Oorlogs- -en defensieschade Laatste Nieuws De bomaanYa' op Rotterdam Reorganisatie in de afwikkeling der schadezaken li* Duitschland strijdt voor Eusopa Nieuwe operaties aan het Zuidelijke front Dinsdag 7 October 1941 Begrafenis van slachtoffers De toepassing van het prïjs- vormingsbesluït 1941 SCH1EPAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws r Vergiftigde zaaitarwe gestolen Winkelier dacht een zoet winstje te maken De zedenzaak S. Handel en Bedrijf Italfaansch weermaehtsberlcht Luchtactie van weerszijden "Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAN AMSTERDAM Wederom landingspoging afgeslagen RADIOPROGRAMMA BUITENLAND to zeer n„ de algemöene begraafplaats Crooswijk PJ«m waren vanmorgen en vanmiddag z Lln gemige vïn de plluigo leraarde bestel A jt w zestien sJachtofferas van uen Britschen homaanvat op Vrijdagavond )J. De plechtig- Jieid droeg een uiterst sober karakter. Eemge inspecteurs van het Rottcnlamsche.politiecorps vert»gen woordi„den den g volma htip voor de stad Rolteidaii), dr Völckurs, terwijl voorts op den doodenakker aanwezig waren de term v d Heul Tempelaars namens het ge meentebestuur en de hecren Lobach en If. r„,j„n van bet departement van soera e zaken ajs vertegenwoordigers van het college van secretarissen-generaal. Zii hebben aan -de nabestaanden van de o\er- ledeuen deelneming betuigd met het gebeurde, terwijl aan de groeve verder slechts de familie leden spraken. Een schat van bloemen kaam met do stoe ten, die in do straten naar de begraafplaats door de Rotterdamsche bevolking stil werden gadegeslagen, mede. Ook op do R. K. begraafplaats zijn van morgen enkele slachtoffers van hot Eitgelsche bombardement ter aarde besteld* Het waren een twee en een vierjarig kindje en een meisje van negentien jaar. Op de Zuiderbegraafplaats, temidden van stille mistige akkers, ver van de p'aats, waar zij Vrijdagavond op verraderlijke wijze den dood vonden, zijn vandaag in allen eenvoud drie slachtoffers van 5 n bomaanval op den Linker Maasoever ter aarde besteld. Op do begraafplaats Oud Chariois is vanmorgen even eens één der slachtoffers ter aarde besteld. Ook bij deze plechtigheden waren vertegen woordigers van bovengenoemde instanties aan wezig. Schuilkelders. "Dat in Rotterdam zooveel slachtoffers val len bij een "bombardement, is mede het ge volg van de bodemgesteldheid. In den slappen bodem van het Westelijk deel van Nederland kannen geen goede schuilkelders voor de bur gerbevolking worden gebouwd, zoodat bij ""bom- aanvallen de bewoners in hun woningen moe ten,, blijven. In Duitschland zijn, daar, waar de bodem hooger ligt en men dus geen bezwaar van het grondwater ondervindt, doebnatige schuil kelders ingericht. Daar worden bij een lucht bombardement dan ook veel minder slachtof fers gemaakt dan bij ons. Sneller hulp aan getroffenen. Ingevolge een nieuwe regeling inzake den steun aan gedupeerden;» heeft de schade-en- quete-commissie te Rotterdam reeds gistermor gen voorschotten verteend aan door het bom bardement van Vrijdagavond getroffenen. Deze nieuwe regeling verleent de schade-enquete-com- missio hel recht voorschotten te verstrekken van. maximaal f1000. Op deze wijze is reeds een bedrag uitgekeerd van f 50.000. Het ligt voor de hand, dat deze voor- scholten later met do definitieve uitkeering zullen worden verrekend. Raast deze hulp in den vorm van voor schotten wordt thans ook directe steun verleend ingevolge een z.g. overbruggingssysteem. Twee ambtenaren van het departement van sociale zaken zijn daarvoor gedetacheerd ia_ liet kantoor van *de' H.A.L. Zij geven" kleine bèdrageii'aan kleine neringdoenden, doch