgelbespeling Julianakerk Excursie Bond van Oud-Leer lingen der Prinses-julianaschool Wie zijn aan de beurt? Jubileum Rheumatische pijnen O O llXyn/icmttje* Soepeler toepassing van de steunregeling Bekendmaking betreffende postduiven Ambtenaar sta! distributie bonnen Groote partij gestolen levens middelen gevonden Vrouw en haar minnaar door echtgenootgedood - I* I - r* H t*« m\i IS?1''' fZff Het is to wenschen, dat OrpheuS Vrij dagavond a.s., als zij haar jubileumconcert in het Boerendorp op do Polyantha geeft, beteij weer zal treffen dan het de laatste dagen is geweest. De tijdsomstandigheden hebben de viering van het 75-jarig jubi leum toch reeds tot een minimum beperkt, hoewel het eigenlijk meer in die lijn van Orpheus zou liggen wat meer feestbetoon te organiseer en lxij een dergelijke gelegen heid. De Schiedamsche zangers hebben wat dit betreft trouwens een goeden naam hoog te houden. Aja echter een grootscheepsche vïenng van het heuglijk feit tot de janmogelijklie- den behoort, is een andere oplossing ge vonden. Op den avond van den dag, dat voor 75 jaar Schiedams Mannenkoor „Or pheus" wejd opgericht, zal een openlucht- concert gegeven worden, waaraan het Rot- terdamscn Philharmonisch Orkest, het ge heel onder leiding van Ed. Flipse, zijn medewerking zal verleenen. Belangstelling zal er ongetwijfeld voldoende zijn, mits het weer zijn onmisbare medewerking verleent. Het programma is geheel „op buiten" in gesteld. Het Orkest opent het concert met de ouverture „Cyrano de Bergerac", van Joh. Waganaar, en „Een liedje van de zee", rhapsodie van Julius Röntgen. Door Orpheus wordt met begeleiding van klein orkest uitgevoerd „Lied der zangers", van Ed, Flipse, die dit stuk componeerde ter gelegenheid van het groote zangersfeest tij dens de Pinksterdagen van 1933 te Utrecht, waar het resp door. 1600 en 2000 zangers werd uitgevoerd. Daa volgt „Mijne Moeder taal" van L. F. Brand Is Buys, in .een bewerking van Ed. Flipse voor viersfem- mig mannenkoor, en „Omhoog", van O. A. Heinze, den componist vin het bekende „Ons Prinsesje", dat in 1831 werd gecom poneerd en opgedragen aan Orpheus. Na de pauze is eerst weer de beurt aan het koor met „Hollands'Vlag", van J. P. J. Wierts, bew. Ed. Flipse, „Het wilt roge- lyn", een compositie naar een oud-Neder- landsche melodie, gevonden in de na latenschap van Brandts Buys, on „Neer- lands Mannenzang", van C. C. A. de .Vliegh, den loken dep dirigent van Orpheus van 1874 tot 1891. De zang wordt dan "besloten met „Rosen aus dem Süden", van Joh. Strauss; daarbij zal het koor voor bet podium plaats nemen. Het Rott. Phiih. Orkest besluit het programma dan met het voorspel uit „De meesterzangers van Neurenberg", van Richard Wagner, bedoeld als hoffelijke geste van het orkest jegens de julüleerende rereeniging. Het laanvangsuur van het concert is be paald op 7 uur. Met het oog o(p de reeds zoo vroeg invallende duisternis is het even wel geboden vroegtijdig aanwezig te zijn, temeer waar het programma den uitvoeren den eigbniijk zooi noodzaken reeds voor 7 uur te beginnen. Ook het publiek zou dus aan het slagen van dit jubileumconcert ten zeerste kunnen medewerken, indien het in ieder geval niet later dan het vastgestelde tijdstip aanwezig is. In de landelijke omgeving van het Boe rendorp, temidden van het hooge geboom te van de Polyantha zal de zang en de muziek van ttuet orkest ongetwijfeld "ten volle tot hun recht bomen. De tentoon stelling zelf, met als bizondere exposities het stac-werb en de gladiolen, verkeert op het oogenblik bovendien op haar