ELECIRfSCHE KLOKJES Dl Bressen VAN HET STUC WERK NAAR DE BEELDHOUWKUNST De laatste raads vergadering Vetkaarten Luchtalarm! Hoe op de Polyantha vakónderricht, kunstzin en beeldhouwerk elkaar gevonden hebben .De nieuwe bonnen Hotel - Café - Restaurant „DE KROON Vrijdag 29 Augustus 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT (Vervo1- rubriek Stadsnieuws). Ik hoop, en ook in dit opzicht ben ik overtuigd te spreken namens de Seine damsche burgerij, dat u op de bres zult staan voor de belangen van onze stad, zoo wel voor baar ontwikkeling als voor baar zelfstandigheid, die voor de geheele Maas streek van zoo groote beteekenis is. Het zal n wellicht bekend zijn, dat onze gemeente zich in de laatste 25 jaar sterk liéeft ontwikkeld en in zielental met meer dan 50 pCt is toegenomen. Belangrijke in dustrieën zijn hier gevestigd, maar daar naast is Schiedam een goede woonstad, getuige de mooie aanleg zoowel van het Oosten als van het Westen. Sinds 1 Augustus j.l. is door uitbrei ding van de grenzen waardoor toevoeging van gedeelten van Kethel en Vlaaidinger- lAmhaeht plaats vond, het gebied onzer gemeente met meer dan 1000 H.A. toege nomen, waardoor zich nieuwe perspectie ven hebben geopend. U kunt ervan verzekerd zijn, dat u m uw werk om Schiedam tot verderen bloei te brengen op de gemeenschap zult kun nen rekenen en dat het goede ambtenaren- corps zijn plicht zal doen en u in de uit voering van uw zware taak volledig zijn steun zal verleenen. Ik hoop verder, dat voor onze gemeente spoedig betere tijden zullen aanbreken en dat het u en uwe familie in Schiedam goed moge gaan. Overeenkomstig uw wensch om deze kennismaking qp eenvoudige wijze te doen plaats vinden, zal ik het hierbij laten en uw installatie tot^een feit maken door u den ambtsketen aan te bieden. Rede van dr.. D. G. Draaijer Dr. D. G. Draaijer antwoordde als volgt: Zooals u bekend is, heeft de rijkscom missaris, bjrj zijn besluit van 9 Augustus 1941 mij benoemd tot burgemeester van Schiedam. Vooreerst wil ik mijn dank betuigen aan de NederLandsche autoriteiten, die mij heb ben voorgedragen voor eene benoeming tot burgemeester bij de daartoe bevoegde Duitsche instantie. Verder zeg ik den heer looo-bnrgemeester hartelijk dank voor de vriendelijke woorden van welkom, hier tot mij gesproken. Ik stel mij op het standpunt, dat in deze -tijden van groote hervormingen ieder waar achtig Nederlander in loyale samenwerking' met de bezettingsoverheid zijn beste krach ten moet geven aam den wederopbouw van ons vaderland, dat ons allen "toch boven idles lief is. Alleen daardoor zal het mogelijk zrjin -voor ons land in de toekomst die plaats te veroveren, die h'et verdient in het nieiur ,we Europa in te nemen. Voor alles zal ik mijn werkkracht wij den aam de behartiging van de belangen van die gemeente Schiedam; een ieder, Tonverschiliig van welke* confessie of tot welke politieke partij hij behoord heeft, die mij daarin met achterstelling van per soonlijke- en groepsbelangen ter zijde wil Btaam, is rnfrj Van harte welkom. Het gezag zal ik hoog houden. Orde en tucht zullen door mij streng gehandhaafd worden. I Wij leven in moeilijke tijden, maar ik ben ervan overtuigd, dat voor de gemeente Schiedam een goede toekomst is weggelegd, mils wij reeds thans gezamenlijk .onze Knacht^nzetten, want er is veel werk te verrichten, waarmede niet gewacht kan worden, wil hem straks niet te laat zijn om de zich toegewezen taak onmiddellijk ten voile te kannen vervullen. Ik vertrouw er èan ook op, dat ieder weldenkend Schiedammer met mij wil sa menwerken, om dit* doel te hereiken in het belang onzer gemeente. 