ook aan anderen om hnishuur, ziekenhuiskosten e d. te betalen. -Deze geiden komen uit het herstelfonds ea be hoeven niet te worden terugbetaald. Een organisatie is nu nog in voorbereiding om ook ambtenaren van de distributie in te schakelen, teneinde de gedupeerden zoo spoedig mogelijk- aan distributiebescheiden te helpen, op dat zij bijv. beddegoed, lakens en andere huis houdelijk gerei kunnen aanschaften. In verband met de opsporing, vervolging en berechting van overtredingen van het prijsvor- mingsbcsluit 1941 heeft de gemachtigde voor de prijzen den inspecties voor de prijsbeheer- sching een circulaire gezonden, waarin een na dere toelichting wordt gegeven van een aantal bepalingen, welke in genoemd besluit zijn opge nomen. Ten aanzien van de verkoopweigering, waar tegen artikel 3 van het prijsvormingsbesluit zich richt, wijst. do gemachtigde voor do prijzen -er op, dat het. den laatsten tijd steeds vaker is voorgekomen, dat fabrikanfea of handelaren, die vernomen hadden, dat een prjjsverhöoging op komst was, huu goederen vasthielden, ten einde deze, na de goedkeuring van de hogere prijzen van de hand te doen.' Genoemd artikel richt zich ook tegen diegenen, die aflevering aan normale afnemers weigeren, hoewel zij wet voorraad hebben, doch deze voorraad liever in den zwarten handel willen, afzetten. Als goederen, welke voor den verkoop be stemd zijn, zullen moeten worden beschouwd alle goederen, welke niet bestemd zijn* voor eigen gebruik of verbruik van den verdachte. Tegen een door een onderneming zelf opge zette distributie onder de regelmatige afnemers als gevolg van geringere voor den verkoop beschikbare hoeveelheden", behoeft, wanneer de distributie op een redelijke basis berust en geen oogmerk tot het behalen'van extra winst voor zit, geen bezwaar gemaakt te worden. Ten aanzien van artikel 4 van het besluit, dat deu z.g.n. koppelverkoop verbiedt, merkt de gemachtigde voor de prijzen op. Dat deze be paling zxrili richt tegen d© steeds sterker gewor den neiging van fabrikanten en handelaren om de afgifte van goederen, waarnaar veel vraag bestaat, te koppelen aan de gelijktijdige afname van goederen, die moeilijk verkoopbaar gebleken waren, vaak al afgeschreven waxen en die langs dezen weg tengevolge - van den kooplust van net publiek toch nog vaak tegen goede prijzen van de hand gedaan, konden worden. v an eigenlijken koppelverkoop is geen sprake, wanneer de goederen behalve gekoppeld, ook af zonder,tjk verkrijgbaar zijn, ook al is de prijs ^an de gekoppelde artikelen tezamen lager dan do som der afzonderlijke prijzen.' Uiteraard zal b uit niet tot ontduiking nn-nleiding mogen geven, en dient er op te worden toegezien, dat het feit, dat ook afzonderlijk kan worden gekocht, duidelijk aan het publiek tot uitdrukking wordt - gebracht. De in dit artïkei voorkomende passage „voor zoover dit op 9 Mei. 1940 in don handel niet gebruikelijk was" moet aldus worden gehan teerd, dat in de eerste plaats bij den betrokkene zelf moet worden nagegaan of hij op 9 Mei 1940 reeds koppelde. De omstandigheid, dat het publiek op dien datum gekoppeld placht te koopen, is hier niet voldoende. Vastgesteld moet worden, dat de betrokkene de koppeling als eisch stelde. Reclamecampagnes als: „bij aankoop-van fl waren een versierde trommel ad f0.20 te koop" zijn formeel wel als koppelverkoop to be schouwen. Uitbreiding Nederlandsthe JR. K. S.S. Obersturmfülirer Kelderman, waarne mend commandant van de Nederlanösclie P.K. deelt mede, dat de taak, die zijn P.K. ho vol voeren zal krijgen, zoodanig wordt Uitgebreid, dat nog plaats is voor chauffeurs, teekenaars, radio- cn