Reisgenooten, die U missen kunt r S.-SV K 'S: «—'.--«Ne»» Nieuwe Iraansche. ce^eering staakt den strijd De aanslag op Lava! r P0£ i No. 22871 TWEEDE BLAD- DER S€H^^SCH8 COURANT BUITENLAND De strijd in Finland Engelsche verliezen in de lucht Colette een aanhanger van de Gaulle Offensief van Tsjang Kai Sjek in October Menzies maakt plaats voor Fadden Vrijdag 29 Augustus 1941 Turksche president ontvangt von Papen Sport Voetbal Hermes D.V.S.—S.V.V. H.L.O.-examen Boksen Boksverbod voor geheel Nederland vervallen Gemengd Nieuws Inbrekers na spannende achtervolging gegrepen j Rechtszaken Huuropdrijving wordt beboet Volgens-een D.N.B.-berieiit uit Tehe ran is een nieuwe Iraansche regee» "ring gevormd. Minister-president is 'Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minis ter van- buitenlandsche zaken is AU Soheily, minister van binnenlahdsché zaken Aniery. Met het oog op de overmacht der Engelsche-, en Sovjettroepen,die liet land zijn binnen gevallen, heeft het nieuwe ministerie in een buitengewone zitting besloten, dat de Iraansche troe- pen hun -tegenstand zullen staken, om verder bloedvergieten te voorkomen. Tfet A.N.P. meldt, uit Berlijn: De staking der vijandelijkheden, waar toe de.- nieuwe regeering.: van Iran be sloten heeft; kan, naar het oordeel van kringen uifc.de Wilhelmstrasse, het tref fendst vergeleken worden mot do hou ding, die een in zijn woning overvallen weerloos mensch het verstandigst tegen over "twee 'inbrekers zou aannemen! Het geheele voorval, zoo verklaart men, zal echter .voor vele volkeren leerrijk zijn, (laar de Iraansche regeering, volgens de vroegere verstrekte Engelsche verklarin gen, een dergelijken overval eenvoudig voor onmogelijk zou gehouden hebben. Nomoera, de Japansche ambassadeur te Washington, heeft president 'Roosevelt gis teren een brief van den Japanschen mi- nister-president overhandigd'. In aanslui ting daarop heeft Nomoera een onder hond gehad met president Roosevelt en met den miuister van buitenlandsche za ken, Cordell Huil. Nomoera weigerde den journalisten eeni- ge aanwijzing te geven omtrent den in houd van de boodschap. NV ontvangst van den Japanschen ambassadeur ver klaarde minister Huil, dat president Roo sevelt op den persoonlijken brief van den Japanschen minister-president ook persoon lijk zal antwoorden Het persagentschap Pars meldt, dat de nieuwe premier, Foeroeghi, zijn nieuwe ka binet vandaag aan het parlement heeft heeft voorgesteld.' Daarbij beeft hij ver klaard', dat 'de Iraanscbte regééring met den oprechten wensch góede betrekkingen, met de vreemde staton te onderhouden en vrede en rust to handhaven aan de Iraan sche strijd Krachten bevel heeft gegeven zich van allen tegenstand te onthouden. Het parlement heeft eenstemmig rijn vertrou wen in liet nieuwe kabinet uitgesproken, aldus dit agentschap. Naar van welingelichte rijde te Helsinki verluidt, worden aan het geheele Oostelijke front in Finland de operaties met succes in de richting van den Moermanksspoor- weg voortgezet. Op de KaTelische land engte, tusschen het Ladogameer en de Fin- sóhe Golf, blijft de Finsche aanval terrein vinnen. In de Finsche Golf beginnen de bolsjewiki met de ontruiming van het rots eiland' Buursaaxi, dat rij- na den Finsch- Rnssischen winterooriog tot een vesting- steunpunt hadden gemaald:. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de En gelsche luchtmacht gisteren bij aanvallen op de Kanaalzóne negen Spitfires verloren. Gistermiddag probeerden 25 tot 30 Spit fires het kustgebied van West-Frankrijk te naderen. Sterke' groepen Buitsohe jagers gingen terstond' tot de achtervolging over. Een escadrille van deze formaties trof de gelieele vijandelijke groepaan en viel den numeriek sterken tegenstander terstond aan. Na fievige luchtgevechten schoten'de Duit- scke jagers 8 Spittfires omlaag. De esca drille IVlesserschmidts'keerden zonder ver liezen -op haar uitgangspunt' terug, Voorts vloog-gistermiddag èen Spitfire naar hét NooribFransche kustgebied en ■weid. door Duilscbe jagers neergeschoten. De pleger van den aanslag op Laval, polette, is gisterochtend aan een streng verhoor onderworpen. „Paris Midi" meldt, dat Colette tegenóver; den rechter van instructie heeft bekend," een aanhanger van de Gaullé te zijn. -* De geh'eelc Fxansche politiek heeft ter stond na den aanslag huiszoekingen ver richt bij communistische <.n Gaullistische elementen in h'et bezette en het onbe zette gebied. De vraag naar de beteekenis, resp. den achtergrond, van den- aanslag op Laval en Déat, kan, naarmen gisteravond in politieke kringen van de rijkshoofdstad op merkte, vrij eenvoudig 'beantwoord wor den, wanneer men bedenkt, dat deze aan slag gepleegd'.werd nu plastisch en sym bolisch een actie tegen het bolsjewisme is begonnen. Men meent te Berlijn ook het feit niet over liet hoofd te mogen 'zien, dat-dc Engelsch'en bij het begin van den strijd tegen de Sovjet-Unie vrijwel onverbloemd té verstaan hebben gegeven, dat de Sovjets zich' niet slechts tot den strijd ophet slagveld zouden beperken, doch de ervaringen, die zij vroeger in .de thans bezette gebieden hadden opgedaan, zich aldaar th'ans practisch ten nutte zom den maken. Het D:N.B. meldt uit Tokio: Op 2b Augustus heeft Tsjang Kai Sjek bevelen gegeven voor hét openen van een algemeen offensief in Noord-, Cenlraal- en Zuid-China, aldus zegt de „Jomioeri Sjim- boen" uit betrouwbare broni n Hongkong vernomen te hebben. Dit offensief moet op 9 October beginnen. De tegenwoordige operalies van de strijdkrachten van Tsjoengldng in de provincies Tsjekiang, Anhwei en Kiangsoe kunnen beschouwd worden als acties om in contact te ko men met den vijand, welke acties het October-offensief moeten voorbereiden. Men kan venvachten, zoo wordt verder in. liet bericht van de „Jomioeri Sjim- boen" gezegd, dat soortgelijke operaties-tot einde September zullen worden voortge zet. Het voornaamste offensief zal dan in den herfst in samenwerking met En geland; de-, Vereenigde Staten en -de Sovjet-Unie beginnen, Revier meldt uit, Melbourne, dat Menzies, de Australische minister-president, die sinds 1936 ia functie en ook minister voor de coördinatie v..a het defensieprogram was, is afgetreden. Fadden, de plaatsvervangen de minister-president, die Menzies vervan gen heeft tijdens Zijn verblijf in Engeland, is gisteren in een gemeenschappelijke ver gadering van de Vereenigde Australische partij en de Boerenpartij eenstemmig tot minister-presióent gekozen. Het aftreden van Menzies treedt formeel vandaag in wer king. In een persconferentie verklaarde hij te hopen, dat zijn aftreden een gunstigen invloed' zou hebben op de eensgezindheid tusschen de regeering en de partijen. Menzies heeft, volgens Reuter, in hel Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat 'de