Laatste Nieuws Kantongerecht Kerk en School Onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde Gemengd Nieuws De moord In de rijwielstalling Puitschland strijdt voor Ecropa Verdere opmarsch in hét Donetsbekken Rechtszaken Tobroek opnieuw gebombardeerd SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 22 October 1941 Uit de Pers Zedelijke verwildering van de jeugd Cursus candidaten rijksschool- toezicht Tandtechnicus uit Maassluis stond terecht Onderzoek brengt geknoei met fietsen aan het licht Kostbare jassen gestolen Brutale inbraak In juwelierszaak Krachtige luchtaanvallen op New Castle en Dover Succesvolle gevechten In Oost-Afrika De taak van de Britsche marine BEURS VAN AMSTERDAM 2i% Vé 77* 7* 77, 87, Do inspectrice bij de kinderpolitie te dam mei. A, E, Eykrnan, schildert m het Weekblad van de Ncd, Hcrv.Kerk een wat- stellend beeld van de zedelijke .yerwddcnng HU V <U1 uw j An onder onze jengd. De criminaliteit onder de jongens is verdubbeld en wal tref!, zijn het thans vooral de en niet meer in hoofdzaak de 17- e" Z met de kinderpolitie in en zedelijk dreigen ten gronde Men hoeft s'echts 's avonds naar de par ken of de café'» m de volksbuurten te gaan, om de waarheid hiervan bevestigd te zien Ge zult dan zelf aanschouwen hoe jong de meisjes zijn, die in de buurt van cafés m de portieken slaan te wachten. „Mocht het vroeger een hooge uitzondering heeten, dat de meisjes zich aan den drank te buiten gingen, thans ïs dit schering en inslag, ook bij boel jonge. liet aantal meis jes van 14 jaar en ouder, dat wegens geslachts ziekten in de ziekenhuizen verpleegd wordt, is schrikbarend Het loopt op het bureau af en aan van de „ouders, die komen klagen over het wangedrag van hun dochters; velen ook, omdat de meisjes 's nachts niet thuisge komen zijn en het duurt vaak dagen, ja weken voordat de politie de meisjes vindt, die de ficicrlrjke woning ontloopea zijn. De schaamte- osheid en onbeschaamdheid van dit soort meisjes is ook niets nïouws. Zij zijn over het algemeen onverschillig en cynisch en hebben een houding van *„3111110 maken mij toch niets Er is haast geen zachte plek te vinden, om deze meisjes te benaderen." In de N R.C. heeft de Rotterdamsche kinder rechter, nu. J. Overwaier, de conclusies van moj. Eykman bevestigd. Ilij schrijft oa.: „Dat hier een emslig gevaar zou gaan drei gen, was trouwens reeds duidelijk, voordat Ne derland in den oorlog werd betrokken. Toen misdroegen tal van meisjes zich reeds ernstig met onze eigen gemobiliseerde soldaten, en ondervond men ia kleiner omvang al hetgeen o.-s thans tol zooveel zorg aanleiding geeft. Bij heel veel meisjes ontbreekt in deze dagen hot behoorlijkheidsgevoel volkomen. Zij gedra gen zich liederlijk en luisteren naar raad noch vermaan. Zelfs heel jonge kinderen moeten wegens geslachtsziekten in do barakken worden opgenomen en niet eenmaal, doch meerdere koeren na^ elkaar. Men* denke vooral niet, dat hier sprake is van jeugdige verleide schepsel tjes. Zij.weten, wat zij zoeken, deze kinderen on zijgedragen zich niet zelden als volleerde landhaaien. Zelfs meisjes van dertien en veer tien jaar zijn er onder en zij maken zich schuldig aan handelingen, Waarover in een dagblad niet ban worden geschreven." Tenslotte heeft „Het Vaderland" er op ge wezen, dat men hier-niet te doen hoeft met een plaatselijk verschijnsel. Ten aanzien van do toestanden in Den Haag merkt het blad op: „Ook hier wordt achteruitgang van het ze delijk gedrag van de jeugd geconstateerd niet alleen in sexueel opzicht: er is onge remdheid op' allerlei gebied. Jongens en meis jes storen zich niet aan het inzicht, de ver maningen en