filmtechnici, fotografen en huishou delijk personeel. Zij, die zich hiervoor opgeven, ontvangen na goedkeuring een militaire oplei ding van ongeveer 4 weken, waarna nog een aanvullende vakopleiding van 2 A 3 weken volgt. Aanmeldingen moeten zoo spoedig mogelijk geschieden birj den adjudant van het Vrijwilli- gers-Legioen Nederland. Koninginnegracht 22, Den Haag, Tei. 114435. Toestemming tot prijsverhooging moet op de factuur vermeld worden. De gemachtigde voor de prijzen deelt het vol gende mede Fabrikanten en groothandelaren, aan wie een toestemming tot prijsverhooging door den secre taris-generaal is verleend, zijn verplicht van dezo toestemming melding, te maken op hun facturen, Zij dienen hierbij te vermelden den datum en het nummer van de toestemming. In dien op ,de facturen verschillende artikelen voarkomen, moet duidelijk blijken, op welk artikel de vermelding betrekking heeft. Het blijkt, dat sommige fabrikanien en gros siers de vermelding op de facturen achterwege laten. Gezien het groote belang, dat voor koo pers en wederinkoopers ia de vermelding is gelegen, zal tegen deze nalatigheid voortaan streng worden opgetreden." Overtredingen zuilen door de inspecteurs voor de prijsbeheersching 'worden gestraft, onafhan kelijk van de vraag of de berekende pnjzen wettelijk geoorloofd zijn. Regeling van de fotepers. Den laatsten tijd is vastge teld, dat de zoo wel van de Nederlandschc als de Duitsche pers uitgeschakelde Joodsche en andere fotopers- bureanx nog steeds fotomateriaal naar het buiteniand leveren. Derhalve is tban^ bepaald, dat het aan alle firma's "verboden is (ama'eurs inbegrepen) zon der toestemming van het departement van volksvoorlichting en kunsten of het rijkscom missariaat om folonialriaal, toekoningin, mode- teekeningen enz. naar het buitenland te leve ren of te verzenden Dit verbbd gaat heden in. Gering rendement voor aandeelhouders van Indische maatschappijen. Het A.NP. meldt uit Batavia: Naar een bericht uit Handelskringen meldt, blijkt uit de jaai verslagen van verscheidene groote ondernemingn in Nederlandsch-Itidié welke vers'agen a'daar werden bekend gemaakt, dat slechts een gering deel der win "te a aan aandeelhouders ten goede komt. De. zeer hooge belastingen en heflmgen en de noodzakelijke reserves, mede mei het oog op een nog ver dere stijging dir productieprijzen, maken zulks noodzakelijk. Het gebruik van loedf voor glas-in-food. Het rijksburdau voor non-ferro metalen, heeft een nadere regeling getrotfen v-oor het gebruik van lood bj het vervaardigen van glas in lood paneelen. VLAARD9ÜGEN Tijdens luchtalarm buiten. Gedurende het luchtalarm van Vrijdagavond is tegen pi.m. 30 personen, die zich op straat bevonden zonder da.. :oe bevoogd te zijn, proces verbaal opgemaakt Een volgende keer za! nog krachtiger worden opgetreden. Overtreding van 't verbod om zich tijdens lacht alarm op straat te bevinden, wordt als mis drijf beschouwd." In don nacht van Vrijdag op Zaterdag jJ. is uit een zaaimachine in de gemeente Haar lemmermeer, een hoeveelheid van 40 A 50 K.G. zaaitarwe gestolen. Deze tarwe is vergiftigd en is dus gevaarlijk voor de consumptie. Aangezien gevreesd wordt, dat men zal trach ten, het gestolene clandestien te verkoopen, verzoekt te burgemeester der genoemde ge meente ons, het publiek te waarschuwen, daar het eten van deze tarwe doodelijke gevolgen kan hebben. „Hebt u nog een partijtje draak te koop", was de vraag, die oen Amsterdamscben winke lier in spiritualiën eenigen tijd geleden ges'eld werd. Inderdaad had hij nog. wol iets „ouder de kurk" en wijl hem een flinke extra winst in uitzicht werd gesteld, was hij wel