hoogte punt. De gladiolen worden morgen ver- verscht, zoodat de bloemen in de Lal weer bun fraaiste kleuren zullen toornen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in verband met de inruiling van groene melkkaarten: Hoewel de ofucieele termijn, waarin gele genheid werd geboden, om de groene melk kaarten van kinderen tot den leeftijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten reeds eenigen tijd verstreken is, w orden nog herhaaldelijk verzoeken daartoe bij den plaalselijken distrihutiedienst gedaan. De1 aandacht wordt "er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inruilen in bizondere ge- vullen nog open wordt gesteld tot 1 Sep tember a.s. na genoemden datum-kunnen onder geen voorwaarde meer oude melk kaarten tegen nieuwe worden geruild. De inwisseling kangeschieden a»an het1 bureau Hoogstraat 112 (voormalig St. Ja- oobsgasthui?). Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN „OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden In het kader van de orgelbespelingen die de heer W. A. Houtman, organist van de Julianakerk, sedert eenigen tijd hou.lt, waarbij tevens het rhythmisch Psalmzin gen wordt bevorderd, zal morgenavond de derde bespeling in oe serie plaats hebben. De aanvang van bet concert is ditmaal, in tegenstelling met de vorige keeren niet op acht uur gesteld, maar in "verband mei de vroeger invallende duis temis reeds op half acht. Het" gemengde programma van orgelbe speling en zang luidt als volgt: 1. Orgel: Fantasia super: Komm, hei liger Geist, Herre Gott, J. S. Bach, 1685 1750. 2. Zingen: Psalm 4 uit Psalter 1936. 3. Orgel: Partila Sopra: ff err wie du willst, so Schick's imt mir, Georg Böhm, 1661—1733. 4. Zingen: Psalm 24 uit Psaltar 1936. 5. Orgel: Allein Gott in der fiöh sei Ehr, Georg Böhm. 6. Zingen: Psalm 134 uit Psalter 1936. 7. Orgel: Lobe den Herren, den mach tigen Könij, der Ehxen, J. G-. Wahher, 1684—1748. 8. Zingen: Gezaag 18: 1 efi '4(Geref. Gezangbundel). Gisteravond bracht een groep leden van den Bond van oud leerlingen der Prinses Julianasehooi een bezoek aan den molen „De Drie Korenbloemen", op den hoek van den Vlaardingerdijk en de. Noord vest. Onder leiding van den eigenaar, den heer J. R. Sjoer, werd de molen van onder tot boven bekeken, t Deze molen werd in 1770 gebouwd en onderscheidt zich door zijn raakeu vorm van de andere Schiedamsche molens. In 193S liet de heer Sjoer „De Drie Koren bloemen" restaureeren, waarhij levens de kap, die jaren geleden tijdens een hevigen storm was ontzet, weer in don oorspron kelijker! stand terug gebracht werd'. De omgang rond den molen is op 16 M. hoogte boven den beganen grond ge legen en biedt een prachtig vergezicht over Schiedam en omgeving. De totale hoogte van den molen is 32 M, terwijl de wieken, welke twee aan twee op een' stalen ligger zijn aangebracht, een lengte hebben van 30 M. Het grootste aantal omwentelingen, dat de wieken kunnen maken, bedraagt 4120 per minuut, lat wil zeggen, dat dan de uiterste punten van de'wieken een snelh iJ hebben van 188 m. per seconde, of on geveer 675 km. per uur. Het hierbij-ont wikkelde vermogen varieert van 60 tot 80 pk. Deze variatie" ontstaat door het niet steeds gelijkmatig waaien van den wind, waardoor de molen tevens eenigs- zins gaat zwiepen. Deze „zwieping" be draagt boven in de .kap wel ongeveer 10 c.MT en is daar dan ook duidelijk te voelen. Door de z.g. elasticiteit vart- den molen kan dit echter geen kwaad, is in tegendeel nootzakelijk, voor het in goeden staat blijven van den molen. De overbrenging van de