wenschen van hun ouders en andere opvoeders, geven zich over aan onge breideld verlangen naar avontuur, streven naar een vrijheid, die niet anders is dan onge bondenheid. De meisjes gaan veel uit; be zoeken café's, zoeken omgang met jongens of mannen, loopen weg van huis en zwerven van de cene plaats naar de andere in finan cieels afhankelijkheid van mannen, met wie zij in café of op straat kennis hebben ge- maait. Wat de jongens betreft, dezen maken, zich ook in Den Haag in toenemende mate schuldig aan vermogensdelicten. Ook bij ons is het aantal jónge meisjes, dat gov? ar loopt ten gronde te gaan, grooter dan voorheen. Het gebruik van alcohol en bier door meisjes neemt toe. Vroeger behoor de het tot de zeldzaamheden, dat een min derjarig meisje werd aangehouden, omdat zij onder den invloed van -sterken drank verkeer de. In de eerste vier maanden van dit jaar kwam dit negen 'malen voor. Vele minderjarigen ook wel van 15 en 16 jaar worden in het ziekenhuis opgenomen onder verdenking aan geslachtsziekten te lijden en ontstellend is vaak het gemak en de schaamteloosheid, waarmee de meisjes zich aan een losbandig leven overgeven en de gevolgen, aanvaarden. Het zijn niet alleen jonge meisjes. Ook ge trouwde vrouwen, moeders met kinderen, trek ken er op uit, laten de kinderen alleen thuis, om café's af te loepen en omgang met man nen te zoeken. Zij voelen zich eenzaam, om dat de man dikwijls elders werkt en zij wil len van het leven genieten." Het blad concludeert: „Het apparaat, dat wij bezitten voor opvoe ding van deze zedelijk-ontwrichte jeugd, isvpor de behoefte van dezen tijd even ontoereikend als de inrichtingen bestemd voor de tenuitvoer legging van straffen en maatregelen opgelegd aan minderjarigen. Wij bedoelen de tehuizen voor jongens, de doorgangshuizen voor meis jes.' Misschien kan de overheid hier vorm en inhoud geven „aan een instituut tot zedelijke saneerïng van -deze ontwrichte jeugd; wellicht vindt ook do Jrerk hier een taak. Maar het risico van de kundige tijdsomstandigheden dat in deze verschijnselen tot uitdrukking komt, zullen we helaas tot zekere, hoogte wel moe ten aanvaarden." Do leider der afdeeling lager onderwijs van het Opvoedersgilde, de lieer W. Terpstra, doelt het volgende mede: v» Het hoofd van het Opvoedersgilde heeft be sloten .een cursus te doen houden, ook voor nietleden der N.S.B. en/of van het gilde, die zich beschikbaar hebben gesteld, of beschik baar willen stellen voor een henoeming bij het rifksscbooltoezicht. Deze cursus zal gehouden worden"*van 27 Oc tober tot 1 November a.s, waarschijnlijk in het Troelstra-oord te Beekbergen. Het geheel zal het karakter -van een werkcursus dragen, terwijl er Voordrachten zullen worden gehou den door prof. Jeswict, dr. Breedvelt, (Ir. De Groot, dr. Honsbcrg, W. Torpstra, dr. Petersen e.a. Ook de secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming heeft zich bereid verklaard een spreekjeurt to vervullen. De secretaris-gene raal heeft toegezegd te zullen bevorderen, dat voor hel hijwonen van den cursus verlof zal woruen gegeven. De deelneming aan den cursus geeft begrijpelijkerwijze geen aanspraak op een benoeming. Do deelnemers moeten 30 jaar of ouder zim. Do 40-jarige landlechnicus A. J. de B., thans wonende te Botterdam, stond hedenmorgen voor den kantonrechter terecht wegenshet onbe voegd uitoefenen van de tandheelkunde. Verdachte heeft in Maassluis een .tandheelkun dige kliniek geëxplo'teerd, u aar aan vars heiJene tandartsen en tandheelkundigen verbonden wa ren. Desondanks trok verdachte zelf ook wel eens en aangezien hij geen diploma bezat als tandheelkundige, was hij daarmee