genegen, er afstand van te doen. Men kwam overeen op een bedrag van f 7000, waarvoor de slijter een hoeveelheid wijn, jenever en likeuren zou leveren. D© betaling zou geschieden bij afgifte der goederen, doclh toen de goederen eenmaal te besl»mder plaatse waren gedeponeerd, begon de kooper uit een heel ander vaatje te tappen. Slechts f 2400 wilde hij voor het heele zaakje geven, hetgeen ongeveer met de oorspronkelijke waarde overeenkwam, „doe je het daarvoor niet", zoo was zijn dreigement dan laat ik alles in beslag nemen door de weermacht". Bij die gedachte begon de winkelier al te rillen en hij wist niet, hoe gauw luj de f2400 maar zou aanpakken en maken dat hij weg* kwam. Later pas drong het tot hem door, dat hij bezwendeld was en toen haastüe hij zich. de politie te waarschuwen, die den koopman op lichter, een 38-jarigen man uit Beverwijk, thans heeft gearresteerd. Er is dus nog een kans, dat de bedrogen winkelier zijn geestrijke dranken terugkrijgt Destijds is in de couranten vermeld, dat in verband met een te.'s-Gravenhage gepleegd ze denmisdrijf was gearresteerd mr. L. H. Slolema- ker te Den Haag. Deze heelt van d-'-n aanvang af met groote beslistheid zijn onschuld -vol gehouden. Aangezien nar. S, een volledig alibi kon opgeven, is hij later op vrije voeten ge steld. Ij Thans is te Amsterdam een andere verdachte in deze zaak aangehouden. Deze heeft een be kentenis afgelegd. - Bij nadere informatie is gebleken, dat het onderzoek in da zaak van den volkomen onschuldigen heer Slotemaker in handen is ge weest van de voormalige militaire politie, die de verklaring" van. een bij het feit betrokken getuige, die den heer S. als verdachte aanwees, niet meer van, diens persoon heeft weten los te maken, zoodat het geheele feitenmateriaal zoodanig werd gewaardeerd, dat het geheel ten nadeel© van den onschuldige moest strekken. Het spreekt vanzelf dag mr. Slotemaker thans volledig gerehabiliteerd is. Kind aan brandwonden overleden. Toen de vrouw van d§n landarbeider M. R. te Vossebeit, gemeente Dalen, afwezig was om distributiebonnen in ontvangst fce nomen, had zij haar jongste kind aan -de zorgen-van haar negen-jarig zoontje faevertrouwJU Do .baby, die in een kinderwagen lavj, -veike dicht bij een kachel stond, werd door overkokend water uit een ketel ernstig gewond en moest in het zie kenhuis te Coevorflen worden opgenomen, waar het aan de gevolgen is overleden. Hieronder volgt liet tweede deel van het inter view, dat het A.N.P. had met den. heer F. L. Rapnboriflet, algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden. In ons blad van Zaterdag namen wij het eerste deel op. Verbeteringen, welke aan staande zijn. - Over de verbeteringen, welke nog in dé re geling zullen worden aangebracht, deelde de heer Rambonnet het volgende mede: De nieuwe huisraadschaderegeling is al be kend gemaakt, doch er staan nog meer wijzigin gen té wachten.. In de huidige regeling voor vergoeding van oorlogsschade wordt het ook als een •- groot bezwaar ondervonden, dat het besluit op de materieele oorlogsschaden alleen rekening houdt met de activa en niet met de passiva van het oorlogsmolestslachtoffer. Er staat immers een bepaling in het besluit, dat voor schaden boven de f50.000 slechts een bijdrage wordt verleend van 90 pCt, met het bestaan van schulden wordt daarbij "geen reke ning gebonden. De moeilijkheid wordt op de eenvoudigste iwjjze opgelost door de beper king tot 90 pCt. te laten vervallen en" dus ook boven de f50.000 voor het volle bedrag een bijdrage te verleeneff. Een ander punt van beswaar betreft de rente vergoeding. Voor schade aan onroerend goed, wordt van