STADSNIEUWS Winterhulp en N.V.D. Dinsdag 21 October 1941 SCHtcDAMSCHE 5 COURANT Pag. 2 De organisatie Het kcm beter! industriefilms „Schiedam, hoe het ieeft en werkt" Ingeleverde metalen voor een goed doei besteed 8-7-6-0-0 Verplichte aansluiting bij Ziekenfonds Postbestellingen gedurende den winter De film Nieuwe boter- en vetkaarten Leger des Heils Agenda BINNENLAND Vier kinderen door Engelsche brisantbom gedood Rechtszaken Groote fooien voor de ver lenging van pachtcontracten Burgerlijke Stand Kerk en School Onderwijshervorming in nat. soc. zin z>in- Gem. Kennisgevingen Uitreiking nieuwe boter- en vetkaarten RADIOPROGRAMMA SSf. organisatie van de Winteiimip en tolksdienst wordt, zoo we reeds gerneid hebben, gewerkt. De bedoeling is, dat buurt schappen worden gevormd \an gemiddeld 10CÖO inwoners. Schiedam komt dus in aanmerking voor 7 buurtschappen. Deze zullèn voortaan zoowel voor de Winterhulp als voor den N.V.D. gelden. De leider van het plaatselijk bureau, de heer Dominicus, heeft de stad in 7 buurtschappen ingedeeld, nj. het Centrum, dat Jji groote lij nen loopt van de Koemarkt, over Broorsvest, Noord vest, Korte en Lange Haven, en be trekkelijk klein is 6500 inwoners omdat in het Noorden van de stad vermoedelijk voor Winterhulp en N V.D. wel veel werk zal zijn. De Gorzen I telt 7000 inwoners. De greus loopt door de Nieuwe Maasstraat, waardoor Gorzen II, dat ten Z. van deze straat ligt, klein is geworden, met ongeveer 5000 inwo ners. Voor één buurtschap was de Gorzen echter te groot Werd de grens naar de Groe- nelaan verlegd, dan zou Gorzen I weer klein zijn gew ordenI De buurtschap het Oosten omvat alles wat ten O. van de Broersvest ligt, dus Singelkwartier en Pompstationbuurt; zij omvat 15000 inwo ners. Het Westen 1 is 12500 inwoners sterk; de grens met het Westen II met 16.500 in woners, loopt door Branderssteeg, St. Liduina- straat en Graaf Florisstraat. De zevende buurtschap wordt gevormd door voormalig Kethei mei 2400 inwoners Deze buurt schap vormt ongewijzigd éen geheel en door deze apart te nemen, moesten eemge buurtschap pen in Schiedam grooter worden Voor het Wes ten II (Ziekenhuiskwartier) wordt het geen bezwaar geacht, dat deze 16 500 inwoners telt, gezien de samenstelling der bevolking. Aon het hoofd van elke buurtschap komt een buurtschapieider te staan, die door den burgemeester zal worden aangewezen De buurt schapsleider kiest vijf leiders, die elk ongei eer 1000 inwoners voor hun rekening krijgen en elke wijkleider weer een aantal MoUeiders, die de zorg op zich nemen voor ongeveer 100 personen, dus pl m 25 gezinnen De bloüeiders weten waar hulp noodig is en zulten ook de vrijwillige bijdragen voor den N.V.D. bij de contribuanten ophalen. De centrale leiding in Den Haag kent geen Schiedam meer, maar buurtschappen. De toe wijzingen geschieden voortaan ook niet meer per gemeente, maar per buurtschap De toe wijzing houdt geen rechtstreeks verhand met de bedragen, die in een bepaalde buurt zijn ontvangen; de buurtschap Gorzen I of II zal wedicht meer noodig hebben dan het Westen I, terwijl de opbrengst, wil het goed zijn, in laatstgenoemde buurtschap hooger zal zijn. „Wil het goed zijn!" Meer dan tot nu toe zal het gemeenschapsgevoel, het besef van ver antwoordelijkheid voor elkaar, moeten doorbre ken. Medeburgers helpen is heet wat men- scbehjker, dan er prat op te gaan, dat men -„aan die Wröterhulp en N.V.D. niets doet". Dat voelen velen ook wel, maar -zij kunnen den laatsten weerstand, die voortspruit uit een „verneinenden" geest, nog niet overwinnen. En daarvan worden zij, die dezen winter hulp zoo bitter noodig zullen hebben, de dupe. Want men zal moeten toegeven, dat de