in overtre ding. Verdachte is voor dezelfde feiten reeds tweemaal veroordeeld door het Rotterdamsche kantongerecht. Ditmaal waren hem zes gevallen ten laste gelegd. Twee daarvan ontkende hij pertinent, hoewel do betrokken patiënten tegenover de politie verklaard hadden dat de B. hen bè- handeld had. Deze patiënten, de gezusters Helena en Arendje van [faaren uit Maassluis, werden als getuigen gehoord en verklaarden thans, dat verdachte hen niet behandeld had. De kantonrechter wees hen er op, dat zij onder eede stonden, maar de zusters volhard den bij hun verklaring en zeiden tegenover de politie onwaarheid te hebben ges roken. Een scherji .kruisverhoor legde hen het vuur aan do schenen, maar de meisjes gaven geen krimp en verspraken zich niet. Als volgende getuige werd gehoord de lood gieter ,A. v. Leeuwen, uit Maassluis, die zich niet goed meer wist te herinneren of zijn kiezen dsor verdachte dan wel door tandarts Swaap, een der aan de kliniek verbonden tandartsen, getrokken waren, maar meende dat de eerste het gedaan had. De een had zijn hoofd vastgehouden en do ander had getrokken en getuige wist niet zeker wie de tang be stuurd had. „Als er vier handen aan je hoofd klieren, kun je er niet meer uit wijs worden", gaf hij als zijn meening te kennen. Toen. Hij later nog eens gehoord werd, wist hij echter te vertellen, dat eerst verdachte eenige kiezen had getrokken en daarna Swaap. Verdachte herinnerde zich het geval niet. Mevr. C. -S Beveneens uit Maassluis, was ook in de kliniek in liehandeling geweest en was eveneens door verdachte behandeld. Hij had aan e -n tand gevijld. Verdachte wist zich ook hier niets van te herinneren. Mevr. M.v. d. Z. uit Maassluis, kwam ver tollen, dat de tandiechnicus drie kiezen bij haar had getrokken. Zij had niet geweten dat hij daartoe niet bevoegd was, anders was zij zeker niet naar hem toe gegaan. Ook van deze patiënt wist verdachte niet, of hij haar al dan niet behandeld had. Slechts een geval gaf verdachte toe. Hij had bij mevr. M. 'M.B. een viertal kiezen ge trokken, omdat zij speciaal verzocht-had door hom behandeld te worden. Dit werd door de getuige bevestigd. Er waren twee getuigen ii. décharge gedag vaard, de tandheelkundige S. Swaap en de administrateur van de kliniek A. Jager. De eerste verklaarde de getuige Helena van Haaien behandeld te hebben en wist met ze kerheid te vertellen dat verdachte deze .patiënt niet onder behandeling had gehad. Arendje van Haaren kende hij niet. Dit stemde over een met de verklaring van deze getuige, die gezegd had door een tandarts te zijn be handeld, wiens naam zij niet kende, echter niet door verdachte. Over het geval van Leeu wen, waarbij hkt er over ging of Swaop dan wel verdachte getrokken had, waren getuige's veikiaringen nogal tegenstrijdig en de ambte naar moest hem op de beteekenis „van den eed - wijzen. Eerst beweerde Swaap hij van Leeuwen slechts kiezen ge trokken te hebbenen zeker geen tanden. Toen hij bemerkte, dat «hij daarmede ver dachte in moejlijkheden bracht er waren a.l. ook tanden getrokken retireerde hij en zeïde dat het mogelijk was geweest, maar zich er niets van herinneren kon. Zijn breed sprakigheid bracht hem nogmaals in gevaar, toen hij extra overtuigend wilde aantoonen dat hij m niet verdachte v. Leeuwen behandeld bad. „Deze patiënt trok zeer gemakkelijk en dus had ik zeker geen hulp noodig", was zijn bewering. Van Leeuwen zelf had daarentegen verklaard, dat de tanden muurvast zaten, waar om verdachte zijn krachten er maar eens op beproefde. De andere getuige k décharge, de administra teur, kon slechts bevestigen, dat Swaap He lena van Haaren behandeld over. Over