den eersten dag van de maand af, volgende op die, waarin de schade is ontstaan, een rentevergoeding van 4 pCt. verleend. Een dergelijke regeling geldt nog- niet voor schade aan bedriJfstoeTustingen en bedrijfsvoorraden. Blijkbaar was men er van uitgegaan, dat deze op korten termijn zou worden" uitbetaald. De practijk was echter anders en bovendien moest over de ten laste van de toekomstige schade uitkeeringen bij de provinciale stichtin gen: opgenomen crediefen, een rente van 4 pCt worden betaald. Deze rentelast vervalt niet, maar er komt nog een. veel betere regeling: over de bijdragen in schade aan bedrijfsvoor raden en bedrijfstoerustingen zal n.L alsnog, gelijk zulks ook voor schade aan onroerend goed het geval is, een rente van 4 pCt worden vergoed. Hierdoor wordt dus praetisch de in middels aan de stichtingen over de opgenomen credieten betaalde rente bij dp schade afre keningen weer terugbetaald. Toeslagen aan veehouders. Oolr op ander gebied kunnen betere regelin gen worden verwacht Dat het vooral de neren zijn geweest, die een groot deel van de oorlogs slagen hebben moeten opvangen, mag als be kend worden verwacht, zeide de algemeen ge machtigde. Denkt u eens - aan de evacuatie van het vee, dat tijdens de oorlogsdagen heeft plaats gevonden, de veehouders hebben voor het grootste gedeelte hun vee wel weer terug gekregen, maar hoe en in welken toestand. Hierdoor is ernstig schade geleden, waarin het noodig was te voorzien, er is derhalve een aan vullende regeling in het leven geroepen tor lego moetkoming in de schaden van veehouders tengevolge van de waardevermindering van hun vee tijdens de oorlogsevacuatie. Hierbij wordt rekening gehouden met den duur van de eva cuatie en met eventneele ernstige beschadigin gen van het vee, die mochtenhebben plaats gevonden. Vergoeding van bezettingssehadc. Een andere moeilijkheid is nog altijd de on voldoende regeling van de bezetüngsschaden, aldus de heer Rambonnet. Binnenkort kan een nadere regeling worden tegemoet gezien, waar bij niet alleen hoogere vergoedingen in uit zicht worden gesteld, zoo b.v. voor de inge bruikneming van onroerende goederen, maar waarbij ook voor allerlei schadegevallen als gevolg van maatregelen en handelingen van de zijde van de Duitsche militairen, waarin nog niet was voorzien, een vergoeding zal worden verleend. Het betreft hier niet alleen zaak- schaden als gevolg van handelingen van de Duitsche weermacht, doch ook een vergoeding voor andere schaden, zooals noodzakelijke kos ten bij verhuizing op bevel van de Duitsche weermacht, het gemis van huren en het gemis van genot van onroerende goederen, de nood zakelijke kosten om tot een bedrijf of beroep behoorende goederen te vervangen en voorts een vergoeding van kosten, welke vervoeronder- nemingen hebben moeten maken tengevolge van het kosteloos vervoer voor de Duitsche weer macht. Onder bepaalde omstandigheden zal ook kunnen worden vergoed het gemis aan inkom sten, door personen geleden als gevolg van bemoeiiijking of belemmering van de uitoefening van het bedrijf of beroep door handelingen van d*e Duitsche weermacht. Talloos zijn de schade gevallen waarom het hier gaat. Men oefene echter nog cenig geduld met He indiening ran zijn schaderekeningen totdat de regeling is afge kondigd en nader is bekend gemaakt, waar en op welke wijze schade-declaraties kunnen worden ingediend. Schade in «ie verboden kringen. Een laatste punt van bezwaar was de kwes tie van de verboden kringen. Voor de hier binnen gelegen huizen en boerderijen, welke waren weggeruimd, werd vamvege het depar tement van defenv'e geen schadevergoeding ver leend. Er is