regeeringen van Engeland en Australië rijn overeengekomen, dat zoo spoed-'g mo gelijk een Australische minister, drch niet de premier, zich naar Londen zal Lege ven. Reuter legde er in. dit verband den na druk op, dat Menzies er zich' niet over uitliet, of liij zalf naar Londen zou gaan. -De -plannen voor een conferentie te Moskou. Naar- de „Nya Bagligt Allehanda" uit Londen meldt, valt daar ontevredenheid op te merken in verband' met- de vertra ging van de conferentie te. Moskou. In Britsche regeeringsfcringen is men van piee- ning, dat men niet veel kan doen, voordat Washington zijn besluiten. heeft medege deeld. Men acht hot mogelijk, dat Eden en Beaverhrook naar Moskou gezonden zullen worden. 'te'. - t De president der Turksche republiek, luonoe, heeft gistermiddag, naar .„Agenoe Anatolie" mtelat, den Buitsohen ambassa deur Von Papen ontvangen. Die Turksche minister van buitenlandsche zaken, Sarad- jogloe was bij hét onderhoud aanwezig. De schaarschte'aan steenkool in Engeland. Wegens <le mógelijkheid van een schaarschte aan steenkool in den a.s. ven ter, heeft de Engelscheregeering, naar Reuter uit Wales meldt-,besloten gebruik te maken van haar volmachten; teneinde de mijnwerkers te dwingen, in fle mijnen te werken. Drie doodvonnissen te Parijs. In het kader der maatregelen van de Fransche regeering tegen de sabotagedaden der communisten, hebben gisteren bizon- dero rechtbanken, die krachtens een wet van 22 Augustus waren ingesteld, voor het eerst vonnis geveld'. Drie personen werden ter dood veroordeeld. De .vonnissen werden gisterochtend voltrokken, naar van bevoeg de Fransche zijde vernomen wordt. Zes anderen werden veroordeeld tot. tuchthis- straffen van zeven jaar tot levenslang en twee tot gevangenisstraffen. Spaanscho schepen roet graan naar Gibral tar opgebracht. Bé bevolking van Valencia is zeer ver ontwaardigd over hétfeit,dat de Engel- schen vier Spaansche schepen, die met graan op weg waren naar de stéden aan de Spaanscho Oostkust, naar Gibraltar op gebracht en nog steeds niet vrijgelaten heb ben. -I Het elftal van Hermes-IXV.S. dat Maan dag a.s. aan de Damla^n tegen- S.W.. zal spelen is als volgt samengesteld': Verslraaten, d.; Tettelaar en; Th. Janse, a.; v. d'. Tuyn, v. d. Have en 'v.':Buitenen, m.; Lengkeek, Stolk, A. Janse, Heyster en Bor- rani, v. Scheidsrechter is de heer: D. Nijs. De wedstrijd vangt aan om 7 uur. De proeven voor het H.L.O.-examen, dat in de 'week van 1 t.m. 6 September a.s. gehouden -wordt, zulten op de navolgende dagen afge nomen worden Maandagavond 1 September: Zwemmen in het Sportfondsenbad, Burg. Kmrppertlaan, aan vang 7.30 urfrr-na" afloop--Idérvarf Lom 8,15 uur, wiel rij den én vervolgens om-.-U uur in het gymnastieklokaal aan -het Oude Kerkhof, ktinunen voor heéren en evenwichtsoefeningen voor dames; Woensdagavond 3- September: Athletiekproeven op het bij-terreio van S.V.V. aan de Havendijk, aanvang 7 uur; Zaterdag 6 September: Wandelen, vertrek 3 uur vanaf het terrein van de Koribalverecnigmg „Schiedam", dat gelegen is achter het hoofdterrein van S.V.V. aan de Westfrankelandschodijk. De inschrijving voor het H.L.O.