wiekenas naar' de drie mdlensteenen bestaat geheel uit ee- raderwerk van houten tandwielen, bou ten i,ssen e.d., alles vervaardigd van zware houten balken, evenals de remin- richting, om de wieken bij het beëindi gen van het malen af te kunnen remmen en vast te kunnen zetten. Tevens is nog -een eenvoudige hijsch- inrichting aanwezig, eveneens aangedre ven door de wieken, voor het ophijschen van de 100 kg. zware graanzakken naar den maalzolder, -waar het graan tusschen de molensteenen tot meel vermalen werd. Thans wordt echter in dezen molen al leen. nog steen vermalen en gebroken, tot z.g. „terrazzo"-korrels, waartoe' lager in den molen een steenbreker en era kogelmolen zijn opgesteld, welke ojkweer door middel van een lange houten as naar de wieken, door den wind worden aan gedreven. Zoodoende heeft de heer Sjoer door den aankoop van dezen molen niet alleen het stadsschoen en het prachtige verge zicht behouden, doch kan ook den mo len, doordat hij zij het niet meer zoo druk als vroeger nog steeds in gebruik is, een langer leven worden voor speld. De deelnemers en deelneemsters aan deze excursie hadden een leeczamen avond. Morgen moeten diegenen hun vet- kaaxten afhalen, wier geslachtsnaam begint met L, M, N, O en Pa tot en met PI, aan het bureau Lange Singel straat, geopend van half negen tot half één en van tw-ee tot zes uur. Formulieren zijn morgen, Donderdag, 28 Augustus, van 8.30 tot 12.30 uur nog verkrijgbaar aan hetzelfde bureau. Deze formulieren moeten ingevuld en onderteekend vóór 5 uur des namid dags weer aan het bureau ingeleverd worden. Vandaag was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer N. Sluyters hij de N.V. De Papaver in dienst trad. Zijn va der, die eveneens in dienst was bij dit be drijf, heeft het eerbiet!waardig aantal dienst jaren van 58 gehaald en de zooin is nu bezig aan do eerste helft daarvan. In 1924, toen De Papaver overging tot het stichten van filialen, werd de heer Sluyters aan gezocht als eerste filiaalchef op te treden en dat is hij nog steeds, hoewel niet meer de cenige. Iledenmiddags is de jubilaris op het kan toor der directie ontvangen en daar toe gesproken door den heer F. Sterenberg, die hem met zijn hartelijke gelukwenschen tevens een stoffelijk blijk van waardeering overhandigde in den vorm van een gou den horloge. Ook van de zijde van de com missarissen, de heeren Kappclhof en Ho- ying, .werd belangstelling getoond en he denavond zal ten huize van den jubilaris het personeel zijn aandeel leveren in de viering van dit jubileum. Van vele kanten had de heer Sfnyters schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontvangen; op het kantoor en te zijnen huize ontving hij voorts een groot aantal bloemen. Vanavond nog eens een bezoek aan de schit terende gladiolen-expositie en aan de meester lijke staaltjes van stucadoorskunst en dan nog een kop thee of glas bier op hèt ge zellige, zoo beschut gelegen restaurant-terras ROTTERDAM Rotterdamscbe Kunstkring, Wiite de Withstraat 33, half 11—half 6 en 79 uur. Ten toonstelling Voeding in dezen tijd. .Museum Boymans, 10—5 uur. Tentoonstelling Rederland bouwt m baksteen. Diergaarde Blij Dorp, 23 t m. 31 Aug. Rivièrahal. Tentoonstelling Zomerbloemen voor uw eigen tuin. Arena, 2.15 en 8 uur. Variété in sneltreinvaart BIOSCOPEN. Luxor, half 3, 6.45 en 8.45 uur. Duikbooten koers W.est Capitol, 2, 4.15, half 7 en 8.45 uur. Luchteskader Lötzow. Prinses, 2 15 en half 8 Geld is niet alles. Geslaagd. Voor het machinisten-examen "(voorloopig diploma) zijn te 's-Grav-enhage geslaagd