1 i Moge Gods zegen op dezen arbeid rusten. Een afscheid Tenslotte hield de burgemeester de vol gende rede: Nu blijkens de presentielijst niet het ver- eischte aantal van de zitting hebbende lo den is opgekomen, ban d'e vergadering niet gehpuden worden. Evenwel wil ik nu nog gaarne zeggen, hetgeen ik van plan was geweest te zeggen buj het laatste punt von do agenda: Het afscheid van den raad. Het is niet mijn bedoeling te spreken over de noodzakelijkheid van dit afscheid, daar dit een voldongen feit is en een ieder goed zal doen hiermede rekening te houden. 1 Maar in ieder geval is het thans een be langrijk moment, daar immers ingevolge de verordening van den rijkscpmmissaris, houdendte bizondere maatregelen op ad ministratiefrechtelijk gebied, de werkzaam heden van de gemeenteraden en van het collegje van burgemeester en wethouders zullen blijven rusten. De werkzaamheden van de gemeentelijke commissies blijven rasten voorzoover de •burgemeester zulks bepaalt. De wethouders, die tot dusver hun be diening waarnemen, verrichten voorioopig de werkzaamheden der in de verordening bedoelde wethouders. De taak der wethouders zal zijn, den burgemeester hij het 'bestuur der gemeente «te vertegenwoordigen. De wethouders wor den beschouwd als gemeente-ambtenaren in den zin ran de Ambtenarenwet 1929. Pag. 2 Kc acht het mij een voorrecht nog in de gelegenheid te zijn den raadsleden namens de gemeente Schiedam dank te betuigen voor het vele werk door hen verricht in de laatste zittingsperiode. Uit den aard der zaak kan ik geen op somming geven van alles, evenwel wil ik vermelden de wijziging van de eleclriciteils overeenkomst en de grensregeling met Rotterdam, de uitbreiding van het gemeen teziekenhuis, de slachlhuisbouw en de ge meenschappelijke regeling voor den keu ringsdienst van vee en vleesch, de bouw vsan de nieuwe Oranjebrug en do brug over de Westerhaven, de vaststelling van de uitbreidingsplannen, de conversie van geldleeningen, en ten slotte de uitbreiding van de gemeente Schiedam met deelen van de gemeenten VJaarthngen, Vlaaidmger Am bocht -Kethel en Spa!:uid, Oversclue en Rotterdam. Blij dit afscheid mag zeker een woord van dank aan mijn ambtsvoorganger, mr. dr. Van Haaren, die gedurende ruim zes jaren uw voorzitter was niet ontDreken Hij heeft in dien tijd rijn beste krachten gewijd aan de belangen dezer gemeente en een groot aandeel gehad in de voorberei ding van uw besluiten Al werd dan mis schien zijn politiek inzicht niet door u allen steeds gedeeld, hij werd toch zeker om zijn persoon door u allen gewaar deerd en geacht. Ik kan mij zeer goed indenken, dat dit oogenblik voor u moeilijk is en kan mij voorstellen wat er in u om gaat Rij er varing weet ik, wat het is werk dat men hel heeft en dat men steeds met volle plichtsbetrachting heeft verricht te moeten opgeven. Een troost is het, wanneer men voor zichzelf overtuigd is, dat men de gemeen schap heeft gediend op een wijze die men tegenover iedereen kan verantwoorden. Ik wil dan niu afscheid van u nemen in het vertrouwen, dai u, in welke positie u ook geplaatst is of wordt en tot welke taak u al dan niet geroepen wordt, voor alles het welzijn wan de gemeenschap zult behartigen en u bij alles wat u doet het werkelijk belang van de gemeente Schie dam voor oogen «uit houden. Het ga u allen wel. Wie zijn aan de beurt? Morgen moeten diegenen hun vet kaarten afhalen, wier