ELEGTRISCHE KLOKJES ONDERWIJSVERNIEUWING Causerie vanden heer j. J. C. Starkenbrug Volgende week bon 40 Collecte Nederlandsche Roode Kruis Bewaar de ledige tuben De nieuwe Staatsleening Hotel - Café - Restaurant JE 8 8 SOU" Rechtszaken Vrijdag 17 October 1941 SCHIEDAMSCHE COURANT STADSNIEUWS Uitreiking textielkaarten M. TSi. v. d. VLERK Fieteen geste!*®. 25 October Winterhulp-collecte -OU WOU STRA Met schroefdop inleveren bij aankoop van een nieuwe De juiste methodiek Inschrijvingstabel Agenda lederen Woensdag speciale muziekavond in Burgerlijke Stand L. BOON, Huysmansstr. 78, Tei. 69719 Zigeunerhuwelijk was volgens de Nederlandsche wet schaking Arbeiders geven deel van hun loon aan de Nederlandsche -Ambulance 8?7*Ö#0#0 Het bestuur van de Vereeniging tot bevorde ring van Chr. Onderwijs te Schiedam had het personeel van haar lagere en U.L.O. scholen uitgenoodigd een causerie bij te wonen, die de lieer J. J. C. Starkenbrug, inspecteur van het lager onderwijs 111 de inspectie Rotterdam, gis termiddag in net gebouw voor Cbr. Sociale Be langen aan dc Lange "Haven hield. In verband met de belangrijkheid van bet onderweip was ook het personeel van the scholen der Vereeni ging voor Gereformeerd Schoolonderwijs voor een groot deel als gast aanwezig. I)e heer Star kenbrug was vergezeld van de drie schoolop zieners in de inspectie Rotterdam, de heeren Nionhius, Bhjdenstem en Macluolsen. Bij verhindering van den voorzitter van het schoolbestuur den heer X. Slavenburg, bad de heer B. Mastenbroek de leiding van de vergadering, die, na de opening op de gebrui kelijke wijze, hot do"! van de bijeenkomst uit eenzette. Door onderling contact kan een sa menwerking ontstaan, die tot meer practiscb onderwijs in de scholen leidt. Alarm geblazen De heer Starkenbrug zeïde, dat de sti mulans om ook hier tot onderwijsvernieuwing te komen uitgaat van de inspectie in haar ge heel nu bovenstaande vereeniging hem tot het houden van een inleiding uitnooiligde. Sinds een vijftal jaren wordt in ons land gestreefd naar onderwijsvernieuwing. Men hoort klachten ais: het onderwijs is te intellectualis tisch, het heeft te weinig praetiscke waarde en ook de karaktervorming komt niet voldoende tot haar recht, enz. In groote lijnen ging spr. dte ontwikkeling van ons onderwijs na. Vóór 1800 was het hoof delijk, na dien tijd werd het klassikale sys teem ingevoerd. Dit bracht veroetering, maar op den duur ook weer tekorten. Rond 1900 breekt de Montessoriegedachte baan zij legt de nadruk op het andere uiterste individueel onderwijs. Naar veler meening ligt de waarheid in het midden en het Dalton-systeem is dan ook een verbinding van hoofdelijk en klassikaal onderwijs. Willen we recht doen aan het kind, dan zullen we ons klassikaal onderwijs met hoof delijk moeten aanvullen. De groote stoot inzake Onderwijsvernieuwing werd in 1936 .in België gegeven door het in voeren van een nieuw leerplan voor de staats school en een apart pian voor de R.K. scholen. Ongeveer te gebjfcertijd werd door de 3e hoofd inspectie van het rrjksschooltoezicht (het Noor den) een leidraad voor het onderwijs uitgegeven, Üie ging in die- richting van versobering. Geèn schabionenwerk Het huidige leerplan voor de iagere scholen is-zeer uitgedijd, m breedte en lengte, maar heeft heel weinig -diepte. Niets moet evenwel zoo zeer vernieuwd worden aisde men- scben van het onderwijs zelf. Voor 80 pCt. is 't werk van den onderwijzer schablonen-werk geworden. Het Belgische leerplan is s'erjc kinder-'cyeho- logisch' georiënteerd; er