de andere gevallen wist hij niets mede te dee- len. De ambtenaar van hef O.M., mr. Grasso, begon zijn requisitoir met er op te wijzen dat deze zaak zeer nauwkeurig is onderzocht. Desondanks is in de gevallen betreffende de meisjes van Haaren, ondanks de verklaringen tegenover de politie, geen bewijs geleverd, daar beide patiënten onder eede het tegendeel be weren. De andere 'vier gevallen acht spr. ech ter^ bewezen en omdat verdachte den indruk maakt de overtreding niet erg te vinden is een behoorlijke terechtwijzing hier op zijn plaats. De overtreding acht spr. integendeel zeer ern stig. Verdachte werd zelfs met „dokter" aan gesproken. Omdat de zaaif van verdachte goed scheen te florecrén zou een geldboete niet de noodige indruk maken. Spr.- eischte viermaal een hechtenisstraf van zeven dagen en tweemaal vrijspraak. Verdachte pleitte clementie. Waarschijnlijk is hier concurrentienijd in 't spel en heeft oen Maassluische tandarts de zaak aan 't rollen gebracht, bovendien i s de kliniek thans niet meer in zijn handen en tenslotte achtte hij het geval v. Leeuwen niet bewezen. Ook de ten laste legging van het vijlen beslreed hij. Dit kan hoogstens slijpen geweest zijn. Over acht dagen zal de kantonrechter uit spraak doen. Korfbal. Korfbalvcrcen. „Schiedam". Schiedam I gaat a Zondag naar Dor drecht, om daar V. tc bekampen. Onze stadgfenooten zullen het tegen deze zwakkere club wel tot oen overwinning brengen. Het 2e twaalftal is vrij, doch Schiedam 3 krijgt een belangrijke wedstrijd te spelen. Ro zenburg 3 komt n.l. op bezoek en deze be zet de bovenste plaats in de afdeeling, terwijl Schiedam 3 daarop yolgt met 2 punten ver schil. Deze wedstrijd begint om 11 uur. De Schiedam-juniorcn gaan Zaterdagmiddag naar Rotterdam om tegen de Spartaanjeugd te spelen. Het onderzoek inzake den moord in de rijwielstalling in de Corn. Anthoniszstraat .te Amsterdam,heeft tal van aanwijzingen opge leverd, welke echter tot dusverre nog niet tot de ontknooping van het raadsel hefcbea geleid. Ook van - de vijf vermiste rijwielen is nog -geen enkel spoor ontdekt Een belangrijke schakel in het onderzoek wordt gevormd door de twee klanten, die zooals reeds medegedeeld is blijkens de uitlatingen van het slachtoffer, nog na mid dernacht ia de stalling werden verwacht Een hunner heeft zich bjj de politie gemeld, doch de tweede heeft nog niets van zich laten hooren. Heeft het onderzoek in de moordzaak dus nog weinig positiefs opgeleverd, er zijn daarbij andere dingen aan den dag gekomen, welke eaen ongunstig licht werpen op de gedragingen van den eigenaar der stalling, den zoon van den vermoorde. Het blijkt, dat deze zoon, be halve do rijwielstalling aan de Corn. Antho niszstraat, er ook een hield in de J. W. Brou werstraat. Er schijnen in beide stallingen rare manipulaties te zijn geschied. Zoo miste op een gegeven moment een klant van de eerst genoemde stalling daar zijn rijwiel, weshalve hij den eigenaar voor schadevergoeding aan sprak. Deze zeïde, dat hij de zaak in orde zou maken, nam een fiets uit de andere stalling weg en liet deze moffelen en verder opknappen, waarna hij den gedupeerden klant dat rij'a iel aanbood voor f130, daarbij een verhaal opdisschend, als zou de fiets geheel nieuw zijn. „Betaal me nu maar f60, dan leg ik de rest er zelf wel bij en is de zaak in orde," stelde de eigenaar van de stal ling voor. Voorts werd in de stalling Corn. Anthonisz straat nog een rywïel, thuis behoorendo in de •andere stalling, aangetroffen. Dit alies is voor de politie aanleiding ge weest, om deze zaak gijjmdig uit te zoeken. 