-examen is nog opengesteld- toten met morgen en moet geschieden hij den secretaris van het Werk comité, Van Ruysdacllaan 42a. Ook in de laatste drie plaatsen, waar het boksverbod noz van kracht was. Delft, Dordrecht en Nijmegen zijn in het .vervolg bokswedstrijden toegestaan. Daarmede is het boksverbod voor geheet Nederland vervallen. Een uitermate druk seizoen staat voor dezen tak van sport voor de deur. Op 15 September vindt te Rotterdam met diverse wedstrijden de opening plaats en nadien zullen elke weck twee h drie wedstrijdenin alle deelen van het land worden gehouden. Ook to Amsterdam vinden nóg dezelfde maand soortgelijke wedstrijden plaats. De wedstrijden tusschen .Nederlandsche en Belgischo profs, welke voor 21 en 22 Sep tember resp. te Amsterdam en Den Haag wa ren vastgesteld, zijn tot nader order uitgesteld. -■* i W h V -• Kijkje in een opslagplaats van buitgcm aakt Sovjcteorlogsmateriaal. Tallooze stuks luchtafweergeschut vielen den Duitscbers geheel onbeschadigd in handen. (PK. Koch, Atlantic, Zander-m.) Door de Nijmeegsche politie zijn Woensdag twee personen, afkomstig uit Hilversum, die zich .uilgaven, voor stotzuigerreperateurs, op heeter- daad betrapt. Deze twee mannen, die ook 'rëeds' 'elders in het land verscheidene diefstal len op .hun kerfstok hebben, waren, toen de bewoners ...van een huis aan de Elandstraat te Nijmegen afwezig waren, die woning binnenge drongen; Zij haaldon de heele boet overhoop en werden verrast toen de huisgenooten onver wacht terug kwamen. Zij namen in de haast eenige waardevolle voorwerpen, een pak levens middelen en een enveloppe^ bpnnen mee. De onmiddellijk gewaarschuwde .politie achtervolgde de twéé; bandieten 'in .de achtertuin en, óver mu- rón" der - .verschillende omliggende 'tuinen.Zij ivisten. heide., verdachten ié ..pakken', Zij worden - beschuldigd- verscheidene-inbraken- in Nijmegen en., omgeving, en., ook elders ge, ptéegd te hebben, zij-; móeten ook groote -hoe veelheden goüden en 'zilveren, voorwerpen, ver borgen. of 'weggeworpen hebben. Zij. zijp bederf aan.' dé justitie 'in "Arnhem uitgeleverd. Deer 'vallende haal lompen gedood. Woensdagmiddag is in een lompenpakhuis aan den Jutpbaaschenweg te Utrecht een ongeluk gebeurd, dat aan den 26-jarigen. arbeider S. 'dé; K.' het leven .heeft gekost. De K. was op de derde verdieping van. het gebouw, bezig met hét optakelen van baten lompen,- toen oj> een gegpven - oogenblik de hjjschmptor, waarmede déze werkzaamheden verricht weiden,.dos,.schoot- Hij kreeg hierdoor eenzoodanigen klap van het instrument, dat hij uit het geopende luik werd geslagen en van een hoogte van onge veer dertien meter opstraat stortte. Hetslacht-' offer werd hierhrj vrgwel op slag gedood. De ongelukkige, die in de- Koolstraat woonachtig was, laat een vrouw en een kind achter. IV. De trein suisl langs de strakke blanke linten, over de (I groene vaderland- sche velden, langs de golvende koren velden, de bos- schen, de brecde, eenzame heidevel den; langs de blau we hemelkoepel zei len wat witte wol- ken, die zoo nu en dan aJs een gor dijn wat zonnestra len vangen, die in de coupé vallen, waar zeven men- schen bij elkaar zitten. Onder die zeven menschen is Joris. Joris ken ik.... Hij'reist veel, hij vindt zich zelf een ideaal reiziger. Hij is dik, lui en niet ongenoe- gelijk. Maar van reizen weet hij niets, In de eerste plaats slaapt hij teveel in de coupé, en van de film langs de coupéraampjes geniet hij hoogstens het. prillebegin van de eerste acte. Maar dat is Joris,jergste fout niet; alleen daaróm zou ik hem niet als reiziger willen .mis sen. 