geslachtsnaam begint met U, V, W, IJ en Z, aan het bureau Lange Singelslraat, geopend' van half negen tot half één en van twee tot zes uur. 7 Blijft van de straat In een oflicieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, waarschuwt de burgemees ter de bevolking tegen het gevaar, dat bij activiteit in de lucht de voetgangers en het verkeer bedreigt. Bovendien wordt er ten overvloede op gewezen, dat men brj- luchl.tlarirr met op straat mag zijn en dat voertuigen rechts van den weg dienen ge parkeerd te worden. Het is gebleken, dat deze voorschriften niet algemeen opgevolgd worden, hoewel zij toch wel als bekend verondersteld mogen w orden In dit verband verwijzen wij onze lezers naar een uiterst belangwekkend en leer zaam artikel van onzen deskundigen mede werker Claudius "over het gevaar van lucht gevechten en van bommen uit in nood verkeerende vliegtuigen, welk artikel is te vinden op de tweede pagina Yan het tweede blad IV* (slot) wit-metaal uitvoering vanaf ft- I3«95 H. Th. v. d. VLERK WAGENB0UW Lichte aanhangers achter personenwagens AR ij JORDAANS De secretaris generaal van het depar tement. van landbouw en visschenj maakt bekend, dat heden zrjn aangewezen de onderstaande distributiebonnen, welke m de week van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. recht geven op de, daar achter vermelde rantsoenen: 33-4 brood, 4 rantsoenen, bfood of gebak; 33 brood, 1 rantsoen, brood of gebak; 33 bloem, r/2 raiftsoen, bloem, brood of gebak; 33 vleesch, 1/2 rantsoen, vleesch of vleesch waren; 33 vleeschwaren, 1 rantsoen, vleesch of vleesch waren; 33 kaas, 100 gram, kaas; - 33 melk, 1% liter, melk. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 13 September a.s geeft voorts de met „33 eieren" gemerkte bon recht op het koopen van één ei. De aandacht wordt er op gevesligd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September as. De bonnen, welke van 31 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend, is het koopen van vleesch of vleeschwaren brj den kleinhan del op Maandag en Dinsdag niet geoor loofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig: 32 brood, brood of gebak. 32 vleesch, vleesch of vleeschwaren. 32 vleeschwaren, vleesch of vleesch waren. 32 bloem, bloem. 32 melk 1, melk. 31 reserve aardappelen. 32 reserve aardappelen. 33 reserve aardappelen. 31 eieren, eieren. De bouahnwrjzing voor stardappe'en zal bij een afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. Hondèn- en kattenbrood Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van .1 tot en met 30 September 1941 op bon no. 16 van de voederkjart -voor honden wordt be schikbaar gesteld voor honden van: Groep 1 10 K G. hbndenbrood. Groep 2 10 KG. hondenbrood. Groep 3 8 KG. honden brood. Groep 4 5 KG." hondenbrood. Groep 5 4 K.G. hondenbrood. Groep 6 3 K G. hondenbrood. Op bon no. 16 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode 11/2 K.G. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September zijn de bonnen no. 16 ;an vorenbedoelde kaarten ongeldig; .zij roo ien. nadien niet meer worden aangenomen. Wat ons het meest heeft getroffen tij dens de verleden week gehouden bijeen komst qp de Polyantha, teneinde de piers in do gelegenheid te stellen de stuc-werir tentoonstelling vóór de opening te bezich tigen, iv as een uitspraak van den heer J. A. van Mil, den voorzitter van de stich ting stucadoors centrale Zuid-Holland Zuid, dat het doel van dé expositie is, liefde voor bet stueadoorbvafc aan te hweeken