3 fietsen uit de twee stallingen zijn daarom in beslag genomen en de eigenaar is gearres teerd. Tbans wordt van al deze rijwielen ge controleerd, wie de eigenaar of eigenaresse is. Of er eenig verband tusschen do ontdekte knoeierijen en don moord bestaat, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Waarschijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraak gepleegd in het klee- dingmagazijn van A. B. V., geyestigd aan den Mauritsweg te Rotterdam. De dieven hadden een vrij gemakkelijke taak. De winkel was n.l. voorzien van een gewoon slot, dat met een looper zonder meer is te Qpenen. Drie bontjassen ter waarde van eenigo honderden guldens on 26 overjassen, waarbij jassen van meer dan f 100.per stuk 'waren, zijil ge stolen. De waarde "van het gestolene bedraagt eenigo duizenden guldens en is nog niet nauw keurig vastgestelde Een briitalo inbraak:y is "té Botterdam ge pleegd in den nacht van Vrijdag op Zater dag in de juwelierszaak van het magazijn \an gouden en zilveren werken Lucardie N.V., gevestigd aan den Nieuwen Binnenweg, waar uit een étalage, waarvan de ruit met behulp van een met .doeken omwonden harher is ver nield", gouden cn zilveren voorwerpen ter waar de van bijna 8'/o duizend gulden zijn gesto len. De inbrekers hadden de weersomstandig heden mee. -Men is begonnen met het vernielen van een slot, waarmede een stevig houten luik voor de étalageramen den nacht wordt aan gebracht. Hierdoor kondon de dieven de drie groote luiken uit de voegen schuiven. Zij heb ben de zware voorwerpen in den nabijgelegen portiek gedragen, zoodat zij uit het onmid dellijk gezicht waren. Hierna hebben zij ge tracht met een glassnijder een reep uit het ótalogevenstér te snijden ter grootte van on geveer 30 bij 30 c.M., welke poging echter mislukte. Daarna hebben zij met een met' doe ken omwoelden hamer eenvoudig een flink gat in de ruit geslagen. Met behulp van een haak of iets dergelijks konden aldus de dichtstbij- liggende voorwerpen naar het gat worden ge haaid cn vervolgèns mét de hand er uit wor den genomen. De dieven hebben op deze wijze kans gezien, een gedeelte van de étalage leeg te rooven. Een groot aantal vulpenhouders, zil veren en gouden armbanden, een groot aantal ringen met en zondersteenen, waaronder 180 gouden verlovingsringen, colliers e.d. met een totale waarde van f 8400.is op deze wijze ontvreemd. Enkele voorwerpen, die de heeren in het duister waarschijnlijk niet hebben ge zien, zijn hier on daar verspreid blijven liggen. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. Nog een Stradivarius in België? Zooals reeds is gemeld, is eenige dagen geleden in Geeraardsbergen- een echte Stradi varius ontdekt. De geheele Belgische pers heeft hierover berichten gepubliceerd en op grond van deze berichten heeft een» andere Belg zijn viool, die hij. enkele jaren geleden op een veiling had gekocht, doch nog niet had ge bruikt, aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Tot zijn groote verbazing ontdekte hij, dat obk zijn instrument* als volgt geteekend was: „Antonius Stradivarius, Cremonensis, fa ciebal, anno 1736". De deskundige» zullen onderzoeken of ook deze viool een echte Stra divarius is. Mijnongeluk irf Engeland. In een mijn in de omgeving van Doncaster heeft zich, naar de Times meldt, j.l. Zondag een kolen gruispntploffing voorgedaan. Bij de poging 0111 de ingesloten mijnwerkers te red den, zijn vijf mannen van een reddingsploeg door neervallend gesteente gedood. Daarop heeft men de poging om de ingesloten mijnwerkers te bevrijden, opgegeven. Het totale aantal ar beiders, dat bij dit ongeluk om het leven is gekomen, wordt-niet medegedeeld. Be muren van Tongeren. Do gemeenteraad van het stadje