's Heeren Joris' fouten zijn erger. Toen hij naar het station schreed Joris loopt niet, „Dreigend, ziet hij zijn aan- schoenen stapten onvervaard over den pas geteerden weg. Tot zoover is er op Joris gedrag weinig aan te mer ken. Dat komt pas later, als hij zich in „zijn" coupé heeft geïnstalleerd. - Joris ik zeide het reeds vindt zich een ideaal reiziger en dies oordeelt hij het nuttig en noodig om zich ómstachtig en vooral deugdelijk te preparoeren op de reis. Ik verte;Je al, dat hij dik en lui is en daar zit de Kern van zijn „niet-ideaal- reiziger" zijn. Jor:.; om nu m. -r met de deur i:i huis Se vallen pleegt zijn zwaarwichtige onderdanen te deponeeren op de plaats tegenover hem. Dreigend ziet hij zijn aanstaande medereizigers, die zich in „zijn" coupi: wagen aan en dat dreigende buldoggengezicht doet. in dit op zicht wonderen. W.-inruil alweer blijkt, dat hot overgroote deel van het reizende pu bliek bestaat, ui. bescheiden lieden. De- plaats tegenover hem weet. hij zoowaar vrij te houden. Als de trein zich opmaakt voor de reis door de Nederlandsche landou wen zitten ze'en menschen bij elkaar, om zooals in wijlen Laurillard's diligence te spreken over de warmte: „Alles wat die menschen zeiden, kwam zoowat op 't zelfde neer, „niemand hunner sprak tenminste anders dan van 't heete weer. Niet aldus Joris. Hij sliep bijkans de slaap der onrechtvaardigen. Tot de trein het eerstvolgende station binnengleed. Daar zou pas blijken, dat Joris toch eigenlijk een reiziger was, dien we kunnen missen. Een snoes van eeu meisje wipte de coupé binnen. Onvervaard, volkomen onverschrok ken, zooals alteen vrouwen kunnen zijn, die geen gevaar zien. Haar groote grijze oogon, haar ovale gezichtje en haar iieve mond hieven volmaakt rustig toen Joris mot een zucht, die veel van een snauw had zijn nu niet bepaald kinderlijke voetjes op een voor voeten meer geëigende plaats bracht. Met spanning had ik het drama gevolgd, niet vermoedende, dat het ergste nog komen moest. He) mooie meisje ging heel voor zichtig zitten, ze droeg een parelgrijze zomerjas en een heel lief blauw japon netje met een pinguïn motiefje. Vlot en aardig. En alles zou goed zijn gegaan, als ook het meisje met de lieve oogen de tem peratuur niet heel hoog had gevonden. Fluks trok zij het parelgrijsje uitl/Eii daar zaten we midden in het drama: we ont dekten een groote, zwarte teervlek, som ber plekkend op het smetteloos grijs. Het - meisje hield zich kranig. Een idéaal reizig ster I Maar er gingen stemmen op in de coupézelfs Joris keek beteuterd. Er is hem weliswaar een licht ópgegaan, maar toch (Slot volgt). Benzin-ediefsfal opgehelderd. De Soesler politie heeft hij een zekere J. P. te Soest 1200 liter benzine in beslag genomen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de ben zine gestolen was van een groote opslagplaats en per vrachtauto van de firma v d. B. uit Amersfoort door een zekeren \V\ u' Soest naar J. P. was overgebracht. Ook bij v. d. B. in' Amersfoort werd nog 400 liter benzine, in beslag genomen. Daar er waarschijnlijk nog andere personen bij deze diefstallen betrokken zijn, zet de politie het onderzoek voort. Vliegtuigongeluk in Engeland. Boven de Engelsche stad Blackpool, zijn, naar Associated Press meldt, twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij zijn zes per sonen, waaronder de bemanningen van de beide vliegtuigen om het ieven gekomen. Bovendien werden zestièn personen zwaar