straatcol lecte Vnjdag en Zaterdag gehouden, blijft be neden de waardigheid van Schiedam, dat op charitatief terrein een goede reputatie geniet Al neemt men de tegenwerkende factoren in aanmerking, n.l. het tekort aan collectanten en de weersomstandigheden, dan nog is een to taalbedrag vam. f 400.51 in totaal, een veel te gering bedrag! Als alle Schiedamsche ar men „daarvan iets moeten ontvangen, zal het bedrag der waardebon, die uitgereikt wordt, niet groot zijn. Het vorige jaar heeft Schiedam aanmerkelijk meer toegewezen gekregen voor Winterhulp dan hier was bijeengebracht. Maar toen werd door de buigerij haar goede wil getoond. Men kan helaas niet zeggen, dat dit Vrijdag en Zaterdag ook bet geval is geweest! In het Octobemummer van „Nederlandsch Fabrikaat", het orgaan van de vereenigiiig van dien naam, schrijft B. M. S.: Nu de film, „Schiedam, hoe het leeft en werkt" te Schiedam zelf een buitengewoon suc cesvolle eerste voorstelling heeft Beleefd, ligt het voor de hand, dat wij onze lezers wat nadere mededeelingen doen over.onze filmplon- nen en over de gereed gekomen Schiedamsche film. Reeds jarenlang heeft onze vereenigmg de industriefum gebruikt als middel om ons volk meer bekend te maken met den arbeid in de eigen industrie en met het belangrijke werk, dat daar wordt gepresteerd. -Aanvankelijk be stond het archief uit normaalfilms betrekking hebbend op bepaalde iabrieken, doch meer eu meer bleek er behoefte te bestaan aan goede documentaire, collectieve smalfilms over onze nijverheid. Dit bracht onze Vereeniging er toe de uit voering van het grootsche plan ter hand te nemen, een reeks films tot stand te brengen, waardoor Nederland als industrieland met be hulp van de flm u, figuurlijken zin „in kaart wordt gebracht". Juist de film, waarop men arbeider en machine aan het werk kan zieu in hun eigen cmgevmg, nJ. de fabnek, leent zich uitstekend \oor het beoogde doel. Deze filmreportoge van het leven en werk in de Nederlajiusch" industrie wordt systema tisch opgezet, distriemgewijze en veelal in sa menwerking met piaafsthjhe afdeeimgen der Ver eemgmg „Nederlandsch. Fabrikaat", Econo misch lechnoiogische Instil den en Kamers van Koophandel en Fabrieken. Op deze wijze hoopt de Vereemgmg een groot pubL'k te kunnen bereiken, o.a. door de films ,te vertoonen op de avonden doox de eigen afdeehi.gen te ge ven en verder door het uitieenen der films aan andere organisaties als groepen midden standers, onderwijsinstellingen, 'ondei avonden van scholen, enz. enz Elke ^vergadering waar men belangstelling voor de uïdustne mag <-er- ondersicllen komt hiervoor in aanmerking. Overigens hebben de films met zui\ er en alleen een industrieel karakter. Zij geven meer, men zou eerder kunnen zeggen, dat zij een cultureel stempel dragen. Dit moge blijken uit de navolgende beschrijving van de door de Haarlemsche filmondememmg Muil fdm opgeno men Schiedamsche film „Schiedam, hoe het leeft en werkt", de eerpt gereed gekomen film der serie. Wij hopen dan later een beschrijving te geren van de eveneens gereed gekomen film: „Het land van Dordt", dat niet mulder gestaagd mag heeten. Verder zij er hier nog op ge wezen, dat de films van Wedebjk Noord-Bra bant en over Tilburg en omgeving vrij wel gereed zijn. terwijl m een gjnsche reeks andere plaatsen of distneten de onderhandelingen over de samenstelling der films bereids in een be slissend stadium zijn gekomen. Van den gemeente ontvanger te Heemstede ontving de Nedeilandsche Ambulance v$n het Vrijwilligerslegioen een storting op de beken de postgirorekening De ontvanger deelde mode, dat de personen, vermeld op een bijgaand staatje, hem ver zocht hadden de hun toekomende