Ton geren in de Kempen, heeft besloten de middoleeuwscbe ringmuren om (le stad weer in orde te brengen, voor zoo ver zij niet in den weg staan aan verkeer en stcdebouwkundigc plannen. Bovendien zijn op verscheidene plaatsen, weer opgravingen ter hand genomen. Zooals men weet is Tongeren de oudste Belgische stad, die reeds in de Vierde eeuw bisschopsstad was. Zoowel uit den Romein- schen tijd als uit de middeleeuwen zijn eeu reeks monumenten bewaard gebleven. Hoofdkwartier van den Führer, 22 Oc tober. (IXN.B.) .Het opperbevel der Duit- sehe weermacht maaJct hekend: De bezetting van het bolsjewistische industriegebied in het Donetsbekken door de Duitsche en de verbonden troepen is gisteren uitgebreid. Ten Zuiden van Brjansk heeft da zuivering van het ge vechtsterrein nog 5000 gevangenen en een zwaren tank, benevens 66 stukken geschut als buit in onze handen doen vallen. Naar in een extra bericht is medege deeld is het eiland Dagoe ingenomen. Daarmede zija alle Baltische eilanden in Duitsche handen en is het geheele Balti sche gebied van den vijand bevrijd- In voorbeeldige samenwerking met formaties van de marine en het luchtwapen was het een divisie infanterie van het Duit sche leger reeds op 12 October gelukt aan do zuidpunt van het eiland bij ver rassing te landen. In afzonderlijke, hard nekkige gevechten van tien dagen, werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Drieduizend gevangenen vielen daarbij in onze handen. Resten der vijandelijke bezetting werden bij een poging om over zee te ontkomen, door eenheden van de ooriogsmarine en bet luchtwapen vernie tigd .In de succesvolle landingsopdeme- mingen op de Baltische eilanden, hebben de stormbootpioniers van het leger een bizonder aandeel gehad. De Finscho ma rine heeft de operaties van de Duitsche zeestnjdhraehlen doeltreffend ges'eund. Het luchtwapen heeft bij dag en bij nacht de Sovet-hoofdstad Moskou ge bombardeerd. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben sterke strijdkrachten an het lucht wapen dezen nacht de haven Newcastle aangevallen. In dokinstalla'ies, opslag plaatsen en raritailleerbedrijven ontston den aanzienlijke verwoesti gen. Andere luchtaanvallen waren gericht op de haven installaties van Dover. Aan de Kanaalkust schoten Duitselie jagers elf Britsche vliegtuigen neer Een eigen toestel ging hierbij verloren. In Noord Afrika hebben Duitsche duik bommenwerpers voltreffers van bommen geplaatst op pritsche "artilleriestellingen en bunkers bij Tobroek. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht op 22 October verscheidene plaat- son in Noordwest Duitschland, o.m. Bre men, aangevallen. Door neergeworpen bommen, hoofdzakelijk op woonwijken, leed de civiele bevolking verliezen aan dooden en gewonden. VijE aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. gelden den minister van financiën te helpen om een inflatie te vermijden. .Nelson heeft op den dag van Trafalgar gezegd: „Engeland ver wachten ik, zoo besloot dé he nis ter, zeg: „Engeland verwacht dit en Engeland heeft dit noodig". 1 Tenslotte wees minister Alexander ook op de moeilijk» omstandigheden hij den „slag op den Atlantischen Oceaan". De Dultschers heb ben, zoo zeide bij, een zeer doeltreffende sa men werking tusschen hun duikbooten en vlieg tuigen bereikt Italiaanse?» weermachtsberfcht Rome, 22 October. (-Stefani). Het Italiaan- sche opperbevel maakt bekend: Noord-Afrika: Activiteit van onze artillerie en van het luchtwapen der as tegen de doelen van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen wer den door het Duitsche luchtwapen neergescho ten. De stad Benghasi was opnieuw aan vijan delijke