en een aantal licht gewond. Het eene vliegtuig stortte neer op een station, waardoor dertig menschen wer den gewond. Vermogen van Belgische communistische partij- in beslag genomen. De militaire bevelhebber in België en Noord- Frankrijk heeft op 25 Augustus een verorde ning uitgevaardigd welke het bevorderen van bolsjewistische propaganda, vooral elke vereeni- ging van personen tot dit doel verbiedt. Het vermogen der communistische partij van België wordt in beslag genomen. Aiitobusongeluk in' Spanje. Op den terugweg van een processie, is in de buurt van Mnrcia een autobus een steile helling afgereden. Zes personen werden ge dood en de overige 40 personen gewond. Elf gewonden verkeeren in levensgevaar. Duitschc pantserwagens Wonden geregeld nauwkeurig nagekeken en ,^oi> noodig ge repareerd. (PK. Kiüan, Hoffmann, Zander-m.) Herhaaldelijk doen zich nog gevallen, van huuropdrijving voor, waartegen ech ter door de instanties der p'rijsbeheer- sching met kracht wordt opgetreden. De inspecteur voor de prijsheheersching ta 's-Gravenliage legde in de laatste wekên eenige sprekende boeten op. De .boomkweeker B. te Boskoop ver huurde in^Januari een woning af 15per week. Op 9 Mei 1910, bedroeg de huur prijs. dezer woning echter slechts f10, zoodat volgens het huurprijshesluit 1940 in Januari ook niet moer dan f 10 pér week bedongen mocht worden. Deze ern stige overtreding werd met f 500 beboet; V. N. te Rotterdam verhuurde even eens in Januari een benedenwoning af 12 per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de liuur hiervan, slechts f35 per maand. Wel was nog een bedrag van f 100 uitgegeven voor reefde verbetering aan de woniiig. De. heer mocht volgens het huurprijshe sluit per jaar met tien procent van do kosten dezer verbetering worden ver hoogd, maar dus tóch niet hoóger Wor den dan f 8.27 per week. V. N. zag zich1 tot f100 boete veroordeeld en moest den huurder het te veel betaalde resfitueeren. Door A. S., eveneens te Rotterdam', werden op 1 Juni j.l. twee pakhuizen" ver huurd voor £26 en f65 per maand. Dezé pakhuizen waren op 9 Mei 1940 niet verhuurd geweest. S. had f630 aan de gebouwen ten koste - gelegd, die 'echter sléchts als kostenvan herstel en onder houd -konden- -worden- aangemerkt, niet als kosten van verbeteringen. De huurprijs per jaar moeit in dit geval dus niet met tien. procent dezer kosten verhoogd worden, Tusschen 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 was 'dfr'-hüiir'daatstelijk':- f:21\67 en f 47. S; llad dpór liét vragen.-. Van. jhopgepe^ bldrit w gen hét inspecteur - voor de-. -prijsjiehcersdiing -ver-- oordeelde hem. tot vf 150 boete en. - tot terugbetaling 'van hettè .veel: onlvaligèhe. Zware straffen v'eór .Hjwie*d:cvcii:: ;j_ u Voor de Ro'ftérdamsché'^rechtbank wijn gisteren zware straffen geëischt;,tegen £ict-\ sendievcn, waarbij de officier van justitie sprak van eèn zeer onsociaal misdrijf. Die ■22-jarige.Tv H. ..S.,.zonder beroep, die vier'Betsën: stal,'''.-hoordé.Dl/».'jaar te gen zich eischert; de 19'-jarige-L. A.' v. d. A. voor een fietsendiefstal '1' jaar, 'dé 20- 'jarige J, M. -Tl. v.'. d! ,A.vooi-vier ge-! stolen fiètséu ï""jéar, de 27-]arigé" köop.-' inan ;H. J. >V. voer hetzelfde feit ceuvjaar met aftrek-én dé 61-jarigeveedrijver- B. S. uit Zevenhuizen 1 jaar. Do laatste had' twee karretjes gestolen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5