vergoeding, negens ingeleverde metalen, te storten op de rekening van de Nederiandsche Ambulance. Dat is een voorbeeld ter navolging. U kent het nummer? ?NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnc gracht 22, VGru enbage. Overeenkomstig het op 1 November a.3. in werking tredend" artikel 50 der Ziektewet mag aan den onder de verplichte ziekengeldverze- kering vallende loonarbeider wegens een na 31 October a.s. ingetreden ziekte geen zieken geld worden verstrekt, indien hij niet is aan gesloten bij een toegelaten ziekenfonds. Het moet echter niet geheel uitgesloten worden geacht, dat sommige van de onder de ver plichte ziekengeldverzekering vallende loonar beiders op 1 November as. nog niet bij een toegelaten ziekenfonds aansluiting hebben kun nen vinden, bijv. omdat zulk een fonds voor de gemeente, waar zij wonen, nog niet aan wezig is, dan wel omdat, hoewei zij zich tijdig als lid van een toegelaten ziekenfonds hébben aangemeld, het bewijs van inschrijving als lid nog niet in hun bezit is gekomen. In zulke gevallen zullen de betrokken loonarbeiders bij ingetreden ziekte, desniettemin het hun toekomende ziekengeld ontvangen. De secretaris generaal van het departement van Sociale Za ken heeft zich dan ook tot alle uitvoerings organen der verplichte ziekengeldverzekering ge wend met een rondzendbrief, waarin hij die organen verzoekt zich naar het bovenstaande te gedragen. P, T. en T-NIeuws meldt; Gedurende den a s winter zal, ondanks de verdui'termgsmoeiiijkheden, zoovee! mogelijk, het normale aauta! postbestellingen blijven ge handhaafd. Wat de tijdstippen van uitvoering van de ochtend- en avondbesteilmgen betreft, is bepaald, dat de eerste bestelling in Decem ber en Januari a.s. in het algemeen niet vóór 8 uur zaf beginnen. De afloop van de ochtend- bestelling in de bebouwde kom zal echter steeds omstreeks zonsopgang zijn verzekerd. In de maanden November en Februari a s. behoe- ven de bestellers er niet vóór 7.30 uit te gaan. De avoridbe.-'Müng zal in de maanden De cember en Januari a.s in den regel niet na 17 uur oeginnen. Er zal naar worden gestreefd dat de post, weike in normale omstandighe den nog op den dag van aankomst wórdt uitgereikt, door het vroeger uittrekken van de bestellers niet in haar geheet tot den vol genden dag blijft liggen. Veelal zal de cor respondentie nog in een, zij het dan beperkt gedeelte van den bestelkring, bijv. in de be bouwde kom, worden besteld. De bestelling van expresse-stukken en tele- zal als onder normale omstandighe- grammen z den -geschil leden. „Schiedam, hoe het leeft ep werkt". Deze him begmt met een geestigheid: Wie Schiedam zegt, denkt aanen dan ziet men hoe uit een flesch het bekende, geestrijke Schiedam schè vocht in glaasjes wordt geschonken tot de flesch leeg is. „Maar er is meer, zóo gaat de film voort. Dat méér is tweeledig, want het slaat niet alleen, op de groote productiecapa citeit der Schiedamsche distilleerderijen, maar ook op het vele andere, dat Schiedam pre steert en biedt. En in gedachten gaan wij in de film dan terug in de geschiedenis. Wij zien hot ont staan van de stad, nu 700 jaar geleden. Wij zien de oude vestingwallen en de ruïnes, die neg aan dien ouden tijd doen denken. Ook vele ambachten herinneren aan vroeger eeuwen en de film laat ze ons zien: schitterende op namen werden gemaakt om en in de oude molens, die thans nog met volle kracht draaien. De schaduwen der wieken glijden over de daken, die zooveel fraaie, oude geveltjes be dekken, welke de cineast eveneens in zijn film heeft opgenomen. Van deze oude ambachten wij zien o.m. een kuiper, een smid en een knrksnijder in rolle actie en van deze oude geveltjes gaan wij ongemerkt