luchtaanvallen blootgesteld. Vele bom men vielen in zee. Andere bommen troffen eenige Arabische huizen in de buitenwijken. On der de iulandscho bevolking werden acht per sonen gedood en zeven gewond, onder wie ook vrouwen en kinderen. Oost-Afrika: Troepen der steunpunten van Colqnabert overrompelden vijandelijke formaties en dreven ze onder groote verliezen voor den vijand uiteen. Een van onze jachtvliegtuigen nam een groet tentenkamp, op ongeveer 30 K.M. ten Zuidoosten van Gondar krachtig on- dér machinegeweervuur. In den afgeloopen nacht ondernam de Brit sche luchtmacht aanvallen op Napels en het gebied van Catania. In Napels werden in vijf opeenvolgende golven gedurende vijf uren hon derden brand- en brisantbommen omlaag gewor pen, die aanzienlijke schade aan woonhuizen alsmede branden veroorzaakten, welke terstond gebluscht werden. Onder de burgerbevolking werden veertien personen gedood en 27 ge wond. Do bevolking bewaarde een bewondemswaar- dige kalmte en discipline. Bij Aci Reale wer den eenigo huizen- door bommen beschadigd. Een persoon werd gedood, vier gewond. De af weer op den beganen grond van Catania schoot een vijandelijken bommenwerper om laag, die brandend in de buurt van de kust omlaag viel. Vannacht hebben onze bommenwerpers do haven van La Valetta op Malta aangevallen. Berlijn, 22 October. (D.N.B.). De Engelsche minister van marine, Alexander, heeft gisteren in een radioredjO verklaard, dat de Britsche marine een zeer moeilijke taak heeft te verrich ten, want zij moet de wateren rondom de Euro- peesche kusten van Moermansk tot aan de Dar- dan ellen bewaken en bovendien nog konvooien beschermen en de wateren der Dominions con troleoren. In den vorigen oorlog is het niet mogelijk geweest door viegtuigen mijnen te laten leggen. Bovendien heeft de vijand toentertijd het duikbootwapen niet van het begin af aan gebruikt. De toestand, zoo beweerde Alexander, is echter tbans beter dan in 1940, toen Engeland, volkomen alleen stond. Thans strijdt de Sovjet unie aan do zijde van Engeland en de -Vereenig- de Staten verleenen Engeland hulp. Desondanks moeten de Engelschen hun uitrusting nog beter maken om het grootste gevaar af te wenden. De minister-president en zijn ministers zijn ia het geheel met tevreden met den toestand. Er moe ten nog meer schepen gebouwd worden. Hetzelf de geld in dezelfde mate o»k voor de Britsche luchtmacht en het landleger, dat zijn „neder laag" op het continent weer wil goedmaken. Ook van het Engelsche volk eischte hij nog meer offers en nog grootere inspanningen. Het volk dient vooral door de particuliere spaar- "Verzckeringsageant belmügd» N. 8. B.-ers.» Een verzekeringsagent uit Nieuwc-r-.lmstel, die in het bijzijn van een brigadier en een agent van. politie N S.B.-ers had uitgemaakt voor: „Tuig van de richel", „vuile verraders en „schorum", stona gisteren voor den vrede rechter van Amsterdam, mr. P. H. F. van Vloten, terecht. Do brigadier had den maa gewaarschuwd zich niet op deze wijze uit te laten. De ver zekeringsagent had echter geantwoord, dat hij mets verkeerds zei, want dat de kantonrechter te Arnhem had uitgemaakt, dat de N.S.B.