de heeren W. Luchtenburg, W. Th. J. Haak en J. Brongers, allen van hier. S.O.Y.Hëreulrs. Morgenavond houdt' de Schiedamsche Ontspaan ings Vereeniging Hercules een clubavond, toegankelijk voor leden, dona: teurs en -donatrices, in de bovenzaal van café De Amstelbron, Broersvest. hebben een grondigepjnuitdrijvende werking. Volgens de bestaande steunbepalingen werd bij het berekenen van den steun f 2 van de verdienste van ieder inwonend minderjarig kind en f4 van de verdienste van ieder meerderjarig kind vrijgelaten. Artikel 10 sub. a, van de steunregeling, de zoogenaamde lVa-maal-berekening, bleel onderlusschen van kracht. Een" werkloos gezin, bestaande uit man, vrouw cn zoon van 19 jaar, in een groote gemeente b.v., waarvan de zoon f 17 per week verdiende, zou, indien, al leen 2/3 - van het loon van den zoon gekort zou worden, volgens de oude re geling f3.35 plus 5 procent duurteloe- slag is f3.50 steun ontvangen. DU was echter in de practijk niet het geval. Dit gezin ontving door toepassing van arti kel 10 sub. a fl.85 plus 5 procent is f 1 95 steun. Thans is aan deze onbillijkheid' een einde gemaakt door een beslissing van den secretaris-generaal van het departe ment trim sociale zaken, aldus meldt de persdienst van het N.V.V. Deze heeft na indijk goedgekeurd, dat de berekening van den steun voor bepaalde categorieën werk- loozen op soepeler wijze zal geschieden. Dit komt in de practijk hierop neer, dat in gevallen, waarin de zoogenaamde li/2- maal-berckening moet worden toegepast, de f.2 en f4 van de verdiensten der inwonende kinderen worden vrijge'a'en. In bovengenoemd voorbeeld zal het gezin voortaan niet f 1.95 steun ontvangen, doch f3.50. De bevelhebber der weermacht iu Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt op grond van art 12 der verordening nr. 140/41 over het houden *van duiven mede: Art. 6, alinea 1, nr. 1 geldt ook voor woon- w agens. Ten "aanzien vaD art. 6, alinea 1, nr. 3: dit verbod geldt niet voor de in Nederland wonende Franscbe en Belgische burgers, die lid zijn van de in art. 1 der verordening ar. 140/41 genoemde bonden. Ten aanzien van art. 7: 1. Het verbod van art 7, alinea 1 geldt niet voor het houden van duiven. A. Met ringen, die vóór het van kracht wof- den der verordening nr. 140/41 zijn verstrekt door een vroegere Noderlandsche duivenhouders- vereemsing. b. Met buitenlandsche ringen, wanneer de duiverihouder aantoont, dat bij deze duiven heeft verkregen vóór het van kracht worden der \er ordening nr. 140/41. Deze onder b genoemde duiven moeten onder politietoezicht driemaal op eiken vleugel worden afgestempeld door den voorzjtter der vereeniging, waarbij zij zijn inge schreven Van de afstempeling moet proces-ver- baal worden opgemaakt. Een copie van dit pro ces-verbaal moet worden ingediend bij de in art 1 der verordening nr. 140/41 genoemde organisatie, die bevoegd is voor het bepalen van de duivensoort. Op de onder a en b genoemde duiven is art. 3, alinea *2 der verordening nr. 140/4e niet van toepassing. 2 De in art. 7 der verordening nr. 140/41 voorgeschreven inlevering van duiven bij den bevoegden burgemeester, resp. bij den „Hoeheren yVebrmacbtnacbriehten-offizier beïm Webrmacht- befehishaber in ,den Niederlanden", moet franco geschieden. Duivenhouders, die bij verandering van hun domicilie hun duiven medenemen, moeten daar van kennis geven aan den burgemeester van hunt oude en aan "diem van hun nieuwe woon plaats. De duivenhouder moet zijn duivenlijst in dienen bij den burgemeester van zrjn nienwe woongemeente. De burgemeester moét deze ijjst controieeren en waarmerken. Ten aanzien van art 9. 