over naar de moderne grootindustrie. De cineast toont ons o.m. hoe het mogelijk is, dat achter een fraaie oude gevel zich een modem bedrijf be vindt. Hoe hard er ook wordt gewerkt in de am- bacbtsbcdnjren, in de industrie zien wij in eens een geheel ander tempo- koortsachtig en rusteloos gnjjjon de armen van de machines om zich heen, zoowel m de moderne drukkerij, als in het moderne cartonnagebednjf, zoowel in de machinefabriek als in de glasfabriek. Zeer indrukwekkend is in dit laatste bedrijf de ge weldige fle<schenmaehine, die aan den éénen kant een hap van de roodgloeiende glasvloei- stof neemt, terwijl aan den anderen kant de gereede fiesschen te voorschijn komen. Wij zien ook hoe in een houtzagerij dikke massieve boomen ia één ruk in planken wor den gezaagd; van een der scheepswenen gaat een groot schip te water. Duidelijk biijkt uit dit alies hoe Schiedam is veranderd. Het is met meer het oude ris- schersstadj'e en ook niet meer de stad der branderijen, zooals tot do lSe eeuw toe. Groote industrieën drukken thans haar stempel op Schiedam. Het werd niet, zoaaN zooveel Hol- landsche stadjes een stii „stedeke", maar het kreeg zijn aandeel, en ruimschoots, m -de alge- nieene industrialisatie van ons land en is daar; door in staat ais vierde stad in Zuid Holland aan meer dan 60.000 zieleji werk en onder dak te verschaffen. De Schiedammer werkt niet alleen in zijn woonplaats, hij kan er tevens genieten van ont spanning en ook daarvan geeft de film ons een beeld als zij ons voert over de Polyantha, de ia 1940 voor het eerst gehouden bloemen tentoonstelling en dan via de moderne woon wijken naar de parken en sportvelden te Schie dam en omgeving. In zekeren zin vindt ten gevolge van dit door de film heenvlechten van beelden van de schoonheid van Schiedam en naaste om geving, een koppeling plaats met de propa ganda voor het vreemdelingenverkeer en nog wel een origïneele en zeer geslaagde koppe ling, welke zeker voor verdere toepassing in de toekomst in. aanmerking komt. Zoo toont de film" „Schiedam, hoe het leeft en werkt" ons deze stad, als een stad vol leven en vertier, die met vertrouwen de toe komst tegemoet kan gaan. Maar tevens vormt deze film een bijdrage om de oogen van ons volk te openen voor het leven in en de be- teekenis van onze Nederiandsche industrie. Regenjas gestolen. Uit de gang van een woning aan de Broers- vest is een regenjas ontvreemd. In een der zakken bevond zich een portefeuille met distri» butiebounen. Een officieele publicatie in dit biad doet de burgerij rnedadeeling van de -plaatsen en tijden elke zijn vastgesteld voor de uitreiking van de nieuwe boter- en vetkaarten. De bonnen van deze nieuwe kaarten hebben de waarde van een half rantsoen, zoodat -voor iedere halve boter- en vetkaart éen heele nieu we zal worden uitgereikt en voor iedere heele kaart twee nieuwe. De uitreiking vangt aan op Donderdag 23 October as. en eindigt Vrijdag 31 October a.s. Voor alle gevallen zal de ambtenaar, die met de uitreiking belast is, een kruis zetten in het vakje ijl; bovendien komt een kruis in het vakje ij'2 van d>c stamkaart van hen, die boter- of vetkaarten hebben ontvangen voor zwaren of zeer zwaren arbeid. Morgen en Donderdag zullen door het Leger des Hcifs een reeks samenkomsten worden gehouden in het raam van twee dagen van gebed en verootmoediging Beide dagen zullen om 3 uur en half S m hot gebouw van het Leger des .Heils aan de Lange Haven bijeenkomsten worden gehouden Op de eerste bijeenkomst zullen morgen middag spreken de heer A. G Schram en mej. M Femjn, beiden uit Rotterdam, 's avonds mevr. J. Kerkman, die tevens de algemeene leidinj; heeft en de heer L