nu besloten, dat deze schade gevallen zullen worieri behandeld op den voet van oorlogsgeweldschtde, derhalve overeenkom stig het besluit op de materieele oorlogsscha den: Ook wordt de mogelijkheid onderzocht om den herbouw van de boerdciijen huiten de verboden kringen gelegen, weer mogelijk te maken. - Hiermede besloot de heer Rambonnet zijn uiteenzettingen, waaruit moge blijken, dat al het mogelijk wordt gedaan, om de oorlogsslacht offers tegemoet te komen en voorts de groote ijter, waarmede wordt -gewerkt, om zooveel als het maar mogelijk is, recht te doen" en hulp te verschaffen aan de slachtoffers van het oorlogsgeweld. i Rome, 7 Oct. (StefaniL Het Italiaansche weer- machtsbericht van heden luidt: Engelsche vliegtuigen hebben brand- en brisantbommen geworpen in de streek van Ca tania en Licata, zonder schade aan te rich ten. In Noörd-Afrika hebben eenheden van ons luchtwapen met succes een vliegveld bestookt in de streek van Mersa Matroe, benevens doe len op den grond in het gebied van Tobrook. Aan de fronten van de Marmanen-woestijn vuur- en verkenningsactie van onze troepen. Het vijan delijke luchtwapen heeft nachtelijke aanvallen gedaan op Tripolis en heeft bommen gewor pen, die voor bet grootste deel in zee vie len. In Oost-Afrika hebben onze eenheden in den sector van Gondar met aanzienlijke strijd krachten verkenningen uitgevoerd en aanvals- pogingon van den tegenstander afgeslagen. Tij dens een aanval stortte een Britsch vliegtuig dat door den afweer op den grond was" ge troffen, brandend neer in de nabijheid van onze stellingen. Veiling Westcrlrc. Marktbericht van 6 October 1941. Druiven Alicante 36"43 ct., Einde Rojut 13 ct., Fiankenthalers 1030 ct, Golden Cham pion 41—60 ct. Gros Colman 60 ct, Gros Maroc 45 ct., 2e soort druiven 23—10ct., "alles per K.G., aanvoer druiven 39.000 KG.; Dubbele Boonen f 11.20f 33, Snyboonen f 5 f33, alles per 10O K.G.; Tafelanpeien f 15— f25, Tafelperen f12fS5, alles pet K.G.; Ram menas f 110f 1,80, Rapen £0 40, then f0 70, - altos per 25 K.G.Andijvie 36Vj ct. per K.G.; Sia II f 0.40—f 1.60 per 100 krop; Kelen f 1f 3, Peterselie f 0,301 60, alles per 100 hosPrei f 5f 8 per 100 K.G.Radijs f 0.80 f 1.30, Selderij £0.30—f 1.20, alles per 100 bos; Knolselderij £3£8 per 100 stuks; Bloemkool I f3—flö, Meloenen Net 22—30 ct., Oranje- ananas 1534 ct., Suiker 619 ct., Perziken I 9—35 ct., Perziken II 2—8 ct-, Komkom mers AA f 13.50, A f-11, B f8.50, Cf530, alles per 100 stuks; Roode Kool flf3 50, Savoye Kool f 1f 3.50, Chineesche Kool f 5 f 6.40, Witte Kool f 120—f 2, Boerenkool f 11- f18, alles per 100 K.G.; Pronkboonen f 1.32, Stoofappelen £2.30—£2.80, Stoofperen f2.20— f3, alles per kist; Tomaten, bonken, f9.60—f 12 Spruilen I f 12.80—f 16, Spruiten 11 f 3-f_10, alles per 100 K.G., aanvoer spruiten 3700 K.G. "Heden werden ter veemarkt aangevoerd'2362 dieren, waaronder 18 paarden, 24 veulens, 117 schapen, 1436 runderen, 246 nuchtere kalve ren, 578 graskaiveren, 130 bokken en 4 big gen. Prijzen per stuk: melkkoeien 645, 490, 3S0f iaiftoeïen 650, 500, 385varekoeïen 445, 355, 275; "vaarzen 290, 300, 220; pinken 305, 200, 185; graskalveren 210, 160, 85. Aanvoer graskaiveren als vorige week met stroeven handel en onveranderde prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer iets grooter, stugge handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken matige aanvoer, tragen; handel, c-n onveranderd in prijs. ïï:i t.seh- h nisje wis tis ehe druk op Afghanistan. Volgens berichten uit Kaboel wordt de druk van Engelschen en Sovjets op de Afghaan- sche regeering groot. De zoogenaamde ge vaarlijke werkzaamheid" van