wordt uitgegaan van de waarneming en de uitmg van het kind. fn die leidraad van de 3e hoofdinspectie wordt aangedrongen op besnoeiing van do leerstof en veel aandacht gevraagd voor het waarnemen vun het kind en het gebruik van de taal. In België staat men een radicale ommekeer voor op onderwijsgebied; in het Noorden gaat men van het standpunt uit, dat wat wij thans hebben nog niet zoo kwaad is, als we de hulp- middelen maar goed gebruiken. Het belangrijkste is, of de school van den leerling heeft gemaakt, wat or van te maken is. In het recht van het kind op goed onder wijs c-n een goede opvoeding ligt de plicht van den onderwijzer. Daarom mag deze niet zoo gauw tevreden zijn met zijn wprk; wie tekorten hij zich zelf ontdekt, is op den goeden weg. In_ België en in het Noorden is men tot het-inzicht gekomen, dat het bestaande leer plan te weinig przctisch, de methodiek vaak te saai en te dor was. Men wil komen tot een meer practische leerstof en een eenvoudiger methodiek. leerlingen lieefi, is die methode niet toe to passen. Dat neemt echter niet weg, dat de vermogens van de kinderen moeten groeien door het gebruik. Do onderwijsmenscheu zijn vastge groeid in allerlei methodes. Br moot nood- zakelijk versoberd worden; het kan eemoudi gar en vaak op een manier, waarbij meer rekening wordt gehouden met bef verloop van het leerproces bij de leerlingen. Daarnaar dient het onderwijs zich te regelen. Er is een tijd geweest, dut men de leerplannen op voerde; nu moeten we weer terug. De be hoeften van het kind moeten de methodiek beheerschende ouderwijzer moet minder, het kind meer doen; het moet geprikkeld worden om te praten, of om zijn gedachten op te schrijveen (opstellen maken). Op de school is men wei eens geneigd om de kennis maar ioo over te leveren, maar beter is het kma het werk te laten doen, tot het goed is. Spr. verklaarde zich evenals eventueel de schoolopzieners bereid om ook in de toekomst nog causerieën over paedagogiek en didactiek te houden, als Jaarvoor belangstelling mocht blijken te bestaan. Aangezien de tijd te kort was voor gedach- tenwiiseiing, werden de aanwezigen opgewekt om moeilijkheden of bezwaren schriftelijk iu te dienen bij den beer Mastenbroek. Desge- wenseht kan dit anoniem geschieden. Ze zul len dan t z t. behandeld worden. Vóór de beer M a s t e n br o e k de bijeen komst- met dankgebed sloot, bracht de heer R. He in er namens het personeel van de Geref. scholen dank voor de ontvangen uitnoodiging om de causerie bij te wonen en uitte de hoop, dat het contact nu vooi het eerst gelegd, zal bestendigd blijven. Voor het tijdvak van Zondag 19 tot Zaterdag 25 October zijn voor de gebrui kelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de bonnen 40 van de daarvoor bestemde kaarten aange wezen, terwijl naast het rantsoen aard appelen op bon 40a voor de houders van vetka'irien weder op bon 40-b een 1/2 kilo aardappelen beschikbaar zal zijn. Morgen zullen textielkaarten van de 3e serie, tegen overlegging van de desbetreffende distubntieslamkaarten, worden uitgereikt aan hen, wier geslachtsnaam begint met U, V, W, Y en Z. De bureaux St. Joris Doelen, Alïda-bewaar- scbcJ, school Van Ruysdaellaan en school Lange 'Singelstraat zullen zijn geopend van 9 tot 1 uur en van haif 3 tot half 7. Halve boterrantsoenbonnen. Gelijktijdig zulien uitgereikt worden halve boterrantsoenbonnen voor personen die geboren zijn na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928. Moderne wlt-metaal uitvoering vanaf ff. 13.95 Rotterd.dijk 2«8 - Tele». 