Nyman, Vlaardingen, Donderdagmiddag treden op de heer K Kre- mer, Rotterdam, en mevr H. van DalenTaat van hier en 's avonds de heer Ph. D van Dalen, teiens algemeen leider, en ds. D. Broers, Ned. Henormd predikant alhier. Donderdagochtend haf 11 wordt een bidstond gehouden. Zesde lustrum „Utile Duïci". Ter gelegenheid van haar zesde lustrum, dat op 11 Novembelr a s vajt, zal de Schied. Tooneelvereen. „Utile Dulci" op Zaterdagmid dag 8 November in Musis Sacrum opvoeren: Des duivels prentenboek, van den Nederland seben auteur A. den Hertog. De voorstelling vangt reeds te half 3 aan. -Gebeten. Op de Lange ïïuven is gisteren een voorbij ganger door een hond in den arm gebeten De wond was echter met van emstigen aard Dieven en helers gearresteerd. Door de politie zijn, verdacht van diefstal of heling van rijwielen twee inwoners van Vlaardingen, D. L. J. en H. S. M. gearresteerd. Zy worden ter beschikking van de justitie ge steld. Op verzoek van de politie te Utrecht is hier in- beslag genomen een partij koperen moeren. De partij; werd in Utrecht gestolen en in deze gemeente te koop aangeboden. De dief en de heler konden worden gearresteerd. Zij hebber een bekentenis afgelegd. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 nor. Tot ziens Franziska, Monopoie Theater, 2.15 en 7.30 uur. De he mel op aaxde. 23 Oct Geref. Jeugdhuis, 3 uur. Ned. Chr. Zendeling A, J. de Neef: Magische kracht en Gods kracht in het leven van de Papoea's. 23 Oct. Musis Sacrum, half 8. „Vreugde en Arbeid". Tooneelvoorstelling. 25 Oct. Geref. Jeugdhuis, half 4. Ledenver gadering K Z 0. 30 Oct. Maison Westhuis, half drie. Ned. Vereen, van Huisvrouwen: Hob bezuini gen we op ons electrisch licht? 31 Oct. Bijgebouw kerk Westvest, 815 uur. Jaarvergadering Ned. Prot. Bond. 1 Nov. Musis Sacrum, 3—5 uur. Concert Sym- phonie Orkest L. v. Beethoven. 8 Nov. Musis Sacrum half 3. Uitvoenng Utile Dulci. Des duivels prentenboek. 23 Nov. Sportfondsenbad, 2.30 uur. Afzwem- feest met demonstraties. ROTTl.— .XL Museum Boymans, 10—5 oor. Tentoonstelling Nederland bouwt t*n baksteen. BIOSCOPEN. Arena, 2.15, half 7 en 8.45 n. Het meisje uit Kano. Luxor, 2 30, 6.45 en 8 45 uur. De gasman Capitol, 2, 4.15, half 7 en 8.45 uur. Intriges. Prinses, 2.15 en 7 uur. Die Slimme der Liebe In do late avonduren van gisteren hebben Britsche vliegtuigen gepoogd ons land aan te vallen. De actieve Diutsche afweer heeft deze poging doen mislukken. De brisant- en brand bommen kwamen in het vrije veld of m het water terecht. Op een plaats in het "Westen des lands even wel is aanmerkelijke schade aangericht Een brisantbom van groote hoogte geworpen, trof een woonhuis, dat volkomen verwoest werd. Daarbij kwamen vier kinderen om het leven. De moeder en twee andore kinderen werden zwaar gewond. Op een andere plaats werd een schuur ge troffen en kregen een groot kantoorgebouw en dno dozrjn woonhuizen ernstige glasschade. Organisatie van het verzekerings bedrijf. In de Ned. Staatscourant van gisteren is op genomen een beschikking van die organisatie commissie Woltersom betreffende de organisatie van het verzekeringsbedrijf. Daarbij wordt inge steld de hoofdgroep „verzekering", onderver deeld in de bedrijfsgroepen „schadeverzeke ring" en „levensverzekering". De bedrijfsgroep „schadevzerzekenug" is onderverdeeld in vier vakgroepen. Derde Mnderaitaending van den N.V.D. naar Neurenberg. Voor de derde maai in zijn kort bestaan stuurt den Neder!andschen Volksdienst begin November een groot aantal kinderen met va- cantie uit, ditmaal naar de gouw Fianken (Neu renberg en omgeving). De onderbrenging is wederom bij particulieren, voor den tijd van zes weken. Aan dit transport zullen ongeveer 540 kin