burgers der spd- mogendheden, dient daarbij weer tot voor wendsel. In politieke kringen te Ankara gelooft men, dat een overval op Afghanistan, gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turk- sche omroep maakt melding van een gemeen schappelijke Sovjet-Engelsche nota aan do Af- ghaansche regeering, waarin bezwaren worden gemaakt tegen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan, en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke vroeger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader gemeld, dat de Sovjet-Engelsche nota, die zich keert tegen de aanu ezigheid van Duitschers en Italianen in Afghanistan, door de Afghaansche regeering bestudeerd wordt. De voor beantwoording ge stelde termijn is nog niet verstreken. De Sovjet-Unie in Afghanistan. Berlijn, 7 October. De ANP-correspoa- dent meldt: F,r is hier nog iets nadere bekend gewor den over Sovjet-stappen bij de regeering van Afghanistan ten aanzien van de m dit land woonachtige Duitschers. In bevoegde Berlyn- sche kringen v.ndt men dan ook geen aan leiding om zich over deze aangelegenheid uit te laten. Geen gewapende koopvaardijschepen onder Panameesehe vlag. New-York, 7 Oct. (D.N.B.). Associated Press meldt, dat welingelichte kringen te Pa nama verklaard hebber,, dat de regeering van Panama de registratie van buitenlandsche sche pen onder de vlag van Panama zal herroepen, voor het gevat deze schepen bewapend zou den worden. De meeste in Panama geregistreer de schepen zijn eigendom van Amerikaansche reederijen. Amerika en de Sovjet-Unie. New-York, 7 October. (D.N.B). De Washing ton Post noeir Roosevelt wegens zijn pogingen om Stalin „vroom"-te maken een „practise!» evangelist met dollars", Roosevelts „zendeling Harriman, te Moskou heeft in de ecne hand den Bijbel en in de andere hand een pak dollars ter waarde van miliiarden. De Daily News schrijft, dat de pogingen van Roosevelt om den anti-godsdienstigen reuk, waarin Stalin staak, op le heffen, verkeerd zijn geweest, want vele lieden weten, dat er voor Stalin g en God be staat, Het blad vergelijkt de tegenwoqrdire toestand met de destijds door Amerika gevoprde Indianenpolitiek, toen men zich van de India nen, hoewel zij bloeddorstige heidenen waren, als bondgenooten heeft bezien. De J a p anseh- Amerik a ansc he besprekingen. Tokio, 7 Oct. (D.N.B.). In de persconfe rentie voor buitenlandsche journalisten heeft de woordvoerder bekend gemaakt, dat. de on derhandelingen tusschen Japan en de Ver. Sta ten niet tot een breuk geleid en evenmin een nieuw stadium van ontwikkeling bereikt hebberf. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Geringe affaire. Ongeanimeerde stemming. Wederom kleine afbrokkeling. Nederlandsche be, leggingen kalm. OBLIGATIES KOERSEN OP Sfaatsleeningen 7 1941 Nederland V.K. HEDEN 4% Ned. '41 100"/» 100u/18— 3ft 4% '40 I 101% 101% 4% II m.b.f.101% 101% 4% '40 II 100% 100% 3°A '36 97% 97% 3% '37 91% 90% 8-8# '38 95% 94%— 5% 24% N.W.S. 76%, 76% Ned. Oost-lndfë 3% Ned.-Indië 1937 97% 97: 3% Ned.-Indië'37 A 97% 97 AANDEELEN Banken Kol. Baak220 220 Ned.-Ind. Hand.Bnk 154% 152'/, Ned. Handelmïj. 167 166% Industr. Ondern. (Binnenland! Alg. Kunstzijde Unie 141% 138 9% Van Berkel102% 99 —102 Gert. Calvé120% 118 9% Centrale Suiker 221 215 Ned. Fokker219 218 Lever Bros Unïl. 168% 159 62 Ned. Ford 334 s Philips GIociL G.B. 273'/, 268 71 Petroleum DoKitscTie Petr294% 288% KM Petr. Mij. 322% '313%— 7% Rubber Amsterdam Rubber 312% 807 9% Bandar Rubber 257% 252 Deli Batavia Rubber 2Cö 262 Kendeng Lemboe 219% Oostkust Serbadjadi 166 Ver. Ind. Cult. Ord. 216 Suiker Handelsver. 