bij pa troons en gezellen. Met een verwijzing naar den giïdetïjd, waarin het handwerk tot groot en bloei kwam, sprak de heer Van Mil over het glorietijdperk van het stucaf- doorsvak. Inderdaad, het moet voor een patroon in dit bedrijf wat waard zijn, zich de drager te weten van een groote traditie, een erfgenaam te zijn van de tal- looze onbekende werkers aan gotische ka thedralen, Renaassance-bouwWerken, aan de paleizen der Lodewijken en de Kuizen der patriciërs. Liefde voor h'et volk in de eerste plaats, geen reclame, geen zaken; dit vooropstaan de doel van de organisatoren der tentoon stelling moet eerbied afdwingen van allen, dus niet alleen van hen, diie uit hooide van hun beroep of zakelijke belangstelling hebben voor het bouwbedrijf en zijn. ne- venbedrijven. Uitgaande van deze basis, zich dus richtende tot vak'geno-oten, waren Aanmoediging tot museum- bezoek door de schooljeugd Blijkens een mededeefing van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming, heeft de secretaris gene-1 ^anlsatorën en inzMdere^geToiï^aM het raai van het departement zich gewend tot beste te Jeveren mt in vermogen lag. de burgemeesters der gemeenten, waar een Hun weit 'zou woolen beoordeeld door mndi ing voor voorbereidend hooger en/of Lo]1% die even vaajx]ig als zij den middelbaar onderwijs is geveshgd en waar troffel hemteeren. Op dez,e -wijze Kwam histonsche musea aanwezig zijn. met het jder een oo-Hectie vakwerk tot stand, dat doel de Nederlandsclie musea meer vrucht- rmiok gMKW}m.d worden, indien het baar te maken. v 1 6 Een soortgelijk schrijven is gezonden aan de burgemeesters der gemeenten, waar wel zulke inrichtingen van onderwijl, maar geen historische musea zijn gevestigd, waar bij tevens in overweging wordt gegeven in niet reeds een zeldzaam voorkomend geval was, dat de stueadoorspatroons* exposeeren. Het boetseerwerk in de hal Deze lielde voor het vak komt niet alleen o\ erleg te treden met de directeiïren van I tot uiting in de werkstukken van algemee- de daarvoor in aanmerking kamende musea nen aard, zooals wij die gisteren beschre in de omgeving. ven, maar meer nog i|n het boetseerwerk, In dit schrijven verklaart de secretaris- dat voornamelijk in d® hal is onderge- generaal o.m., dat het aanbeveling verdient bracht. Want dit werk is verricht in de bij de leerlinge^ van middelbare scholen -vrije uren, zuiver uit innerlijke beboette en daarmede gelijk te-, stellen inrichtingen I iets moois te maken uit de materialen eh van onderwijs meer belangstelling te wek ken voor onze musea. In het bizonder voor die van eigen woonplaats of gewest. Gere geld museumbezoek voor de rijpere jeugd kan van groote beteekenis zijn voor haar vorming als mensch en als Nederlander. Ditzelfde geldt op beperkter schaal voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere school ten aanzien van het bezoek aan historische musea (of aideelmgen van de grootere musea gewijd aan de geschie denis) of aan verzamelingen op het gebied van heemkunde. RV 0NDERL..SCHIEDAMSCHE BEGRAFENISVEREENIGING Dir.sD. DIENSKE, W. N00MEN Singel no 84, Warande no. 57 Telefoon 68292 Telefoon 67703 BEGRAFENISSEN TRANSPORTEN Diefstallen. In het tuintje van J. V. in het Stenre- bosch heben groentes troopers hun s'ag ge slagen. Zij namen een hoeveelheid bèo- nen mee. J. J. H. V. heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van vier konij nen uit een hok, dat op het plaatsje achter zijn wonirjg aan de Overschiésché- straat stond. Fietsen "zijn gestolen van C. van B. en J. G. E., die bun rijwielen resp. in de Taansteeg en op de werf Gusto hadden neergezet. Aanrijding. Twee wielrijders, J. D. uit Hoek van Holland en G. L. V. uit Rotterdam, bot sten gistermiddag bij de Ooievaarsbrng tegen, elkaar op. Geen van beiden bekwam eenig letsel; van een der rijwielen werd het voorwiel verbogen. Dagelijksche Motorbootdiensten o$ AMSTERDAM BEURTVAART SCHIEDAM-AMSTERDAM In dir.