1. De vóór het van kracht worden der ver ordening nr. 140/41 uitgeleende fokduivea moe ten uiterlijk op 15 September 1941 aan den uitleener zijn teruggegeven. Dit teruggeven moet geschieden door tusscbeakomst van den burge meester der woongemeente van den Ieener en van den burgemeester der woongejneente van den uitleener. 2. Het verbod van verkoop-wan duiven geldt niet voor den' verkoop van geslachte duiven. Algemeen overste der zusters dominicanes sen overleden. Te Nijmegen is gisteren op 63 jarigle leef tijd overleden de algemeen overste der zus- sters dominicanessen, de eerwaardige moe der MaiAa Wilibrorda Willard, geboren te Laren (N.Ii.). Zij was sinds 1927 algemeen overste van deze congregatie. SCHIEDAM Heden e. v. d. Polyantha 10 tot zonsondergang. Stucadoorstentoonslelling tot 14 Sepl Tot 1 Sept. gladiolententoonstelling; van 1014 Sept dahlfatentoonstelling. 28 Aug. Amstelbron, 7 30 uur. S.O.V. Hercules. Clubavond. 29 Aug. Polyantha, Boerendorp, 79 uur. Jubi leum-concert Orpheus m. m. v. Rott. Philh. Orkest o. 1. v. Ed. Flipse. Passage Theater, 2.15 en half 8. Tusschen Hamburg en Haïti. Monopole Theater, 2,15 en 7.45 uur. De zanger van Hare Hoogheid. - Eiken Zaterdag en Zondag 2—5 car,-TStedeljjk Museum. - De politie te 's-Gravenhage beeft een ambte naar van het distributiekantoor aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van opplakvellen met bonnen. Deze bonnen moesten vernietigd worden, doch de ambtenaar verkocht die aan inwoners van» 's-Grav enzande. Tegen deze personen is proces-verbaal opge maakt. Ambtenaren van den Centraien Crisiseontröle- dienst in de Zaanstreek hebben vanochtend door een toeval een vermoedelijk vrij belang rijke iabrieksdiefstal aan het licht gebracht. In allo vroegte vonden zjj in do schuur van zeke ren S. in Wormer een partij havermout, gort- mout en ronde gort. Deze producten bleken vannacht in een Zaan- scho fabriek klaar gekomen te zijn, hetgeen kon worden opgemaakt uit het feit, dat de zakken nog warm aanvoelden. De politie van Wormer, die de zaak in handen kroeg, onderzoekt thans of het hier een serie diets tallen betreft, die in complot werden uitgevoerd. Schippersknecht verongelukt. Gisteravond ojn tien minuten over zeven ge raakte de zestien-jarige schippersknecht D. v. d. W. uit Bruinisse bij bet doorvaren van dö brug SpuiBierkade te 's-Gravenbage bekneld tus schen de brug en het '3'. chip. Hg werd met zware verwondingen naar het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Gisteravond om kwart over lien is de jongen aan de bekomen verwondingen overleden. Een dubbele moordaanslag, die den dood van beide slachtoffers ten gevolge gehad! heeft,- bracht gistermiddag Omstreeks één1 uur groote ontsteltenis op den Wijkerstraafc- weg te Velsen-Noord- teweeg. Een 39-jarige inwoner van Minden, die van zijn 32-jai- rige \touw gescheiden leefde, vervoegde! zich aan de woning op den Wijkerstraat- iv eg, waar deze vrouw fiaar intrek geno men had. De vrouw, die hem in de keuken te woord stond, werd onmiddellijk door haar echtgenoot met een mes neergestoken, "DooJelifk gewond stortte zij neer. De vrouw woonde met een 26-jarïg jongmensch bij dd ouders van den laatste in en op haar angst kreten snelde deze jongeman te hulp. Ook liij werd door messteken getroffen en ver keerde, toen men hem opnam, in een zorg- wekkenden toestand. i De dader, die, na zijn daad gepleegd te hebben, mei bloed besmeurd de straat op vluchxte, werd vrijwel onmiddellijk door een