67593. Brj de politie is aangifte gedaan van dief stal van een drietal rijwielen, wélke onbeheerd waren geplaatst aan het Klein Groenendal, het postkantoor en de Hoogstraat. Van een ladder gevallen. Gistermorgen was de 18 jarige eleetricien F. V, uit Rotterdam, bezig met het verrichten van werkzaamheden aan een gebouw, staande op het terrein van de gasfabriek. Hij stond daarbij op een ladder van omstreeks 2 meter lengte Door teveel over te hangen verloor hij zijn evenwicht en viel, waarbij hij een diepe wond boven zijn oog bekwam en zijn rechterhand kneusde. Nadat geneeskundige hulp was ver leend, is de jongeman naar zijn woning ver voerd. .Vele oude materialen dienen als grondstpf bij do vervaardiging van nieuwïb-prodaeten, zoo als lompen, oud ijzer, oud papier e.d. Iedereen is er thans wel van overtuigd, dat wanneer de afvalstoffen niet ten ïolle werden benut, velo artikelen, welker gebruik wij als de ge woonste zaak ter wereld beschouwen, niet meer of heel slecht te koop zouden zijn, omdat voor de vervaardiging ervan de grondstoffen zouden ontbreken. Zoo ook kunnen ledige tuben uitstekend dienst doen voor vervaardiging van nieuwe tuben. Daarom, hebben het rijksbureau vooi oude materialen en afvalstoffen en het rijksbu reau voor non-ferro metalen in overleg _met belanghebbenden in den handel en industrie be paald, dat bij aankoop van in tuben verpakte artikelen een ledige tube moet worden ingele verd. Indien aan deze regeling de hand wordt gehouden, zal niet behoeven te worden ge vreesd voor een tekort aan tuben voor de ver pakking van tandpasta, scheercrême enz. Het is hij de inlevering niet noodig, een tube van dezelfdje soort in te leveren, wel is het noodzakelijk, dat d|6 -oude tube bij inlevering is voorzien van de schroefdop, omdat de grond stof voor dit materiaal ook sckaarsch is. Aangezien de winkelter dus in het vervolg s'echts een in een tube verpakt" artikel mag i-erkoopen tegen gelijktijdige inlevering van een eldige tube, kan worden aangeraden ledige tu ben zuinig te bewaren. Wat het tjonge kind reeds geleerd heeft, vóór het op school komt. is enorm! Die wjjjsheid heeft het kind opgedaan in zijn om gang, met vader, moeder, andere gezinsleden en kameraadjes. Die methodiek moet in de school worden voortgezet: ze is proefonder vindelijk goed! gebleken! Als de school de methodiek van het leerea vóór den leerplich tigen leeftijd, nog 3 jaren volhield, zou do kennis van de Nederlandsche taal heel wat grooter zijn dan bij het gebruik van allerlei taalboekjes, waar de school wel niet geheel buiten zal kunnen, maar die een veel te groote plaats innemen. Veel beter zou het zijn het kind te stimuleeren tot waarnemen en in verband daarmee tot mondelinge en schriftelijke uiting. .Volgens Bavinck is het uitgangspunt van de opvoeding de redelijk-zedelijke natuur van het kind met diens vermogen en is het eindpunt: de vorming van den menseh Gods tot alle goed werk volmaakteiijk toegerust Groeien door het gebruik Na een pauze, waarin de heer J. Witkam declameerde: „De kurasiers van Canrobert", van Pol de Mont en Bén ding heb ik begeerd", van Geerten Gosr- _rt, en de lieer L. F. Jan sen o.a. Lilanei van Schubert op de piano speelde, heeft de heer S'.arkenburg gewezen op de noodzakelijkheid van een veranderde in stelling van de menschen, dio bij het onder wijs werkzaam zijn. Bij het onderwijs moet men van het kind uitgaan en o.a. rekening houden met diens in stincten. De oer-instincfen zijn die tot zelfbe