- verb, m/ Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam," Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Teief. 45985. Schippers: J. C de Mos, F. W. Bon Jr. met die gereedschappen, waarmede men overdag zijn brood verdiende. iPrachtigte dingen zijn er te zien. Omar mentwerk uit de antiquiteitenlist tevoor schijn gehaald, hangt er naast kunstzinnige uitingen van den fantasierijken geest van een stucadoorspatroon of -gezel. De grot van Lourdes staat er in miniatuur, geboet seerde koppen, afgietsels enz. Een sierlijke tuinraas van metselwerk siert het groene gras van het middenveldje en in een zij- afldeeling hebben enkele stucadoors ge heel naar eigen ontwerp een geslaagden doorgang met verlichting geconstrueerd, welke met een gezellige meubileering is gecompleteerd. De opleiding Reeksen foto's van Mébest toonea dat de vergelijking van .het Nederlandgche vak werk met dat van het buitenland, den toets der critiek glansrijk kan doorstaan en ten slotte is een belangrijke plaats ingeruimd voor den spwnalen cursus aan de Am bachtsschool aan den Beukelsdijk te Rot terdam. Een tweetal- tafels is daar opgesteld, waaraan, de jongens tan werkstukken ma ken; zjj'leeren daar schuur en pleister werk. Voorbeelden van plafonds laten zien hoe het riet moet worden aangebracht en de foutieve constructie sjoat er als afschrik wekkend voorbeeld naast Opeen tafel is uitgestald een reeks stopflesschcn met allerlei gebruikte mate rialen, de leerlingen krijgen ook grondig onderricht in warenkennis en de verwer king van ao benoodigde materialen. Het maken van afgietsels wordt onderwezen en enkele vormen zijn tentoongesteld on den bezoekers een kijkje te geven op de tech niek van dit werk. Uit alles blijkt wel, dat dit speciale vakonderwijs in goede han den is en de aanwezigheid van deze af- deoiing op de tentoonstelling is een bewijs van de goede ^samenwerking en het m.-.-H contact tusschen de school en de^ patroons. Kunstwerk In de bioscoophal Achter het Polyantha-paviljoen staat de g. bioscooplial, welke tot nog toe geen bestemming had gevonden. Thans echter staat er een reeks kunstwerken, beeldhouw werk, plastieken, houtsnijwerk, enz., als onderdeel van de stucadoorstentoonstelling. De organisatoren hebben met deze afdee- ling willen aantoonen, dat het kunstwerk zeer nauw betrokken is bij het vak en dat de houwkunst ten zeerste gebaat is bij een innig contact tusschen kunstenaars en vak patroons. Voorts hangt er een collectie fraaie, groote foto's van proeven van moderne architectuur waarop men de grootste en nieuwste bouwwerken in den lande kan vinden, welke representatief geacht kunnen worden voor de huidige opvattingen in de architectuur. Van de kunstwerken valt een tweetal wel in het bizonder op. In de eerste plaats een prachtige Naaktstudie van G. Brandwijk in hardsteen en dan de studie van een specifiek Rotterdamsch monu ment, De heihaas, van Joh. van Berkél, speciaal vervaardigd voor de Polyantha. Het is evenwel te betreuren, dat het beeld in zulk een ongunstigen lichtval staat, waardoor men van de figuur de hei baas staat met het touw in