passeersnden agent van de motorpolitie ge arresteerd. f De slachtoffers werden overgebracht naar het Ilooae Kruisziekenhuis te 'Beverwijk, waar de vrouw zeer spoedig na aankomst is overleden. -De jongeman stierf eenige uren daarna. Bij het voorloopig ingestelde onderzoek! bleek, dat de dader liet mes, waarmede da aansLag gepleegd was, Dinsdagmorgen te Amsterdam had gekocht. Nader -wordt nog onderzocht of de dader in een plotselinge opwelling naar Felsen gekomen was, dan wel of de daad een gevolg is geweest van' kalm overleg. f Die lijken van de slachtoffers zijn door de politie voor nadere sectie in beslag genomen. Het motief van de misdaad ia minnenijd. - Steenarenden vluchten voer den oorlog. Talrijke zwermen reusachtige steenaren den, die een vlucht van meer dam drie meter hebben, zijn "neergestreken in het hooger gelegen deel van Navarra. Zij richt ten onder de kudden schapen aanzienlijke schade aan en moesten door politiepa trouilles Verdreven worden. Men vermoedt, dat do vogels door het oorlogsrumoer en het geronk der vliegtuigmotoren uit Oost- Europa verdreven zijn. Jongetje verdronken. De politie te Leiden heeft vanochtend uit dea Ouden Rijn nabij de Gepekte brug, het lijkje opgehaald van den zes-jarigen C. H., wo nende aan de Hooigracht. Do'jongen had gis teravond na den maaltijd de ouderlijke woning verlaten en was daar niet teruggekeerd. EijwicJdief gearresteerd. De Zaandamsche recherche legde gisteren da hand -op een Amsterdamschen rijwieldief. Een nauwgezet onderzoek bracht o.a. aan het licht, dat de man zich schuldig hoeft gemaakt aan een "tiental 'rijwieldiefstallen, allen in Amster dam gepleegd. Hij is ter beschikking gesteld van de Amsterdamsche recherche, mede, om dat bij nog oen voorwaardelijke veroordeeling van -twee maanden gevangenisstraf te goed beeft, wegens sfceunfraude. DoodelQk ongeval te Haarlem. Gistermiddag wilde te Haarlem de 13 jarige scholier E. Gelaudi, wonende in de Hereules- straat, op het Stationsplein op een rijdenden autobus springen. Hij stapte mis, viel, en werd. door het rechtervoorwiel van de bus overreden, waardoor luj ernstige iawendige_ kneuzingen op liep. Nadat een Duitsche militaire arts en een lid van den Ongevallendienst do eerste hulp hadden verleend, is do knaap naar het zieken huis St. Joannes de Deo - overgebracht, waar hij eenigo uren later is overleden. De autobusbestuurder treft geen schuld. Vrouw in greppel gereden. Gisteren is de huisvrouw H. in de buurt schap Panningen, gemeente Helden, toen zij por rijwiel huiswaarts keerde, in eon greppel geroden. Met het hoofd kwam zij in het water terecht. De viouw is gestikt. Voorbijgangers von den haar lijk. Meisje onder personenauto. Gisteren is te Susteren het 8-jarig meisje J. D, wonende te Valkenswaard, dat bij famibo logeerde, door een personenauto aangereden ea zóo zwaar gewond, dat zij korton tijd later is overleden. SCHIEDAM, G e b o r e n 24 Aug. Andreas Jacqbus, z. van J. Bindenga en R. E. van Liesbout, Boerhavelaan 1. 25 Aug. Jan Hendrik, z. van P. J. van dor Most en M. M. Gijson, Nw. Bnurt 23. Elise Antonette, d. van J. J. Kloos en G. A. M. van Lingen, Dr. Noletstraat" 1. 26 Aug. Hester, d. van C. tlentem en 1L J. K. Leusink, Stationsstraat 69. Cornells, z. van G. L. L, van Gogh ea J. A. van Dili ke ren, Houtstraat 12. Pieter, z. van P. Jagt en H. M. Veldt; Nassaulaan 75. Overleden: 25 Aug. J. de Jong, 31 j. W. Brouwerstraat 4. J. Verheg, 41 j. echtge.van Z. T. Hazewindus, Prof. Kamerl. -Onnoslaan 94. -if-V 11

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2