houd en tot zelfontplooiing. De instincten als .imitatie-, spreek- en speeldrang dienen om de vermogens van het kind te ontwikkelen. Elke opvoeding, die niet uitloopt op zelfopvoeding, mislukt! Als we het kind tot zelfstandigheid wilien opvoeden, moeten we het wat vrijheid laten. Het moet zelf maarprobeeren en zijn foutieve prestaties verbeteren. Men leert nooit zoo goed, ais wanneer men bewust goed doet, wat men eerst verkeerd heeft gedaan. Opvoeding tot zelfopvoeding Elke opdracht, die men het kind geeft, moet evenwel zooveel mogelijk aangepast zijn aan den stand vau zijn kunnen op dat oogenblik. Het kind heeft recht om ojtwi|kéld te worden; de taak van de school is het groeiproces op de juiste wijze te beïnvloeden. Daarom is Montes- sori er ook niet zoo naast met" haar onderwijs methode! Alleen: als men een klas van 40 of 50 Indien men zich -wil vrijwaren voor de mo gelijkheid, dat bij mislukking der 3i/o pet. lee ning, overgegaan wordt tot uitgifte van een gedwongen 2'/g pet. ieening, waarbij de aan slagen dan het dubbele zuilen beloopen, dient men in te schrijven volgens orderstaanden label: 59.999 64.999 69.999 73.999 77.999 Inschrijving f 400 500 600 700 800 1000 1100 1200 1300 140O 5 1500 1600 1700 1S00 1-900 2000 2100 210O 2700 3400 4200 5COO 6700 7300 84-0 10.9 0 13.4CO 15.900 18.400 2O.CO0 21.700 Chr. Gymnastiek Vereen. D. O. K. Gisteravond ?qa in het Sportfondsenbad voor de adspiranlleden van I>. O. K. de zwemproe ven, als onderdeel van <le vijf vaardigheids- proeven afgenomen, waarvan de eischen vast gesteld zijn door het Ned. Chr. Gymn. Verbond. Geslaagd zijn: Meisjes 12 en 13 jaar. N. Garretsen, C. de Jager, N. Krook, M. Mak, G. Meijer, J. Mo lenaar, F. Pelt, A, Stuhlmüller, ,'ongens 12 en 13 jaar. J. v. Dis, A". Jumelet, J. Jumelet, D, Scheepmaker, W. Vermeulen, T. Voorbach, J. Wuister. Meisjes 14, 15 en 16 jaar. N. Aaldijk, L. v. d. Berg, X', v, d. Berg, S. r. Est, G. Heunig, M. Heif, N. v. d. Hoff, T. de Jonge, J. v. Kampen, J. Kraxner-Freher, N. de Kruif, M. Kuipers, M. Pelt T. Wiersin ga, A, Bietkerk, C. v. Raay. Jongens 14, 15 en 1(6 jaar. C. Hardenbol, H. Mast, J. Ophof, C. Verkade, M. Voorbach, J. Witkamp, J. v. Woeïkom. Vermogen l 20.000—i 24.999 25.000—,, 29.999 30.000—,, 34.999 35000—, 39.999 40.000—,, 44.999 50.000—,, 54.999 55.000 60.000—, 65.000—,, 70.000—,, 74 000 78.000—, 81.999 82.000—,, 85.099 86.000—,, 89.999 90.000—,, 93 999 94.000—, 97.999 98.000—,, 97.999 100.000 125.000 150.000 175.000 200.000 225.000 275.000 300.000 350.000 400.000 450.000 600.000 750.000 1000.000 't Was hedenochtend goed weer voor de eerste straatcollecte van Winterhulp in dit sei zoen en de dames en - heeren die zich als coilectrice en collectant hadden aangemeld be trokken opgewekt de 23 posten, die werden aangewezen. Bovendien bleven er toen nog vrijwilligers over, die langs de huizen een speldje met een wapen van een der 11 pro- vmcie's ol van de- stad Amsterdam aanboden. In de eerste plaats werd aangeklopt in de straten, waar men niet met do lijstencoUecte is geweest en voorts in de buurten, waarvan men venvachten mag, dat men iets kan en wil afzonderen om behoeftige medeburgers dezen winter voor alle te groote armoede te behoeden. Later op den dag werd het weer minder gcachikt om te colïecteeren. Als het regent zijn de voorbijgangers, niet zoo gemakkelijk te bewegen even te biijven staan, om hun poi- temonnaie te - trekken of na het losknoopen van hun regenklcediug in hun" vestzakje iets op ie diepen! Maar morgen komt er nog