'A'dam 480 477 84% Javasche Cultuur 291 289 - Ned-i ad. Suiker - Unie 269% Var. Vorst. Cultuur 189% 136%— 7% Tabak Deli Batavia-277% 270 Deli Mij. 812% 805 9% SenemBah 267 264% Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 148% 146 7 Java-China-Japan- Lijn 175% 178 4 K.N.S.M. Nat. Bez. 200" "196 7% Kon. Paketv.-Mij..282% 279 Ned, Scheepv. "Unie 214 209 10% Rotterd. Lioyd ..,.170 lb9%" Stoomv.-Mij." Ned..171 170% Iloofdkw.irtier van den Fuiirer, 7 Oc tober. (D.N.B.). Binnen het bestek van de aangekondigde nieuwe operaties is in het gebied ten Noorden van de zee van Azof een groote slag geleverd. Zij aan zij met de verbonden troepen achtervolgden de Duitsche strijdkrachten den verslagen vijand. Gemotoriseerde en pantserforma ties drongen diep binnen in de vijande lijke terugtochtsheuegingen. Daarbij werd de staf van het negende Sovjetleger gevaueen genomen. De opperhel eihebber had zich tevoren per vliegtuig in veilig heid gebracht. Ook in de overige sectoren van het Oostelijke front hebben de aanvalsopera- ties hun ,van te voren bepaalde verloop. Een herhaalde nachtelijke landingspo ging van Sovjetstrijdkrackteu aan de kust ten Westen van Leningrad werd afgesla gen. Hot meerendeel tan de voor het aan voeren gebruikte schepen werd tot-zinken gebracht. De aan land gegane vijand werd volkomen vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht een wapenfabriek in Rostof en mili taire installaties in Moskou en Leningrad, aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittanniê heb ben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 October voor den oorlog be langrijke installaties in Zuidwest Enge land aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ook gisteren de haven installaties van Tobroek met goed gevolg .aangevallen. Bij de luchtaanvallen op de roede van Suez in den nacht van 5 op 6 October zijn twee koopvaarders met tezamen" 10.000 b.r.t. met voltreffers ver nield Nog twee groote schepen werden zwaar getroffen. I De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnengevlogen. Hilversum I, 415,5 M, 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.C0 Gri- N mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Ge wijde muziek. 8 80 Gramofoon. 9.15 Voor de hu-'svrouiv. 9 30 Gramofoon. 11.0Q Voor do jeugd. 11 20 Puszta Ernö en zijn orkest 12.00 Orgel 12 25 Voor den boer. 12 19 Almanak. 12.45 B 8 O 100 Gramofoon. 1 45 Zang met piano 2.15 Sylveströ trio. 3 09 Voor de vrouw. 3 20 Kinderkoor met piano en gramofoon. 3.52 Gramofoon. 400 Bijbellezing. 4.20 Voor de jeugd 5 00 Giamofoon. 5.15 B.N.O 5 30 Voor de jeugd. 5 45 Zang met piano. C15 „Volks gezondheid". 6 30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 Actueel halfuurtje. 7 30 Gev. progr. 8 15 Volks zang met piano. 8.45 Gramofoon. 900 Ram blers. 9.30 Gramofoon. 9.15 B.N.O. 10.090.5 Engelsche uitzending. Hilversum II, 301,5 M. 0.45-800 Zie Ili'vcreum I. 800 BNO 8.15 Gramofoon. 10 00 Morgcini ijding. 1015 Eigen opnamen. 10 40 Voordracht. 1100 Zang met piano en gramofoon. 1139 Gramof on 12.00 Ensemble Jack der Kinderen. 12.45 B.N.O. 1O0 Otto Hendriks en zijn orkefr en gramufu ui. 215. Voordracht. 2 30 Eerste acte van „Die Walkure". 4 00 Gramofoon. 5.04 „De j ugJ in Hongarije". 5.15 BN.0. 5 30 Klaas van 11 ek. 6 00 Gramofoon. 615 John Kristel en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7 30 Pi uio. 7.45 In, en om de N.SB. 8 00 Gramofoon. 8.15 Stedelijk orkest van Maastiiiht 90) Ne derlandsche kunstenaars aan dra Beneden-li pi en in Keulen. 9.15 Stede ijk orke-4 van M u - tricht. 9 45 Gramofoon. 10.00 BNO 1 '115 10 20 Avondwijding.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3