zijn handen, kijkt naar boven en roept den indruk krijgt als van een achterlijken man met opengevallen mond. Voorts noemen wij nog houtplastieken van Van Vlijmen, bizonder ,aar.iige beest- figuurtjes van ffan Richters en een aan tal werkstukken van G. H. Luckens, den artistieken Hoornschen stneadoor. Hiermede zijn wij dan aan het sk>t ge komen van onze beschrijving. Wij zullen echter niet eindigen zonder ook nog de aandacht te vestigen op een „kleine Jaar beurs" in de onmiddellijke nabijheid van de-bioseoophal, namelijk onder het afdak van de popralair-wevenschappelijke afldee- ling. Daar is een gemecmchappelijke stand ingericht van de firma's Van Neerbos' Bouwmaterialenhandel te Ylaardingen "en de Bouwmaterialenhandel v.h. Smit, Bot tenberg en Go, te OuJ-Beijerland. Een maquette in kleuren uitgevoerd, geeft op duidelijke wijze den gang van zaken aan bij de winning en verwerking van bouwmaterialen. Naast de kalKgroove staan bier de kalkovens en vervolgens gaat die grondstof in schepen naar de opt- slagplaatsen en komt tenslotte terecht in de emmertjes op de stelling van den stuka door of metselaar. Allerlei soorten hald- steenen geven voorts aan welke op dit gebied de mogelijkheden zijn en daarnaast krijgt bet publiek nog een duidelijk beeld vian de verwerking van beton ip allerlei verschillende samenstellingen." Prachtige materialen worden hierbij gebruikt en wat ervan gemaakt wordt, heeft men tenslotte ook vlak bfij de hand, want een volledig© expositie van alle -betonproducten is naast de stand ingericht. Het derde artikel werd opgenomen in onB blad van Dinsdag 26 Augustus j-1. Bach-concert In de Groote Kerk Zoo als reeds eerder gemeld, zal de or gelbespeling, die a s. Woensdagavond' in de Gioote Kerk plaats vindt, geheel ge wijd zijn aan werken van Johan Sebas- tiaan Bach. Ilet programma opent met het Praelu- dium en Fuga in C gr. t. uit de IVe Petershand. Dit stuk kenmerkt zich door haar uitgesproken feestelijk karakter. Het Praeludium vangt aan met een solo voor vol pedaal, waarna' het thema overgeno men wordt in 4 het manual, om dan te eindigen met jubelende passages in de bovenstem, onderbroken door fortissimo akkoorden. Het lichte, gracieuze fuga-the ma wordt op een speeïsche wij zo ver werkt tot een sluitend ""geheel en vormt een waardig slot .van deze schoone com positie, Het programma vermeldt verder twee koraalbewerkingen, een Adagio uit de vijfde Sonate en de Toccata ia F gr. t De medewerking van een tweetal be kende solisten zal dezen avond keker bi- zondeien luister bijzetten. Henriëtte Sala, lederen Woensdag speciale muziekavond in Koemarkt 1 - Telefoon 68159 Aanbevelend, G. v» d. BROEK bekend deor baar veelvuldig cptreden-(o a. in het Kurhaus,te Scheveningen), 'zal on der meer Zingen de Aria uit do Pfingst- Kantate, met begeleiding van orgel en violoncel, terwijl Charles van Isterdael, solo-cellist van het Residentie-orkest, «eni ge soli ten geboore zgf brengen. Met het oog opde verduistering zal het concert om half acht precies beginnen en ongeever een uur duren. Te water geraakt. P. J. van K, is gisteravond door de duisternis misleid in deNieuwe Haven geloopen. Daar hg geen' onderdak haid1, is hij op het politiebureau van zijn natte plunje" ontdaan en in dekens gerold' te slapen"' gelegd. Zijn kleeren- zijn in het stookhui van de gsasfabriek gedroogd. Moderne Rotterd.dijk 268 - Telef. 67593 HOOFDSTRAAT 34 SCHIEDAM TELEFOON 63269 Telefoon 68646 GEBH, BIJLOO

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2