een dag en dan kan men de schade inhalen: de collectanten en de gevers bejdel En wie onverhoopt niemand met de bekende Wmterhulubus heeft ontmoet en toch gaarne een speldje met een wapen in zijn bezit wil hebben, kan altijd terecht 111 het gebouw Broers- vest 95 (voormaligeToonzaal). Daar kan men zelfs de gelieele serie van 12 speldjes voor 1 in ontvangst nemen. Herscholing voor vliegtuig! adnstrie. Tn Amsterdam bestaat reeds geruimen tijd een omscholingscursus voor de metaalindus trie, door siidde! wjftarvan reeds honderden ar beiders uit velerlei bedrijven werden geschikt gemaakt Vóór en werden tewerk gesteid in ,de Duilsche vliegtuigindustrie. In navolging hier- v.an is pok te Rotterdam een begin gemaakt met deze, voer de bestrijding der werkloos- beid, zoo bij uitstek geschikte, omscholing. Reeds deze week beginnen de cursussen, wel ke toegankelijk zijn voor iederen arbeider van 19 tot 40 jaar, - ongeacht het beroep, dat hij tot nog toe uitoefende. Zij worden gehouden in de Ambachtschool aan den Beukelsdijk 145 te Rotterdam en zijn zoodanig georganiseerd, dat de cursist de school binnen drie maanden kan verlaten, waarna hij onmiddellijk wordt tewerk gesteld. Zooals reeds werd vermeld,'is de cursus open voor iedereen, zoodat er thans voor den kleermaker, den kapper, den kellner, kortom voor iedereen, (lie in zijn 'beroep- geen toekomst meer ziet, gelegenheid bestaat, zich te bekwamen in een vak, dat wel toekomst mogelijkheden biedt. Deze gelegenheid bestaat niet alleen voor werkloozen, want ook zij, die nog werk heb ben, kunnen als gevolg van de kostenvergoe- goeding, welke aan. alle deelnemers wordt uit betaald, den cursus zonder fmancïeele bezwa ren volgen. Voor hen, die buiten Rotterdam wonen, is zelfs een afzonderlijke reis- ea ver blijfsvergoeding vastge.tXd W-.rkk!eeding wordl zoo noodig gratis- verstrekt. Het is dan ook begrijpelijk, dat voor dezen cursus veei animo bestaat, want, hoewel do inschrijving eerst eenige dagen geleden is ge opend, heeft zich reeds het eerste honderdtal deelnemers opgegeven, -zoodat verwacht kan worden, dat nog honderden zullen volgen. De gelegenheid tot inschrijving bestaat dage lijks van 9 uur v.m. tot 5 uur nm. ('s Zater dags van 9 uur v.m. tot l.uur nm.), dan de afdeeling Metaalbedri„ven van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Rotterdam, le Middelland- straat 103, alwaar alle verder noodige inlich tingen omtrent dezen,pursus en de daarop aan sluitende tewerkstelling worden verstrekt. Jeugdgroep A.N.T.B. In Musis Sacrum kwamen gisteravond de jeugdige' leden van den Algem. Ned. Typo grafenbond, afd. Schiedam, bijeen, teneinde te komen tot de vorming van een jeugdgroep. De voorzitter van de afdeeling, de heer A. Kousemaker, sprak er zijn voldoening óver uit, dat, ondanks het slechte weer,_ zöovelen waren opgekomen. Voorts heette- hij welkom den bondsjeugdleider A. A. Hippe, en de jeugd groep afdeeling Rotterdam, welke haar belan- gelooze medewerking verleende. Nadat do jeugdgroep Rotterdam eenige num mers muziek ten gehoore had gebracht, ver kreeg de heer Hippe het- woord, die een uiteenzetting gaf van het doel en streven van een jeugdgroep. Na afloop hiervan werd tot de vorming van een jeugdgroep Schiedam over gegaan, waarvoor zich v^grloopig een 30-tal le den opgaven. Op een der eerstvolgendebijeen komsten zal een bestuur gevormd worden. De jeugdgroep Rotterdam trad daarna nog eenige malen, wat door de Schiedamsche le den zeer werd gewaardeerd. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de jeugdgroep Rotterdam voor haar medewer king en hoopte dat binnen korten tijd ook Schiedam met zuik een groep- voor het voet licht'zou mogen treden. ,1 Eenden diets tal. Door de recherche zijn -aangehouden de 17- jarige machine-bankwerker F. G. K. en de 67-jarige M. F, 't H., beiden uit Kethel, die ■worden verdacht vau diefstal' van eenden ten nadeele van P. L., eveneens woonachtig, te Kethel. 1 Tooucelvorslelling: „Vreugd© en Arbeid". Do Werkgemeensch jp van het N. V.' V. „Vreugde en Arbeid" deelt mede, dut door haar op Donderdag 23 October as. in Musis Sacrüm een tooneelvoorstelling is georgani seerd, waar liet gezelschap van Willem van der Veer liet blijspel in 3 bedrijven van H. Schmitt „Je zult wat belevenopvoert. Verdere medewerkenden zijn: Mien Erlmanu- Sasbach, Ciily Bach en Jacques Reule, Vereen, van Huisvrouwen. Ofschoon meer leden van de Vereen, van Huisvrouwen, afdeeling Schiedam, zich hadden aangemeld, hebben gistermiddag slechts 11 da mes, waarbij drie bestuursleden, de aangekon digde tocht naar Den Haag ondernomen en het Panorama Mosdag in de Zeestraat bezocht. Het is, ondanks het geringe aantal, een geslaagde tocht geworden. SCIIIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Tot ziens Franziska (Zaterdag en Zondag 2.15,4.45 - en 8 u.). Monopole Theater, 2.15 en 7.30 uur. De he mel op aarde (Zaterdag 2.15, 7en 9 u.; Zondag 1, 3, 5, 7 en 9 «,)- 21 Oct Maison Westhuis, half 3. Openingsmid- dag Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Mevr. KooteGerrese. Declamatrice. ROTTLi.-j vM. Museum Boyrnans, 10—5 uur. Tentoonstelling Nederland hoowt in baksteea. BIOSCOPEN Arena, 2.15, half 7 en 8.45 u. Het meisje uit Fanö (Zondag 2.15, half 5, half 7 en 8.45 u.). Luxor, 2 30, G.45 en 8.45 uur. De gasman (Zondag doorl. van 2 u. af). Capitol, 2, 4.15, half 7 en 8 45 uur. Intriges. Prinses, 2.15 en 7 uur. Die Stïmme der Liebe (Zondag 1, 3 en 7 uw). Koemarkt 1 - Telefoon 68159 Aanbevelend, G. v. d. BROEK Door den secretaris-generaal van het de-" parlement van justitie is aan het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis Toe stemming verleend tot het houden van een openbare straat- en huisitizamelnig van geld op Zaterdag 25 October m alle gemeenten in Nedenand, zulks ter bevordering van het be- staansdoel van het Nederlandsche Roode Kruis. Welk is dit „bestaansdoel" van het Neder landsche Roode Kruis In het algemeen vol gens art. 3 der statuten d.l: Geboren te midden van oorlogsleed, gedreven door naasten liefde, stelt het Roode Kruis zich ten doel zoowel in tijd van vrede als in tijd van oor log de menschheid te dienen door hulp t© verleenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede to werken aan alle maatregelen, waardoor menscheiijk leed kan worden voorkomen en verzacht". Voor een groote categorie Nederlander;, bur gers zoowel als militairen, vervult 'het Ned. Roode Kruis de rol vau helper iu den nood. in oorlogstijd verleende het Nederlandsche Roode Kruis hulp aan zieken en gewonden. Ook thans nog staan de' helpers en helpsteks gereed en bereid om bij calamiteiten hulp' te verschaffen. Daartoe worden nog steeds hon derden vrouwen en meisjes opgeleid, als help sters van het Roode Kruis, onder leiding van artsen en gediplomeerde verpleegsters hulp diensten te bewijzen bij de verpleging. Daar toe worden nog voortdurend honderden helpers, leden der transportcolonnes, opgeleid on ge- oe'fend in bet verleenen_ van eerste hulp en het transporteeren van zieken en gewonden. Het