deren deelnemen, waarvan 250 uit Rotterdam. VLAARDHMGEN "Winlerhulpeolteete. De Winterhulp collecte heeft Vrijdag en Za terdag door middel van de speldjesverkoop f 203 24 opgebracht. DrictaL Voor het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam (va cature ds. H Bakker), "is op het drietal ge plaatst ds. M. Groenen berg, van hier. Oplichterstme, Zaterdagavond verscheen in den vischwinkel van mej. G. G.v. S. een dame, die voor een bedrag van ongeveer f20 aan visch ed, bestelde, welke bestelling moest worden be zorgd aan een adres in deze gemeente. Tevens kocht zij nog visch voor een be drag van f 160, die zij gelijk meenam en bij de aflevering van de groote partij wel zou betalen. Bij onderzoek bleek de vrouw aan het op gegeven adres niet te wonen, zoodat de win kelierster voor een bedrag van £1.60 werd op gelicht De dame was klein van postuur, had blond haar, was gekleed in eén bontmantel en droeg een kleine hoed. Bij aantreffen gelieve men onmiddellijk hiervan mededeeling te doen aan het politie van politie alhier, teL 21. Evenals zich bij m omngschaaxsclite soms het euvel van dja sleuteigelden voordoet, waarbij de financieel meest draagkrachtige het huur contract kan afdwingen, duiken bij het pachten van landerijen in abnormalls tijden de pacht- fooien op. Zoodra de hoer van zijn aibeid een behoorlijk resultaat te zien krijgt en do pachtsom, onder de huidige omstamlighédbn voorgeschreven, niet verhoogd mag worden, zijn er heden, die direct trachten wegen te vmden om de overheidsvoorschriften op dit gebied te omzeilen. Een graanhandelaar te Grpede, in Zeeuwseh- Viaonderen, was er een vah en hij heeft liet wol heel bont gemaakt De man trad op als rentmeester voor enkele buitenlandsche eige naren van ïandergen, met wie het directe contact op het oogeubliki niet Jmogehjk is. Nu de boeren door hun broodwinning gebonden zijn aan de door hen gepachte boerderijen, omdat er in dezen tijd geen andere hofsteden vrij komen, maakte hij van hun dwangpositie mis bruik. Toen hem gebleken was, dat een van de pachters, een boer te Zaamslag, wiens contract afliep, gaarne opnieuw wilde inhuren, kwam hij, nu van de zijde van zijn opdrachtgevers geen inmenging to verwachten, viel, met zijn eischen op tafel. Leze waren lang met malsck. Hij vroeg buiten de gewone pachtsom een .handschoen" van f 12.000. De pachter, of hij ilde of niet, moest na eenig marchandeeren, aarbij het bedrag tot f 11.500 verlaagd werd, hiermede wel accoord gaan. f 6000 kwamen hij het teekenen der overeenkomst op tafel, de rest van den „handschoen" de tor plaatse ge bruikelijk» Ijpnaming van wat bij huizen sleu- telgeld genoemd wordt zou later betaald orden. De rentmeester liet, om zich zeker te stellen, den pachter een schuldbekentenis van f 2500 teekenen, zoogenaamd wegens geleend geld en bovendien werd een koopcontract opgemaakt voor een partij te velde staande tarwe, waar voor do rentmeester reeds f 3000 betaald zou hebben. Deze schijnacten, waarvan de rent meester toegaf, dat zij slechts als camouflage gediend hadden, bewijzen wel heel duidelijk, dat hij zich er '.'.an bewust was ongeoorloofde dingen to doen. Bovendien maakte hij de zaak nog onverkwikkelijker, door vodr te wenden, dat het geld voor de eigenaren dar landerijen bestemd was. Op veel kleiner schaal deed de man het zelfde bij twee andere pachters, een boer en zijn aanstaanden schoonzoon. Hg kwam na negen jaren bij dezen boer om een bedrag van ruim vierhonderd gulden wegens provisie voor een in 1932 Verleende bemiddeling bij verkoop van een perceel grond. De man, die, nu hg de boerderij verliet, gaarne zijn schoonzoon als nieuwe pachter geïnstalleerd wild» zien, voelde zich