-ers landverraders waren. De brigadier had daarop proces-verbaal op gemaakt. De officier van justitie laakte liet, dat de man zich op deze wijze bad uitgelaten. Boven dien vond hij bet onbehoorlijk er den kanton rechter te Arnhem ten onrechte bij te balen. Hij vroeg vijf -dagen gevangenisstraf. De vrederechter achtte het onverstandig dat de man nog steeds is blijven volharden in zijn houding-en kwalificaties. Er moet nu eindelijk paal en perk worden gesteld aan het optreden van menschen, die een deel van ons volk aan laster en beleodiging meenen te kunnen prijs geven. Dat de kantonrechter te Arnhem ooit iets zou hebben gezegd, ais door dezai man beweerd werd, ïs een sprookje. De vrederechter vond de geeisciite straf te laag en veroordeelde den verzekeringsagent tot veertien dagen gevange nisstraf. Teekenaar mishandeld® een jeugd- stormleïdsler. Het gebeurde op een middag in Januari, dat een groep leden van den Nationalen Jeugd storm te Amsterdam zich over den Weteung- sclians naar het clubhuis in d,o Falkstraat te Amsterdam begaf. Er werd in volkomen orde gemarcheerd en er was geen enkele aanleiding tot ongeregeldheden. Desondanks konden enkele menschen bet niet nalaten onaangenaam, op to treden tegenover de kinderen. Een man op een bakfiets reed plotseling op de jeugdstormers in. Verschillende kinderen vielen op den grond. Een leidster van den Jeugdstorm greep de bak fiets en probeerde den man. tegen te houden om ongelukken te voorkomen. Üp hetzelfde oogen blik sprong een 21-jarige teekenaar, die al eerder door die groep was heengeloopen en blijkbaar op een relletje belust was, op de leidster toe, paktp haar beet en gooide haar over de straat. Door snel haar beenen opzij te trekken kon bet meisje nog voorkomen, dat zij onder een aankomende tram geraakte. Het was een lafhartig optreden van den jongeman, die zich gisteren dan ook to verantwoorden had voor den vrederechter te Amsterdam. De teekenaar moest het feit wel toegeven, maar hij probeerde zidh te verontschuldigen door de opmerking, dat hij een jongetje op den grond zag vallen en toen had ingegrepen. Uit de getuigenverklaringen echter bleek, dat er van een gevallen jongetje geen sprake was en dat de teekenaar zonder reden op deze zeer onbehoorlijke en weinig, ridderlijke wijze was opgetreden. De officier van justitie achtte het feit be wezen. Hij noemdde het buitengewoon hardhan dig optreden tegenover een vrouw al te kras, temeer, omdat zelfs een ernstig ongeluk heeft gedreigd. De officier eischte daarom e,en ge vangenisstraf voor den tijd van veertien dagen. Een straf, welke de vrederechter, die de handel wijze van den teekenaar ontoelaatbaar noemde, ook oplegde. Medegedeeld door' de Amstardamsche Bank N.V. OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 4% Ned. '41 KOERSEN OP 22 OCT. 1941 4% 4% 4% 3% 8% S-34 '40 I II m.bjf '40 II '86 '37 N.W.S."" Ned. Oost-lndië 3% Nèd.-Indië 1937 3% Ned.-Indïë '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bankoff7 Ned.-Ind. Hand.Bnk.j44 Ned. Handelmij, iqqi/ Industr. Ondern. {Bi n n e n 1 a n d) Alg. Kunstzijde Unie 1436/ Van Berkel993^ Cert. taivé - 1131/. Centrale Suiker 2091/. Ned. Fokker2x6 Lever Bros Unil. 15c3/. Ned. Ford333 Philips Gloeil. G.B, og,ji/a Petroleum Dordtsche Petr. Kon. Petr. Mij. V.K. HEDÈN 997s 997s—100 1007, 1007£ 1007, 1007, 997, 99l7ie 9478 947, 88'/g 887ib* 927, W/s— 147, 747a 98 927, 927b 027,3 211 147 168 1437,— 1007,— 114 210 216 47e l'U 267 -- 70 2787, 8057, Rubber Amsterdam Rubber 0.011/ Bandar Rubber u Deli Batavia Rubber 2497 Kendeng Lemboe 214 Oostkust xqg Serbadjadi 1533/ Ver. Ind, Guit. Ond. 205 Suiker Handelsver. A'danT 4737. Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 255 Ver. Vorst. Cultuur ign/j Tabak Deli Batavia 1 Deli Mij. Senembah Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn J ava-China-J apan- Lijn K.N.S.M. Nat. Bez. Kon. Paketv.-Mij.. Ned. Scheepv. Unie P.otterd. Lloyd 28372 808 804 254 2107= 1567 208 479 290 262 134 11 1^ 83 262 3037, 8027,— 4 250 253 7 145 145s/, 162 165 195 1947,- 7 273 278 200 2017,— 5 1657, 171 1687, 174

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3