spreekt vanzelf dat met deze opleiding, zoowel als met de talrijke andere takken van dienst men denko aan de verpleging van herstellende gewonden in „Kareol", de Roode Kiuis correspondentie met liet buitenland, den aakkettendienst voor krijgsgevangenen en ge ïnterneerden, den bloedtransfusiedienst, de hulp- - posten langs de wegen, enz. enz. groote bedragen in geld gemoeid zijn. Vandaar het beroep op' het Nederlandsche volk om de collecte voor het Nederlandsche Roode Krois te steunen. „In tjjd van nood helpt het Roode Kruis u. Helpt gij thans het Roode Kruis". Geboren: 16 Oct.: Auton Maarten Jacob, z. van J. v. Wamelen en C. A van Santen, Geervlietschestraat 35. Ondertrouwd: 10 Oct.: M. Crone, 31 jaar en A. A. M. van Harmelen, 26 jaar. L. van Es, 24 jaar en C. M. Vugts^ 22 jaar. A. Triel, 54 jaar en C. Kloos, 49 jaar. P, J. van Eijk, 27 jaar en E. J. H. v. d. Lin den, 20 jaar. l J. Landman, 28 jaar en C. E. v. d. Goes, 32 jaar. "W. Klos, 32 jaar en D. v. d. Torre, 23 jaar. C. A. A. van Lith, 23 jaar en A. W. Steutel, 19 jaar. A, J. Schuurman, 21 -jaar en P. Th. Beijer, 18 jaar. G. Westervcld, 25 jaar en J. van Oosterhout, 24 jaar. - A- Schot, 23 jaar en C. J. Nederveen; 22 jaar. D. Groeneweg, 25 jaar en N. Rootering, 26 j'aar. Gehuwd: 15 Oct.: C. F. W. Holmgren, 31 jaar en C. A. Tombrink, 27 jaar. C. van Walsum, 22 jaar en A. van Nielen, 22 jaar. J. H. M. Maat, 19 jaar ea F. Hollander, 20 jaar. B. Zuiderent, 27 jaar en M. Koop man, 21 jaar. 16 Oct.: M. v. Boem, 41 jaar en A. H. Jacobs, 36 jaar. W. Coliignon, 26 jaar en H. J. M. Bronsgeest, 27 jaar W. F rij ris, 56 jaar en M. s7 Davidse, 46 jaar. W. J. A. de Rruijn, 33 jaar en A. P. M. Baars, 31 jaar. A. H. v. d. Wouden, 31 jaar en W, B. L. Fiegee, 30 jaar. J. P. van Gils, 25 jaar en J. H. de Vette, 25 jaar. Brandstoffenftandel, Goederenvervoèr EEN OUD VERTROUWD ADRES De zitting van het Axnheinsche gerechtshof van gisteren had bizondere belangstelling van de zijde der zigeuners, die in groeten getale de publiek» tribune bevolkten. Er moest n.l. een mede-zigeuner in liooger beroep terecht staan wegens schaking van een meisje. Deze delinquent de 32-jarige artist J. D., zonder vas.e woon- of verblijfplaats was door den Amhemschen politierechter bij verstek tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hrj een minderjarig meisje tegen den wil van .haar ouders had ontvoerd. De verdachte voerde thans tot zijn veront schuldiging aan dat bij volgens, zigeuner-gebruik met dit meisje was gehuwd. Over die zigeuner-gebruiken "vertelde een ge tuige h décharge, de -artist J. de G. een en ander. Wanneer in de zigeunerworeld een man en een vrouw met elkander willen trouwen, verdwijnen zij voor eenige dagen en leven dan als echtelieden, waarna bij hun terugkeer, een groot familiefeest het huwelijk bekrachtigt. President: Maar als de ouders er nu tegen zijn Getuige: Wanneer het paar eenige dagen weg is geweest, verzetten de ouders zicjh niet. President: Maai als men-volgens de Neder- landsehfe wet wil huwen, dan is daarvoor de toestemming d«r ouders noodig. De verdachte verklaarde nog, dat het meisje aern gevraagd had, haar te komen halen. Zij „as toen reeds in verwachting. Inmiddels is er een kind, maar verd,, is nog steeds niet ge trouwd, de vader van het meisje heeft n.l. be zwaren, omdat verd. -den laatsten tijd aan den drank zou zijn. De advocaat-generaal," mr, F. Couvée, achtte ihet gewenscht, dat cjr nog eenige getuigen ge-, hoord zouden worden. Mocht het hof meeneu, dat het bewijs wel geleverd