gedwongen hierop in te gaan. De schoonzoon echter moest bij het afsluiten van de pachtovereenkomst ook nog.eens vijfhonderd gulden neertellen, alleen maar om te mogen huren. Do controleurs van de prijsbeheereching, die deze zaak op het spoor kwamen, hebben krach tig ingegrepen 'en, hoewel de rentmeester eerst ontkende een „handschoen" van eenige betee- kenis te hebben ontvangen, tenslotte de zaak in zijn geheel aan het licht gebracht. Daar het pachtopdrrjvingsbesluit behalve het verhoo- gen van pachten ook bet bedingen van onge oorloofde voordeelen in verband met een pacht- verhooging verbied, moest da rentmeester zich voor den inspecteur voor de-prijsbeheereching te 's-Grayenhage verantwoorden. Hij werd ver oordeeld tot betaling van f2500 boete, terwijl publicatie van het vonnis in een gewestelijk blad voor zijn rekening" zal plaats vinden. Te vens werd de rentmeester verplicht tot terug gave van alle onrechtmatig verkregen gelden. scholen aangewezen. De vrees van sommige zpoeii hierover geuit is ongegrond, want 'het Duitsch blijft op d|0 lagere school slechts een zeer klein deel van het programma uitmaken. Wat den geest op de "hoogeschoten betreft, merkte spr. op, dat dezie geest noodzakelijk moet veranderen. Er moet daar begrip komen voor den nieuwen tijd. Eerst als er een betere basis komt waarop kan worden gebouwd zaf het boter gaan. Wij hebben op de eerste plaats mcnschen noodig, die in volkomen zin ona volk kunnen voorgaan. En datzelfde geldt ook voor het middelbare en lagere onderwas Het is daarom noodzakelijk een-kader te scheppen, die zich met alle kracht inzet voor net volksche onderwijs. Teveel immers znn de meeste onderwijsinrichtingen nog ingesteld op de gedachte aan den mensch als middelpunt van het heelal. Hoe men den leerling de rol van Nederland m het nieuwe Europa moet verklaren, schetste prof. van Genechten hierna. Men moet daarbij uitgaan van de rijksgedachte en er op wijzen, dat Nederland inderdaad een groofce rol kan spelen. Vooral moet de opvoeder het duidelijk maken, dat de rijksgedachte iets anders is dan het pr<> pagearen van annexatie bij Ihntsehland. Hij moet ook bewijzen, dat de staatssoevereiniteit een 19e eeuwsehe dwaasheid is. Ten slotte moe ten de geschiedenisboeken in hun tegenwoordi- gen vorm verdwijnen. 1 - Geboren: 17 Oct. Leonardus Gerardus, zoon lan 1, B. Torsij en M. -W. de Hooge, Galilei- straaf 51. Gijsbert Jan, zoon van A. Gerrets en S. de Reuver, Pernisschestraat 9. 18 Oct. Ahda Johanna, dochter van C. van Bedaf en A. de Bok, Middetharnisschestraat 36. Trientje Cornelia, dochter van B. Doorh- bos en P. F. Pluijim, Hagastraat 67. 19 Oct. Frederika, dochter van K. J. Eibers en A. Barnouw, Boerhavelaan 1. Arie, zoon van A. v. Noorloos en-N. v. d. Broek, Marconi straat 71. 20 Oct. Cornells, zoon van W. Remmen en J. Nieuwland, Dr. Noletstraat 1. OverledenH. Ifodes, 79 jaar, Oosteistraat 83 18 Oct. II. C Phnjmers, 75 jaar, echtg. van J. R. Volk, Bdderdijkstraat 15. 19 Oct. J. G. M. Kuipers, 12 jaar Kortland- straat 11. In „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft het district Amsterdam van het Opvoedersgildo een drukbezochte vergadering gehouden. Het hoofd van bet Opvoedersgilde, prof. dr. R. van- Genechten, sprak over „Een jaar OpvoedeTS- gilde". Hij gewaagde van wat bereikt is in het eerste bestaansjaar van het gilde, dat intusschen is gegroeid vau 200 tot 2000 leden. Er is een fonds voor sociale voorzieningen gesticht, waar iedere leerkracht zich bij kan aansluiten, ook zij, die geen lid van het Opvoedersgilde Thans is d® tijd gekomen, zoo zeul-o spr. Verder, om te Beginnen met de hervorming van het onderwijs in' natjonaal-söcialisUscbcn