is," dan oordeelde hiji een straf van een maand hoog genoeg'. Het hof zal over' 14 dagen uitspraak doen. De Nederlandsche Ambulance word d»..er da gen verrast met een gift van or.ge\ ier dui zend gulden. „Er komt binnenkort nog veel meer bij", zoo zeido men, dit is nog maar het begin. De gelden waar het hier om ging, werden bijeengebracht door de arbeiders, werkzaam op een der vliegvelden in ons land. Vrij willig heb ben deze mannen besloten iedere week een uur over te werken, het loon dat daarmede verdient wordt, staat men af aan de Neder landsche ambulance. De verscheidene firma's, aannemers-bedrijven enz., die hier werken uit voeren, hebben hun medewerking volledig ter beschikking gesteid en zoo kon Bier een schit terend resultaat worden bereikt.Deze arbei ders hebben begrepen, dat ook hun steun aan het menschlievende werk der Nederland sche Ambulance noodzakelijk was. Zij hebben hun weektaak verlengd om zoodoende een gel delijke steun aan do ambulance te kunnen geven. Dat zijn mannen uit één stuk. En gij lezer, hebt ge nog steeds niet kun nen beslissen,? Stel toch niet telkens uit. Neem een voor beeld aan deze arbeiders. Stort vandaag nog uw bijdrage op giro rekening NEDERLANDSCHEAMBULANCE, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Manufacturenwinkel leeggehaald. la den nacht van Zaterdag op Zondag 24 'Augustus, bracht een gezelschap inbrekers een zeer ongewenscht bezoek aan den manufacturen winkel aan da Rozengracht te Amsterdam. Het waren brutale lieden, die zonder blikken ot blozen de voordeur forceerden, en groote voor raden goederen stalen, op een auto laadden en er mee weg reden, omwonenden, die, gewekt door het nachtelijk gerucht, voor de ramen verschenen, zagen ongeveer uijit mannen bezig. Het ging kilos Jheel snel in zijn werk, en voor men de politie kon waarschuwen, was de auto al weg. De politie kon naderhand drie mannen op de Rozengracht aanhouden, die door de buien aan het uiterlijk werden herkend. Van de anderen was geen spoor to ontdekken. Hoewel het drietal alle schuld ontkende, werd het ingerekend, en gisteren stonden dan een 33-jarige koopman, een 25-jarige metaalbewer ker en een 24-jarige stucadoor terecht voor da rechtbank te Amsterdam. Ook nu ontkenden zij alte schuld en een aantal kameraden van de vischclub kwotn dio onschuld onderstrepen. De heeren hadden willen -visschen en zij waren dien avond overal ge weest om hengels en wormen. Iedereen scheen daarvan te weten. De, officier ,,van justitie achtte de waarde van dte verklaringen der getuigen k déchargo gering. Hij eischte tegen ieder der verdachten een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdedigers pleitten vrijspraak "wegens ge brek aan, bewijs, s,l ;Man stak zijn vrouw met zakmes. Voor de vijfde kamer der rechtbank te Am sterdam stond gisteren terecht een. 36-jarige draadnagelmaker, die op 3 September *in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam zijn vrouw met een zakmes in het gezicht gesto ken had. Do echtelieden leefden sinds eeni ge dagen gescheiden van elkaar, nadat bet schandelijk gedrag van de vrouw herhaaldelijk tot ruzie aanleiding had gegeven. Familieleden van de vrouw en een aantal buren verklaar den, dat de vrouw de hoofdschuldige was. Do officier van justitie achtte de ten laste gelegde poging tot dooclslag niet juist en eiscti-, te wegens poging tot zware mishandeling drie maanden gevangenisstraf. De verdachte werd onmiddellijk in vrijheid gestéld.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2