zin. Het Duitsch is nu als tweede taal op do De Burgemeester van Schiedam maakt he kend, dat aanvangende Donderdag 23 October 1941, zal worden overgegaan tot het uitreiken- van NIEUWE BOTER- K.N VETKAARTEN. Teneinde hiervoor in aanmen- king te komen, moeten de thans geldige boter- of vetkaarten in. geleverd worden en de betreffen de stamkaarten worden overge legd. Daar aan de bonnen van de nieuwe boter- en vetkaart de waarde van een half rantsoen zal worden toegekend, moet 'voor een ingeleverde halve boter- of vetkaart één nieuwe boter- of vetkaart worden uitgereikt. Voor een heele boter- of vetkaart moeten twee nieuwe boter- of vetkaarten worden uitgereikt." Het uitreiken dezer nieuwe kaarten zal-plaata hebben in onderstaande lokalen: SL Joris Doelen, Doeleplein; School van Ruysdaellaan, ingang. Kleuter school; Alida Bewaarschool, ingang Maasstraat; Schoollokaal Lange Singelstraat. Deze lokalen zijn geopend van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 30 uur a.s., met uitzon dering van het lokaal St. Joris Doelen, het welk des Zaterdagsmiddags gesloten is. De kaarten zullen worden uitgereikt aan hen wier geslachtsnaam begint met: C, D R, op"Donderdag 23 October 1941; B, op Vrijdag 24 October 1941; F, H, I en J, op Zaterdag 25 October 1941; E, G, 0, P en Q, op Maandag 27 October 1941; L, M en N, op Dinsdag 28 October 1941; A, K en F, op Woensdag 29 October lèfj; S, X, IJ, Z en U, op Donderdag 30 0-v tober 1941; V en W, op Vrijdag 31 October 1941. Voor alle gevallen wordt het vakje IJ 1 afg«. kruist, terwijl voor hen, die boter- of vet kaarten hebben ontvangen voor zwaren of zeer zwaren arbeid) bovendien het vakje IJ 2 wordt afgekruist. Uit bovenstaande is dus op te maken, dat tegelijk met de gewone boter- en vetkaarten ook de kaarten worden aangeboden van hen, die( in het genot zijn van extra-rantsoenen voor zwaren of zeer zwaren arbeid. De uitreiking van boter- en vetkaarlen voor dde bewoners van v.m. Kethei zal plaats heb ben op Zaterdag 1 November 1931, in het gebouw van de Openbare School, Schiedam- scheweg 52, van 9—12.30 uur en des namid dags van 25.30 uur. Schiedam, 21 October 1941. 4271 65 Hilversum I, 415,5 M, 6 45 Gramofoon. 0.50 Gymnastiek. 7 00 Gra- mofoon. 7.45 Gymnastiek. 800 BN.O. 8.15 Gewijde muziek. 8 30 Gramofoon. 9,15 Voor de huisvrouw. 9.25 Groninger Orkestvereen. 1000 Gramofoon. 1100 Voor de kleuters. 1120 Ensemble Rentmeester. 12.00 Orgel en gramo foon. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O. 1.00 Zang met piano. 130 Gra mofoon. 2.15 Ensemble Molto Cantabilo. 300 Voor de vrouw. 8.20 Het IIaagsche„ Trio. 4 00 Bijbellezing. 4.20 Voor de jeugd. 5 00 ïlra- mofoon. 5.15 BN.O. 5.30 Nationale Jeugd storm-kwartier. 5.45 Gtarnofoon -615 „Volksge zondheid". 6.30 Klaas van Becck en zijn or- klest. 7 00 Actueel halfuurtje. 7.30 Cabaret. 8,15 Volkszangkoor met piano. 8 30—8 45 Eng. ber. 9.00 Ensemble Bandi Baiogh. 9 30 Bor. (Eng.). 9.45 B.NO. 10.00—10.15 Engelsche uit zending. Hilversum II, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 800 B NO. 815 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met plano.-10.40 Voordracht 1100 Gramofoon. 11.30 Piano. 12.00 Gerard Lebon en zijn or kest. 12.45 B.N.O. 1.00 John Kristel en zijn orkest. 1.45 Gramofoon. 2.15 Voordracht. 2.30 2e en 8e Acte van de opera „Die Wal- iriire". 5.00 Voor de jeugd. 515 B.N.O 5 80 Schrammeikwartet. 8.00 Grampfoon 615 Otio Hondriks en zijn orkest. 7 00 Actueel halfuurtje. 7 30 Gj-aniofoon. 7.45 „In en om de N S.B." 8.00 Omroeporkest. 8 45 „Onze.- eigen taal". 9.ÖÖ Omroeporkest. 9.45 B N O. 10.00 Gramo foon. 10.10—10.15 Avondwjjding.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2